Wielerwedstrijden-Arnhem. Leger en Vloot. POLITIEK OVERZICHT. Doch wat wij wel gipsen als een, door welk beroep op welke toevallige omstandigheden ook, niet te vergoelijken fout, is het feit dat men den hoofdcommisr-aris eenvoudig geëlimineerd heeft; dat van het Stadhuisplein niemand de moeite nam hem te waarschuwen, toen de heer Stork zijne troepen in den steek liet: dat men van den Dam poiitie-ngenten als ordonnansen zond met mondelinge boodschappen, die den hoofd commissaris niet bereikten, terwijl men zelfs do met de opdracht helaste agenten later niet meer wist aan te wijzen. Het gevolg was dat de hoofdcommissaris, zich ten 8 ure op weg begevende naar den Dam om den burgemeester te spreken van den prins geen kwaad wist. Dit wijst op gebreken in de organisatie van deu dienst dor politie in het algemeen, waarvoor de hoofdcommissaris ver antwoordelijk i-j. Hij heeft zijn korps gevormd tot wat het i9. Van hetgeen aan die vormiug ontbreekt, is dc oorzaak bij hem te zoeken. Al leen door deze opvatting niet tc deelen, is het mogelijk gelijk <le meerderheid der commissie <iee[l dou heer Steenkamp buiten beschuldi ging te stellen ten opzichte van de begane l'outen op den taptoe-avond. De volle zwaarte van het vergrijp komt dan neer op den heer Stork, die drie kwartier te laat op zijnen post verscheen. Van dat te laat komen wordt in het rapport geene verklaring gevonden. Heeft de heer Stork haar inderdaad niet gegeven? Is het slechts ecu loos gerucht, dat de heer Stork op een dwaa1 spoor is gebracht door een telegram, hem in den namiddag vs.n den len Juli gezonden, houdende de mededeeliDg, dat de taptoe een half uur ver laat was Eeue mededeeling, dio bcin in deu waan kon brengen, dat nu ook de uitvoering der getroffen maatregelen een half uur was opge schoven Welken zin moe3t het telegram anders hebben Blijkt het inderdaad, dat een dergelijk telegram door den heer Stork van zijnen chef, den bur gemeester ot deu hoofdcommissaris, is ontvaugen, dan verklaart dit zijn lang wegblijven, al moge het hem niet verontschuldigen. //Hot doet ons leed" schrijft de commissie, en hierin is zij homogeen veen streng oor deel te moeten uitspreken over een man, die jaren lang de gemeente met ijver en plichtsbetrachting in eene hoogst moei lijke betrekking heeft gediend, en wiens justit i eele werkzaamheden hoogelijk worden geroemd'/. Wij onderstrepen om te sterker te doen uitkomen, dat een ambtenaar, van wiens jarenlange plichtsbetrachting een zoo eer vol getuigenis wordt gegeven, niet maar klak keloos op eeneu goeden dag zich aan zijne eer vergrijpen zal tenzij er plotseling eene andere ziel in hem gevaren is of een noodlottig toeval hem tot offer kiest. De commissie besluit haar rapport met de mededeeling, dat "in de hasr gegeven opdracht niet lag opgesloten het doen van voorstellen.* Dit heeft niet verhinderd, dat in sommige cou ranten, zelfs van bezadigd oordeel, het ontslag van den heer Stork is geprovoceerd. Sv/rtout pas trop de z'èie, zonden wij willen roepen, waar het de eer en het levenslot geldt van eenen mensch, van wiens ijver, plichtsbe trachting en bekwaamheid getuigd wordt op eene wijze als iu de hoven gespatieerde woorden. Het verslag over 1890 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amster dam, bevat omtrent de diamantslijperijen de vol gende beschouwing De diamantslijperijen staan bovenaan in de lijst der industrieën daar ter stede uitgeoefend, gerangschikt naar de grootte der beweeglcraeht. Indien het mogelijk ware het juiste aantal werklieden op te geven in dezen tak van bedrijf werkzaam, zoude het blijken, hoe hoogst aan zienlijk dit cijfer is en welk een invloed de uit komsten van dit bedrijf op de welvaart in onze gemeente hebben. Het aantal fabrieken, waarin het diamant- slijpen wordt uitgeoefend, dat een twintigtal jaren geleden slechts 2 (1) bedroeg, is thans tot 56 gestegen. Vooral in de laatste jaren is het aantal der zoogenaamde moleaverhuurderijen aanzienlijk toe- genomen. Maar juist in de laatste jaren ook, en en wel in het jaar 1888, is de strijd tusschen de ruwe grondstof en het geslepen product uit gebroken, die ten slotte tot eene nog steeds aanhoudende beperking van de productie van het ruwe diamant heeft geleid. De werklieden der diamantnijverheid ondervonden de nadeelon van het minder aanbod van ruwe diamant, als gevolg van dc maatregelen der «de Beera-Companyl hooge mate. Inzonderheid echter ging de kleine industrieel onder den loop der zaken gehukt. Langzamerhand toch is in de diamantnijverheid hier ter stede eene belangrijke wijziging geko men. Terwijl vroeger in het vak enkele groote kooplieden toonaangevend waren, heeft zich ge leidelijk een toestand ontwikkeld, waarin de slijper zelf als kooper van ruwe en verkooper van ge slepen diamant optrad. Deze kleine industrieelen, nu teïeus kooplieden, zijn door den toestand der laatste jaren het meest gedrukt geworden; de groote partijen ruwe diamant tc Londen aan de markt gebracht elke mail uit Zuid-Afrika brengt voor ongeveer dB'/OjOOO b. 80,000 dia mant te Londen aan zijn bij de rijzing van den prijs van het ruwe en bij de beperking van het aantal importeurs ^oor Jheu niet verkrijg- Zonder commerciëele opleiding kan dik wijls eerst treurige ervaring hun leeren zich rekenschap te geven van de prijzen, waar voor het geslepen product met voordeel kan worden gerealiseerd. He.t groote aantal dezer kleinere industriëelen, dat in de laataie jaren hier zich vestigde, had ten gevolge, dat in de wijze van iukoopeu van geslepen diamaut ook eene merkbare wending kwam. Terwyl vroeger de groote koopers met de wetenschap van hetgeen zij noodig hadden hier heen kwamen, om uit het product, in weinige handen bijeen, het noodige te koopen, zijn deze zelfde koopers thans verplicht met een veel grooter aantal kooplieden zich in verbinding te stellen. Zij moeten uit de kleine partijen hun aangeboden bijeenzoeken wat zij behoeven voor de door hen vertegenwoordigde huizen. Vandaar dan ook, dat het verblyf der talrijke diamant' handelaren, die onze stad elk jaar geregeld eenige weken bezoeken, van veel langoren duur is ge worden dan vroeger het geval was. De toestand iu deze nijverheid blijt't door de kunstmatige beperking van de proluctie van ruwe diamant, uiterst ongezond. Het lot van vele werklieden is onder deze omstandigheden zeer zorgolijk en onzeker. De fabrieken (molenverhuurderijen) wier aan tal tot voor eenige jaren geleden aanhoudend toenam, ondervonden den terugslag, zoo van de terugbrenging tot op de helft der delvingen als van de loonsvermindering, die de werklieden drong tot besparing van onkosten op huu bedcijf vallende. De huur voor de beweegkracht (mo- lenhuur), giug daardoor achteruit eu wordt thans betaald met 0.75 a ƒ0.60, tegen i in het vorige jaar. Voor kleine fabrieken is de tegen woordige prijs niet loooend, wanneer niet alle plaatsen bezet zijn. Sluiting van eenige verhuur- derijeu was hiervan het govolgandere bleven met verlies werken in de verwachting dat wan neer liet aantal fabrieken zal ziju teruggebracht in overeenstemming met de behoefte aan beweeg kracht, hunne verhuurderijen opnieuw winstge vend zullen worden, terwijl sommige fabrikanten, die dit gunstiger tijdperk niet kondön afwachten zich tot verkoop genoodzaakt zagen. Faillissementen, die hier ter plaatsen in deze industrie bijna niet voorkwamen, waren in het afgeloopen jaar vrij talrijk. De groote belangen, die voor onze stad bij het welvaren van dit 'bedrijf op bet spel staan, maken het zeer wen- schelijk, dat zoo spoedig mogelijk voor dc dia mant-industrie de voor elke uijverheid noodige zekerheid omtrent de voorwaarden, waaronder zij zal werken, worde verkregen. Het gebouw in de Haarlem mer Houttuinen te Amsterdam, door het Leger des Heils ingericht voor hen die zonder dak op straat zwerven, zal den in September geopend worden. maal in het geheel door dezen is ge wonnen. De eerstaankomende krijgt een gouden herinneringsmedaille, de 2e en 3e aankomenden ieder een zilveren herinneringsmedaille. P. W. Scheltema Beduin (Londen), 2. Lchalie (Parijs). In de pauze had een match plaats tusschen een aantal adelborsten en ca detten. Afstand 2609 meter. Pr. gouden medailleJ. Blussé. De tweede aange komene was F. De Ridder. Ook de oudste ex kampioenen, Kiderlen, Hart Nibbrig en Huysser, reden een match, die zeer veel enthousiasme verwekte. Afstand 2000 meter. Kiderlen was een, Hart Nibbrig twee en Huysser drie. 5. Internationale wedstrijd van meet op den driewieler. Afstand 2000 M. Eenige prijs een zilveren beker ter waarde van 100, uitgeloofd door de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer van Arnhem en omstreken. Deze beker wordt het eigen dom van den rijder, zoodra hij twee maal achter elkander ol' driemaai in het geheel door dezen wordt gewonnen. De eerstaankomende ontvangt een verguld zilveren, de 2c en 3e aankomenden ieder een zilveren medaille. Uitslag Echalie (Parijs) in 4 m. 2V5 s., Crump in 4 m. 2'5 s., 3. Stroethoff 4 m 6. Internationale uitnoodigings-wed- strijd van meet op den veiligheids wie - Ier. Afstand 1609 M. 1. Spaan, 2. Ra demaker, 3. Witteveen. 7. Internationale wedstrijd met voor- gift op den hoogen tweewieler. Afstand 1609 M. Prijs kunstvoorwerpen. 1. Fockema in 2 m. 39V5 sec., 2. Bultman in 2 m, 40 sec., 3 Filtz in 2 m. 47 /5 sec 8. Internationale wedstrijd van meet op veiligheids wieier. Afstand 10.000 M. 10 prijs goud. med.20 prijs zilv. med. 3e prijs bronz. medaille 1. Rademaker 2. Witteveen, 3. Echalie in 17 in. 403/5 seconden. Zondag werden de wedstrijden be sloten. De utislag van dien dag was: 1. Internat, wedstrijd met voorgitt op den veiligheids wieier. Afstand 3000 M. Prijs kunstvoorwerp, uitgeloofd door de Maatschappij van de Sunlight-zeep. 1. Koning (Rotterdam) 5 m. 2V5 s.2. Stroethoff (Amsterdam) 5 m. 22/s s. 3, Smits (Arnhem) 5 m. 28/s s. 2. Internat, wedstrijd van meet op den driewieler, om het kampioenschap van het vasteland. Afstand 5000 meter, ia prijszilveren beker ter waarde van *5° De beker wordt het eigendom van den winner, zoodra hij tweemaal achter elkander of driemaal in het geheel door denzelfden rijder gewonnen wordt. De winner ontvangt den titel van kampioen voor het vasteland op den driewieler voor 1891. De namen der winners wor den op den beker gegraveerd. 1. Scheltema Beduin (Londen) 11 m. 5'/s s.; 2. Crump (Londen) n m. 6Vs s.; 3. Adler (Amsterdam) n m. 6l/s s. 3. Internationale uitnoodigings-wed- strijd van meet op den hoogen twee wieler. Afstand 1609 Meter: Kunst voorwerpen. Fockema (Arnhem) 2 m. 47 /5 s.,' Bultman (Haarlemmermeer) 2 m. 48 /5 s., Filtz (Arnhem) 2 m. 49 s. A. Internationale wedstrijd van meet op den veiligheids wieier. Afstand 7000 meter. Eenige prijs Een zilveren beker ter waarde van ƒ300, uitgeloofd door de gemeente Arnhem. Deze beker wordt het eigendom van den rijder, zoodra hij tweemaal achter elkander of drie- De Raad van Dordrecht heeft bij acclamatie goedgekeurd het voorstel tot het aangaan eener 3^ per cents leening, groot ƒ100,000, tot dek king van buitengewone werken, als volgt90,000 voor den bouw van den nieuwen gashouder (behoudens teru^ gave van het geleende voor de gasfa briek) en 7350 tot herstelling van het raadhuis. B. en W. meenden, dat de leening tegen den koers van 98 pet. is aan te gaan; zij zal aflosbaar zijn bin nen 30 jaren, te beginnen met 1893. Op voorstel van het dagelijksch be stuur werd nog besloten, dat van het beschikbare saldo van 1890 op de be grooting voor 1891 zal worden over geschreven eene som van ƒ69.389,17, waarvan ƒ18.730,29 voor verdere wer ken in het Oranjepark, en f 50.649,88 voor verdere werken aan den mond der Kalkhaven. Zaterdag is door de politie te Dordrecht aangehouden en vervolgens ter beschikking der justitie naar het huis yan arrest overgebracht zekere W. v. A., 2S jaren, boekhouder, aldaar woonachtig, die verdacht wordt zonder medeweten van zijn patroon, den han delaar in leer en schoenmakers fourni turen S. aan de Kolfstraat, bij diens klanten geld geïncasseerd en daarvoor eene kwitantie afgegeven te hebben, valschelijk met den naam van zijn pa troon onderteekend. D Men meldt ons uit Apel doorn Zekere W. kreeg van een buurman V. een kalf, dat plotseling gestorven was. Bij het ontdoen der huid bekwam hij eene kleine wond aan de hand. Na verloop van korten tijd zwollen hand en arm onrustbarend op. De vrouw, die het vleesch in een kuip had bewaard, haalde er eenige dagen later iets uit, had echter ook een klein wondje aan de hand en onder ging hetzelfde lot als de man. Bij beide is bloedvergiftiging in hevige mate ge constateerd. (Z. 6.) De spoorwegwachter P. F., aan wachthuis n°. 42 onder Weert, is Zondagavond door den personentrein van Antwerpen, die te 9 uur 32 min. te Weert aankomt, overreden. Het hoofd werd van den romp gescheiden en armen en beenen werden verbrijzeld. Maandagmiddag had tus schen Loenen en Eerbeek een treurig ongeval plaats. De sein wachter Maneschijn van de halte de Zwaansprong, viel van een in beweging zijnden grindtrein, zonder dat dit door het andere personeel werd op ^emerkt, met het treurig gevolg, dat de trein over zijne beenen heen ging, waar door het linker even onder de knie als het ware werd afgesneden, terwijl zijn rechtervoet bovendien nog erg beleedigd werd. Hij is naar het ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De commissaris van politie te Goes bericht, dat aan zijn bureau berust een zilveren horloge en het por tret van een Belg, die blijkens informa tion, door de belgische justitie vroeger tot tal van crimineele vonnissen werd veroordeeld- Deze persoon, schoenma ker, hield onder het voorwendsel van van adel en baron te zijn, eenigen tijd ge leden verblijf in de omstreken van ge noemde gemeente en maakte grove verteringen. Toen in het begin van Juli jl. te Amsterdam en in andere plaatsen feesten werden gegeven, ter eere van den duitschen keizer, ver dween hij voor eenige dagen, na van kleeding te hebben verwisseld, waardoor hij alle airs van voornaam heer verloor. Hij keerde na afloop der feesten, ver gezeld van eene pseudo freule, in Zee land terug, voorzien van gouden en zilveren horloges, kettingen en andere sieraden, welke vermoedelijk door hem zijn gerold, doch niet konden worden achterhaald tijdens zijn verblijf ter plaatse. Uit de n k 0 m k 0 mm er tij d t De wed. Van R., te Montfoort, rooide verleden jaar een aardappel, die spre kend op een zittenden hond geleek. In 't voorjaar werd deze zonderlinge aard- appel gepoot, en toen men eenige dagen geleden de plant uitrooide, vond men daaraan 106 dergelijk gevormde aard appels. 106 zittende honden! per de tarbot ƒ8, kl. schol 1 mandje en schar ƒ3 per mand. Tessel. 18 Augustus. Door de Noordzeevisschers van hier zijn in de afgeloopen week elders ter markt ge- bracgt 10,000 tongen, eenige tarbotten, 300 roggen, 200 manden kleine schol, 300 manden scharren, 30 manden kleine tarbot en 100 manden diverse kleine visch. De prijs was als volgtgroote tong 40 65 ct., kleine en middelm. 15 2g ct., tarbot 7 fg, rog 75 85 ct. per stuk, kleine schol 1 ƒ2.50, schar 2 f 4, kleine tarbot 10 a ƒ17 en diverse kleine visch 1 1.50 per mand. Tengevolge van de plaatsing van den officier-machinist 2e kl. L. W. Weckesser aan boord van Hr. Ms. schroefstoom- schip ie kl. Koningin Emma der Ne derlanden wordt de mach. ie kl.N. H. Klaassen met 1 Sept. van Rotterdam overgeplaatst bij 's rijks werf te Am sterdam en belast met het toezicht op het gereed maken der werktuigen van Hr. Ms. stalen ramschip Reinier Claes- zenin verband hiermede wordt de machinist ie kl. v. k. W. J. Vermeer te Rotterdam gedetacheerd om toezicht te houden op de voor rekening van het rijk bij de Ned. Stoombootmaatschappij uit te voeren machinewerkzaamheden. De vischtorpedo, die in de vorige week door Hr. Ms. torpedoboot Idjen bij ongeluk verloren werd, is door oud dorpsche visschers teruggevonden en door eene stoombarkas te Hellevoetsluis teruggebracht. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 18 Augustus. Door 65 korders werden hier heden 5 tot 60 groote, 20 tot 100 kl. toügen, 3 tot 10 roggen, 1 tarbot 1 tot 2 mand jes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aangevoerdgroote tong gold 50 60 c., kleine id. 20 c., rog 1 per stuk. In de eerste zitting van het interna tionaal congres der sociaal-democraten te Brussel werden de geloofsbrieven der 362 afgevaardigden, 175 buitenlandsche en 187 belgische, onderzocht. Bij acclamatie werd besloten de anarchisten niet op het congres toe te loten, terwijl over de toelating van mej. Drucker, door de Vrije-Vrouwen ver eeniging van Amsterdam afgevaardigd, een hevige strijd, voornamelijk tusschen de aanwezige vrouwen, werdt uitgelokt. Onder anderen zeide de heer Domela Nieuwenhuis, dat voor het socialisme man en vrouw gelijk zijn, doch dat de vijand van het socialisme het kapitaal is, terwijl de vijand van mej. Drucker de man moest genoemd worden. De aangevallene antwoordde met„dat is een leugen, gij liegt." Haar tegenstan der hernamWanneer mej. Drucker verklaart, niet den strijd met den man te zoeken, zullen wij haar aannemen. Onder luide toejuiching werd toen tot de toelating besloten. Aan de pers werden 60 toegangs kaarten verstrekt. Onder de verslagge vers bevinden zich een Japanner en een zweedsche dame. De beraadslagingen zullen in de fransche, duitsche en en- gelsche taal worden gevoerd. Onder de afgevaardigden bevindt zich de doch ter van Marx, mevr. Marx-Aveling. De Maandagochtend-zitting in de ruime zaal Saint-Michel werd geheel in beslag genomen door de toelating van eenige afgevaardigden, die eerst dien dag aankwamen. Ook nu werden de anarchisten geweerd. Deze zullen als protest eene meeting houden in de zaal ^Rubens" ten einde de publieke opinie te doen uitmaken, of het brus- selsche congres socialistisch genoemd mag worden, waar het de anarchisten weert, omdat zij door anderen midde len de vrijheid van den werkman trach ten te verkrijgen dan de meerderheid van het congres daartoe dienstig acht. Dinsdagochtend waren Knudsen, een deensch, en Sanial, een amerikaansch gedelegeerde, voorzitters van het socia listisch congres. Sanial zeide o. a., dat Amerika een groot land is met een nationaal vermogen van 70 milliarden dollars, hetwelk jaarlijks met 3 milliard aangroeit, dus dagelijks met 9 millioen, welke het volk worden ontstolen. Maar hierin zal verandering komen, want Amerika treedt met vaste schreden voort op de baan van het socialisme. (Bravo's) Baudin, fransch afgevaardigde, zegt dat zijne ambtgenooten en hij het con gres moeten verlaten, om naar Vignie bij Fourmies te gaan, waar eene werk staking is uitgebroken onder de wevers en waarheen troepen gezonden zijn het is de plicht der vertegenwoordigers van het volk aan het hoofd te staan der werkstakers. (Bravo's.) Volders stelt als secretaris de uitslui ting voor van een spaanschen anarchist, die als vertegenwoordiger van 55 ver- eenigingen, toelating vraagt. Deze, er kennende anarchist te zijn, verzette zich echter tegen het voorstelhij behoort en omkeek. Ik was erg uitgeput en zonk aan den kant van den weg neer, vanwaar ik het gezicht op den heuvel had, om mijne krachten te herkrijgen met de tevreden overdenking, dat ergens in het kreupelhout beneden de oude Pieter ook naar adem snakte. Zoo gauw ik een weinig bijgekomen was, stond ik op en sloeg den weg in door de korenvelden. De zon was al onder en de avondster schitterde aan het uitspansel. Naar mijn eigen vermoeidheid te oordeelen, rekende ik, dat de oude Pieter zijne vervolging stellig zou opgeven, en dat zijne eerste werk, als hij uit het kreupelhout kwam, zou zijn om in Ecclesham een bierknijp te vinden, waar hij tegelijkertijd een flinken borrel en een lange rust kon nemen; de vrees, dat hij echter naar den ouden weg zou terugkeeren, waar ik hem mis schien weer zou ontmoeten, joeg mij voort. Het schemerde nog, toen ik het huisje bereikte, en tot mijne groote voldoening zag ik niemand op den weg. Ik ontsloot de deur, en toen ik binnenkwam, sloot ik haar weer achter mij. „Ziezoo, nu zijn wij tenminste weer een nacht veilig," dacht ik bij mijzelven. Toen riep ik „Psyche 1" Er kwam geen ant woord. Het was ongewoon. Bij mijn thuiskomst placht zij mij toe te roepen „broeder!" Toen ik door de gang naar boven wilde gaan, hield ik plot seling op bij de deur, die toegang gaf tot den tuin; de deur stond wijd open. Dat was gemakkelijk te begrijpen, zeide ik bij mijzelf. Psyche, die op het gewone uur opgestaan was en mij niet in het huis gevonden had, had de deur ontgrendeld en was uit gegaan om mij in den tuin te zoeken. Daarom had zij niet aan mijn roepstem gehoor gegeven. Maar met dat al werd ik toch steeds angstiger, toen ik door den tuin rende en haar in iedere laan en eiken hoek riep, terwijl ik in al haar geliefde plekjes gluurde, in de hoop, dat zij zich daar voor een grapje voor mij verborg, zooals zij soms deed. Geen geluid verbrak de stilte; ik zag geen teeken van haar. Ik liep naar het huis terug en doorzocht elke kamer, riep haar telkens weer met een wanhoop in mijne stem, die haar zei, hoe lief ze mij geworden was. Opnieuw doorzocht ik den tuin met een steeds verminderende hoop, en toen ik eindelijk aan een deur kwam, aan den kant van het huis, die toegang tot den voortuin gaf, vond ik die open. Toen kwam het bij mij op, dat de oude Pieter mij verslagen had en ik hem niet. Het was nu duidelijk, waarom hij mij op den weg van Towerbridge had staande gehouden en beproefd had mij tot een twist uit te lokken, waarom hij mij alleen den heuvel op liet gaan, toen hij zag, dat ik besloten was door Ecclesham te gaan. Het was hem maar al te goed gelukt om tijd te winnen, opdat mijn grootvader of een andere schelm Psyche uit het huisje kon halen en haar weg voeren. En toen ik mijne kostbare oogenblikken verspilde aan den voet van den heuvel in het aangename dwaalbegrip, dat hij in het kreupel hout uitrustte, liep mijn onvermoeide vijand langs den korteren weg heen om een handje te helpen en misschien hield hij met wreede hand den mond van het arme kind wel dicht, dat een hulpgeschrei aanhief. Het scheen mij toe, dat ik nog slechter was dan een gek, omdat ik zulk eene waarschijnlijke gebeurtelijk- heid geheel over het hoofd had gezien. HOOFDSTUK XIX. |;TMijn eerste aandrang was om dadelijk naar Half-way-House te gaan met de kans om Psyche daar te vinden; maar na een oogenblik nagedacht te hebben, kwam ik tot de overtuiging, dat zij, die zoo slim waren om dit plan van ontvoering te beden ken, nooit de dwaasheid zouden hebben om het meisje naar een plaats te brengen, waar zij stellig gezocht zou worden. Zij zou den haar nooit weer in het hol durven begraven. „Zou het niet beter zijn," vroeg ik mijzelven af, „om dadelijk naar Bonport te gaan, waarheen zij waarschijnlijk eerder zou den gaan en de politie op te zoeken om haar uit te vorschen Toen ik besluiteloos bij de open deur stond, hoorde ik het geluid van een zwaren voetstap op den weg; ik had hem te kort geleden gehoord om mij er in te vergissen. Het was de oude Pieter; een deel van mijne laatste veronderstelling was dus on juist; hij was niet teruggestrompeld om een handje te helpen in Psyche's ontvoering. En wat meer was, hij zag er uit aisof hij twijfelde aan den goeden uitslag van die onderneming; want toen hij voor het huisje kwam, hield hij stil en wierp een blik op de deur en de bovenvensters, terwijl hij peinzend met zijne knokkelige vingers langs zijn onderkaak streek. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2