NIEUWS- EN AD V ER TENTIEBL AD. 9e Jaargang. Woensdag 26 Augustus 1891. No. "2497 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÈN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. PSYCHE. Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschjjnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer van 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10 Cenii. Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door aUtgjboekbnndelaren en coarentier». Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Ginérale ie PvblkiU Strangire 6. L, DAUBS Sf Co., JOHN I. J0NB8, Succ., Farye 31}»» lanbovrf Montmartri. Haarlem, 25 Augustus 1891. Door het kiescollege der Nederd. Herv. Gemeente alhier, werd op Maan dag 24 Augustus 1891 in de vacature ds. Smeding, voortdurende door het bedanken van ds. Jonker, het volgende drietal van predikanten opgemaakt. Ds. H. M. van Nes, te Woudenberg, ds. A. J. van Wijngaarden, te Mijdrecht, en ds. W. Hoek, te Steenwijk. Wegens het vertrek van het garni zoen alhier naar de legerplaats te Zeist en het overgaan in de reserve van een groot deel der manschappen van de dd. schutterij alhier, zal er ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin op Maandag a. s. alhier geen parade worden gehouden. Er zal dien dag des avonds een offici eele receptie bij den Commissaris der Koningin plaats hebben. Het bestuur der letterlievende ver- eeniging „J. J. Cremer" zendt ons het navolgende programma van den door haar uitgeschreven Tooneelwedstrijd, te houden in het aanstaande winterseizoen, met name van de deelnemende ver- eenigingen en van de data, w aarop deze in den schouwburg alhier, zullen op treden. Dinsdag 10 Oct. letterl. vereen. „J. J. Cremer", van Haarlem, openings voorstelling. Dinsdag 3 Nov. Tooneel- vereeniging - „Melpoméne", van Rotter dam... Dinsdag 24 Nov. Tooneel en letterk. Maatschy „de Burgersvrienden", van Borgerhout-Antwerpen. Dinsdag 22 Dec. de vereeniging „Nieuwland", van Den Haag. Dinsdag 2 Febr. 1892 de Rederijkerskamer „De Genestet", van Utrecht. Dinsdag 1 Maart de Rederij kerskamer „Jan van Beers", van Utrecht. Vrijdag 1 April. Feestelijke uitreiking der prijzen Een reizigster deelt ons mede, dat zij Zondagmorgen ruim tien minuten vóór het vertrek van den trein aan het plaats bureau van het station alhier komende, zóólang moest wachten vóór zij een kaartje kon bekomen, dat wanneer een heer, die eenige plaatsen vóór haar was, zich niet over haar had ontfermd, zij zeker den trein zou hebben gemist. De oorzaak van die vertraging was een heer, die een bankbiljet van groote waarde scheen te moeten wisselen. Dit nu kan natuurlijk de bnreauliste niet helpen, maar o. i. kan zij wel weigeren op drukke momenten zulke bankbiljet ten van een groot bedrag, aan te nemen. Anders wordt de bepaling, dat men met gepast geld moet betalen, tot een doode letter en het publiek ondervindt er den last van. Jl. Zaterdag vervoegde zich aan het bureau van politie alhier een persoon, mêt verzoek om opgezonden te worden naar eene Rijkswerkinrichtinghij was in deze maand ontslagen uit het ge- gesticht Veenhuizen en ïeeds elf maal wegens landlooperij veroordeeld; aan zijn verzoek zal waarschijnlijk door de Recht bank worden voldaan deze 63 jarige landlooper voert den weidschen naam van Ulbo Albertus Ama.lius von Geusau. RECHTSZAKEN. Bij vonnissen der Arrondissements- Rechtbank te Haarlem van den 25" Au gustus 1891 zijn in staat van faillisse ment verklaard i°. Johannes Out, koopman en win kelier te Zaandam, met ingang van 14 Augustus 1891. 20. Bernardus Willebrordus Visser, brood- koek- en banketbakker en winke lier te Purmerend, met ingang van 24 Augustus 1891. In beide faillissementen zijn benoemd tot Rechter Commissaris mr. M. G. P. del Court van Krimpen, en tot curator mr Z. W. Straatman, advocaat en pro cureur te Haarlem. Aanbestedingen, Amsterdam. 24 Augustus. Door B. en W. werd aanbesteed i°. het bouwen van eenige gebouwen, voor het nieuwe Wilhelmina-gasthuis. Ingekomen 5 biljetten. Minste inschrij ver was de heer H. R. Hendriks, 394,983. 20. het maken van den plantsoenaan- leg op het tot begraafplaats bestemde terrein in den Amsterdammerpolder. Ingekomen 16 biljetten. Minste inschrij ver was de heer W. de Leon voor 419°* Door de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij werd aanbesteedbestek 436 het verbreeden van een gedeelte spoorweg, het wijzigen en uitbreiden van spoorinrichtingen, het maken van per rons enz. op het stationsemplacement te Uitgeest. Ingekomen 16 biljetten. Minste inschrijver was de heer P. Boks, te Amersfoort, 7944. Het Hof zal voor dent ij d van acht dagen, ingaande 24 Augustus, den lichten rouw aannemen, wegens het overlijden van Hare Koninklijke Hoog heid mevrouw de hertogin Eugenius Van Wurtemberg, geboren prinses Van Schaumburg-Lippe. De rouw voor wijlen Z. M. Koning Willem III is dezer dagen geëindigd. De heer H. P. N. Muller, consul-generaal van Liberia voor Ne derland, te Rotterdam, is door de fran- sche regeering benoemd tot officier d'académie. OFFICIEELS BERICHTEN. Bij kon. besluit van 19 Aug. is aan mr- D. L. graaf van Bylandt, minister resident tan H. Majesteit de Koningin bij het japansche hot, vergunning ver leend tot het aannemen der versierselen van groot-olficier der orde van de Eiken kroon, hem door Zijne Koninklijke Hoogheid den groothertog van Luxem burg, hertog van Nassau, geschonken. Met kon. machtiging is de beer Paul Kozakévitch erkend en toegelaten als vice consul van Rusland te Amster dam. Ingevolge kon. machtiging is de heer V. J. Faure erkend en toegelaten als consulair agent van Frankrijk op Cura <?ao. Examen iransch lager on derwijs, op 24 Augustus te 's Hage: op gekomen 17, afgewezen 13 candidaten. Toegelaten de htertn vV. Akkerman, van AmsterdamJ. Haalebos, van Hoorn; A. J. Hofman, van Haarlem; W. ICarsen en W. J. Laven, beiden van Amsterdam; M. de Vries, van ScheveningenJ. Joosse, van Leerdam; W. A. van Nes, van Blokzijl; J. Hobma, van Minnertsgaen de dames J. B. C. Bijniug, A. van Berkum, bei den van RotterdamM. E. Blokzijl, van Den Haag; A. A. A. Bellaart, van Breda en A. M. H. Sassen, van Maastricht. Eene historische woord speling. Bij de verkiezing voor een lid van de 2e kamer der staten-generaal voor het hoofdkiestrict Amsterdam in i87g kwamen in herstemming mr. G. Van Tienhoven, de nu opgetreden mi nister van buitenlandsche zaken en wijlen de oud afgevaardigde mr. A. S. Van Nierop, de bekende schrandere en hu moristische jurist, eemaal een sieraad van de Nederlandsche balie. Door een zijner vrienden geraadpleegd over de kansen voor zijne verkiezing, gaf mr. Van Nierop lachende ten antwoord „Voor een hof kost het mij in den regel weinig moeite mijne zaak te win-1 nen, maar tegenover tien hoven zal ik het moeten afleggen/4 Inderdaad werd ook mr. Van Tien hoven verkozen. Door den directeur-gene raal der Staatsspoorweg mij. te Utrecht is bepaald, dat het ambtenaars- en werklieden personeel van de firma Van Gend en Loos, hetwelk ouder dan 35 jaar is, alleen dan den in September a. s. onder het vaste personeel dier mij. kan worden opgenomen, wanneer door hen de contributie aan het pensioen fonds, met inbegrip van rente op rente, van af den leeftijd van 35 jaar wordt bijgestort. Door de politie te Delft is aangehouden J. J. de K., schipper te Scheveningen, wegens diefstal van vijf manden en een zak gevuld met andijvie, snij- en princesseboonen, te's-Hage ge pleegd ten nadeele van twee tuiniers, wonende te Loosduinen. Zekere C. H. was, daar h ij zonder betrekking was en geen onder komen had, door zijn zwager, wonende te Schiedam, in diens woning opgeno men. Na eenige dagen was hij verdwe nen, en men kwam tot de ontdekking, dat hij zich meester had gemaakt van eene som geld en daarmede de vlucht had genomen. Men tracht hem op te sporen Zaterdagavond werd door eenige werklieden, die bezig zijn aan het maken van eene haven op Fijenoord, in het talud van den feijenoordschen dijk gevonden eene doodkist, waarin zich bevond het geraamte van een man, zonder hoofd. (A7. A. C Onder Herveld (Betuwe) hebben eenige wreede personen des nachts een rund de beide oogen uitge stoken en eene snede langs den onder buik gegeven. Toen de eigenaar 's mor gens in de weide kwam, vond hij het arme dier bijna dood. De politie doet ijverig onderzoek naar de daders. Maandagochtend is in de onmiddellijke nabijheid van het Cen traalstation te Utrecht een man aange reden, die een kind op den arm droeg. De man is letterlijk in stukken gereden, terwijl van het kind de beide beenen en de rechterarm werden verbrijzeld. Men meldt uit 'aBoach van 24 Augustus. Naar aanleiding eener interpellatie van den oudsten wethouder, den heer Van der Steen, heeft de burgemeester in de Zaterdag gehouden raadsvergadering inlichtingen gegeven over de wijze, waarop de ongeregeldheden in de laatste dagen bestreden zijn. Hij verklaarde zich zijne groote verantwoor delijkheid ten deze volkomen bewust to zijn, en niet dan met grooten tegenzin en eerst op het laatste oogenbük laat te hebben gegeven om tot maatregelen van geweld over te gaan. «Ik ben zoon der bevolking/- zeide hij, -en ieder kan het weten door mijn werken en mijn streven, dat ik dè man niet hen om met ruw of woest geweld op te treden. Zooveel jaren heb ik hier gewerkt en immer heb ik open hart en oor gehad voor de belangen der ingezetenen. Ieder heb ik recht doen wedervaren, en altijd trachtte ik iedereen tevreden te stellen. Met diep leed gevoel heh ik den oorsprong en den voortgang der rustverstoring gezien, omdat ik begreep, dat ik eindelijk strenge maatregelen zou moeten nemen./- En wat de gebeurtenissen van Donder dag betreft, verklaarde hij in hoofdzaak: «Ik heb bevel gegeven, dat men samenscholingen, waaruit balddadigheden ontstonden, zou tegemoet- treden en driemaal sommeerenom uiteen te gaan en, zoo daaraan geen ge volg werd gegeven, ze uiteen te drijven. Aan den matigen, goedgezinden burger wns dan tijd gelaten zich te verwijderen. Bedaardheid en ge matigdheid moesten op den voorgrond staan, en zoo men anders heeft gehandeld, moet ik tot mijn leedwezen mededeelen, dat de gegeven he velen niet zijn opgevolgd.» De wethouder Van der Steen constateerde met genoegen, dat de lakenswaardige feiten geen ge volg waren van de hevelen van den burgemeester. Ze waren een gevolg van eene hoogst gebrek kige en willekeurige uitvoering, waarvoor hij den commissaris van politie aansprakelijk stelde. Hij stelde de afkeurenswaardige handelingen van de politie en maréchaussees in het licht, weeB er op dat de Bossehe burgerij hoe langer zoo meer tegen den commissaris is ingenomen, zoo dat zijue positie hier geheel onhoudbaar i8 ge worden, en stelde eene motie voor, die de strek king had, dat de Raad zich zou wenden tot H. M. de Koningin-Regentes, met verzoek de ge meente te ontlasten van den thans dienstdoenden commissaris van polit e. Het lid jhr. mr. L. van Meenwon wilde de motie niet zoo klakkeloos aannemen; een on derzoek moet z. i. voorafgaanmen kan geen veroordeeling uitspreken op hetgeen men in deze dagen hoort, nu ieder opgewonden is en tegen den commissaris ingenomen. Nadat nu ook do burgemeester en de leden Jos. van de Ven, Meuwese en Bolsius de wenschelijkheid hadden aangetoond, om niet dadelijk te beslissen-,' werd de behandeling der zaak uitgesteld tot de eerst volgende vergadering. De talrijke menigte, die inmiddels voor het stadhuis had postgevat, riep hij herhaling «leve de "Wethouder Van der Steen!» Zaterdagavond was het aanvankelijk weder onrustig op de markt, De huzaren kwamen tegen 8 uren ter plaatse an, dank zij de flinke leiding, werd de orde niet gestoord en was in do hoofd straten tegen 10 uren alles rustig. Alleen in de beruchte Tolbrug9traat ging het minder kalm toe, doch toen «de jongens» (zooals men de huzaren daar noemde) zich vertoonden, was de pret spoe dig uit. Een paar kwaadwilligen werden gear resteerd en de overigen vonden het geraden naar huis te gaan. Zondagavond hebben geen samenscholingen of ongeregeldheden van eenige heteckenis plaats gehad. De overheid besloot de cavalerie niet te doen optreden. Dit viel natnurlijk weinig in den smaak van de vele nieuwsgierigen, die zich op de markt üeen en weer bewogen. Tegen 10 uren droop de een na den ander stilletjes af en had de stad haar gewone rust teruggekregen. Klokke elf werden alle koffiehuizen en herbergen, overeenkomstig het hevel van den burgemeester, ontruimd, zonder dat de polilie handelend be hoefde op te treden. Algemeen betuigt men tevredenheid over de wijze, waarop de majoor Ort en de onder zijn hevelen staaude officieren van het 2e regiment huzaren hunne hoogst moeielijke en onaange name taak hebben vervuld. Een der officieren, de ie luitenant Van Lelyveld, werd Vrijdagavond door een steen aan het hoofd getroffen. Hoe jammer, dat dit feit moest gepleegd worden aan mannen, die zich tegenover de stad en hare in- 30) HOOFDSTUK XXI. „Mijn grootvader bewoont het huisje," zeide ik. „Ik weet het. Hij kan daar zoo lang blijven leven als hij wil. Ik zal het wel met hem schikken." Wij sloegen stilzwijgend een anderen weg in, want zijn vreemd, tegenstrijdig gedrag verbaasde mij. Bij de zijdeur hield hij stil. „Dat is alles, wat ik nu te zeggen heb. Kom dezen avond eens bij mij; die wissel zal dan klaar zijn. Breng Psyche mede. Er is geen tijd te verliezen." HOOFDSTUK XXII. Toen de zon onder was, gingen wij uit. Psyche stemde ge- reedelijker er in toe om dit bezoek af te leggen, dan ik ge dacht had. „Doet het je plezier, dat je Ethel zult zien vroeg ik haar. „Ja," antwoordde zij knikkende. „Ik heb haar zooveel te vragen, •dat ik u niet kan vragen, zooveel, dat ik wil leeren. Ik kan niet veel met u praten, omdat ik niet genoeg woorden ken, en soms zeg ik het verkeerd en het maakt u aan 't lachen en laat mij zien hoe dwaas ik ben. Maarjik denk veel, als mijne oogen ge sloten zijn." „Vertel mij dan eens, wat gij al zoo denkt?" „Och ik denk aan zooveel dingenIk denk er dan aan hoe heerlijk het is naar u te zitten luisteren, en ik denk, dat, als ik meer woorden kon leeren, ik ook met u zou kunnen spreken en u even gelukkig zou maken, als gij het mij doet. Soms denk ik, dat ik niets meer ben, dan die kleine schepseltjes in den tuin, die wij den vorigen dag vergaten, omdat zij ons niet kun nen zeggen, wat zij denken en gevoelen. En ik wilde meer zijn dan zij Er was eene zachte trilling in haar stem, toen zij deze laatste woorden uitte; toen voegde zij er flink bij„daarom wilde ik graag zien, wat Ethel kan doen en zeer gauw leeren hoe ik het doen moet." Wij ontmoetten Ethel en haar vader in de rijlaan en wandel den samen door den bloementuin, daar er nog licht genoeg was om de kleuren van de bloemen zelfs voor gewone oogen zicht baar te maken. Onder den invloed van zijne dochter, was sir Henry altijd verstandig en meestentijds beminnelijk en belangwekkend; maar dezen avond werd ik getroffen door de teederheid, die hij jegens Psyche aan den dag legde. Hij wijdde zich bijna geheel aan haar en gaf geen blijk van jaloerschheid of achterdocht als Ethel en ik te zamen in de kamer bleven. De manieren van dezen bizonderen man waren nu even tegenstrijdig met zijn kalm gedrag van 's morgens, als met de hevige opgewondenheid van den voiigen avond. Terwijl hij eenige bloemen uitzocht, die Psyche het meest bewonderde, schikte hij ze smaakvol in een vaasje, terwijl hij in dien tus- schentijd op zoo'n kinderlijke wijze met haar praatte, dat zij hem geheel begreep. Hij hechtte ook een bloempje op haar jurk vast. Hierover was Psyche verrukt, en zei mij dat het net zoo'n bloempje was als Ethel droeg. „Ik dacht niet, dat het kind zoo verstandig was," zei hij tegen mij, toen Psyche Ethel had meegetroond met het ernstige doel, dat zij voor oogen had. „En wat is zij lief in hare ma nieren." Ik vertelde hem wat Psyche had gezegd, toen wij kwamen. „Die wensch zou vreeselijk treurig zijn, als het onmogelijk was hem te verwezenlijken", antwoordde hij. „Maar Gode zij dank, hij kan nog verwezenlijkt worden. Zij zal alles leeren, wat zij maar wil. Ik wil haar als mijn dochter aannemen". „Als hare ouders niet gevonden worden," bracht ik er tegen in. „Dat is waar. Maar ik denk niet, dat zij zullen gevonden worden," zeide hij op een zonderlingen kalmen toon. „A propos, er was geen brief voor u te Flowerbridge. Ik bezocht Andrews van avond en legde hem de zaak geheel uit. Hij is van mee ning, dat wat het welzijn van het meisje betreft, het beter is niets te doen. Het is voornamelijk te vreezen, dat de man, die haar 12 jaar geleden uit den weg ruimde, haar weer in handen zal krijgen om haar dan voor altijd onschadelijk te maken. Het lijdt geen twijfel, of deze misdaad werd gedaan met het doel om geld te krijgen, misschien stond dit kind tusschen dezen man en een fortuin. Als dat zoo is, dan is Psyche nog de wettige erfgename, en nu gevaarlijker voor den

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1