NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. SfiÉiIiiiETöörÉii&oieeiteraal 9e Jaargang Donderdag 6 Augustus 1891 No. *2480. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTEN TIÉN: DE KERMIS. STADSNIEUWS. ""binnenland. FEUILLETON, PSYCHE. DAGBLAD Voor >1 aarlem per 3 maandenT 1,20- Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. Dit blad vorschpnt dagelijks, behalve op Zon- ea Feestdagen. Korean Kleine Hontetraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regel» 50 Centsiedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen, e» Advertcntiën worden aangenomen door onze agenten en door allo boekhandelaren e» conrantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PESREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Fublicild Jéirangère Ga 2)AT)kV êr Co., JOtih 7. JONH8Succ., Purist 31 bit Faubourg Montmarire, De leden van de Sociëteit Yereeni- ging zullen zich welhaast geen haar- lemsche kermis meer kunnen denken zonder het café-concert van den heer Wittkower Gerson, uit Amsterdam. Se dert jaren toch komt deze geregeld in de kermisweek aan de leden van de Yereeniging zijn troep laten kijken, een gezelschap, men moet het erkennen, ook telken jare verfrischt en vernieuwd wordt. Er blijven altijd wel oude kennissen, zooals b. v. Solser en zijne zuster, maar wat betreft de specialiteiten geeft het seizoen, om zoo te zeggen, altijd nieuwe vrucht Daar heeft men den heer Alexis Caro die met een achttal kakatoes on begrijpelijke staaltjes van dressuur ver toont en er zelfs een August de Domme op nahoudt, die voor clown fungeert. Geen van de toeren heeft gemist en er waren er moeilijke onder. Voor liefhebbers van meer pikante vertooningen zijn er de Harrisons, die, als het werkelijk eene familie is, schijnt te bestaan uit een moeder met hare twee broers en hare twee kinderen. De familie-relatie doet er ook niet toe: wat vaststaat is, dat deze dame beschikt over een herculische kracht. Bij de pyramides, die er gevormd werden, diende zij voor basis. Een ge vaarlijke toer was een sprong van een in de hoogte bevestigd plankje achter over, op de schouders van een acrobaat, die weer op een ander staat. Het kereltje dat dezen toer-volbrengt, maakt achterover den salto mortale en moet dan terechtkomen op de schouders van zijn medewerker. Eén misstap en hij i smakt te pletter Droevig métier Monsieur Sarina is er een levend bewijs van, hoever de mensch (beter gezegd misschien sommige menschen) het in elasticiteit, buigzaamheid en lenigheid kunnen brengen, 't Is of de man nieV*bewerktuigd is als wij, maar overal met goed gesmeerde scharnieren aan elkaar is gezet. Den naam van „diable élastique" verdient hij ten volle, er is iets diabolisch in die slangachtige kuüsten. Ziehier een en ander over wat de „Vereeniging" biedt. Die er meer van weten wil, ga zelf kijken. De voorstellingen iss de sociëteit „(1e Kroon" door het Grand Spectacle Varié van den heer Frits van Haarlem, namen Dinsdag een aanvang. Het door brengen van de kermisavonden in be sloten lokalen bezit al het directe voor deel, dat men gevrijwaard blijft voor den regen, die gisterenavond bij plas sen neerviel. Maar om een avondje bij te wonen van genoemd gezelschap zou men den zwaarsten regen trotseeren 't Was waarlijk verrassend, en wij wen- schen het wakkere bestuur van „de Kroon" bij voorbaat weder geluk met het engagement van dit gezelschap. Gaan kunsten en wetenschappen steeds vooruitmen mag dit ook aannemen van het genre van kunst, dat men thans in de sociëteit „de Kroon" te genieten krijgt. Het uitvoerige programma be vatte de schoonste en afwisselendste num mers. Daar had men b. v. in de eerste af- deeling een drietal acrobaten, de „gebroe ders Freire," die de „onmogelijkste", en toch blijkbaar mogelijke, toeren verrich; ten. O. a.de toer waar de een de beide andere met zijne voeten in balans houdt nadat beiden plaats genomen heb ben aan de uiteinden van een balk en hen vervolgens snel in de ronde doet draaien. Men zou zeggen het toppunt van acrobatiek, als er morgen weder geene anderen kwamen, die misschien weer veel sterker stukken verrichten. Heerlijk zingt het allerliefste dames kwartet in zijn bevallige toiletten en niet minder fraai en vooral geestig is hetgeen mevr. Van Beem-Kapper ten gehoore brengt De clowns, nu, „dat was ook niet om uit te vegen," maar het1! verrassendst en schoonst vonden wij „het geheim der luchtNooit zagen wij fuik een mystieke verschijning: Eene dame, die in de lucht wordt ge worpen, blijft zweven, de bevalligste houdingen aannemend enz. enz. Het zou ons te ver voeren, indien wij de leden van het gezelschap ééa voor één behandelden, maar toch moet er nog een woord van lof af voor den uitstekenden karakter-komiek den heer de Winter, die ons weder eenige lach buien op het lijf joeg, waarvan wij op 't oogenblik nog niet zijn bekomen. Men ga naar „de Kroon" en men zal er zich kostelijk amuseeren. Wanneer men dagelijks de wereld in het groot ziet, dan wil men haar op de kermis ook wel eens iu 't klein aanschouwen en daartoe kan men niet beter doen, dan zich begeven naar de Oude Gracht bij de Turfmarkt naast het Museum. Daarbinnen treft men een ongekende bedrijvigheid aan, zoo alleraardigst en nieuw, dat men er gaarne zijn geringe entrée voor offert en er een kwartiertje verwijlt. Haarlem, 5 Augustus 1891. Door de vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende Gemeenten en tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer is aan den Gemeenteraad verzocht, om door aanplanting van groen aan den zoom van den aschbelt aan de spoorzijde, dit onaesthetisch schouwspel voor de reizigers in de vele daar voorbijrijdende treinen te mas- keeren. De vereeniging is van meening, dat die aanblik op dit zeer onschoone punt der stad niet dienstig kan zijn aan de bevordering van het vreemdelingenver keer, en door bedoelde aanplanting van groen met geringe kosten kan worden verbeterd. Gekozen is (wit stembriefje) de heer dr H. D. Kruseman met 1271 van de 1652 geldige stemmen. De heer H. L. Janssen van Raay had 373 stemmen. Van het groene briefje zijn gekozen de heeren J. J. F. Beijnes met 1017 van de 1678 geldige stemmendr. H. D. Tjeenk Willink met 865, H. van den Berg, arts, met 840, J. Klein met 832 en D. de Clercq met 790 stemmen. Verder zijn uitgebracht op de heeren A. van Huizen 767, D Emrik 719,0. André de la Pofte 715, G. E. L. Hijmans 596 en P. Heijting 577 st. En verder op verschillende personen enkele steramen. Toen de Burgemeester dezer uitslag had voorgelezen, trad de heer W. F. Overhoff naar voren en deelde mede, dat hij mede namens zeven andere personen, tegen deze herstemming wilde protesteeren. „Waartegen wil u protestee ren?" zoo vroeg de Burgemeester. „Tegen de wijze van stemopneming of tegen de verkiezing? „Tegen de verkiezing," antwoordde de heer O. „Dan," zoo hernam de Burgemeester, „behoort uw protest hier niet. U moet hier komen als de stemopneming niet is geschied volgens de wet. Protesten over de ver kiezing zelve moeten bij den Gemeente raad worde ingediend." De heer Overhoff geeft den wensch ie kennen, dat zijn protest toch zal worden opgenomen in het proces-ver- baal der stemming. „Maar waartegen protesteert U vraagt de Burgemeester. „Ik heb het hier op schrift en wil het u wel voorlezen," antwoordt de heer Overhoff. „Dat is een almachtig lang ding," herneemt de Burgemeester. „Maar als de heeren stemopnemers er niet tegen hebben, kunnen wij het wel voegen bij het proces-verbaal." De heeren 't Hooft en Macaré leden van het stembureau, stemmen hiermede in. De heer Overhoff reikt het stuk aan den Burgemeester voor, die het thans voorleest. Het stnk luidt als volgt „De ondergeteekenden W. C. Hennis, winkelier W. L. Schram, koopman H. H. van Bilderbeek Jr., behanger, aanspreker en lijkbezorger; J. P No bels Jr., courautierS. J. H Terstraaten, winkelierW. F. Overhoff, candidaat- notaiÏ9, J. II. L. van der Schaaff, let terkundige en J. Vader, koopman allen kiesgerechtigden en gisteren hun stem uitgebracht hebbende, inwoners der ge meente Haarlem, teekenen protest aan tegen de onderwerpelijke herstemming, als uitvloeisel van eene eerste vrije stemming, gehouden den 21" Juli be vorens, welke laatste naar hun oordeel, tegen de letter der wet in, heeft plaats gehad in twee verschillende rubriekenop twee verschillend gekleurde briefjes door welke splitsing een anderen uitslag is verkregen, dan het geval zou geweest zijn indien éen biljet gebruikt ware, zooals duidelijk blijkt uit de op de heeren dr. H. D. Kruseman, G- C. C. Reeser Jr. en J. van der Wijde uitgebrachte stemmen- cijfers. De eerste verkreeg op het witte briefje 726 stemmen, op het groene 119, samen dus 845 stemmen en is niet ver kozen; terwijl de heeren A. van der Steur Jr. en C. G. Loomeijer Jr. respec tievelijk met 798 en 797 stemmen wèl dadelijk gekozen zijn. De heer Reeser verkreeg alleen op het witte briefje 462 stemmen en is niet in herstemming, terwijl de heeren P. Heijting en G. E. L. Hijmans, respec tievelijk slechts 429 en 408 stemmen op het groene briefje kregen en wel in herstemming zijn. De heer Van der Wijde eindelijk kreeg op beide briefjes samen 562 stemmen en ook deze komt niet in herstemming. De mogelijke tegenwerping, dat de stemmencijters van de heeren Kruseman en van der Wijde niet tot maatstaf kunnen dienen, wijl wellicht enkele kie zers hun stem én op het groene én op het witte briefje hebben uitgebracht, berust op niet meer dan eene veronderstelling, werd bovendien door het bureau der stemopneming van de eerste vrije stem ming dat alle op hen uitgebrachte stem men als wettig uitgebracht beschouwde, blijkbaar niet gedeeld en kan boven dien in geen geval tegen het stemmen- cijfer van den heer Reeser worden in gebracht." Volgde de onderteekening der genoemde protesteerenden.) Daarop beklaagt zich de heer Over hoff nog over de onbeleefde wijze, waarop hij aan stembureau No. 2 is ontvangen, toen hij vroeg of hij zijn protest daar kon indienen. Een der leden heeft hem toen toegevoegd „kom je hier den boel in de war sturen De heer jhr. J. W. M. van de Poll antwoordt dat hij, als voorzitter van dat stembureau den heer Overhoff heeft ge antwoord, dat hij zich op het eerste bureau te vervoegen had, zonder meer. De heer Overhoff antwoordt, dat het de heer Stoel was, die de bedoelde woorden heeft gezegd. „Ja," zegt de heer Stoel, „ik heb de vrijheid genomen u dat te vragen, omdat u al bezig was den boel in de war te sturen Terwijl u vroeg of u het protest kon indienen, was u daarmede reeds bezig en stoorde daardoor het lezen der stembriefjes dat accuraat moet geschieden." De Burgemeester verklaart de lezing van het proces-verbaal voor geëindigd en het talrijk publiek verwijdert zich. Behalve het genoemde protest, zoude een andere kiezer tegen deze stemming hebben geprotesteerd,wanneer de heer D. de Clercq niet gekozen ware geworden. Nu de heer de Clercq wèl tot de gekozenen behoort, is zijn protest achterwege gebleven. Wanneer de protesteerende heeren nu hun protest aan den Raad indienen en deze afwijzend beschikt, hebben de reclamanten de gelegenheid om zich tot Gedeputeerde Staten en daarna tot H. M. de Koning-Regentes te wenden. De tentoonstelling van Ambachts scholen gehouden in den „Kraton," werd heden door 12 personen bezocht. Men meldt ons uit Zandvoort Bij de op 4 Aug. gehouden herstem ming voor 2 leden van den gemeente raad te Zandvoort zijn 139 stemmen uitgebracht. Bij de opening der bus bleek, dat waren uitgebracht opA. Green 68 stemmen, A. Zwemmer 58 stemmen, C. Drayer 77 stemmen en J. v. d. Valk Hzn. 68 stemmen, zoodat alzoo ver kozen zijn de heeren C. Drayer Jr. en J. v. d. Valk Hzn., als zijnde ouder dan den heer A. Groen. Uit 's-Hage wordt gemeld: De Prins van Wied is Dinsdagochtend te 9.25 ure met zijnen oudsten zoon naar Neuwied vertrokken. De jonge prins komt dezen zomer niet hier terug zijn vader zal de kuur te Scheveningen komen hervatten. B ij gelegenheid van H. D. verjaardag heeft H. M. de Regentes de j weezen uit het weeshuis te Apeldoorn een feestje bereid. Met de weesmoeder waren zij eenigen tijd op het paleis, en onderhield H. M. zich minzaam met moeder en kinderen. Koningin Wel- helmina liet allen hare poppenkamer zien en onthaalde hen op versnape ringen. Is het Ran delsblad gelicht, dan had in het eind der vorige week de heer mr. G. van Tienhoven de opdracht, hem door H. M. de Ko ningin-Regentes verstrekt, tot het vormen van een ministerie, nog niet nederge- 13) L HOOFDSTUK IX. Het was verwonderlijk, hoe snel onze krachten nu afnamen, £n dus onze slagen steeds zwakker en flauwer werden. Wij had- den nog geen uur gewerkt of ik stond op mijne beenen te tril- f len, terwijl de zweetdroppels langs mijn gelaat gudsten, alsof ik ïen Hercules, arbeid verrichtte, en wat de arme Psyche betreft, P rij hief den bijl met beide handen in de hoogte, en na een paar minuten was zij genoodzaakt om het op te geven, onder het L daken van een zacht gekreun. Maar zoolang ik werkte, wilde rij ook al hare krachten nog aanwenden, en toen wij nu nog ien paar uur bijna vruchteloos den arbeid hadden voortgezet, vierp ik, met wanhoop in het hart, den bijl neer en voerde haar veg van deze plek. „Het helpt niets, Psyche, het helpt niets," zeide ik, „wij zijn iog] geen voet in dien vervloekten rotswand gevorderd. Het is riet noodig om nutteloos onze krachten te verspillen. Het zal roor u een pijnlijken arbeid zijn, arm kind die nog niet weet, vaartoe deze arbeid dient. Gij denkt misschien, dat ik 11 graag 500^ hard zie werken of uw geduld op een zware proef wil stellen. Och, arme kleine! uwe handen zijn vol blaren. Geen wonder, dat gij achteruit wijkt, als ik ze aanraak, en nu glim lacht gij, alsof gij graag voor mij lijden wilt. Toch kan ik het begrijpen. Ik weet wat ik zou gevoelen voor eenig levend wezen in eene menschelijke gedaante, dat in zulk eene eenzaamheid tot mij kwam. Ik ben de eenige kameraad, dien gij ooit gekend hebt in uw geheimzinnig leven, daarom hangt gij zoo aan mij. Is 't niet zoo Toen ik met spreken ophield, kwam ze dichter bij mij op de rots, waar ik zat en mompelde eenige woorden, die mij schenen te smeeken met praten voort te gaan. „Wil je hebben, dat ik meer praat, Psyche?" „Meer, meer," herhaalde zij. En zoo praatte ik maar door over allerlei dingen, die mij in de gedachten kwamen, tot haar handen mij los lieten en zij haar hoofd tegen mijne schouder legde. Ik streek met mijne vingers voorzichtig over haar gezicht en bemerkte, dat haar oogen gesloten waren. Er was een traan op haar wang een traan van geluk misschien, waarmee zij in slaap was gevallen. Haar legerstee was binnen mijn bereik, en nadat ik haar stil in mijne armen had gehouden, totdat ik zeker wist, dat zij vast sliep, legde ik er haar voorzichtig en in eene gemakkelijke houding op neder Toen opende zij haar oogen eens en mompelde weer „meer, meer." De inspanning van den vorigen dag had haar misschien den geheelen nacht wel wakker gehouden; misschien had ze mij den geheelen tijd, dat ik sliep, wel besp:ed en zich over het vreemde ding, dat in haar wereld was gekomen, verwonderd. Ik bleef eenigen tijd bij haar zitten, en toen stond ik op om langs de muren van de twee holen te voelen naar eenig mos of wat planten, die ons tot voedsel zouden kunnen dienen, want een vreeselijke angst bekroop mij, dat Psyche misschien gauw zou sterven en ik alleen met het arme, doode kind achter zou blijven. Ik moest voedsel zien te krijgen, maar waar Ik vond niets op de rotswanden, ik keek rond naar de kraai, maar de verstandige vogel was den vorigen avond door de opening ge vlogen en was nog niet teruggekeerd. Ik weet nauwelijks, hoe ik het overige gedeelte van den dag doorkwam. Psyche sliep rustig door, en toen het nog een weinig licht in het hol was, sliep ik zelf ook van honger en wanhoop in. Mijne eerste ge dachte, toen ik op den derden dag ontwaakte, was aan Psyche. Leefde zij nog? vroeg ik mijzelf af. Terwijl ik naar haar kroop, boog ik mij over haar heen, terwijl ik in vreeselijke afwachting mijn adem inhield om haar ademhaling beter te kunnen hooren. Zij hief haar armen op en slingerde ze om mijn hals. Met een kreet van dankbaarheid en vreugde tilde ik haar op en zette haar neer. Opnieuw greep een dolle hoop, om te ontsnappen, mij aan, en terwijl ik naar het kleine hol rende, greep ik de bijl en be gon te hameren. Psyche stond er bij en wachtte haar beurt af, maar ik hield vol, totdat ik geheel uitgeput was. Toen voelde ik de terugwerking van mijn raoed van daareven, en terwijl ik de bijl ver weg slingerde, zwoer ik, dat ik niet weer zoo dwaas zou zijn om nog langer te hameren, en dat noch Psyche noch ik een bijlslag meer zouden doen in deze onzinnige pogingen Op datzelfde oogenblik greep Psyche mijne hand, en na een

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1