Letteren en Kunst» BINNENLAND. d.v.e plaatsen worden pontonbruggen geslagen en te Hillegom overnacht. Den 23>;ii op dezeltde wijze van Hille gom over l'ennebroek naar Heemstede, vervolgens gemarcheerd dwars door den Haarlemmer polder naar Aalsmeer (nacht kwartier). Den 24'H van Aalsmeer naar Sloten (nachtkwartier). Den 25L'n van Sloten overHaltweg naar Haarlem (nachtkwartier). Den 26e» opladen te Haarlem en terug keer naar Dordrecht. Men meldt ons uit Vogelenzang Een spoorwaggon met passagiers zich alleen langs de spoorlijn te zien bewegen, behoort voorzeker tot de zeldzame ge vallen j.l Zaterdag kon men dit zeld zame geval waarnemen tusschen de sta tions Vogelenzangen Hillegommerbeek het sliprijtuig achter trein 23 van Am sterdam, bestemd voor eerstgenoemd station, kon door een defect aan het remtoestel, nadat het van den trein was losgemaakt, niet tot stilstaan worden gebracht en rolde den trein achterna; natuurlijk werd de afstand al grooter, doch eerst nabij de halte Hillegommer beek stond het rijtuig stilde reizigers werden door trein 16, die aan die halte op order stopte, naar Vogelenzang terug gebracht. voor landbouwverdiensten de heeren Bultman, voorzitter, en Waldeck, sec retaris van de landbouwmaatschappij tot ridder dier orde baron Van Brienen van de Groote Lindt. Door den heer Méline is verder ter belooning aan de fransche regeering voorgedragen de heer H. Zillesen, quaestor van het intern, landbouw con gres. OFFICIËELE BElUCHTEiN'. Bij kon. besluit is mr. J. Lion. O. I. ambtenaar met verlof, eervol ontheven van de hem opgedragen werkzaamheden als secretaris der commissie tot het ont werpen van een nieuw Wetboek van Strafrecht voor de Europeanen in Ned. Indie, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Het Staatsblad n°. 169 bevat een kon. besluit van 11 September, houdende verbod van in- en uitvoer uit Oostzaan van levende varkens en van uitvoer uit die gemeente van vleesch, mest en af val dezer dieren. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Dinsdag niet hebben. De fransche tooneelspeler Marais, vroeger aan den Gymnase schouwburg en in den laatsten tijd aan de „Comédie frangaise" verbonden, in welke laatste hij als Nero in Racine's „Britannicus" optrad, is plotseling krankzinnig gewor den. De uitgeschreven prijsvraag van de „Academia di musica" te Milaan op gebied der toonkunst, „Influence de la musique sur les masses et les animaux," is van de 307 mededingers toegekend aan de heer Frans Sagers, te Venloo, die tevens tot eere lid der gemelde academie benoemd is. Inhoud SempervirensDe Zomer in^ Augustus. Bloemenmand „la Pair- sienne", met een afbeelding. Rozen- Hoieia (Spirasa) japonica compact, multiflora. Gillenia (Spiraea) trifoliata. Agave filifera. Een Chrysanthe mum plebisciet. Nuttige planten. De bloemhandel te Parijs. Nizza. Vochtgehalte van den bodem. Flora- lia te Purmerend. Verschillende me- dedeelingen. Vraagbord Ontvangen Prijscouranten. Weêrsgesteldheid. Inhoud van het Nederl. Tuinbouw blad. Inhoud Floralia No. 37 Ten toonstelling te Zeist (vervolg). Ten toonstelling te Zwolle, op 28 en 30 Aug. Internationaal Landbouw congres. Meteorologische waarnemingen te Mid delburg gedaan door den heer M. Buys- man. Ingez. stukken. Bloemzen dingen. Tentoonstellingen. Korte mededeelingen. Corresp. Ontv. prijscouranten. Vraagbord. Ad ver- tentien. Inhoud Avicultura (bij bi, Floralia Tentoonstelling Alphen. Het Ruien. Herfstverkoopen. Mijne Edel- vinken, door S H. Jakma Szn. In gezonden stukken. Postduivenwed- vluchten. Tentoonstellingen. Korte mededeelingen. Vraagbord. Cor respondentie. Advertentiën. Op hoogen leeft ij d is te 's-Hage overleden mr. D. C. A. graaf van Hogendorp, voormalig resident in Ned. Indië. Benoemd zijn tot officieren der (door den heer Méline tijdens hij minister was ingestelde) Fransche Orde De berichtgever van de Nieuwe Prov. Groninger Cl. meldt, dat dr. G. P. van Tienhoven, benoemd lijfarts van H. M. de Koningin, al dade lijk na zijn optreden den raad heeft gegeven, alle aanleiding tot overspanning en zenuwprikkelen aan de jonge Konin gin zooveel mogelijk te onthouden, en dat dientengevolge al dadelijk eenige beraamde bezoeken in verschillende deelen van het land tot later zijn ver schoven. Wij hebben dit bericht, zegt de Delft- sche Opmerkermet onvermengden bij val gelezen en vertrouwen, dat wij een wensch openbaren, die de laatste maan den door duizenden in den lande is geuit, als wij de verschillende autori teiten, die op het ontvangen van bezoe ken der Koninginnen invloed kunnen uitoefenen, dringend verzoeken bovenal rekening te houden met de krachten van een aanminnig, bekoorlijk, maar tee- der kind van nauwelijks elf jaren, dat door hare exceptioneele plaats in de maatschappij onwillekeurig reeds zoovele aandoeningen en indrukken heeft te wederstaan, die aan andere kinderen gespaard blijven. Laat ons aan onze burgers het genoegen onthouden de kleine Koningin in alle oorden van het land toe te juichen in de overtuiging, dat deze reizen, dit in het openbaar op treden, veel te aangrijpend en te ver moeiend zijn voor deze ontluikende krachten, en dat, zal onze Koningin Wilhelmina een gelukkig leven tegemoet- gaan, bovenal een krachtig ontwikkeld gestel en een goede gezondheid haar deel moeten zijn. Uit 'sHage wordt van 12 September gemeld: Heden had in de ruime eetzaal van het hotel „Den Ouden Doelen" het banket plaats, door den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid ter eere van het internatio naal landbouwcongres gegeven. Rechts van den gastheer was gezeten de zaakgelastigde van Rusland en links de heer Méline, voorzitter van het congres, terwijl mevr. Lely daartegen over had plaats genomen tusschen de gezanten van Frankrijk en België. Verder namen aan het feestmaal, na mens de regeering aangeboden, deel: de minister van Binnenlandsche Zaken Tisserand; ridder Max de Proskowit baron Bondejonkheer G. de Bosch KemperJean Poenarsmr. W. O. T. van Oudheusden van Achttien hoven Henry Sagnierbaron W. A. van Ver- schuer; George Thorns; J. F. W. Con rad Ernest Clarke C. J. Sickeszde minister van Koloniënde minister van 1 Financiën; graat v. d. Straeten Pont-' hozD. E. SalmonBouesco Tardit J. C. de Marez Oyensjonkheer H. A. CliffordA. BaisantP. A. Vernède jonkheer W. Röell; André Llaurado Carlo OhlsenS. BielerYermoloff D. F. A. Bauduin en H. Zillesen. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is bepaald, dat de verkiezing van een lid der Staten voor het hootdkiesdistrict Hoorn ter ver vulling der vacature, ontstaan doordat de heer mr. W. K. baron van Dedem, wegens zijne benoeming tot minister van Koloniën, heeft opgehouden lid der Staten te zijn zal plaats hebben op Dinsdag 6 October, de eventueele noodige herstemming op Dinsdag 20 October e. k. Aan kapt. A. P o t j e r, gezag voerder van het stoomschip Dubbeldam der N. A. S. M., van Amsterdam naar New-York bestemd, met schade uit den Oceaan teruggekeerd en te Plymouth den 50 September binnengeloopen, werd vanwege de Israëlitische Gemeente te Plymouth een zilvèren lucifers standaard en een adres van dankbetuiging over handigd, als bewijs van erkentelijkheid voor de menschlievende behandeling der joodsche emigranten aan boord van het stoomschip Dubbeldam. Van wege de eerste klasse passagiers werd aan kapt. Potjer behalve een adres van dankbetuiging voor zijn manmoedig gedrag en betoonde zeemanschap tijdens het stoomschip door het breken van het stuurtoestel hulpeloos in den Oceaan lag, en het later behouden binnen bren gen te Plymouth van gemelden bodem, een zilveren beker vereerd met inscriptie Zooals reeds vermeld is. vertrok gemeld stoomschip den ioq September na de schade hersteld te hebben weder van Plymouth naar New-York. Onder het opschrift: Een slachtoffer van eene administratief ver schil, maakt de Haagsche Cl. melding van een militair, die na 24 dienstjaren door een misverstand of een verkeerde uitlegging van het gagementsreglement, volgens de opvatting van den minister van koloniën, F. G. Van Bloemen Waan- ders, geen recht had op pensioen. De bedoelde militair Cornelis Bos- sard, onderofficier bij het O. I. leger, had het land sedert 1855 bijna onaf gebroken trouw en eerlijk gediend, ge durende vier jaren o. a. in Atjeh. Versierd met de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst, bij het overhandigen waarvan zijn commandant op 3 December 1884 zeide: „gedraagt nu uw pensioen op de borst, gij hebt het meeste recht er op," verzocht hij dan ook verlof om te repatrieeren, ten einde zijn pensioen te gaan genieten. Op zijn aanvrage om pensioen werd hem medegedeeld, dat zijn verzoek niet voor inwilliging vatbaar was, omdat hij geen 24 dienstjaren kon doen gelden. De dagen op de terugreis naar Ne derland aan boord doorgebracht, wer den nl. door den minister niét als dub belen (indischen) diensttijd in rekening aangemerkt. Wanhopig over het verlies van het zuur verdiende pensioen, bood Bossard daarop aan, dan nog eens twee jaren, zonder handgeld, naar Indië terug te gaan. Maar ook dit werd hem gewei gerd, nu omdat hijte oud was Nadat Bossard nu zes jaren zonder pensioen is geweest, heeft hij zich met een adres tot de koningin-regentes ge wend, in de eerste plaats met de eer biedige vraagof het den militair ge oorloofd zou zijn zoo weinig vertrou wen te stellen in zijne chefs, dat hij zich eerst nog eens zou moeten verge wissen, of de legercommandant wel te recht verklaarde, dat hij 24 dienstjaren heeft, of dat de militaire autoriteiten 't misschien mis hadden en ten tweede met deze vraag of hij het slachtoffer mag zijn, hetzij dan van onwetendheid dier chefs of van de uitlegging van de eglementen aan het ministerie Bossard heeft daarom aan H. M. verzocht, hem alsnog gagement te ver- leenen. Door zekeren Tobias Sij- denhage, te Zaandam gewoond heb bende, werd bij testament dd. 12 Maart ï773 zijne nalatenschap onder beheer gesteld van de regenten van het wees- en armhuis aldaar, om daarvan de renten te doen uitkeerenvoor 9/10 aan een nichtje van den erfsteller, of hare nakomelingen, en voor 1/10 aan het wees- en armhuis. Dat kapitaal moet vroeger nog al belangrijk zijn geweest; het schijnt thans nog ruim f 48,000 te bedragen, ingeschreven op het groot boek N. W. S. Een deel der erfgena men vermeent thans meer rente te kunnen maken, terwijl anderen aan spraak vermeenen te hebben op ver deeling van het kapitaal, wat volgens het testament mogelijk schijnt, waarom zij zich gezamelijk tot de regenten van het algemeen wees- en armhuis te Zaandam hebben gewend, met verzoek tot los making en verdeeling van hun kapitaal. Daar de regenten zich niet ongenegen verklaren daartoe mede te werken, be staat er alle kans dat een kapitaal, na bijna 120 jarige rust, zal worden ver deeld, én daar het den erfgenamen meest allen zeer welkom zou zijn en er zelfs bedeelden onder hen zijn, kan men nagaan hoe verlangend de uitslag hier van wordt toegemoetgezien. Uit Bergschenhoek wordt gemeld: Bij den op den 7 a dezer plaats gehad hebbenden brand in de bouw manswoning van C. v. d. Helm alhier, verbrandde ook alles wat de 4 inwo nende knechts en dienstboden bezaten, tot eene waarde van pl. m. 275. Eene collecte te hunnen behoeve bij de gegoede ingezetenen gehouden, bracht circa f 205 op, terwijl verschillende kleedingstukken ten geschenke werden gegeven. Door de goedheid hunner mede burgers zal hunne schade dus zeer ge ring zijn. Te Wageningen is Zater dag een i5jarige knaap bij het zwem men in den Rijn verdronken. Zekere vrouw v. M., te Beu- sichem, die eenig goed uitgewasschen had, schijnt zeep gebruikt te hebben, die vergiftige bestanddeelen bevatte, want tengevolge van een wondje, dat zij in de hand had, begon deze te zwellen, terwijl eindelijk de geheele arm aangetast werd en de vrouw Donderdag overleden is. Naar aanleiding van het bericht uit Nunspeet betreffennde de betoo veringsgeschiedenis aldaar, deelt men ons van daar nog mede De predikant heeft den man niet in de kerk aangesproken of onderhouhen, maar naar aanleiding van het voorge vallene heeft hij de gemeente naafloop der godsdienstoefening ernstig vermaand zich nooit met zulke dwaasheden in te laten en nimmer eenig geloof te hechten aan dergelijke ontzettende bij— geloovigheden. Het is ook onjuist, dat de man, ten gevolge dier toespraak (die hij, zonder dat de predikant dit wist, mede aanhoorde) een einde aan zijn leven Leeft trachten te maken. Dit noodlottig besluit heeft hij genomen vooral uit vrees voor de straf, die de rechtbank hem zoude kunnen opleggen, en ook ten deele om de sensatie, die het geval hier en in de omtrek heeft teweeg ge bracht. (N. P. Cl.) Den iin Augustus j.l. was in trein 527 een waggon warm geloo- pen. De wachteres van Agtmaal, op de wachtpost n°. 8, tusschen Oudenbosch en Zevenbergen, deed den trein stil staan, zoodat te Oudenbosch de waggon uit den trein kon worden verwijderd. Voor de door haar betoonde oplettend heid is genoemde wachteres door den directeur generaal der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen eervol vermeld geworden. De burgemeester van 's-Bosch heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd Gezien zijne proclamatie van 21 Augustus jl. Overwegende dat de rust thans ge durende verscheidene dagen niet meer is verstoord en de kalmte dus in de gemoederen schijnt wedergekeerd dat de kermis aanstaande is en het in het belang van de ingezetenen nuttig voorkomt, de kermisvreugde zoomin als met de goede orde bestaanbaar is te belemmeren heeft besloten iü te trekken het ver bod op samenscholing van meer dan drie peisonen en de hoop uit te drukken, dat de goede geest der bevolking zich opnieuw van gunstige zijde zal doen kennen, door eene viering van de ker mis zonder verstoring der openbare orde, opdat dit feest werkelijk moge strekken ten genoege van de bossche burgerij. Dit besluit zal onmiddellijk op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd De N. Bredase he Ct. meldt: Bij eene onzer vrouwelijke stadge- nooten, die als waarzegster en kaart legster zekere „beroemdheid" geniet, worden, naar men ons verzekert, dage lijks gemiddeld25 bezoeken afge legd door meest vrouwelijke personen uit Breda en omstreken Te Ammerzoden is het thans alles rustig. De dorpsonderwijzer, ge naamd I. D., heeft nu voor het kanton gerecht te Zalt-Bommel terechtgestaan ter zake de bekende drankwet overtre ding, „den kennelijken staat b ij her haling," en tegen hem is geëischt eene hechtenis van zeven dagen. Een vijftiental getuigen d, décharge had de aangeklaagde ter terechtzitting aange voerd, om te weerleggen hetgeen door drie beambten van rijks- en gemeente politie was waargenomen aangaande den „kennelijken staat" van beklaagde. Omtrent den diefstal te Sneek deelt de Sn. Ct. mede De winkelbediende van de firma R. S. V. vond in de turf op den zolder een baaltje gebrande koffieboonen. Een der patroons werd terstond hiervan verwittigd, waarop een paar branders, L. D. en J. R., in verhoor werden ge nomen. Al spoedig bleek het, dat dezen zich elke week schuldig maakten aan diefstal van koffieboonen. Van het ge beurde werd natuurlijk aangifte bij de politie gedaan. Het voorloopig verhoor, dat Vrijdag morgen begon, leidde alras tot treurige bekentenissen. Sedert een jaar of vier, anderen zeggen vijf, hadden genoemde branders de gewoonte, elke week een 30 pond koffieboonen aan een zekeren W. F., thans te Amsterdam, af te leve ren. Als belooning voor het gestolene ontving men hoogstens ƒ2.50. F. had natuurlijk weer klanten, waarvan o. a. genoemd worden U. F. en schoenmaker D., die den makelaar voor f 10 van zijn schat ontlastten. Toen F. zich metterwoon ging vesti gen in Amsterdam, trad de visscherman J. B. als zaakgelastigde op- Vóór dag en dauw was deze meestal klaar, om zijne grage afnemers te bedienen, tot op den dag van Vrijdag er voor goed een spaak in het wiel werd gestoken. Bij twee winkel'eis vond de politie de gewenschte koffieboonen. Toen onze schoenmaker aan de beurt van visitatie kwam, waren er geen boonen te vinden, niettegenstaande zijne vrouw den heer commissaris reeds had medegedeeld, waar het gestolen goedje stond. Nadat man en vrouw zich beiden in doelloos leven en zijne lafhartige overgave brachten hem in diep zedelijk verval. Maar hij had een besluit genomen. Hij zou werken en zou dan tenminste een doel hebben om voort te leven, al was het alleen om zijn dagelijksch brood te verdienen. „Mavis," zeide hij dien avond tot zijn bediende, „ik heb mijn dokter weer gezien, en vertelde hem, dat de duivel toch slimmer was dan hij dacht. Want je moet weten, dat hij niet aan den duivel gelooft." „Neen, mijnheer?" „De dokter was niet tevreden over het resultaat van de reis, want hij had betere dingen verwacht. Wij hadden toch wel zulk een einde voorzien, niet waar „Ja, mijnheer," zeide Mavis. „Maar zij heeft u toch geen kwaad gedaan, want gij ziet er even gezond en sterk uit als ooit. Den laatsten tijd zijn de aanvallen niet zoo erg geweest." „Dat weet ik zoo precies niet meer." „Nu en dan zijt gij wel eens dronken, maar dat doet niemand kwaad," zeide Mavis. „Wel, zoo leven de zeelui altijd; zij zouden zich niet in alle weer en wind staande kunnen houden, als zij niet een borrel in het vooruitzicht hadden. Het is hetzelfde ge val als met die heeren, die iederen dag champagne drinken, dat is eigenlijk nog erger. Een matiger heer dan u leeft er bijna niet. Gij mocht wel trotsch zijn op uwe matigheid; wat betee- kenen nu een paar flesschen whisky in de twee maanden, dus maar een kwart flesch per week?" Dit was de langste rede, die Mavis ooit had gehouden. „Zeer goed, Mavis," zeide zijn meester. „Ik zal mijn troost zoeken in die overdenking. Er zal eene groote verandering komen. Gij kunt in het huisje gaan wonen, terwijl ik mij in het een of ander onbekend gedeelte van Londen ga vestigen. Ik zal u laten weten, waar ik dan ben, opdat gij tegenwoordig zult zijn als de aanval komt." „Zeer goed, mijnheer," zeide Mavis. „Ik ben besloten om eene andere plaats in de maatschappij te gaan innemen, en 'k heb een nieuw doel voor oogen. Een anderen naam zal ik aannemen, en ik zal mij onder menschen van een minderen stand begeven. Niet langer zal ik een rijk man zijn, maar iemand, die voor zijn dagelijksch brood werkt. Mijne nieuwe kameraden zullen mij mijne kleine eigenaardigheden vergeven, als zij de zaak ontdekken. Zij zullen waarschijnlijk minder veeleischend zijn op het punt van per soonlijke waarde en eergevoel. Als de profetie van den dokter bewaarheid wordt en ik moet zeggen, dat ik niet weet, dat het niet het geval zal zijn dan zullen zij mij niet met schande beladen in de wijde, wijde wereld stooten. Misschien zijn er wel lotgenooten onder hen. Begrijpt gij het?" „Volkomen, mijnheer. Moet ik een plaats en kameraden voor u zoeken?" „Neen. Voor dezen keer zal ik het zelf eens doen. Gij hebt eens voor een kapitein en een hofmeester gezorgd en bovendien voor eene kunstigen knop, nietwaar?" „Wat moet ik nu doen, mijnheer?" „Gij kunt nu heengaan om in het huisje te wonen. Ik zal u hetzelfde loon betalen. Ook de huur van het huisje zal door mij voldaan worden en uw eigen kostgeld daarenboven. Gij moogt wonen waar gij wilt, maar gij moet het huisje voor mij houden Op bepaalde tijden moet gij mij komen opzoeken, om mij, zoo als altijd, op te passen. Ik heb anders niet meer werk voor u." „Zeer goed, mijnheer." „Gij zult veel vrijen tijd hebben. Maar denk er om, dat gij een bescheiden man moet zijn en deze geheimen goed moet bewaren. En als gij mij weer ontmoet, herinner u dan, dat gij niet mijn bediende, maar een oude kennis zijt, met wien ik handelsbetrekkingen heb." „Zeer goed, mijnheer," zeide Mavis. HOOFDSTUK VII. „Waarom dringt gij nu nog zoo op een antwoord aan," vroeg het meisje. „Ik heb al twaalf keer uwe vraag beantwoord." „Ik dring er op aan, omdat het mq hoe langer hoe onbegrij pelijker toeschijnt. De tijd is nu wel voor u gekomen om een ander bescheid te geven." „Neen, ik heb maar éen antwoord. Ik ben al verloofd, zooals gij weet. Daarom kan ik niet over dit onderwerp spreken, zelfs niet met u, mijnheer Carew." „Gij zijt met een man verbonden, die u nooit heeft geschre ven, noch u heeft bezocht of in vijf jaar iets van zich heeft laten hooren." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2