lalt! Eerst Lezen! Don Juan. Doctor IISMI®, OTESTAITEIOfl FELIX FAME, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Ruil] Danscursus. 9e Jaargang. Maandag 28 September 1891 No. 2525 A BONN EM ENTSPKIJS ADVERTENTIEN: Dit Tinmmer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. PEEK CLOPPEÏÏBURQ. PALEIS VAN JUSTITIE. POLITIEK OVERZICHT. Meiiwe Schouwburg, Iloogduitsche Opera van Amsterdam. Maandag 28 September 1891 Nieuwe Schouwburg, denoGlscliap „lelpomene ei Thalia" Zondag 4 October 1891, sa DE ZBQN VAN OEN BLINDE. Hïiarleiiische Burgerlijke Stand. A cl vertentiën. Een Jongen TERSTOM TE HUUR Speciaal Arts voor TAVDH11LKÏÏVD1, Barteljorisstraat 24. JEANNELANDRÉ NEDERLAKDSGHE Afdeeling Haarlem. U TE HAARLEM. ingang Smedestraat 23, te Haarlem, PARKLA.1N 106. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1 1,20. ranco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,66. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dïè blad aerecbpnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Barean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoon naam er IS)2„ ran 16 regel» 50 Cent»; iedere regel meer lüCente. Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» wordsa aangenomen door onze agenten es door alle boekhandelaren en coorantior». Directeuren-Uitgevers J. C. PEETïEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten ooor het BuitenlandCompaq,de Qtniralt li Publicity Strang,r, DAUBS Co., JOHH F JOKSS, Snee., Pari), 31,til Faulourf Vmtmartr, EERSTE BLAD. Haarlem, 26 September 1891, H. M. de Koningin-Regentes heeft voor een belangrijk bedrag inkoopen laten doen in den bazaar, door „Tes- selschade" gehouden. De bazaar heeft ruim 1700 opgebracht. Door het kiescollege der ned- herv. gemeente alhier, werd den 25n dezer het volgende drietal van predikanten gemaakt, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van dr. H. Smeding, en voortdurende door het bedanken van dr. H. M. van Nes: dr. W. Hoek, te Steenwijk; dr. A. J. van Wijngaarden, te Mijdrechtdr. C. Yeen, te Schiedam. De sergeant Suverkropp van het gar mizoen alhier is geslaagd voor den .hoofdcursus voor officier te Kampen. Dit is daarom des te meer eer voor den heer Suverkropp, omdat hij, met voorbijgang van de voorbereidende School en den Cursus te Leiden, recht streeks examen deed voor den Hoofd cursus. Naar wij vernemen, heeft de heer S. voor het wetenschappelijk gedeelte onderwijs gehad van den heer J. B. A. Saeijs. Medio October (den 14a of den 170) treedt in onzen schouwburg op Madame Harris en eenige andere acteurs van de Comédie fran^aise met het in Parijs zoo veel besproken stuk van Henri Becque, „la Parisienne," blijspel in 3 bedrijven. Vooraf wordt opgevoerd een „comédie en un acte „la date fatale." De tournée van dit gezelschap geschiedt onder leiding van onzen landgenoot, den impresario Schürmann I11 de Groote Houtstraat No. 88, op de plaats waar vroeger liet huis Btond bewoond door den heer W. R. Loeff, is thans een winkel verrezen, die met het volste recht een sieraad van deze straat kan worden genoemd. Het is het nieuwe magazijn van de firma Peek en Cloppenhurg, dat dezen avond wordt geopend, het achtste magazijn in Nederiand, dat door deze firma in haar 21-jarig bestaan is opgericht. In welk vak p behoet't men wel niet te vra gen. De firma Peek en Cloppënburg is bekend door hare uitgebreide zaken op het gebied van hseren- en kindereonfectie. En dat zij gewoon is, hare zaken flink aan te pakken, daarvan levert het nieuwe gebouw het onwederlegbaar bewijs. De sierlijke gevel noopt den voorbijganger een oogenblik tot stilstaan en een blik te slaan op het ilinke gebouw. Treedt men het binnen, dan komt men rechts in het magazijn van gemaakte goederen, dat zeer diep is en welverlicht. Links bevindt zich eene afzonderlijke afdeeling voor goederen op maat, met een afgescheiden paskamer. In het midden is de trap, die naar boven voert, waar de chefs en de bedienden verblijf houden. Hot personeel toch, dat de firma aan dit ma gazijn heeft verbonden, is van dien aard, dat zij klaarblijkelijk in Haarlem veel succes verwacht, het bestaat uit twee chefs en drie bedienden. Verder merken wij beneden op een mime kamer voor de werklieden, (want naar ons een der firmanten verzekerde, wordt in de magazij nen geen stuk verkocht, dat niet door de eigen werklieden is vervaardigd) en een vertrekje voor den coupeur bestemd. Den architecten die het gebouw hebben ont werpen, komt zeker een woord van lof toe. Het zijn de heeren Welsenaaren Drost. Aannemer was de heer Van Amstel, te Heemstede, die ook de winkelbetimmering heeft geleverd. Het schilder werk werd zeer verdienstelijk bezorgd door den beer H. F. van Beynen, het glas (en er zijn vele smaakvolle ruiten van gekleurd- en matglas) leverde de firma Sahelis. Bij de uitbreiding van onze gemeente is ook het aantal Meedingmagazynen toegenomen. Men heeft, behalve de bovengenoemde firma Peek en Cloppënburg, de firma J. G. Schürmann iu de (Kruisstraat, Davidson in de Anegang, de Matador in diezelfde straat, Kattenburg in de Lange Veer-- stïaat, Joles in de Groote Houtstraat, Van Bem inden in diezelfde straat, om niet te gewagen van Zwartser op de Markt, die er ook andere Artikelen bij verkoopt en een aantal firma's die alleen op maat leveren. En wie nu van allen de beste is Dat beslisse het publiek zelf! Geen der genoemde firma's zal ons dit tegenspreken, ook niet (om te eindigen met wie wy begonnen) ook niet de firma Peek en Cloppënburg, Een praktische nieuwigheid op het gebied der horlogerie is een nickel remontoir, dat in een lederen etui waar uit alleen de wijzerplaat zichtbaar is, aan het spatbord van een rijtuig kan worden bevestigd. Ook voor wielrijders is het geschikt. Bij den heer II. van Niel Hzn., Groote Houtstraat 90 is deze nouveauté voorhanden. AI3 reclame voor Friedëricn's tandmiddelen staat in de rechter winkelkast van het Magazijn van Perry-artikelen in de Barteljorisstraat een reu- zenflesch, die tandeliacr pretendeert te bevatten. Daaromheen staat een leger van doosjes tand poeder geschaard, als kuikens om de kloek en wie da volledige lijst der tandmiddelen verlangt te kennen, kan die in het bedoelde magazijn op een mooi prentje krijgen. In sommige familiën is een bepaald vak ambt of beroep bizonder gewild. Zoo legt de familie Mok zich speciaal toe op den handel in on geregelde goederen en heeft vandaag een lid dier familie, de heer Philip M. Mok, een nieuwen winkel voor den verkoop van die artikelen, geopend in No. 23 van de Kleine Houtstraat. Gepasseerden Zondag hield een rijtuig op het Verwulft plotseling stil, daar men den koetsier toeriep dat er een man onder zijn voertuig lag. De man werd opgenomen (hij was bewusteloos) en naar het gasthuis gebracht, waar spoedig Dr. B. J. Kouwer verscheen, om hem de noodige hulp te verschaffen. Toen bleek evenwel, dat het zooge naamde slachtoffer alleen het slacht offer was van „Schiedam." Hij was door het rijtuig volstrekt niet geraakt en keerde, toen zijn roes fen einde was, bedaard naar huis terug. De Diefstal in het Bloeinendaalsche Park In den nacht van den 2den op den 3den Juli j. 1. deden de onbezoldigd rijksveldwachter G. van der Werff en de nachtwaker P. van Nohelen hunne gewone ronde, in het Bloemendaalsche bosch en park, toen zij aan de kiosk in het park onraad meenden te hooren. Zij besloten dm te loopen en zoo de kiosk ts bereiken, toen van Nobelen op een plank trapte. Onmiddellijk daarop kwam in de duisternis een persoon in de richting waar van der Werff stond. Deze greep hem aan en zei«Wat doo je hier Toen zij daarna met den gevangene naar de kiosk gingen en een lucifer afstaken, zagen zij vier boorgaten en een zaagsnede in een van de luiken. In de nabijheid lagen een boor en een zaag op het gras. De aangehouden persoon geeft op te heeten Frans Feldman. Ter terechtzitting verklaart hij, dat hij niet aan den inbraaK schuldig ie. Hij lag te slapen bij de kiosk. Maar vreemd i8 het dan toch, dat hij in de linkerhand een kaars had waarvoor kon hij d'e noodig hebben, anders dan voor het smeren van zijn zaag Feldman be weert, de kaars te hebben gevonden. Een andere aauwijzing is een pa?r pantoffels, die hij op de borst droeg. In weerwil van de hardnekkige, soms brutale ontkentenis van den beklaagde, requireert de subs. off. v. jnst. mr. Joh. P. van Cateren, zijne veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf en tot 6 dagen hechte nis en 6 maanden opzending naar eene rijks werkinrichting, het laatste omdat hij zonder middel van bestaan rondzwierf. De ambtshalve toegevoegd verdediger, Mr. C. G. von Reekeu drukt zijne verwondering uit, dat beklaagde hier het hem ten laste gelegde ont kent. Meer wil spreker, als verdediger, daarvan niet zeggen, doch hij protesteert tegen de qualifi- catic van zijn cliënt als landlooper. Bekl. had nog 67% cent bij zich en zou eerstdaags bij een boer werk vinden. Wat het misdrijf betreft, meent spreker, dat hij door anderen is meegesleept cn concludeert tot een geringere straf dan de ge- eischte. Uitspraak den Sn October e. k. Vrijdagavond te 9 uur 33 is te Berlijn de trein aangekomen, waarin de keizerlijk russiBche fa milie gezeten was. Prins Leopold en zijne ge malin, henevens de generaals Hahnke. Witt'ch en Schlieffen, waren aan het station ter be groeting aanwezig. De czaar was in burgerklee- ding, en vergezeld van zijne gemalin, de prinsen, enz. begaf hij zich naar het vcrstensalon, waar een souper gereed stond. Rechts van den czaar was prinses Leopold en daarnaast de grootvorst-troonopvolger, links de keizerin, prins Leopold en grootvorstin Xenia gezeten. Te 10 uur 38 reisde het hooge gezel schap per extra-trein verder. De czaar had mot betrekking tot zijne door reis, doen verzoeken die als eene zuivor part'cn. liere te heschouweu, veroorzaakt door het sterf. geval in zijne familie, hetwelk zijne tegenwoor digheid te Moskou noodzakelijk maakt, en deswege van elke officiccie ontvangst af te zien. De campagne, welke de aanstaande verkiezin gen in Eugeknd moet voorbereiden, heeft een aanvang genomen. Do groote sprekers der heide partyen, die tegenover elkaar staan de Glad- stonianen en de oouservatieven zullen zich achtereenvolgens op verschillende plaatsen doen hooren en reeds opende de heer John Morley te Cambridge de reeks met een rede, welke door den minister van Koloniën, lord Knutsford, in een te Londen uitgesproken speech werd be antwoord. Het merkwaardige van dit eerste «mondge- i vecht" was, dat de egyptischo kwestie op eens als partij vraagstuk op den voorgrond werd ge- schoven. Do heer Morley toch liet, in spijt van zekere reserve, duidelijk doorschemeren, dat tot de plannen der liberalen, wanneer zij in het volgende jaar aan het bowind komen, ook dit zal belmoren de ontruiming van Egypte voor te bereiden. Hiertegen nn kwam lord Kmitsford met kracht op. Hij schroomde niet om te verklaren, dat, bleef zijn partij op het kussen, zij het verblijf der engelsche troepen in de Nijlvallei zou be stendigen, in spijt van hetgeen Frankrijk en het overige Europa er van zouden willen denken. Niet dat de tegenwoordige regeering eeuwig het protectoraat over Egypte wil handhaven, maar de taak, die Enge'and aan den Nijl heeft te vol voeren, moet ten einde worden gebracht. De vraag is nu slechts heeft Morley namens alle liberalen gesproken en is dus de egyptiache kwestie inderdaad partyleuze geworden Het antwoord op deze vraag zal men eerstdaags uit len mond van Gladstone zelf kunnen vernemen. In het beg>n van de volgende maand toch zal de Grand Old Man eene rede te New-Ca8tle houden, waarin de zaak ongetwijfeld ter sprake zal komen. De Porte heeft aa de mogendheden een rond schrijven in 7#k:'B (•..-lUn-vrwgstuk ge richt, waarin zij zich beijvert om aan te toonen, dat de verstandhouding met Rusland ten opzichte van de Dardancllen geenerlei verandering heeft gebracht in het oude stelsel, dat hij voortduring zal worden toegepast. Zoo tracht dus nu de Groote Heer Europa in slaap te wiegen, terwijl de russische heer op de loer ligt. Wij betwijfelen echter, of iemand de dupe van die pogÏDgen zal worden. Koning Karei van Rumenic zeker niet, wanneer men de Kreuzzeitung kan gelooven, want hij zal, naar genoemd blad verneemt, eerstdaags den koning van Italië en keizer Wilhelm de vraag voor leggen, of het drievoudig verbond Rumenië zal bijstaan bij een mogelijken aanval van russische zijde. Te Bucharest zon namelijk de vrees be staan, dat czaar Alexander, nu hij in de Dar- danellen-kwcstie zijn oogmerk heeft bereikt, van plan is, te trachten een doorgang voor zijne troepen door de Dobrudscha te verkrijgen. HAARLEM. Directie: LUDWIG SCHWARZ. Grosse Oper in 2 Akten. Musik von W. A Mozakt. Aanvang 7V2 uur. Balcon ƒ3,Stalles 2,50, le Loge ƒ2,Parterre 1,75, 2e Loge ƒ1,50, Gaanderij 0,60. SV Plaatsbespreking zooals ge woonlijk. HAARLEM. Tot opening van het Seizoen, Nog nooit alhier vertoond. Zij die nog Lid wenscben te worden, vervoegen zich Oranjestraat No. 31c. Geboorten 24 Sept. T. M. Eel- man-Veenstra z. - 25 P. Govers-de Boer d. - M. Huijbens-ICapteijn z. - J. Lode- v. Gelder d. Overleden: 25 Sept. H. M. Petit- pierre 64 j. Kruisstr, Zie vervolg Advertentiën in het Tweede Blad. Zij, die aan de Lessen van b.v.g. vak wenschen deel te nemen, vervoegen zich bij. W. VAN VEEN, L eidschestraat 75 gevraagd bij J. W. KOOPMAN, Raaks 3. een Beneden-Winkelhuis met Winkelopstand en Toonbank, zeer geschikt voor Sigarenhandel. Huurprijs 4 50 per week. Staande Gierstraat 54. Te bevragen bij G. DE VLEESHOUWER, Gier straat 10. Spreekuur 1—5. De Directie van bovenstaande Maatü wenscht de HAVER, 'oe~ noodigd voor de paarden van de Maatschappij, UIT TE BESTE DEN en wel van primo December 1891 tot en met uit". November 1892. De inschrijvingsbiljetten met type monster moeten franco vóór den 3n Oktober 1891 worden ingeleverd ten Kantore, Baljnwslaan No. 4, waar tevens de conditiën ter inzage liggen alle werkdagen der week van 10 tot 12 ure des voormiddags. 3W Buitenlandsehe Haver is niet uitgesloten. Haarlem28 Sept. 1891. De Directeur J. H. VAN WEST Jr. Inschrijving van Leerlingen Woensdag van 1112 en Vrijdag van 3—4. Per drie maanden ƒ10,-. Prospectus te bekomen bij den Heer J J. C MUNK, bij de ERVEN LOOSJES en bij JEANNE LANDRÉ. Opening van de Leesbiblio theek op Zondag 4 October 1891, des namiddags 12 ure, in het gewone lokaal, Gravinnesteeg 15. Zij zal gedurende dezen winter iederen Zondag van 12—1 ure voor ieder gratis toegankelijk wezen ter bekoming van boeken ter leziDg. Een vervolglijst op den catalogus der boeken is aldaar gratis te ver krijgen. De Commissie van de Lees bibliotheek. Kaderoefening op Zondag 27 September 1891. Aantreden des morgens ten 9 uur aan de Zijlbrug (ongewapend). VELDDIENST. Zondag geopend van des middags 12 tot des avonds 10 uur. Entrée 10 Cents. Aanvang 30 September a. s. Spreekuur van 121 uur en van 8—9 uur, aan het lokaal Gr. Hei ligland 26. N.B. De Zondagslessen zijn 20 September j.l. reeds aangevangen. Aanbevelend J. B. BONGERS. P. VAN CITTERT ZONEN, Hou ders van openbare Boekverkoopingen, berichten, dat hunne eerste be langrijke najaarsveiling dit jaar zal plaats hebben den 13en Oc tober a. s. en volgende dagen, in hun Verkooplokaal Parklaan 106 b/d Hooimarkt. De Catalogus zal voor belang stellenden te bekomen zijn aan het Lokaal Parklaan en Spekstraat 14 aan de Winkelzaak. Haarlem, Sept. 1891. Voor slechts 50 Cts. franco in huis door geheel bet Land: 25 vel fraai Postpapier, best soort. 25 daarbij passende Enveloppen. 1 zacht Faber Potlood. 1 pijp roode Lak. 1 sterke Pennebouder. 1 doosje beste stalen Pennen. 1 doosje Teekenkrijt in kleuren. 1 pakje Teekenvoorbeelden. 6 prachtige groote Platen van de Kruistochten door G. Doré. 1 Winteravondspel, extra mooi met 80 plaatjes. 't Is een buitengewoon, onnavolg baar, onvergelijkelijk koopje, zooals nog nooit is aangeboden. Bovendien mag elk kooper één der drie onderstaande Werken kiezen. 1. Vluchtige Grepen en Grappige Schetsjes door Jan Courage, te za- men 54 stuks, om voor te dragen, prettig, aardig. 2. Oud en Nieuw, verzameling Ge zelschapsliederen door W. Mets Tz. 3. Zeemansliedjes door Mr. J. van Lennep. Tegen toezending van Postwissel waarop moet staan No. 1, 2 of 3, bij GEBROEDERS KOSTER, Leliegracht 28, Amsterdam, ont vangt men alles franco thuis.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1