NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Dinsdag 15 September 1891. No. 2514 A BONN EMEN TSPItIJS ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. Schietwedstrijd Schutterij FEU1LLET ON; III ilYAItli MAV. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Ilsarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verscbjjnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hnrean Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. Teleroonnnmmer 122. van 1—5 regel» 50 Cent»; iedere regel meer lOCent». Groete letter* naar plaat«rnimte Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten sa door alle boekhandelaren en courantier®. Directeuren-Uitgevers J. C. FEEREBOOM en J. B. AVIS. a 00f'dug enten voor het Buitenland: Compagnie Glmtrale de PubliciU Btranghre P. 1. JJAPhS f Co., JOHN F. JON BS, Suce., Pargt 31 Ju Tauiourf Montmartre Haarlem, 14 September 1891. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag 16 Sept. 1891, des namiddags te 1 uur. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen s'uk ken2. Voorstel B. en W.W. vaststelling gemeente-rekening 1890, met advies commissie van Financiën3. Idem idem. overweg einde Leidsche straat over den spoorweg4. Idem idem. crediet plaat sing faecaliën putten 5. Idem idem. toelage leeraar H. J. de Vries6. Idem idem. ruiling grond Heerenhek met Gebr. Mooy7. Idem idem. wijziging titulatuur van enkele gemeente ambtenaren8. Idem idem. adres commissarissen ge meentelijk muziekkorps om verhooging gemeente-subsidie; 9. Idem idem. adres W. Visser, leeraar in de gymnastiek, om vergunning tot het geven van lessen 10. Rapport comm. v. fin. begrooting 1892 St. Elisabeth's of Groote Gasthuis 11. Idem idem. rekening 1890 dienst doende schutterij12. Idem idem be grooting 1892 stads-apotheek 13. Idem idem idem. 1892 gildegoederen14 Voordracht B. en W.W. en districts schoolopziener benoeming hootd koste- looze school lett. D.15. Aanbeveling commissarissen stads-apotheek benoe ming lid; 16. Aanbeveling B en W.W, leeraar teekenen middelb. onderwijs. Stukken ïan den Raad. Door het College van Commissarissen over het Gemeentelijk Muziekkorps is aan B. en W. ingediend, als bijlage 3 van hun rekest, een staat van den toe stand der gemeentelijke- en schutterij muziekkorpsen in andere gemeenten. Be- halve te Haarlem, bestaat alleen te! 'sBosch en te Kampen een gemeente-; telijk muziekkorps, beheerd door een' specialevan gemeentewege aan te wijzen commissie. Bij het rekest is een staat gevoegd waaruit blijkt, dan de gemeente 's-Bosch (aant. inw. 27138) een subsidie geeft aan 15750; Kampen (18687 inw.) J 7450; Zutphen (17185 inw.) f3000; enz. alle plaatsen met een veel kleiner zielental dan Haarlem (50500) en met een in verhouding veel grooter subsidie. Uit den vergelijkenden staat blijkt dat 's-Bosch heeft 35, Kampen 25, Arnhem 40 en Utrecht 40 a 45 muzi kanten, die verplicht zijn resp. 50, 20, 25 en 4 openbare concerten 's jaars te geven, in den Bosch evenveel als in Haaarlem. Voor de betrekking van leeraar het handteekenen aan de H. B. S met 5 jar. cursaan die ter opleiding voor handel en nijverheid en aan de Burger avondschool, wordt het volgende viertal (alf. gerangsch.) door B. en W. aan den raad aangeboden J. de Jong Cz., te Brielle P. H. Kisjes, te Warfum J. K. Swaters, te Goes; F, E.Vogelsang, te Zierikzee, terwijl wordt voorgesteld eene gez. jaarwedde van f 1850. Door B. en W. wordt aan den Raad aangeboden ter goedkeuring de voor waarden tot eece verhuring in het open baar van het lokaal „de Korenbeurs", waarbij de nieuwe bepaling is opge nomen, dat in het gebouw voortaan geen sterke drank verkocht zal mogen worden. Ingekomen een rekest van W. Visser, leeraar in de gymnastiek aan de Hoo- gere Burgerscholen alhier, om met ingang van 1 Sept. a s., gedurende drie uur per week werkzaam te mogen zijn aan de kost- en dagschool van den heerR. Prins op het Prinsenbolwerk. B. en W. adviseeren om de gevraagde toestemming tot wederopzegging te ver leenen, mits bedoelde lesuren geheel vallen buiten die der H. B. Scholen, zooals adressant voorstelt. B. en W„ wenschen de titulatuur van enkele gemeente ambtenaren te wijzigen en stellen aan den Raad voor De opzichter over de werken en ge bouwen voortaan te betitelen, met den naam van hoofdopzichter over de wer ken en gebouwende opzich ter over de gemeente-reingiing met den naam van hoofdopzichter over de ge meente-reiniging, de eerste meesterknecht bij dien tak van dienst, met den naam van opzichter en eindelijk de tweede en derde meesterknecht, alsmede de voorwerker bij het tonnen stelsel, met den naam van onderop zichters. Rekest ingezetenen van Haarlem, in zake het Het volgende rekest is aan den Ge meenteraad ingediend Aan den Edel Achtbaren Gemeenteraad van Haarlem Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen inwo ners van Haarlem, dat zij met leedwezen hebben kennis genomen van het praeadvies, door Bur gemeester en Wethouders uitgebracht op de aangevraagde subsidie van de ge meente, voor het Gemeentelijk Muziek korps, dat wanneer mocht worden besloten de aangevraagde subsidie niet toe te staan, de ontbinding, van bedoeld korps, onvermijdelijk is, dat hierdoor aan vele ingezetenen schade zal worden berokkend, daar toch het gemis aan muziek vele familien, die thans, hetzij gedurende het geheele jaar, hetzij gedurende de zomermaanden in Haarlem wonen, zuilen vertrekken, naar die plaatsen, waar zij, op het gebied der amusementen, meer kunnen genieten dan hier 1 at hierdoor ongetwijfeld de ontvang sten der gemeente en van een belang rijk deel barer ingezetenen in niet ge ringe mate zullen dalen, zoodet dus èn aan de Gemeente èn aan de nering doenden een onberekenbare schade zal. worden toegebracht dat adressanten meenen dat de ge vraagde subsidie wel mag worden toe gestaan, omdat de voordeelen van deze betrekkelijk "geringe uitgaaf aan alle standen in onze gemeente ten goede komen en zoowel vermogenden als on- vermogenden van de uitnemende uit voeringen van het muziekkorps genot hebben. Als een belangrijk feit wenschen zij mede te deelen, dat uw Gemeenteraad reeds in zijne zitting van 13 Januari 1864 heeft betoogd, dat, voor eene ge meente als Haarlem een goed en dege lijk Muziekkorps niet slechts wenschelijk doch noodzakelijk was, Als uw geacht college daarbij in aan merking neemt, dat men toen, behalve de Schutterij-muziek, hier nog een muziekkorps van het garnizoen had, dat Haarlem sedert dien tijd in zie lental bijna is verdubbeld, zijn omvang is vergroot, zijne aantrekkelijkheid voor bewoners van omliggende gemeenten toegenomen is, dan vermeenen zij, met de meeste bescheidenheid, dat het be staan van één goed en degelijk Muziek korps thans alleszins is gemotiveerd. Adressanten vertrouwen dan ook, dat waar de Spaarnestad, die door haar ver leden, haar schoone omgeving, haren bloei en het aantal inwoners, wordt ge rangschikt onder de eerste gemeenten des lands, niet zal worden achtergesteld bij zoovele kleinere gemeenten, waar een muziekkorps geheel van gemeente wege wordt onderhouden Ondergeteekenden wenden zich, op de aangehaalde gronden, tot Uwen raad, met verzoek gunstig te willen beschik- j ken op het rekest van de Commissie j voor het Gemeentelijk Muziekkorps, om het subsidie voor den tijd van 2 jaar met ƒ4000.per jaar te verhoogen. 'tWelk doende enz. Haarlem12 September 1891. Door de Vereeniging „Volksbelang" zijn twee rekesten aan den Raad in gediend het eene tot kosteloozen afstand van een lokaal tot het houden van cursussen, het andere tot aanwijzing van een geschikt terrein ter oprichting van een tweeden kinderspeeltuin. De inschrijving op de 3^ pets. lee ning, groot ƒ350,000, van deze ge meente, is opengesteld tot den in Octo ber a. s. De storting moet plaats hebben op den i6n October, waarbij in betaling kunnen gegeven worden de 4 pets. obligatien van 1881 met daarbij be- hoorende coupons en talon, onder ver goeding van 3% maand rente, verloopen sedert den in Juli jl. Heden zijn alhier en te Delft de offi ciersexamens aangevangen voor de leer lingen van de Militaire school en van den Artillerie-Cursus, en wel in eerst genoemde plaats onder voorzitterschap van gen.-majoor H. F. Alings, inspec teur van het mil. onderwijs, en in laatst genoemde plaats onder voorzitterschap van luitenant-kolonel G. F. W. Borel, van het 30 reg. veld.-art. te Roermond. Afdeeling Haarlem. Onder begunstiging van het heerlijk ste zomerweder, een ongekend genot sinds vele weken, had gisteren (Zondag) de schietwedstrijd plaats van de afdee ling „Haarlem" van den Ned. Schutterij - kaderbona op de banen in de duinen onder Overveen. Door de goede zorgen van den heer P. J. Wiggers, had het terrein een fees telijk aanzien en was een consumptie tent geplaatst om de dorstigen te laven, terwijl in de rust de heer G. A. Ver- nout, photograaf alhier, eenige welge slaagde groepen vervaardigde. De uitslag van den wedstrijd was als volgt Wedstrijd A. Individueel juistheids schot op 150 M. voor h.h. donateurs: ie prijs de heer A. Broekmeijer, 2* pr. ie luit. der inf. J. W. van Alphen, met een gelijk aantal punten. Wedstrijd B. Beweegbare éénmans- schijf op 100 M. voor h.h. donateurs ie prijs de heer A. Broekmeijer, 2e pr. i° luit.-kwartierm. W. F. Roosdorp. Wedstrijd C. Flobertschijf op 12 M. afstand,voor h.h. burger-donateurs ie pr. de heer L. J. V. van Zijl, terwijl de 2e prijs wegens onvoldoende deelname niet werd toegekend. Wedstrijd D. Cirkelschijf op 225 M. voor h.h. leden i« prijs serg. W. Hol lander, 2e pr. adj. H. E. v. d. Steur, 3e pr. serg. L. Fruijtier. Wedstrijd E. Beweegbare kopschijf op 100 M. liggend opgelegd ie prijs sergh-maj. W. Hollander, 22 pr. sergt.- majoor A. F. J. C. Gosler, met een gelijk aantal punten. Wedstrijd F. Snelvuur gedurende één minuut op 150 M. salvoschijf1° pr. sergt.-roaj. M. Kokkelkoren, 2e pr. sergt.-maj. H. J. Pieleprat, 3e pr. adjt. ond.-off. H. A. Balabréga, met een gelijk aantal treffers De prijzen zullen hedenavond door den majoor commandant op den Stads Doelen worden uitgereikt. Zaterdagnamiddag is brand uitgebro ken in de lak- en vernisfabriek der firma Savry Zoon alhier. Dank zij de spoedige hulp van den slangen wagen was men het vuur spoedig meester. De schade is naar ons uit goeden bron ver zekerd wordt, onbeduidend. Zaterdagavond ten ongeveer ioJJ ure heeft eene felle brand plaats gehad ten huize van F. Otter, metselaar en win kelier, woonachtig aan de Wolstraat n°. 3, welke brand vermoedelijk is ontstaan door het omvallen van een petroleumlamp in den winkeldie geheel is uitgebrand. Eenige agenten van politie en buren hebben den brand gebluscht. De slangenwagen, die nog derwaarts was vervoerd, heeft geene diensten behoeven te verrichten. Onder commando van kapitein J. Naeff zal van 2126 Sept. eene manoeuvre met een rijdenden pontontrein aan de Ringvaart (Haarlemmermeerpolder) wor den gehouden. Hieraan zullen deel nemen De ie-luits. Kuyk, Van der Hoff, Holtzschue, de officier van gezondheid Schepers; de 2c-luits. Bolomey, Van Gastel en Krieger, alsmede een detache ment pontonniers, ter sterkte van 91 onderofficieren en manschappen. Bij aankomst te Leiden, op 21 dezer, wordt bij den pontontrein ingedeeld een de tachement der veld artillerie, onder com mando van den 10-luit. Van Altena, sterk 41 onderofficieren en manschappen, benevens 80 paarden. De pontontrein vertrekt 21 Sept per extra-trein van Dordrecht naar Leiden, aldaar wordt afgeladen, aangespannen en gemarcheerd naar Oestgeest. Nadat aldaar over het Nieuwe Kanaal eene brug is geslagen, wordt gemarcheerd naar Sassenheim, alwaar nachtkwartier wordt gehouden. Den 22 Sept. wordt gemarcheerd van Sassenheim over het pontveer langs de Ringvaart tot aan Hillegom; tusschen 13 HOOFDSTUK VI. Nu zult gij in deze ellendige zwakheid volharden en zoo langzamer hand of misschien met rasse schreden hoe langer hoe erger worden. De aanvallen zullen veelvuldiger en heviger zijn. Gij zult ongemerkt het eenige verliezen, wat u nu nog beschermt, nl. dat weinige gevoel van eigenwaarde, dat u nu nog noopt nw persoon en uw ondeugd voor het oog der wereld te verbergen. Dan znlt gij ophouden u er over te beklagen of uwe vrienden het weten of niet. Gij zult u niet langer moeite geven om uw goeden naam te behouden. Steeds zal uw karakter verminderen, naarmate uw wil zal verzwakken. Want bedenk wel, het geheele leven van den mensch hangt slechts af van de kracht van zijn wil. Al uwe edele aandoeningen zij hebben er zelfs al onder geleden zullen verstikt worden, uw verstand, bekwaamheid, kunstzin, uw smaak, alles zal verdwijnen. Als gij na verloop van tijd nog leeft, zult gij dagelijks dronken zijn. Gij zult in deze dierlijken toestand leven, totdat gij eens bij toeval koude vat, longont steking krijgt en zoo deze wereld verlaat, die gij slechter hebt gemaakt en in een andere komen, waar gij uw verdiende straf zult onvangen. Wat uw kinderen betreft, gij zult deze erfelijke kwaal ook op hen overdragen, en zij zullen nog minder weer standsvermogen bezitten, dan gij eerst hadt. Gij zijt dus niet alleen een lafaard, maar ook een misdadiger voor uwe kinderen." De dokter hield op. George hoorde hem aan zonder de minste verontwaardiging of verrassing te laten blijken. „Ja," zeide hij kalm, „al deze dingen heb ik reeds tot mij zeiven gezegd, terwijl ik mij diep schaamde en mijzelf allerlei ver wijtingen deed. Nu voel ik niet langer eene foltering van schaamte. Wat kinderen betreft, ik ben niet van plan te huwen." „Dat zegt ge nu. Maar wacht maar een paar jaar. Wacht maar tot de eenzaamheid u te zwaar wordt. Ieder schepsel, hoe zwak ook, kan zeer goed eene vrouw vinden maar er is meer kracht toe noodig, dan gij hebt, om ongehuwd te blijven." „Ik zie voor mij zelf een ander leven in de toekomst. Ik zie een leven van onschadelijke afzondering. Ik heb mijn vroegere eerzucht opgegeven omdac het mij onmogelijk is, mijn doel te bereiken. Ik heb geen loopbaan voor mij, want ik kan niets bij de hand nemen. Wanneer mijn stervensuur geslagen zal zijn, zal de aarde mij bedekken en dadelijk zal ik vergeten en door niemand betreurd zijn. Zes keer per jaar ga ik in mijn toe vluchtsoord, mijn huisje, wonen. In de tusschentijden zal ik kalm en tevreden leven. De aan vallen zullen wel niet veelvuldiger zijn, want in vijf jaren tijds zijn zij niet veel talrijker geworden „Omdat gij jong zijt en nog aangename bezigheden van uw vroeger leven hebt overgehouden. Gij leest, gij loopt en denkt. Wacht maar tot het u vervelen zal, bezig te zijn zon der doel." „Als uwe profetie geheel of misschien maar half bewaarheid werd, denkt gij dan, dat ik zou blijven leven?" „Wel man, met zulk een ondeugd kan men slechts te lang blijven leven. Bovendien zou uw wil te zwak zijn om een akeligen dood in het aangezicht te durven zien, zelfs om de grootste schande te ontvluchten. In uw sterk lichaam klopt het hart van een lafaard." George lachte. „Toen ik u ditzelfde den vorigen keer zeide, krompt gij van schaamte ineen, en nu lacht gij. Ziet gij nu wel, hoever gij al op den slechten weg zijt gekomen?" Ik denk daar nu niet zoo meer over. Wat ik drie jaar ge leden schandelijk gevonden zou hebben, is nu een deel van mijn leven geworden. Ik gevoel nu niet, dat ik rampzaliger ben omdat ik deze ongeneeslijke kwaal heb, dan ik zou zijn, als ik aan rbumatiek leed. Het is maar gewoonte. Nu kan ik begrijpen hoe de slechtste misdadiger de meest deugdzame gevoelens kan hebben en onderwerp mij nu aan het onvermijdelijke. „Een ding zou u nog kunnen redden, maar dat is ook het eenige. Ter wille van een ander door de eene of andere vurige liefde voor een persoon, zoudt gij u misschien kunnen opofferen éen nacht vreeselijk te lijden. Voor u zelf zoudt gij dat niet kunnen doen." „Dan zal ik nooit die opoffering kunnen doen, want ik ben een te groote lafaard." George ging heen. Hij had geen hulp van den dokter ver wacht, en ook geen gekregen. Toch wist hij, dat hij erger werd; zijn

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1