eens als colli naar Hamburg vervoeren jes kl, schol en i tot 2 manden schar en stak van daar in zijne houten woning aangevoerdgr. tong gold 40 a 50 c., het kanaal over. Zeitung maakt natuurlijk; kleine tong 20 c., tarbot f 8 10, een vak van deze singuliere wijs van rog 80 cf 1.25 per stuk, kl. schol reizen. Evenals elders hoopt hij ook te j f 1 f 3.50 per mandje en schar Amsterdam een engagement te vinden2 50 per mand. in een der cafés chantantst om zich voor geld te laten' bekijken. Benoemd tot leeraarinde oude talen aan het gymnatium te Lei den, dr. H. van Gelder, thans leeraar aan het gymnasium te Breda Te Noordwijkerhout is Don derdagmorgen, bij den weg naar Piet- Gijzenbrug, gevonden het lijk van een armoedig koopman uit Haarlemmermeer, J. K., oud 62 jaar. Vermoedelijk is hij wegens ziekelijkheid daar gaan liggen en in die omstandigheden overleden. Het lijk is dóór de politie naar het lijkenhuis der gemeente vervoerd. De dames M. Kouwer en A, de Boer, beiden van Zaandijk, hebben het plan opgevat te Wormerveer, onder bescherming van het nutsdepartement, een of twee avonden per week, telken male twee uren, van November 1891 tot April 1892, een cursus in huisvlijt te houden Te dien einde hebben zij zich reeds tot het bestuur der gemeente gewend met het verzoek voor bedoeld onderwijs het vrije gebruik van het lokaal, waarin vroeger de heer J. C. Röhner, hoofd der school voor M. U. L. O., onderwees, met verlichting en verwarming te willen toestaan. Zij heb ben voorts bepaald, dat tot dien cursus zullen worden toegelaten jongens en meisjes van ongeveer 10 14 jarigen; leeftijd, dat het schoolgeld vooriederen' leerling, buiten de benoodigde leermid delen f 10 zal bedragen, en dat tot de lessen, die een of tweemaal per week buiten de schooluren worden gegeven, aanvankelijk niet meer dan 12 leer lingen op een avond zullen worden toe gelaten. Woensdagavond tusschen 7 en 8 uur brak er te Breda een felle brand uit in een der paardenstallen bij de artillerie-kazerne. Hij ontstond op den hooizolder. Binnen een uur was het gebouw uitgebrand. De paarden- en equipementen werden gered, en door het krachtdadig optreden der brandweer en het stille weder bleven de omliggende stallen gespaard. Bij kon. besluit van 23 Sep- tember is de heer C. E. Viruly, lid van den raad der gemeente Rotterdam, be noemd tot ridder in de orde van den Nederlanaschen Leeuw. (Si.-ct.) Door het kantongerecht te Zaltbommel is Donderdag de dorps onderwijzer te Ammerzoden, Jacobus Deijnen, wiens bekeuring ter zake het verkeeren in kennelijken staat bij tweede herhaling mede aanleiding gaf tot de wanordelijkheden aldaar, veroordeeld tot vijf dagen hechtenis. RECHTSZAKEN. Beklaagd op verschillende tijdstippen zich door middel van een valschen sleutel toegang te hebben verschaft tot eene secretaire en daaruit in den loop van dit jaar een bedrag van pl. m. 1000 te hebben ontvreemd, had zich Donderdag voor de arrond.-rechtbank te 's Hage te verantwoorden A. W., gewezen winkelbediende bij den han delaar in oudheden S. te 's Hage. De beklaagde bekend volkomen en berouwvol het hem ten laste gelegde, De gemakkelijke manier waarop hij de secretaire kon openen en de weinige kans op ontdekking hadden hem in ver leiding gebracht. Subst -off. v. justitie, mr. Pleyte, wij zende op de groote verleiding waaraan een jougmensch in eene groote stad blootstaat, zag in den beklaagde een slachtoffer daarvan. Het meest bezwa rende achtte ZEd Achtb. echter daarin gelegen, dat bekl. niet eenmaal voor de verleiding is bezweken, doch op ver schillende tijdstippen een groot bedrag, volgens den bestolene veel meer dan 1000, heeft ontvreemd. De verzwarende omstandigheid in aan merking nemende, dat bekl. door middel van een valschen sleutel de secretaire had geopend, vorderde het O. M. een jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. C. W. Schlingemann, achtte niet bewezen dat bekl. van een valschen sleutel had ge bruik gemaakt, daar bekl. den sleutel volgens zijne verklaring in een laadje van het meubelstuk gevonden had en dien onmiddellijk passende vond. Voorts riep hij de clementie van de rechtbank voor den bekl. in, die voor de verleiding was bezweken. Uitspraak over 8 dagen. Letteren en Kunst. Niet afgeschrikt door wat er met „Lohengrin" gebeurt in de opera, be reidt het bestuur der opera-comique te Parijs de vertooning der „Meistersanger" voor. Trebel'i kan niet meer zingen ten gevolge van eene verlamming uioet zij stil gaan leven; zij trekt zich terug op haar landgoed te Pyrmont. Lager en Vloot. Zaterdag wordt te Amsterdam parade van het garnizoen gehouden tot uitrei king aan den eerste-luitenant Pels Rijc- ken van het ridderkruis der Militaire Willemsorde 4e klasse. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 24 Sept. Door 110 korders werden hier heden 10 tot 80 groote, 20 tot 100 kl. tongen, 5 tar botten, 2 tot 10 roggen, 1 tot 3 mand- POLITIEK OVERZICHT. In zijn 3e nummer, den 2ien dezer verschenen, neemt Darkest Russia de beschuldiging tegen de russische keizerin terug, dat op haar verlangen, „omdat zij een afkeer heeft van joden," bij de wapenschouwing te Moskou alle joodsche soldaten in de kazerne moesten achter blijven. „Uit goede bron vernemen wij nu", schrijft de redactie, „dat Hare Keizerlijke Majesteit nooit zulk een bevel gegeven heeft. Intusschen moeten wij er bijvoe gen, dat ons bericht uit twee, onder ling onafhankelijke bronnen geput was, en dat namen, data en andere bizon- derheden omtrent de omstandigheden werden opgegeven. Wij gelooven dan ook stellig dat het hoofdvoorval wer kelijk heeft plaats gehad, namelijk dat de joden van de wapenschouwing zijn buitengesloten, maar dat de officier bij het geven van den order onbevoegd gebiuik maakte van den naam der Czarewna." Vervolgens spreekt de redactie haar leedwezen uit en biedt hare verontschuldigingen aan voor de beleediging der keizerin aangedaan, om als volgt te eindigen „De Czarewna kon, als eene dochter van Denemarken en eene zuster onzer geliefde prinses van Wales, nauwelijks anders zijn dan menschlievend en rechtvaardig, en zelfs een lang verblijf in Rusland zou stellig niet een van nature vriendelijk en gevoelig hart gelijk het hare, hardvochtig kunnen maken." Het is moeilijk te beslissen wat wal gelijker isdeze laffe vleierij, of de schandelijk lichtvaardige beschuldiging in het vorige nummer. De in Rusland vervolgde joden mogen, als Darkest Russia zoo voortgaat, den hemel wel smeeken, hen voor hunne vrienden te. bewaren. Bij een bezoek aan de Beurs te Frankfort a/M., antwoordde de minister van koophandel Berlepsch op eene toe spraak van den voorzitter der Kamer van koophandel, dat hij deze Kamer erkentelijk was voor de gelegenheid hem geboden tot bespreking der handels- en nij verheidsbelangen. Men kan rustig voortgaan met de behartiging dezer vreedzame belangen, daar de uitgestrooide berichten van gevaarlijke toestanden meestentijds allen wezenlijken grond ontbeerden. De beste waarborg voor den vrede is de overeenstemming in de begeerten van onzen verheven beheerscher en van de natie om den vrede te behouden. In een rondschrijven aan de mogend heden tracht de Porte te betoogen, dat het vergelijk met Rusland ten opzichte der Dardanellen, geenerlei wijziging brengt in de vroegere regeling, welke voortdurend zal blijven toegepast. Volgens berichten uit Belgrado, is er eene fransch-servische vennootschap ge vormd met een kapitaal van 10 millioen frs., voor de uitvoering van zekere open bare werken. Krachtens rechterlijk bevel moet de remise zilverbaren, door Balmaceda naar Londen gezonden en gewaardeerd op 750 000 p. st., voorloopig in de Engelsche Bank gedeponeerd blijven, totdat de eigendom dezer waarden rechtens vast staat. Tching Tchang, chineesch zaakge lastigde te Parijs, heeft zich Donderdag ochtend naar den minister Ribot be geven en hem mededeeling gedaan van een telegram uit PekiDg, inhoudende dat de chineesche regeering alle maat regelen neemt, voor de bescherming der vreemdelingen vereischt, en aan hare vloot in het noorden order gegeven heeft om zich naar de streken te be- j geven, waar eene oproerige geest heerscht. De chineesche regeering hoopt dat de fransche de gevolgen dezer maatregelen zal afwachten. Uit Foochow verneemt de Tijnesdat er een komplot ontdekt is tot plunderen van het tuighuis. De vreemde ingezete nen achten de tegenwoordigheid van eene kanonneerboot noodzakelijk. over het gebruik der stenographic bij het onderwijs. Gaotter, uit Frankfort, over de grenzen der stenographic. Grosze, ""l Heiligenbeil, over de stenographic GEMENGD NIEUWS. Ontvreemd zijn in een ban kiershuis in de City van Londen een aantal engelsche banknoten. Eene belooning van 1000 pd. zal worden uitbetaald door de heeren As hurst, Morris, Crisp en Co., solliciteurs te Londen, No 17 Throgmorton Avenue, E. C., aan dengene, die zoodanige in lichtingen geeft als leiden zullen tot aanhouding en schuldigverklaring van den dief of de dieven en tot ontdekking van het ontvreemde, of wel eene be looning in verhouding tot het te ont dekken bedrag. Inlichtingen worden ingewacht bij het nederlandsche depar tement van Justitie. Van den 2 6en September tot den ien October wordt te Berlijn de iuteraationale stenografen-bijeenkomst gehouden, waartoe het gebouw van den Rijksdag beschikbaar is gesteld. Den 27en wordt het halve-eeuwfeest van het Stolze-schrift gevierd, waartoe o. a. de postmeester-generaal Von Stephan, de hertog van Ratibor, voorzitter van het pruisische Heerenhuis, de presidenten van den Rijksdag en van het huis van Afgevaardigden en andere hooggeplaat- sle personen hunne medewerking toege zegd hebben. Op de volgende dagen zullen o. a. de volgende voordrachten gehouden worden. Depoin, uit Parijs, over de be roeps-vereeniging.der stenografen, Engel, uit Berlijn, over de stenographic als hulpmiddel voor schrijvers van boeken. op de school. Morgenstern, uit Grosz- Lichtenfelde, over de stenographische wetenschap. Pochell, uit Londen, over eene nieuwe theorie voor het graphische kortschrift. Potin, uit Parijs, over de inrichting der stenographic in de Kamer van afgevaardigden te Parijs. Schtick, uit Berlijn, over de stenographic uit een hygiënisch oogpunt. Wiemer, uit Berlijn, over de waardeering, die het werk der stenografen in het algemeen ondervindt. De Koningin van Italië heeft met haar moeder den koning' en de koningin van Rumenic te Pallanza bezocht. De koninginnen bleven een uur te zamen. Dr. Theodori verklaarde, dat de ko ningin van Rumenië merkbaar vooruit - gaatde spieren worden weer krachtiger, de patiënte lijdt veel minder en slaapt beter, 't Is noodig, dat de zieke langen tijd rust houdt. Iets over Zwitserland. Naast het enorme vreemdelingenver keer rust de zwitserschc maatschappij grootendeels op den grondslag van een landbouw-democratie. Men doet alles om den boer te beschermen. Daarentegen wordt van grootheerlijke fortuinen hier en daar verbazend zware inkomsten belasting gehevenvan een revenu van 400.000 francs moet volgens eene nieuwe wet 25.000 francs aan belasting worden betaald en van hoogere inkomsten naar evenredigheid nog een veel hoogere som, zoodat er dan ook buitenlandsche j rijke families zijn, die ten einde die belasting te ontduiken, jaarlijks slechts drie maanden op hun in Zwitserland gelegen goederen vertoeven. Blijven ze een dag langer, dan vallen ze in de termen der belasting. Zwitsersche boerderijen zien er over 't algemeen zorgvuldig onderhouden en netjes uit, vooral in de schoone gedeelten van duitsch Zwitserland, waar men zin- delijker is en spaarzamer. In het Waadt- land, met zijn prachtige wijngaarden, richt ongelukkig Noach's ondeugd groote verwoestingen aan. Voor een waadtlan der boer, die 't hart op de rechte plaats heeft, bestaat er geen grooter genoegen dan u in zijn kelder te inviteeren, ten einde zijn wijn te proeven. Een vati oude witte wijn wordt dan aangestoken, de boer drinkt zelf het eerste glas op uwe gezondheid leeg, biedt u daarna het volgende aan en gaat liefst op die wijze voort, totdat het geëerde gezel schap niet meer in staat is om van uit den kelder op de oppervlakte onzer planeet terug te keeren. Hij vindt het zelfs onwellevend van u, zoo ge hem even nuchter verlaat, als toen ge binnen kwaamt. Het Tiroler Tagblattbe- hoort tot de eerste electrische druk kerijen in Europa. De electriciteit voor de persen wordt uit de electriache fa briek te Innsbrück jaangevoerd. Treurig uiteinde. De portugeesche dichter Anthero Quental heeft een einde aan zijn leven ge maakt. De overlevenden van de equipage der Dunmurryvan Belfast, die pas in de golf van de Mexico is vergaan, zijn te Plymouth aangekomen been en de machinist met een verbrij zelde rechterhand lagen te kermen van de pijn. Eindelijk nam een duitsch vaartuig hen op. De bewoners van het stadje Preston (Noord-Amerika) en zijne om streken, zijn lang niet op hun gemak. Den vorigen Zondag is een prachtige leeuw, die bij de menagerie Sanger be hoorde, uit zijn kooi ontsnapt en men heeft hem nog niet kunnen vangen, weet zelfs niet waar hij zich ophoudt. De Prestonianen wagen zich dan ook niet buiten de stad en slechts met groote voorzichtigheid in de straten. Er zullen spoedig groote drijfjachten worden ge houden, om den koning der woestijn onschadelijk te maken. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Veendamder N. A. S M., van Rotterdam, arriv. Woensdag 23 Sept. te New York. Het stoomschip Ardjoejio, van Rot terdam naar Java, vertrok 24 September van Suez. Het stoomschip Bromovan Java naar Rotterdam, vertrok 24 Sept. van Port- Said. Het stoomschip Koningin Emmavan Amsterdam naar Batavia, arriveerde 23 Sept. te Genua. Het stoomschip Amsterdamder N. A. S. Mvan New-York naar Rotterdam, passeerde Donderdag 24 Sept., des nam. 2 uur, Wight. Een en Veertigste Muziekuitvoering in den Hout, op Zondag 27 Sept., 1891, des middags van 24 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, oüder directie van den luit.-kapelm, C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Um Herz und Hand, Marsch. Neibig. 2. Ouverture „Stradella" Flotow. 3. Juristen Ball Tanze, WalzerStrauss. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra „La Juive" Halévy. 5. Ouverture „Giralda" 6. Zweite Polonaise. Adam. Liszt. Ballet du 5me acte de l'opéra „Gustave III" Auber. en hebben hun wedervaren verteld. Met FAMILIEBERICHTEN UIT DE VOORNAAMSTE DAGBLADEN. Geboorten 22 Sept. P. J. Veenen- bosVisser z. Oosterbeek. - 23. J. van GelderVan Minden z Amst - L. KooperFranckle z. 's-Hage. - A. M. MeijerSernée z. 's-Hage. Gehuwd: 17 Sept. H. Kuiken (bij volmacht) en G. E. de Griendt Dreux. Veenwouden. - 24. W. A. C. Franken en J. Arnold. Amst. - E. Ph. van den Berg en M. H. Teljer. Hellevoetsluis. - M. Cok Mz. en R. Prins. Amst. H. J. H. Kuijpers en Th. M. A. de Jong. Amst. - Th. Wolff en E Rothschild. Amst. - D van den Berg en M. L. M. de Buy Wenniger. N.-Amstel. - Jhr. A. G. Sickinghe en E. J. L. M. Geisweit van der Netten. Driebergen. Overleden 8 Aug. B. v. Heijningen Ketel. Winburg. (Oranje Vrijstaat). - een lading graan uit Antwerpen ver- 22 Sept. A. Bawalda van Holkema 8j j. trokken, waren zij drie dagen in zee, I Apeldoorn. - G. E. de BlankJager toen een ontzettende storm het schip i 52 j. Tiel. - A. M. Ken tie. Groningen, onttakelde; door de verschuiving der I - Wed. M. A. Eiff—Faddegon 53 j. lading lag de boot overzij, de vuren I Amst. - L. H. Blindenbach Callenfels waren uitgedoofd. De booten werden j 66 j. Middelburg. - D. R. Celosse54j. 's-Hage. - 23. C. S. Meijer 81 j. 's Hage. - Wed. A. J. Menkhoff—Pape 65 j. Amst. - K. Dorland Jz. 70 j. Monni- uitgezet. Bij het inschepen verdronk een matroos, en een oogenblik later sloeg een der booten, bezet door acht man, om. Zij kwamen allen om het leven. Drie dagen en drie nachten kampten Faulmann, uit Weenen, over stenographi- de andere booten tegen de woeste golven, schen typen-druk. Fourès, uit Parijs, terwijl de stuurman met een gebroken kendam. - J. A. de Verwer 41 j. Zaan dam. - B. Salomons-Meijer. Amst.- Wed. M. C. Schiff—Van Leeuwen. Utr. - P. Boon 78 j. Heemstede. overvloed, gezondheid, jeugd en flinke kinderen, wel, Nettie, gij hebt alles wat de wereld maar aan hare gunstelingen kan geven." „Ik moet wel gelukkig zijn, en ik ben het ook, John." „Het verheugt mij, dat ik mijne oude vriendin in zulk eene benijdenswaardigen toestand aantref." „Maar wat zijt gij geworden, John „Ik heb Cambridge verlaten en ben nu professor." „O, leeraar aan een hoogeschool. Wel John, het doet mij plezier, dat gij niet te trotsch voor ons geworden zijt." Hij lachtte. Toen keerde Nettie weer tot haar eerste onderwerp van ge sprek terug, zooals een vrouw, die zelfzuchtig in haar eigen geluk is, steeds doet. Nettie kon den geheelen dag wel over George en de kinderen praten en den geheelen nacht over ze droomen, zonder het minste verlangen te gevoelen om van onder werp te veranderen. „Gij moet niet denken, dat George een gewoon journalist is. Eens woonde er een naast ons, toen ik nog thuis, was en ik geloof dat zijn voorbeeld de oorzaak was dat vader later zoo veel voor oordeel tegen het beroep had. Op elk uur van den dag werd daar maar bier gebracht; de man dronk ook zoo veel, dat hij een schande was voor Daffodil Road. Iedereen was blij toen hij wegging, ofschoon het erg jammer was voor de arme vrouw, wier meubelen verkocht werden, om den huur van het huis op te brengen. Mijn echtgenoot is volstrekt zulk een soort van man niet. Hij heeft veel gereisd, de geheele wereld door, stel je dat eens voor 1 En hij kan fransch en duitsch lezen en spreken, kan aanhalingen doen uit het grieksch en latijn; zie eens hoeveel mooie boeken hij wel heeft. John Carew stond dadelijk op en begon de namen der boeken te lezen. Het was inderdaad eene zeer goede verzameling, en ze was een bewijs dat de man een liefhebber van lezen was. „Gij kunt over alle onderwerpen spreken, die gij maar wilt, en gij zult zien, dat hij over alles mee kan praten." John begon te denken, dat de echtgenoot een eerzuchtig man was, die zichzelf veel geleerd had, „Soms komt de dominé wel eens bij ons aan en begint met George te redetwisten. De dominé beweert wel, at ik altijd gelijk heeft, maar ik weet wel beter. Het is de vriendelijkheid van mijn echtgenoot, die hem dat denkbeeld doet behouden. En over alles kan hij schrij ven. Hij schrijft de hoofdartikelen voor de „Clerklandsche Courant," besehrijvingen voor magazijnen; hij kan gedichten maken en sprookjes verzinnen. Eens maakte hij een prachtig verhaal van een man, die verloofd was, maar zoo wreed tegen zijn meisje moest zijn om zijn engagement af te breken, omdat bij bemerkte, dat hij eene erfelijke kwaal had. De ongelukkige man ging heen en „En stierf aan een gebroken hart?" „Neen, de geschiedenis meldt, dat hij onder arme menschen ging leven en een arm meisje huwde, dat hem ondanks zijne erfelijke kwaal gelukkig maakte. Als hij geen onderwerp kan vinden, haalt hij zijn aanteekenboekje voor den dag, geeft eene beschrijving van het eene of andere eiland, dat hij bezocht heeft en zend het naar de courant. Wat geld betreft, dat hebben wij gelukkig genoeg. Wij kunnen alles krijgen wat wij noodig heb ben en leggen zelfs nog over. Kijk, daar wordt de kleine wakker." Inderdaad gat de jeugdige Humphrey de gewone teekenen van een terugkeer tot bewustzijn. Zijne moeder nam hem op en gaf hem de flesch. „Het is half een," vervolgde Nettie. „Dit is een van de weinige dagen, dat mijn echtgenoot thuis komt eten en om één uur zal hij wel thuis zijn. Toe, John, blijf bij ons eten; wij hebben ge noeg, daar behoeft gij u niet ongerust over te maken. Als er iets is, dat wij er goed van nemen, dan is het ons eten en drin ken. Moeder ontstelde laatst op het gezicht van mijne slagers rekening. Maar zij behoeft ook zooveel niet voor vleesch uit te geven, omdat zij geen middagmaal voor vader behoeft klaar te maken, daar die altijd in de stad zijn middagmaal gebruikt. Toen wij, Victoria en ik, nog thuis waren, aten wij den eenen middag bokking, den anderen middag eieren of een snede ham. Maar George is er de man niet naar om tevreden te zijn met een schralen maaltijd. Hij is altijd erg op beste stukken vleesch ge steld en heeft gelukkig een zeer goeden eetlust. Blijft gij, John? Wij hebben vanmiddag een heerlijken beefsteak, kom, dat is vriendelijk van u, dat gij met ons wilt eten." Zij liet den kleine in de wieg aan zijn zorg over en snelde heen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2