NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang Donderdag 17 September 1891 No. 2516 ABONNEMENTSPRIJS: ADYEKTEKTIÉN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON, III iSYAIili 141 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,85. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschoot dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bereao Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12£. ▼an 15 regel» 50 Cent*; iedere regel meer 10 Cent». Groote letter» n&s.r pl&&t*ruiti&te. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiera. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEHEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de Publicity Btrangbe Z. J)AVBM f Co», JOHN I. JONM8SuccParyt 315»! Faubourg Montmarért. Haarlem, 16 September 1891. De 2e luit. R. B. A. N. de Quay is1 van het 4; bataljon 4* regiment infan terie te Leiden, overgeplaatst bij het 3e bataljon van dat korps alhier. Bij de heden gehouden aanbesteding van de levering van fourages ten dienste van het garnizoen alhier, gedurende het tijdvak van 1 November 189131 Oc tober 1892, was minste inschrijver J. van den Berg alhier, als voor hooi 46, stroo 22% haver 85!^ ct. per 10 KG., zijnde per paard en per dag 64.59 cents. Naar wij vernemen zal de heer van der Schaaff het aan de Koningin- Regentesse, ter zake der jongste raads verkiezingen, te verzenden adres niet meer mede onderteekenen. Het lijk van den op 7 dezer in de Zuiderzee gevallen en verdronken zestien jarigen knaap, in leven hier woonachtig, is Maandagavond aan het strand in de nabijheid van Bunschoten aangespoeld en zal morgen hier worden ter aarde besteld. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Spaarndam zijn be noemd E F. Avenarius te Haarlem mermeer en D. van Zomeren te St. Pancras tot onderwijzeres mej. C. van Oosterhout te 's-Bosch. Het s s. Didam, van New-York, was Dinsdagnacht nabij Westzaan in aan varing met het stoomschip Brunswick, van Sundswall, welk stoomschip aan den grond zat en belangrijke schade heeft bekomen. Aanbestedingen. Haarlem, 15 Sept. Heden werd door den majoor eerstaanwezend inge nieur der genie alhier, bij enkele in schrijving, aanbesteed in 3 perceelen en herbesteed in massa Het maken van een slaperdijk in den Haarlemmermeerpolder (33 gedeelte). Raming van perceel I i87.ooo. Laagste inschrijver A. de Groot, te Slie- drecht, voor 198.340. Raming van perceel II 11.700. Laagste inschrijver A. de Groot, te Slie- drecht, voor f 13 845. Raming van perceel III f 365.000. Laagste inschrijver J. Smit VII, te Maas sluis, voor 430,000. Raming van het werk in massa f 563,000 Laagste inschrijver A. van Straten, te Zwolle, voor 649,000. Uit 'sHage wordt gemeld: Het gevolg waarmede Hare Majestei ten aanstaanden Donderdag naar het Loo zullen vertrekken, bestaat uit de kapiteins baron Sirtema van Grövestins, adjudant, jhr. De Ranitz, particulier secretaris van H. M., H. W. J. E. Taets van Amerongen, kamerheer, en luitenant jhr. Van Suchtelen v. d. Plaere, ordonnans-officier. 9FF1CIEELE BEHICUTEN. Bij kon. besluit is benoemd tot no taris binnen het arrond. Pleereveen, ter standplaats Oosterwolde. gem. Ooststel lingwerf, K. Bakker, cand.-notaris te Deventer. Bij kon. besluit is met ingang van 29 Sept. 1891, aan mr. R. J. Ch. Loisel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Valkenburg. Bij kon. besluit is goedgekeurd dat T. M. Wentholt, burgemeester van Stadt- en Ambt-Ommen, is benoemd tot se cretaris dier gemeenten. De gewone audiënties van de minis ters van Financiën en van Oorlog zullen op Donderdag den 17011 September a. s. niet plaats hebben. Bij beschikking van den minister van Financiën is met ingang van 1 Novem ber benoemd tot hoofdkommies bij 's rijks belastingen E. J. J. Kip, thans kommies i» klasse te Rotterdam. Bij kon. besluit is opgeheven het ontvangkantoor der belastingen te Rui- nerwold en ingesteld een kantoor te Meppel (buiten-gemeenten). Voorts zijn benoemd: tot ontv. der belast, te Echt J. C. Greiner, thans te Makkum; te Hellevoetsluis E. C. F. E. van Krippendorf, thans te Venen- daal te Druten J. H. A. van Beringen, thans te Venraaite Breukelen F. Broek smit, thans te Horst; te Oude Pekela J. H. H. Eelsingh. thans te Zuidhorn te Venraaij H. Potjer, thans te Itter- voortte Ittervoort jhr. A. van Raab van Castein, surnumerair bij de inspec tie te Rotterdam. Men meldt uit 'sHage van 15 dezer: H. M. de Koningin-Regen tes heeft heden voormiddag te 10 uren ten paleize de nieuwgekozen leden van de Tweede Kamer der Staten-generaal, voor zoover aanwezig, de voorgeschre ven eeden of beloften afgenomen, ten overstaan van den minister van Binnen- landsche Zaken. Op dat uur bood het voorplein van het paleis een levendigen aanblik wegens de vele rijtuigen, die de afgevaardigden in ambtskostuum derwaarts brachten. Het buitengewoon fraaie weder bracht duizenden op de been, om den stoet, waarmede de Koningin-Regentes voor het eerst de zitting der Staten Generaal opende, zich naar het gebouw der Tweede Kamer begaf, te aanschou wen. Kort vóór het vertrek van den stoet vertoonde zich Koningin Wilhel- mina in de s1 raten in haar met poney's bespannen wagentje. Deze verrassende verschijning werd door de van alle zijden samenstroomende menigte hartelijk toe gejuicht. Met het reeds beschreven militair geleide en geheel overeenkomstig het programma, begaf de Regentes zich naar de Troonzaal, rijdende in de traditio- neele met 8 paarden bespannen glazen koets, tusschen de gelederen der aan weerszijden opgestelde militaire wacht, waarachter tiendubbele rijen toeschou wers. In de vergaderzaal waren de tribunes eivol en daar leverden de lichtkleurige zomertoiletten der dames eene bekoor lijke stoffage. Uit de zaal ging tot het oogenblik der komst van H. M. het eigenaardige gegons van een gezelschap pratende, met elkaar kennis ra-kende en elkaar begroetende leden op. De rijk met goud en schitterende ridderorden gedekte uniformen gaven aan de vergadering een glansrijk aanzien Slechts weinige leden waren in zwarten rok, zooals de heeren Schaepman, Yrolik, Fieldt en Poelman. Toen te 1 uur de ministers zich in de zaal vervoegden, waren zij het voor werp van veelzijdige gelukwenschen, en de heer Van Tienhoven, die voorop ging, werd inzonderheid met hartelijke belangstelling begroet. Inmiddels vulde zich ook de diplo maten-loge, waarin zich o. a. bevonden de nederlandsche gezanten te Berlijn en te Rome, de heerén Van der Hoeven en Westenberg, terwijl ook leden van Rekenkamer, Hoogen Raad en het O. M. bij het opperste rechtscollege in ambtelijk costuum de opening der zit ting bijwoonden. Ook lord Reay was in eene der loges. Even één uur deed de kamerheer ceremoniemeester de gebruikelijke aan kondiging „de Koningin-Regentes". Weldra betrad de regentes nog steeds gekleed in zwaar rouwtoilet de zaal en begaf zich, links en rechts de leden begroetende, naar den zetel naast den troon. De troonzetel zelf bleet onbezet. Achter Plare Majesteit plaatsten zich de grootmeesteres baronnes Van Har den broek en eene dame du palais. Na het uitspreken der troonrede ver liet de Regentes het gebouw, na nog eenige oogenblikken in de anti-chambre te hebben vertoefd. Achter de koninklijke koets reden de buitengewone adjudanten Verspyck Klerck, Schneider, ridder Alewijn en Van Heldenvoorts de generaal Taets van Amerongen, goeverneur der resi dentie, en kolonel Bijerman. Bij het vertrek der regentes stond de Koningin voor een der ramen, uitzicht gevende op het Noordeinde, met eene pop in de hand, en wuifde hare moeder vriendelijk toe, hetgeen door deze met een hoofdknik werk beantwoord. Gedu rende de afwezigheid der Koningin weduwe vertoonde de Koningin zich voor verschillende vensters, en de Re gentes ontving bij haren terugkeer in het paleis weder handgewuif van hare Dochter. Het zeer talrijke publiek juichte beiden hartelijk toe. Alle betrokken europeesche regeeringen hebben het ontwerp voor de aanstaande winterdienstregeling op de spoorwegen goedgekeurd. Door buitenlandse he 1 e- den van het internationaal landbouw- congres, de vorige week te 's Hage gehouden, werd bij herhaling hunne instemming betuig met de uitstekende wijze waarop de werkzaamheden aldaar waren geregeld, waardoor het congres zonder eenig incident is afgeloopen. Bij volgende congressen zou de regeling van het haagsche ten voorbeeld worden genomen. Persoonlijken dank brachten de leden, behalve aan den voorzitter, den heer Banduin, aan den algemeenen secretaris, den heer mr. H. Zillesen, die de zware taak der regeling en uitvoe ring voor een goed deel op zich had genomen en die taak zoo voortreffelijk heeft vervuld. B ij de M a a t s c li a p p ij t o t E x- ploitatie van Staatsspoorwegen zal bin nenkort een nieuw reglement in werking treden, omtrent de wijze van beheer van het ondersteuningfonds voor het dienstpersoneel, dat op den 1511 October 1S90 uit den dienst der Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij is overgegaan in dien der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, en geen afstand heeft gedaan van de rechten, omschre ven in art.^6 der overeenkomst tusschen den staat/ he Maatschappij van den 2in Janii \I, bekrachtigd bij de wet van den l 1 1890 {Stbl. 134.) Als presK ^er commissie van be stuur van geuöerfid fonds zal uit kracht zijner betrekking optreden de secretaris der Maatschappij, de heer Nivel, terwijl door den directeur generaal zijn benoemd tot leden dier commissie de heeren W. M. J. Werker, K. H. Beijen, J. M. A. C de Koning en W. L. van den Gul den, zijnde de heer Werker aangewezen als secretaris der commissie. UD.) B. en W. van Amsterdam stellen aan den Raad voor, voor den tijd van vijf jaren opnieuw tot hoofden der verschillende poliklinieken aan de universiteit te benoemen de heeren dr. J. W. R. Tilanus tot hoofd der polikli niek voor orthopaedische gebreken en van die voor landziekten, dr. A. A. G. Guije, tot hoofd der polikliniek voor oorziekteu, dr. P. K. Pel, tot hoofd der polikiniek voor keelziekten, dr. D. van Haren Noman, tot hoofd der polikliniek voor huidziekten en syphilis en tot hoofd der polikliniek voor de electro- therapeutische behandeling van zieken dr. C. C. Delprat. Men meldt uit Amsterdam: Maandag had men in Café Suisse eene kleine herhaling van hetgeen vroeger in Constantia is gebeurd. De Vrije Vrouwen hadden in de eetzaal vergadering, maar in eene aangrenzende kamer scheen een vroolijk dineetje te zijn, ten minste men hoorde nu eens im petit chanson, dan weder gelach en gepraat, zoo zelfs dat mej. Drunker soms even moest ophouden, omdat zij zich niet kou doen - erstaan. Mejuffrouw Drucker zon een verslag uitbrengen van het congres te Brussel en had nu speciaal de juffrouwen Van der Smissen, afgevaardigde te Brussel van den sociaal-demo- eratischen Vrouwenhond, en Itickert, die haar uit naam van Portuin had aangespoord de Vr. V. V. op het congres te Brussel te vertegen woordigen, uitgenoodigd de vergadering in Café Suisse hij te wonen, omdat hare namen in het ïerslag voorkwamen. Mej. Verboom merkte later up, dat zij Fortuin dan ook had behooren te noodigen. Men zal zich het incident «Gebhard en dr. De Vries» herinneren,- thans stond mej. Drucker tegenover de juffrouwen Van der Meissen en Itickert. Bij de opening der vergadering war8n echter geen van heiden tegenwoordig. Groote te leurstelling Mej. Drucker gaf als verslag eene dorre op somming van personen, puntcu van behandeling en'moties. Meer uitvoerig werd Fortuin a faire genomen, want hij had in het duitach hare toe lating bestreden, wel wetende dat mnj. Drucker de duitsche taal niet machtig iseen Zwitser, ea niet Nieuwenhuis, had na het bekende C'est une mensonge! gezegd, dat er dan geen enkel bezwaar meer bestond. Volgens mej. D. is de Vrije-Vrouwenvereeniging wereldberoemd gewor den; uit alle landen dor aarde komen aanvragen om hare statutende Vereeniging heeft zich vele vrienden en vriendinnen verworven en mej. 1). was door Franachen, Zwitsers, Duitschers en Belgen met de meeste onderscheiding behandeld; alleen mevr. Marx had zich vijandig betoond, maar dat was geene vrouw, maar eene impéra- trice. Nauwelijks was, in het verslag, Fortuin afge maakt, of de deur gaat open en mei. Van der Meissen, later gevolgd door mej. Boest en nog een tien- a twaalftal geestverwanten, kwam bin nen; men vormt een clubje aan de tafel bij de deur. Op verzoek der vice-presidente begint mej. Drucker nog eens van voren af aan het verslag alleen de inloiding wordt weggelaten. Toen de presidente vroeg, of iemand op- of aanmerkingen had, da ging es los! De sociaal democraten tesen mej. Druckerhooren en zien verging: allen praatten tegelyk, zoodat men slechts enkele uitdrukkingen kon opvangen. Daarnaast was het doodstil geworden; de gas ten zaten zeker in do grootste verbazing te luis teren naar bet brouhaha der sociaal democratische tegen de Vrije-Vrouwen. Zoodra mej. D. zich verstaanbaar kon maken, stelde zij mej. "Van der M. twee viagen: lo. heeft mevr. Marxzichme^ de andere vrouwen bemoeid? 2o hebben de an_ 15) HOOFDSTUK VII. Hij had een bizonder knap gezicht, en zijn gelaat bad een trek van vastberadenheid en moed. Hij had d kin en den mond van een man, die zijn eigen weg wil gaanzijne scherpge- teekende wenkbrauwen, flinke oogen en zijn vierkant voorhoofd duidden een man aan met een werkzamen geest, die dan het gelukkigst was, als hij dingen tot stand bracht, die anderen slechts met veel moeite konden volbrengen. Ik denk, dat John Carew in deze dagen, nu men 200 in alle richtingen naar leiders uitziet, veel kans zou gehad hebben om te toonen, wat er in hem stak. „Gij wilt dus over iets anders spreken? Nu 't is mij goed." Hij ging naar de tafel en nam een boek op. „Vertel mij eens, waar z'ijt gij tegenwoordig 'aa*. bezig „Dat zal ik u een anderen keer eens zeggen. Door ons ge sprek zijn mijne gedachten weer op mijn vroegeren verloofde gekomen Ik geloof niet, dat er iets is, dat ik rneer zou verlan gen, dan hem eens terug te zien en van zijn eigen lippen te hooren, wat hij gedaan heeft, waarom hij heenging en mij ge heel heeft vergeten." „Gij stemt dus toe, dat hij u vergeten heeft?" „Er is iets met hem gebeurd, dat ik niet kan gissen er is iets gebeurd, dat niet alleen zijn geheelen levensloop maar ook zijn karakter heeft veranderd. Wat kan een man in drie maan den zoo veranderen Niet een klap van de fortuin, noch ziekte, noch de eene oi andere niet-geleerde zaak tenminste voor zoover ik weet wat kan het dan geweest zijn „Ik weet het niet en kan het ook niet vermoeden." „Luister. Hij is weggegaan en heeft zijn grooten rijkdom niet aangetast, want hij heeft drie jaren lang geen geld van de Bank genomen." „Hij is waarschijnlijk dood." „Neen, ik weet zeker, dat hij niet dood is, dan zouden wij het wel op de eene of andere wijze gehoord hebben. Waarom ging hij heen Wat noodzaakt hem zich te verbergen. Als hij gehuwd was, zou hij toch geld noodig hebben." „En als gij hem nu ontmoettet hoe zoudt gij hem dan ontvangen „Hij zou altijd mijn broeder blijven, want er is geen vonkje ander gevoel voor hem in mij overgebleven. Eens was dat anders. Ik hield zeer veel van hem en dacht veel over hem. Bijna den geheelen dag was hij in mijne gedachten. Wij plachten samen te spelen. Ik weet niet eens meer hoe wij verloofd raakten. Wij spraken er geen woord over, maar eens op een dag drukten wij elkander met meer warmte de hand dan gewoonlijk, en dat was alles. Arme, lieve jongen! Hij ging een poosje uit mijne gedach ten want het plan van Cambridge verdreef hem. Ik heb nu sinds lang opgehouden hem te beklagen of mij te verbeelden, dat ik hem nog bemin, en toch verlang ik zoo naar hem. De laatste woorden, die ik hem zeide, waren eene belofte van trouw." „Ja, eene belofte, maar daar gij gedurende al deze jaren niets van hem gehoord hebt en niet eens weet of hij dood of levend is, kunt gij wel begrijpen, dat hij u al sinds langen tijd als vrij beschouwt. Eleonora, denk toch niet meer aan zoo'n man." „Tracht hem voor mij te vinden. Vroeger moesten de ridders groote heldendaden voor de dames hunner keuze volbrengen." „Wilt gij mij uw ridder noemen?" „Ja." Ze reikte hem haar hand, waarop hij eene kus drukte. „Maar meer zijt gij nog niet voor mij. Dit is de opdracht, die gij voor mij te volvoeren hebt. Vind mijn verloofde voor mij, en zeg mij waar hij is. Het zal u niet zoo heel moeilijk vallen, want de wereld is maar klein. Als gij hem gevonden hebt, moest gij hem bij mij of mij bij hem brengen." „Als gij mij hadt bevolen een reus te verslaan, zou ik zeer gaarne uw verzoek ingewilligd hebben. Maar het is eene minder aangename taak voor mij om uw vroegeren galant te zoeken. Hoe is zijn naam?" „Zijn naam is Atheling?" „Atheling het schijnt mij toe, dat ik dien naam al meer gehóórd heb, maar ik weet op 't oogenblik niet waar. Atheling hij is groot, nietwaar en heeft blauwe oogen en bruin haar? Wat voor een stem „Eene aangename, welluidende stem, die tamelijk zwaar is. Hij ~en verstandig man, die zijn eigen mcening heeft. Hij begon

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1