NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Vrijdag 24 Juli 1891. No. 2469. ABONNEMENTSPRIJS ADYERTENTIÊN: FEUILLETON. PSYCHE. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit bind ïerocbjjnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hnrean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regel» 50 Cent»; iedere regel meer lOCent». Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. AbonnementoE en Advertontiën wordon aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en coorantiert. Directeuren-Uitgevers J. C. FSEIïEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Hvblicité Ftranpb-t 6. DA O BS 4 Co., JOHN F. J0NE8, 8ucc.t Harige 315Ü Favbourp Montneartre. 1281 st. 1320 974 1280 Ï98 855 1293 468 726 357 462 62 IO° 91 STADSNIEUWS. Haarlem, 23 Juli 1891. De eind-uitslag der verkiezing voor leden van den Gemeenteraad alhier, is als volgt Wit stembiljet. Uitgebracht 1558 stemmen, waarvan 26 van onwaarde. Volstrekte meerder heid 768. Voor het eerste, periodieke aftreding en verkiezing van een nieuw lid in de plaats van den heer v. Ek, die had be dankt. Hiervan verkregen Mr. H. Enschedé, Th. Figee Mr. Th. de Haan Hugenholtz, J. J. Sn eitjes, A. van der Steur Jr., W. Stolp, Jhr. mr. F. W. van Styrum H. L. Janssen van Raaij, Dr. H. D. Kruseman, A. H. Poortman, G. C. C. Reeser Jr., J. van der Wijde L. Modoo Jr. M. Uitenbosch, zoodat zijn herkozen de heeren Enschedé, Figée, De Haan Hugenholtz, Sneltjes, v. Styrum, v. d. Steur en Stolp, en herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren Janssen van Raay (468 st.) en dr. Kruseman (726 st.) Groen ste7nbiljet. Uitgebracht 1554 stemmen, waarvan 18 van onwaarde. Volstrekte meerder heid 769. Uitgebracht waren op Dr. H. D. Tjeenk Willink, J. van der Wijde, D. André de la Porte. P. Heijting, D. Emrik, G. E. L. Hijmans, D. de Clercq, J. J. F. Beijnes, C. G. Loomeyer Jr., H. van den Berg Arts. A. van Huizen, J. Klein, J. Leupen, Ch. Binger, F. M. baron van Lijnden, M. Uitenbosch, J. Koper Jr., Gekozen is alzoo de heer Loomeyer, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Tjeenk Willink, André de la Porte, v. Huizen, Heijting, Hijmans, De Clercq, Beijnes, van den Berg, Klein en Emrik. 676 st. 400 540 429 JJ 477 408 593 687 797 635 517 554 n 329 7) 237 j» 282 Y) 200 >j 36 3» De tentoonstelling van Ambachts scholen gehouden in den „Kraton," werd heden door 45 personen bezocht. Heden zijn 400 kinderen van ver schillende scholen voor lager onderwijs alhier, naar Zandvoort geweest, voor rekening van den heer L. E. Gerdessen. De kleinen vermaakten zich, dank zij het zonnige weer, kostelijk. Plechtige eerste-steeniegging van liet Gesticht van de Broeders van Barm hartigheid van Sint Johannes de Beo, alhier. een enkel woord konden wij ons vorig nummer melding Met D°g i maken van bovengenoemde plechtigheid en komen thans daarop uitvoeriger terug, daar het toch een zaak betreft, die voor onze gemeente van veel be lang is. De vlaggentooi en groen op het ter rein, gelegen in de Maerten VanHeems- kerkstraat, deed Woensdag reeds zien, dat daar een plechtigheid zou plaats hebben. In tegenwoordigheid van de Ew. Broeder-oversten van de gestichten der genoemde orde te Amsterdam, Utrecht en 's Bosch, werd door den HoogEw. heer B. Dankelman, kannunik en plebaan der kathedr. kerk alhierbovengenoemde plechtigheid van de eerste steenlegging verricht, waarbij hij in een treffende rede tot allen van verschillende ge zindten, die werkzaam zijn aan den bouw van het gesticht, den verheven arbeid der Broeders deed uitkomen, het werk der dienende liefde, door hen beoefend, waardoor zij reeds zoozeer de algemeene achting en symphathie hier ter plaatse mochten verwerven. De bouw van het nieuwe gesticht, dat het thans in gebruik maar te klein zijnde, zal vervangen, geschiedt onder leiding van den architect G. Blancke alhier, en het zal aan ouden van dagen, aan zieken en zwakken, in den ruimen zin genomen, een aangenaam onder komen en liefderijke verpleging ver schaffen. Broeder Ambrosius, de Overste, leidt mede den bouw, door het aangeven en opmerken van datgene wat voor het toekomstige gebruik nuttig en noodig kan zijn. Dat men reeds doordrongen is van het goede doel dezer nieuwe stichting bewijst wel de omstandigheid, dat men zich in alle godsdienstrichtingen heeft beijverd zoowel katholieken,protestan ten als israëlieten droegen bij de niet geringe kosten te dragen. Moge daarom in de toekomst het werk der Broeders de ruime zegeningen voortgaan te dragen, die zij voor hun on vermoeiden en heilzamen arbeid in ruime mate verdienen. Een buitenlander, te dezer stede woonachtig, had voor eenige dagen zijn zwager te logeeren, die hier als muzi kant zon trachten zijn kost te ver dienen. De gast maakte van de hem verleende gastvrijheid misbruik door bij alwezigheid van zijne zwager diens gouden doekspeld met edelgesteenten, gouden horloge, zilveren ketting en zwart costuum weg te nemen. Vermoe delijk is hij met het ontvreemde naar Antwerpen gevlucht, alwaar hij woon achtig moet zijn. Onze gemeente wordt thans bezocht door een „Lilliputters Bruidspaar," zoo- als men er nog nimmer een zal gezien hebben en waarvan de verblijfplaats enz. per advertentie in dit nummer is gemeld. Deze kleine volwassen menschen wegen slechts 9V2 en 10 kilo. In ons volgend nummer komen wij erop terug. Bij de aanbesteding van, het inunda- tiewerk te Haarlemmermeer, is slechts één inschrijvingsbiljet ingekomen en wel van de heeren Bos te Dordrecht, welke inschrijving 100,000 boven de begroo ting was. Gemeenteraadsverkiezing Zandvoort. Uitgebracht 122 stemmen, aantal kie zers 356. Herstemming uAilhen de heeren A. Groen Jzn., O Zwemmer, aftredende leden, C. Draijer Jr. en J. van der Valk Hzn., die respectievelijk 58, 48, 52 en 55 stemmen verkregen. Bennebroek. Gekozen J. C. v. der Laan en H. A. Parmet. Bloemendaal. N. Rouwens, H. Roo- zen Lzn. en W. F. van Plooff. Schoten. A. Stut en H. Blom. Haarlemmermeer. Geldige stemmen 722. Gekozen, wit stembiljet, A. Prui sen, N. Reeuwijk, C. Dijt, A. Suidg- eest, en G. W. v. Vuuren. Groen stem biljet voor 2 nieuwe leden, C. Bos, en F. L, Faas. Aalsmeer. Gekozen J. de Boer, P. de Vries,Sen D J. Tas. j Sloten (N.-H.) Herkozen de vier af tredende leden herstemming tusschen M. Ackerman en P. Hartman, G. van Frooyen en C. van Beem. Bij de te Sloten gehouden aanbeste ding van den bouw eener boerderij voor 40 stuks hoornvee, met woonhuis, waren ingekomen 22 biljettende hoogste inschrijving bedroeg f 16.800; de laagste, die van den heer W. Bok hoven, te Gouda, BINNENLAND. De minister van Binnen- landsche Zaken, de heer De Savornin Lohman, is Dinsdag op het Loo ge weest. OFFICIEELS BERICHTEN. Bij kon. besl. van 21 Juli is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Steenwijk, F. Bartelink, ont vanger der registratie en domeinen te Steenwijk. Bij kon. besl. van 21 Juli is benoemd tot broeder in de orde van den Neder- landschen Leeuw, de opperwachtmeester hoefsmid W. Kamerbeek, van het is,e regiment huzaren, werkzaam bij de rij en hoefsmidschool. De Stel. (no. 170) bevat de statuten van de nml. venn. Maatschappij tot ex ploitatie van de's-Gravenhaagsche Kap salon, te 's Gravenhage; en voorts de wijzigingen, aangebracht in de statuten van de volgende nml. vennootschappen „de Hollandsche Brandassurantie Socië teit", te Amsterdam; „Eiectra", Maat schappij voor electrische stations, te Amsterdam, en Cultuur-Maatschappij „Goenoeng Sarie", te Rotterdam. Te beginnen met heden worden de verhooren der commissie voor de arbeids-enquête, voor zooveel betreft de atdeeling onder voorzitter schap van mr. A. Kerdijk, voortgezet in een der lokalen vanjde Eerste Kamer der Staten Generaal. De Keizer van Duitschland heelt aan den duitschen gezant hier te lande doen toekomen een dertigtal „Kriegcr"-medailles, ten einde aan de onderofficieren der infanterie en der huzaren te worden uitgereikt, die als eerewacht hebben dienst gedaan bij Zr. Ms. jongste bezoek. Dit eereteeken heeft de grootte van een halven gulden, is van zilver, draagt 's Keizers initialen en hangt aan een wit lint van geribde zijde met een ver ticale zwarte streep aan eiken kant. Aan de directie der exploi tatie-maatschappij is, met goedvinden van zijne chefs, door een ambtenaar van de voormalige Rijnspoorwegmaatschap pij bij de centrale controle, uit naam zijner collega's, een schrijven gezonden, bevattende een verzoek omtrent infor matiën aangaande het indertijd bij cir culaire medegedeelde aan de ambtena ren van de voormalige Rijnspoorweg- maatschappij, namelijk dat zij in rang en anciënniteit tusschen de ambtenaren der staatsspoorwegen zouden worden geplaatst, terwijl nu reeds twee malen eene bevordering onder laatstgenoemden heeft plaats gevonden, zonder dat eerst- bedoelden daarin deelden. D Uit Wiesbaden wordt ge meld, dat dr. Mezger vermoedelijk Wiesbaden zal verlaten. De nieuwe directie van het „Rheinhotel, waar dr. Mezger tot dusver zijne praktijk uit oefende, kan het niet met hem eens worden over de voorwaarden, waarop de overeenkomst hernieuwd zal worden Dr. Mezger moet dus het hotel ontrui men. Volgens het Wiesbadmer lageblatt is de heer Mezger in onderhandeling met het „Hotel Continental te Parijs en denkt hij er ook aan naar Amster dam terug te keeren. Het volgende adresisaan Burg. en Weth. van Amsterdam ver zonden Ondergeteekenden, belanghebbenden bij den handel in petroleum, geven met verschuldigden eerbied te kennen: dat blijkens aan u gericht schrijven dd. 11 Juli 1891 door de amsterdam- sche Petroleumhaven-maatschappij aan uw college het voorstel is gedaan, om een gedeelte van het haar in gebruik gegeven terrein, met de daarop zich bevindende of nog in aanbouw zijnde tanks en overige inrichtingen, aan de gemeente af te staan, om dit ter over name aan te bieden aan de „American Petroleum-Company" te Rotterdam; dat zij het niet in het belang van den petroleumhandel hier ter stede achten, dat dit voorstel worde aangenomen, om reden eene hoeveelheid van vier tanks zeker voor onze stad niet te groot kan geacht worden, nu daarvan reeds voor de russische petroleum een tank is ver huurd dat het voor den handel wenschelijk is, dat er te allen tijde gelegenheid zij tot opslag in tanks, opdat, wanneer passende aanbiedingen van Amerika of Rusland gemaakt worden, èf wel con- signatiën in uitzicht zijn, deze niet moeten geweigerd worden op grond van gebrek aan bergruimte. Ook thans moe ten aanbiedingen van spoedige „aflading in bulk" buiten aanmerking blijven, omdat geen tank disponibel is; dat, zelfs al zou de am sterdam sche Petroleumhaven - maatschappij verplicht zijn bij behoefte aan tankruirate daarin te voorzien, met de oprichting van een tank zooveel tijd verloren gaat, dat bij het gereed zijn daarvan de gunstige kansen van aanvoer reeds lang kunnen verdwenen zijn dat bedoeld voorstel met den wensch ook van uw college,, om den handel in petroleum hier ter stede zooveel moge lijk te verlevendigen, naar hun bescheiden meening geheel in strijd is redenen waarom ondergeteekenden UEdelachtbaren verzoeken het boven- 2) HOOFDSTUK II. Toen zij echter bemerkte, dat ik onder het een of ander leed gebukt ging, vergat zij als een edele vrouw haar eigen smart en deed haar best om mij moed en troost in te spreken. Ik maakte het afscheid zoo kort mogelijk en begaf mij vervolgens met de kleine reistasch, die al mijne benoodigdheden bevatte, dwars door de duinen naar Sandhaven. De frissche zeelucht oefende een weldadigen invloed uit op mijn geest, en toen ik het voetpad bereikte, dat naar de klippen leidde, had ik reeds een dozijn hoopvolle plannen ontworpen. Ik vleide mijzelf met het denkbeeld, dat ik in een veel betere positie verkeerde, om mijn fortuin te kunnen maken dan menig een, die rijk was geworden, want behalve geestkracht, lichaams kracht en gezondheid en den sterken prikkel om mij die ten nutte te maken, had ik meer dan vijftig pond in mijn zak en had bovendien nog een kleine bezitting, die ik ten gelde wilde maken. Deze bezitting bestond uit een huisje en een paar mor gen land op de klip, halverwege Sandhaven en Towerbridge. Het werd „Half way-House" genoemd en had een zeer roman tische geschiedenis. Oorspronkelijk had het aan mijn overgroot vader, Peter Beamish, toebehoord, een kwaadaardige schelm, vol gens de verhalen. Zelfs nu, op den leeftijd van vier en negentig jaar, was de wil van dezen oudsten en meest beruchten inwoner van Denport nog ontembaar. Sluwheid en roekeloosheid spraken uit den gebogen, grooten neus, die bijna tot op zijn kin hing, uit de donkere oogen, die fonkelden onder zijne borstelige, grijze, zware wenkbrauwen en uit de vlugge, afgemeten, besliste bewe gingen van zijne oude, gerimpelde ledematen. In zijn huis was hij een dwingeland en wilde vrouwen noch kinderen in zijne omgeving dulden. Toen zijn zoon Ben (mijn grootvader) trouwde, gingen zijn vrouw met haar schoonmoeder samen in Sandhaven wonen en het werd Ben slechts toegestaan om haar des Zondags te bezoeken, wanneer de werkzaamheden het tenminste veroor loofden. In vergelijking met zijn vader was Ben een volmaakt mensch, een zachtzinnige, onschadelijke man, wel is waar een boosdoener, maar een man, die later wellicht zijn leven had willen verbeteren en als eerlijk man had willen leven. Maar met geen mogelijkheid kon hij zich aan de dwingelandij van zijn vader onttrekken, daar deze hem als zijn werktuig gebruikte en hem nog als een kwajongen behandelde, toen de oude Ben reeds grijs haar had. In die dagen hielden deze twee mannen in „Half-way-House" een herberg, maar in werkelijkheid was het slechts een bergplaats van smokkelwaren en een plaats van sa menkomst voor smokkelaars, van wie mijn overgrootvader de aanvoerder was. Langs dat gedeelte van de kust was de klip door de branding der zee geheel ondermijnd. Bij de kust bevond zich een hol, waarin de ladingen werden verborgen en nu werd er gezegd dat er een geheime weg bestond, waardoor het hol aan de kust in gemeenschap stond met het huis op de klip. In die dagen was de strandwacht uiterst zwak en de douanen hielden zich zooveel mogelijk op een afstand van „Half-way-House", daar de bewoners meest altijd onder den invloed van den sterken drank verkeerden en met hunne pistolen even zorgeloos omgin gen als wij met lucifers. Het was inderdaad zeer gevaarlijk om in de nabijheid van het huis te komen. De bende was samengesteld uit schelmen van allerlei natiën, en een hunner, Fransche Peter genaamd, om hem te onder scheiden van mijn overgrootvader, bezat bijna evenveel macht als de aanvoerder. De twee Peters kregen twist met elkaér en er ontstond een splitsing tusschen de bende, toen de Fransche Peter, om zich op zijn vijand te wreken, in het hol een paar vaatjes buskruit ontstak, waardoor een ontzaglijk groot stuk van de klip naar beneden rolde en den ingang van het hol totaal sloot, zoodat het van den zeekant niet meer te bereiken was. Dat was de ondergang voor den Engelschen Peter en zijne ge trouwe volgelingen, en daar hij zijn bedrijf niet meer kon uit oefenen, verkocht hij het huis aan mijn vader, die vooreenigen tijd was getrouwd met Susanna Beamish, het eenige kind van mijn grootvader. Mijn vader was kapitein van een kustvaarder. Hij kwam om bij een schipbreuk, kort na mijn geboorte, en mijn moeder, wie dit verlies hevig trof (want mijn vader was voor haar een goed en liefhebbend echtgenoot geweest), stierf een jaar daarna en vermaakte het huis en alles wat zij bezat aan mij. In die dagen

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1