POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. hetzelfde regt mijn huis verhuren echt socialistisch niet waar, de Heer Scherm- hoek is niet gehoord, die wist van de geheele zaak. „Verder verzoek ik de kosten van 't zegel terug voor mijn tijdverlies schade vergoeding." 't Welk doende M. OOSTHOEK.. De 27-jarige W. H. B., drong Zondagmiddag te Delft in opgewonden toestand de woning binnen van den 70- jarigen A. G. P., mishandelde hem en bracht hem eene diepe wonde onder den linkerarm toe. De grijsaard, die hiertoe niet de minste aanleiding had gegeven, is in het gasthuis opgenomen, terwijl tegen B. proces-verbaal is opge maakt. Als een bijdrage tot de wijze waarop caféhouders, zonder ver gunning, bekeurd worden wegens het tappen van sterken drank, deelt men het volgende mede Een heer, met hoogen hoed op het hoofd en een rotting in de hand, stapt te Rotterdam een café zonder vergun ning binnen. Jan, één bier Asjeblieft, meneer. Jan krijgt vier een een fooi. Daarna verschijnt een werkman en vraagt een „oude klare." Bediende. Geen vergunning, baas, Werkman. Dan één bier. Spoedig vertrekt de werkman, waarna de bediende, zich op de knieën slaande, tot zijn meester zegtdat was politie, maar lekker niks. De kastelein heeft het naar zijn zin. Heer (met hoogen hoed tot den kastelein.) Was dat politie U schijnt de politie goed te kennen. Kastelein: Ja, meneer, althans de 10 en 20 klasse en voor 3e klasse behoef ik niet bang te zijn, want die mag in geen café komen. Twee vaste klanten komen het café binnen, de een vraagt en krijgt bier, de ander cognac. De heer met den hoogen hoed staat op, nadert het glaasje cognac, neemt, terwijl hij zich als rijks politie aandient, een flinken teug cognac en vraagt den kastelein Heb je vergunning? Vergunning? Neen, maar dat is niet mooi van je. Je had tegelijk met dien ander moeten vertrekken, die geen „oude klare" kreeg en die zeker bij u behoorde. RijkspolitiemanNeen, meneer, toen u mijn collega uitlachtet, dacht ik bij mijzelvenwacht op de dingen die komen zullen en wijzende op den cognac zij zijn gekomen Kastelein. Ik zal je in de gaten hou den een half uur op een glaasje bier te zitten, bah 1 Rijkspolitieman. Ja, meneer, daarin heb je gelijk, maar mijn traktement laat niet toe een tweede te nemen, adieu Bij eene onzer vrouwelijke stadgenooten meldt de N. Bredasche Ct. die als waarzegster en kaart legster zekere „beroemdheid" geniet, worden naar men ons verzekert, dage- lijks gemiddeld... 25 bezoeken afgelegd door meest vrouwelijke personen uit Breda en omstreken. en twee dito candelabres aangeboden. Het daarbij behoorende album bevat 14 bladen en is zeer smaakvol gebon den door de firma F. J. V. Van den Heuvel te 's Hage. Op het eerste blad is een aquarel, voorstellende rozen, waartusschen een lint met de jaartallen 1866—1891 Het 20 blad bevat de op dracht „Den heer en mevrouw Van Tienhoven Hacke van Mijnden, ter ge legenheid van hun zilveren huwelijks.- feest, 12 September, in calligrafisch let terschrift en omgeven door orchideeën. De volgende bladen bevatten de gecal- ligrafeerde namen van negentig amster- damsche familiën, elk blad omgeven door verschillend ontworpen en uitge voerde bloem- en ornament-randen in aquarel. De commissie bestond uit de heeren J. Boissevain, J. M. Van Bosse, P.Van Eeghen, mr, J. A. Sillem, M.J. Waller, mr. W. S J. Van Waterschoot van der Gracht. Het schilder en calligrafisch werk is vervaardigd door den heer J. M. Lion, wapenschilder en calligraaf van H. M. de Koningin-Weduwe te 's-Hage. Naar schatting, bedraagt het aantal studenten aan de gemeente universiteit te Amsterdam in het ge heel 1100. Charles Davenport, de ver tegenwoordiger der Sequah-maatschappij, is reeds acht dagen te Amsterdam bezig om een lokaal te zoeken voor zijn kunstverrichtingen, maar schijnt daarin nog niet te zijn geslaagd. Woensdag heeft hij echter zijn intrek genomen in een der groote hotels, om de campagne te beginnen. Een niet onaardig buiten kansje had een schipper te Amsterdam, die Dinsdagochtend een twintigje in de Staatsloterij kocht en een uur later daarop de 26,000 won. Een ongeval, dat te Katwijk aan Zee Dinsdag voormiddag zeer veel ontsteltenis teweegbracht, liep gelukkig goed af. Ds. Van L. had zich in zee begeven en was om uit te rusten op den rug gaan liggen in dien tijd nam de stroom hem echter zoover mede, dat hij geen kans zag terug te zwemmen. Een Duitscher, mede in zee, miste hem eensklaps en zwom naar hem toe Het mocht hem gelukken met den drenke' ling een touw te grijpen, totdat P. Den Haas, een zeeman, hem kwam helpen. Bewusteloos werd de drenkeling nu op strand gebracht, doch dank zij den goe den zorgen kon hij enkele oogenblikken daarna naar het Badhotel vervoerd worden. Ook dr. Van Walsem was spoedig tegenwoordig en met veel moeite gelukte het hem, de levensgeesten weder op te wekken. Op het oogenblik bevindt de heer Van L. zich redelijk. Zaterdag verloor een 10- geergast in het Kurhaus te Scheveningen een zwart lederen portefeuille met me talen slotje, bevattende o. a. een bank biljet groot ƒ1000, no. CC 1023 of FF 9873. De pogingen der politie om den „vinder" op te sporen, zijn tot hiertoe mislukt. Bij den Raad te 's-Hage is is ingekomen een adres, dat op de vol gende wijze aanvangt: „De heer Lisman, de Burgemeester, \/iccnwFi?l l heeft de aardigheid gehad in het ruim c twee meters breede slob naast mijn huis Nieawediep, 16 Sept. Door 90 waardoor ik nitpad en uitrij heb welke borders en beugers werden hier heden aan 't huis behoorde toen ik 'tin 1868, tot So groote 20 tot 150 kl. tongen, heb gekocht en betaald van de erve P. 4 tarbotten, 2 tot 30 roggen, 1 tot 4 Varkevisser, voormalig Raadslid, eenmandjes kl. schol en i tot 3 manden paar meters grond te verhuren, om er schar aangevoerd; gr. tong gold 45 op te wasschen en stampen, kleerhek-55 cent> kl. ld. 20 cent, tarbot 9 a ken op te zetten enz." r°g f i 25 per stuk kl. Het eindigd met het volgende verzoek: schol f 1.50 i 4 per mandje en schar „Ik verzoek dat onmiddelijk die ver- f o f 3-5° Per nrand. gunning zooals de heer Lisman 't noem- j de, wordt ingetrokken anders stuur ik j p;nanCieele mededeeliM2n. er een wagen met paarden door, waar 3 blijft dan de vergunning? Het Weekblad van Broekman en Morgen kan de Burgemeester met Honders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incouraute fond sen, in de week, tot den datum van 15 Sept. loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Amst. Hypoth.b. Aand. Nat. Hypotheekb. Aand. Ned. Zuid Afrik. Landbouw-Mpij. Aand. Pharmaceutische Handelsvereniging Aand. Amsterdam Deli Compagnie £886/88 Aand. Landbouw Mpij ,Ngoepit" Aand Rott. Deli Mpij. Aand. Tabaksmij. Deli- Asahan Serie A-E. Aand. Almelo-Salzbergen Spoorweg Mpij. Aand. Kon. Ned. Loc. Spw.-Mij. te Apeldoorn Oblig. Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoo*'- wegmateriëel. Aand. Ned Gist - enSpir. fabriek te Delft Cert. Staat Maryland adm. Amsterdam 1S0 2°5- 15 230 120 IOO pet. 27 25 119* 94 houding, nl. ten opzichte der oostenrijk- sche kwesties, aannemen. Daar deze In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad te 's-Hage, is het voorstel van B. en Ws. aangenomen, om de leening van 100,000 ten behoeve der gemeente uit te geven tegen den koers van 98 pet., waarvoor 524 obligatiën ad f 1000 waren inge schreven. Totaal was ingeschreven te 's-Hage voor 739,000 en te Amsterdam voor 235,000. De mdépendance kondigt in hare ochtend uitgave de aanstaande verschij ning aan van het lang verwachte rap port der centrale sectie over de grond wetsherziening. Den 291 Augustus ont ving de heer Frère-Orban het hand schrift van den heer De Smet-De Naeyer den 7a September werd de kopie opvatting voortdurend bevestigd wordt door de onophoudelijke uitbreiding van leger en vloot, zoo schijnt het hier de plaats een tweede gewichtig feit mede te deelen, dat aan ingewijde personen reeds langen tijd bekend is. Reeds sedert twee jaren is tot een alge meen e mobilisatie der russische strijdkrachten besloten en als datum April 1S92 gekozen. Dit beteekent waarschijnlijk, dat het russische ministerie van Óorlog met zijn nieuwe organisatie op dat tijdstip gereed denkt te zijn en het stelsel door een algeineene mobielma- king, wil beproeven. Gelooft men wel niet, dat de nieuwe geweren van klein kaliber in voldoenden voorraad binnen twee of drie jaren gereed zullen zijn, zoo zouden de russische fabrieken toch bij hoogen druk meer wapenen en zeker sneller als men denkt, kunnen leveren. Hebben we nu reeds als resultaat der franschrussische verbroedering de ver andering in Ruslands houding met be trekking tot de Dardanellen-kwestie en mogelijkerwijze ook tot de verandering van ministerie in Turkije gezien, zoo zullen wij nog een grooter verandering in Ruslands houding aanschouwen zoo dia zijn krijgstoerustingen maar gereed zijn. Na het bericht omtrent het bezetten van Mitylene door eene engelsche zee- macht als volslagen ongerijmd uitgekleed en onder het genus der brutaalste politieke eendvogels thuisgebracht te hebben, eindigt de Times haar hoofd artikel als volgt: In zekere kringen op het Vasteland schijnt men te verwachten, dat Groot- Brittannie het een of ander zal moeten doen, bij wijze van antwoord op de schreeuwige demonstraties der fransch- russische vriendschap. Overdreven voorstellingen omtrent het gewicht dier demonstraties leiden natuurlijk tot het geloot, dat ook Engeland zich zeer bezorgd er over maakt. Maar vooreerst geldt hier het oude woordParis vaut bien une messe en het slagen van eene is van hunne indische versterkingen, in geval van eenen grooten europeeschen oorlog ware het hunne beste politiek, het Suez-kanaal te sluiten en weer den ouden weg te kiezen naar Indie over den Oceaan. van de nota der minderheid (de heeren russische leening wordt door de Russen Frère en Sainctelette) naar den drukker gezonden. Het is mogelijk, zegt het blad, dat de rapporteur de proeven nog eens zal willen nazien, maar toch kan men nu op eene spoedige openbaarma king van het stuk rekenen. Het trekt in Duitschland de aandacht, dat keizer Wilhelm, nadat hij tijdens zijn verblijf te Mtlnchen reeds aan Se dan en Weissenburg herinnerd had, nu ook te Erfurt van de nederlagen der Franschen gesproken heeft. De keizer zeide onder meer„Aan Erfurt is eene ernstige herinnèring uit Pruisens geschie denis verbonden. Hier heeft de korsi- kaansche parvenu ons ten diepste be- leedigd, ons ten zwaarste gekrenkt. Maar van hier uit ook schoot de straal der wrake, welke hem ternedersloeg. Ik ben vast overtuigd dat dit legerkorps in oorlog en in vrede zich kranig ge dragen zal." Zoo lang de herfstmanoeuves der verschillende europeesche legers duren, schijnt het publiek gedoemd tot het aanhooren van de somberste voorspel lingen, die het met vreezen en beven het aanstaande voorjaar, den voor oorlo gen gunstigsten tijd van het jaarr, doen tegemoet zien. Weinig verkwikkelijk is o. a. het volgende, door den petersburg- schen correspondent der 7imes aan zijn blad geschreven. Onder de indrukken, welke men in niet duur gekocht met eene zekere hoeveelheid omhelzingen en toosten, die Rusland ten slotte tot niets biDden. En daarom ook kan men gerustelijk vaststellen, dat zij, die van Lord Salis bury openlijke stappen verwachten, naar aanleiding van de liefdesverklaringen tusschen Frankrijk en Rusland, volsla gen bedrogen zullen uitkomen. Er zijn in Rusland's positie zekere wijzigingen merkbaar, die dit land sinds lang zoekt te bereiken, en die het misschien ook eenmaal bereiken zal doch niet zonder eene verstoring van het politieke evenwicht in de Middellandsche Zee, door welke ook nog andere mogend heden dan Groot-Brittannië zeer gevoe lig zouden getroflen worden. Wat Rusland beoogt, is zijne ontwik keling als eene groote maritieme mogend heid in de Middellandsche Zee. Doch door het bereikt worden van dit oog merk zou Groot-Brittannië minder recht streeks en ernstig getroffen worden, dan de aan zee zelve gelegen mogendheden. Indien de Franschen niet verblind wa ren door nationalen nijd en haat, zoo zouden zij redenen genoeg kunnen vin' •den om met bezorgdheid gade te slaan hetgeen zij thans met zooveel senti- menteele opwinding toejuichen. Op den langen weg toch moet het Westen, spijt al zijne onderlinge veeten, gemeenschap pelijke belangen hebben tegenover het Europa van Rusland heeft, behoort inOosten, eu de westelijke mogendheid de eerste plaats die, dat, zoodra het land die dit vergeet, zal vermoedelijk ten met zijn oorlogstoerustingen, die tegen-1 slotte daarvoor hebben te lijden. Wat woerdig bijna met koortsachtige haastden Engelschen betreft, zoo zou het worden voortgezet, gereed is, de wereld j verschijnen van Rusland in de Middel - zich kan voorbereiden op een of andere j landsche Zee nieuwe kracht bijzetten handeling van Rusland. De russische j aan de ook thans reeds zeer verdedig - regeering zal, zoodra de gelegenheid bare beweringdat hun ware weg naar zich aanbied, op een geheel anderen Indië over de Kaap loopt, en dat de toon spreken en een meer agressieve Kaapstad, niet Malta, het ware dépot Te Londen heeft zich ge vormd een joodsche kolonisatie-ver- eeni»-!!!^. Het doel is, hulp teverleenen en de emigratie te bevorderen van Joden uit alle deelen van Europa of Azië, waar zij onderworpen zijn aan buitengewone belastingen of verdruk kingen van politieken of socialen aard, vorming en vestiging van koloniën verschillende deelen van Noord- en Zuid-Amerika. Daarbij zal de exploitatie van die koloniën geheel voor rekening van die vereeniging komen, zonder dat daaruit eenig geldelijk voordeel voor de aandeelhouders der vereeniging mag voortspruiten. Er zullen in alle wereld- deelen hulp comité's gevormd worden. Het nominaal kapitaal der vereeniging is op 2,000,000 p. st. gesteld, verdeeld in 20,000 aandeelen, elk van 100 p. st. Baron Hirscli te Parijs, heeft voor zijne rekening genomen 19,990 aandeelende overige zijn geplaatst bij eenige jood sche bankiers en vermogenden te Lon den en te Parijs. Het ontstaan van Iöii ge ziekte onder het hoornvee op een groote boerderij (Seliafield Farm) in Cumberland, nu enkele maanden geleden, heeft tot het afmaken van 800 runderen geleid, die aan schadeloosstelling 8000 pd. st. kosten. Dezer dagen zijn op Whitehall een andere groote boerderij in Cumberland, om dezelfde redenen runderen afge maakt, hetgeen 2500 p. st. heeft gekost. Plet goevernement, dat zoo dikwijls den invoer van buitenlandsch vee belet on der voorgeven dat dit een noodzakelijke maatregel is om longziekte onder het engelsche vee te voorkomen, heeft dus nu al 10,500 p. st. moeten uitgeven, ondanks alle quarantaine- en verbods maatregelen. Maar het is ten duidelijkste bewezen, dat de longziekte in Cumberland niet aan den invoer van buitenlandsch vee is te wijten. Intusschen is de longziekte in Cum berland nog niet gestuit. Op een boer derij te Bay ton, toebehoorend aan den bekenden radicalen baronet sir Wilfrid Lawson, is een os ziek geworden, naar men meent aangetast door de gevreesde ziekte. Het dier zou geslacht worden en als nu blijkt, dat het vleesch wer kelijk sporen van pleuro pneumonie vertoont, zal de geheele kudde van sir Wilfrid, een der schoonste van kort hoornvee in het land, worden afgemaakt. Uit Par ij s wordt van 15 dezer gemeld De voorstolling: van „Lolieng^in blijft bepaald op heden avond. De tenor Van Dijck is hersteld van zijne ver koudheid. Er waren gisteren kleine opeenhoopingen van voorbijgangers in den omtrek van de opera, die de politie zonder moeite uiteen deed gaan. Aan de prefectuur van politie en het mini sterie van Binnenlandsche Zaken zijn voorzorgen genomen alle politie-posten zijn verdriedubbeld. Er is geene plaats in de opera meer te krijgen; de laat ste orkestfauteuils zijn voor 500 frank verhuurd. De voormalige directeur van de Société des mêtaux te Parijs, Secrétan, is van zijn verderen straftijd ontslagen. Uit Duitschland zijn ver leden jaar ruim 10.000 menschen naar Brazilië vertrokken. Tegen zekeren Bock te Ber lijn, koopman van beroep, is een ver volging ingesteld wegens het verduis teren van pandbrieven tot éen waarde van 378.000 Mark. Hij wist echter te len reeds lang gewend. Het is inderdaad zulk een onpleizierig bestaan niet, dat die menschen in deze voorstad, die met een klein inkomen gezegend zijn, leideD. Zij moeten zorgen, dat hun kleeren wat langer duren dan met rijkere mensohen het geval is, en kunnen soms niet zoo veel eteD, als zij wel zouden doen, als zij het geld om zoo te zeg gen met volle handen konden uitgeven; op iederen stuiver voor den omnibus en den halven stuiver voor de courant 's avonds moeten zij wel degelyk letten. Alles, dat niet thuis kan gemaakt worden, kost veel geld, en daarom moeten die minder bedeelden zoo veel mogelijk alles thuis maken. De handige huisvader herstelt met eigen handen en eigen gereedschappen de kleine gebreken aan het huis of de meubelen. Soms is hij zelfs zoo flink bij de hand, dat hij werkelijk geheele voorwerpen zelf kan maken, als kastjes, schilderylijsten, tuinstoeltjes eu banken. Zyne vrouw verstelt alle kleedingatukken, behalve de schoenen en laarzen. Menig wijsgeer verbaasd er zich over, waarom vrouwen niet langen tijd besloten hebben om de schoenen zoowel als de sokken te verstellen; maar zoover heeft de vrouwelijke zuinigheid het nog niet gebracht. De eene dienstbode doet de wasch. Het is verwonderlijk hoeveel geld men in eene huishouding kan bezuinigen, als de man en vrouw ijverig zijn en overleg hebben. Vóór alles mogen zy niet te veel eten; de kinderen eten hunne twee boterhammen op, en men verwacht niet, dat zy om meer zullen vragen. De thee wordt met halve lepels afgemeten, de melk by druppels, alsof het een versterkend drankje was, de boterham men zyn dun gesmeerd en de kaas wordt in kleine stukjes gesne den. Het geheele gezin is altyd gewend geweest aan sparen, het is hunne tweede natuur geworden, en daarom gevoelen zij zich niet minder gelukkig dan zij, die beter met aardsehe middelen ge zegend, niet zoo moeten overleggen. Onder de gezinnen, die in Daffodil Road woonden, was er sedert een paar weken een familie, die in vele opzichten van deze, die hen omringden, verschilde. Voor hen, die boven en beneden deze lui in stand waren, was dit verschil gering, maar voor hen die op denzelfden voet leefdeD, was dat zeer belangrijk. Vooreerst was het hoofd des huisgezins, die, zooals men zeide, een Australiër van geboorte was, in voorkomen geheel verschillend van de overige buren. Deze nl. zyn klein en mager van gestalte en zijn op middelbaren leeftijd, eenigszins stijf en ouderwetsch gekleed; in hunne jeugd zien zij er meestal keurig netjes uit, daar zij de waarde van een goed voorkomen inzien. De Australiër daarentegen was forsch, hij had groote handen en voeten en een vollen, bruinen baard. Aan zijne kleeding, die gewoonlijk van een bruine stof was gemaakt, werd niet veel zorg besteed; hy droeg een hoogen hoed en gaf zoo weinig om uiterlyken schijn, dat hy in den tuin vóór zijn huis dikwijls eene pijp rookte. Deze zonder ling ging zeer weinig te kerk, sprak met den predikant alsof hy zijn gelyke was, was altyd goed gehumeurd en was altijd tot een gezellig praatje bereid. In deze wijk, waar de menschen zooveel aan overleggen en bezuiniging moeten denken, wordt niet veel gelachen, maar deze jonge man kon heel hartelijk zyn lever doen schudden. Hij was geheel geen stadsheer, want hij was niet zoo onderdanig jegens de rijken als zijn gelijken en gaf zieh niet veel moeite om meer geld te verdienen, dan hij noodig had. Deze eenvoudige menschen in Daffodil Road daarentegen zijn er trotsch op, als hunne patroons veel geld verdienen en schrijven dat natuurlijk voor een groot gedeelte aan den ijver van hunne bedienden toe, De opmerkingen, die deze vreemdeling, mynheer Humphrey gehee- ten, kon maken, maakten deze kantoorschry vers wel eens beschaamd over hun ijver. Hij durfde het maar ronduit vragen, wat nut het hun gaf, als de balans van het jaar eens duizend pond meer in de brandkast van hun patroon bracht. Het beroep van mijnheer Humphrey was natuurlijk bekend, en daar het dat van dagbladschrijver was, werd het algemeen veracht. De eenvoudige lui in die streek vinden die betrekking te onzeker,- de salaria worden niet op een bepaalden tyd verhoogd, soms krygt een man van vijftig jaar niet meer dan een jongen van twintig, wat in hunne oogen natuurlijk zeer onbillijk is en boven dien hebben zy geen vaste kantooruren zooals met de kantoorbe dienden het geval is. Het gekst van de zaak is, dat een journalist niet eens een kantoor noodig heeft, waar een jongste bediende niet buiten kan; hy kan heel best zyn werk thuis doen, terwijl zijne vrouw in dezelfde kamer aan 't stryken is, of hij zit in e sociëteit of leesbibliotheek en schryft daar af, en dat is nog erger hy schryft zelfs op straat. Neen, zulk een beroep mist alle waar digheid. Dus dan wordt een dagbladschrijver per stuk betaald, alsof hy een werkman was Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2