Inmaakbui Bierbrouwerij „De Witte STOUT~èn ALE, mm888- EK miEIEBEN, J. M. SCHMIDT, SOMNAMBULE „DE KLEINE TOKO", Advertentiën. gKg dadelijk. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken, ia Effecten, Assnrantiën etc. Een helder/Jende Korte Jansstraat No. 1, HUUi.OiMii HALLETJES. ZE1ÏP JAN DEKKER, Natuurkundige Proeven voor Iedereen. van de Wed. 1515 li R, Korte Jansstraat DroyerijsnSpecerijen, droge en natte Verfwaren, KOFFIE, THEE, CHOCOLADE, en alle huishoudelijke artikelen Wed. DOEK, Korte Jansstraat 2. G.J.HEENK, Damstraat 15, Haarlem. Spaarn wouderstraat 14. van uitstekende kwaliteit worden op fust afgeleverd. je zulke heerlijke groote ooren hebt, om er je pen achter te steken Vol ge d s TJeber Land und Meerschijnt de waaiertaai afkomstig uit een tijd van het tweede fransche keizeryk De pren tjes van eenige beteekeDisen vindt men in genoemd blad. De waaier gesloten, het boveneind met de rechter hand om klemd wil zeggen ik heb het land aan je. Een beweging met den geopenden waaier recht zijwaartsga maar door. De gesloten waaier in de linker hand, aan het ondereind vastgehouden betee- kentik mag jo wel; terwyl dezelve half geopend met beide handen vastge houden de hoogste liefde, en alleen met de rechter een ontluikende liefde aan duidt. Om iemand te roepen wordt de geopende waaier tegen de borst gehou den, en om te waarschuwen, dat er an deren te sterk op u letten wordt de waaier tegen het rechter oor gehouden, open. hij ook voor baar een guldon. 's Maos dankbaarheid kende geen grenzen. Den volgenden morgen aan het ontbijt vroeg Toole^hem, boe hy zich geamu seerd had. //Wel, meneer,zei de rnan vertrouwelijk, „om u de waarheid te zeggen vond myn vrouw het wassebeel- j wordt, denspel toch aardiger en daarom zijn we j Wanneer men nu de kaart een half daar maar heèn gegaan j uur stil laat liggen, zal men zien dat zij door de vochtigheid in het mid- JEen afdoende bedreiging. Koningin den rondgetrokken is en dat de randen Margherita van Italië draagt tegenwoordig van de kaart die van het glas hebben van het glas moet goed droog zyn. Leg op het glas een stuk fijn en stevig karton, niet te dik. De kaart moet on geveer 3 millimeters over het glas heen steken, de lengte is onverschillig, mits natuurlijk de rand maar geheel bedekt t en pince nez j losgelaten. Men zegr, dat koning Umberto een j Nu moet men de kaart voorzichtig om- afkeer van zulke hulpmiddelen voor hot j keeren. Op het midden van do kaart gezicht heeft, en telkens als de koningin I zet men dan heel voorzichtig een zeer haar pince nee wil opzetten, verzoekt j klein en licht kurkje, waarin in een gleuf Zijne Majesteit haar dien af te nemen en een papieren poppetje is gestoken. Dame tot brutalen koetsier. ,/Je zult van mij hooien. Geef mij je nummer en je naam „Mijn nummer kan u krijgen, juffrouw, maar mijn naaam niet, die heb ik al aan een meisje van mijn kennis beloofd te geven z/Eu is de man eerlijk //Eerlijk? Als goud. Ik zou hem... ik zou hem myn parapluie durven leonen, daar Op het bal. Zeg Willem, wat zei je toch zooeven tegen je dame, dat ze zoo schaterde van lachen „O, niets bizonders. Ze heeft heel mooie tanden, dat is alles." bezigt daartoe als dwaogreden: //Margberïla, als jo dat ding niet afzet, ga ik z i n g e n." Daar de koaiog volstrekt geen muzi kaal talent bezit en de koningin een hoogte, zeer fijn gehoor heeft, helpt deze bedrei- Na eenige minuten oefent het water zijn vochtigen invloed uit op de kaart, deze springt mot een klein knalletje weer 60 popje vliegen in de Schagchelstraat 28, belast zich met den aan- en ver koop van Effecten, het verzilveren van Coupons, sluit prolongatiën en plaatst gelden onder hypothecair verband. recht, kurk s alle werkdagen te consulteeren. Alleen voor zieken. HAARLEM. J. van der VELDE Az., ,/Kollner, wat een vuil servet geef je mij daar „O meneer, het is niet vuil alleen verkeerd omgevouwen." //JoDge vriend, je compositiën zullen gespeeld worden als Beethoven, Wagner en Schubert zuilen vergeten zijn maar niet vóór dien tijd 1" z/Vertel me nu eens Jacob, hoe vind je mijn vrouw //Als ik de waarheid moet zeggeD, Gerard, mooi ia ze niet." z/Neen, dat mag wel zoo wezen. Uit wendig is ze niet aantrekkelijk, maar innerlijk enfin, uitstekend I" z/Weet je wat, vrind, laat ze keeren." De veelbelovende zoon, pas op de hoogere burgerschool, komt thuis. //Pa, heeft u het nieuws al gehoord? We behoeven geen thema's langer te maken 1" z/Niet en waarom Diet?" /,Wel, ze zijn al lang genoeg." Men zegt, dat toen de beroemde ac teur Toole eens in Liverpool zou op treden, de kellner van het hotel al maar om hem heendraaide, met de verzekering dat hy hem zóo graag eens wou hooren en hem eindelijk om een vrykaartje vroeg. //Ja, hoor eens," zei Toole, //Vrij- kaartjes kan ik je niet geven, maar daar heb je een gulden, ga maar in het par terre zitten Toen kwam het hooge woord eruit: zijn vrouw wou ook zoo graag Toole eens zien en hooren en eindelyk kreeg Esn Zaterdagavondpraatje. CXI1. We zijn dan weer in de maandon met r in hun naam. De zomer is voorbij. Och neen, laten we elkaar en onszelven toch niet wijsmaken, dat er in Septem ber nog wel heel mooie zomerdagen kunnen wezen. Dat zyn maar doekjes voor het bloeden voor het bloeden van ons hart namelyk, dat pynlyk is getroflen nu de r-maanden er al weer zyn. Laten we als echte Kenau's en Ripperda's moedig de waarheid erkennen. //De zomer is voor bij Nou goed dan. We aanvaarden het treurige feit. //Pa, wil je vaet de kachel op je studeerkamer maar gezet hebben Anders moeten we misschien weer zoo lang op den smid wachten." De zorg zame mama schommelt haars echtge- noots oude winterjas uit de kleerkast, om er daarvan twee voor de jongens te fabriceeren. En we kijken heusch weer eens naar de deur van den schouwburg als we de Jansstraat doorgaan. Om is de zomer, daar gaat niets van af. Er is een reden, waarom me dat plezier doet en wel dat we nu ten minste van die akelige spanning af zijn. Mensch- lief, we hebben den den heelen //zo mer" zullen we maar zeggen, geen ziels rust gehad. In Mei zeiden we tegen mekaar: voch, 'tis nog vroeg, zie je, 't zal in Juni wel eens goed worden In Juni troostten we elkander met de nade ring van Juli, //het hartje van den zo mer, niet waar?" in Juli hadden we het uitzicht op Augustus en in Augustus murmelden we zooiets van //nou, je zult zien, September maar daar is nu geen helpen meer aan. We kunnen toch in October geen zomer verwachten komaan, laten we ons schikken in wat niet te veranderen is. Een volgend jaar hopen we ook nog te beieven Genezing van zwaarmoedigheid. De engelsche dichter Cooper maakte zich donkere voorstellingen van zijne toe komst hij meende, dat hij op zijn ouden dag ellendig zou moeten omkomen en dit werd zulk een idéé Jixe by hem, dat het hem dag Doch nacht rust liet. Eens riep hij zuchtend uit//O, ik ben zoo zeker verloren, als dit glas nu op den vloer verbrijzeld wordtEn meteen wierp hij een glas op den grond, dat echter toevalliger wyze niet brak Toen de dichter het nog gaa beschouwde hy dit als een wenk der Voorzienigheid, kreeg weer levensmoed en werd van cu aan een opgeruimd vroolijk man. De Beteekenis van Woorden. ZelfverloocheningZachte waanzin. Vriend. Stok die breekt als men er op leuut. Hemcheneter. Egoï3t, die de menschen liefheeft om henzelven. Apoplexie. Sommatie van den Dood, zor.der kosten. Geeuwen. Magnetische beweging van de verveling. Stamelen. Spreken met kleine pasjes. Boehels. Sommige harlekijns hebbeu ze niet. Tandetigeklapper. De castagnetten van de angst. Veroveraar. Moordenaar en gros. Schuldeischers. Vliegen op de wonden der ellende. Plicht. Woord, dat overal neergeschre ven en altijd vergeten wordt. Diploma van artsJachtakte. Duet. Vergunning aan twee personen, om achtereenvolgens te schreeuwen. Zuinigheid. Niets leenenzelfs niet het oor. Gelijkheid. Niet zoozeer de kunst, om zich tot anderen op te hefien, als wel om anderen tot zich neer te trekken. op TE HAARLEM. ZONDAG 6 Sept. 1891. (Magazijn „de Gouden Bril"). AMSTERDAM. Opticien groote specialiteit in goed geslepen Brillen, Lorgnetten enz. Spreekdag in Haarlem, des Dins dags, ten huize van den Heer F. van dek PLUIM, Zijlstraat 55. Wie Zuivere Zeep wil koopen, vrage bij zijn Win kelier naar de uit de Fabriek *DE ADELAAR VAN te Wormerveer. li. Het Noem een waterglas en vul dat voor drievierde gedeelte met water. De rand En dat de zomer voorbij is, dat is niet zoo erg, maar dat de winter komt, dat 'u kwaad. Niet zoozeer om de kou en het ruwe, natte weer wie de eer heeft dat zijn wieg gestaan heeft op dit aan de baren ontwoekerd plekje grond, die is van zyn eersten schreeuw af daar aan wel gewoon. Maar deze winter zal voor velen eon moeilijke tijd wezen door het mislukken van de oogsten. Het brood is al duurder, de erwten en boonen met de nevenliggende voediogsartikelen zullen wel volgen, en al moge het waar zijn, dat de paniek bij het dreigen van duurte in eerste levensbehoeften vaak overdre ven wordt, (getuige de verhoogde kolen- prijzen, die voor het groote publiek niet zóo fataal zijn geworden als men vreesde), zeker is het, dat menigeen moeke zal hebben, om in den winter die nu voor de deur staat, zijn gezin het noodige te verschaffen. Voor hen, die gewoon zijn minderbedeelden dan zij, te steunen en met graagte te steunen, voor hen kan het geen kwaad duarover nu reeds Da te denken. Daar was vroeger een volk, die heetten de Sybarieten. 't Was een slap volkje, verweekelykt, verwyfd. Hondengeblaf en hanengekraai vonden ze niet om uit te staan en elk dier, dat uit den aard van zijn natuur onaangename geluiden maakt, werd uit de stad verbannen. De geschiedenis verhaalt, dat wanneer op hun legerstede een rozeblaadje scheef lag (men scheen toen op rozen te slapen) zy den heelen nacht geen oog dichtdeden. Nu, van hanengekraai hebben wij niet al te veel last. //Die stadshaonen," placht een boer van myn kennis te zeggen, //hebben nievers kraoien geleerd. Ze heu- ren 't amper zelf!" Wat hondengeblaf betreft, een beetje minder daarvan zou ons levensgenot niet schaden. Maar wat ik altijd een heel verstandig ding van die Sybarieten heb gevonden, dat is, dat ze gceü karren in hun stad wilden heb Nederd. Herv. Kern. Benncbroek. Voorm. 10 ure, Barbas, Pred te Haarlem. leverw()k. Voorm. 10 ure, geen dienst. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. 'A. Goulag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. BMo entend aal. Voorm. 10 ure, J. H. Wiersma, pred. te Amsterdam. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylmau. Hiilegom. Voorm. 9% ure, M. Bi.chli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. 1 ure, Zondagschool. Nam. %l ure, C. van Koetsveld CEz. Doopsbediening. Santpoort. Voorm. 10 ure, J van Loeuen Martinet. Velsen, Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Doopsbediening. ïandvoort. Voorm. 9% ure, P. Peaux, pred. te Wijk a. Zee. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, J. W. Knottenbelt. Nam. 2 ure, A. E. van Dainse, pred. te Heemslierk. 4?e Zondag. '8 Avonds 6 ure, van Lenuep. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Jans-Kerk Voorm. 10 ure, Hoog. Woensdagavond 7 ure, Van Lenuep. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, J. W. Hilbranüer, godsdienstonderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ur<s, Bourlier, past, a la Haye, Christelijk Gereformeerde Gsmaem* Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schote'. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantse/ie Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Noorderkerk Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Av. 6 ure, J. C. Levendig, van Am^erdam. Woensdagavond 8 ure, P. J. Wgmenga, pred. te Zaandam. ben. Als ik geen Haarlemmer van de twintigste eeuw was, zou ik Sybariet van de ste eeuw willen hebben ge weest zijn. Wie zijne schooljaren nog niet zoolang als ik achter de rug heeft, zal dat cijfer wel voor mij invullen. Alles wat rolt is den kalmen voet ganger een voortdurend ongerief. Dingen met twee wielen naast elkaar, groente wagens van wie men in het voorbijgaan een //aai" met een grooten mand krijgt; kinderwagens, die ervan overtuigd zyn, dat het trottoir voor hen gemaakt is melkwagens, die een speelsche neiging hebben om iemand over de teenen to rollen en dan die voertuigen met die twee wielen achter elkander, enfin, die zijn de ergste nog niet. Dan komen de vierwielige plaaggeesten, waaronder vooral de rammelende vrachtwagens, die iemand voorbij daveren, en kleine aardbevingen teweeg brengen en dan in een nauwe straat Als ik over de nauwe straten begin, ben ik vooreerst nog niet uitgepraat. Daar Leeft men de Korte Veerstraat, en de extra-smalle Kleine Houtstraat en de allersmalste Rustenburgerlaan. Ja, om die laatste laan vooral zou ik willen, dat Sybarieten waren. Men komt van den Kleinen Houtweg die laan in, die het voorbijgaan gezegd, bijna altyd eene vriendelyke chocoladekleur heeft. Die laan, begrensd door een allerrus- tiekste schutting, waaraan de lieve jeugd haar breekkunst probeert, heeft eene kromming. De argelooze wandelaar komt aan de kromming en ziet voor zieh een vrachtwagen aankomen. Als hij zijne voeten nog wat houden wil, moet hij achteruit, terug uit de laan en wachten tot het den wagen heeft behaagd, om plaats voor hem te maken. Daa eerst mag hij zijne wandeling voortzetten en kan het Spaarne bereiken, blootstaande aan eene herhaling van hetzelfde geval bij het smalle einde van de Rustenbur- gersloot by het Spaarne. Maar die editie worden en gros en en détail verkocht bij de ONTVANGEN EENE PARTIJ aan de binnenzijde voorzien van emaille vernis, ter voorkoming van tinvergiftiging. Deze bussen zeer weinig hooger in prijs, sluiten evenals de andere met gummi-ringen en veeren. Verkrijgbaar bij van een onmogelijk smallen weg is ge lukkig kleiner dan de voorgaande. Wat er gebeurt, als in die smalle laan twee rijtuigen mekaar ODtmoeten, wil mij nog maar niet recht duidelijk worden ik denk haast, dat de equipages met een stoomkraan over elkander heen zullen moeten worden gelild. Maar ik wou wel s weten, of daar in die laan nu eigenlijk mag worden gereden, ja of niet. Niet waarom staat er dan geen verbodsbordje aan. Ja? dan... dan... ga ik mijn beklag indienen eerst bij een politieagent, als ik er eens een zie en als dat niet helpt, aan een inspecteur, desnoods aan den Commissaris zelf, en als dat ook geen gevolg heeft, dan aan Gedeputeerde Staten en eindelyk aan de Koningin. Want, dat spreekt vanzelf, als reke8trant die met zijn tijd meeleeft, ben ik absoluut niet voor overtuiging vatbaar per se van meening, dat niemands meening zoo goed kan wezen, als myne meening Wat tegenwoordig eene veelbesproken kwestie is, dat zijn de presentiegelden voor leden van den gemeenteraad. In Utrecht ift men ze nu en in Amsterdam heeft men kwestie met Gedeputeerde Staten over het bedrag. De Amsterdammers ver langen ƒ5.per zitting en Gedeputeer de Staten vinden drie gulden per ver gadering al wèl betaald, wat eigenlyk een beetje onhofielyk is. Is dan de te genwoordigheid van een amsterdamsch gemeenteraadslid geen vyf gulden waard? tls om er bij te huilen! Men zou zoo zeggen, dat de Amsterdammers die als hundeldryvende menschen anders den prys van de waren wel kenneD, hun eigen presemie met lofwaardige beschei denheid onderschatten. Thorbecke zelf, die men overeengekomen is om met den onwelluidenden titel van nvader der ge meentewet" te beschenken, vond dat men met vijftig centen kon volstaan. Vyftig centen, ook wel genaamd twee kwartjes, anders gezegd vyf dubbeltjes Waar blijft het respect voor de magistratuur, als de magistraten worden geschat op twee kwartjes per zitting Maar gekheid daargelaten, eigenlyk is dat presentiegeld een mal ding. Men kan niet in ernst meeneD, dat het moet strek ken om de leden te prikkelen tot het getrouw bezoeken der vergaderingen, want daarvoor is het bedrag niet groot genoeg. Verbeeld u, dat hier te Haarlem drie gulden presentiegeld werd genoten voor eene zitting, die vaak drie uur duurt I Evenmin kan men zeggen, dat het eene vergoeding is voor besteden tijd, want de meeste van onze haarlemsche raadsleden zullen hun tyd op hooger dan een gulden per uur taxeeren. Die presentiegeld-bepaling past weer volkomen in het bezoldigiDgs-systeem van gemeente-ambtenaren al die posten worden door de wet half als betrekkin gen, half als eereposten leschouwd. Bur gemeester en wethouders worden maar half betaald, de rest is eer en nu wor den ook de presentiegelden zoo laag gehouden. Waarom niet ronduit gezegd: //de post van raadslid is een eerepost, waaraan geen traktement is verbonden De kiezers zullen wel zorgeD, dat een raadslid die al te vaak de zittingen ver zuimt, niet weer wordt afgevaardigd. Daaraan kan een presentiegeld van een paar gulden niets veranderen. Wat is dus het eenige doel van pre sentiegeld Dat het aan het onvermo gende lid van den raad, den kleinen burger of werkmao, zyn in dat college doorgebrachten tyd vergoedt. Maar dat zelfde bedrag stelt den koopman, arts of fabrikant voor zijn tijdverlies niet scha deloos. Is dat geen ongerijmdheid FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 7