NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. BERICHT. 9e Jaargang. Dinsdag 28 Juli 1891. No. 2472. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Lijsii Paarteiterij. Voiiedigü Lijsless STADSNIEUWS. Stukksn van dan Raad. BINNENLAND. FEUILLETON, PSYCHE. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door iet geheele Rijk, per 3 maanden 1,85. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijn: dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ran 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer lOCent». Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantierl. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBQOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Fubliciti Mtrangére L. BA UBE On., JOHN Jé\ JONESSvcc., Farij» 31bü Faubourg Moutneartre Evenals ten vorigen jare, zijn Dinsdag 28 Julizoo spoedig mogelijk na de trekking, verkrijgbaar aan bet Bureau van ■dit Blad, tegen betaling van 5 Cent ,$per stuk. Directeuren-Uitgevers. Wij herinneren onze Geabonneerden, die in dezen tijd de stad uitgaan,er aan, dat wij tegen vergoeding van de porto's, de courant nazenden aan de idresscn, welke zij opgeven, zoowel in Nederland als in liet buitenland. Directeuren-Uitgevers. Haarlem, 27 Juli 1891. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 29 fuli 1891, des namiddags ie 1 uur. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. Mededeelingen en ingekomen stuk- |ken. Ontvangst-berichten aanvulling en wijziging algemeene politie-verordening. Goedgekeurde besluiten. Verzoek eervol ontslag onderwijzer opleidingsschool voor jongens h. en m. onderw. Idem idem idem kostelooze school lett. C. Voorstel B.en W.W. verhuring grond aan de „Haarlemsche Rijbaan", met advies comm. van f.3 Idem idem idem grond Rolwerkslaan, met idem4. Idem idem idem grond Lange Heerenvest, met idem5. Idem idem idem grond Fre- -derikspark, met idem; 6. Voordracht benoeming onderwijzer 3e klasse oplei dingsschool voor jongens tot het h. en m. onderwijs; 7. Idem idem idem on derwijzers 3c klasse kostelooze scholen letters A en E 8. Idem idem idem onderwijzer 30 klasse burgerschool C 9. Idem idem idem onderwijzeres idem opleidingsschool voor meisjes tot het middelb. onderwijs10. Aanbeveling Curatoren leeraar Gymnasium; 11. Ver slag opzichter gasverlichting over de maand Juni; 12. Aanbeveling B. en W.W. leeraar H. B. School met 5-j c.13. Voorstel idem verbouwing kostel. school Vlett. B 14. Idem idem verhuring kei der onder de Vleeschhalmekrapp. comm. v. fin.; 15. Id. id. id. gronden benoor den Zijlweg met idem; 16. Id. id. ver koop gronden Florapark, met idem 17. Voorstel comm. v. toez. middelb. onderw. vermeerdering aantal leden. Voordr. voor 2 vacatures van onderw. 3e kl. aan de opleidingssch. v. jongens 1. A. v. d. Woude, Zwartsluis; 2.J. K. Röhner, Haarlem3. L. v. d. WerfF, Zaltbommel1. J. Roodnat, -assenheim, 2. J. W. Hulsenboom, Haarlem3. E. A. van Bilderbeek, Wormerveer; voor 2 vacatures voor onderw. aan school A 1. G. Max, Zwartsluis, 2. E. A. v. Bil derbeek, Wormerveer, 3. P. Ypes, Pur- merend; 1. PI. Langendonk, 2. H. Zie ren. 3. D. Querner Jr., allen alhier voor id. aan school E.i.S v. d. Mije, Haarlemmermeer, 2. J. Schrijvers, Haar- lemmerliede, 3. E. Houbolt, Sassen- heimvoordr. voor onderwijzeres 3* kl. aan de opleidingssch. v. meisjes1. mej. M. Gerber, 2. mej. A. S. Krom, 3. mej.- A. M. v. d. Leyvoor praeceptor aan het gymnasium alhier: 1. dr. H. M. B ter Haar Romeny, te üoetinchem, 2. dr. J. L. Chaillet, eveneens aldaarvoor leeraar in de geschiedenis en nederl. taal aan de I-I. B. S. met 5-j. c. W. C. L. BronsveldUtrecht en C, H. P. Meijer, den Haag. Naar aanleiding van het verzoek van J. B, la Pierre om voor 5 jaar den kel der onder de Vleeschhal te mogen huren a 1,per week, stelt de comm. v. fin. voor, om met het oog op eene juiste prijsbepaling, over te gaan tot publieke verhuring, en aan B. en W. de bevoegd heid van gunning toe te staan. De comm. v. toez. op het M. O. verzoekt dat het aantal leden harer com missie, wegens de zeer vermeerderde werkzaamheden, van negen op twaalf worde gebracht. De onderwijzer 3e kl. aan de oplei dingsschool A. Stiel, vraagt zijn eervol ontslag. Naar men verneemt, zal ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes van het koninkrijk, aanstaanden Zondag des avonds in den Hout, eene muziekuit voering worden gegeven door het ge meentelijk muziekkorps. Wegens de parade, die 's middags zal-plaats hebben en waaraan geméld muziekkorps zal deelnemen, is het gewone middagcon cert van 2 4 uur op genoemden dag afbesteld. Met ingenomenheid vernemen wij, dat de heer R. O. van Maanen, hoofd-inge nieur van den Rijks waterstaat alhier, door Z. M. den keizer van Duitschland, I koning van Pruisen, is benoemd tot Ridder der derde klasse in de orde van de Kroon van Pruisen. Zooals men zich zal herinneren, heb ben wij er onlangs op gewezen, dat|het hoofd van de kostelooze school B door de uitbreiding van die school, een be langrijk verlies zou ondergaan, wat be treft de hoedanigheid zijner woning. Thans blijkt, dat de districts-school opziener het verbouwingsplan om de- zeilde reden heeft afgekeurd en een wijziging daarvan wenscht, zoodanig, dat het woonvertrek van het genoemde schoolhoofd niet worde benadeeld. Hoe wel de verbouwing door den schoolop ziener gewenscht, 1800 meer zal kosten dan het aanvankelijke plan, stellen B. en W. voor, daartoe te besluiten. Zondag werd de alhier van Dieren beroepen predikant dr. F. M. van Len - nep in zijn dienstwerk bevestigd, door ds. P- E. Barbas, met eene rede naar aanleiding van Romeinen 10 vers 15. Des avonds aanvnardde de nieuwe leeraar zijnen arbeid, daartoe tot tekst gekozen hebbende fesaja 40 vers 68. De tentoonstelling van Ambachts scholen gehouden in den „Kraton," werd Zondag door 545 en heden door 21 personen bezocht. Bij den op 26—30 Juni j.l. te Hoorn gehouden tweeden nationalen schietwed strijd der vereenigiiig van nederlandsche scherpschutters, is op de vrije baan voor flobert op 12 Meter de ioe prijs be haald door den heer M. J. A. Smits alhier met 28 punten en op de perso- neele baan, zelfden afstand, de 3e prijs, na loting, met 28 punten, door den heer F W. R. Grippeling te O verveen, beiden leden van de schietclub Willem III al hier. Het concert, door de koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" Zaterdagavond te Kleef gegeven, werd bijgewoond door een flink en dankbaar publiek, hoewel de opkomst nog groot.er geweest zou zijn, wanneer het Zaterdag avond niet te koud was geweest, om in den tuin te zitten. Het concert is overigens zeer goed geslaagd, niet alleen wat de koornum mers aangaat, maar ook wat betreft den kwartetzang en het spel van den solist, den heer W. Robert Jr., die, naar wij vernemen, duidelijke blijken gaf van zijn goeden aanleg en van eene grondige studie. De groote jaarlijksche paardenmarkt, welke heden alhier werd gehouden, was bizonder druk bezocht en muntte uit door de vele schoone paarden, welke aan de lijn stonden. Er waren 8x2 paar den van alle rassende handel was zeer levendig. De markt was druk be zocht door duitsche en fransche koop lieden. De prijzen liepen van ƒ60 tot 750. Men meldt ons uit Ploutrijk en Po- lanen: De postrit, die des avonds van Rotterdam naar Amsterdam vertrekt, en te circa 4% uur des morgens van het postkantoor te Haarlem vertrekt, is Zon dags opgeheven. De rit van Amsterdam naar Rotterdam doet Zondagsavonds het hulpkantoor Houtrijk en Polanen niet meer aan, waardoor zich het bi- zondere doch zeker minder aangename geval voordoet, dat een brief, Zondags alhier in de bus geworpen, voor de on middellijk aangrenzende gemeente Haar lemmermeer eerst des Dinsdags aldaar wordt besteld Op de paardenmarkt te Hoofddorp van 25 Juli waren aangevoerd 194 paarden en veulens, 13 hitten. De handel in de beste paarden was vlug, de prijzen liepen van ƒ500 tot 750. Er waren vele buitenlandsche kooplieden. Men meldt ons Onder de gemeente Sloten heeft zich weder een geval van miltvuur voorge daan, ditmaal bij den landbouwer Blauw hof; het gestorven rund is volgens de wettelijke bepalingen verbrand. De varkensziekte breidt zich in deze gemeente meer en meer uit. Gedurende de aanstaande week zul len er op het pantserfort te IJmuiden schietoefeningen worden gehouden op eene gesleepte schijf in zee binnen een sector, waarvan het middelpunt ligt in den koepel van het fort en die begrensd wordt door de richtingen Zuidwest en Noordwest. De leiding dezer oefeningen is opgedragen aan den fortcommandant kapitein C. H. A. R. Schuurman, ter wijl ook de luit.-kol. H. W. van Has selt, commandant der pantserfort-artil lerie, daarbij zal tegenwoordig zijn. In het belang van de veiligheid der scheep vaart zijn de noodige veiligheidsmaat regelen voorgeschreven. De minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat in het tijdvak van 27 Juli tot einde September a. s., van het fort Kaap- Hoofd, Helder, schietoefeningen gehou den zullen worden met gevulde gra naten. De richting, waarin gevuurd zal wor den is N. 3/4 VV. Tijdens de oefeningen zal van de reddingkaap op de zandplaat Onrust eene roode vlag waaien, ter aanduiding van de onveiligheid van het terrein, dat zich over genoemde zandplaat en de aangrenzende vaarwaters uitstrekt. Degenen, die bij de enquête der Staatscommissie aan den Zaankant als deskundigen of getuigen zijn ge hoord, kunnen kosteloos een exemplaar bekomen van het verslag der aldaar gehouden verhooren, mits zij zich te dien einde schriftelijk aanmelden aan het adres: Staatscommissie van arbeids- enquête, derde Af deeling, 's-II age, met duidelijke opgave van naam. woonplaats, straat en nummer hunner woning. Aan vereenigingen of personen, die aan de commissie schriftelijke inlichtingen ver strekt hebben, zal zonder aanvrage hun nerzijds een exemplaar worden toe gezonden. {Stel.) OFFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besluit is benoemd tot no taris binnen het arrondissement Am sterdam, ter standplaats Amsterdam, J. G. Berlage, candidaat-notaris aldaar. Bij kon. besluit is benoemd tot amb tenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondisse ment Alkmaar, Schagen en Helder ter standplaats Alkmaar, mr. P. Buys, thans kantonrechter-plaatsvervanger en adj.- commies der eerste klasse ter provinciale griffie van Overijsel, wonende te Zwolle. Door den minister van Koloniën is de heer J. F. Quant gesteld ter beschik king van den goeverneur generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden be noemd tot adspirant ingenieur bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. De gewone audiëntie van de ministers van Financiën en van Oorlog zullen op Donderdag den 3oen Juli a. s. niet plaats hebben. Als een bewijs dat er door de verschillende partijen bij de jongste herstemming in Schoterland druk ge ijverd is, kan het volgende dienen Te kwart voor vijven 's middags kwam men eenen kiezer, die in het hooiland bezig was, verzoeken te komen stem men De man maakte bezwaar niet al leen omdat hij bij zijn werk slecht ge mist kon worden, maar vooral omdat hij een kleedingstuk miste, dat voor eene zoo ernstige taak als het vervullen van den hoogsten burgerplicht niet over bodig geacht mocht worden, zijn boven broek namelijk, die hij thuis had ge- HOOFDSTUK III. „Wat of zich daar beneden bevindt?" zeide hij, „wel een levend wezen. Welke levende wezens wonen meestal op den 'bodem van een put Beren. Nu zijn wij er. Het is een bee^, <een liefhebberij van mijn vader. Ik vind het vrij dwaas van hem, om er zulk een dier op na te houden, waardoor ik aan huis gebonden ben. Hij zou mij de hersens inslaan, wanneer ik het dier niet in leven hield, en nu weet gij ook, waarom ik er zoo vurig naar verlangde, dat gij hem zoudt opsporen, en waarom ik zoo gaarne naar huis wilde terugkeeren." Hij scheen geheel voldaan te zijn over deze vrij onmogelijke verklaring, en scheen er van verzekerd, dat ik zijne woorden voor goede munt opnam. „En welke levensmiddelen moet ik in den emmer leggen vroeg ik. „Op de plank in het waschhuis ligt een stuk varkensvleesch snijd daarvan een schijf af, ter dikte van een halvep duim, snij verder van het stuk brood, dat er ligt, een sneedje af van anderhalf of twee duim dikte." Nadat hij mij deze inlichtingen had gegeven, spoorde mijn groot vader mij nog eens voor de laatste maal aan, om geheel naar zijne voorschriften te handelen en dadelijk terug te keeren, wan neer ik ze had opgevolgdhij waarschuwde mij, dat wanneer zijn vader tot de ontdekking kwam, dat ik wist, dat hij er een beer op nahield („hetgeen," zeide hij, „in strijd is met de wet"), hij het dan waarschijnlijk op mijn leven gemunt zou hebben om voor hem onaangename gevolgen te voorkomen, die daaruit kon den voortvloeien. Het was niet alleen nieuwsgierigheid, die mij haastig naar het huisje deed snellen. De verklaring van mijn grootvader was on aanneembaar. Hoe dwaas mijn overgrootvader ook mocht zijn, wist ik zeer goed, dat hij niet zoo gek zou zijn om er een beer op na te houden op den bodem van een put, evenmin zou mijn grootvader zoo gek zijn om zulk een dier op zijne kosten van voedsel te voorzien. De eenige mogelijke veronderstelling was, dat hunne gevangene een menschelijk wezen en een groote vijand was, dien zij niet den moed hadden om te dooden. Toen ik het huisje had bereikt, vond ik alles nog in denzelfden toestand als den vorigen dag. De gesloten ramen en deuren en de dampende aardappelen op de tafel, dat alles was mij nu verklaarbaar ge worden; ik was daar gekomen op het oogenblik, dat mijn groot vader bezig was den gevangene zijn voedsel te geven. Het waschhuis grensde aan de woonkamer. Het was bevloerd met roode tegels en ontving zijn licht uit een dakvenster. Aan de wanden waren planken getimmerd, waarop keukengereedschap en verschillende voedingsmiddelen lagen. De muren en het lat werk van het dak waren gewit. De opening van den put bevond zich in het midden van het vertrek en stak ter hoogte van een paar voet boven den vloer uit en was gesloten door een eiken houten deksel, dat aan den eenen kant met een hengsel en aan den anderen kant met een hangslot was voorzien. Daarboven hing een emmer aan een touw, dat over een katrol liep, die aan een van de dwarsbalken van het dak was bevestigd. Niet zonder ontroering maakte ik het slot los, lichtte het dek sel op en zag naar beneden; ik kon niets onderscheiden dan een paar voet van het metselwerk; ik hoorde niets. „Is daar iemand beneden riep ik. Ik hoorde niets anders dan de echo van mijn eigen stem, die in den put opsteeg. Die stilte wekte mijn onrust op. De holle weerklank van mijn stem verschrikte mij. Ik zag 0111 mij heen en ontdekte op een der planken een doosje lucifers. Ik maakte het touw los en liet den emmer tot op den grond neerdalen, plaatste de kaars er in en stak haar aan; daarna liet ik het touw langzaam door mijne handen glijden en keek het licht na, dat allengs dieper zonk. Het werd zwakker en zwakker, totdat het ten laatste het inwendige van den put niet meer verlichtte, en ik slechts een flauw waas rondom de vlam der kaars zag. De put scheen oneindig diep te zijn. Toen ik den knoop, waarin het touw eindigde, in mijn hand vasthield, had juist de emmer den bodem bereikt en viel het hengsel op den rand ervan met een korten slag, welk geluid mijne ooren een paar seconden daarna bereikte. Wanneer er een lichaam op den bodem had gelegen, dan moest de emmer noodzakelijk daarop en niet op den bodem zijn neergekomen. Wanneer een menschelijk wezen daarin rechtop

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1