NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Woensdag 9 September 3 891. No. 2509. A BON N EM EKTSPEIJS ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON, III II?ABUIS MAI. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verachynt dagelytB, behalve op Zon. en Feestdagen, Hnrean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TelefoonnDDimer 122. Tan 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10 Cent». Groote lettert naar plaaUruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekbandelaren en conrantiert. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Comnuqnie Générale de fuhliciu htraugère G. IteSl'BX I Go., JOHN T. J OA' SS, Succfaryt 31 bit Taubourg Moutmartri Haarlem, 8 September 1891. Bij den internationalen wielerwed strijd, Zondag 6 dezer te Keulen ge houden, heeft naai men ons mededeelt onze stadgenoot, de heer C. Witteveen Jr., den 211 prijs behaald, bestaande in 75 Mark 45) en een zilveren medaille. Deze wedstrijd was die om het meesterschap van Europa. De afstand bedroeg 400 meter. De haarlemsche processie ter bede vaart naar Kevelaar, is hedenmorgen van hier vertrokken en bestond uit ruim 660 personen, waaronder omstreeks 200 uit omliggende dorpen. Maandagavond had de algemeene vergadering plaats van den Nederl. kolf bond, in de bovenzaal van de So ciëteit de „Kroon." Het hoofdbestuur bestaat uit de hee- ren H. Jager, president, J. W. Tuinen burg, secretaris, Jc. IJsselstijn. R. J. Vos, Dr. G C. van Balen Blanken, G. de Groot, K. Valentijn, C. Witteveen CzJ. H Bertels, A. P. L Spuibroek, J. D. van der Bilt la Motte en C. W. Eisma. Na een inleidend woord van den voorzitter en de lezing der notulen van de vorige vergadering te Spanbroek, deelde de penningmeester mede, dat de inkomsten over het laatste jaar,o met inbegrip van het batig saldo over het vorige jaar 20.17, bedragen ƒ215,17; de uitgaven beloopen 160,25. zoodat er een batig saldo is ƒ54,92- Rerkozen worden de, periodiek, af tredende leden van het hoofdbestuur Jc. IJsselstijn, R J. Vos en Dr C. G. van Balen Blanken. Aangenomen met applaus wordt een voorstel om in 1892 aan de sportten toonstelling te Scheveningen deel te nemen. Hiervoor zal te Scheveningen een koltbaan speciaal worden ingericht, en zal ook de tentoonstelling voor een bedrag van f 250.aan prijzen uit loven. Op diezellde tentoonstelling zullen, volgens medederiing van een lid van de commissie der organisatie, den heer Travaglino, die aanwezig isook wedstrijden in andere spelen worden gehouden, als schaken, dammen, kege len, football, biljarten, lawn tennis etc. Met 15 tegen 10 stemmen werd ver worpen een voorstel van Goes, om voortaan niet te tellen de punten be haald door een voorbal wanneer hij wordt misgespeeld en bij het terugko men oploopt Zeggen wij thans nog een enkel woord over de vereeniging, die dezen op touw heeft gezet, de kolf- club „Haarlem", alhier. Telken jare wordt in de algemeene vergadering van den Nederl. Kolf bond geloot, waar de volgende jaarlijksche vergadering zal plaats hebben, alzoo wie de recipiee- rende vereeniging zal zijn. Nu is aan de algemeene vergadering tevens een kolfwedstrijd verbonden, die twee dagen duurt. De recipieerende vereeniging heeft voor alles te zorgen, o. a. ook voor een aantal fraaie prijzen, en men begrijpt licht, dat dit alles be langrijke kosten na zich sleept, terwijl de kas van het hoofdbestuur slechts voor een zeer klein gedeelte daarin bij draagt. j Toen nu het vorig jaar de kolfclub „Haarlem" uit de bus kwam als reci- pieeiende vereeniging voor 1891, be- stond deze uit vier leden en had een kas van 1.75 Voorwaar geen riante toestandMaar men wanhoopte niet. De vier leden togen met ijver aan het werk, om het aantal leden uit te breiden en het resultaat is, dat Haarlem thans eene bloeiende vereeniging is, die uit ruim 20 leden bestaat. De eer hiervan komt voor het grootste deel toe aan den voorzitter van de club, den heer W. J. Kooij, en aan den secretaris, den heer A. H. Poortman. Het.is niet overbodig en niet onver-; diend, om de kolfclub „Haarlem" en haar bestuur geluk te wenschen met j dezen zoo goed geslaagden wedstrijd. Hedenmorgen te 8 uur werd de kolf- wedstrijd in de „Kroon" voortgezet. Den geheelen dag door werd met af wisselend succes gestreden. Te 4 uur waren in den personeelen wedstrijd de hoogsten de heeren G. J. Vincent, Schiedam met 96, H. J. Bronkhorst van Haarlem met 92 en F. J. Kleij- heeg van Schiedam met 93 punten. In den korpswedsfrijd stonden op I datzelfde uur „Schiedam" van Schiedam met 238 en „Keerniet" van Haarlem met 222 punten bovenaan. j Op het oogenblik dat ons blad ter j perse gaat, staat de heer Kleijheeg het j mooist voor personeelen wedstrijd en is j „Schiedam" achteruitgeraakt, „Keerniet" 1 heeft dus meer kans. Evenwel is nog niets beslist. JjWij bevelen deze collecte met het oog op het goede doel. bij onze stad- genooten ten zeerste aan. Wij waren in de gelegenheid in de achterzaal van „Felix Favore" kennis' te maken met een nieuw panorama, dat dsar gedurende eenigen tijd te be zichtigen is Deze week wordt een serie afbeel dingen van Rusland vertoond, die o. i. zeer goed zijn gelukt en de werkelijk heid zeer nabij schijnen te komen. Wij kunnen dan ook een bezoek aan dit panorama zeer aanraden. De entrée- prijs is niet hoog. Iedere week wordt eene nieuwe serie vertoond. Door de politie alhier is aangehouden W. Loud 20 jaren, geboren al hier, die zich 1.1. Zondag heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een paar pan - toffels en een pet, door middel van braak in een bewoond vaartuig, liggende aan de Hooimarkt. Bet vorige jaar is hij insgelijks wegens diefstal veroordeeld. Van eenige logeergasten uit het lo gement van de R., wonende in de Hagestraat, is door middel van een valschen sleutel, geld gestolen. Als ver dacht hiervan is door de politie aan gehouden zekere S., die reeds vroeger wegens verduistering is veroordeeld ge weest. Men meldt ons De gemeenteraad van Aalsmeer, heeft besloten den hoofdei'^ken omslag over 1892, wegens den gunstig financieelen toestand met 500 te verminderen, thans bedraagt die J 11000. De hoofde lijke omslag van Haarlemmermeer be draagt ongeveer ƒ12000. Aalsmeer heeft slechts 13 van de be volking van Haarlemmermeer. De gemeenterekening van Haarlem mermeer over 1890 sluit met een batig saldo van 11,515.23 Blijkens achterstaande advertentie zal door de Vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" tot vorming van een onder steuningsfonds voor behoeftigen, gerech tigd tot het dragen van het Metalen Kruis en de citadelmedaille, van welke Vereeniging H. M. de Koningin-regentes beschermvrouw is, een algemeene collecte worden gehouden. De StaatsCourant bevat het programma voor de opening van de vergadering der Staten Generaal, te 's-Gravenhage, op Dinsdag 15 September. De wekelijksche audiënties van H. M. de Koningin regentes aan de ministers, welke in den laatsten tijd vóór de optreding van dit Kabinet hadden opgehouden, worden weder her vat. Heden zou de minister van justitie, mr. Smidt, door H. M. op Het Loo worden ontvangen. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besl. van 4 Sept. is aan mr. W. K. baron van Dedem, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als burge meester van Hoorn, met bepaling dat dit ontslag gerekend wordt te zijn in gegaan op 21 Augustus dezes jaars, en met dankbetuiging voor de vele diensten, door hem in die betrekking bewezen. Uit Renkum wordt van 7 September gemeldTe 9 uren 45 m. hedenochtend kwamen HH. MM. de Koninginnen aan het station Wolfheze. Een meisje bood haar een bouquet aan. De Koninginnen reden in een rijtuig met 4 paarden bespannen (het gevolg in 2 rijtuigen) naar Heelsum en verder naar het hoogste punt op de Door- wertsche heide. Van hier hadden zij een prachtig gezicht over het geheele terrein. De Koninginnen stonden nu en dan in het rijtuig, met een kijker gewapend, om het terrein beter te overzien. Het af vuren der kanonnen en het vuren van de verdekt opgestelde infanterie ge schiedde in hare onmiddellijke nabijheid. Duizende toeschouwers uit alle om liggende plaatsen waren aanwezig. Het geheele terrein was tijdig door politie afgezet. Te 12 uren was de manoeuvre, die een prachtig gezicht opleverde, geëin digd, en reden de Koninginnen naar Oranje Nassauoordom daar het ont bijt te gebruiken. HH. MM. woonden heden eene revue bij op de Renkum- sche heide, en vertrokken te half vijf naar 't Loo. Door den heer J. E. Kroes, district inspecteur der Ned. Amerik. Stoomvaart maatschappij is bij de directie van den Staatsspoorweg eene klacht ingediend over de onvoldoende verlichting van het spoorwegperron te Groningen bij aankomst der late trei nen, ten gevolge waarvan eene vrouwe lijke landverhuizer (russische bannelinge) bij het uitstappen uit den trein eene dubbele beenbreuk heeft bekomen. Uit Amsterdam wordtvan 7 September gemeld: De sociaal-demo cratische vrouwen vereeniging „Door ver eeniging verbetering" hield gisteren middag in het gebouw „Constantia" eene openbare vergadering, waarin Do- mela Nieuwenhuis als spreker optrad met het onderwerp„Het socialisme en de vrouw". Spreker merkte allereerst op, hoe zich het verschijnsel heeft geopenbaard, dat niet de vrouw zelve voor hare opheffing is begonnen te strijden, maar de eerste stoot daartoe van de zijde des mans kwam. Verder zette hij de theorieën van John Stuart Mill en Bebel ten opzichte der vrouwenkwestie uiteeD, erkende, dat het vcreenigingsleven de uithuizig heid ongetwijfeld bevordert, doch daar- I entegen het despotisme, dat in hoofd- zaak in den schoot van het gezin wordt geboren en gekweekt, zal doen verdwij nen, en plaatste de beginselen van het socialisme op den voorgrond, die slechts met den mensch rekening houden, en in geen enkel opzicht eenig onderscheid j tusschen man en vrouw dulden, zoowel ten aanzien van maatschappelijke ver- j houdingen als op het gebied der zeden. 1 Ten slotte beval spreker samenwer- king tusschen man en vrouw aan, waar het den strijd tegen het kapitalisme i betrof, en gaf als zijne meening te kennen, dat, wanneer die strijd zou zijn beslist, tevens de vrouwenkwestie hare oplossing zou hebben gevonden. De gelegenheid tot debat, door de voorzitster, mej. Box, opengesteld, gaf I aanleiding tot een heftig gekrakeel tus- schen mej. Cohen en verscheidene der aanwezige dames. j Mej. Cohen zeide, dat zij als vrouw niet in de toekomst kon zien en slechts het verleden als maatstaf kon aannemen 1 voor hare beschouwingen. Dit had J er haar toe geleid, den man te leeren haten, die door alle tijden heen de vrouw onderdrukte en hare rechten miskende. Ook de sociaal-democraten maakten zich daaraan schuldig, die j zoowel in den tijd der fransche omwen- teling, als in het jaar '49 de vrouwen den toegang tot vergaderingen en de volksvertegenwoordiging weigerden. De vrouw, zeide juffrouw Cohen, wordt sluw genoemd, maar niet zij, maar de j man is het, die door sluwe middelen zijn doel tracht te bereiken Of hoe moet men anders, vervolgde zij, het gedrag van Fortuyn beschouwen, die de leden der Vrije Vrouwen vereeniging aanspoorde naar het congres te Brussel te tijgen, en, toen eene afgevaardigde daarheen was gezonden, mej. Drucker, J deze hielp de deur wijzen Eene zekere juffrouw Biesing betrad daarop de estrade en noemde juffrouw Cohen's bewering een logen, waarop deze heftig het eenmaal gezegde bleef volhouden, waardoor eenig tumult in de zaal ontstond, zoodat juffr. Cohen 1 niet vermocht haar pleidooi ten einde te brengen, en zelfs van de voorzitster, toen zij deze opmerkte, dat zij op die wijze niet alles kon zeggen, wat zij te zeggen had, ten antwoord kreeg„Dat hoeft ook niet juffrouw." Eindelijk werd door den hamer der presidente een einde gemaakt aan den feilen strijd, en trad de heer Nieuwenhuis weder op, stelde in het licht dat mej Cohen het debat in eene zonderlinge richting had geleid, maar ging daar toch op in, en vertelde aan de vergadering de juiste toedracht van het te Brussel gebeurde. In eenigszins opgewonden stemming werd de bijeenkomst daarna gesloten HOOFDSTUK IV. George was zeer moedeloos. Hij was misschien wel eens onderdaniger, maar nooit moedeloozer geweest dan nu. Hij had de ellende van een leven ingezien, dat door geen arbeid en geen hoop wordt verhelderd. Welk nut heeft eenige geleerdheid, als men op een en twintigjarigen leeftijd zich in duisternis moet terugtrekken en aan niets meer deel kan Demen? „Het ergste? Gij weet het. De hoop hangt geheel van uzelf af. Het is een ernstig gevoel, maar gij zijt jong en moet dapper zijn. De zucht tot drinken heeft nu al eenige heerschappij over u gekregen, omdat het al een tijd geduurd heeft. Het is eene erfelijke kwaal en gij hebt haar geheel plotseling gekregen. Als gij een aanval krijgt, drinkt gij eene groote hoeveelheid sterken drank, zooveel, dat het u in gewone tijden zou dooden In een paar dagen is de aanval over, nietwaar, en in dien tijd is uw wil als verlamd." „Mijn verstand werkt dan niet meer. Ik zie dan den geheelen tijd geesten voor mijne oogen dansen en bokkesprongen maken; zij hebben koppen van dieren, maar menschengezichten, die mij uitlachen en bespotten. Ik hoor dan onbekende stemmen, die mij vijandig gezind zijn. Dokter, ik kan u niet duidelijk genoeg de schrikbeelden vertellen, die het eind van zulk een aanval vergezellen. Tusschen de aanvallen gevoel ik geheel geen aandrang tot drinken; ik heb zelfs een afschuw van den drank." „Gij kunt altijd aan dien dorst voldoen, nietwaar „Ik denk aan niets anders, dan om zoo gauw mogelijk den dorst te lesschen." „Hebt gij een van uwe vrienden al geraadpleegd?" „Niemand weet er van, ja, niemand vermoedt het zelfs Ik heb Cambridge verlaten, omdat ik de ontdekking vreesde. Mijn op passer, die het wist, heb ik eerst een fooi gegeven en later heb ik hem in mijn dienst genomen. Hij verlaat mij nooit." Ah zoo. Het is zeer nuttig om iemand te hebben, die altijd bij u is. Maar dan moet het ook een verstandig man zijn, die vol gens goede voorschriften handelt, anders kan hij wel gemist worden. „Ik heb in de stad kamers betrokken. Geen mijner vrienden weet mijn adres. Om nog meer zeker zijn, dat ze mij niet zullen overvallen, heb ik niet ver van Londen in eene mooie streek een huisje gehuurd, waar ik mij terugtrek, als ik een aanval krijg, want Mavis kent de voorrekenen en brengt mij dadelijk naar het huisje. „Deze zorgzame bediende zorgt er zeker wel voor dat er genoeg drank voorhanden is, niet waar „O ja, er is altijd een groote voorraad." „Mag ik u wat vragen? Dj inkt de goede man soms ook een glaasje met u George verschoot van kleur. „Och wat hindert het, als hij op zulke gelegenheden eens een glaasje drinkt. Op andere tijden is het een eerbiedig en gehoor zaam bediende." „Ja maar drinken kan besmettelijk zijn. Hebt gij nooit be proefd, u tegen dien aandrang te velzetten „Mij er tegen verzetten Wel neenhet is dan alsof ik door den duivel ben bezeten, en men kan toch een duivel niet be vechten." „Men had vroeger eenige denkbeelden omtrent dien duivel, dien ik u aanraad eens te overdenken." „Ja gij hebt mooi praten. Maar gij had nooit zoo'n duivel te bestrijden." De dokter, die al tamelijk op leeftijd was en in zijn loopbaan veel ondervinding had opgedaan, schudde zijn hoofd als iemand, die als de gelegenheid het zoo eischte, wel veel had kunnen vertellen van den duivel en de gevechten, die de menschen alzoo met hem geleverd hadden. „Als gij vroeger geleefd had, zoudt gij wel door uw geloo genezen zijn, jonge vriend, antwoordde de dokter. Als gij dan eens zulk een aanval hadt gehad, zoudt gij bij den tweeden keer gezegd hebben; neen, dat is de duivel niet het is maar eene verkoudheid of een beetje koorts. Gij zoudt dat geloofd hebben, en dat geloof zou den duivel verdreven hebben." „Ja, maar wat moet ik nu doen, als ik dat geloof niet heb?" „Dan moet u iemand hebben, die u helpt dezen duivel in u te bevechten. Kan uw oppasser die persoon voor u zijn?" „Neen. Hij bewaart mij voor kwaad en zorgt dat ik nia

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1