r NIEUWS- EN AI) VEETEN TIEBLAD. 9e Jaargang. Maandag 10 Augustus 1891 No. *2483. Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Fïnancïesle mededeelingen. FEUILLETON- HAARLEM'S A BON N EW ENTSPR1J S Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hnrean Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnnraracr 122. ADVERTEKTIÉN: van 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10Cent». Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conractier». Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandConwaqnie Générale dl Fublicité Strangirt O. Z. DAUBS tg CoJOHN F. JONM8, 8ucc,t Paryt 31 hie Faubourg Montnartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 8 Augustus 1891. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag- 12 Aug. 1891, des namiddags le 2 uur. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. Mededeelingen. Rekest P. H. Geer- igs, huur grond Hout vaart. 2, Begroo- jtïng schutterij voor 1892 met rapport immissie van financiën. 3. Id Stads- .rmen en Ziekenhuis met idem. 4. Id. larbara Gasthuis met idem. 5. Voorstel B. en WW., adressen in gebruikneming lokalen school Schoterstraat voor Zon dagsschool. 6. Voordracht B. en WW., benoeming onderwijzeres school C. 7. Voorstel B. en WW., verzoek S. van der Mije, onderwijzer, woonplaats Zand- voort. 8. Onderzoek geloofsbrieven van op 21 Juli en 4 Augustus gekozen raadsleden. Het college van commissarissen over iet Gemeentelijk Muziekkorps heeft bij •ekest aan den Raad verzocht, de sub- iidie aan dat korps (thaDs ƒ6000) te verhoogen tot 10.000, gedurende de :wee eerstvolgende jaren, in de hoop dat het daarna mogelijk zal blijken, haar gaandeweg weer te verminderen, zonder ichade aan het gehalte van het muziek korps. Zondag den 90 Augustus, zullen nog Dp het Museum van Kunstnijverheid alhier tentoongesteld zijn de gekleurde reproduction van de beroemde verza meling Spitzer, te Parijs, bestaande uit de meesterwerken van religiéuse ivoor- snijkunst, het onovertroffen emailwerk Ismede de metaalindustrie, het meubel- ak, de keramiek enz. Ook de tentoonstelling op het gebied er graphische kunsten van de firma mrik en Binger alhier, zal Zondag anstaande nog in het Museum te zien gijn. Toegang vrij. De tentoonstelling van Ambachts scholen gehouden in den „Kraton," werd heden door 10 personen bezocht. Morgen (Zondag) rijden niet minder dan 55 extra-treinen op het traject Am sterdam- Haarlem. Door de goede zorgen van de alhier bestaande vereeniging „Door Vermaak tot Nut,1 welke zich ten doel stelt, door het geven van schoolfeesten, het ge trouw schoolbezoek te bevorderen en invloed uit te oefenea op het gedrag der schoolgaande kinderen, werden he den ruim vierhonderd leerlingen in de gelegenheid gesteld, een bezoek te bren gen aan den dierentuin te Amsterdam. Van de verschillende scholen, openbare als bijzondere, kon men vroolijke groe pen kinderen, in zondags dos, onder geleide van de onderwijzers, zich zien bewegen in de richting van het station. Een fee8ttrein bracht hen, ongeveer half negen, naar de hoofdstad, waar men na eene prettige en opgewekte wande ling, omstreeks tien uur ter bestemder plaatse aankwam. In de ruime zaal van „Artis" stonden de ingrediënten tot ver sterking van den inwendigen mensch klaar, die in een ommezientje hun weg vonden naar de grage magen. Zoo was men spoedig gereed den tocht door den tuin te beginnen. In groepen afgedeeld, verspreidde men zich naar links en rechts, de boodschap meenemend, zich in het middaguur opnieuw in het hoofdge bouw te verzamelen tot het gebruik van de tweede boterham. Bij de ver schillende stallen en hokken werd halt g| om de terugkomst af te wachten. Ieder vond spoedig de zijnen, en in een oogen- blik was de troep uiteen en behoorde het uitstapje van dezen dag tot het verleden. Een warm woord van hulde en dank komt toe aan de hh. van het Bestuur voor de moeite, welke zij zich den gan- schen dag gegeven hebben, om den kin deren genoegen te doen, eveneens aan de hh. onderwijzers, die hen verge zelden. Dat de kinderen bij deze gelegen heid, evenals bij het schoolfeest van den heer Gerdessen, te zamen eenige liederen zeer goed uitvoerden, vermel den wij ten slotte met ingenomenheid Wij voldoen gaarne aan het verzoek van de heeren Gebr. Van Lier, om nog eens met een enkel woord op hunne voorstellingen te wijzen Zondag worden voor het laatst „Meppel's Avonturen" en „de Poppenfee" ten tooneele ge voerd, en Maandag treedt de bekende acteur Bigot op in „de Trompetterma joor". Men zie nader de achterstaande ad vertentie. Vrijdagavond zijn bij een winkelier aan den Jansweg alhier eene portemonnaie en een bakje met geld ten bedrage van ruim 30 gulden uit de toonbanklade ontvreemd. Door de verkeerde gewoonte om den sleutel op de lade te laten, kon Je diefstal van het ~geid gemakkelijk epleegd worden. De opbrengst der Noord-Zuid- Holl. toomtramweg-Mpij. Haarlem-Leiden bedroeg in Juli 1891 f 9148.12 1890 9754-72. :dert 1 Januari 1891 55.734.46 :gen 57.191.41V2 over hetzelfde tijd- ik van 1890. Thans is bepaald dat HH. [M. de Koningin en de Koningin- igentes op Maandag 10 Augustus, des Dormiddags 11 uren, in de legerplaats Oldebroek zullen aankomen. Van het 00 zal worden gereden over Epe, en vertrek uit de legerplaats zal de weg /er Tongeren worden genomen. 0FFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besluit van 3 Aug is aan r. mr. O. D. van der Staal van Piers - 11., minister-resident chef van het ka- net van den minister van Buiten landsche Zaken vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder ie klasse der orde van St Sta nislaus van Rusland, waartoe het Zijner Majesteit den keizer aller Russen be haagd heeft hem te bevorderen. Bij kon. besluit zijn de volgende pensioenen verleend aanH. Wolff, adj.-commies bij het dep. van Binnenl. Zaken, 1074J. Bertram, tuinknecht in den hortus der rijks-universiteit te Leiden, ƒ400; J. Ensing, onderwijzer aan de rijks kweekschool voor onder- onderwijzers te Groningen, 92 (met instandhouding van het persioen ad ƒ499, verleend bij kon. besluit van 17 Aug. 1884 n®. 15)M. M. L. C. Hilgers, onderwijzer aan de leerschool verbon den aan de rijks kweekschool voor on derwijzers te Maastricht, f 174A. J. Hekkers, zich schrijvende Ekkers, mo delmaker aan de Polytechnische school te Delft, f 390. Bij kon. besluit van 6 Aug. is, met ingang van 1 Sept., benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zalt-Bommel, A. M. J. Diemant, te Edam. Bij kon. besluit van 1 dezer is aan den eervol ontslagen opzichter der kust- verlichting te Noord-Schouwen, J. Pie terse, ter zake van meer dan 65-jarigen ouderdom, met ingang van 1 Juli een pensioen verleend ten bedrage van ƒ587 'sjaars. Bij kon. besluit van 5 Aug. zijn samengesteld de commissiën, ten over staan van welke in 1891 de eind-exameüs aan den hoofdcursus, aan de Militaire School en aan den Artillerie-cursus zul len worden afgenomen. Examens Franse h, lager onderwijs te 's Hage. Opgekomen 27 candidateD, afgewezen 9 Toegelaten de heeren D. v. d- Lee, Hof van Delft; P. J. Delhaas, RotterdamE. Levie, Rotterdam; W. H. van Kampen, Kat wijk aan Zee P. W. Blaakmans en P. R. Wolters, te Nijmegen; H. L, Milius, Zutfen en B. E. Lentz, Groningenen de dames A. N. W. H. van der Linden, A. M. van der Ley en E. Vrijdag te HaarlemA. de Ronde, Delft M. H. Ktlhlman, te 's HageF. A. Land- zedel, RedeA. van Konijnenburg, MeppelC. M. Perk, M. Ch. van Zeijl en C. A. van Zeijl te Arnhem, en G. Th. Zuurmond, Rotterdam. Uit München wordt gemeld, dat Donderdag in de tweede algemeene vergadering van de Astronomische Ver eeniging als plaats waar de volgende bijeenkomst zal gehouden worden Utrecht gekozen is met 33 stemmen. Op Inns- brtlck waren 21 stemmen uitgebracht. Het volgende sprekend staaltje van liefdadigheid van onze Koningin-regentes kwam ons ter oore Eene weduwe te Amste. dam, wier man eerst onlangs overleden is, haar in behoeftige omstandigheden achterlaten de, beviel een dezer dagen. Het zag er treurig uit, er was aan alles gebrek, zelfs aan voldoende hulp. Een onder wijzer, met de familie bekend en met haar lot begaan, besloot zich schriftelijk tot de Koningin regenfes te wenden met de bede zoo mogelijk hter eenige hulp te verleenen. En ziet, een paar dagen later ont ving hij een aangeteekenden brief, waarin zich bankpapier bevond, e n waarbij een schrijven was gevoegd, om hem namens H. M. de Koningin-Re gentes beleefd te verzoeken, het geld aan de bewuste arme weduwe ter hand te stellen. Dit was eene aangename opdracht voor den menschlievenden onderwijzer, waarvan hij zich zoo spoedig mogelijk kweet. (Nb/. v Ned.) Bij gelegenheid van het uit- reiken van overgelden aan 's Rijks magazijnen te Delft, heeft de werkman L. A. P. M. zooveel jenever gedron ken, dat hij er in is gestikt. Een treurig ongeval ver oorzaakte Vrijdagmiddag te Schevenin- gen veel beweging aan het strand. Het visschersvaartuig Schepen Pansier werd gereed gemaakt om naar zee te gaan. De schipper M. Harteveld maakte een touw los, toen dit door eene hoogëzee tegen hem aan werd geslagen en hij in zee viel. Ofschoon terstond alle pogin gen werden aangewend om hem te redden en men zelfs van het strand eene rij vormde hand aan hand om tot hem te naderen, werd hij door eene nieuwe hooge zee tegen het schip aan geslagen en verdronk hij, zonder dat men hem had kunnen bereiken. De on gelukkige laat een vrouw met vier kin deren na, terwijl een vijfde wordt ver wacht. De reeder G. Dijkhuizen is met een voertuig langs het strand naar Kat wijk gereden, daar men verwacht dat het lijk tusschen dat dorp en Scheve- ningen zal aanspoelen. Te Smilde schijnen onge oorloofde middelen te zijn aangewend, ten einde, bij de jongste verkiezing voor den gemeenterrad, eenen candi- daat te doen zegevieren. De rijkspolitie is ijverig in de weer om de schuldigen, zoo ze er althans zijn, op te sporen. De nml. venn. „De gezamenlijke buskruidmakers van Noord-Holland, Utrecht en Zeeland", te Amsterdam, PSYCHE. 16) HOOFDSTUK XI. Daar zij dit woord goed verstond, huppelde zij vroolijk weg. en kwam met de kousen om haar armen terug, terwijl zij ge heel klaar was om te doen, wat ik haar zou bevelen. Terwijl ik in de groeve nederdaalde, stak ik eene kaars aan, en het zand wegkrabbende, beschouwde ik het uiterlijk van de rots Op den bodera ontdekte ik een oneffen verhevenheid. Het gelukte mij om met het breekijzer, dat ik uit den kelder van den franschen Peter gehaald had, een groot stuk kalk er uit te lichten, toen ik tot mijne groote blijdschap bevond, dat er niets onder was dan zand en kleine steentjes, die aanwezen dat wij aan den onderkant van de gevallen rots waren gekomen. Het losgemaakte blok bevestigde ik in dat gedeelte van de groeve, dat ingestort was door de werking van het water, als otn een begin te hebben van den muur, waarmede wij het lagere gedeelte moesten omringen. Daar er nog water op den bodem was, haalde ik den emmer uit den put. en terwijl ik in de groeve nederdaalde, vulde ik hem met los zand en duwde hem naar boven, waar Psyche hem ophaalde en ledigde. Terwijl ik meer en meer naar beneden werkte, werd de vertikale lijn, die den onderkant van den rotswand aanwees, hoe langer hoe duidelijker, daar het zand van onderen weggehaald werd. In een paar uur had ik eene diepte bereikt, die voldoende scheen om het gat op zijde te openenmaar daar het noodig was, om de kanten van de groeve met eb voor instorten te bewaren, besteedden wij het overige van den morgen om haar met stokken te omringen, die weer in stukken krijt bevestigd waren, welke wij van het groote hol in de ledige vaten rolden. Dit was een zwaar werk en moest gauw gedaan wezen, want wij vreesden, dat het water zou rijzen, voor de karrewei gedaan was; maar gelukkig waren de kanten goed en wel ingesloten voor de vloed kwam, zoodat ik denk dat er nauwelijks twaalf emmers zand weg te nemen waren, toen de vloed afnam. Ik had op mijn horloge gekekeD, toen het water van den bodem van de groeve wegvloeide, en ook toen het weer rees en bevond dat er omstreeks 4 uur tusschen verloopen waren, zoodat wij er op konden rekenen, dat wij in de 24 uur, acht uur ongestoord konden werken, en 16 uur hadden om het zand weg te schrapen, om eenig ander werk te doen of om te rusten. En op deze wijze werkten wij voort, terwijl wij nooit verzuimden om partij te trekken van laag water, zoodat wij noodzakelijk onze uren van rust moesten veranderen, daar wij soms over dag moesten slapen om van de eb in den nacht partij te trekken. Maar dat maakte ons weinig uit, want toen wij verder en ver der onder de rots doorgroeven, werkten wij voortdurend bij kaarslicht, en konden elk oogenblik nacht maken door de kaars uit te blazen. Men moet nu niet denken, dat wij met geen moeilijkheden te worstelen hadden. Wij moesten werken als mollen, daar wij de natte aarde voor ons weg moesten krabbelen en in den emmer doen totdat hij vol was. Dan werd de aarde in den mijn put gebracht en op den grond geworpen. Alleen het wegdragen van den emmer nam veel tijd, en dit vermeerderde nog naar mate wij ons verder van de groeve verwijderden. Op een punt werden wij gestuit in onze pogingen door eene rots, die onder zand bedolven lag, en nadat wij drie dagen lang beproefd had den er door middel van een breekijzer door te komen, wer den wij genoodzaakt er langs te gaan graven. De vloed was een voortdurende bron van moeite en angst voor ons, want niet alleen bespoelde hij de kanten van onzen tunnel, maar hij ondermijnde het onderste gedeelte van de groeve, die tweemaal ondanks onze waakzaamheid inzakte en welks herstel ons een week kostte. Bovendien waren wij in voortdurenden angst, dat wij ingesloten zouden worden door een val van de gescheurde en gelijke massa boven ons. Ik zal nooit den angst vergeten, dien we of liever dien ik uitstond, want Psyche scheen, als zij met mij was, geen vrees tegevoelen, op een nacht, toen ik voelde dat ik moeilijk kon ademen en opmerkte dat de kaars laag brandde. Toen ik den tunnel doorging, bemerkte ik, dat wat ik vreesde, gebeurd was, eene massa zand en steenen was naar beneden gevallen en had onze wijkplaats geheel ingeslopen. Hoe meer wij met onze voeten er tegen stootten, hoe grooter werd de hinderpaal. Het water rees voor ons, en het scheen eene onvermijdelijke zaak, dat wij daar als ratten in een greppel moesten verdrinken. Elk oogenblik werd de ademhaling moei-

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1