INGEZONDEN. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken, Bedelaar. M'n beste meneer, ik kon toch in die mooie kïeeren niet uit bede len gaan Vaderlijke illusie. Oude gauwdief (tot zijn zoon). Ik heb geen blijkenden naam in de wereld weten te maken, maar dit laat ik aan jou over. Doe eens zoo'n coup, dat het nageslacht je in de gruwelkamer van 't Panopticum zal kuDnen bewonderen Humbug. Is u snelschrijver, mijnheer? Ja, mijnheer. Is het niet erg moeielijk zoo vlug alles neer te schrijven, wat iedereen zegt? Ik zou het niet kuaneo. Och, als je de meascken versta,an kunt. is het zoo erg niet. Ik heb eens in een vergadering, die ik bijwoonde, beproefd, hoe snel ik schrijven kon, als het er om te doen w&3 -en misschien zal het u moeilijk vallen het te gelooven geen der sprekers kon mij bijhouden. In een franscben spoortrein A. Ik meende op de locomotief een gedecoreerd heer te zien staan naast den machinistis dat zoo B. Wist u dat nog niet? De regee ring heeft bepaald, met het oog op de veilighoid der reizigers, dat ieder lid van de directie voortaan om beurten de week heeft en den geheelen dag moet meerijden, A. Wel, dat is uitmuntend! Dat zijn dus als 't ware gijzelaars. B. Juist Bén minnebrief. Lieve, Julia., als ik kwaad wil doen, komt mij steeds uw beeld voor den geest en denk ik „Ga weg, Satan, achter mijd' „Als mijn vrouw uit haar humeur is, gaat ze piun$|pelen totdat ze weer kalm wordt." „Gelukkige kerel!" „Dat denk je maar! Je zourft wel anders praten, wanneer je zooveel voor reparatie van de piano had uit te geven als ik." Bij een spelevaart. Zij. O, hoe heerlijk zou het zijn, zoo altijd, altijd door to varen. Hij. Maar. lieve kind, dat was niet te betalen. Weet je wel, dat de huur van de boot een guldon per uur is? Er zijn veel meer mannen, die een corset dragen, dan men wel denkt. Som migen doen het, om eenige eopulentie te verbergeu, anderen osa een vergroeiing van den rug te maskeoren, weer anderen om een mooi figuur te hebben. Het mannencorset heeft Btalen veeren, wordt van achter vastgemaakt en sluit van voren met elastieken banden. De wetenschap heeft bepaald, dat er in de lucht, die wij inademen, 600 diertjes zijn. Verbeeld u, dat-wij dus bij iedere ademhaling een heelers dierentuin naar binnen krijgen. Verdacht. Maar Jantje, hoe kom js zoo druipnat Ik ben in de sloot gevallen, ma. Watmet je nieuwen broek Neen ma, die heb ïk nog net uitge trokken voor ik er inviel. Een jonge studiosus deed onlangs examen en zakte. Aan zijn angstig wach tende familie seinde hij „Prachtig examen, professoren ver rukt. Hebben mij verzocht in October een tweede maai te doen." De man, die meer kauwt op zijn sigaar dan dat hij die rookt, ie vastberaden diegene ie de sigaar in zijn mond laat hangen, is een zieltje zonder zorg die de sigaar in de hoogte steekt, is zacht aardig en tevreden die groote rook wolken uitblaast, is van eeo peinzende natuur. Alles volgens een engelsch blad. Er zullen ook wel uitzonderingen wezen. Waaneer een man ziet dat een ander man juist zulk een hoed draagt als hij, zal hij dezen een compliment maken over zijn goeden smaak, maar als een vrouw ziet dat een andere vrouw een hoed draagt als zij, koopt zij dadelijk een anderen of, als zij dat niet kan, gaai ze erover schreien. Hoe is het te verklaren, dat iemand die een preek van twintig minuten te lang vindt, met plezier een halfuur zit te kijken naar twee schaakspelers, die in dien tijd twee zetten doen Commissaris van politie tot bedelaar //Waarom sloeg je je oögelukkigen lam men kameraad 7/Dat zal ik u zeggen, meneer, maai' t blijft onder ons. Ik heb hem een maand in ons karretje voortgetrokken-, en toen was het volgens enze afspraak, Eiijn beurt om lam te wezen, en toon wou hij me niet trekken 1" Ben les voor velen. Een Berlyosch fabrikant had twee fa brieken op verschillende punten der stad. De eene fabriek bestierde hij zelf, de andere stond onder beheer van ziju pro curatiehouder Muller, die door een jong boekhouder werd bijgestaan. Op zekeren dag kwam de eigenaar des morgens heel vroeg om de fabriek te be zichtigen. Het was reeds 7 uur, maar M filler was er nog niet, wel de boek houder, die den fabrikant vertelde, dat de heer Möller den vorigen avond eerst om 2 uur was thuis gekomen en zeer ver moeid was. En ik zoo vertelde hij. ben reeds sedert 6 ure aan 't werknu moet ik me met 60 Mark tevreden etel len per maand, terwijl Müller er 400 ontvangt. Terwijl de jongen zoo stond te praten, viel het oog van den fabrikant op een zwaar beladen wagen, die op de binnen plaats stond. Toen ontstond het volgende gesorek Wat is er op dien wagen Ik weet het niet, mijnheer. Kijk dan eens even. De jongen gaat zien en komt terug. Er zijn briquetten op, mijnheer. Vraag eens voor wie de briquetten zijn. De jongen vraagt het en brengt zijn chef de mededeeÜDg. Vraag nu nog eens, waar ze van daan komen en door wie ze besteld zijn. De jonger informeert, alles en komt het zyn patroon vertellen. Intuaschen kwam Müller binnen. Hij groet ea wil dadelijk naar de fabriek gaan, want om half ne^en zou er eene nieuwe machine beproefd worden. Eer: oogenblik, Muller, zie eens even, wat er op dien wagen is. Müller gaat heen en komt een minuut later terug. Dat zijn 20,000 briquetten uit de groeve Ilse. Zij kosten 5.40 Mark per duizend en zijn geleverd door den verte genwoordiger der groeve C. fschulz, ze worden op vele fabrieken met goed gevolg gebruikt, maar ze ontwikkelen te veel asch en zijn daarom voor ons niet aan te be velen. Dit gezegd hebbende, gaat hij aan zijn werk en richt de fabrikant zich weder tot den jongen boekhouder. Heb je dat gehoord Hij vertelt me ia 4-maal zoo weinig tijd 4-maai zoo veel als jij. Bij benadering gesproken, is hij me dus 16-maal zooveel waard als jij ea je klaagt er over, dat Müller 7-maai zooveel salaris heeft. Ik zal hem de volgende maand opslag geven. Met deze woorden ging hij heen en liet den verbluften boekhouder staan. Onder het opschrift „Trop de fleurs," schrijft Albert Millaud het volgende in de Figaro Te Petersburg. Be Burgemeester tot ziju secretaris. Hebt ge het beminnelijk antwoord van den Burgemeester van Cherbourg be antwoord? Be Secretaris. Ja, mijnheer. Een tele gram 25 woordenkosten 12% franc. Be BurgemeesterHebt ge een minzaam antwoord gezonden? Be Secretaris. Luister maar eens„Dank voor uw sympathie. Gelukkig u de myne te zenden. Broederlijke groeten, gelukkig, verrukt. Leve Frankrijk!" Bé Burgemeester. En aan den Burge meester van Rouaan Be Secretaris. Hetzelfde telegram. Ook 12% franc. Be Burgemeester. Dat doet er niets toe. (Een bode komt binnen.' Wat is er Be boae. Een telegram. Be BurgemeesterVan den Burgemeester van Périgueux. Hij wenscht ons geluk, bedankt ons en omhelst ons. Zend hem antwoord, PamphïlofF. Be Secretaris. Hetzelfde, wat ik den an deren geantwoord heb Be BurgemeesterLaat eenige bijvoege- lijke naamwoorden weg. Laat er slechts twee staan, die indruk maken. Geef niot meer uit dan 10 franken. Be bode. Nog een telegram. Be Burgemeester. Dat is van den Bur gemeester van Cavaillon. Hij omhelst ons, bemint ons en drukt ons in zijn armen. Drommels! Het is jammer, mijn budget is niet groot. Doch, antwoord maar. Eén zeer warm bijvoegelijk naamwoord zal voldoende zijn. Niet meer dan 7 franken, Pamphiloff. Be bode. Nog twee telegrammen. Be Burgemeester. Nog meer Ket eene is van Crepay in Dauphiné en het andere van Rocamadour. Wees kort, Pamphiloff. Drie frank eik „Dank, leve Frankrijk Omhelsd." Dit is voldoende. Be bode. Daar is is iemand, die oen mand vol telegrammen brengt. Vijftien telegrammen. Be Burgemeesterzijn bedaardheid ver liezende AchMen boeft ons al te lief. Ze hebben het dan onder elkander afgespro ken. Antwoord een roebel per telegram „Leve Frankrijk, Vrienden." Be bodebiimcokoinende, „Daar is een wagen voi telegrammen. Be Burgemeester. Ik zie er van af, Panphiloff. Hoeveel gemeenten zijn er in Frankrijk. Be Secretaris. Zes-en-dertig duizend. Be Burgemeester. Ze zullen ons roSnee- ren. Antwoord niet meer, Pamphiloff. Antwoord niet meer. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Op gevaar af, mijnheer Y weer boos te maken, wil ik nu eens bespreken, wat ik op het gebied van smeden, kasten makers, schilders, en wat ik van het teekenwerk heb gezien. Alleen moet ik mijnheer Y er nadrukkelijk op wijzen, dat goed, goed, en slecht, slecht is, en dat eene slechte constructie volstrekt niet te vergoelijken is met de fraze, dat 't verschil van opvatting afhangt van de plaats van uitvoering. De door mij ge maakte opmerkingen (en ik ben zéér matig geweest, 't zou te veel van de geachte Redactie gevergd zijn, wanneer ik alles opgesomd had, wat niet deugde) zullen overal en ten allen tijde door elk vakman als juist moeten erkend worden, ook door mijnheer Y. Merkwaardig is 't, dat het timmerwerk ever 't algemeen zóóver ten achter staat bij het smidswerk, èn in uitvoering, èa in opvatting, èn wat constructie, èn wat vorm aangaat. De school, die ons, zoowel in dit vak als in andere vakken (behalve in timme ren) den meest volledigen leergang liet zieD, is Rotterdam. Niet een geheele ijzerwinkel, maar van eik leerstuk, in den regel, twee specimen. Op een enkele uitzondering na, ziet 't werk dor vuur- en bankwerkers er goed uit. De zuiver heid van uitvoering mag hier en daar iets te wenschen overlaten, 'i is voor mij een bewijs, dat we werkelijk jongenswerk voor ons hebben. Hebben timmerlui niets met vormen- kennis te maken en laat men ze trouw de leelijke profiilen en andere vormen van voor 40 jaar geleden, na- chineezen, de smeden zijn in dat op zicht meer bevoorrecht. In bijna alle afaeelingen zyn eenige specimen van kunstsmeedwerk (enkele zéér smakeloos zooals bloemenmand Goes, dooptond LeidenwindvaaD, Arnhem) waarbij eenige 200 superieur van uitvoering en opvatting, dat de vervaardigers héél wat beloven voor de toekomst. Onder de chefs-d'oeuvre noem ikhaardstelletjes, Leeuwarden, de uithangborden Rotterdam en Breda, en 't windvaan fje, Rotterdam. In afd. Breda zijn bloemen en bladen te zien die, is 't smeedwerkniet genoeg geroemd kunnen worden is 't- stampwerk, dan zou men 't gerust achterwege hebben kunnen houden. Rotterdam was de eenige, die sier-8meedwerk in geel koper gaf, 0. a. een wandarm voor gaslicht, eenige rosetten, enz. Van andere metaalbewer king, zagen we bij Goes eenige geome trische lichamen in zink, die te weinig in aantal waren, om een helderen indruk te krijgen van den leergang voor zink- werkers. Rotterdam was beter vertegen woordigd verschillende werkstukken in zink, in lood (gesoldeerde platen, pijpen, klopwerk in lood, een rosetje (gehamerd of gegoten) en in koper (rood). Eenige scholen zonden goed geslaagde sloten, van verschillende type, van Goes o. a. zéér zuiver bewerkte klaviersloten en van Leiden een brandkastdeur met slot ('t eenige op de tentoonstelling). Afkeu renswaardig is het gebruik van gegoten ornamenten aan geslagen ijzeren fornui zen, dat moet tot het verledene gaan behooren. Met 't practisch smidswerk maakt al weer 't teekenwerk voor den smid een héél eontrast. Van Rotterdam zag ik alweer een volledigen cursus, zoowel voor bankwerkers, als voor vuursmeden. Van de scholen, die machineteekeningen in zonden, is dit de eenige inrichting waar men begrypt, hoever het onderwijs aan jongens van een ambachtsschool moet gaan. Behoudens twee teekeningeaeen horizontale Iandmachino en een conden sor, treft men niet anders dan machine- elementen, en een zeer eenvoudig over zicht van verschillende ketelconstructies, 't Practisch nut voor aanstaande bank werkers, dat in het vervaardigen vaa o. a. die kolossale teekeningen (Arnhem op zolder) gelegen is, snap ik nog niet. Welk Dut verder het vervaardigen van volgende teekeningen en schilderijen heeftlaat ik ter beoordeeling over aan zaakkundigen Klinknagelsge kleurd en geschaduwd3 a 4 maal ware grootte sloten, gekleurd en ge schaduwd, voorgesteld id scheeve pro jectie, 4 maal ware grootte 't bui tenaanzicht van een keukenfornuis, zoo „naturgetreu" mogelijk geschilderd, voor gesteld in scheeve projectie op ware grootte vorschillend smidsgereedschap, al3engelsche sleutels, hamers, nijptan gen, bankschroeven enz. enz., of in aquarel of gearceerd, voorgesteld in 3 aanzichten op ware grootte of meer dan ware grootte. Enfin 'k doed een greep, 'fc is niet moeilijk om van dergelijk werk eene goede collectie in „de Kraton" te verzamelen, 'k Meende overal werkteke ningen te zullen zien, en 'k zag z.g.ri. afgewerkte teekeningen. Van de school te Utrecht zag 'k o. m. eene zéér leer rijke werkteekening van eon kachel, 't Kunrfsmeedwerk, bijv. in Leeuwarden5is vaak boven lof, de teekeningen echter, waardoor een jongen een schat van vormen op moet doen, zijn naar voorbeelden ge maakt, die heel dik v> yls naar niets lijken. Rotterdam alweer gaf een collectie een voudige elementen, goed en duidelijk ge- teekend. De eenvoudige wet, die vooral bij kunstsmeedwerk zoo van toepassing is; „eerst constructie, dan vorm," is wei bij de practische werkstukken behartigd, op de teekeningen ziet men te kust en te keur vormen, die er grovelijk mede zondigen. Over 't fchilderwerk is véél, zéér veel Jeelijks te zeggen. Wat de werkstukken in olieverf aangaat, staat Rotterdam weer bovenaan. Hoewel 'k met hout- en mar- iner8childeren niet dweep, ja, 't bepaald moot afkeuren, wordt 't zóo veelvuldig aangewend, dat het noodig is, dat een knecht die eigenaardige techniek meester zij. Rotterdam en Breda zijn in dit op zicht twee contrasten, 't Werk van R. zou my bijna verzoenen met geschilderd hout en geschilderd marmer en bij 't werk van Breda meende ik, dat men inplaats van een surrogaaije van marmer-, en hout-na bootsing te geven, beter zou gedaan heb ben alles maar met een vlakken tint aan te strijken. Wat't ornament-schilderwerk in olie- en waterverf aangaat, zoo staat naa9t Arnhem weer Rotterdam ('t oegint vervelend te wordenbovenaan. Al zocht ik tevergeefs wanddecoraties op flinken schaal met motieven uit de beste tijden der verschillende stijlen, wat beide scholen leveren is zéér te roemen. Alleen moet niet uit het cog verloren worden, dat er schilderskneehts, geen chefs-decorateur te vormen zijn. (Rotterdam). Voor de laatsten zorgen o. a. 't Rijts en de Maatsehappy voor Nijverheid, door de oprichting van kunstnijverheid scholen. Breda geeft op eon der cartouchen: „Suygt overal den besten sin, Gelijk de Bije, niet als de Spin," maar 't is mij heusch onmogelijk, uit 't werk, door deze school ingezonden, zelfs den besten zin te zoekenlaat staan te vinden en te „snygen." 't Is klaarblij kelijk werk, niet alleen door de leerlin gen gemaaktmaar ook gedacht, èn wat vorm èn wat kleur aaDgaat. Van Utrecht waren er enkele goede vlak- ornamentjes. Leiden gaf, behalve eenige plafond-decoraties in olieverf (waaruit de knapen niet direct zullen leereu wat sehoone vormen en goede kleur-eombina- ties zijn), een reeks kleine teekeningen van vlakversieringen, waarvan ik 't nut alweer niet inzag. Ook ziet men daar bloemstukken (Bre da heeft er ook), een paardenkop, een hondenkop, en dergelijken. En dat voor joDgens van een ambachtsschool, voor aanstaande schildersknechts Mooie letter vormen ziet men bij uitzondering. Laat men te Rotterdam en te Arnhem goede letters teekenen, best, maar waarom dan ook leelijke 't Is onnoodig dat een jongen zelfs weet dat ze bestaan. En laat een letter geschreven of geschilderd, steeds als vlakornamentwat te denken van de woordenGriekenland en Athene, op een tegelvloer met ondergaande zon, zoo prachtig perspectivisch als mogelijk Men zou bijna wenschen een schilderij met zooveel diepte in de kamer te hebben. Verder kromme letters tegen een muur gespykerd, met spyker en muur alles in olieverf zoo juist mogelijk voorgesteld. Dan vooroverhangende letters wier dikte voor een deel door den muur gaat. En dat alles in een tijd, dat men uitmuntende modellen voor weinig geld op allerlei gebied kan koopen. En waarom nu juist leeljke plaatwerken gekocht als „decoratie-motieven"oude jaargangen van de „Kunst voor ieder" enz. De gul den regel„voor onze jongens is 't beste niet goed genoeg" mag hierbij ook wel wat meer toegepast worden. Van meubelmaberswerk waren Leeu warden, Arnhem, Rotterdam en Utrecht 't best vertegenwoordigd, wat quaniiétit aangaat. Echter stonden Leeuwarden en Rotterdam wat qualiteit aangaat (èn door techniek èn door sehoone vormen) boven aan. De inzending Leeuwarden was waarlijk bezienswaardig. Ik maakte al leen weer dezelfde opmerking als bij de afd. smeden waarom zulk een contrast tu8schen teekening en practisch werk 't Is juist alsof op een teekening de vorm er minder op aan kemt voor 't meerendeei z. g. n. kastenmakers-archi tectuur. Wat er van houtsnijwerk is, mag niet genoemd worden. Rotterdam zond eenige eenvoudige ornamentjes in, die zeer zuiver bewerkt waren. Leeuwar den gaf behalve eenig zéér leelijk boet seerwerk naar kleine gips-modelletjes, houtsnijwerk in denzelfden vorm. 't Idéé is goedlaat eerst een jongen een vorm in klei aanzetten en 't hem dan laten snijden, maar zou 't niet in 't belang van de jongen zijn, betere modellen op grooter schaal te geven Dit is wat knutselen en knoeien, waarmede men niets bereikt. Wat handteekenwerk aangaat, zoo ge loof ik niet dat dit vak, zooals 't onder wezen wordt op de meeste scholen, past in 't kader van 't ambachtsonderwfs. Handteekenen moet, uit den aard der zaak, aan een ambachtsschool anders ge geven worden dan by v. aan een Hoogere Burgerschool, en behalve in Rotterdam ('t begint hoe langer hoe vervelender te wor den) zag ik dat typische verschil nergens. Wel gat' Rotterdam te mooi work voor jon gens (ik geloof niet dat 't raadzaam is, dat een leeraar in 't werk van een jongen tee kent 't werk krijgt direct een ander cachet. Zie bijv. de fraai geteekende pleisters en geaquarelde bloempjes en blaadjes't teekenen van een leeraar moet naast de teekening, of zéér, zéér spaarzaam in de teekening geschieden), maar Rotterdam gaf practischer werk. Behalve de zéér eenvoudige pleister- en blokteekeniDgen, zag ik een reeks schets boeken (niet te verwarren met de geïl lustreerde dictaten) waarin met- een een voudige potloodlijn, verschillende details, op ware grootte zooveel mogelijk, ge schetst waren, door eiken jongen in zijn vak. Arnhem geeft, behalve eenige sma- kelooze stillevens, zeer goed werk. Wat vreemd in de afd. Leiden is 't ele mentair teekeoonderwijs is zéér modern opgevat. Bij 't voortgezet onderwijs maakt men echter gebruik van plaatraodellen van koffers en geschaduwde ornamenten, eu dat niet van de beate soort. Behalve deze antiquiteiten zag ik te Goes nog de 5 orden mei details't Hoofddoel van deze bespreking is wel dit geweest: de Haar lemmers te wijzen op fouten, die de be staande ambachtsscholen aankleven. Wy hebben 't recht t« eischen, dat, wanneer hier in Haarlem een ambachtsschool op gericht wordt, het een school worde die met recht den naam ambachtsschool ver diend. We hebben op de tentoonstelling 't goede, ook 'c verkeerde, de wondeplek der bestaande ambachtsscholen gezien. Haarlem moet profijt daarvan trekken. En één zaak mag niet over 't hoofd ge zien worden laat 'fc een school zyn voor den werkman. Wil men kinderen van den werkman uit de werkplaats houden, goed, maar geef ze op do ambachtsschool als weekgeld 't loon, wat zij anders zouden verdienen. Juist 't gemis van loon zal vele werklui dwingen hun jon gens toch naar een winkel te sturen. Kinderen uit dien stand moetan nu een maal zoo spoedig mogelijk productief ge maakt worden, en 't gevolg is, dat het ambachtsschool-publiek niet dat zal zyn, wat 't wezen moet. X - a r b. HaarlemAug. 1891. TE HAARLEM, op ZONDAG 16 Aug. 1891. Groots Kerk. Vroegpr. 7 ure, J. Verhoeven, Zendeling-leeraar. (Voor Moeton.) Voorm. 10 ure, Hoog. Nam. 2 ure, van Lenuep. 44e Zondag, 's Avonds 6 ure, H. van den Brink, pred. te Maawen. (Voor Swaan.) Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, P. N. Gijsman, pred. te Zoeter- woude. (Voor Knottenbelt.) Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, van Lennep. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm, 10 ure, J. W. Hilbrander. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerde Gemeen te Gedempte Oude Gracbt. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heib'gland. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Lutherscke Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrantse/ie Kerk. Voorm. 10 ure, W. Bax, pred. te Zaandam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Noorderkerk (Ridderstraat). Nederd. Geref. Gem. (doleerendc). Voorm. 10 ure, 's Av. 6 ure, J. Teres Fz., Pred. te Wetsinge en Sauwert. Woensdagmiddag 12 ure, J. Langbout. Huwelijksbevestiging. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek» Voorm. 10 ure, A. E. van Deinse, pred. te Heemskerk. Beverwyb. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Bvang. Lutherscke Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Goulag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemen daal Voorm. 10 ure, H. V. Hogerzeil, pred. te Amsterdam. Doopsbedieniug. Heemstede. Nam. 21/2 ure, T. Wagenaar, Godsdienstonderw. te IJmuiden. Ilillcgom. Voorm. 9% ure, M. Buclfii Feat. Houtrijk en IPoianen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Inwijding van bet nieuwe orgel. Nam. 2 ure, Zondagschool. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarudam. Nam. 2 ure, W. Beek buis, Pred. te Uitgeest. "Feflsean. Voorm. 10 ure, F. van Gbeel Gildcmeester, pred. te 's-Hage. Nam. 5 ure, dr. F, van Gbeel Gildemeester, Bijbellezing. Pred. te 's-llage. 25amdvo©rifc, Voorm. 10 ura, L. J. Zegers, Oud-Zendeling, van Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 7