POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. dere vrouwen mevr. Marx nitgenood;gd hare sectievergaderingen hfj te wonen?" Het eenige antwoord was: «daarvoor had mevr. M. het veel te druk." Toen het tumult op het hoogst was, wilde ïnej. Cohen zich naar het kamp der sociaal democraten begeven, maar werd daarin door hare geestverwanten verhinderd. Den meesten aanstoot gaf de uitdrukking «dat arme mensch» van mej. v. d. M., n et in deD zin van ontbloot van bet aardsche slijK (zooals mej. v. d. M. het opvatte), maar «vreemd in Brussel, onbekend met de vreemde talen (een weinig duitsch uitgezonderd), zonder maagd of vriend Na het woord «arm* was het een oogen- blik alsof men elkander te lijf zou gaan. Van de lezing van mej. Wiendenberg kwam niets, en terwijl het debat nog op het portaal en de trap werd voortgezet, ging men eindelijk te kwart over tienen in de grootste opgewondenheid huis waarts. Tnsschen mej. Rickert en fortuin is de zaak nog niet uitgevochten. Maandag morgen is te A pi sterdam het eerste schoolbad aan de O. L. S. der ie kl. no. 2 in de Valkenbur- gerstraat in gebruik genomen. In den spoortrein van Den Haag naar Amsterdam heeft de tijger dog Lis sa Amsterdammet den 2" prijs van de scheveningsche hondententoon- stelling terugkeerende, zijn eigenaar, den heer F. A. Rosenau, te Amsterdam, de welkome verrassing bezorgd van negen jongen te werpen. Door de schelpenbooten, die tegenwoordig bezig zijn met het on derzoek van het wrak der Lutineis een anker opgehaald, dat merkwaardig is door zijne bizondere afmetingen, waaruit blijkt, dat dit oorlogsschip van grootere afmeting was, dan men dacht. De ring is ongeveer één M. in middel lijn, de stok 16 voet en de bladen van onderen voet bij eene lengte van ongêveer 8 voet. Door stoomkracht werd dat anker uit eene dikke zandlaag op gehaald, daar slechts de ring en een paar voet van den stok voor den duiker zichtbaar werden. Dinsdag ochtend werden roode omwindselen gevonden aan het standbeeld op het Buitenhof te 's Hage en om een der schoorsteenen van het gebouw der Tweede Kamer. De lappen zijn onmiddellijk verwijderd. Nader wordt medegedeeld, dat de heer Calff, kapelmeester der ja gers, niet overleden is, zooals in de verschillende bladen werd medegedeeld. Dinsdagochtend was zijn toestand zelfs eenigszins in beterschap vooruitgaande. Dinsdagnachtisvandeschuit, die van 's-Hage op Schiedam vaart, de schipper T. overboord gevallen. In den vroegen morgen werd zijn lijk nabij het vaartuig, dat aan de Spoe- lingbrug lag, opgehaald. Zondagavond ten zes uur werd het 's-bossche raadslid Bernard Lutkie verrast noor een eigenaardige ovatie. Zooals men weet, heeft de heer Lutkie in den Raad voorgesteld de draaiorgels met kermis weêr toe te laten. Hiervoor kwamen acht „musici" met hun orgels vóór de woning des heeren Lutkie ZEd. den dank der draaiende kunste naarsbent brengen. N.BCt Dinsdag namiddag is te Zevenaar de wed. G,, moeder van een vrij talrijk gezin, in Ooij onder die gemeente voorover in den bij haarhuis staanden waterput gevallen, waaruit zij na eenige oogenblikken levenloos is op gehaald. Te Bovenkarspel (N. - H.) zijn een aantal menschen, men zegt wel veertig, ernstig ongesteld geworden tengevolge van het eten van paarde- vleesch, dat bij onderzoek afkomstig bleek te zijn van een ziek paard, het welk men arsenicum had ingegeven. Uit den Rijn bij Oosterbeek is in vergevorderden staat van ontbin ding het lijk opgehaald van een militair. Na schouwing is de doode naar het lijkenhuis overgebracht. Maandag waren eenigeper- sonen in de drentsche gemeente Wes- terbork uitgegaan om zich met visschen in het Meckelmeer, onder die gemeente, te vermaken. Daar zij niets op het droge haalden, besloot men te gaan baden. Een hunner, een 23^arig jorigmensch uit Vries, zonk eensklaps in de diepte weg en werd levenloos opgehaald. Een hollandsche schipper, die Zondag in de haven te Dusseldorp landde, nam de gelegenheid waar om het graf zijns broeders te bezoeken, die nu drie jaren geleden aldaar verdronk, Bij zijn terugkeer had hij het ongeluk van de loopplank te val'.en en in den Rijn te verdrinken. Dinsdagmiddag is de verf warentabriek van den heer W. Vierdag te Sneek eene prooi der vlammen ge worden. Alles was verzekerd. schar aangevoerd; gr. tong gold 50 k 65 cent, kleine id. 20 cent, tarbot 7 a 11, rog 1.25 k f 1.50 per stuk, kl. schol 2 k 4 per mandje en schar ƒ3 k f 3.50 per mand. T e s s e 114 September. Door de Noordzeevisschers van hier zijn in de afgeloopen week elders ter markt ge bracht 10,0000 tongen, eenige tarbot ten, 150 roggen, 200 manden kleine schol, 200 manden scharren en 100 manden diverse kleine visch. De prij zen waren als volgtgroote tongen 50 ct. k f 1, kleine en middel dito 15 a 30 ct.,tarbot f 7 a 10, rog f 1 a 1.15 per stuk; scharren ƒ3 a 4, kleine schol 2 k 3 en diverse kleine visch fik 1.50, alles per mand. Letteren en Kunst* Het stoffelijk overschot van Johannes Bosboom zal Donderdagvcormiddags ure, op de algemeene begraafplaats te 's-Hage worden ter aarde besteld. De liedertafel „Souvenir des Mon tagnards." te Tilburg, behaalde Maandag bij den zang wedstrijd te Keulen, ook in de 2e internationale eereklasse, prima vista zang, den tweeden prijs, zijnde de medaille van verdiensten, ingesteld door den hertog Ernest van Saksen Coburg Gotha, te dragen aan het vaan del der Vereeniging aan een groen wit lint. Algemeen is daar de vreugde over het behaalde succes. Van het societeits- lokaal der liedertafel en van een aantal particuliere woningen wappert reeds de nationale vlag, terwijl, naar men ver neemt, aan het zoo met lauweren be kroonde gezelschap eene feestelijke ont vangst wordt bereid. Willemsorde en twee eervolle vermel dingen werden door hem met eere ver diend. Gaarne hadden zijne kameraden hem den majoorsrang zien bekleeden, doch nu hij daarvoor door zijn chefs op Sumatra's Westkust geschikt was geoordeeld en te velde getoond had wat hij waard was, had hij geen lust zich te onderwerpen aan het in den laatsten tijd iu zwang zijnde beproe vingsstelsel, dat voor den een wordt noodig geacht en voor den ander niet liever wilde hij zich dan uit het leger terugtrekken. „Op het verkeerde van het bedoelde systeem is indertijd door een bevoegd beoordeelaar in een hoofdartikel in de Javabode gewezen." Leger en Vloot. In de vorige week zijn te Amsterdam de laatste werktuigen en gereedschappen uit de ijzergieterij van Gruson bij Maagdenburg aangekomen, om de ijzeren pantserplaten te verwerken, welke uit die fabriek voor het pantserfort in den Pampus in de Zuiderzee zullen worden aangevoerd. Maandag werden op twee spoorwagens de eerste pantserplaten voor dat fort aan de Handelskade aangebracht, en daar gelostnamelijk een middenschiet- gatplaat, wegende 38,600 KG. en een voorpantserplaat van 26,800 KG. De beide andere platen waren hulpstukken en wogen 600 en 800 KG. Het rondschrijven van den mi nister van Oorlog aan de korpscomman danten over het misbruik maken van burgerkleeding was gericht tot de korps commandanten van het garnizoen der residentie. RECHTSZAKEN. De twee inbrekers in het magazijn van den heer Kattenburg op den Dam, Van Wessem en Jurgens, werden door de amsterdamsche rechtbank ieder tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Na deze uitspraak volgde er eene hevige scène op de publieke tribune. Het „meisje" van een der veroordeelden riep luide uit dat er in de zaak van haar „Schatz" valsche getuigenissen waren afgelegd en maakte veel misbaar. Haar moeder trachtte haar tot zwijgen te brengeneene worsteling tusschen beiden volgde en het twee*-'*1- werd ten slotte de deur uitgezet. J De arrondissemeiy jbank te 's-Hage veroordeelde i C. v. d. H. A., student te D(_^_ die terecht stond wegens mishandeling van den heer L. op de tram, tot tien dagen gevan genisstraf. VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 15 Sept. Door 65 Korders en beugers werden hier heden 5 tot 60 groote, 20 tot 100 kl. tongen, 7 tarbotten, 2 tot 8 roggen, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 3 mandên KOLONIËN. BATAVIA, 7 Augustus. Onder hoorig heden. Noord kust. Onze versterking te Segli werd in de laatste dagen meer beschoten dan te voren. Het vijandelijk vuur bracht ons echter geen nadeel toe. Oostkust Ter oostkust komen nog veelvuldige moord- en roofpartijen voor. Den 19^» Juli jl. werden eenige mata- mata's van het hoofd van Pedawa Besar plotseling overvallen door eene bende, die hun een Beaumontgeweer ontroofde Het gelukte den radja echter de roovers te achterhalen en zich, na een kort gevecht, van het geroofde ge weer weder meester te maken. Den 27011 Juli jl. werden eenige Chineezen die, in een groententuin bijeen waren, onverwachts door eene bende overvallen en ze^en dier Chinee zen verwond, waaronder twee zwaar. Uit ingewonnen berichten bleek, dat de vijandige bende uit Groot-Atjehers was samengestelddie zich onder Panglima Bedil in het Simpang Olimsche ophielden en zich voorgenomen hebben van daaruit roof- en moordpartijen te bedrijven, ten einde het land in onrust te brengen. Door het bestuur zijn, in overleg met het hoofd van Edi, maatregelen geno men om zooveel mogelijk aan dergelijke rooftochten het hoofd te kunnen bieden. In het Merdoesche schijnt na eene door T. Tjihik Merdoe in zijnen strijd tegen zijnen neef T. Bin Pekan geleden nederlaag, de oorlog voorloopig ge staakt te zijn geworden. Door de geheerscht hebbende droogte bestaat, evenals in het vorige jaar, groote vrees voor mislukking van den rijstoogst. Westkust. In het Melaboesche was het rustig. Eene kleine bende, die eenige dagen de benting te Oecljong- kala bezet hield, werd door geschutvuur van onze versterking te Melaboeh, daaruit verdreven. Volgens geruchten zou T. Oemar door T. ïman Moeda van Tenom uit dit landschap verdreven zijn en thans gebrek hebben aan manschappen levensmiddelen. Er woeien westenwinden, af en toe gepaard met regen. De gezondheidstoestand was over het algemeen gunstiger. Het gemiddeld ziektecijfer per dag in het groot militair hospitaal alhier was 24 tegen 26 en dat der beri-beri 11.4 tegen 11 gedurende een vorigen verslagtijd. De stand der beri-beri is dus iets ongunstiger. Het sterftecijfer is lager. De Javabode schrijft „Met leedwezen is door vele officie ren vernemen dat de kapitein der in fanterie W. F. Kroesen aanleiding heeft gevonden om zijn ontslag te nemen uit de gelederen. Dat deze officier den naam van zijn vader, den bekenden legercommandant, hoog heeft weten te houden, bewijst de reeks eereteekenen die zijn borst versieren: de Militaire hunne De Daily Telegraph is verbaasd, dat de europeesche financiers aan het zotte bericht omtrent het bezetten van Mi- tilene door deEngelschen geloof schon ken. Zulk eene daad toch ware kortweg eene oorlogsdaad geweest, en dus op het oogenblik ondenkbaar. De zaak laat zich eenvoudig genoeg hieruit verklaren, dat de engelsche marine buitenslands dikwijls vergunning krijgt om man schappen en zelfs kanonnen tot het houden van oefeningen ergens aan wal te zetten. Ongetwijfeld moet iets van dien aard hier het geval zijn geweest. De Times beschouwt het gerucht als volslagen uit de lucht gegrepen, meent in haar financieele overzicht, dat het misschien door zekere bankiers huizen werd rondgestrooid, met het doel om aan de uitgifte der nieuwe russi sche leening te Parijs moeilijkheden in den weg te leggen. Een telegram van den franschen con sul te Smyrna, gezonden aan den mi nister Ribot, zegt dat de aanwezigheid van eene engelsche scheepsdivisie op de hoogte vau Mitilene, uitsluitend in ver band stond met manoeuvres. De parijsche correspondent van de Times beweert, dat de inschrijving op de nieuwe russische leoning niet zal worden opengesteld ten kantore van het Crédit foncier. Hiertoe is de machtiging noodig der regeering, welke hare toe stemming niet zal geven, ten einde ver keerde uitleggingen te voorkomen. De keizer van Duitschland moet zeer tevreden geweest zijn over de oosten rijkschelegeroefeningen bij Schwarzenau. Hij moet namelijk, ten aanhooren van Caprivi en de heeren van zijn gevolg, gezegd hebben, dat het oostenrijksche leger in de laatste jaren ongeloofelijk groote vorderingen heeft gemaakt, en dat de oefeningen op meesterlijke wijze ontworpen en ten uitvoer gelegd zijn. De manschappen lieten aan volharding en geoefendheid niets te wenschen over. „Ik heb", zoo zeide keizer Wilhelm, „ditmaal een grootschen indruk van het oostenrijksche leger gekregen", en Capri vi, die behalve rijkskanselier ook gene raal is, liet zich in niet minder gunsti- gen zin daarover uit. Ook in de toespraak van keizer Frans Jozef tot zijne officieren straalde vertrouwen in de toekomst door. „Ik wil al het mogelijke doen om den vrede te bewaren, zeide o. a. de kei zer; mocht echter de oorlog niet Hij voegde er bij, dat het bericht om trent het leggen van torpedo's stellig onwaar was. De vreemde gezanten te Pekin hebben tot de chineesche regeering een dringend vertoog gericht naar aanleiding van het gebeurde te Iching. Men gelooft dat de betrokken mogendheden door hare smaldeelen een vijandelijke demonstratie zullen doen houden aan de noordkust. Het goevernement heeft aan de goe- verneurs der provinciën last gegeven tot het beschermen van de daar woon achtige vreemdelingen. Men berekent, dat de oorlog Chili 70 millioen doll, gekost heeft. Balma- ceda heeft 55 millioen zoek gemaakt, deels door te nemen wat hij krijgen kon, deels voor uitgifte van papier, en de rest zijn de kosten, door de Congres partij gemaakt. De jaarlijksche inkomsten van 'tland zijn 55 millioen en men verwacht, dat men in een jaar de ver liezen te boven zal zijn. De Junta heeft besloten de Balma- cedisten niet om hun politieke opinies te vervolgen, maar alleen hen te straffen, die zich publieke gelden hebben toege- eigend, of die van daden van groote wreedheid overtuigd worden. In Zuid Chili hebben de Araucam'ërs gebruik gemaakt van het vertrek der troepen, die door Balmaceda uit het indiaansche gebied waren opontboden, om hun moord- en plunderzucht bot te vieren. Verhalen komen aan betreffende twee engelsche families, die daar kan toren en winkels hielden en die door de Indianen zijn uitgemoord. De eene bestond uit man en vrouw en zes kin deren. De Settlers in 't district hebben zich georganiseerd, om wraak te nemen cp de Indianen. G rév y -anecdotes. Van liet p Illegal a van den gestorven oud- Presideut van Frankrijk brengen de bladen thans verschillende staaltjes. Zoo o a. het volgende gesprek tusschen Grévy en zijn broeder vóór zijn ver kiezing Jules sta op Waarom De Maarschalk heeft bedankt. Ja, dat weet ik. - Je zal immers tot Pre sident worden gekozen. Sta dan toch op Waarom ik heb immers nog een uur tijd. Grévy was een hartstochtelijk lief hebber van koffie. Eens was hij met afgevaardigden op de jacht en verdwaal de met een hunner. Na lang rond zwerven kwamen zij eindelijk aan een klein koffiehuis. Zij hadden ergen dorst Beltmont liet zich dadelijk, wijn bren gen, maar Grévy vroeg bedaard aan den knechtHeeft u chicorei De knecht bracht hem een pijpje. Grévy vroeg daaropHeeft u nog meer chicorei, breng me dan alles wat u heeft De knecht bracht hem nog een half pijpje en verklaarde, hem met een ver wonderd gezicht aanziende, dat dit alles was wat zij hadden. Toen zei Grévy dood bedaard„Zoo, maak dan nu een kop kol'lic voor me." Te Parijs sloeg zekere D r e- vet, die dronken thuiskwam, zijn vrouw, u te omdat deze hem geen gelde wilde geveu vermijden zijn, dan zal men ons bereidvoor nog meer drank. Wanhopig sprong vinden. de vrouw op het raamkozijn, om zich Zeven-en-zeventig^ duitsche Kamers j omlaag te storten, maar bedacht zich van koophandel zijn geraadpleegd ge- en bleef hangen aan een staaf, haar worden omtrent iet plan tot eene groote man smeekende ora haar te helpen weer wereldtentoonstelling te Berlijn. De binnen te komen. Hij weigerde en sloeg meerderheid der adviezen luidt gunstig het venster toe, zoodat di vrouw naar voor eene nationale, doch ontradend 1 beneden stortte en bij den val van de voor eene internationale tentoonstelling.30 verdieping een schedelbreuk bekwam Op de aanvrage der Porte om ophel- en de beide beenen brak. Zij was spoe- denngen betreffende het gerucht omtrent dig dood. het aan wal zetten van engelsche troepen Te 31 a r s e i 11 e hebben Zon en kanonnen op Mitilene, heeft de brit-dag bij de stierengevechten drie on- sche gezant te Berlijn geantwoord, dat hij gelukken plaats gehad. De toreador van iets dergelijks niets afwist, maar El Gardo kreeg een stoot met de horens dat wellicht de bedoelde pantserschepen van een stier in de linkerdij, zijn mak- gewone oefeningen verrichtten, ker Ojeda werd bij den gordel gegre- te studeeren met het voornemen om een groot man te worden eerste minister, geloof ik hij was even eerzuchtig als gij." „Ben ik dan eerzuchtig?" „Gij zijt niets beter, maar gij zijt nog knapper dan George, die geloof ik niet meer dan secretaris aan het ministerie van Koloniën zou zijn geworden." „Kom, ik heb nu zijn naam en zijne beschrijving. Wat zal ik nu verder doen? Ik kan de geheele wereld niet rondreizen,om dat mijne colleges het mij niet toelaten. Maar ik kan toch een onderzoek naar hem instellen. Als de politie naar de een of anderen persoon onderzoek doet, da.n geeft zij eene beschrijving van hem of haar, maar dan weet zij gewoonlijk al in welk land die persoon zich bevindt, en dat is een groot voordeel." „Kom, het zal u zoo zwaar niet vallen zijn verblijfplaats uit te vorschen, gij zijt veel knapper dan de politie." „O, Eleonora, liever zou ik een reus voor u verslaan, dan deze man uit te vinden." „Het zou mij volstrekt geen genoegen doen, als gij een reus dooddet. Laat die arme reuzen maar leven en zoek mijn armen vriend." „Het is zoo'n wonderlijke zaak. Waarvan zou die Atheling wel leven? Hij moet dood zijn." „Een mensch sterft niet, zonder dat iemand het weet Zelfs van den armsten bedelaar wordt het bekend. De buren trachtten dan wel uit te vinden, waaraan hij stierf, en wie hij is. Even min als eene geboorte kan een dood verzwegen worden." „Misschien is hij wel in San Francisco of in Hong-Kong." „Neen, hij was door en door een Engelschman; hij zou zich in het buitenland nooit thuis gevoelen. Waar hij leeft en waar van, kan ik niet zeggen, maar in Engeland is hij, dat weet ik zeker. Vind George voor mij en ik zal je eeuwig dankbaar blijven." HOOFDSTUK VIII. I?i Arcadia. Eene der voorsteden van Londen heeft de bizonderheid van tot woonplaats te strekken aan menschen, die 150 of 200 pond 'sjaars te verteren hebben. Daarmee wil ik niet zeggen, dat alle Engelschen met 150 of 200 pond inkomen daar hun ver blijf houden, maar onder de inwoners van deze voorstad zijn er slechts weinigen, die ruimer met jaarlijksche middelen gezegend zijn. Het ziet er daar landelijk uit; de wegen zijn breed en met lindeboomen beplant; de huizen zijn bijna alle naar hetzelfde model gebouwd; zij zijn klein en het is ook alleen de gezellig heid, die u in hen aantrekt. Elk huis heeft een woonkamer op de eerste verdieping en boven drie of vier slaapkamers. Achter de huizen zijn kleine tuintjes, welke zij, die er verstand van en vrijen tijd voor hebben, zelf bewerken. Het grasveld wordt 's Maandags voor bleekveld gebruikt, wanneer de lucht van zeep sop te kennen geeft, dat de godin der zindelijkheid hier gehul digd wordt. In den tuin is gewoonlijk een schommel voor de kinderen en meestal is er ook een groen prieeltje waar het hoofd des huisgezins op heerlijke zomeravonden een sigaar gaat rooken. Voor de huizen zijn ook kleine tuintjes, die soms slechts een enkelen lindeboom of een hagedoorn bevatten. Al deze huizen zijn geriefelijk en gaan den huurprijs van 30 pond niet te boven. Het grootste voorrecht voor de bewoners van de huizen in deze voorstad is de afwezigheid van iets, dat hen kan vernede ren of hen met afgunst zou kunnen vervullen. Geen enkel groot huis steekt boven het andere uitniemand houdt hier eigen rijtuig, zelfs de dokter nietniemand heeft meer dan éene diensbode. Diners worden er niet gegeven en het middagmaal wordt er niet als eene feestelijkheid, maar wel als eene nood zakelijke bezigheid beschouwd. Maar ofschoon men niet bij elkaar gaat eten, moet gij niet denken, dat er geen omgang tusschen de bewoners van de huizen onderling bestaat. Integen deel, de jongelui van beiderlei kunne hebben daar dikwijls meer gelegenheid elkander te zien en te spreken dan zij, die in de stad wonen en meer de wetten van welvoegelij kheid en gepast heid in acht moeten nemen. De meisjes hebben even als vele stadsmeisjes allerlei fraaie zaken als, broches en armbanden om zich mee te versieren, ze zijn soms meer dan eens verloofd ge weest, toch voor zij trouwen, maar nooit met meer dan een jongmensch tegelijk. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2