NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. I 9e Jaargang. Vrijdag 31 Juli 1891. No. 2475. V ABONNEMENTSPRIJS AÜVERTENTIEN: STADSNIEUWS. Db brand in „de Phoenix." BINNENLAND. FEUILLETON, PSYCHE. eraf HAARLEM'S DAGBLAD V Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- on Feestdagen. Human Kleine Hontstra.t No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ■fss.n, :»s, ▼an 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer lOCent». Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en eoerantier». Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de BuhliciU Stranger t GL. li AU It h p Co.. JOHN B. J0NB8, Snee., Barijt 31 bis Baulourg llontmartre Bij dit Nummer is gevoegd .het Gemeenteraadsver slag van 29 Juli. Haarlem, 30 Juli 1891. I Ter gelegenheid van den verjaardag Y.vau H. M. de Koningin-weduwe-Regen •:tes zal op aanstaanden Zondag 's namid- TJ-dags ten halt twee voor dè cavalerie- kazerne eene parade worden gehouden «door de dd. schutterij en het garnizoen. De parade zal worden gecommandeerd door den majoor der cavalerie. J. C. Lagerwerf! en geïnspecteerd door den luitenant-kolonel, gamizoens command., N. W. Hofstede. I Heden is door B. en W. het werk van het bijbouwen van kantoorlokalen - yoor den gemeenteontvanger enz., op 23 Tdezer aanbesteed, gegund aan den laag- sten inschrijver H. London alhier, voor 13986. Vanwege het ministerie van W. H. en N. werd heden aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier aanbesteed: ro. Het leveren, opstellen en onder houden van het werktuig, de stoomke tels en de schepraderen voor een stoom- - gemaal te Schellingwoude, behoorende tot de werken «an het Noordzeekanaal. W Ingekomen 5 biljetten, waarvan dat van de „Société anonyme du Phoenix", te het laagst, voor 149.500. 2 j. Het maken en inhangen van een paar ijzeren binnenvloeddeuren voor de kleine schutsluis der Noordzeesluizen te IJmuiden, beuevens het uitnemen, ver voeren, herstellen en opbergen van de te vervangen deuren, mede behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. Raming 20.000 Ingekomen 6 biljetten en dat van P. Goedkoop Dz., alhier, het laagst, voor de som van ƒ19 547. f; De I-* luit. B. W. Mensing, 1 eeraar aan de militaire school alhier, is aange wezen om den majoor L. de Vlaming als directeur dier inrichting te vervan gen; laatsgenoemde hoofdofficier blijft echter tot Sept. 1893 met het toezicht over die inrichting belast en zal dan •optreden als directeur der te Alkmaar op te richten cadettenschool. De tentoonstelling van Ambachts scholen gehouden in den „Kraton," werd heden door 114 personen bezocht. Woensdagavond had in de bestuurs kamer der sociëteit „Vereeniging" alhier de jaarlijksche algemeene vergadering der „Bachvereeniging" plaats. Na het voorlezen en goedkeuren der notulen der vorige vergadering, deet de Voorz. lezing van het gehouden beheer over het afgvioopen jaar; de 'ontvangsten bedi-oegen 5257.55^; de uitgaven zijn, na reserveering van /"too als batig saldo en eene storting in het Kunste naarsfonds, tot een gelijk bedrag. De algemeene toestand is zooals steeds, zeer gunstig. Het ledental bleef station- nair. Er zijn weer velen als donateurs toegetreden, hetgeen eene vermindering van den verkoop van dameskaarten tengevolge had. Met een woord 'van dank aan den secretaris, den heer E. A. Kruseman, sloot de voorz., de heer D. Merens Dz., de algem. vergadering. Woensdagavond omstreeks 10 ure is een felle brand uitgebroken in het con certgebouw op het sportterrein „de Phoenix", waar van directeuren zijn de hee- ren J. O. Brinkmann en H. yan Breemen Hzn., gelegen aan de Parklaan, hoek Phoenixweg, zijnde een gebouw van 2 verdiepingen, lang ongeveer 50 en breed 10 meter, dat geheel is uitgebrand. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Een aantal spuiten hebben water gegeven, waaronder ook de slangenwagen der politie. Het gebouw en de inventaris waren verzekerd. Ook zijn door de vlammen vernield een aantal medailles van schiet- en schermvereenigingen en kegelclubs, benevens een viool, een violoncel en een orgeltje, die aan an deren toebehoorden en op de bovenzaal waren geplaatst voor een partijtje, dat daar hedenavond zou plaats hebben. Zelden zagen wij een zoo feilen brand. Reeds een kwartier na het uitbreken sloegen de vlammen aan alle kanten uit het dak en de vensters, de water stralen van den slangenwagen en van de spuiten hadden er niet de minste uitwerking op. En geen wonder Zooals men weet is het gebouw zeer oud en kurkdroog, en de vloeren nog door trokken van de olie, die de voormalige katoenmaatschappij voor hare machines gebruikte. Weliswaar hebben de tegen woordige eigenaars daarover een nieuwen vloer gelegd, maar de brandbaarheid was niettemin zeer groot. Vandaar dan ook, dat er zoogoed als niets gered is kunnen worden en dat het gebouw totaal is uitgebrand. De bezittingen van den chef van het buffet, den eenigen bewoner des nachts, zijn geheel vernietigd, evenals het gereed schap van den schilder. Geen van beide was verzekerd. Van het balkon, dat, zij het dan ook niet absoluut vertrouwbaar, ons nog wel dragen wilde, wierpen wij een blik op de verwoesting, die in de bovenverdie ping is aangericht. Hier en daar rookte liet nog, op eé.i plekje zelfs was nog vlam te bespeuren. Als aamechtig liggen de kegelballen in de voorheen zoo geliefde kegelbaan het internationaal concours, dat dezen zomer zou worden gehouden, is nu vanzelf on mogelijk geworden. Buiten op het terrein in den piassenden regen, staat het biljart omgekeerd, totaal bedorven, en als bit tere ironie hangt in een der beneden lokalen een ongeschonden bordje „Mei wijn, 30 cents". Niet allen, die dezen brand bijwoon den, waren zoo doordrongen van het zeldzame schouwspel, dat alle gedachten aan eigen bevoordeling erom achter wege bleven. Vier of vijf personen hebben zich, naar men ons mededeelt, de verwarring ten nutte willen maken om een en ander weg te kapen. Een daarvan had een groot aantal koppen en melkkannetjes bij zich verstopt, een ander die al niet heel vast op de beenen stond, trachtte te ontsnappen met twee flessehen jenever, een. onder eiken arm, een derde had een prónkflesch uit het buffet weten te bemachtigen en wou zich in een 'afgelegen hoekje juist eens ferm te goed doen, toen een van de aan het gebouw v< .bonden personen hem op den arm .kte en zei„Geef je geen moeite, vr'nd, 'tis maar water!" De bij cle abounds we bekende hond Bismarck en de pauw, die beide in het gebouw huizen, waren met moeite daar uit te houden. Of de „Phoenix", die uit hare assche herrezen, thans weer in assche is onder gegaan, zal worden herbouwd, is na tuurlijk thans nog niet te zeggen. Het schijnt zeker, dat het gebouw laag ge assureerd is geweest en dat ook de assu rantiesom van de meubelen niet hoog kan genoemd worden. Een ding is er, dat zeker wel eenige toelichting verdient, welke wij echter niet kunnen gevenhoe het komt, dat de Groote kerk eerst een half uur na het uitbreken van den brand, dat is te j half elf, de klok heeft geluid. Toen wij te kwartier over tienen aan het terrein waren, wierp slechts één slang een wa terstraal in die vuurzee. Eerst later kwamen successievelijk andere blusch- middelen Naar men ons verzekert, heeft de Nieuwe kerk reeds voor tien uur alarm gemaakt. Wat de oorzaak van den brand kan zijn? Men gist, maar weet niets met zekerheid Men meende dat er eene gasontploffing plaats gehad en daarop duidt ook de mededeeling van enkele personen, die lichte knallen meenen te hebben gehoord De directie van de gasfabriek meldt ons echter, dat het onderzoek de onjuistheid van dit ver moeden heeft aangetoond. Smeulend vuur kan den brand niet veroorzaakt heb: ben. Toen de jongen toch, het licht neer- draaide op een der bovenzalen, was er niets te bespeuren. Tien minuten later, ;toen hij pas het gebouw had verlaten, sloeg de vlam reeds het dak uit. „Zoo'n vuurwerk heeft de Phoenix nog nooit gegeven," hoorden wij in de menigte zeggen. Zeker niet, maar als de pelikaan die haar jongen voedt met haar eigen bloed, zoo heelt ook wee moediger gedachtenis de Phoenix zelf het voedsel geleverd voor dit haar schitterendste vuurwerk in haar ruim drie jarig bestaan en ze is daarin gebleven Tot opzichter bij den bouw van den draaipijler voor de brug te Velsen is benoemd de heer J. Klapmeijer, van Amsterdam. Aan de Tweede Kamer is de bekrachtiging gevraagd van de tus- schen Nederland en Groot-Britannië gesloten overeenkomst omtrent de gren zen op Borneo. Met medewerking van den Sultan van Boeloengan is nopens Serawak, Broenéï en het verst van zee verwijderde ge deelte van Britsch Noord-Borneo de waterscheiding als grens -aangeuomen. Ten aanzien van de grens op de Oost kust van Borneo komt de Simengaris- rivier op het nederlandsch gebied te liggen. Het eiland Sibittik wordt in tweeën verdeeld tusschen Nederland en de Borneo maatschappij De thans zeer nauwkeurig omschre ven grenslijn voorkomt alle moeilijkheden ten opzichte van Borneo. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besluit is aan mr. K. W. P. F. baron Gericke van Herwijnen, Iir. Ms. minister-resident te Madrid, de persoonlijke titel verleend van buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister. Bij kon. besluit is aan mr. E. J. Thomassen 4 Thuessink van der Hoop, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de strafgevangenis te Appingedam, on der dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen dienstenen is be noemd tot lid van gemeld college van regenten mr. J. D. Wichers, griffier bij het kantongerecht te Appingedam. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid maakt bekend dat de directie vacant is van het postkantoor te Barneveld (8e klasse), traktement 1200 en vrije woning. Sollicitatiën naar gemelde betrekking zullen uiterlijk 8 Augustus moeten zijn ingediend. Door den duitschen kei- zer zijn nog benoemd in de Pruisische kroonorde tot ridder 2e klasse de heer A. K. P. F. R. van Hasselt, administrateur der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaat schappij, te Amsterdam Tot ridder 3e klasse: de heer E. L. B, H. M. Engeringh, chef van dienst bij de exploitatie van staatsspoorwegen te Utrecht. Tot ridder 45 klassede heeren H. A. van Vassen, stations-chef bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatijte Amsterdam en Van Son, stations-chef bij de Plollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij te Rotterdam. De luitenant Metelerkamp, de bekende sportsman, die ook heden weder zou deelnemen aan de wedrennen te Clingendaal, is Woensdag ochtend, bij de training van een paard op Clin gendaal, gevallen, tengevolge waarvan hij een been heelt gebroken. In een onzer groote bladen vonden we de volgende advertentie Een duitsch marine-officier, graaf, 30 jaar oud, wenscht met eene vermogende dame kennis te maken, teneinde eene andere echtverbintenis te voorkomen, welke zijn familie van hem verlangt. Alg\ Nederl. Wielrijdersbond. Zondag is te Amsterdam de verga dering gehouden van het algemeen be stuur van den Alg. Nederl. Wielrijders- bond. Met algemeene stemmen werd be sloten het bondslid H. L. R. te Deventer tot 1 Jan. 1892 te schorsen. In plaats van den heer D. ter Haar, die bedankt had, is tot lid van de wedstrijd-com missie voor 1891 benoemd de heer F. Netscher te Rottterdam, hoofdredacteur van de Kampioen Genoemde commissie bestaat dus thans uit de heeren J. C. Burkens, ie secretaris van den „A. N. W. B." en cand.-notaris te Haarlem, voorzitter J. J. van Breda Beausar, cand.-notaris te Loon op Zand, secretarisF. Net scher, te Rotterdam, en E. C. Steffelaar, te Nijmegen, leden. Tot hoofdconsul werd benoemd de heer L. J. C. J. Boogaard te 's Hage en wel in de plaats van mr. C. A. Beels, die om redenen van gezondheid heeft bedankt. Verder werden benoemd tot afdee- lings afgevaardigden voor de afdeelïngen II Utrecht, III Zuid Holland en IV Limburg, respectievelijk de heeren J. HOOFDSTUK V. Zij vestigde mijn aandacht op de tafel, waarop haar middag- j maal stond en tevens op een gat in den muur door een steenen J plaat afgesloten, waarin zij haar voedsel verborg met het oog op 1 de kraai, en vervolgens begaf zij zich naar dat gedeelte van het hol, waar de toegang aan de kustzijde was versperd door de puinhoopen van de ineengestorte klip. De hellende massa strekte zich aan den binnenkant tot op grooten afstand uit, de kleine i stukken lagen aan den kant nabij het binnenste gewelf en de grootere blokken aan den anderen kant, waar de ontploffing scheen te hebben plaatsgehad. Onder deze steenklompen bevon- i den er zich eenige, welke van reusachtige afmetingen waren. Over deze steenen nu baande Psyche zich een weg, Het was een moeilijke en voor mij, dinog niet aan de duisternis gewend j was, een gevaarlijke tocht; hoe verder wij kwamen, des te groo- I ter werden de moeilijkheden. Op sommige plaatsen moest ik met j geweld met mijn lichaam door de openingen dringen, terwijl wij op andere plaatsen op handen en voeten op zware rotsblokken j moesten voortkruipen, die bij een geringe beweging op ons zou- i den zijn neergevallen. Op een zeker punt gekomen, bleef zij staan, en met een veelbeteekenend gebaar vertelde zij mij, dat zij op deze plek eens aan een doodelijk gevaar was ontsnapt de uitdrukking in haar naar boven gericht gelaat en haar neer gehurkte gestalte duidden een hevigen doodangst aan. Hoewel het licht mij tot gids strekte, was het voor mij een groote moei lijkheid om te zien, waar ik mijn voet veilig kon neerzetten, het wekte dan ook mijn verwondering op, hoe zij zoo zonder eenige moeite in de duisternis haar weg kon vinden. Weldra begon zij de rotsblokken te beklimmen, en wij stegen zoo hoog, tot wij bijna het dak van het hol hadden bereikt. Van deze hoogte be keken, leverde het hoi, met de zware houten stutten en de som bere schaduwen een woesten aanblik op. Recht voor ons uit bevond zich in het dak een breede spleet; Psyche sloop hier binnen en verdween. Toen ik mij voor de spleet bevond, riep ik baar doodelijk verschrikt achterna; zij antwoordde met een lach, die in de verte weerklonk. Ik volgde haar zoo goed als het ging door de spleet en het volgende oogenblik bemerkte ik, dat ik langs een helling naar beneden rolde, terwijl het mij on mogelijk was om mij tegen te houden. Psyche's lachen gaf mij echter de zekerheid, dat er geen gevaar was, maar ik was zeer verheugd, toen ik mij eindelijk op een zacht bed van zand be vond. In de snelle daling was mijn kaars uitgegaan, maar in deze ruimte heerschte een zwak licht, dat van den zeekant tusschen de rotsblokken doordrong, ofschoon er geen opening zichtbaar was. Ik had lucifers iu mijn zak; ik stak de kaars weer aan, daar ik met dit licht niets duidelijk kon onderscheiden. Ik ver moed, dat ik er zeer bespottelijk en angstig uitzag, want Psyche bleef voortdurend lachen, totdat plotseling het vermoeden bij haar opkwam, dat ik mij had bezeerd, zoodat zij haastig op mij toetrad en haar wang liefkozend tegen mijn hand legde en zacht kreunde als een moeder over haar kind. HOOFDSTUK VI Toen ik om mij heen zag, bemerkte ik, dat wij ons in een derde gewelf bevonden, ofschoon het zoozeer met rotsblokken van de gevallen klip afkomstig, was bedekt, dat zijn vorm en grootte niet dadelijk konden worden bepaald. Eén ding was duidelijk; dit was het hol, waarin de ontploffing had plaatsge. vonden. Verscheidene rotsblokken waren aan een der zijden geheel zwart, en daartusschen lagen in alle richtingen duigen van vaten, ijzeren hoepels en grillig gevormde overblijfselen van kleedingstukken verspreid. Mijn voet stiet tegen een groote zeemanslaars, en deze maakte een eigenaardig, rammelend geluid bij den schok, en toen ik de laars optilde, vielen er eenige verbleekte kleine beenderen uit. Het waren de beenderen van een menschenvoet Was Psyche dan niet het eenige slachtoffer, dat levend be graven was Met een huivering liet ik de laars weer neervallen, en gehoor gevende aan Psyche's roepstem, baande ik mij een weg te mid den van de rotsblokken naar de plek, waar zij met ongeduld op mij stond te wachten. Met iederen stap echter, dien ik deed,

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1