Leger en Yloot. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. steld, onder toekenning van: een pen sioen van 600 's jaars, en eene ver hooging van dat pensioen ten bedrage van 150 's jaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzee sche bezittingen en koloniën en tus- schen de keerkringen. Bij kon. besl. van 16 Sept. is, met ingang van 1 October a. s., aan den hoofdinspecteur van den waterstaat, P. Calland, op zijn verzoek eervol ontslag uit zijne betrekking als zoodanig ver leend, met dankbetuiging voor de door hem gedurende eene reeks van jaren aan den lande bewezen gewichtige diensten. Bij kon. besluit van 17 Sept. is, met ingang van 10 October a. s., aan N. van Yuuren, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies der te- legraphie van de derde klasse. De gewone audiëntie van den mi nister van Koloniën zal op Vrijdag 18 September 1891 niet plaats hebben. Bij koninklijk besluit van 17 September 1891 n<>. 41 is mr. J. G. Gleichman benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. gedurende het tijdperk der tegenwoor dige zitting. {Stct.) De minister van Binnen 1. Zaken heeft de toezending verzocht van een exemplaar van bestaande verorde ningen op het houden van bloemen markten in die gemeenten, waar belang rijke bloemenmarkten worden gehouden. De minister van Binnen landsche Zaken brengt ter aigemeene kennis, dat op 15 October e. k. en volgende dagen te Leiden, te Gronin gen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts, ver meld in art. 2 der wet van 25 Dec. 1878 Staatsblad n°. 222), alsmede te Utrecht, tot het afleggen van de prac tische examens van arts en tandmeester, bedoeld in de artt. 2 en 8 der gemelde wet. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, moeten zich daartoe vóór 7 Oct. e. k. schriftelijk aanmelden bij den voorzitter der examen commis sie, en wel: te Leiden, bij den hoog leeraar dr. T. Zaaijer; te Groningen, bü den hoogleeraar dr. Huizingate Amsterdam, bij den hoogleeraar dr. H. Hertz, en te Utrecht, bij den hoogleeraar dr. T. Halbertsma. Voor verdere bizonderheden wordt Verwezen naar de Staats-Courant (n°. 319)- In verband met de voorge nomen nieuwe regeling van het kies recht, zijn Gedep. Staten door den minister van Binnenlandsche Zaken ge hoord. of en in hoever de kiezerslijsten en het stemmen der kiezers (afgeschei den van hetgeen omtrent de kiesbe voegdheid is bepaald) bij de toepassing bezwaren hebben opgeleverd en wijzi ging behoeven. Hetzelfde verlangt de minister om trent de lijst der hoogstaangeslagenen te vernemen. Ten aanzien van eerstgemelde v.aag worden op lart van den minister een aantal stedelijke en plattelandsgemeen ten gehoord. De Aigemeene Meubelma- kersbond, afd. Nederland, zal een natio naal congres houden op Zondag 27 Sept. 1891, in het lokaal der Vereeni- ging voor fabrieks- en handwerksnij- verheid te Utrecht. Naar men ons mededeelt is de heer mr. S A. Vening Meinesz, burgemeester van Rotterdam, met in gang van 15 October a. s. benoemd tot burgemeester van Amsterdam. (N. R. C.) In eene vergadering van het bestuur en gedelegeerden van den „Amsterdamschen Werkmansbond" is de minister van Buitenl. Zaken, mr. G. van Tienhoven, tot eere-lid van den bond benoemd. Bij de voormaligeRijnspoor weg-maatschappij gold als regel, dat, bij het eindigen van het badseizoen, aan de portiers der voornaamste hotels te Scheveningen een gratificatie werd toe- gend als blijk van erkentelijkheid voor de pogingen, door hen aangewend, om de badgasten gebruik te doen maken van de lijnen dier Maatschappij. Door de Exploitatie Maatschappij is echter besloten, die belooningen niet meer uit te reiken. {Avondpost.) De commissie tot het exa mineeren van stuurlieden aan boord van koopvaardijschepen hield op 8, 9, 10, 14, 15 en 16 dezer openbare zitting te Helder. Vijftien candidaten hadden zich aan gemeld en wel voor de groote zeilvaart, programma A, vijf /oor het diploma als eerste stuurman, vijf voor dat als tweede stuurman; voor de grooté stoomvaart, programma B, één candidaat voor het diploma als eerste stuurman, één voor dat als tweede en twee voor dat als derde stuurman. Daarenboven hadden vijf candidaten zich aangegeven voor een aanvullingsexamen stoomvaart. Het diploma als eerste stuurman groote zeilvaart A werd uitgereikt aan H. Munneke, L. Visser, A. J. Jongman en W. Reeder, termijl H. Munneke en A. J. Jongman tevens slaagden in het aanvullingsexamen eerste stuurman groote stoomvairt A. Het diploma als tweede stuurman groote zeilvaart A werd uitgereikt aan G. Bos. Aan J. F. Jullien werd uitgereikt het diploma als eerste stuurman groote stoomvaart B en aan J. K. Dood dat als derde stuurman groote stoomvaa A. verzocht van zekeren G. Suet, die ver-; dacht wordt te Dortmund ten nadeele van zijn patroon zich te hebben schul dig gemaakt aan diefftal van ongever 7000 mark. In de nabijheid van Frane- ker is door de politie de hand gelegd op een vaartuig, geladen met kool en aardappelen, welke lading bleek te zijn gestolen. Een der bestolen landbouwers had bij avond de daders, twee broeders uit Sneek, werkzaam gezien op zijne akkers en de po'itie gewaarschuwd. Buiten de beiden, die spoedig bekenden, was nog aan boord een meisje uit Dordrecht, met wi° dé oudste der aan gehoudenen binnen eenige dagen in het huwelijk zou treden. Men had haar aan boord opgesloten en wijsgemaakt dat de lading op crediet was gekocht. De droefheid en ontsteltenis van het arme meisje, die zich hare komst in Friesland zoo geheel anders had voorgesteld, ver wekte eene aigemeene deelneming. De cursus ter opleiding tot officier van wapening bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen te Delft, wordt thans bijgewoond door den re luitenant E. A. L Gevers Deijnoot, van het reg. grenadiers en jagersden ie-luit. P. A. T. Zanino, van het ie ieg. inf den 2e luit. W. S. A A. H van Rijswijk de Jong, van het 5e reg. inf. den 2e-luit. B. H. Goudriaan van het 8* reg. inf.de 2*-luits. J. G A. van der Put ten en W. L. van Putten, van het 2e reg. vesting-artillerie; den 2e-luit. H. A. Zeilmaker, van het 3e reg. vestingartillerie; den 2*-luit. G. de Josselin de Jong, van het 4c reg. vest. art.de ie luits. F. W. baron van Boetzelaar, S C. Gooszen en V. A. Bloem, resp. van het 2« en 3; reg. veld art. en van de instr.-comp. Een kruier te Amsterdam deed Woensdag bij de politie aangifte, dat hij uit een gesloten houten kistje een som \an f 500 vermiste. Hij ver dacht van deze daad twee personen, die hij 8 dagen geleden uit medelijden in zijn woning had opgenomen, en die sinds Dinsdagavond verdwenen zijn. Eene dezer dagen in het oude kerkhof te Hardegarijp gevonden bruin zerken doodkist, zonder deksel, is naar het museum voor oudheden te Leeuwarden overgebracht. Een jaarcijfer werd op de kist niet gevonden, even min andere bizonderheden. Door de politie in Den Haag is aangehouden een te Rotterdam woonachtig persoon, die in den laten avond van gisteren op het Binnenhof een heer heeft mishandeld en beroofd van diens portemonnaie met geldswaarde. Het geld is in zijn bezit gevonden. Het onderzoek bracht zoovele bezwaren voor genoemden persoon aan het licht, dat de aangehoudene is gesteld ter be schikking van de justitie. Bij de politie te Rotterdam is aangifte gedaan, dat een uitgever van een aldaar verschijnend blaadje, zich uitgevende voor den uitgever van een te 's Hage verschijnend weekblad, getracht heeft eene zekere som geld machtig te worden waarvoor hij eene valschelijk geteekende kwitantie afgaf, en onder bedreigingen, die het karakter hadden van chantage. Naar men verneemt, is de man van daar Voor de tegenwoordig heerschende zenuwachtige stemming in Europa heb ben de Hamb Nachr. de ware oorzaak ontdekt. Het komt wijl de ijzeren rijks kanselier niet meer me: vaste hand ons werelddeel beheerschtIn een artikel over den internationalen toestand ver klaart het doo Bismarck geïnspireerde blad dat er geen reden bestaat om zich al te zeer te verontrusten. De opgewon denheid, welke iu Duitschland heerscht, schrijft het blad toe -aan het gebrek aan vertrouwen der bevolking in de regee ring, sedert Bismarck is afgetreden. Verder is het artikel een lofrede op het bestuur van den ex kanselier. De Nati- onaltib. Korr. duidt dit artikel den heer Von Bismarck zeer euvel, daar het er slechts toe bij brengt, het publiek nog meer te verontrusten en het prestige van het Duitsche Rijk tegenover het vijandelijk gezinde buitenland verzwakt. Als de ex rijkskanselier wenken heeft te geven aan de regeering, dan staan hem daartoe andere wegen open dan in de pers, rneent het blad. In Frankrijk heeft natuurlijk 's keizers jongste toespraak, te Erfurt gehouden, zeer de aandacht getrokken. De bonapartistische Pair ie bevat aan het hoofd van haar blad de met vette letters gedrukte woorden„Frankrijk beleedigd door Wilhelm II." t De republikeinsche Temps betreurt verdwenen, vermoedelijk omdat L het compliment aan den duit hij nog eemge vonnissen te goed ïee 1 scjien keizsr> deze week gebracht over vnnr beleedigingen m w°°* en ei* Se' diens grootere gematigdheid in het spre - verhten. het schieten met em, ge5weest) en vr£agt keizer Wilhelm I in den conflicted betitelde. Toch meent het blad, dat men aan het incident geen te groote betee- kenis moet toekennenhet verdient hoofdzakelijk de aandacht als psycho logisch verschijnsel. Gelijk gebruikelijk geeft intusschen de Reichsanzeiger een „gerectificeerden" tekst van de te Erfurt gehouden toe spraak des keizers. De zinsnede be trekkelijk Napoleon luidde volgens het officieele blad „Op deze plaats heeft de corsikaansche veroveraar duitsche vorsten zwaar gekrenkt en ons onge lukkig vaderland diep gedeemoedigd. Toenmaals kiemde in de zaal van mijn overgrootvader de gedachte aan den tegenstand tot het uiterste, die tot de heerlijke verheffing van 1813 leidde." Zooals men ziet zijn de „parvenu' en de „wraak" uit dezen tekst ver dwenen. Nader wordt nog gemeld Naar aanleiding van hetgeen de duitsche Keizer in zijne te Erfurt gehou den toespraak gezegd heeft over „den parvenu van Corsica" (Napoleon I), maken ook de Liberty, Jour en Paris zeer heftige artikelen tegen den duitschen soeverein openbaar De JS/ational zegt E- zouden niets dan betreurenswaardi ge dingen dit kunnen voortvloeien, zoo wij niet het vaste voornemen hadden, ons aau geen aanval van dien aard te storen en geen enkele onvoorzichtigheid te begaan doch, als het waar bleek te zijn, dat de duitsche Keizer zoo gespro ken heeft, als gemeld is, dan zal Frank rijk eene opheldering moeten vragen aan Duitschland en een schitterend herstel moeten bekomen. Bij het déjeuner, door Carnot aange boden te Vitry Le Fraugois, aan het gemeentebestuur, heeft Carnot een toast gedronken, waarin hij zeide Gedurende de thans afgeloopen manoeuvres heeft het leger getoond wat Frankrijk er van kan verwachten. Het geheele land is aan het leger erkentelijk voor de wijze waar op het het vertrouwen heeft gerechtvaar digd. Het volk weet wat het verschuldigd is aan deze school der toewijdinghet weet dat, als flinkheid, wijsheid en loyaliteit in de buitenlandsche aangele genheden het land oprechte vrienden kan doen vinden, een onbeperkt ver trouwen op zijne hulpmiddelen den waarborg levert voor den vrede, welken het niet verstoort wenscht te zien. Het leger geeft ons zulk een vertrouwen ik drink op zijne eer. De Freycinet dronk daarna op de gezondheid van Carnot. Una, demenschelijkevlie g". die Vrijdag avond in een theater te Grimsby, in Engeland, ten aanschouwen van eenige honderden tegen den zolder liep, (leed een misstap, zoodat hij naar beneden stortte en met een geweldigen op den vloer terecht kwam, vlak op zijn hersenpan. Hij was nagenoeg dood, daar zijn schedel te pletter was gestooten. Una's ware naam is Sydney I Bird, en hij was nog maar een jongen van zestien jaar, die te Lowestoft was geboren. Een jonge schilder ont beet Dinsdag in een restauratie te Parijs, en gaf den kellner, Joseph, een bankbiljet van 500 francs Deze zeide, dat hij het zou gaan wisselen, dagavond te Parijs aangehouden ter ge legenheid van de opstootjes wegens de opvoering van Lohengrin, zijn er slechts 22 in hechtenis gehouden. Uit Par ij s wordt van 16 September gemeld: Heden avond bij de eerste opvoering van de „Lohen grin44 krioelde de menigte in den om trek van het operagebouw. De garde republicaine dreef de nieuwsgierigen terug. Achthonderd personen zijn gear resteerd omdat zij niet wilden doorgaan èn wegens hun zingen. Binnen het ge bouw heeft er geen enkel incident plaats gehad. Het eerste en het tweede bedrijf werden zeer toegejuicht. De Barm er Ze itung deelt mede, dat te Belbert een vijftienjarig dienstmeisje is gearresteerd onder be schuldiging een kind van 3^ jaar te hebben vermoord en begraven. Het m isje was vroeger reeds drie maal, onder verdenking van brandstich ting, door de politie verhoord. Behalve de ferme maatre gelen, die de politie genomen had om alle levenmakers bij of in de opera op den avond der opvoering van „Lohen grin" onschadelijk te maken, moet tot den gelukkigen afloop der voorstelling ook veel hebben bijgedragen, dat er een aantal van de allervoornaamste leden der russische kolonie te Parijs op de eerste rangen in de opera gezeten wa ren. De Russen zijn over het algemeen nog hartstochtelijker Wagnerianen dan zij de Franscben, hunne vrienden van één dag, liefhebben. Zij zouden het verstoren van hun kunstgenot erg kwa lijk genomen hebben, en aangezien het fransch - russische verbond een teer plantje is, dat door een schouwburg- kabaal best ontworteld zou kunnen worden, hebben de schreeuwers tegen Wagner wijselijk besloten, de eerste avonden althans een slot op hurmen mond te leggen. Later, als er geen Rus meer in de opes a is, zullen zij misschien uit den hoek komen. Uit het telephonisch bericht, dat de Indé.pendance ontvangen heeft, blijkt dat de vertooning schitterend geweest is. De loge van den president der repu bliek was ledig; anders was er nergens eene plaats onbezet. Na het voorspel werd Lamoureux levendig toegejuicht. De sopraan, mile. Caron {Elsa) en de tenor Van Dijck werden bij hun op treden met toejuichingen begroet. Na het eerste bedrijf was het succes van den avond verzekerd. De geheele opera is zonder verkortingen gegeven en is na de laatste akte andermaal met warmte toegejuicht. Er hadden geen andere betoogingen plaats dan dat de menigte buiten de Marseillaise zong en dat er onder de toeschouwers strooi biljetten werden verspreid met het op schrift Les barbares opéra. Er zijn echter eenige vechtpartijen op straat met de politie-agenten geweest. In den omtrek van het duitsche gezantschaps hotel waren buitengewone maatregelen van voorzorg genomen, waardoor alle opstootjes voorkomen zijn. In het garnizoen van kro- toseliin werd een geheele compagnie gestraft met arrest, omdat een schild wacht tot die compagnie behoorende, was ingeslapen. Toen nu eenige dagen later appèl werd gehouden, ontbraken op het vierde appèl een en twintig van de gestraften, die alzoo tegen het bevel in, de kazerne hadden verlaten. Twintig van hen zouden eerstdaags naar hunne haardsteden terugkeeren. schriften, vechten, het schieten met en °oorbarig dragen van vuurwapenen enz. (W. R. U) Door de duitsche regee ring is de opsporing en aanhouding wat men wel in Duitschland zou zeggen, indien een hooggeplaatst persoon aan dezen kant der Vogezen gebruik maakte van de scheldnamen, waarmede men maar kwam niet terug, en toen dej)e krijgsraad heeft drie schuldigen tot schilder den eigenaar vroeg waar zijn 2I maanden en de overige 18 tot geld bleef, constateerde men met schrik achttien maanden vestingstraf veroor- dat Joseph met ziju buit verdwenendeeld. was. Den artist bleef niets over, dan bij de politie een aanklacht in te dienen. Een zwitsersch doctor is er Een duur ontbijt! i"1 geslaagd fotografieën te nemen van beschilderde glazen en wel in (lc oor- Van de personen, W o e n s spronkelijke kleuren. De opname ge len de tafel stond niet in het midden, er hing geen gaskroon aan de zoldering en boven den schoorsteen was geen spiegel. Aan de muren hingen schilderijen, die de bezoekers niet begre pen het was ook hun smaak niet van een schilderij, weetje de eene kant van den muur was geheel achter boeken verborgen. „Nettie keek op de klok op denschoorsteenmantel. „Pas half zeven," zeide zij bij zichzelf. „Hij zal op zijn vroegst om acht uur thuis komen." Zij hervatte haar werk met een lichten, zwakken zucht. Toen hoorde zij voetstappen en stond op om de deur te openen. Haar bezoekster was ook jong evenals ze en eveneens ge trouwd. Zij had een hoed op, maar droeg geen handschoenen. „Ik kom eens even aanloopen, Nettie," zeide zij, terwijl zij zich op een stoel liet vallen. „Het is in huis zoo vervelend, als er geen werk te doen is. Hoe gaat het met het kleintje? Hoe is het met jou, George, mijn jongen? Vind je je nieuwe muts niet mooi Het was Victoria, een jongere zuster van Nettie, die zoo sprak. Zij was kort geleden gehuwd met een klerk, die een inkomen van 150 pond had. Victoria geleek veel op haar zuster, maar deze was kleiner, zag er aardiger maar meer onbeteekenend uit. Zij was zeer knap maar had eene zeer alledaagsche schoonheid; zooals fijne regel matige trekken, heldergrijze oogen, lichtblond haar, zeer kleine handen en een mondje met lippen zoo frisch als een roaeknop, maar welks opgetrokken bovenlip een driftig humeur te kennen gaf. Zij was eene Venus in 't klein, maar een Venus, die luimen heeft. De ware Venus, de ongenaakbare schoonheid, kan nooit boos worden. Het is haar onmogelijk ooit slecht gehumeurd te zijn over de onverwaarloozing van hen, wier hart niet klopt, als ze haar zien en naderen. Zij beklaagt hen, maar is niet meer vertoornd op die koude, ongevoelige naturen. „Wij zijn allen zeer goed, Vic. Hoe is 't met Charlie?" „Charles ging vanmorgen zeer ontstemd naar zijn kantoor. Alsof eene vrouw nooit eens hare meening mag zeggen, 't is wat moois. Nu, hij zal vandaag wel weer bijdraaien, en als dat niet het geval is, dan kan het mij nog niet schelen. Hij heeft meer t land aan een mokkend gezicht dan ik. Wat heb je daar Een nieuwe stoel Goede hemel, zes maanden geleden had je ook al een nieuwe. Mijn beste Nettie, jelui inkomen zal op den duur zulk een weelde niet kunnen betalen." „George koopt niets, dat hij niet dadelijk kan betalen. En wij leggen zelfs nog geld over, dus maak je maar niet bezorgd over onze vreeselijke verkwisting, lieve Vic. Moeder is vanmorgen hier geweest en had ook al veel aan te merken, voorarop de rekening van den slager. „Wel, gij leeft ook tegenwoordig lang zoo zuinig niet, als wij opgevoed zijn, nietwaar Gij eet maar zooveel osse- en schape- vleesch als gij wilt, uwe geheele wasch wordt door andere men- schen beschikt en uwe japonnen koopt gij geheel gemaakt." Vic zuchtte. „Gij moogt uzelf wel gelukkig rekenen, Nettie, dat gij het zoo goed getroffen hebt in uw huwelijk. Ik wou maar, dat ik uw huishoudgeld kreeg. Maar het geeft niet of ik dat al wensch, misschien als Charlie eens aandeel in de zaak krijgt, maar dat zal nog wel lang duren." „Heb maar geduld, beste Vic." Vic stond op en bekeek ongeduldig de zaken, die op de tafel lagen. Een photographie-album lag er ook. Zij opende het; het bevatte slechts enkele familieportretten, zooals haar vader met e°n boek in de hand en zulk een peinzend gezicht, alsof hij een wijsgeer was, die bezig was een moeilijk vraagstuk op te lossen; haar moeder met een zelfbewust lachje op haar gelaat; zijzelf een beetje onbeschaamd en meer gelijkende op een zangeres van een café-chantant dan op een eerzame getrouwde vrouw; voorts be vatte het een portret van George, die zeer forsch was en een zwaren baard had. „Nettie," zeide zij, „heb je geen enkel portret van George's bloedverwanten? Hij. moet er toch eenige hebben. Wij hebben toch allen een vader en moeder en broers en neven. Waar wo nen al die menschen?" „Zij wonen ergens in Australië." „Wel, als ik u was, zou ik niet rusten, voordat ik alles precies van hen wist." „Wel, lieve, ik weet alles van hen." „Hun namen en de betrekkingen, die zij bekleeden ook? Misschien zijn het wel allen winkeliers, ik wil dat George nu niet voor de voeten werpen, want Charlie zegt ook, dat wij niet alle geboren heeren kunnen zijn/ ofschoon ik wel weet, dat ik Charlie nooit getrouwd zou hebben, als ik niet geweten had, dat zijn familie zeer fatsoenlijk was." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2