ARBEIDSWET. P S Y C H E. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Vlaandag 17 Augustus 1891. No. 2489, ABONNEMENTSPRIJS: §M Al) VERTEN TIEN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. j BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON. Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,85, Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dageljjks, behalve op Zon- eo Feeeïflagon. Harvan Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefnommcjiaei' ISK, Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. 7»n 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cent*. Groot® letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties wordaxa aaagerjomcr. doos* oivze agar, ten er. door aïlb boekhandelaren ea conrantier». Hoofdagenten- mor kei Buitenland: Conwuqnie Générale de Publiciié Firmgèn Go L. Hd-V&M Sr Go*, JOHN F. J O NFS, Succ., Parijs Slik Faubourg Montmartre, EERSTE BLAD. Op uitnoodiging van Zijne Ex cellentie den Minister van Justitie, wordt de aandacht van hoofden of bestuurders van bedrijven of onder nemingen in deze gemeente, geves tigd op het Koninklijk besluit van 15 Juli 1891 (Stil. No. 147'totuit voering van art. 4 der wet van 5 Mei 1889 {SIM No. 48). houdende hetzij onvoorwaardelijk, hetzij voorwaardelijk verbod van per sonen beneden 16 jaren en in fabrie ken en werkplaatsen vrouwen be paalde soorten van arbeid te doen verrichten, wordende belanghebben den aangemaand stipte uitvoering van het daarbij voorgeschrevene, te verzekeren. Haarlem15 Augustus 1891. De waarnemend Burgemeester M. O. DE KANTER Haarlem, 15 Augustus 1891. j Op het Museum van Kunstnijverheid alhier zullen Zondag den ión dezer' eenige zeer schoone japansche lakwerken tentoongesteld zijn. I [Bij de dienstd. schutterij alhier is benoemd tot 2e luit. ét la suitemr. E. A. A. S. van Stralen. De tentoonstelling van Ambachts- scholen gehouden in den „Kraton," werd heden door 19 personen bezocht. (De heeren Gebr. Brinkmann, Groote Markt alhier, hebben aangekocht het achter hun café gelegen groote pakhuis, uitkomende aan de Schoutensteeg, welk pand zal worden ingericht tot zalen voor het geven van partijen, voorts tot kegel-, kolf-, schietbanen enz.waar schijnlijk zal de tuin achter hun café voor bovengenoemd doeleinde mede in beslag worden genomen. Men meldt ons uit Zandvoort van heden Alhier is aangespoeld een blik ken doos, waarin een visitekaartje ge gevonden is van Louis Brantjes; terwijl daaronder geschreven stond: F Roessingh en C. Brantjes en op de zijde het woord „gestrand." Bij den veehouder M. te Sloterdijk heeft zich weder een geval van miltvuur voorgedaan, het rund is volgens de wettelijke bepalingen verbrand. De prins van Baden, die in de residentie vertoett, is Donderdag ten bezoek geweest bij Hare Majesteiten de Koninginnen op het Loo. OFFICIEELS BEHICIITlüX. Bij kon. besl. van 11 Aug. is aan mr. N. N. Rahusen, advocaat te Am sterdam, verlof verleend tot het aanne men der versierselen van ridder 2« kl. der prde van St. Anna, hem door Zijne Majesteit den Keizer van Rusland ge schonken. Naar wij vernemen, zal de eerste afdeeling der staatscommissie van arbeids-enquête weldra een onderzoek instellen naar de onderstandsfondsen, meer bizonder wat de zieken- en be- gratenisfondsen betreft. Waarschijnlijk zal daartoe eerst het Nutsrapport over die fondsen worden afgewacht. De commissie zou haar onderzoek in de provincie Friesland beginnen. {N. R. C.) Heden was de Amsterdam- sche Beurs gesloten. Door een verhuurder van rijwielen te Arnhem werd Dinsdag 11. aan een heer en dame een tandem in huur gegeven. Toen deze des avonds niet terug was gebracht, maakte de ver huurder zich natuurlijk ongerust. Hij won narichten in en vernam, dat een heer en dame Wester voort op een tan dem waren doorgereden en daar vraagd hadden hoever zij nog van Em merik verwijderd waren. Na van den commissaris van politie een schrijven van den burgemeester van Emmerik te hebben ontvangen, begaf hij zich met den spoortrein naar die stad en had het geluk hier den heer met zijne dame nog aan te treffen, vóór zij geslaagd waren in de aangevangen onderhande ling tot verkoop van den tandem. De politie werd ingeroepen, en hij keerde met het voertuig naar Arnhem terug, terwijl de personeu, die er zich van hadden bediend, in arrest werden ge houden. ArnhO.) Te Valk ens waard (bij Eind- hoven) woedde Maandag een zware donderbui vergezeld van hevige stort buien en hagelslag, die in den omtrek veel schade aanrichtte. De bliksem sloeg in eene nabij de gemeente gelegen bouwhoeve, door een vensterruit in eene kamer, waar de ouders met drie van hunne negen kinderen gezeten wa ren. Een vijfjarige joDgen zat bij het raam; even voordat de bliksem juist op die plaats insloeg, sprong het knaapje van zijnen stoel, zocht zijne toevlucht bij moeder en zeide „hier zal de don der mij niet raken, hé moeke." Op hetzelfde oogenblik werd de knaap op den grond geworpen, maar bekwam, evenmin als de anderen eenig letsel. In een hoek der kamer spatte de vonk uiteen, gelukkig zonder brand te ver oorzaken. De aangerichte schade is uiterst gering. Dinsdagavond liep de tim- merman Beljaars in de gemeente Prin- senhage naast de rails van de stoomtram Breda Prinsenhage, toen hij struikelde en op de lijn viel, juist op het oogen blik dat de tram daar passeerde. Hij werd overreden en deerlijk verwond. Dinsdag 18 Augustus zal te Middelburg gehouden worden de ver gadering van gedelegeerden der neder- landsche en belgische spoorwegen. Deze vergadering werd in de maand Juni door onvoorziene omstandigheden uit gesteld. Te Groningen is ve sche nen handboek voor provinciale en ge meente-leeningen, onder redactie van den heer Julius Óppenheim aldaar. Plet bevat, provinciesgewijs ingedeeld, een opgaaf van al de door onze ver schillende provinciale en gemeente besturen gesloten geldleeningen met aan duiding der rente, jaar van uitgifte, wijze van aflossing enz. Wij vestigen hierop de aandacht van belangstellenden. -I Letteren en Kunst* Inhoud „Sempervirens" No. 33 De Punten van Beschrijving voor de 2oe Algemeeoe Vergadering der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. Funkia undulata argenteo- vittata, met een afbeelding. Nieuwe vorstelijke Pelargoniums. Lastraea fragrans. Papavers voor voorjaars- bloei. Kiest Uwe Heesters, het is het oogenblik Groenten- en fruit handel te Londen. Nieuwe Chrysan themums in 1891. Guano. Een betreurenswaardig ongeluk. Koste- looze proefvelden. Geum coccineum flore pleno. Verschillende mede- deelingen. Vergadering der Bloemen en Plantencommissie, gehouden op Zater dag 8 Augustus. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Afdee ling Leiden en Omstreken. Afdeeling Groningen. Antwoorden op het Vraagbord. Vraagbord. Corres pondentie. Weêrsgesteldheid. In houd Nederlandsch Tuinbouwblad. Lsger en Vloot. De miliciens der lichting van 1889, die bij de 4e, 5? en 12e comp. van het 4e reg. vest.-art. te Helder en te IJmui- den voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geweestzijn we der met groot verlof naar hunne haard steden teruggekeerd. VISSCH ERIJ. Enhuizen, 13 Augustus. Gisteren werd alhier 2950 kg. en heden 3750 kg. bot aangevoerd; prijs ƒ0.15 &0.18 per kg. Nieuwediep, 14 Augustus. Door 40 korders werden hier heden 10 tot 50 groote-, 20 tot 100 kl. tongen, 2 tot 6 roggen, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar aangevoerd; gr. tong gold 50 k 65 cent, kleine id. 20 cent, rog 90 cent k 1 per stuk, kl. schol 2 k 3 per mandje en schar 3 per mand. Een egmonder bom, schipper P. Vuil, besomde aan tong, schol en schar ƒ45. Vrijdagochtend te 10 uur is te Brus sel de centrale sectie voor het voorstel tot grondswetherziening bijeengekomen, om het rapport van den heer de Smet de Naeyer te hooren voorlezen. Alvo rens daartoe over te gaan deelde de rapporteur aan de leden der centrale sectie een schrijven mede, gedagteekend 1 Juli en hem gezonden door den voor zitter der Kamer, den heer de Lants- heere, die hem herinnerde aan de be lofte, bij het uiteengaan der vergadei ingen van de sectie gedaaD, dat het rapport over 14 dagen zou worden ingediend, en hem daarom uitnoodigde, een einde te maken aan de velerlei bedroevende commentaren op zijne houding en zon der verdere vertraging nu zijne belofte gestand te doen. De rapporteur ver klaarde dat hij werkelijk geen tijd ge had heeft, om spoediger met zijn werk gereed te zijn. Daarna geschiedde de voorlezing van het rapport, dat inderdaad niets meer is dan eene compilatie der processen- verbaal van de zittingen der centrale sectie. Het rapport zegt dat de her ziening eenstemmig als noodzakelijk en onvermijdelijk is erkend; treedt ver volgens in eene bestrijding van het algemeen kiesrecht en beveelt een kies stelsel aan steunende op een woning- census. De voorlezing duurde bijna 2 uur. De centrale sectie heeft besloten, dat de voorzitter Vrijdagnamiddag in de open bare zitting aan de Kamer zal voorstel len, het rapport te doen drukken. Echter zal dit geschieden onder het voorbehoud, dat de drukproeven vóór het afdrukken gezonden zullen worden aan de centrale sectie. Deze ging te 12 uur 40 min. uiteen. Terwijl bij de pers, aan de beurs en onder de bevolking te Berlijn groote opwinding heerscht wegéns het door de russische regeering uitgevaardigd ver bod tot uitvoer van rogge, neemt de regeering eene koele afwachtende hou ding aan. Naar men van goederhand verneemt, heeft nog geen ministerraad plaats gehad, en het is nog volkomen onbeslist, of hetzij door middel van eene schorsing der graanrechten, hetzij door een verbod van uitroer van granen en aardappelen een of ander zal ge daan worden om de dreigende duurte te bezweren. Waarschijnlijk zal niets geschieden. Men hoopt dat de graan- en aardappeloogst in Duitschland nog beter zal uitvallen dan men verwachtte daarop doelen ook de verklaringen van den Reichsanzeigerdie het verbod tot uitvoer van aardappelen onnoodig en nutteloos acht. De agrarische organen, Kreuzzeitung en Post, erkennen het ernstige van den toestand en zouden ook niets hebben tegen schorsing der graanrechten, doch waarschuwen voor overijling. De conservatieve Reichsbotc verlangt verbod van uitvoer voor alle brood vruchten en voor aardappelen, en in dien geest laten zich ook eenige liberale bladen uit. De Nordd. Alig. Zeit. acht den toestand niet bedenkelijk omdat de tarwe-produceerende landen der wereld kunnen aanvullen, wat men uit Rusland mist. De liberale bladen drin gen ernstig aan op onmiddellijke op heffing der graanrechten. Richter's Freisinnige Zeitung doet een beroep op den keizer, om den rijkskanselier Caprivi te ontslaan, indien deze de ver antwoordelijkheid van schorsing der tolrechten niet wil aanvaarden De 22» HOOFDSTUK XV. Ik zal beproeven de omstandigheden goed in 't geheugen terug te roepen, opdat ik niet bij ongeluk eene onwaarheid zal «eggen. Den volgenden dag kwam vader bij mij, en toen hij het kind in bed zag liggen, vroeg hij „is ze dood Neen, zei ik, maar zij is zeer zonderling, en ik denk niet dat ze lang zal leven want zij heeft geen woord gesproken en heeft niets gedronken dan een klein beetje melk. Wel, zeide hij op hartvochtigen toon, als zij niet sterft, moet gij haar in 't hol houden, en als gij haar daar niet beneden houdt, zal ik wel een middel vinden om haar uit den weg te ruimen. Ik heb er over nagedacht en ik schaam mij over mijzelven, dat ik heb toegegeven. Ik heb meer —dan zeventig jaar lang altijd eerlijk met mijne werkgevers ge- andeld, en ik wou niet dat men hoorde, dat ik nu oneerlijk ge- eest ben. Wij werden betaald omdat wij het kind in zee ouden werpen, en gij moet haar verbergen of ik zal het doen. Ik wist dat hij- het meende, want ik heb vader in zulke zaken ooit hooren liegen. „Ik zal morgen eens aankomen om te zien hoe de zaken staan/' zeide hij, toen hij heenging. Het kind werd 's middags beter, ofschoon het nog niet helder bij haar verstand was en half idioot scheen. Toen ik nu zag, dat zij niet zou sterven, moest ik met mijzelf overleggen, hoe ik het best met haar kon handelen. Wat zal er gebeuien, als ik vader tart vroeg ik mijzelf af. Ik gaf mijzelf ten antwoord wel, den eenen of anderen morgen zal het kind verdwenen zijn. Wat dan Antwoord. Ik zal er de oorzaak van zijn, dat vader een akelige misdaad be gaat en verantwoording moeten doen dat het kind zoo ellendig aan zijn eind gekomen is. Als ik nu vaders bevel opvolg, wat dan Dan zal ik het kind van den dood redden en vaders handen onbevlekt laten tenminste zoo onbevlekt, als ze nu zijn. Bovendien, dacht ik, zal ik het kind buiten alle leed en kwaad houden en het in onschuld laten opgroeien. Want wat is de wortel van alle kwaad in deze wereld? Wel, de verleiding. Nu is er geen verleiding in een hol en daar in kan men niet van den goeden weg afwijken. Toen ik dit zoo beredeneerd had, Bernard, scheen het mij toe, dat ik het verstandigst deed, als ik haar in het hol bracht en haar daar hield. Dat deed ik. Ik bracht haar daar en richte het er goed voor haar in. Ik leerde haar zich te wasschen en meer andere dingen. Drie maanden lang ging ik eiken dag naar haar toe om te zien, hoe zij het maakte, en toen ik later zag, dat zij even gelukkig was zonder als met mij, daar zij nog altijd een soort van wilde en niet erg bij haar verstand was, zond ik het eten naar beneden, te meer daar ik een aanval van rhumatiek had gehad en dus niet gemakkelijk naar beneden en naar boven kon komen. Eiken dag zond ik geregeld haar voedsel naar beneden en nu en dan een verrassing, als eene nieuwe jurk, een wollen deken en beddegoed, die zij dan dadelijk kwam halen, als ik haar riep. Wel Bernard, de Hemel heeft mijne pogingen gezegend. Het kind is in onschuld opgegroeid, is tevreden en is bizonder gezond Geen dag heeft zij nagelaten haar liedje voor mij te zingen om haar dankbaarheid voor mijne vriendschap te toonen, tot gij daar beneden beneden kwaamt en haar tevredenheid ver joeg. Zij leefde een matig leven dat is alles wat wij kunnen wenschen en ik vraag je of ze dat had kunnen doen, als zij aan verleiding, aan ruw weder was blootgesteld geweest. Hoor mij aan tot het einde, Bernard, gij moogt dadelijk spreken. Gij denkt, dat ik een hardvochtige deugniet benmaar gij kunt mij niet beschuldigen, dat ik niet gezorgd heb voor het welzijn van de kleine. Gij hebt gezien hoe ik was, toen ik mijn been brak en het voedsel niet geregeld in het hol kon neder- laten, en hoe ik liever mijzelf en vader verried dan het haar een dag aan voedsel te laten onbreken. Ik kan u zeggen, dat het mij het leven zou kosten, als vader wist, wat ik u vertelde. Ik zal u zeggen, wat ik in het zakje heb, dat ik om den hals draag en voor welks ontdekking ik zoo bang was, toen ik naar de „Trouwe Zeeman" werd vervoerd. Gij herinnert u, dat ik u beval, het te openen, als ik heenging, en niet meer terug kwam. Wel het was alleen om de kleine geen nadeel te doen, als ik er niet meer was. Kijk, zie het eens in. De oude man had zijn wambuis losgemaakt en bracht van onder zijn hemd de lederen zak te voorschijn, die aan een koord om zijn hals hing. Hieruit haalde hij een opgevouwen stukje laken en.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1