NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Vrijdag 18 September 1891 No. *2517 ABON NEMEN TSPRJ JS ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEU1LLETQNU II H? AIIII 141 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschgnt dagelijks, behalve op Zon- en Faeatdagen. Hnreau Kleine Houtstraat No. 9. Haarlem. Velefoonimnimer 129. VRU 1-5 regels 50 Cents; iedere regel meer lOCente. Groote letters n*ar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abconezaentofl es Adverteatiëa words» suhogeoonstw: door onw agenten on door allo boekhandel area o.t counsntior*. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Ginéralt de ïuilicité Mtrmgüre L liJVl.» f 0o., JOBS t. JOK Ui, Succ., Purijt Slóii Tmtkmtf MontmaHre ja Bij dit Nummer is gevoegd het Gemeenteraadsver stag van 16 September. Haarlem, 17 September 1891. De heer C. J. O. A. Nuys, onder wijzer aan de burgerschool alhier, is heden benoemd te Heukelum. tot hoofd der school Benoemd tot onderwijzer aan de christelijke school voor on- en min vermogenden, de heer J. D. Wassink te Zegwaard. Hedenmorgen te 12 uur vergaderden Provinciale Staten van Noord Bolland in de gerestaureerde zaal van het Prin senhof, ter benoeming van een lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, in de plaats van mr. G. van Tienhoven, die door zijne benoeming tot minister, heeft moeten bedanken. Aanwezig waren 62 leden. Bij eerste stemming werden uitgebracht op mr. E. N. Rahusen 30, op mr. H. J. Kist 15, op I. Breebaart Kz. 6, op jhr. C. Hartsen 5, op baron JE. Mackay 2, en op de heeren C. Corver van Wessem, mr. E. A. Jordens en J. Boissevain ieder 1. Daar niemand dé volstrekte meer derheid had verkregen, had eene nieuwe en zeventig jaar. De postduivenvereniging „de Snel- vlieger", alhier, hield Zondag hare laatste wedvlucht in dit seizoen, uit Alkmaar, daartoe in staat gesteld door de Maatsch. van Landbouw, welke 1 zilveren en 2 bronzen medailles voor deze vlucht be schikbaar stelde. Precies te 1 ure losgelaten op het tentoonstellingsterrein aldaar, bereikte de eerste duif haar hok te 1 uur 29 min. 44 sec., eigenaar de heer F. J. van Baars te Bloemendaal; de tweede te 1 uur 32 min. 4 sec., eigenaar de heer A. W. v. IJsseldijk alhierde derde te 1 uur 32 min. 54 sec., eigenaar de heer J. F. Hessels, alhier, zoodat een snelheid van 604 M. p. minuut werd bereikt. Voor de 5 eerst getoonde duiven van één eigenaar, ontving de heer Joh. Jung een zilv. medaille. Naar wij vernemen, bestaat er alle kans, dat het voorloopig onderzoek, in gesteld naar den schuld van den in pre ventieve hechtenis genomen PI. de B., inzake den diefstal op de begraafplaats niet zal worden gevolgd door een bevel tot verwijzing naar de apenbare te rechtzitting, omdat uit de aanwijzingen, die men tegen de B. heelt kunnen ver zamelen, het wettig bewijs zijner schuld j de koloniën, niet optreedt als onder hoofddoel werd Bosboom's teekeningen overtreffen in aantal de schilderijen. Alles munt ech ter uit, nu eens door rijke en schoone motieven, dan door de kleurvolle en dichterlijke opvatting en altijd door een hoogst geestvolle en virtuose be handeling. De dood van zijn echtgenoote, de talentvolle romanschrijfster mevr. Bos boom Toussaint bleef voor den toen reeds grijzen schilder niet buiten in vloed op zijn verderen gezondheids toestand. Zijn stoffelijk overschot zal, naast dat zijner diepbetreurde gade, op de Alge- raeene Begraafplaats ter ruste gelegd worden In de jongste aflevering van de Indische Mer tuur wordt met warmte hulde gebracht aan de nagedachtenis van den onlangs, op 44-jar-igen leeftijd, j overleden dr. George Alexander Wil- ken, sedert September 1885 opvolger van prof. Veth aan Leiden's universiteit. Wilken zoo wordt daarin getuigd was in den volsten zin des woords een prneri I oh geleerde. Uitgaande van I..t de; A beeld, dat eene koloniale mo gen.ei.I eerst dan haren naam als zoodanig verdient, wanneer zij arbeidt voor den inaatschappelijken welstand in onder een bevolking, die ze kenden en waardeerden. Indië verliest in hem een zijner beste zonen. Ook in de Dinsdag gehouden zitting der Kon. Academie van Wetenschappen, te Amsterdam, bracht de voorzitter der afdeeling taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappen in gevoel volle bewoordingen hulde aan Wilken's nagedachtenis, evenals aan die van wijlen prof. Jan Jacob Cornelissen. niet kan worden geconstrueerd. Heden zijn door de Arrondissements Rechtbank alhier veroordeeld: Willem vrije stemming plaats, waarbij mr. E. J Dolleman, (diefstal bij den winkelier de N. Rahusen 35. Kist 18, Breebaart 3, Vries J tot eene gevangenisstraf van 18 ivoor 't schoone P Rartsen 3 en Mackay 2 stemmen vér kregen. Benoemd is alzoö mr. E. N. Rahusen, te Amsterdam. Door het bestuur van het departe ment Haarlem der maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen", is heden aan besteed Bet bouwen van een woonhuis op jmaanden en jacobus Dortrop en Bas- Jtiaan Vermeer (aanranding van den broodbakker Meijer), ieder tot 2 jaar gevangenisstraf. Een persoon, zich noemende J. J. drukkermaar als een beschaving, brengende kracht, en dat zij, wil zij daarin slagen, rekening dient te houden met de volken, die zij overheerscht, gaf hij zich, gedreven door innige liefde -aar hij't levens licht aanschouwde, geheel over aan de studie der ethnologie van den maleisch polynesischen Archipel. Als ambtenaar bij het binnenlandsch bestuur, als lector aan de leidsche in richting tot opleiding van oostindische ambtenaren, als hoogleeraar te Leiden, kon hij zich steeds onder de eersten Stolt, is in den nacht van 13 op 14 j rekenenhij kende het volk, hij wist September ontvlucht uit de bewaar- i wat het gevoelde het terrein naast het gebouw der maat- P^aats voor verdachte personen te j het was het schappij aan de Oude Gracht. Het .getal inschrijvers was biljet was van onwaarde. De minste inschrijver was C. Cobe- lens, voor f 534S. wat het dacht voorwerp van zijn studie Na een zeer kortstondige ziekte over leed Donderdag te dezer stede de heer A. J Beijnes, deelgenoot in de bekende Koninklijke Rijtuigfabriek van J. J. Oegstgeest. In hem meent men te her-geworden, omdat hij er onder had ge éen I kennen zekeren P. J. T., een oud be-leefd en het had leeren waardeeren. 1 kende van ae justitie. j Daarom wist hij er belangstelling en Zijne opsporing en aanhouding is sympathie voor te wekken, verzocht. j üij was in alle opzichten een selfmade manzonder academische vorming, al I leen door eigen arbeid, eigen studie, Letteren en Hunst* .verkreeg hij die groote onderscheiding van het doctoraat honoris causa in de Als 12 jarige knaap in de beginselen vakken, waarin hij een jaar later ge- Beijnes. Met zijn vroeger ontslapen der schilderkunst onderwezen in de ate- roepen werd onderwijs te geven, broeder, den heer J. J. Beijnes, heeft1 liers van]*,den stadsgezichtschilder B. J. Veel,, ontzaglijk veel is er weggegaan hij met onvermoeiden ijver en op talent-1 van Hove, maakte Bosboom, toen hij met den minzamen, bescheiden geleerde, volle wijze gearbeid om gemelde nijver- j 18 jaar was, reeds een kunstreis door dat beseffen vooral zij, wier schreden heidsinrichtiDg tot stand te brengen en1 ons land. hij leidde op den weg, die naar een haar den bloei te doen bereiken, welke Van toen af kenmerkte zich bij hem indische carrière voert dat gevoelen zij tegenwoordig geniet. De heer Beij- een bizondere neiging tot het kerk- zij, die hem een gelukkig leven in Indië nes bereikte den leeftijd van ruim vier schilderen, hetgeen ook weldra zijn te danken hebben, omdat ze kwamen Men meldt uit 's-Hage: H. M, de Koningin-Regentes heeft Dinsdag aan het diner ten paleize vereenigd de generaals majoor Van Helden, buiten gewoon adjudant van H. M. en inspec teur der cavalerie, en Hennus, comman dant der 10 divisie jhr. mr. Von Pestel, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Hare Majesteit te Stock holm, jhr. mr. De Stuers, in gelijke betrekking te Parijs. OFFICIEELS'! HSIilCHTB.V Bij kon. besl. is aan de na te noemen personen verlof verleend tot hetaanne men der onderscheidingsteekenen, achter hunne namen vermeldM. H. F. Mar- baise, te Maastricht, dir. van den Cou rier de la Meuse, ridder der Kon. Mil. orde van Onzen Heer Jezus Christus, waartoe hij door den koning van Por tugal is benoemd; J. Israels, te's-Hage, kunstschilder, ridder 3e ki. der Fnedrichs- orde, waartoe hij door den koning van. Wurtemberg is benoemd; R. A. van Zuylen, te 's-Hage, oud archivaris der gem. 's-Bosch, officier der orde van de Eikenkroon, waartoe hij door den groot hertog van Luxemburg is benoemd R. F. H. Mosselmans, te 's-Hage, com mandeur in de Kon. Mil. orde van Notre Dame de la Concepcion de Villa Vigoza, waartoe hij door den koning van Portugal is benoemd; M. B. We zelaar, te Amsterdam, dir. voor Neder land der levensverzekering maatschappij La Confïance te Parijs, ridder der Kon. Mil. orde van Onzen Heer Jezus Christus, waartoe hij door den koning van Por tugal is benoemd; dr. J. H. C. Kern, te Leiden, hoogleeraar aan de rijks universiteit, orde „Pour le Mérite" voor wetenschappen en kunsten, hem door den koning van Pruisen geschonken. Omtrent de plannen van den nieuwen minister van Oorlog deelt men ons mede, dat de minister op groote schaal de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel wenscht te steunen, waartoe hij gedurende de wintermaanden 2 of meer compagnieën van elk bataljon tot ééne wil vereenigen, zoodat de overige officieren en onderofficieren be schikbaar komen om in nabijgelegen plaatsen, waar geen garnizoen ligt, met het onderwijs in den wapenhandel te worden belast. Voorts wil hij ruimschoots j gelegenheid geven aan miliciens om des winters met verlof te vertrekken. De miliciens der lichting van 1892 zullen niet meer bataljonsgewijze, doch compagniesgewijze hunne eerste oplei ding ontvangen. Omtrent deze voornemens heeft de minister het gevoelen der korpscom mandanten ingewonnen. (W. R. C.) Ter gelegenheid van het uitstapje der leden van het Landbouw- congres naar Frederiksoord, had aldaar een dejeuner plaats, waarbij natuurlijk ook getoost werd. De heer Méline bracht den eersten dronk uit op de Maatschappij van Weldadigheid het algemeen, en op haren verdienstelijken directeur, den heer Löhnis, in het bi zonder. „Minder hoffelijk schrijft de verslaggever van de JY. R. Ct. was de tweede toost, uitgebracht door den heer De Marez Oyens, die de onhan digheid had, te drinken op de genezing des heeren Méline van zijn protectio nistische ideeën. De woorden van den heer Oyens vonden, als hier geheel misplaatst, algemeene afkeuring. Dave rend toegejuicht werd het antwoord van den he°r Méline, dat, indien hij Nederlander ware, hii ongetwijfeld freetrader zou zijn, welk standpunt hij echter nu, als Franschman, niet kon en mocht innemen, ofschoon hij vurig hoopte, dat de tijd niet verre meer zal zijn, waarin de oeconomische barrières, die de natiën thans tegen elkaar op werpen, zullen zijn verdwenen Bij de overdracht van het rectoriaat aan de hoogescbool te Gro ningen, heeft prof Kapteyn eene rede gehouden over de beteekenis der pho tographic voor de studie van de hoo- gere deelen des hemels. Zondag herdacht de heer A. de Groot, kapt.-adjudant der d.d. schutterij te Dordrecht, den dag, waarop hij 50 jaar geleden door Z. M. den Koning tot officier bij die schutterij werd benoemd. Door het kader werd hem een smaakvol bewerkte bureau stoel, benevens een album met de por tretten aangeboden. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van den heer en mevrouw Van Tienhoven, jl. Zaterdag te Godesberg in huiselijken kring gevierd, hebben eenige hunner amsterdamsche vrienden hun zes zilveren kandelaars 16; HOOFDSTUK VIII. Meestal trouwen de jongelui daar niet, vóór zij op een inkomen van 120 pond kunnen rekeDen. Hebben zy dat inkomen verwor ven, dan wandelen zy in een grooten optocht naar de kerk en staan daar voor den predikant met het zalige gevoel, dat zij hun plicht gedaan hebben door te wachten en nu ten volle een leven in het Paradijs verdiend hebben, waaruit zij nimmer verdreven hopen te worden, 's Winters zijn er danspartijen en lezingen en 's zomers uitstapjes naar buiten; gij ziet dus wel, dat hot leven hier volstrekt niet saai is. Schilderijen-musea worden niet door de bewoners uit deze voorstad bezocht, evenmin weten zy iets van goede muziek of van goede boeken, letterkunde, kunsten en weten schappen. Over het algemeen stellen zy maar weinig belang in de politiek, ofschoon zy veel vertrouwen hebben in de wetten des lands en in de tyden dat er moeilijkheden zijn of gevaar is, ver wonderen zy zich, waarom de regeering geen wet maakt. Men zal de ligging van doze voorstad niet op den plattegrond van Londen kunnen vinden. En dat is goed ook, want als dat het geval was, dan zouden er misschien menschen zijn, die dezo ge schiedenis gelezen hebbenden, zich daar wilden vestigen. Zulk ctn inval van vreemde menschen, die niets met de vreedzame bewoners van deze voorstad gemeen hebben dan hun inkomen zou de huurwaarde der huizen doen stygen de waarde der kerkbanken verhoogen en den slager nopen ditzelfde van zijn vleesch te doen, welks prijs toch al hoog genoeg is. Wij zullen die voorstad daarom maar Arcadië noemen. De mooiste straat in Arcadië is Daffodil Road; zij is de breedste en heeft aan eiken kant van den weg boomen. Die rij boomen wordt slechts afgebroken door de kerk, die by na geheel met klimop is begroeid en er schilderachtig uitziet. Daffodil Road be vat oDgeveer twee en veertig tamelijk groote huizen, waarvan ieder zijD eigen naam draagt. De bewoners van deze huizen zijn met elba&r, bijna allen, op een tamelijk gemeenzamen voet. Zij kennen eikaars bizondere aangelegenheden; zij we^eu hoeveel ieder huisvader verdient, hoe groot zijn gezin is, hoe zijne vrouw haar huishouding bestuurt en bijna nauwkeurig hoeveel de slagersrekening bedraagt. Het is niet zoozeer aan de overgroote bemoeizucht van deze menschen te wijten, dat zy zoo op de hoogte zijn van ae zaken van hun buren, maar het is een menschelijk iets, dat als wij kun nen, wij onze nieuwsgierigheid bevredigd willen zien omtrent de groote en wondervolle geheimnissen van het bestuur eener huis houding, Want zie, wij mannen, die er ods op beroemen, dat wy de scheppers en uitvinders van deze wereld zijn, die alles eigenlijk tot stand brengen, wij staan verbaasd als wij het overleg en ver nuft nagaan, die de vrouw tentoonspreidt in de groote kunst van huishouden. Die groote kunst is bijna ccn wonder cn gaat het meuscheüjke begrip te boven. Gesteld, dat de vrouw des huizes een gezin van zes personen moet onderhouden met een inkomen van 250 pond 8jaars, hen moet laten onderwijzen, manieren leeren en hennet jes voor den dag moet laten komen, dan heeft zij toch van te voren die kunst wel moeten bestudeeren. Uitgaan doet zij niet wegens de kosten; zij blijft thuis om hare huishouding te besturen als zij lust krijgt dit of dat te koopen, doet zij dat niet als zij het niet hoog noodig heeft, maar meestal moet zy het er dan buitenstellen en wacht. Als zij dan echter, na lang geduldig wachten, in staat is iets te koopen, dat het comfort van het gezin veel zou verhoogen, dan koopt zij het ook met veel meer blijd schap, veel grooter voldoening en dankbaarheid, dan de rijke man, die dadelijk alles kan koopen zonder er behoefte aan gevoeld te hebben, toen hij het nog miste. De huisvrouw, die overleggen en sparen moet, ondervindt hot volle genot en eene oprechte vreugde van alles, dat zij koopt of bezit. Andere mensohen, die niet zoo op elk dubbeltje, dat zij uitge ven, moeten letten, schijDt het zeer ongelukkig toe, als hnnne medemenschen zoo weinig kunnen koopen. En toch is dat ongeluk zoo groot niet. Men is eerst dan ongelukkig, als men zich geen zaken kan aanschaffen, die tot de noodzakelijke levensbehoeften gerekend worden. Het onbereikbare in zaken, welker gemis men niet ondervindt, ma .kt de menschen niet ongelukkig. De jongeren zien, wel is waar, dikwyls de genoegens, die anderen rijkeren menschen zich kunnen veroorloven en smachten soms zelf naar die zaken, maar de ouderen zyn tevreden, zy leven zooals zy altyd geleefd hebben en zyn aan hunne bezuinigingsmaatrege

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1