CLAASSEN BEUNS, Bierbrouwerij „De fitte iaat STOUT~ën ALE, KUNSTTANDEN. F, H. SMIT, J. HÖGBNBIJL, GELE ZEEP PRINCE5SB- EN GERSTEBIEREN, Mszaïk- ia Parketvloeren StQU-ïmerlj nu Cta. Wascü-Inricimng Zijlstraat 97. StoomkixnstververiJ en Chom. Wasscherij, GEBHS. SCHOMAGEL, De Landbouwtentoonstelling in Alkmaar. Natuurkundige Proeven voor Iedereen. Predikbeurtgn der Ned. Hen. Kerken xNdvertentiëü. Bakenessergracht No. 13, Hassiers en Commissionnalrs in Effecten, F, VA I 111DI10DI, ia Effecten, Assorantiën etc. Qude Groenmarkt 28. Inziekinstr.. Snaren, enz. JAN DEKKER, firma SCHENK, Ged. Oude Gracht 13. Spaarn wouderstraat 14. van ultstekcndfi kwaliteit worden op fust afgeleverd. eXCe|)oetorbfLEHMAN SON, Koninklijk Mr. Tandarts, I JUL. WULFF CD. kruisstraat 34. maakt, tot berging van het vervangene in zijn portefenille gebruii' van het hou ten uitstek voor een der gesloten loketten. Met een ruk vliegt op eens het deurtje <-pen eu nijdig klinkt het: „Wat moet jij?" „Ik moet niets,is het kalm bescheid, maar jij hier wordt de portemonnaie voor den dag gehaald „jij moet mij een postzegel van een halven cent peven." Poëzie en Proza, Ach waartoe trekt ge mij I" Die regel kwam voor in een vers van zekere dichteres, die onlangs in een kleinen kring werd voorgelezen. Toevallig trof het, dat na dezeD regel de lezer een tamelijk lange pauze maakte, wat een der eenvoudige onder de toehoorders noopte een poging tot beau!woording der vraag ten beste te geven. „Wel," was het bedaarde antwoord „ik denk voor 't naast, dat het ont bijt al een uur ot anderhalf op baar heeft sta - si wachten en dat haar moeder h-itir noodig heeft om de kapjes af te wajs«ben en een handje te helpen met di- ledden!" Ken jaar geleden werd Sophie, een meisje, naar de kostschool gezonden. Ua*r broer zei, dat het hem zou ver wonderen of zij nog kostschoolkuren zou krijgen. Al heel gauw ontving hij eon brief, deftig onderteekeDd „Sophia." In antwoord daarop schreel hij terug „Lieve zuster Sophia. Je laatsten brief in orde ontvangen. Mamaa en Papaa zijn wel, Tante Henriëttea en oom Georgea zijn pas aangekomen, van Amsterdams. Ik heb een nieuwen hond gekocht, die Osara heet. Je liefh. broeder Piëta. 6truilc.ro over. Je geld of je leven Sleckte bvtaler. Lieve vriend, ik ben juist heel slecht bij kas. Wil je een accept op tien dagen Gemiddeld komen er iedere week men- scheri door overreding op straat in Lon- dr*n om, terw^l zeker tienmaal zooveel worden gewond. Een machtige. Eenige jaren geleden had de oude kassier van het bankiers huis R itbschild, na dertig-jarigen dienst, 250.000 francs overgespaard en wilde nu zelf zeker beginnen. Het speet zijn pan non, dat zijn kassier hem verliet, muur hij wenschte hem goed succes. De kassier stak zich in speculaties en had bin» en weinig tijds al zijn geld verloren. Z< lf inziende, dat bij een goed onder geschikte, maar een slecht patroon was, kwam hij bij de Rothschilds, vertelde zyn ongeluk en verzocht weer op he; kantoor geplaatst te mogen worden. De jan kier herstelde hem in zijne oude functie, gaf hem een jaar salaris voor en ried hem dit in een zeker fonds te bre» gen. Dit deed de kassier. De bankier onderrichtte zijn makelaars hoe te ban delen, en gezamelyk voerden zij don prijs op tot een hoogte, waarop Rothschild den kassier aanried te verkoopen. Dit deed de kassier met een winst, die hem voor al zijn verliezen schade loos stelde. Toen brachten zij den prijs op bet normale cyfer terug en de ban kier debiteerde zichzelven voor de 250,000 francs, die hij wist, dat zijn employé te troLsch geweest zou zijn om als eene rechtstreeksche gift aan te nemen. Lang weggebleven. Een student bracht zijne vacantie thuis door. Eens beval zijn vader hem een blok bout voor het haardvuur te halen. Dit weigerde de zoon, een twist was er het gevolg van, eu met een dollen kop liep de zoon weg en g'Og naar Amerika. Tien jaar later was bij wat bedaarder geworden hij had intusschen fortuin maakt en was verlangend om het dorp, waar hij geboren was, eens weder te bezoeken. Toen hij aan de ouderlijke woniug kwam, nam hij van bet erf een blok bout, trad binnen en zeide „Hier is het blok, vader." De oude man, die juist aan zijn avond eten was, antwoordde, zonder de minste verrassing of verbazing te laten blijken „Ju hebt er lang den tijd voor geüomen, ga nu zitten, want het avondeten wordt koud." III. Wat ook uit Wageningen is ingezon den, dat zijn tabaksplanten en tabak, zoogenaamd zandgoed, aardegoed en best goed. In dezen tyd, nu do tabaksmarkt »oo hard aan het dalen is, zal ook de wageningsche soort, die nu juist niet voor de fijnste doorgaat, wel nadeel lijden. Vanmorgen (Vrijdag) was er op de kaasmarkt tentoonstelling van kaas. Te tien uur ving de markt aan. Wie gewoon is aan de kaarlemsche kaasmarkt (en zelfs aan drukke markten) kan zich on mogelijk een juist denkbeeld vormen van de bedrijvigheid,' die hier heeracht. Vooral by het wegen èn wegdragen van de kaas wordt er door de kaasdragers gewerkt op eene manier, waarvoor menig werk man zou passeD, Die kaasdragers, die in het voorbijgaan gezegd, nog te werk gaan naar overoude rej|lementen, zijn verdeeld in vier afdeelingen, om zoo to zeggen, die niet naast elkaar werken, maar elkan der eene scherpe concurrentie aandoen. Batuurlijk bevordert dit wel de snelheid der expeditie en do concurrentie is aóo niet, ot de kaasdragers verdienen nog wel een aardig duitje. Men schat hun jaarlijksche verdienste op vierhonderd vierhonderd vijftig gulden, wat nogal van beteekenis mag heeten, als men bedeukt dat zij daarvoor slechts óen dag in de wet k behoeven te werken. Maar dat het werk zwaar is, daarvan zouden velen hunner wat kunnen vertellen. Maar de afdeeling waartoe zij behooren, worden zij onderscheiden in rooden blauwen, gelen en groenen en dragen groote hoeden van die kleur, waarvan de eigenaardigheid aan de leelykheid niets toegeeft. Van de hoeveelheid kaas een denkbeeld te geven, gaat boven mijn vermogen de aanvoer, benevens de ten toongestelde kazen, vormden een enorme massa, die in de euivere rijen gelegd, een frissohen aanblik opleverde. EveDmiD waag ik het, om het aantal boerenwa,.'ens te 'axeereD, dat met den noodigen inhoud en de nooaige paarden (nooit meer dan een, want een echte boer rijdt niet met twee paarden) dezen morgen in Alkmaar is aangekomen en zich allengs naar het tentoonstellingster rein begaf, vader meS een sigaar in 't hoofd en moeder met de karabies. Te elf uur kon men in den restaurant op het terrein al aan „Jan" om een bittertje hooren roepen, een artikel dat een boer altijd kei drinken, onverschillig of het vó)r of na zijn noenmaal is. Te twaalf uur werden de aangespannen paarden in den ring voorgevoerd (den eersten prys behaalde de heer G. Dillewijn van Wormerveer) en daarna had eene keuring van hengsten en stieren plaats. Een ontzaglijk groote menigte bewoog zich in en om de gebouwen, onverschillig jegens de warme zon, die op geduchte wijze op ons neerscheen. In den namid dag kwam de heer commissaris der ko ningin in Noord-Holland, jhr. Mr. J. W. M. Schorer, op bet terrein en bekeek een en ander met groote belangstelling. De hooggeplaatste dignitaris had evenwel zijn bezoek Diet als officieel willen be schouwd hebben, vandaar dat alle receptie dan ook ontbrak. Het Hoofdbestuur ge leidde den gast. Wanneer men de expositie vergelijkt met vorige, dan vindt men een uitbrei ding in de afdeeling machinerien. Vooral de firma Boeke en Huidekoper heeft eene groote collectie werktuigen by elkaar ge bracht, terwyl ook de gewone trouwe •omparanten Landréen Glinderman, wed. Massee en Corn. Koning Jr. Diet ach terwege zijn gebleven. Ook de inhoud van het hoofdgebouw (nog een gesihenk aan de Maatschappij van den vorigen voorzitter, mr. D. Visser van Hazers- woude) bevat veel aantrekkelijks, voor namelijk op het gebied van vruchten en bloemen, maar het is jammer, dat niet strenger de hand wordt gobouder» aan het verbod om te rooken. Of de wachters geen streng consigne hadden, of den stroom van bezoekers niet konden con troleeren, zeker is het, dat op tal van plaatsen rookwolkjes opstegen. De groen ten waren reeds totaal verlept en de tabaksrook zal wel zorgen, dat Zondag geen enkele bouquet meer presentabel is. De moeite van de bezichtiging waardig is ook de collectie zadel mak ere voort- brengselon, goede verzamelingen tuin meubelen, waarvoor dan ook heel wat voor de verloting is aangekocht, en ge reedschappen noodig bij (le kaasbereiding. Want op de kaasbereiding steunt het vak, een „goeie keezer" is voorden boer evenveel waard als voor den bloemist een knecht, die een smaakvolle bouquet kan arrangeeren. Vrijdagavond heeft de kapel van Mann uit Leiden een concert gegeven in de Buiten-eocioteit, dat bijgewoond werd door eenige duizenden menschcn, zoowel in de sociëteit zelve als in de Burger- 8oeieteit daarover, terwijl het getal hoor ders buiten het hek natuurlyk nog het allergrootst was. Zaterdag te 2 uur concert van dezelfde kapel op het tentoonstellingsterrein. Dan komen per extra-trein de leden van het landbouw congres uit den Haag de ten toonstelling met een bezoek vereeren en gaan daarna eveneens per extra-trein naar de residentie terug, 's Avonds concert door twee muziekkorpsen midden in de stad, verlichting en wat dies meer zij, enfin splendid Met al dat plesier is niet iedereen even aardig en vriendelijk. In een plaat selijk advertentieblaadje werd per adver tentie bericht dat in een der eerste hotels ("den naam erby) logies was te krijgen voor veertig cent, een diner voor dertig en een kop koffie voor drie cents. De flauwe grappenmaker die de advertentie inzond, had daar den naam van den hotelhouder nog wel onder gezet. Wie het is, weet men nog niet, maar ée ho telhouder zal (en daar heeft de man gelyk ïd) dat wel trachten te ontdekken. Ik kan er niet bij melden, of inderdaad vele zuinige boeren er, wat men noemt, zijn „ingevlogen," en voor acht stuivers heb ben willen logeeren, of voor een schel ling dineeren. m. De geheimzinnige wijzer. Vouw eeü liebt stuk papier in vieren en knip daaruit een stuk dat den onder- n grootte heeft, waarbij lengte en staanden vorm e de vouwen over breedte loopen, gegeven door de dit op de punt de phiats waar lynen elkander vervolgens het naald in een der van een nieuwen het geheel ofbord, dat 8 heeft afgedroogd een metalen plaat, of iets dergelijks, met dit wijzertje een niet al te dik voet, dat men te schoongemaakt gedroogd. Kondig nu aan de zooals is aange- dunnelijnen. Leg van een naald op genoemde dunne ontmoeten, steek andere einde der vlakke einden kurk, en plaats ""q op een tafel 1 men goed en vooral niet op hetzij koper, ijzer Over de kurk plaatst men nu bierglas zonder voren goed heeft en bij het vuur dat gezonder het glas op te lichten, het wijzertje om den spil zult doen draaien, en dat de punt ervan naar iemand in 't gezelschap zal wyzen, dien men te voren heeft aange duid. Daartoe is het voldoende dat men het glas met een wollen lap aan dien kant wrijft, waar de aangeduide persoou zich bevindt, men zorge daarbij met de andere hand op het glas te drukken, zoodat het niet verschuilt. Het wijzertje zal dan op den naald ronddraaien, totdat de punt zich voor het gewreven gedeelte van het glas beviudt. Dit verschijnsel vloeit voort uit de omstandigheid dat het glas door het wrijven electrisch wordt en de eigen schap krijgt om lichte voorwerpen aan te trekken. Wanneer men nu met den doek in de zelfde richting cirkelvormig den boven kant van hot glas wrijft, kal men het pijltje zien draaien steeds met grooter sneiheid als een magneetnaald, waarom heen men een stuk yzer doet draaien. Vervangt toen nu de pijl door een kruis met gelijke armen eu hangt men aan de uiteinden met zeer dunne draadjes lichte papieren paar dj es, dan zal mei. het bovenstaande doende, de vier paard- jes zien draven. Maakt men er dan een deuntje muziek bij, dan draven de beestjes op den maat daarvan Het is noodig dat men deze proef zoo accuraat mogelijk doe en liefst in een niet vochtige kamer of bij een vochtige lucht. TE HAARLEM, op ZONDAG 13 Sept. 1891. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Nam. 2 ure, Knottenbelt- 48e Zondag, 's Avonds 6 ure, Bidstond voor het Neierl. Bijbelgenootschap. Sprekers de HH. Barbas, van Leunep en Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Je.nt-Kerk. Voorm. 10 ure, J. 1). van Arkel. pred te Bloemendaal. Woensdagavond 7 ure, Barbas. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, J. W. Knottenbelt. Waalse he Kerk Voorm. 10 ar«, Bourlier, past, a la Haye, Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Av. o ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der Vereettigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Hesta. Remmstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Noorderkerk (Ridderstraat.) Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Av. 6 ure, J. Langbout. Woensdagavond 8 ure, Langbout. Voorm. Voorm. Voorm. Voorm. Voorm. Voorm Voorm. Voorm. Nam. 2 Voorm. Nam. 2 Voorm. 's Atobi Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. 10 ure, van Rhijn, indiesch predikant. Beverwijk. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal 10 ure, Ph. J. Hoedemaker, pred. te Amsterdam. Heemstede. 10 ure, J. Kuylman. HHSegom. 9% ure, M. Buchli Fe»t. Houtr||k en Polanen. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. ure, Zondagschool. Santpoort. 10 ure, J. van Witsenburg, pred. te Zaandam. Spaarndam. ure, B. J. Swaan, Pred. te Haarlem. Velsen. 10 ure, H. Waardenburg. 5 are, H. Witrdenburg. Zandvoort. ure, P. J. Moeton, Pred. te Haarlem. VERKOOPLOKAAL kunnen dagelijks goederen wor den ingebracht en worden op ver- langen van huis afgehaald. N. D. DE LEDE, Makelaar. Hoofdagenten voor Haarlem en Omstreken der JLevensverzekering-lflij „DE PItiiSJX", te Parijs, 1819 s belasten zich met den in- en verkoop van effecten, verzilveren coupons, losbare obligation en vreemde muntspeciën tot de hoogste koersen, nemen gelden a deposito voor langen en korten termijn, geven en nemen gelden op prolongatie tegen onderpand, sluiten assurantiën tegen brand en op transporten tot billijke premiën bij eerste maatschappijen op beurspolis. Schagchelstraat 28, belast zich met den aan- en ver koop van Effecten, het verzilveren van Coupons, sluit prolongation en plaatst gelden onder hypothecair verband. MAGAZIJN VAN Inruilen, Verhuren eu Repareereu. 3MDLa,E!iolE, voor alle Gelegenheden. Wie Zuivere Zeep wil koopen, vrage bij zijn Win kelier naar de uit de Fabriek *DE ADELAAR VAN te Wormerveer. Alle voorkomende Heeren en Dames Kleedingstuk- kenAmeuhlementstoffen enzworden geverfd of uitgestoomd en binnen 8 dagen als nieuw weder afgeleverd. SPECIALITEIT voor het verven in alle kleuren en uit- stoomen van Struisvederen. ft Twee Gulden per Tand, f40 per Kunstgebit, plaatsing zonder pijn, met gezegelde garantie. Dezelve munten uit door sierlijkheidsterkte en doelmatigheid. r Oade slecht vervaardigde Kunst-Tanden en Gebitten worden Oppert 156, het 6e huis van af het Groote Kerkplein, Rotterdam. Te HAARLEM te eonsulteeren eiken Maandag en Vrijdag van 10 tot 1 en van 2 tot 4 uur, GROOTE HOUTSTRAAT 175, naast de Manége. in ruime keuze voorhanden bij /jririfr-Ituitfiispaarne 66. Haarlet». VAN MAGAZIJNFABRIEK Gr. Houtstraat 86. Helmbrekerssteeg. Etablissement, geheel naar de eischen des tijds ingericht. Aflevering der goederen binnen 8 dagen. voorheen: Firma Wed. C. D. F FT 1MB. ZO SF Et, SPI ECELM AKER. VERCULDER. PLAATHANDELAAR. ENCADREUR.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 7