POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. moete'rscSen1!6 ***1 dat de oud notaris Dericks genoegzaam i maatschappij van landbouw, te kennen met de noorderzon was vertrokken en te geven dat de gemeenteraad bereid zijne zaken zich in zeer bedenkelijken toestand bevonden. Waarheen h:j zijne schreden gewend heeft, is niet bekend de toebereidselen tot zijne reis gaven echter allen grond tot het vermoeden,1 dat hij niet voornemens is terug te keeren. Thans weet men, dat hij voor zijn vertrek aan eene bekende, zeer solide kassiersfirma alhier heeft ver klaard, dat hij sedert jaren geen orde meer op zijne zaken had gesteld, en haar heeft uitgenoodigd deze te willen regelen en den verkoop zijner vaste goederen te bewerkstelligen. Deze goe deren echter blijken hetgeen niemand in de verte had vermoed, althans voor een groot deel, zeer zwaar met hypo theek belast te zijn. Omdat een en ander is de vrees, helaas niet zonder grond, dat hei" ver dwijnen vau den oud notaris J. B. De ricks voor velen een ramp zal blijken. Het onbeperkt vertrouwen dat men in hem meende te kunnen stellen, maakte dat zeer velen hem met volle gerust heid hunne spaarpenningen hadden toe vertrouwd, meestal neringdoenden en „kleine luiden". En dat niet enkel in deze plaats, maar ook zeer velen in omlig gende gemeenten Groenloo, Lichten voorde, Südlohn, Stadtlohn, Vreden (de laatste drie op duitsch gebied) en andere. Welke de juiste stand van zaken is, weet men tot dusver niet. Velen, wier geheele kapitaaltje bij den oud notaris berustte, maken zich beangst dat daarvan niet veel zal terechtkomen. Even groot als hier vroeger de aanhankelijkheid jegens den oud notaris was, is thans algemeen de verbittering tegen hem. Naar de berichtgever der Zutphen- sc/ie Courant doet uitkomen, behoeft men zich voor de toekomst van den J. B. Dericks zei ven niet ongerust te maken, daar hij deze door eene niet karige lijfrente verzekerd heeft. In dit opzicht ten minste waren 's mans zaken volkomen in orde. Zaterdagochtendjl. is het 9-jarig meisje van den reiziger H. te Sneek doodelijk getroffen door een slag van een molenwiek. is, een bedrag van 2000 uit de ge meentekas beschikbaar te stellen ten behoeve van de algemeen vergadering en tentoonstelling dei' maatschappij, en 500 voor de afdeeling, wanneer de vergadering en tentoonstelling in 1893 te Leiden mochten worden gehouden. LANDBOUW. Bij raadsbesluit van 19 Juni van 19 Juni 1879 werd bepaald dat ten behoeve van de in September 1880 te Leiden te houden algemeene vergadering van de Holland- sche maatschappij van landbouw en tentoonstelling een bedrag van f 2000 op de begrooting van 1880 zoude wor den uitgetrokken, terwijl bij raadsbesluit van 26 Augustus 1880 eene bijdrage van f 500 uit de gemeentekas werd verleend aan het bestuur der afd. Leiden en omstreken van de holl. maatschappij van landbouw, tot opluistering van de feestelijkheden bij gelegenheid van de algemeene vergadering en tentoonstelling bovengenoemd. Blijkens adressen van het bestuur der afd. Leiden en omstreken van voor noemde maatschappij, bestaat het voor nemen om pogingen aan te wenden dat in het jaar 1892 wederom de alg. ver gadering en.' tentoonstelling te Leiden worde gehouden, terwijl het voor het welslagen van die pogingen een ver- eischte is dat de gemeente Leiden zich vooraf verbinde, om op dezelfde wijze als in 1880 is geschied, de zaak finan cieel te steunen, Burg, en weth. zijn, evenals het gemeentebestuur van 1879, van oordeel dat het voor de gemeente van groot belang is, dat de algemeene vergadering met tentoonstelling te Leiden worde gehouden en dat daardoor de uitgave van de gevraagde som alleszins is ge rechtvaardigd. Den raad wordt mitsdien in over weging gegeven, aan het bestuur der afd. Leiden en omstreken van de Holl. Legsr en Vloot. Oefeningen der ie divisie infanterie in de Legerplaats bij Zeist. De corr. vau de N. R. 0. schrijft Zaterdagnamiddag te 5 uren werden de voor posten betrokken lot beveiliging vau de leger plaats tegen een oostelijken vijand, die ondersteld werd tot Woudenberg te zijn doorgedrongen. Deze voorposten waren betrokken door de batal jons van het 7e regiment infanterie en stonden onder beval van den kolonel Maschart van dat kori>8. Bij de andere regimenten werden geen avoadoefeningen gehouden, doch was de order gegeven dat niemand de legerplaats mocht ver laten, hetgeen al dadelijk aanleiding gaf tot het gerucht dat het kamp zou worden gealarmeerd. Te half acht werd er dan ook werkelyk alarm geblazen en reeds een kwartier later waren de overige acht bataljons van het 4e reg. inf. en van de grenadiers en jagers op het front de bandiere geschaard. Hierbij bleef het echter niet, daar de order kwam om op te rukken, ten einde de voorposten te versterken. De generaal-majoor Hennus leidde persoonlijk den opmarsch, terwijl ook de luitenant-generaal ridder Alewijn er bij tegenwoordig was. Dat deze opmarsch van 8 ge sloten bataljons in den donkeren avond met vele bezwaren gepaard ging, iaat zich gereedelijk ver- Klaren; vooral te paard over de zeer ongelijke heide vol kuilen en gaten had men het zwaar te verantwoordenvele bereden otlicicren lieten dan ook hunne paarden aan de hand naar de stallen leiden; de generaals hieven naar wij be speurden met de officieren van hunne staven te paard. Met gedempte stem werden ecaige korte aan wijzingen gegeven, doch overigens werden de .troepen als het ware zonder commando geleid weldra was het zóó donker dat de verschillende bataljons elkaar niet meer konden zien, zelfs was het bezwaarlijk een geheel bataljon goed bijeen te hondensoms verdwenen geheele pelotons in kuilen, of rolden de manschappen van verschil lende sectiën door elkaar. Toch gelukte het tel kens, voor zoover wy kouden nagaan, de orde te herstellen, schoon het verband der troepen onderling en met de commandanten der brigades en van de divisie verloren ging. Ordonnauceu 1 konden den divisie-commandant vaak niet vin den, ja zelfs waren de beide generaals van elkan der afgeraakt. Na een marech van een uar werd bet signaal voor het inrukken gegeven en keer den de troepen tusschen 9 en 9% uur in hunne linnen woningen terng. Pc groote moeielijkneden waarmee men bij nachtgevechten heeft rekeniug te houden, kwamen dan ook voor een ieder dni- delyk uit. Reeds in den vroegen morgen van Zondag 80 Aug. kwamen talrijke groepen nieuwsgierigen, uitgelokt door het heerlijke weer, de legerplaats bezoeken, waar allen bezig werden bevonden, om van hunne gehechtheid aan het geliefde vorstenhuis blijk te geven door het aanbrengen van versieringen bij d«» tenten der compagnieën en op het terrein waar morgen de feesten ter eere van den verjaar lag van H. M. de Koning n zullen plaats hebben. In den loop van den dag werd dan ook heel wat gedaan; gerust kan me a zeggen, dat de soldaat ouu:tpnttelijk is in het maken van eene verscheidenheid van kunstpro ducten zonder iets anders te gebruiken dan heide- plantjes, sperregroen, mos, grint, aardophoopingen en eenige vlaggen. Overal vindt mjn het »Leve Koningin Wilheltaina* aangebracht, en dit wel in duizend verschillende vormen. De kamp tenten, vooral bij het reg. gren. en jagers, zijn met eerebogen versierd en als het ware in tuinen herschapen, waarin allerhande zinnebeel dige voorste.lingen zijn aangebracht. Het is in een woord hier vooral een onderlinge wedstrijd van huldebetuigingen aan Oranje en Nederland, waarbij de naam en bet portret onzer jeugdige koningin met de emblemata (granaat en hoorn) van het regiment het middelpunt vormen. En kele burgers uit den omtrek hadden zooveel ge noegen in do bedrijvigheid en vindingrijkheid der militairen, dat zij een aantal sparreboomeu lietoo aandragen, die ai spoedig tot andere eroepooreen werden verwerkt, waaraan vlaggen en wimpels en lampions niet ontbreken. yie 9 uren trokken van alle zijden de troepen op naar de kerken in de open lucht, waar zich ook tal van burgers en burgeressen van alle standen hadden vereenigdvooral de godsdienst oefening der Hervermen, waar ds. G. Verriju Staart uit Soesterberg voorganger was, werd druk bezocht door de officieren vau alle raugeu en wapen9zelfs zag men uit de naburige kan ton uemeuteu veien te paard iB do kerk. De kerkgang was voor de troepen niet verplichtend gesteld, schoon er bij enkele korpsen bepaaldelijk appèl werd gehouden, terwijl bij andere alleen zij naar de kerken werden geleid, die zich in het bizonder daarvoor hadden opgegeven. Enkele amateui-photografen, waaronder ook officieren, deden voor en ouder den dienst mo ment-opnamen van het schilderachtig geheel. Ds. Verrija Stuart sprak naar a:nleiding van den »B--icf vun Paulus aan de Romeinen" hoofdstuk XII, 18e vers, waar geschreven staat«Laat ons aandoen de wapenen des lichts», tiet kerk gezang werd begeleid door koraalmnziek van de kon. militaire kapel en maakte een werkelijk aaugrijpenden indruk. De collecte werd gehouden ten voordeele van het nabij de legerplaats op gerichte dfilitaite lahuis en ten bate \an de bc':oeft;gen van Soesterberg. De ie luit. F. van Asbeck, leeraar aan den artilleriecursus te Delft, gedurende één jaar aan de hoogeschool te Leiden de colleges over liet volken recht bijwonen bij prof. Buys. RECHTSZAKEN. W J. S., provisor in eene apotheek te Waalwijk, werd door de rechtbank te 's-Hertogenbosch wegens moord, ge pleegd op zijne vrouw door middel van vergiftiging, veroordeeld tot 15 jaren gevangenisstraf. In hooger beroep werd door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch dit vonnis vernietigd en de beki, wegens poging tot moord, veroordeeld tot jaren gevangenis. Heden op het beroep in cassatie uitspraak doende, vernietig de de Hooge Raad weder het arrest van het hof, omdat als bekentenis van bekl. wordt beschouwd een verkla ring, dat zijne vrouw hém had gezegd dat zij van den (door hem met vergif vermengden) cognac gedronken had, en terwijl op die teil onrechte als bekente nis beschouwde verklaring, de veroor deeling mede was gegrond. Ingevolge de uitspraak van den Hoo - gen Raad zal de zaak nu eerlang voor het gerechtshof te 's-Gravenhage opnieuw worden behandeld. VISSCHERIJ. Enkhuizen, 30 Augustus. Giste ren werd alhier aangevoerd 1250 KG. bot, prijs 16 ct. per KGen 32 man den garnalen, prijs 1.25 per mand. Gedurende de vorige week werd in het geheel aangebracht 2400 KG. bot, prijs 16 k 17 c. per KG., en 93 man den garnalen, prijs f 1,25 per mand. De fransche minister van Buitenland sche Zaken heeft uit Santiago het vol gende telegram ontvangen: De congres- partij is meester van het land. De troe jen van Balmaceda 'zijn totaal vernietigd Er heerscht rust in het land. Uit Valparaiso werd, volgens Reu ter's correspondent te New York, aan de Herald aldaar het volgende ge meld Balmaceda's macht is gebroken. Zijn leger werd na vijf uur vechtens hope loos verslagen, hij zelf is op de vlucht, en de insurgenten hebben Valparaiso in bezit genomen. Het kan nu slecbts eene kwestie van weinige dagen zijn dat ook de hoofdstad, Santiago, in de handen der insurgenten valt. Er zal een nieuw goevernement gevormd wor den, vermoedelijk met rechter Belisario Piats en Senor Manuel Irarazaval aan het hoofd. Generaal Del Canto en zijn leger hebben de zege behaald door beter beleid en betere wapenen, en door het sneuvelen van Balmaceda's generaals, waardoor verwarring ontstond en ge heele regimenten van de regeerings- partij naar den vijand overliepen. In den vroegen morgen van gisteren (28 Augustus) opende Balmaceda d- aanval. De insurgenten hadden voor het meerendeel Manulicher-geweren en gebruikten rookloos kruit; de goever nementstroepen waren minder goed ge wapend. Die eersten aanval werd afge slagen. Bij den tweeden sneuvelden aan Balmaceda's zijde de generaals Barbosa en Alzerecca, en hierop storm den de insurgenten op de reeds in wanorde geraakte goevern cmentstroepen los. De terugtocht der laatstgenoemden werd eene vlucht, en weldra eene pa niek, die uitliep op volslagen desorga nisatie. Geheele regimenten liepen nu naar de overwinnaars over. De insur genten vochteu als duivels en hun vuur richtte eene vreeselijke slachting onder de Balmacedisten aan. Men raamt het aantal gesneuvelden en 'gekwetsten op ruim 5000. De nederlaag van het goe- I vernement is dan ook volslagen. Er is geene mogelijkheid op reorganisatie, en indien Balmaceda niet over eenen der bergpassen ontsnapt, zal hij wel spoedig gevat en doodgeschoten worden Be halve zijne beide generaals, werden bijna al zijne stafofficieren gedood of gekwetst. Ten einde bloedvergieten in de stad te voorkomen, deed Senor Viel reeds tijdig aan generaal Del Canto het aan bod tot overgave. Dit werd aangeuo men, en Senor Martinez nam namens de congressistische partij de stad Val paraiso in bezit. Vooraf reeds waren door de commandanten der ameri kaansche, duitsche, engelsche en fran sche oorlogsschepen ter reede de noo dige manschappen aan wal gezet, om in de dooi gevluchte soldaten opge vulde stad de orde te handhaven en gewelddadigheden te voorkomen. Het overwinnende leger werd bij het bin nentrekken door de bevolking begroet met Fiva Chili! Viva CantoEr heerschte groote geestdrift. Vrouwen strooiden bloemen uit de vensters Kort daarop streek ook het oorlogs schip Almirante Lynch zijne vlag, en hiermede was de strijd om Valparaiso ten einde. Des namiddags was de stad rustig. Niemand weet waar Balmaceda Men vermoedt dat hij over land naar Buenos-Ayres zal trachten te ont vluchten. Ook de New York World ontving telegrammen van Reuter en van Dalziel, het bovenstaande in hoofdzaak bevesti gend. Eene dépêche, door Errazuriz geteekend, meldde dat Valparaiso werd overgegeven aan den duitschen admi raal, die terstond daarop de stad in handen stelde van het congressistische goevernement. Luidens berichten uit Chili te New- York ontvangen, stak het gepeupel na den slag te Valparaiso veertien gebou wen in brand, waardoor eene schade van twee millioen d. werd aangericht. De congressistische troepen schoten hierop 200 der oproermakers neder en herstelden de orde. Te Santiago werden de huizen van Balmaceda en diens aanhangers door het grauw in brand gestoken. Troepen zijn uit Valparaiso daarheen gezonden. Volgens het bericht van den secre taris-generaal Leinkauf voor den oogst in Oostenrijk Hongarije, wordt in Hon garije de opbrengst der tarwe geraamd op 100, die van gerst op 116, die van haver op 111, en in Oostenrijk die van tarwe op 93, die van rogge op 83, die van gerst op 109 en die van haver op 108 percent van eenen vollen oogst. Het gezamenlijke bedrag zou zijn tarwe 51, rogge 34, gerst 61, haver 44 millioen centenaars. De uitvoerbaarheid van tarwe wordt op 3^ tot 4, die van gerst op 3 tot $1, die van haver op tot millioen centenaars geraamd. Voor rogge zal uitvoer dan slechts mo gelijk zijn, wanneer er voor het bin nenlandsch gebruik en tot industrieele doeleinden andere graansoorten of sur rogaten ter vervanging gebezigd moch ten worden KM ff Vra! ASricultural| Hall te Londen zal van 10 tot 2r N0Ï eene tentoonstelling van voeding-smid' delen, kooktoestellen en eene markt I voor huishoudelijke benoodigdheden enz. worden gehouden, ender bescher ming der hertogin van Teek. Het pro spectus bevat in den uitgestreksten zin alle artikelen, welke op dit ondenvero betrekking hebben. Voor hollandscfe en duitsche inzenders is de heer T Brins Warmoesstraat te Amsterdam' met de agentuur belast Belanghebben' den kunnen by hem inlichtingen beko. De fransche regeerin.l schijnt voornemens te zijn, de infanterie I van bronzen schilden te voorzien, d'él Zou het met eenvoudiger zijn omd geweren maar af te schaffen Dan waren ook de schilden niet noodigl Bij den boschbrand in den omtrek van Bordeaux zijn zeven perso nen levend verbrand. Deze menschen waren bezig met een zoogenaamde tegenbrand te maken, dat wil zegge, een strook lands, die kaal gebrand wotdt om den voortgang van het vuur tt stuiten. Plotseling sloeg de wind om en de zeven personen, waaronder twee vrou wen en twee kinderen, stonden in ee, oogenblik in vlam. Hun vreeslijk gillen werd op verren afstand gehoord. Spoe dig werd alles stil, zij waren dood. Een man, die onder een boom was gaan slapen, werd door het vuur verrast en kwam eveneens om. Men kon in de verbrande massaal van de boomen en het struikgewas dl lijken niet terugvinden, en kon hel alleen door middel van jachthond?! opsporen. Eigenaardig is hef, dat men ook eeJ groot aantal verbrande vossen heeft cell vonden. 1 De vrederechter van heil zuidelijk kanton Boulogne sur-Mer, harll dezer dagen te beslissen over de vraaJ «r een véloeipède een rijtuig is end men er ook de bepalingen op moei toepassen, die de leiders van rijtuigej verplicht zijn na te komen, o. a. del nachts een lantaarn te voeren. Het openbaar ministerie beantwoord! de deze vraag bevestigend, daar eel velocipede is een voertuig, voorzien vail wielen. De advocaat was echter van andere meening; de vélocipedist, bel weerde hij, is een ruiter, en men kj op hem niet de bepalingen toepassef Voorbeelden V°ertU''gen geStdd Men moet (volgens de fransche well bepaling) den leeftijd van iS jaar bi reikt hebben, om eene véloeipède f mogen berijden. 1 *?an kan &een twee vélocipèaf tegelijk berijden 1 De vélocipedisten kunnen onder rijden niet rechtop gaan staan, no het rijtuig verlaten, zonder het vasti houden, te doen vasthouden, of tedf iets aan te zetten Het O. M. kon zich met deze lezisl vereenigen en sprak den beschuldig vrij3 e H it v r e is een zeker! w au te let, die zijne betalingen heel gestaakt, en met een som gelds mei zijn vrouw en kinderen van plan ivJ naar Amerka te gaan, des nachts f een logement gevangen genomen. Mei vond 20,000 francs bij hem. Bij het bezoek, dat de vel eeniging van duitsche ingenieurs dezl dagen te Sterkrade aan de „Gutehol nungshütte" bracht, werd een aldaar vel vaardigd toestel vertoond, dat algemeen! bewondering wekte. 1 schoon door teekens, die hij niet verstond dat hij in 't geheel niet naar bed moest gaan. Want op zijn kussen zat een duivel te wachten tot hij in slaap zou zijn om hem dan slechte dingen en afschuwelijke verleidin gen in het oor te fluisteren. George wist dit ongelukkig niet en zoo legde hij zich ter ruste, sloot zijne oogen en viel binnen weinige minuten in een vasten slaap. Hij sliep twee uur. Toen verschrikte hij hevig. Hij hoorde, zooals men soms in droomen hoort, zijn naam luid uitspreken. Hij ging in bed zitten en luisterde. Neen, het was maar een droom. Hij wilde weer half slapende gaan liggen, toen hij een zonderling gevoel in zijn keel bemerkte. Deze was droog en werd ieder oogenblik drooger. Spoedig werd binnen weinige minuten zijn keel zoo heet als een gloeiend fornuis, en hij gevoelde eene onweerstaanbare behoefte tot drinken, evenals men water op vlam men gaat gieten. Hij sprong uit het bed en greep de karaf; maar hij zette haar weer neer, zonder wat water te drinken. Hij had geen behoefte aan water. Al het water van den Nijl had dien woedenden dorst niet kunnen lesschen of dat vuur blusschen. Hij vloog naar de andere kamer. Op de tafel stond die flesch whisky, die pas opengetrokken was voor den man, die er maar weinig uit ge bruikt had. Hij greep een beker en vulde hem half met whisky. Toen goot hij hem vol met water en ledigde hem in éen teug. O, hoe heerlijk en verfrisschend was die teugHij nam er nog een en nog een en gaf groote teekens van voldoening. Zelfs Tantalus dronk niet met grooter begeerigheid en verrukking, toen het water ophield zijne lippen te ontwijken. Het was nu over. Hij verbaasde zich er over wat het beteekende. Wat had hij gedaan om zulk een plotselingen en vreeselijken dorst te krijgen. Hij zuchtte weer. Het was nu voorbij. Zou het terug komen Hij ging naar zijne slaapkamer terug. Maar hij nam de flesch mede en zat op den rand van zijn ledikant, terwijl hij beproefde de zaak op te lossen. Zulk een overweldigenden dorst had hij nooit van te voren gehad, zelfs niet. wanneer hij met moeite den Snowdon beklom; nooit had hij zooiets ondervonden, nooit had hij zich zulk een verschrikkelijken, overweldigenden dorst kun nen voorstellen. Niemand op de wereld was ooit matiger geweest dan George Atheling niemand was meer geregeld in zijn levenswijze, want George nam altijd zijn pintje bier bij het ontbijt en zijn rooden wijn bij het eten, als ieder ander jong mensch. Maar niet het minste wantrouwen was ooit omtrent zijne matigheid opgerezen. Whisky en sodawater waren, zooals gij gezien hebt, op zijne kamers te krijgen voor hen, die ondanks de invloeden, die er zich tegen verzetten, nog dit mengsel namen; hij nam het nooit. Punch en toddy zijn nu evengoed afgeschaft als alsembier en salep; maar whisky en sodawater blijven bestaan. George dronk, zooals gezegd is, dit mengsel nooit. Tot op dit oogenblik had hij nooit een onwedersiaanbaren aandrang tot drinken gehad, ja, zelfs nooit kunnen begrijpen, hoe de men schen zoo van geestrijke dranken kunnen houden. Nooit nooit nooit. De zaak moest dus stellig eene aanhitsing van den dui vel zijn. Toen hij op den rand van zijn ledikant zat, beving hem vo den tweeden keer eene vreeselijke dorst. Het was een branden: onwederstaanbare alles verzwelgende dorst. Zijn keel weer brandend heet en droog. De dorst noodzaakte en dwoi hem opnieuw te gaan drinken. Hij dronk enkel whisky, to: whisky en water, later weer whisky alleen. Eindelijk was zij dorst weer gelescht, maar de flesch was bijna leeg. Hij ging weer liggen peinzen wat het toch beteekende f| welke ziekte hierop zou volgen. Voor een derde maal werd h weer herhaald. Hij dronk het overige van de flesch, liet hs| uit zijne handen op den grond vallen en viel in slaap. De g heele zaak had nauwelijks vijf minuten geduurd. Misschien was 1| niet geheel goed wakker geweest. Om zeven uur kwam zijn oppasser hem roepen. Deze vond zi;| meester op den rug liggen, terwijl hij zwaar ademhaalde ene: rood gezicht had. Naast het ledikant lag de ledige flesch 0 den vloer. „Goede God!" zeide de man. „Ik opende haar gisterenavoil om negen uur. En geen der heeren dronk er van. Hij heeft o geheele flesch leeggedronkenEn mijnheer Atheling n< wie zou dat gedacht hebben Wordt vervolgdI

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2