POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. ken handel, krachtig tegen dit schrome lijk bedrog op en dringt er nadrukke lijk op aan, dat aan onze wet, die toch immers bedrog in den aard der koop waar straft, de hand gehouden worde door de autoriteiten. Het blad geeft aan de regeering in overweging een, zij het ook nog zoo k'ein, recht van sommige nader aan te geven artikelen te heffen, al ware het alleen omdat dan tal van za ken, die, zooals de vervalschte soda, ongehinderd de grenzen passeeren, aan gegeven en de monsters in rijks labora toria onderzocht zouden moeten worden. Hierdoor zou de opkooper in ieder ge val zekerheid ontvangen door officieele certificaten omtrent den aard der koop waar en niet meer, zooals nu, alge- meene onbekendheid met de verval- sching kunnen voorwenden. In het algemeen is een ernstig en scherp officieel toezicht aan de grenzen zoowel voor den in- als uitvoer eene hoogst nuttige en noodige zaak. Voors hands schijnt intusschen publiciteit nog het eenige inderdaad afdoend middel tegen het kwaad te zijn. De redactie van het Maandbl. stelt zich daarom voor, zooals zij reeds vroeger deed, op verschillende plaatsen monsters soda te koopen, en het resultaat harer onder zoekingen met de namen der verkoo- pers ter kennis van het publiek te brengen. Het Korrespon d.enzbloti der arztlicken Vereine des Grossher- zogthums Hessen waarschuwt voor een poeder, dat door eene hamburger firma onder den naam van „ozaline" in den handel gebracht en als een desinfectie- middel wordt aanbevolen. Het chemisch onderzoek van dr. Weiter te Darmstadt heeft aan het licht gebracht, dat het bestaat uit gips, magnesia en onge- bluschte kalk en voor het door de firma aangegeven doel in het geheel niet bruikbaar is. Als een te Amsterdam loo pend gerucht wordt van daar aan de Indépendance gemeld, dat het fransche eskader op de reis van Kroonstad naar Portsmouth de nederlandsche havens zal aandoen. Men meldt uit Amsterdam: De Vrije-Vrouwenvereeniging hield Woensdagavond eene vergadering in »Constantïa«. De opkomst was gering. Volgens de agenda werd eerst eene gedelegeerde voor het congres te Brussel gekozenmej. Drucker werd daartoe met 17 stemmen benoemd. Mej. Cohen kreeg 6 stemmen en mej. Vrendenberg 4. Voorts werd bepaald dat zulk eene gedelegeerde voortaan op kosten der Vereenigiug zou gaan. De reis- en verblijfkosten zouden buiten bezwaar der kas uit vrijwillige bijdragen worden gevonden. Nu kreeg mej. Drucker het woord over Vrouwenarbeid. «Een kind", zoo begon spreekster, «herbaalt net zoo lang hetzelfde tot het zijn zin krijgthieraan wilde spreekster een voorbeeld nemen. Zij zon ook thans wedér op hetzelfde aambeeld slaan, nl. de vrouwenarbeid. In de schepping leeft de eene diersoort van de andere, maar verslindt met uitzondering van den snoek nooit diereu van zijne eigen soort. Dac deed enkel de mensch; de mensch had lust in bloedvergieten. Do strijd om het bestaan was voor don mensch niet noodigde aarde voorzag in al zijne behoeften. Iemand had eens gezegd: «Armoede is een weelde-artikel» spreekster was dit volkomen eens. Produceer en geef uit, maar spaar niet; sparen behoort niet meer in onze staathuishoudkunde. Van de vrije vrouwen en vooral van de spreekster zeide men, dat zij den strijd tegen den man waren begonnen, maar die strijd üad altoos bestaan. De man zoekt de vrouw te ver dringen van do arbeidsmarkt, telkens wanneer een product winstgevend wordt; anders is de productie goed genoeg voor de vrouw. Men denkt bijv. dat de landbouw het van de industrie zal winnen, en nu tracht men de vrouw uit den landbouw te weren. De arbeid der vrouw is zoo oud als de ge schiedenis spreekster haalde een aantal voor heelden aan van geschiedkundige vrouwen, die zich met naald- of borduurwerk, met weveu eu kantkloppen bezig hielden.' De tegenstanders van don vrouwenarbeid be riepen zich op vier zaken: 1°. In eene welgeordende maatschappij moet de vrouw onderhouden worden door den man. De gehuwde eu ongehuwde vrouw worden door spreekster steeds dooreengehaspêld. Maar, wie kon eene definitie geven van eene «welgeordende maatschappij Elk volk had daaromtrent zyne eigenaardige denkbeelden. 2°. Waar de vrouw buitenshuis werkt, ver looft het huisgezin en groeien de kinderen in het wild oj). Maar als de vrouw in huis arbeidt, komt er ook niet veel van dat huishoudentje terecht en moeten de kinderen reeds op zeer jeugdigen leeftijd den arbeid der moeder deelen. Op de fabriek leeren de vrouwen netheid, en op de fabriekt- school krijgen de kindereu goed onderwijs. Het ideaal is steeds geweest: met je tweeëu in een kluisje, de man buitenshuis werkende, de vrouw opgesloten binnen de vier enge wanden. De man ontwikkelt zich, krijgt nieuwe denkbeelden, eu de vrouw draait maar in haar kringetje rond. Nu komt er eene groote klove tusschen man eu vrouwde vrouw begrijpt det man niet meer. 3°. De vrouw, beweert men, is veel te zwak. Met die zoogenaamde zwakheid dreef spreekster den draak dat was enkel een gevolg van wennen eu toegeven. 4°. De concurrentieDit woord moest uit het woordenboek worden geschrapt. Maar in elk ge val deed de man de vrouw de concurrentie aan de man verdreef de vrouw uit ieder vak, zoodi: dit winstgevend werd. Ten slotte Malt spr. als voorbeeld twee uit stekend ingerichte fabrieken in het buitenland aan die van den heer Bonnet, waar de bekeude zwarte zijde wordt gemaakt eu waar al de meis jes gehuisvest zijn; en die van den heer Pull- mann in Amerika, waar de omliggende woningen der arbeiders door den stoom der fabriek ver warmd worden; het koken en wasschen geschiedt aldaar in het groot. Vele fabrieken worden steden, net als vroeger de kasteelen der graven en heeren. egens het late uur was er geen debat. Hengeloo, in optocht door de verschil lende straten van ons dorp. Na eene serenade gebracht te hebben aan het oudste lid der firma, den heer S. J. Spanjaard, aan den burgemeester en den jubilaris, begaf men zich naar het daar voor in gereedheid gebrachte feest'er- rein, even buiten het dorp, waar de arbeiders met hunne vrouwen en kin deren, geschat op .ongeveer 8oo 900 personen, ruimschoots werden onthaald. Verschillende volksspelen hadden hier plaats en er werden aan de overwin naars fraaie prijzen uitgedeeld. Tot aan den avond bleef men hier in recht fees telijke stemming bijeen. Van een goederentrein van Venloo naar Pruisen, sprong Dinsdag aan het grensstation Kaldenkirchen een man van de loopplank, terwijl de trein nog in vollen gang was. Het ongeluk trof dat hij viel, onder den trein kwam hem een been werd afgereden. Hij is aan de gevolgen overleden. Dinsdag werd uit de gevan genis te Groningen ontslagen, na 18 jaar in verschillende gevangenissen te hebben doorgebracht, de 58-jarige J. H. uit Groningen. Hij maakte zich her haaldelijk aan diefstal schuldig. wegens ziekte, aan den m luit.-kwartm. bij de mil. adm. J. van der Linden. Te 'sHage is Woensdag de tweede gezondheidskolonie uit Noord Brabant teruggekomen. Niettegenstaande de kinderen een groot deel van hun verblijf aldaar, we gens het slechte weder weinig van de vrije natuur en het buitenleven hadden kunnen genieten, bleek Woensdagmiddag in het lokaal van den heer Doeleman, waar zij gemeten en gewogen werden, toch dat alle „kolonisten" sterker, groo ter of zwaarder waren geworden. Som migen hunner waren zelfs 7 KG. ir trekkracht toegenomen, terwijl de mees ten van 35 KG. zwaarder of van 12I cM. langer werden. Een hartelijk woordje werd door dr. Van Reijsen tot de kinderen gesproken, naar aanleiding van een lied, hem en zijne medeleden van het comité toege zongen, terwijl hij zich vervolgens tot de aanwezige ouders wendde, en hen aandachtig maakte op welke wijze zij den door het comité ingeslagen weg om kinderen op te voeden, moesten volgen. Te Berkel en Rodenrijs is Donderdagnacht de veearts R. de Heer, die Woensdagavond omstreeks 11 uren met zijn rijtuig den tol aan het Meer- hek was doorgekomen, op eenen kleinen afstand vandaar in de Klap wij ksche vaart te water geraakt. Arbeiders, die te 4 uren naar hun werk gingen, vonden zijn lijk drijvende. De voor de kar gespannen hit leefde nog en is gered. De man laat eene we duwe met zes kinderen na. Hij was bij de veehouders in de omstreken wegens zijne bekwaamheden zeer gezien. Te Schiedam kon Zondag de schutterij geen parade houden, omdat de officierenuit de stad of onge - steld waren. De trein uit Nijmegenwas in aantocht, toen de wachteres te Ber- chem haar tweejarig kind op de spoor baan zag loopen. Zij snelde naar het kind toe, maar werd met den kleine door de locomotief gegrepen. De vrouw bleef op de plaats dood en het kindje bezweek kort daarna. Uit Borne wordt van 5 Augustus gemeld De heer D. Spanjaard, lid der firma S. J. Spanjaard, bood hedennamiddag, ter herdenking van een huiselijk feest, aan de arbeiders der fabriek een feest aan. Om één uur verzamelden zich de arbeiders aan de "fabriek, en gingen zij met vlaggen en schilden en begeleid door een muziekkorps uit Leger en Vloot. Naar men aan de Zutph. Ct. mede deelt, zouden indien de influenza zich onder de paarden der bereden wapens mocht uitbreiden, hoogstwaarschijnlijk de groote manoeuvres der troepen in Gelderland en Overijsel niet doorgaan, ook al met 't oog op de epidemische ziekte, heerschende onder het garnizoen te Arnhem. 'tZou een wijs besluit zijn! RECHTSZAKEN. Naar men verneemt is Kemper Roo seboom, die onlangs terecht heeft ge staan wegens moord op een meisje in de Bloemdwarsstraat, te Amsterdam, bij deskundig onderzoek door de recht bank aldaar op aanhouden van zijnen toegevoegden verdediger, mr. Polenaar, gelast bevonden te zijn gestoord in zijn geestvermogens en deswege als verpleegde in het Buitengasthuis opge nomen. ViSSCHERIJ. Nieuwediep, 6 Augustus. Door 104 korders en beugers werden heden 10 tot 50 groote-, 20 tot 150 kl. tongen, 2 tarbotten, 3 tot 30 roggen, 1 tot mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aangevoerdgr. tong gold 55 70 cent, kleine id. 20 cent, tarbot fS a 9, rog 80 cent kfi per stuk, kl schol ƒ2 4 per mandje en schar ƒ3.50 4 per mand. KOLONIËN. BATAVIA, 7 Juli. In den avond van 28 Juni jl. werd te Boeleleng (Bali) eene lichte horizon tale aardbeving in de richting van West naar Oost waargenomen, die ongeveer twee seconden duurde, terwijl in den namiddag van den 2a dier maand te Tontoli (Celebes) een aardschok in de richting van Noord naar Zuid werd ge voeld, die voorafgegaan werd door een onderaardsch geluid en mede ongeveer twee seconden duurde. CIVIEL DEPARTEMENT Verleendeen tweej. verl. naar Europa, wegens ziekte, aan den ing. ie kl. bij den aanleg van staatsspoorwegen op Java, S. Karsten. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleendeen tweej. verl. naar Europa, Het fransche eskader is Dinsdag ochtend uit Kroonstad vertrokken. Een onafzienbare menigte was bij het af scheid tegenwoordig en over en weer klonken daverende juichkreten. Vier russische oorlogsschepen deden het eskader uitgeleide,, dat onder het gebulder van het geschut in de richting van Biorke stoomde, waar kolen ingeno men moesten worden verdween. Heden werd het te Reval verwacht, waar het zich echter vermoedelijk niet zal op houden, daar het voornemen is, regel recht naar Portsmouth te stevenen. Blijkens een gisteren uit St. Peters burg verzonden dépêche, zijn admiraal Gervais eu 40 officieren van het fran sche eskader naar Moskou vertrokken, en werden zij aan het spoorwegstation door een groote menigte toegejuicht. Zij zullen zich dus blijkbaar later in deze of gene haven inschepen In de hongaarsche Kamer heeft de minister Szapary, na de stemming over art. 1, voorgesteld dat art 2 aangeno men worde overeenkomstig de nieuwe redactie en daarna de discussie over het geheele ontwerp worde verdaagd, De minister voegde er bij, dat het Ka binet zijn programma handhaaft, maar later het ontwerp in zijn geheel in be handeling brengen zal. Hij stelde voor, de discussie over zijn voorstel morgen te doen plaats hebben. De uiterste lin kerzijde stemde hierin toe, maar graaf Apponyi bestreed het voorstel met warmte. De Kamer besloot echter, het voorstel van den minister-president te doen drukken en ronddeelen en heden aan de orde te stellen. Plet in arrest stellen van de officieren van het 500 regiment infanterie in gar nizoen te Bologna, had plaats omdat de troepen de personen niet uiteenjoegen, die voor de kazerne manifesteerden. Later hebben de manifestatiën zich op verschillende punten herhaald, en toen werd de hoop spoedig uiteenge dreven. Het door den minister der schatkist voorgestelde financieele programma heeft groote oneenïgheid in het Kabinet doen ontstaan. Volgens bericht uit Genua beletten de italiaansche overheden de inscheping van wapenen en ammunitie in de Pre sidente Pinto. De onderhandelingen over het han delstractaat tusschen Duitschland en Oostenrijk eenerzij ds en Zwitserland anderzijds kunnen als volkomen mis lukt beschouw worden, daar Zwitserland beslist weigert de gewenschte concessies te doen. Volgens een telegram uit Constanti- nopel zouden de grootvizier en de bulgaarsche agent een protocol tot er kenning van prins Ferdinand onder teekend hebben, maar de tijd van openbaarmaking voorbehouden. Uit Athene verneemt de Standard dat lord Salisbury's lofrede op de Bul garen, op de Grieken een pijnlijken indruk gemaakt heeft. Van Kreta luiden uit Kanton, waarin hij schrijft „Wij hadden een schrikkelijken tijd door te brengen. Twee weken geleden bereikte de anti-europeesche beweging Kanton, maar de consuls en de chineesche amb tenaren onderdrukten die ten krachtig ste. Desniettemin bestaat er voortdu rend eene ^heftige anti europeesche ge zindheid bij het volk, en men vertrouwt daarom de tegenwoordige kalmte niet. De 3e September heet voor eenalge- meene volksopstand vastgesteld. Het program des oproers houdt verwoesting der christenkerken en algemeene chris- tenmoord in. De Standard meldt uit Constantino- pel, dat Rustem Pacha, volgens de instructies der Porte, aan lord Salis bury het verlangen van den Sultan mededeelde om de onderhandelingen te heropenen over den termijn van ont ruiming van Egypte door de engelsche troepen. Salisbury moet, naar vernomen wordt, als zijne meening hebben te kennen gegeven, dat het huidige oogen- blik weinig geschikt is voor deze on derhandelingen. Uit Parijs wordt aan de Standard geseind, dat Engeland en Frankrijk onderhandelen over een gemeenschap pelijk optreden tegen China, om hunne landgenooten te beschermen, desnoods door eene betooging met eene gecom bineerde vloot, waarbij vermoedelijk ook Duitschland zich aansluiten zou. Op een der groote ijzerwer- ken in Henegouwen „la Providence" te Hautmont is een zesiig; meter iiooge schoorsteen ingestort, met het nood lottig gevolg, dat 18 werklieden onder het puin werden bedolven. Hoe velen hunner gered konden worden, blijkt uit het desbetreffend telegram niet. Te Par ij s liep op zekeren dag een persoon met zijn paraplaie. toen hij een hevigen duw kreeg, ten gevolge waarvan de punt hem in het oog drong, op een diepte van vijf cen timeters Hij giog dadelijk naar de kliniek van dokter Polaillon, de parapluie die hij er niet durfde uittrekken met beide handen vasthoudende. De dokter constateerde dat de her sens waren geraakt en verwijdde de wond. Zeven splinters en de oogbol werden weggenomen. De gekwetste die aanvankelijk sliep, kwam weldra weer tot bewusizijn en vertoonde geen enkel verschijnsel van verlamming, tot groote verbazing van de medici. Hij is nu weer gezond en frisch. alsof er niets gebeurd is. Voor de tweede maal in dezen zomer is do bliksem tusschen een exerceerenden troep Duitsche soldaten geslagen. De manschappen van het eerste garde regiment lagen bij Saarmund in eene droge greppel in hinderlaag, toen de bliksem eenen in de nabijheid staan- den den trof en van daar in de greppel sloeg. Twaali soldaten verloren terstond het bewustzijn, zes kwamen spoedig weder bij, doch de zes andere moesten met eenen wagen naar Potsdam ver- de tijdingen gunstiger; de krachtige j voer d worden. Onder geneeskundige maatregelen van den goeverneur heb-J behandeling zijn zij na eenige dagen ben eene goede uitwerking tegenover j weder opgeknapt, doch allen lijden nog de reactionaire muzelmannen, die zijueaan pijn eu zwaarte in de ledematen, verwijdering trachten te verkrijgen. DeHet hemelvuur heeft zonderling onder turksche troepen verlieten Heraclion, j hen huis gehouden. De bliksem trof waar de ergste anarchie dreigde. Ook i een hunner in het gelaat, ging langs de goede oogst draagt tot de pacifi-zijnen rechterarm en sprong toen over catie bij. j op den naast hem liggenden soldaat, Er is nagenoeg geen hoop den hon- langs wiens been hij in de grond sloeg gersnood te kunnen bestrijden in de en zulk een hoop zand omhoog wierp, proviciën Chingeleput en Northarco in dat een derde er geheel onder bedekt Engelsch Indië, waar de toestand metwerd. De eerste is in het gelaat en op den dag ernstiger wordt wegens de on-den arm blauw getatoueerd, en het been gekende hitte. van den ander is geheel zwart. Ernstige De New- York Herald heeft een briefgevolgen hebben zij er echter niet van ontvangen van den zendeling Henry, ondervonden. „Wat voert gij nu weer uit, jonge rekels riep hij, toen ik op den bodem van den put zijn fluiten beantwoordde. „Hebt gij dan in het geheel geen ontzag voor den zieke, om uw armen grootvader zoo hevig met dien rook te kwellen Wilt gij dan juist, dat ik naar beneden kom om u de hersens in te slaan? Gij moet dadelijk dat vuur blusschen, hebt gij mij verstaan?" „Wij moeten licht hebben," gaf ik ten antwoord. „Moet gij licht hebben I Wel vervloekt! denkt gij, dat wij het geld voor het grijpen hebben om u beiden van voedsel en ook nog van licht te voorzien? Blusch dat vuur uit. Uw grootvader stikt bijnahoort gij hem niet „Ik zal het vuur uitblusschen, zoodra gij wat kaarsen laat afdalen." Hij ging weg en keerde met verwonderlijke vlugheid terng. „Hier hebt gij kaarsen voor een week genoeg, en wanneer gij ze opgebruikt hebt, kunt gij er nog meer krijgen, op voor waarde, dat gij het vuur onmiddellijk uitdooft en het niet rneer aansteekt. Het is alleen terwille van den armen Ben, vergeet dat niet." Ik wist echter wel beter en doorzag nu zijn voorgewende vaderlijke liefde. De rook steeg niet in den put op, maar vond een uitweg boven in het dak door de nauwe spleet en hij vreesde, dat dit de aandacht van den kustwachter zou trekken. Daarom ook had het gedruisch, dat wij maakten, door met de bijl in den rotswand te hakken, hem tot rede gebracht. HOOFDSTUK XI. „Het is zoo helder als de blauwe lucht daarboven," zeide ik tot Psyche. „Deze oude schelmen hebben ons voedsel gegeven toen wij met hameren ophielden en kaarsen toen wij het vuur uit doofden, uit vrees, dat wij ontdekt zouden worden door den kustwachter, die waarschijnlijk eens of twee keer per dag langs het hol gaat. Het kwam mij nooit in de gedachte, dat wij door zulke middelen de aandacht zouden kunnen trekken, maar nu dat zeer waarschijnlijk is, is het beter, dat wij door het hame ren of het opzenden van rookwolken beproeven de aandacht van den een of anderen voorbijganger te trekken, dan met graven voort te gaan, waarmee wij toch niet gauw kunnen klaar zijn. Wij zouden ook een stok kunnen nemen en dien door de ope ning naar boven steken, en als wij daar mijn zakdoek aan vast bonden, zouden wij hem van den morgen tot den avond kunnen bewegen. Het is eene verlokkende proefnemingwat zijn de nadeelen ervan? Ik ben evenmin bang voor den ouden Peter als hij voor mij misschien nog minder: zoo geloof ik niet, dat wij die bedreiging, om ons te vermoorden, als een ernstig ge vaar behoeven te beschouwen. Maar misschien koopt hij den kustwachter om en hij zou een middel kunnen vinden om het gat te stoppen door afval naar beneden te gooien en dan zou meteen de toevoer van voedsel ophouden. Als wij niet maakten, dat wij binnen eenige dagen gehoord werden, zou het uit zijn met onze kans op ontsnapping, zoodat ik over 't geheel een open aanval niet verstandig oordeel." Psyche, die met de grootste oplettendheid luisterde, schudde het hoofd, daar zij het mij ook zag doen. „Bovendien," zeide ik, „moeten wij dit nog in aanmerking nemen. Als er een onderzoek gedaan wordt, zullen deze twee oude schelmen de plaats poetsen en wij zullen ze niet weerzien. Dat lijkt nu zoo'n ongeluk niet. Maar wij hebben om uw toe komstig welzijn te denken, arme Psyche, en dan komt het er op aan ol wij de ellendelingen, die nwe jeugd verwoest hebben, voor het gerecht kunnen brengen. Eene wraakneming kan ons geen voordeel bezorgen, maar wij moeten het geheim van uw gevangenschap van hen afpersen; wij moeten uwe bloedverwan ten uitvinden en u aan hen teruggeven, aan wie gij zijt ontno men, zoodat gij vrienden zult hebben om te beminnen en om zorg voor u te dragen, wanneer wij zullen moeten scheiden." „Als wij moeten scheiden," herhaalde zij verwonderd en op zulk een treurigen toon, dat ik bijna gelooven kon, dat zij de beteekenis van mijne woorden begreep. De klank alleen was taal voor haar. „Dan zullen wij maar besluiten om den langza- men en veiligen weg te nemen en maar met dit gat door te gaan, totdat wij op die wijze onze vrijheid herkrijgen!" „Handschoenen, Psyche I" Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2