Kunstnijverheid. „DE PHOENIX" POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. Sociëteit „DE PHOENIX". Burgerlijke Stand. Advertenties!. YARIA. Sociëteit KENNISGEVING. Stoomvaartberichtsn. 85. Zijlstraat 85. TENTOONSTELLING Lilliputters Bruidspaar. Het fransche eskader is eindelijk te Kroonstad, dus in de russische wateren, aangekomen. De ontvangst was schitte rend. Een vijftigtal schepen waren het fransche eskader tegemoet gezeild en gestoomd, verscheidene beladen met zangvereenigingen en orkesten, die om het hardst en langst zongen en bliezen, afgewisseld door de juichkreten der fransche en russische matrozen en het gedonder van 't geschut. Er lagen elf groote oorlogsschepen op de reede van de stad. Een eigenaardig gebruik was de aan bieding van brood en zout, dat aan boord van de Marengo geschiedde. Admiraal Gervais ging aan land om de gebruikelijke visites at te steken. De Franschen kunnen te St. Petersburg een aardig feestje medemaken. De gemeen teraad van Petersburg heeft een som van 15000 roebels beschikbaar gesteld om den 17/29 Juli in het stadhuis een banquet te organiseeren ter gelegenheid van het patronaatsteest der keizerin Op de bruss else lie kermis is een 24 jarig meisje, dat op een paard in een draaimolen zat, door de plage rijen van eenige jongens, eraf gevallen en heeft den ruggegraat gebroken. Zij was onmiddellijk dood. Te Marseille zij n in twee (lagen twee vrouwen van slechte re putatie vermoord, en de politie heeft bericht ontvangen, dat dit het begin is van een geheele reeks moorden. Een nieuwe Jack the Ripper alzoo Vrijdag werden op de Place de la Rocquette te Parijs (le moorde naars van Courbevoye onthoofd. Het gemeen, dat de terechtstelling bijwoonde, maakte zoo n herrie, dat 250 personen werden gearresteerd, waarvan er 60 in handen der politie zijn gebleven. Zonderling feit. De directeur der ge vangenis, die door het rumoer uit den slaap werd gewekt, mengde zich onder de menigte enwerd zelf gearresteerd door twee agenten, die hem echter, hun als wanneer de zeeofficieren geschenken inziende, weder op vrije voeten en cigaretten zullen ontvangen. Frankrijk onderhoudt de vriendschap metRusland zooveel mogelijk. Defransche gezant, de heer de Laboulaye, heeft een diner van 44 couverts gegeven, waaraan de grootvorst Alexis, de ministers, de russische admiraals en de kommandan ten der fransche schepen deelnamen. De gastheer, een dronk uitbrengende op den keizer en de keizerin, zeide o. a. „Daar het mij gegeven is, dit nieuwe ambassade-hotel in te wijden, ben ik zeker de tolk der fransche natie, wan - neer ik daarbij voor haar een dronk wij dt aan den door haar zoo geëerbiedigden keizer Z. M. Alexander III. Ik ben ver heugd dat ik als getuigen mag hebben, voor het gevoelen dat ik uitsprak, onze zeelieden van de pantser-divisie van het Noorden." Grootvorst Alexis dankte voor het gesprokene en dronk op den president der republiek en de fransche marine. De russische bladen putten zich uit in waardeerende en vleiende artikelen over het bezoek. De londensche Timessprekende over het bezoek der fransche vloot te Kron- stad, vindt dit vriendschapsvertoon zeer verklaarbaar als antwoord op het her nieuwen van het drievoudig verbond en als bewijs dat Frankrijk en Rusland niet geïsoleerd zijn. De centrale mogendhe den (zegt het blad) moeten het oog houden op de door deze toenadering in het leven geroepen mogelijkheden, maar behoeven overigens in deze be tooging geene oorzaak te zien tot on gerustheid. Ditzelfde blad meldt uit Lissabon, dat de engelsche en portugeesche com missarissen bijeen zijn gekomen en de onderhandelingen geopend hebben over een nieuw tractaat tusschen Portugal en Engelsch Indië. De Gladstoniaan Brand is te Wis- beck met 3979 stemmen gekozen, tegen 3719 op den conservatief Duncan. Het district is aldus voor de conservatieven verloren gegaan. Uit Lissabon wordt bericht, dat Por tugal, in navolging van Spanje, ten aan zien van het oorlogsschip der chileen- sche regeering Presidente Errazuris de striktste onzijdigheid betrachten en de Portugeezen beletten zal aan den strijd deel te nemen. Het Kabinet over woog de met dat doel te nemen maat regelen. Aan de Daily News wordt uit Tau ris gemeld, dat aldaar het bericht uit Soujbolak is ontvangen, volgens het welk de oproerige Kurden zijn uiteen gegaan, na miss Greenfield, over wier ontvoering zooveel beweging ontstaan is, losgelaten te hebben. stelden. Achteruitgang der bevolking in Pr ankrijkVrijdag zijn de cijfers der officieele volkstelling bekend ge maakt. Den i2n April 1891 bedroeg zij 38.095.150 inwoners. Bij de telling van 1886 waren er 38.218.903. In vijf jaar is de bevolking dus met 123.758 per senen afgenomen. Inderdaad een on rustbarend cijfer. Bij het concert te II a t f i e 1 d House gegeven ter eere van den duit- schen keizer, waarbij alle vertegenwoor digers van de pers waren uitgesloten, j heeft de londensche correspondent an een groot italiaansch blad zich toch toegang weten te verschaffen, door als knecht vermomd de muziek-partijen te dragen. Een uur na afloop van het feest, had het italiaansc he blad per tele graaf de beschrijving ontvangen. Het denkbeeld is niet nieuw. Op een der vorige reizen van den duitschen keizer was een journalist, als koksmaat verkleed, aan boord, Het Museum te El en 11 es heeft de daaruit gestolen schilderijen, kost baarheden en munten ter gezamenlijke waarde van 16000 francs, weer terug gekregen. Den negenden Juli ontving de direc teur van het Museum de mededeeling per ongeteckenden brief, dat de naar" van de gestolen voorwerpen ze alle zou laten terugbrengen tegen 1000 francs premie, en de verzekering dat den brenger in geenerlei opzicht leed zou geschieden. „Als gij deze voor waarden aanneemt," schreef de dief, „wil dan uwe toestemming door eene advertentie in verkorte woorden in le Petit Breton (een plaatselijk blad) doen blijken-" Dit geschiedde en twee dagen later kwam iemand (de directeur mag natuur lijk niet zeggen wie) alles terugbrengen. Het was niet iemand, die aan het Museum verbonden was. Maandag jongstleden baad- de zich in een meer te Isckl eene ionge dame van de weener aristocratie, Mizzi de Marklovsky, pas zestien jaar oud en een beroemde schoonheid. Plotse ling verloor zij den grond onder de voeten, zonk in de diepte en verdronk. Een dag later deed zich inBohemen iets dergelijks voor. Daar namen twee zusters hun bad, toen de jongste, een meisje van 15 jaar, kramp kreeg en met een gil onder de oppervlakte verdween. Hare zuster 17 jaar oud, dook om haar te grijpen, maar werd door de drenke linge medegesleurd in de diepte. Den volgenden dag werden de lijken vast aan elkaar geklemd, opgehaald. Terwijl Zondag de vroolijke jeugd te Reisenhan in Moravië zich in de herberg met dansen vermaakte, sloeg daar de bliksem in, doodde een koetsier en deed circa tachtig personen bewuste loos neervallen. Zij kwamen na eenigen lijd weer bij, maar velen hunner zijn geheel of gedeeltelijk verlamd en de vrees bestaat, dat zij niet te genezen zullen zijn. Donderdag viel te Steina- monger in Hongarije een majoor der huzaren, graaf Rudolphi Wallis, van zijn paard. Zijn eene voet bleef in den stijgbeugel haken en zijn paard, op hol slaande, sleepte hem eenige minuten lang over de straat mede. De officier had zulke zware kwet suren bekomen, dat hij spoedig stierf. De bladen van Tiflis be vatten een bericht- uit Teheran, dat de .Scliak van Pcrzië ernstig* ziek zou zijn. Het meliniet, deze ontplof- fingsstof, die in den laatsten tijd door het proces Triponé zoo vaak ter sprake kwam, heeft thans bewezen de gewel digste uitwerking te hebben van alle tot dusverre bestaande ontplotfingsmid- delen. Het overtreft verre het dynamiet. Tijdens de manoeuvres van het garni zoen van Nancy, op de hoogvlakte van Malzéville, heeft men zware ijzeren staven en stukken van ijzeren; bruggen door middel van enkele kleine patronen met meliniet gevuld, totaal verbrijzeld. Twee kleine mijnen waren voldoende om een infanterie-retranchement te ver nielen. Jammer voor Frankrijk, dat het door het verraad van de uitvinders, niet meer het monopolie van dit verdelgingsmiddel bezit. Omtrent het cïcctriciteit gebouw der Columbian-fair (wereldten toonstelling, te Chicago te houden), deelt de daar verschijnende Nederlander mede, dat het zonder de bijgebouwen ongeveer 350 maal 700 voet groot is, en die bijgebouwen er mede in gere kend een oppervlakte van 5^- acres beslaat. Aan de vier hoeken rijzen torens op, elk 160 voet hoog, terwijl de groote gaanderij 25 voeten breed is. Vier toegangen leiden naar binnen de voornaamste is aan de zuidzijde. Het uitwendige van staff opgetrokken, zal op graniet gelijken. De hoofdkleur van de koepels zal licht zijn, zweemende naar het parelkleurige. Een standbeeld van Franklin, vervaardigd door St. Gaudens, zal op een in het oog val lende plaats voor den zuidelijken in gang worden opgericht. Het lichaam voor het gebouw, dat in doorsnee 60 voet hoog zal zijn, heeft een ivoor- kleur. De torens zullen door electrici- teit worden verlicht. De bouwsteil is ook weer die der italiaansche renais- kosten zijn op 650,000 ds. naar Rotterdam, vertrok 24 Juli van Perim. Het stoomschip Utrechtvan Rotter dam naar Java, arriveerde 24 Juli te Batavia. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavokerk alhier, op Dinsdag 28 Juli 1891, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. H. C. SCHMöLLÏNG, met welwillende medewerking van Mej. R. HORSKER, viool. PROGRAMMA. I. Preludium, (A kl. terts) Bach. 2. Adagio cantabile. Tartini. (voor viool). 3. Toccata dorica Bach. 4. Sarabande in D. gr. t. Bach. 5. Monolog, op 162, no. 3. Rheinberger. 6. NcëlAdam. Arrang. voor viool en orgel door Herman. 7. Fuga (5 stemmig) Es gr. t. Bach. Zevende Abonnementsconcert op Maandag 27 Juli, des avonds ten 8 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder leiding van den Luit.-Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch und Chor aus der Oper „Tannhauser" Wagner. 2. Ouverture „les Dragons de Villars" Maillart. (CavatinaRaff. 3. (Plappermaulchen, Sa- (lonstückEilenberg. 4. La Viennoise, Valse Czibulka. 5. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra „Hé- rodiade"Massenet. 6. Ouvert. „Si j'Êtais Roi" Adam. 7. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra „Carmen"Bizet. 8. Prelude de l'opéra „Nadeshda" Goring-Thomas. Potpourri op motieven uit italiaansche opera's Koppey. Geboorten: 24 Juli. M. C. Heij- mans-Suoeiers d. - 25. M. C. Hage- mans-Stefïens d. Ondertrouwd 25 Juli. H. J. Raedt en A. Boerlage. Overleden 24 Juli. E. Schabbing 67 j. Gr. Heiligl. - 25. F. M. Burg- graeve 7 m. z. Raamst. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede Blad. Tentoonstelling van het werk der Leerlingen in de bovenzalen der Teekensciiool, ingang Dreef, (vrije toegang). Begin van den Dagcursus 1 Sep tember, van den Avondcursus X October. Nieuwe Leerlingen kunnen zich aanmelden eiken dag van 10—4 ure bij den Custos van het Museum van Kunstnijverheid op het Pavil joen. sance. De geschat. Fredérique. Ja, hij ziet er goed ge noeg uit, maar hoe is het mogelijk, Mina, dat je een man genomen hebt die een hoofd kleiner is dan jij. MinaIk moest kiezen, lieve kind, tusschen een kleinen man met een groot traktement en een grooten man met een klein traktement en toen. Bij gunstig weder: Bij B. en W. ia ingekomen eeu verzoekschrift van H. van Heet, om vorgunnin» tot het ver- koopen van sterken drank in het klein in het voorhuis van hot perceel aan de Lange Poel- aai, No. 32. Het stoomschip Prins Alexander van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 24 Juli te Suez. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M., van Amsterdam, arri veerde Donderdag 23 Juli te New-York, x ÖV.. Het stoomschip Ardjoeno, van Java - 24. Wed. C. van AkenBreijer. Amst. FAMILIEBERICHTEN uit de VOORNAAMSTE DAGBLADEN. Geboorten 21 Juli. M. PoelMer- kelbach d. Amst. - 22. J. L. F. de Wit Duker d. Enkhuizen. - 23. H. J. HultzerKropholler z. Amst. - H. J. BargerBarger z. Amst. Gehuwd 22 Juli. W. J. Ketjen en W. L. G. Castens. Pati (res. Japara). - 23. W. C. G. Th. Koek en G. W. H. le Roy. Tiel. - H. Flentrop Jr. en A. Smit. Amst. - D. Houtman en M. van Elk. Busum. - 24. J. W. van de Stadt (bij volmacht) en B. F. Francois. Utr. - J. B. Nijhofl en C. H. van Douwe. Amst. Overleden 20 Juli. M. A. Polmans Van Waegeningh. Roermond. - 21. Wed. H. Kuijper van der Duijn Leestemaker 48 j. N.-Amstel. - D. Th. van Woelderen 85 j. 's-Hage. - 22. J. Reis 62 j. Helder. - M. d. Gazar 6 8j Amst. - M. C. Klijn 83 j. Amst. - 23. H. de Leeuw 79 j. 's-Hage. - R. Smit Dz. 90 j. Oostwoud. - Wed. C. W. AsmanBoele 66 j. Amst. - A. B. J. Schwiep— Filbrij 47 j. Bussum. - G. C. Schilham 47 j. Oudenrhijn (bij Utrecht). - F. J. Matthijsen 2^ j. z. Helmond. - J. M. van Middelkoop 2 j. d. 's-Hage. op Maandag 27 Juli, 8 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapelm. C. P. W. KRIENS. Voor Abonnenten en hunne Dames. 55 1 Jl CONCERT, door het Gemeen telijk Muziekkorps, op Dinsdag 28 Juli 1891, 's avonds 8 uren, voor de Leden en hunne Dames. HET BESTUUR. In een daarvoor expresselijk net ingericht lokaal, Dagelijks geopend van des voor middags 11 tot des avonds 10 uur. van het wereldberoemde De kleinste en sierlijkste menschen der wereld. Markiezin Louise, 26 jaar oud, 29 duim hoog en 10 kilo zwaar. Markies Wolge, 32 jaar oud, 28 duim boog en 9% kilo zwaar. le Rang 49 Cents, 2e Rang 25 Cents. Militairen beneden den rang van officier en kinderen bene den 10 jaren: 25 en 15 Cts. zijn hand tegen zijn met zweet bedekt voorhoofd. „Luister eens, wanneer gij hem, laten wij zeggen, om half twaalf niet hebt gevonden, keer dan maar terug. Wanneer gij stevig door loopt, kunt gij den weg in een uur afleggen. Dan zijt gij dus om half een weer hier. Wanneer gij dan nog niet teruggekeerd zijt," zeide hij met nadruk, „dan hebt gij een vreeselijke ver antwoording op u geladen." Ik begreep wel, dat het nu de gelegenheid niet was om met vragen nutteloos tijd te verspillen, hoewel ik vurig verlangde mijn niêuwsgierigheid te zien bevredigd, en ik knoopte mijn jas dicht, daar ik mij op een flinke wandeling moest voorbereiden. „Mijn jongen", riep de oude man, toen ik op het punt stond van de kamer te verlaten, „nog een enkel woord. Vertel niet aan vader, dat ik mijn been gebroken heb. Zeg hem maar, dat ik niet wel ben, dat is genoeg. Wanneer hij hoort, dat ik mijn been heb gebroken, zal hij eerst alles moeten weten." Ik verorberde haastig mijn ontbijt, en snelde over de klippen naar Bonport. Daar begaf ik mij eerst naar de kamer van mijn overgrootvader. De kruidenier had hem gedurende de laatste twee dagen niet gezien. „Nu en dan blijft hij wel meer zoo lang weg", zeide zij. Ik bezocht alle kroegen aan de lange High Street gelegen, en toen ik het havenhoofd had bereikt, ondervroeg ik de leegloopers, welke daar stonden. Iedereen kende den ouden Peter, maar niemand had hem in de laatste twee dagen gezien, niemand kon mij eenige aanwijzing geven omtrent zijn vermoe delijk verblijf. „Nu en dan komt het in zijn hoofd op, dat het bier niet sterk genoeg of de tabak slecht is, of iets anders van dien aard," vertelde men, „en dan gaat hij weg, omdat hij het elders beter meent te zullen vinden. Nu eens gaat hij hierheen, dan daarheen, zoodat niemand met z ekerheid kan zeggen, waarheen de grillige, oude man is gegaan. Nooit vertelt hij het aan den een of ander waar hij heengaat, want hij is veel te eigenzinnig om te denken, dat een ander hem raad kan geven." Om half twaalf gaf ik mijne nasporingen als nutteloos op, en keerde naar Bonport terug. „Ik voorzag het wel," zeide mijn 'grootvader, toen ik hem vertelde, dat mijne nasporingen tevergeefs waren geweest, „het is een onbegonnen werk. Sluit de deur jongen, ik heb u iets te zeggen, dat geen ander sterveling mag hooren." Ik sloot de deur en keerde naar zijn bed terug. „Gij moet er een plechtigen eed op doen, dat gij het geheim zult bewaren een plechtigen eed als die van een stervende," zeide hij ernstig, en fronste zijne wenkbrauwen. „Gij moogt mij alles vertellen, wat gij wilt," zeide ik, „maar ik wil mij tot niets verbinden." „Dat komt er nu al van, dat ik u een goede opvoeding heb laten geven. Mijn vader zou mij de hersens hebben ingeslagen, wanneer ik hem op zulk een wijze had durven antwoorden, en toch ben ik twee-en-zeventig jaar oud geworden. Wilt gij het mij niet onder eede beloven?" „Neen." „Kom, kom, mijn jongen, gij zult toch niet zulk een onna tuurlijk kind, zulic een schelm zijn, door hetgeen ik u ga ver tellen, en wat den dood van een ouden, onschuldigen man tem gevolge kan hebben, overal rond te vertellen?" Hoogstwaarschijnlijk zou ik dat niet doen. „Zonder dus een eed af te leggen zult gij mij wel plechtig willen beloven met niemand te spreken over heigeen ik u za vertellen. Wij zullen hierover niet redetwisten, maar het voor afgesproken houden." Hij haalde zijn hand van onder de dekens te voorschijn, en gaf mij een sleutel. „Dit is de slentel van het huis. Daar moet gij dadelijk heengaan." Hij stak zijn hand weer onder de dekens en bracht een tweeden sleutel te voorschijn „Dit is de sleutel van den put in het waschhuis", zeide hij met eenige aarzeling. „Gij moet het deksel losmaken en dan in den emmer wat levensmiddelen laten afdalen. Wanneer gij voelt dat de emmer den bodem heelt bereikt, fluit dan alsof gij een hond wilt roepen, vervolgens moet gij langzaam tot vijftig tellen en den emmer weer naar boven halen. Daarna legt gij het dek sel weer op de opening van den put, sluit het weer zorgvuldig dicht en verlaat het huis na de deur goed achter u te hebben gesloten en breng dan binnen twee uur de sleutels weer bij mij terug." „Wat bevindt zich daar beneden in den put?" vroeg ik ver baasd. Hij kneep zijne oogen toe en rolde met zijn tong in zijn mond, waaruit ik kon opmaken, dat hij een leugen bedacht. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2