NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Maandag 14 September 1891. No. 2513. A BOK N EB EK TSPKIJS ADVERTENTIEN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. 8e Landbouwtsntsenstgiiiny in Alkmaar. POLITIEK OVERZICHT. Burgerlijke Stand. FEUILLETON III III Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,66. Afzonderlijke nummers0,06. Dit blad veruchjjnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122., van 15 regels 60 Cent»; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar pl»atemimt«. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen ea Advertenties wordea aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en conraotieri. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandComvagnii Générale ie Fubliciti Btranghe O. L. BA VUB Go., JOHN T. JON BS, Suce., Farjjt 31J« Taubourf Monlmsrln, EERSTE BLAD. Haarlem, 12 September 1891. Vrijdagmiddag ten 3 ure heeft in eene plechtige zitting der arr.-rechtbank al hier de installatie plaats gehad van den nieuwbenoemden rechter - plaatsvervan ger in deze rechtbank, den heer mr. C. G. von Reeken, die tot deze be trekking is benoemd in de plaats van den heer mr. R. Koopmans, eervol ontslagen. Donderdag is alhier in den ouderdom van 68 jaar overleden de heer G. Pil- ger Lz. tot 1887 hootd der openbare school te Broek in Waterland. In 1888 door den gemeenteraad be noemd tot lid der plaatselijke commis sie van toezicht op het lager onderwijs, mocht hij die betrekking slechts drie jaar bekleeden en vervulde hij laatstelijk ook de functiën van secretaris van dat college. Zijn stoffelijk hulsel zal op de alge- meene begraafplaats a. s. Maandag voormiddag ten halt twaalf worden ter- aardebesteld. Door ds. H M. van Nes, pred. te Woudenberg, is voor het beroep naar Haarlem bedankt. De door de Vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland", tot oprichting van een ondersteuningsfonds ten voor- deele van behoeftige Oud-Strijders ver sierd met het Metalen Kruis en de Citadel-medaille, op heden in deze ge meente gehouden collecte, heeft de som van f 646,51% opgebracht. grond mopperen van Haarlems burgerij zal worden tegemoet gekomen, en dit nifl zal warht^n r»n plf» r»vAr1- van Van verschillende zijden vernemen wij en komen ook bij ons klachten in, dat het publiek ten postkantore alhier verbazend lang moet wachten, eer het geholpen wordt. Telkens moet nu deze dan gene zich genoodzaakt zien, weg te gaan, zonder geholpen te zijn. Wij kregen, daarbij de verzekering, dat de schuld in deze niet ligt aan heeren ambtenaren, daar dezen alles in het werk stellen, om het publiek zoo vlug mo gelijk te bedienen, doch slechts één lichaam hebben. Aangezien de bevolking der gemeente Haarlem in verhouding meer toeneemt dun eenige andere gemeente in ons vaderland, zal de toeloop in de wacht kamer ten postkantore mede als het ware dagelijks grooter worden. Wij hopeD, dat in deze aan het ge- vorden tegemoet gekomen, en di niet zal wachten op de overbrenging het postkantoor naar de Zijlstraat. 5)e Leden van hef Congres van Landbouw op de Tentoonstelling. Zie bijvoegsel) Te elf uur kwamen een vijftigtal van de congresleden in rijtuigen aan het terrein der tentoonstelling aan. De heer van den Oudermeulen. lid van het Hoofd bestuur, ontving de bezoekers aan het station. Bij den ingang van het terrein, had den de voorstellingen plaats en heette de voorzitter der Maatschappij, de heer Herman F. Bultman, de Congres leden in de fransche taal welkom. On middellijk daarop werd de eerewijn aan geboden. Zoodra de rijtuigen stilhielden, had het muziekkorps van Mann uit Leiden de bezoekers met fanfares ont vangen. De heer Bultman werd beantwoord door den voorzitter van het congres, den heer Méline. Daarop leidden de heeren Bultman, Waller en van den Oudermeulen de bezoekers rond, Van de Nederlanders merkten wij op den ingenieur Conrad en den heer Armand Sassen. Uit Frankrijk waren er o. a. Méline en Tisserand, sécrétaire général du ministère d'agricultureuit België, Karthuyvels en de Vuyst Duitschers merkten wij niet op, wel Jarmoloff, directeur der belastingen te St. Petersburg, twee Roemenen, Buesco en Pernaro een Italiaan, Carlo Ohlsen Graaf von Kolowrad en Von Poschko- witz «it Oostenrijk; André Dellorado, uit Spanje; uit Engeland Cecil Parker en Clarke Salmon uit Amerika en baron Bonde uit Zweden. Het aantal bezoekers schat ik op vijftig. Te 2 uur had op het terrein een concert van Manns kapel plaats, te vier uur vertrokken zij weer per extra-trein naar den Haag. Hartverscheurend is de ellende en nood in de russische districten, waar de oogst is mislukt. Aan een petersburg - sche correspondentie in de Times ont- leenen wij het volgende In de provincie Tamboff heeft de wanhoop der bevolking haar toppunt bereikt. Hoe ontzettend de vertwijfeling aldaar is, blijkt uit het afschuwelijke feit, dat sedert eenigen tijd een diphte ritis-epidemie in die streken heerscht en de ongelukkige vrouwen van het platteland, buiten zichzelven door het gebrek aan voedsel, haar kinderen in aanraking brengen met de lijders aan die epidemie ten einde de besmetting op hen over te brengen, opdat hun be- jvrijding uit de ellende door den dood I tegelijkertijd er toe medehelpt tot zekere hoogte het gebrek van de overige leden 1 van het gezin te verminderen. In dezelfde provincie, bekend wegens j haar paardenhandel en rundveefokke- rijen en in gewone tijden een der meest bloeiende districten van het rus i sïsche rijk, worden tegenwoordig veulens, een paar maanden oud, verkocht voor 20 k 30 kopeken, d. i- 48 60 cents het stuk, wijl de eigenaars niet in staat zijn, het voor hun onderhoud benoodigde voeder bijeen een te brengen. Onder deze omstandigheden is het niet te verwonderen, dat de russische dagbladen een goed onthaal hebben bereid aan de maatregelen, door de Heilige Synode tot leniging van den nood der gebreklijdenden genomen. Zij beeft bevolen in alle kerken collecten te houden voor hen, die door den mis lukten oogst - te lijden hebben, en tot ondersteuning van de kinderen, die de parochieschool bezoeken. Bovendien zijn de welgestelde kloosters, kerken en an dere godsdienstige lichamen aangeschre ven een deel hunner inkomsten be schikbaar te stellen v-oor de ongeluk- kigen, die met hongersnood worden bedreigd. De vice-superintendent van het poli- tie-departement is naar de districten Dunaburg en Vitebsk vertrokken om het onderzoek in te leiden naar de aldaar voorgevallen ongeregeldheden wegens den uitvoer van rogge in groote hoeveel heid, onmiddellijk voor dat het verbod van uitvoer van rogge in werking trad. Voorts heeft de minister van Finan ciën bepaald dat alle personen, die de met hongersnood bedreigde districten wenschen te verlaten, om zich naar andere provincies van het rijk te bege ven, op de spoorwegen derde klasse kunnen reizen tegen een vijfde van den gewonen prijs van vervoer. De provin cies, die met hongersnood worden be dreigd zijn Voroneje, Kharkofï, Koursk, Toula, Riazan, Tamboff, Pensa, Sara- toff, Samara, Kazan, Simbirsk. Nyni- Novgorod, Viatka, Ekaterinoslav; Polta va, Kherson, Perm Ufa, Orenburg, drie districten van Oral, drie van Tobolsk en het gebied Turgai. Meerdere dis tricten zullen hieraan waarschijnlijk kunnen toegevoegd worden, zoodra nauwkeurig de opbreDgst van den oogst bekend is De sectie voer de sociale maatregelen, van het katholieken-congres te Mechelen, heeft zich verklaard voor het stichten eener strafkolonie in den Congostaat. Uit Galgocz (in Hongarije) wordt van 11 September gemeldKeizer Franz Josef heeft heden aan het diner ten hove, ter gelegenheid van het verjarings feest van den Czaar, den volgenden dronk ingesteld„Op de gezondheid van mijn dierbaren vriend, den Keizer van Rusland In Frankrijk worden op dit oogenblik geen congressen van burgers en geleer den gehouden, maar zijn aller oogen gevestigd op het militaire congres, dat daar vooroefeningen houdt met de nieuwste vernielingswerktuigen met het oog op een internationalen oorlog. Hier wordt ook.wat kruit onnut verschoten, zou de oppervlakkige lezer beweren, want dit congres kost den staat niet minder dan 4 millioen frs. Intusschen hebben r die spiegelgevechten reeds ge leid tot veroordeeling van sommige bladen, die wat al te nauwkeurig de bewegingen der troepen wereldkundig hadden gemaakt. Zij zullen nu geza menlijk daartegen protesteeren. Tusschen den engelschen gezant te Constantinopel en de turksche regeering is een klein geschil gerezen- Juist vóór de gezant eenigen tijd met verlof zou gaan, ontving hij een uitnoodiging tot eene audiëntie, die echter ten slotte werd uitgesteld tot een datum, waarop hij reeds op reis zou zijn. De gezant bleef daarvoor niet te Constantinopel, zoodat de audiëntie niet plaats vond. Thans, bij zijn terugkeer, werd hem medegedeeld, dat de sultan hem gaarne zou ontvangen wanneer hij zich op den gewonen audiëntie-dag aanmeldde. De gezant staat er echter op, weder een officieele uitnoodiging te ontvangen, waaraan totnogtoe geen gevolg werd gegeven. Wetgevende Macht. VEREENIGDE KAMERS. P er Telegraaf. Zitting van 12 September. De min. van Binnenlandsche Zaketi heeft bij de sluiting der Kamerzitting gewezen op den invloed die de ziekte en het overlijden des Konings op den loop der parlementaire werkzaamheden heeft gehad en op de hartelijke mede werking der Kamers aan daaruit voort vloeiende maatregelen; verder wees hij op het niet gelukken der afdoening van de regeling der levende strijdkrachten en de wisseling van ministerie na den uitslag der verkiezingen. TELEGRAMMEN. LONDEN, 12 Sept. (Reuier). Ter beurze werd gisteren medegedeeld, dat de heer Oppenheim, consul generaal der Zuidafrikaansche Republiek in Frankrijk, gemachtigd is onderhandelingen aan te knoopen over een leening van 3.000.000 pd. st., ten behoeve van de uitvoering van openbare werken. Op de obligatiën waarborgt de regeering een rente van 4%percent. Stoomvaartherichten. Het stoomschip Prins Alexander van Amsterdam Daar Batavia, vertrok 10 Sept. van Genua. Het stoomschip Utrechtvan Java naar Rotterdam, arriveerde n Sept. te Suez. Het stoomschip Spaarndam, der N. A. S. M., van Rotterdam, arriveerde Donderdag 10 Sept. des v.m.te New- Yoik. Het stoomschip Obdamder N. A. S. M., van New-York, Donderdag 10 Sept. te 6 ure n.m. van Boulogne vertrokken, arriveerde n Sept. te Rotterdam. Het stoomschip Dubbeldamder N. A. S. M., van Amsterdam naar New- York passeerde 10 Sept. des avonds 9 uur Lezard. Het stoomschip Rotterdamder N. A. S. M., van Amsterdam naar New York, passeerde Vrijdag n Sept. des v.m. 6 uur 50 min. Lezard. Geboorten 10 Sept. C. Mes-v. Wieringen d. - E. Israels-Cohen Bessie d. - J. F. Luttik-Kernekamp z. - 11. J. J. Heijt-Lindeblad z. - A. Rade maker-Verwoerd z. - C. M. Eken- Handgraaf z. (levenl.) - 12. S. Baars- v. Honschooten z. - C. v. d. Bosch- Cobelens z. - E. Roest-Haalebos d. Overleden: io Sept. A. de Leeuw- Boon 43 j. Oude Groenm. - G. Pilger 68 j. Hasselaarsplein. - n. T. W. Opbroek 4 m z. Wouwermanstr. - 12. W. Gillot 70 j. Nieuwe Groenm. FAMILIEBERICHTEN uit de VOORNAAMSTE D A 0 RL A 0 K N. Geboorten: 9 Sept. C. E. Kwinke- lenberg- De Gooijer z. Hilversum. - 10. J. Davids—Mogendorff z. Amst. - 11. E. RudelsheimVan Leeuwen z. Amst. Gehuwd 9 Sept. J. van der Feer Pz. en N. Jongbloed. Sneek. - 10. H. Wittpen en A. G. Vermie. Amst. Overleden.- 27 Aug. G. A. Heems- kerek de Witt 30 j. Bazel (Zwitserl.) - 8 Sept. L- Wiesmeijer 55 j. Vreeland.- 9. J. Korlvinke 49 j. Alkmaar. - A. P. J. Schrikker 34 j. Amst. - 10. P. J. van Endt 70 j Woerden. 12 HOOFDSTUK VI. Wel zeker, met genoegen. Ik heb u gezegd, dat de duivel wel te slim zou zijn. Nu was Mavis, mijn oppasser, hierbij in 't spel." „Ah ja ik herinner mij dien bediende. Hij is dus uw duivel „Ja; soms denk ik, dat hij het is. Nu zooals alle groote goo cheltoeren, was deze ook zeer eenvoudig. Toen ik Mavis op droeg om een kapitein voor mij te zoeken, wist ik niet, dat hij neven bij de marine had. Maar gelukkig voor mij was dat zoo. Een van deze neven was kapitein en een zeer goede ook, ofschoon hij telkens afgezet was geworden wegens zijn dronken schap. Dat hoorde ik eerst later. Hij gat voor dat hij den smaak van geestrijke dranken niet eens kende, dat hij van zijn jeugd af een afschaffer was." „Dat was een krachtig begin." „Ja dan hadden we nog een hofmeester aan boord. Hij was ook, zooals later bleek, een neef van Mavis en had met zijne superieuren ongenoegen gekregen, om de slechte gewoonte van dikwijls dronken te zijn. Hij gaf tevens voor, ook lid van het matigheidsgenootschap te zijn "en zelfs geen jenever te kunnen ruiken. Nu begrijpt gij, dat ik met deze twee mannen en Mavis, die zooals ik had behooren te weten, niet buiten zijn bier en zijn grog kan, er tamelijk zeker van was, dat er drank bij de hand moest zijn. Zij hadden inderdaad genoeg aan boord om de boot te doen zinken, maar zij hadden het natuurlijk goed "verborgen. Aan tafel en aan het ontbijt dronken wij Apollinaris- water." „Hoe kon deze trouwe bediende den drank naar uw kajuit vervoeren „Door eene kunstige uitvinding, die hem als een man van vernuft heeft doen kennen. Hij wist zeer goed, wat er zou ge beuren en nam zijne voorzorgsmaatregelen, zoodat, toen ik bijna zonder eenige voorteekenen zulk een hevigen aanval kreeg, dat ik waarlijk dacht, dat hij mij zou dooden, alles voor mij in gereedheid was gebracht. „Mavis", zeide ik „geef mij wat whisky, en ik zal je vierhonderd pond geven. U moet weten, dat ik hem tweehonderd pond had beloofd, als hij mij geheel hersteld thuis bracht." „GoedMavis was een ver-ziend bediende." „Nu fluisterde hij mij in het oor, wat ik doen moest. Toen doorzoenten de twee doktoren mijne kajuit en mijne zakken- Zij sloegen geen hoekje overen namen de matrassen en de kussens uit mijn bed. Toen zij er zich van overtuigd hadden, dat er niets voor mij was, lieten die knappe lui mij in bed gaan, om het daar uit te vieren „Dwazen, dien zij waren om u te verlaten 1" „Toen gingen zij buiten de deur zitten om mij te bespieden. Zij waakten den ganschen nacht, maar op het oogenblik, dat zij uit de kajuit gingen, schroefde ik een knop los, die zooals het scheen, den wand moest versieren en haalde daar een slang met een mondstuk uit de slang stond in verbinding met een vat whisky. Nu begrijpt gij de sluwheid van den duivel wel, dokter." „Ja, ik doorgrond haar volkomen." „Mavis verdiende dat geld. Ik had eene verrukkelijke reis, die afgewisseld werd door vele van zulke kleine voorvallen, als ik u beschreven heb. Wij waren allen erg voldaan, behalve de twee mannen der wetenschap." „Dat is zeker alles, wat gij mij te vertellen hebt," zeide de dokter koeltjes. „Ja. Ik heb het opgegeven om nog eens tegenstand te be proeven. En als ik niet door mijn verzet tegen den drank genees, kan ik in 't geheel niet genezen." „Zoo, gij hebt dus nu alle hoop verloren. Wel, mijnheer Atheling, het is zeer jammer een hoopvol jongmensch te zien verongelukken. Zal ik u uwe toekomst eens voorspellen?" „Ja, als gij het kunt, wil ik het wel eens hooren." „Uw wil is nu zoo zwak geworden, dat gij geheel geen tegen stand meer kunt biedenja zelfs voor het denkbeeld van tegen stand terugdeinst. De aanval, die een soort van krampachtige aandoening is, zal bij vastbesloten weerstand overgaan en is in uwe verbeelding nu in een vreeselijk machtigen duivel ver anderd, aan wien gij u zonder slag of stoot overgeeft. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1