NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. PSYCHE. 9e Jaargang. Dinsdag 25 Augustus 1891. No. 2496 A BOK K EMENTSPRIJ8 ADVEETEKTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON- AARLEM5 DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheeie Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad veriiiihijiit dagelijks, behalve cp Zon- od Feestdagen. Korean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12Ï. van I5 regelt 50 Cent#; iedere regel meer lOCent#. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abrmnementen ea Advertenties worden a&ngenomen door onze agenten en door alle. boekhandelaren en cooranfcier#. Directeuren-Uitgevers J. G. PEEBEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Comtaqnit Générale de Pullicit-4 itirangbe O. J '- o IJ BS Go., JGHH F JGNB8 F ar ijt Slbit Faubourg Montiuartre, Haarlem, 24 Augustus 1891. Hedenmorgen zijn de Prins en Prinses von Wied met twee zoontjes en gevolg van vier personen, aangekomen in „Hotel Funckler" alhier. Ongeveer halfelf be gaven zich de vorstelijke personen met hun gevolg in een rijtuig, met vijf paar den bespannen, naar Castricum, met het voornemen om onderweg ook de ruïne van Brederode te bezichtigen. De Prins voerde zelf de teugels. Hedenavond te halfzeven keeren de vor- stelijke bezoekers naar „Hotel Funckler" terug, om daar te dineeren; het diner bestaat uit elf couverts, daar drie gasten hedenmiddag uit den Haag komen. Daarna gaat de Prinses per spoor en de Prins, wanneer de paarden niet te vermoeid zijn, met de équipage terug naar het Huis „de Pauw." De beide hooge bezoekers gaven aan den heer Jacobi, eigenaar van „Hötel Funckler," hunne ingenomenheid te kennen met het onlangs nieuw bijgebouwde gedeelte van zijn etablissement. Tegelijk met de op Zondag den 2311 gehouden Bondswedvlucht uit Rheioe organiseerde de postd. ver. „De Snel- vlieger" eene onderlinge wedvlucht, die den hevigen tegenwind in aanmerking genomen, zeer goed slaagde. De uitslag is dat een duif vTan den'heer H. E Jung den ie pr. behaalde te 12 uur ci. 4 sec., Joh. Jung den 2e pr. te u. 6 m. 57 sec., IT. E Jung den 3e pr. te 12 u. 9 m. 49 sec., A. Meijer den 40 pr. te 12 n. 20 m. 22 F. A. H. Harms den 53 pr. te 12 u. 26 m. 26 s., A. Haartman den 6- pr. te 12 u. 26 m. 56 s., A. F. Hessels den 7e pr. te 12 u. 32 m. 54 s., A. Haartman den 8e pr. te 12 u. 34 m. 56 sF. A. H. Harms den 9c pr. te 12 u. 54 m. 31s., idem den io- pr. te 12 u. 54 m. 31 sec. De zilveren medaille, uitgeloofd voor de 2 eerst getoonde duiven van één eigenaar, werd behaald door den H. E. Jung, terwijl de poulprijs aan den heer Fr. J. v. Baars ten deel viel. jgéDe uitslag der bondswedvlucht zal nader bekend gemaakt worden. Tot opzichter bij het maken van een draaipijler voor de draaibrug te Velsen benoemd de heer J. Jager ie Am sterdam. De minister van Binnen- landsche Zaken, overwegende, dat de heeren mr. H. J. Smidt, mr. W. K. baron van Dedem en mr. J. P. R. Tak van Poortvliet na, bij de verkiezing ter vervulling van de plaatsen der leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal die met den derden Dinsdag van September dezes jaars zullen optreden, tot lid dier Kamer te zijn verkozen, ingevolge art. 96 der grondwet dat lid maatschap van rechtswege hebben ver loren en dat derhalve, ter vervulling van die opengevallen plaatsen, eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in elk der hooidkies- districten Emmen, Hoorn en Amster dam, heeft bepaald i° dat in elk der gemelde hoofdkiesdistricten de verkie zing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal ter vervulling van de bovenbedoelde plaatsen zal plaats hebben op Donderdag 10 September e. k.20. dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Donderdag 23 September daaraanvolgende. OFFICIEELE BEESCMTEiV. Bij kon. besluit is aan den heer J. H. L. de Haas, kunstschilder te Brus sel, vergunning verleend tot het aanne men der versierselen van commandeur ie klasse der Frederiksorde van Wur- temberg, hem door Zijne Majesteit den Koning van Wurtemberg geschonken. De minister van Justitie verwittigt de belanghebbenden dat door hem eiken Dinsdag, te beginnen met den 253ten Amg. a. s. des middags te 1% uur, aan het departement van justitie zullen wor den ontvangen diegenen, welke hem over zaken, het departement betreffen de, wenschen te spreken; de minister van Binnenlandsche Zaken eiken Zater dag, te beginnen met Zaterdag 5 Sep tember a. s., des middags te 12 uren; de minister van Marine in den regel eiken Vrijdag, te beginnen met Vrijdag 28 Aug. aanstaande, des voormiddags 11 uren; de minister van Financiën eiken Donderdag des middags te 12 uien; de minister van Oorlog eiken Donderdag des namiddags ten een ure; de minister v<cn Waterstaat, Handel en nijverheid eiken Zaterdag, te beginnen met Zaterdag 29 Augustus aanstaande, des namiddags ten één ure. Zoodra de weersgestel d- heid het toelaat, zal op last van den waterstaat een onderzoek worden inge steld naar de wrakken op den bodem van Tesselstroom, die daar zooveel last veroorzaken aan de visschers. Onder leiding en toezicht van den amb enaar van - den waterstaat, zal het onderzoek plaats hebben met de blazerschuit TX. 104. Het schrijven van Ged. Sta- ten van Noord-Holland, betreffende de vaststelling van een presentiegeld voor de raadsleden te Amsterdam, luidt in zijn geheel als volgt „Door burg. en weth. uwer gemeente is ons mededeeling gedaan van uw besluit van 17 Juni jl., waarbij bepaald is dat de leden uwer vergadering voor het bijwonen harer zittingen presentiegeld zullen genieten. Tengevolge van dit be sluit zien wij ons voor art. 58 der ge meentewet verplicht, tot vaststelling van het bedrag van dit presentiegeld over te gaan. Met het oog op de ge schiedenis van genoemd wetsartikel, volgens welke het presentiegeld slechts is te beschouwen als te strekken tot aanmoediging om de vergaderingen van den Raad bij te wonen, meenen wij dat het voor den Raad van Amsterdam het bedrag van 3 per lid voor elke zitting niet mag te boven gaan, Wij zijn bereid het op dit bedrag te bepalen. Alvorens echter daartoe over te gaau, noodigen wij 11 uit ons met uw gevoelen hieromtrent bekend te maken. De verslaggever van de Haagsche Cl. deelt omtrent de laatst gehouden gemeenteraadsvergadering van 's Hage het volgende mede „Slechts één feit uit deze laatste raadszitting der wetgevende periode 1889—91 rest mij w.rigens nog te releveeren. Maar een merkwaardig, een pyramidaal feit, éénig misschien in de annalen van den gemeenteraad der derde stad des Rijks. Er moest eene leerares worden be noemd aan de H. B. school voor meis jes en B. en W. droegen daartoe, zooals zij uitdrukkelijk mededeelen, de éénige sollicitante voor. En nochtans kreeg deze slechts 15 van de 23 stemmen en was er 1 in blancowant de overige 7 waren uitgebracht opmejuffrouw Treub, die reeds leerares aan die school is Van waar dat feit? Welke is de op lossing van dat raadsel? In het voorstel tot benoeming van mejuffrouw Will (de bovenbedoelde sollicitante) was tevens eene regeling van de leervakken begrepen, die mej. Treub van het rekenonderwijs in de laagste klassen onthief en dit overdroeg aan mej. Will. Ongelukkig was nu echter dit voorstel zoodanig gesteld, dat het aldus luidde hebben B. en W. daarom de eer, den gemeenteraad voor te stellen „i. mej. J. E. Treub, thans belast met" enz. En 7 van de 23 raadsleden dachten: I „1. mej. J. E. Treub, best! ik neem No. 1, mej. Treub." En zij schreven den naam van mej. Treub op hun briefje Ik zal mij niet vermoeien met een aanwijzing van de gevolgtrekkingen, waartoe dit feit aanleiding geeft. De ingezetenen kunnen er, beter dan j 00 eenig andere wijze, uit leeren, met hoe nauwlettende zorg hun belangen door een deel der raadsleden worden j nagegaan en overwogen. De heeren geven zich de moeite niet eens om de gedrukte stukken te lezen 7 heeren van de 23 ten minste- 't Is al wel trouwens. B. en W. van 's-Hage heb ben thans, in overeenstemming met het advies der commissie van bijstand voor het gemeenteonderwijs, aan den Raad voorgesteld, om met 10. Januari 1892 het aan de Ambachtsschool verleende subsidie te verhoogen met f 1500 's jaars en alzoo te brengen op f 9500 per jaar, onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat geen der thans aan de Ambachtsschool gegeven wordende cursussen worde opgeheven. In de haagsche bladen ves tigt W. C. de aandacht op het feit, dat hij bij herhaling is aangehouden door agen ten van politie wegens het onverpakt dragen van een jachtgeweer, terwijl toch in de wapenwet duidelijk te lezen staat, dat ieder jager, voorzien van eene jachtacte, gaande naar en komende van zijn jachtveld, zijn geweer onverpakt met zich mag dragen en het zelfs door een ander mag laten dragen. Daar bij de aanstaande opening van de jachtwet jagers ook in onze streek ten onrechte konden bemoeilijkt worden door hen, die de wet niet goed kennen, vestigen wij hierop de aandacht. In de algemeene vergade ring der Maatschappij tot nut der Israë lieten in Nederland, te houden te Utrecht den 30 Augustus e. k., zal o. a, be handeld worden een voorstel van den heer mr. W. Binger tot het instellen van een spaarfonds en tot aanmoediging van het aangaan van levensverzeke ringen. {F. b.) Het aantal onderschei dingsteekenen, welke de keizer van Duitschland bij zijn bezoek aan ons land liet uitreiken, bedraagt 125. Luchtballons. Naar aan leiding van de talrijke ongelukken, die er in den laatsten tijd met luchtballons, parachutes en dergelijke hebben plaats gehad, bespreekt een amerikaansch in genieur het onvolmaakte en gevaarlijke van deze soort voertuigen. De weten schap en de techniek hekben zegt hij op dit gebied nog slechts weinig vorderingen van beteekenis gemaakt. Ieder die zich aan een ballon toever trouwt, weet of weet niet, dat hij zich aan tallooze gevaren blootstelt, die ieder oogenblik zich kunnen voordoen. Er is geen brozer en gevaarlijker voertuig te bedenken dan een luchtballon. De sub stantie van den ballon, meestal taf of ruwe zijde, biedt niet de minste waar borgen van soliditeitscheuren en on- dichtheden zijn steeds te vreezenhet gas waarmede de ballon gewoonlijk wordt gevuld, steenkoolgas of waterstof, is bij uitstek brand- en ontplofbaar, terwijl er nog geen afdoend veilig mid del is gevonden, om veilig en naar wille keur te stijgen of te dalen. Vooral dit laatste is aan ontzettende gevaren on derhevig. De klep-inrichting daartoe, weigert vaak op 't beslissende oogenblik haar dienst; menig luchtreiziger is om gekomen, doordien de klep, weigerende zich te sluiten, steeds het gas liet uit- stroomen en dé arme in pijlsnelle vaait omlaag stortend, op den grond, die hij zoo roekeloos had verlaten, te pletter viel. Bekend is de groote zorgeloosheid van vele beroepsluchtreizigers. Sommige bezitten ballons, die door hun slechte of gebrekkige constructie of slechte kwaliteit van het gebezigd materieel, de nog geringe waarborgen van veiligheid totaal missen, en daarbij nog onverant woordelijk te werk gaan. Zoo zijn er, die vóór de opstijging scheurtjes of gaten ontdekkende, deze eenvoudig met een stuk papier dichtplakken. instede van hun luchtschip behoorlijk te laten kalfateren. Anderen onderzoeken nooit de touwen of den mand van hun ballon, en vertrouwen maar dat de gasklep steeds wel zal werken. Wee denroeke- looze, die zijn geld betaalt om een tocht met zulk een onbetrouwbaar lucht schipper mede te maken. In negen van de tien gevallen staat zijn leven op het spel. Het ware te wenschen, dat de over heid toezicht hield op dezen tak van sport, die eigenlijk aan het acrobatisme grenst en in den regel in handen is van individuen, die hun roekeloos bedrijf met grenzelooze minachting van hun leven of dat van anderen voortzetten Wat liet gebruik van een parachute betreft, dat is eene „aardigheid", die in den laatsten tijd althans, geregeld slecht afloopt. Men meldt uit Amsterdam van 22 Augustus. Door den commissaris van politie Stork is een adres aan deu gemeenteraad ingediend, verkla rende de omstandigheden, die or toe geleid heb ben de voorgeschreven maatregelen tot ontrui ming van den Dam op den taptoe-avond te i]ocn falen. Hij beroept zich daarbij in de eerste plaats op de regeling van dan dienst, door den hoofd commissaris uitgevaardigd. Letterlijk luidde dio, 29> HOOFDSTUK XX. Toen ik Psyche voorstelde om eens te gaan wandelen om eens naar den glimworm te zien, stemde zij dadelijk toe. ,;Zijt gij nu niet bevreesd?" vroeg ik. Zij lachte. „Ik ben nooit bevreesd, als gij bij mij zijt" Wij waren achter in den tuin, toen ik een verwijderd schot hoorde, alsof het uit het park kwam. HOOFDSTUK XXI. Sir Henry keerde dien avond niet terug, zooals hij beloofd had. Ik kon niet begrijpen dat de oude Pieter zulk een onbe duidend wapen als een nieuwerwetsche revolver bij zich zou dragen, anders zou ik gevreesd hebben, dat het schot dat ik< gehoord had door hem afgevuurd was en dat Sir Henry ge troffen was. Ik schreef het schot eerder aan stroopers toe in de bosschen van Sir Henry. Alle twijfel aan zijne veiligheid ver dween toen hij den volgenden morgen aan het huisje kwam, spoedig nadat Psyche naar haar kamer was gegaan. Hij was zeer kalm; zijne manieren waren inderdaad bijna werktuigelijk toen hij mij zijne hand gat en in een stoel op het grasveld neerviel, het eenige spoor van die ontroering die hem den vorigen avond overmand had, lag in de strakke afgeleefde uitdrukking van zijn gelaat; hij zag er uit als een speler die lang gespeeld heeft en alles heeft verloren. „Er werd den vorigen avond een schot in het park gehoord," zeide hij. „Gij hebt het misschien gehoord. Ik dacht dat mijne dochter ongerust zou zijn en ging naar huis. Zij wist wat mij scheelde en bracht mij tot bedaren, zooals zij alleen kan doen zij alleen kan doen" herhaalde hij. „Na verloop van tijd mijnheer Thorne, zult gij misschien de waarde van mijne dochter Ethel leeren kennen, als gij dan eens met haar verlies gedreigd wordt, zult gij mijn gevoel begrijpen. Stel u voor dat een man onbeschaamd bij u komt en zegt dat hij uw vrouw bemint, en van plan is haar van u te nemen als hij kan, wat voor gevoel zoudt gij dan jegens dien man koesteren, en als bovendien uwe vrouw er in toestemde om van u weg te gaan, wat zoudt gij dan voor de geheeie wereld gevoelen? „Gij spreekt nu van de liefde van een man tot zijne vrouw." „Wel," antwoordde hij scherp„kan de liefde van een vader voor zijne dochter niet even sterk en krachtig zijn, als die van een echtgenoot voor zijne vrouw? De liefde, die ik haar moeder toedroeg is geheel op mijne dochter overgegaan al de liefde van mijn hart." Hij keerde mij een oogenblik den rug toe, toen zeide hij ter wijl hij den tuin rondzag „Waar is zij, die andere beminnelijke ziel? Ik legde hem uit dat zij overdag sliep, omdat zij het licht niet kon verdragen, nadat zij zoo lang in donker had geleefd. „Twaalf jaar zonder licht of liefde," zeide hij zichtbaar aan gedaan. „Een maand zou mij den dood doen. Zij bemint u vertelde Ethel." „Dat is heel natuurlijk, daar zij niemand buiten mij kent." „Kwam het nooit bij u op dat zij uwe vrouw zou kunnen zijn „Hoe kon het mij in de gedachte komen, daar ik uwe dochter Ethel bemin?" Hij fronsde zijne wenkbrauwen, begroef zijn hoofd in de handen en rustte met zijne elbogen op zijne knie. Terwijl hij na een oogenblik stilzwijgen zijn gelaat ophief zeide hij „Het is niet goed, dat het meisje hier alleen met u woont Ik spreek niet van conventioneele zwarigheden, maar ik heb meer het oog op de toekomst van het meisje. Gij versterkt den hand van gehechtheid, die later verbroken moet worden. Het is beter, dat gij hem verzwakt, zoodat als de schok komt hij haar het hart niet zal breken." „Ik hoop haar familie of vrienden te vinden: tot zoolang moet zij bij mij blijven." „L)at is niet noodig," zeide hij, terwijl zijn oog van vreugde blonk. „Laat haar bij ons komen. Ethel stelt veel belang in haar. Haar gevaarlijke genegenheid voor u moet door eene zusterliefde vervangen worden. „Met veel genoegen. Ik kan Psyche geen grooter geluk t

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1