NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. PSYCHE. 9e Jaargang. Dinsdag 18 Augustus 1891. No. *2490 ABONNEMENTSPRIJS: ADVEKTEKTIÊN: Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No, 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Tan 1—5 regel» 50 Cent»; iedere regel mee? 10 Cent*. Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiers. Hoofdagenten mor let Buitenland: Orniragnie Générale de PubliciU Btrsmglrt O. L. BAVBB f Co., JOHN I. JONBB, Succ., Parit 3Uit laubovrf Honimartrt. Haarlem, 17 Augustus 1891. Wegens het vergevorderde uur, waarop de gemeenteraadszitting van Zaterdag j.l. j eindigde, was het ons toen niet mogelijk mede te deelen, wat aan het einde dier j zitting nog is voorgevallen. De Voorz., I de heer de Kanter, deelde n.l. mede dat de Raad niet óor September bij elkaar geroepen zou worden en vond daarin j aanleiding om op dat oogenblik een woord te richten tot het Lid van den I Raad, die bedankt heeft en dus voor de laatste maal aanwezig was, den heer i Vau Ek. De Voorz. bracht hem hulde voor den ijver en de werkkrachtdie hij jaren lang in het belang der ge- meente heeft aan den dag gelegd en brengt hem zijne beste wenschen. De leden gaven door applaus hunne in genomenheid met het gesprokene te I kennen. De heer Van Ek zeide allen harte lijk dank voor dit bewijs van sympathie en drukte den wensch uit, dat deze Raad nog langen tijd tot heil der ge meente mocht werkzaam zijn. Het werk van het verbouwen en bij - bouwing van de kostelooze scholen J lett. B en D is door B. en W. gegund 1 aan G. P. J. Beccari voor een gezamen- I lijke som van 28256. De levering der meubelen is nietge- gund. Heden is door den architect J. Wol- bers, namens de coöperatieve bouwver- eeniging „Wilsonshoek", alhier, aanbe steed het bouwen van elf woonhuizen op een terrein aan de Oranjekade. In gekomen 8 biljetten; laagste inschrijvers J. Giebels en J. van Servellen voor J 68.875; de hoogste was J. Slenters voor f 82 200. Door den Commissaris des Konings is bepaald, dat het aantal loten van de door de vereeniging van St. Elisabeth te houden verloting zal bedragen 3000 stuks, tegen ƒ0.50 het lot. De tentoonstelling van Ambachts scholen gehouden in den „Kraton," werd Zondag door 194 en heden door 411 personen bezocht. Donderdag e. k. wordt de tentoon stelling van ambachtsscholen in den Kraton gesloten. Wij verwijzen verder naar achterstaande annonce daaromtrent. Een 52jarige werkman alhier heeft zich schuldig gemaakt aan diefstal van me- talen bussen, af komstig van een stoom' baggermachine. Deze voorwerpen, die hij reeds had verkocht, zijn door de politie opgespoord en in beslag genomen. Zondag is in de kerk te Houtrijk en Polanen ingewijd met eene welspre kende rede van Ds. van Koetsveld over den oorsprong der gewijde mu ziek, het nieuwe orgel, dat voortaan den kerkzang zal begeleiden. Het is een groot harmonium; naar men ons me dedeelt een fraai instrument, dat aan alle eischen voldoet. Onder de godsdienstoefening werd het bespeeld door den leverancier, den heer C. Heemskerk van hier, die daarna nog een paar nummers ten beste gaf. In den Houtrakpolder is jl. Zaterdag het 12-jarig zoontje van den arbeider Moll van een met karweistroo beladen wagen gevallen, waarbij het twee wielen over het lichaam gingen en het kind, zwaar gekwetst, kort daarna overleed. Uit Beverwijk wordt van 14 Augus tus gemeld Hedenavond, ongeveer halt tien, brak een hevige .brand uit in de boerderij van de weduwe Wagenaar, staande in de Kloosterstraat alhier. De vlammen sloegen naar alle kanten uit en in zeer weinig tijd was de geheele woning uitgebrand. De belendende per- ceelen werden aangetast, doch bleven behouden zij leden echter veel schade. Men weet zeker, dat hooibroeien niet de oorzaak is. In den vroegen morgen van Zater dag. zoo wordt gemeld, verliet de land- bon wer C. Z. met zijn zoon, beiden wonende te Rijnsburg, zijn land, gele gen achter de kerk der Ned. Herv. gemeente te Oegstgeest, met eene hon denkar, waarop kannen met pas ge molken melk. De vader zat op deze kar, de zoon op een paard, dat men jelijktijdig van het land wilde meene men en dat nu met een spantouw aan den bak der kar was vastgemaakt. Het paard maakte onder het voort gaan op den Yoorhoutschen weg, nabij den kruisweg, plotseling een geduchten sprong, zoodat de kar omver viel, waardoor de gevulde kannen en de melkemmers op en over den weg rol denbovendien sloeg het paard met den bak, aan zijn 'nek bevestigd, op hol. Na eenige meters voortgedraafd te hebben, viel het beest en daarna ook de berijder. De gemeente-veldwachter van Oegst geest was toevallig in de buurt en weldra aanwezig. Hij verleende den gevallene, die uit neus, ooren en eene groote gapende wonde boven het eene oog hevig bloedde, de eerste hulp. Na een poosje kwam de bewustelooze bij en kon deze per as naar zijne woning vervoerd worden. Door den raad der gemeente Sloten (N.-H.) is het tractement van den te benoemen onderwijzer met hoofdakte, van ƒ600 gebracht op ƒ650, daar zich na de oproeping slechts één sollicitant had aangemeld. Uit 's-Hage meldt men van Zaterdag Meden zal er eene samenspreking gehouden worden tusschen hen, die zich bereid hebben verklaard deel uit te maken van een liberaal Kabinet. De heer W. K. van Dedem, die ge noemd wordt als aanstaand minister van Koloniën, is hedenmiddag hier ter stede gekomen. (W. RC.) Er is in den laatsten tijd meermalen sprake geweest van het af treden van graaf ICapnist, als buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van den Czaar aan ons hof. Thans kan worden medegedeeld, dat de gezant eerst in Maart vau het vol gende jaar zijne diplomatieke functie aan ons hof, met eene andere zal ver wisselen. 0FFIC1EELE BERICHTEN. Bij kon. besluit is benoemd tot in specteur der registratie en domeinen van de derde klasse in de divisie van inspectie Hoorn, G. F. F. C. van der Schroeff, thans ontvanger der registratie en domeinen en Zaltbommel. Bij kon. besluit is aan den fuselier bij het leger in Nederlandsch-Indie A. Yandamme, vergunning verleend tot het dragen van de fransche herinnerings medaille voor de expeditie naar Ton kin. Bij kon. besluit is aan dr. M. Treub, directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg (Nederlandsch-Indië), ver gunning verleend tot het aannemen van den titel van „Officier de l'instruction publique", hem geschonken door den minister van openbaar onderwijs en schoone kunsten der fransche republiek. De audiënties van de ministers van Financiën en van Oorlog zullen Don derdag niet plaats hebben. Te Koog a/d Zaan is in 87 jarigen ouderdom overleden de drager van het Metalen Kruis Jacob de Roo. Gedurende verscheiden jaren werd hij in het weer huis der Hervormde Ge meente aldaar verpleegd. Na, waar schijnlijk door een duizeling, in het water te zijn geraakt, overleed hij aan de gevolgen. Een oud strijder uit Westzaan woon de de begrafenis van den wapenbroe der bij. Op het 7de Congrès de ia fédération archéologique et histo-rique de Be/ge, te Brussel gehouden, heeft de bekende geoloog, de heer Ubachs, uit Maastricht, eene belangrijke lezing ge houding over zijne onderzoekingen en opdelvingen der voor-romeinsche be graafplaatsen in de omstreken van Weert. Na eerst eene beschrijving van de lig ging der begraafplaatsen te hebben ge geven, verklaarde de spreker den aard en de versieringen der lijkbussen, waar van niet minder dan 80 in zijn bezit zijn, alsmede de daarin gevonden voor werpen. Hiervan werden door hem be schreven een drietal bronzen zwaarden, drie verschillende soorten van lansspit- sen, bronzen armbanden en een uit hetzelfde metaal vervaardigd medaillon. Dit laatste is daarom vooral belangrijk, omdat het tot nu toe het eerste voor werp van dien aard is, dat aan deze zijde der Alpen gevonden werd. Het medaillon is in rood koper, geciseleerd en vertoont figuren in oosterschen stijl. Behalve deze b< onzen voorwerpen werden in de urnen nog verschillende bewerkte steenwerktuigen gevonden, die recht geven te veronderstellen, dat men zich in de bronsperiode nog ten deele van steenen werktuigen bediende. De Volksbond, „Vereen i- ging tegen drankmisbruik," zal de iSe algemeene vergadering houden te Zwolle op 27 Augustus. Tot de orde der werkzaamheden be- hooren Benoeming van drie leden van het hoofdbestuur door de periodieke aftre ding van de heeren A. van der Voort Azn., mr. G. Snijder van Wissekerke en dr. W. P. Ruijsch. Ingevolge artikel 15 van het algemeene reglement zijn voorgedragen de drie aftredende heeren door de afdeelingen Amster dam, Utrecht, Dordrecht, Groningen, Loenen, Zwolle, Sliedrecht, Den Haag, Rotterdam, Kollum en Haarlem. Voorstellen van Amsterdam. 1 Het hoofdbestuur drage den afdeelingen op, in hunne plaatsen een onderzoek in te stellen in hoeverre de oprichting van koffiehuizen, als door de afdeeling Am sterdam geëxploiteerd, mogelijk is, en binnen drie maanden hunne bevinding daaromtrent aan het hoofdbestuur mede te deelen. 2. De algemeene vergadering spreke den wensch uit dat in het vervolg een nauwer verband worde gelegd tusschen den Volksbond en de werkliedenklasse. 3. Wat kan gedaan worden om het gemeentelijk toezicht op de handhaving der drankwet te verbeteren Van Groningen1. De algemeene vergadering spreke de wenschelijkheid uit, dat het hoofdbestuur pogingen aan wende en zijn invloed gebruike om af schaffing te verkrijgen van den bier accijns. 2. De algemeene vergadering acht het wenschelijk, dat door tusschenkomst en medewerking van de afdeelingen in de verschillende steden kiosken worden opgericht, waar goede en goedkoope dranken, met name melk, bier en koffie verkrijgbaar zijn. Van Haarlem1. Het hoofdbestuur wordt uitgenoodigd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om kefir als volksdrank ingang te doen vinden. 2. Het hoofdbestuur stelle zich in contact met een gevierd schrijver van kin der-lectuur, ten einde voor de school bibliotheken een werkje te verkrijgen waarin alle rampen, die het misbruik van sterken drank in huisgezin en maatschappij veroorzaakt, levendig en indrukwekkend beschreven zijn. Van Rotterdam De algemeene ver gadering besluit het hoofdbestuur uit te noodigen, bij de regeering aan te drin gen op maatregelen tot wering van het verkoopen van sterken drank op de Maas aan op stroom liggende schepen. Voor de toelichting wordt men ver wezen naar punt d van den beschrij vingsbrief 1890 en het daaromtrent verhandelde in de algemeene vergade ring 1890. Van Utrecht: 1. De algemeene ver gadering drage het hoofdbestuur op zich te wenden tot de Wetgevende Macht met het verzoek in de drankwet eene bepaling op te nemen, waarbij aan den burgemeester de bevoegdheid wordt gegeven op dagen, waarop de loting voor de nationale militie plaats heeft, te bevelen de sluiting van alle of van bepaald aan te wijzen lokalen, voor welke vergunning is gegeven tot verkoop van sterken drank in het klein. 2. De algemeene vergadering noodigt de afdeelingsbesturen uit, voor het geval het hoofd der gemeente, waarin de af deeling is gevestigd, mocht meenen niet bevoegd te zijn, om op dagen, waarop de loting voor de nationale militie plaats heeft, de sluiting te bevelen van alle of van bepaald aan te wijzen lokalen, aan welke vergunning is gegeven tot ver 23 HOOFDSTUK XVI. „Wat soort van man was dat, die u het kind gaf?" vroeg ik. „Het was een klein mannetje," zeide mijn grootvader; „tame lijk hoog in de schouders, met rood haar en een rooden neus." „Gij noemde hem in uw verhaal een heer." „Wel, Bernard, wat deed ik Kijk naar mijnheer Meaders, den paardenkooper, dat is een heer en hij heeft toch een roo den neus „Maar gij zeidet, dat de nacht pikdonker was. Hoe kondet gij zeggen, dat hij rood haar had of niet?" De oude man keek mij steeds strak in het gelaat, maar nu sloeg hij een oogenblik zijne oogen neder. „Bernard," zeide hij eindelijk, „gij ziet mij de oogen neerslaan. Dat was omdat ik een leugen vertelde. Ik kon dien man niet zien wegens de duisternis, en als ik hem weerzag, zou ik hem niet kennen. Daar gij echter zooveel bizonderheden wenscht te weten, beproefde ik u te verplichten." Ik gevoelde, dat ik zooveel waarheid uit den sluwen, ouden man nad gekregen, als ik voor het tegenwoordige kon hopen, en ik stond op, daar ik aan Psyche dacht, die ik alleen in het huisje had achtergelaten. „Bernard," zeide mijn grootvader, die ook op was gestaan, „wat gaat gij doen?" „De waarheid omtrent dat arme meisje uitvorschen." „Zeker, dat kunt gij beproeven, en ik wensch u geluk. Maar hoor eens, ik zal je een raad geven. Ik weet niet welke plannen gij hebt met het kind en ik hoop maar, dat gij eveu goed voor haar zult zorgen als ik. Men moet voor haar zorgen en in meer dan een opzicht. Hij sprak met nadruk en met ernst. Gij moet haar goed bewaken, uit vrees, dat ze u anders wordt ontnomen en door de vingers zal glippen. Gij zijt nu verantwoordelijk voor haar en niet ik. Denk er om." Ik keek hem ontsteld aan; zijne oogen waren onrustig. Hij opende de deur en wierp een onderzoekenden blik in het rond. „Welke richting wilt gij nemen vroeg hij. Ik knikte in de richting van Towerbridge. „Goed!" zeide hij. De kust is vrij. Nog éen woord en ik ben klaar. Denk er over na, wat ik gezegd heb, vooral over mijne waarschuwing. Ga niet aan iedereen vertellen, wat gij weet. Ga dat kind niet vertoonen om geprezen te worden. Als ik dacht, dat gij een raad zoudt willen aannemen, zou ik u aanraden haar ergens te verbergen, maar gij joDgelui denkt te veel van uzelf om geleid te worden; maar dit is iets meer dan een raad. Ik zeg u, dat gij moet zorgen, dat vader u niet vindt." HOOFDSTUK XVII Toen ik over de bekentenis van mijn grootvader nadacht, kwam ik tot de overtuiging, dat hij mij niet de waren reden van de lange gevangenschap van Psyche had genoemd en de dringende waarschuwing, waarmede hij het gesprek besloot, ver sterkte mij in deze overtuiging. Het was onbegrijpelijk, dat de man, die den ouden Pieter huurde om het kistje in zee te wer pen eene belooning zou aanbieden, die achterdocht en de be- geerigheid zou opwekken. Toch had hij, volgens mijn grootva ders rekening, minstens 100 pond voor den dienst betaald, ter wijl men alle reden had om te vooronderstellen, afgaande op hunne levenswijze en het feit, dat de oude Pieter mij dadelijk met 100 gulden kon voldoen, dat de twee oude schelmen samen veel honderd ponden moesten ontvangen hebben. Als nu de man geen groote som gelds aan den ouden Pieter had betaald om van het kistje af te komen, hoe hadden de schelmen dan het geld gekregen? Het antwoord op deze vraag kwam in mijn geest op voor ik mijn grootvader 10 minuten verlaten had; zij hadden het later afgeperst en Psyche was in leven gehouden om als dreigmiddel te dienen. De oude Pieter had den man herkend of had een middel ge vonden om hem uit te vinden misschien wel door het kind of een verraderlijk bewijs in hare kleederen en had geld van hem weten te bemachtigen door de bedreiging, dat hij het kind zou vertoonen als een bewijs van zijne voorgenomen misdaad.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1