NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9c Jaargang. Woensdag 30 September 1891 m No. 2527. A BON N EM ENTSPKIJS ADYEETENTIÉ.N: Lijst van aangeboden Betrekkingen, STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON III ft I AI 11 I AI. Voor Haarlem per 3 maanden1,20, Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,85. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Burean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer J22S* SILT van 15 regel. 50 Cent»; iedere regel mser lOCent», Groete letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnement»» en Advertentie! worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren en eonr.Dtior». Directeuren-Uitgevers J. C. PEERS BOOM en J. B. AVIS. rawa^aisaitfJiBasaRgctgaia Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Gtnéralt de FuiliciU Btraugire 0. I. BAVB3 f Co., JOHN I. JGNB8, Succ., Farije 81H> iMulourf Uouimtrtre Wij vestigen op de de aandacht voorkomende in dit Blad op de 3e pagina. Directeuren- Uitgevers. Haarlem, 29 September 1891, Door het bestuur der Haarlemsche Ambachtsschool is aan de regeering eene jaarlijksche rijkssubsidie van 6000 gevraagd. De sergeanten volontairs der Militaire School alhier hebben allen aan het examen voor 20 luitenant der infanterie voldaan. De boekhandelaars P. van Cittert Zonen zenden ons den catalogus van eene door hen op 13 October e. k. en drie volgende dagen te houden ver- koopiDg van Boeken, Muziek, Prenten en Prentwerken, Penningen, Munten en Schoolbeboeften. De catalogus telt niet minder dan 92 bladzijden en bevat, naar het ons toescheen, in verschillende vakken, be langrijke nummers. De veiling heeft plaats in het ver kooplokaal Parklaan. Wegens plaatsgebrek zijn wij genood zaakt, het verslag over de Duitsche Opera uitvoering van Maandagavond, tot het volgende nummer uit testellen. Maandagavond, te ruim ioJ£ ure, is een felle brand uitgebroken in het kleedingmagazijn, tevens verkoophuis op crediet. van A J. Dijkstra, woonachtig i aan de Gedempte Oude Gracht no. 116, welke brand is ontstaan in den winkel door het vallen van een brandende pe troleumlamp, die aan den zolder hing. De winkel is grootendeels uitgebrand. De brand is door spuit 10, die weder als altijd spoedig ter plaatse was en vlug werd bediend, en den slangenwagen van de politie gebluscht. De schade is vooral door het water vrij belangrijk, maar alles was geassureerd. Maandagavond is in het St. Elisa beths Gasthuis opgenomen de land bouwer F. H. S., woonachtig te Haar lemmermeer, die, terwijl hij in beschon ken toestand verkeerde, met een tilbury, die hij bestuurde, in aanraking was ge komen op den Kruisweg alhier, met de postkar, waarbij hij voorover van den bok is gevallen en vrij ernstig aan het hoofd verwond. Het paard sloeg op hol maar is spoedig gegrepen. Maandagnamiddag heeft een 27 jarige sigarenmaker in drift, omdat hij werd uitgelachen door een kameraaddezen met een flesch een bloedende wonde op het hoofd toegebracht. Tegen hem is door de politie proces-verbaal opge maakt. Rechtszaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft bij vonnis van 29 Sept. 1891 in staat van faillissement verklaard Maarten Prins, koopman en winkelier te Wor- merveer, met ingang van 26 Sept. 1891, Tot rechter-commissaris is benoemd mr. W. A. 't Hooft en tot curator mr. F. Willekes MacDonald, advocaat en pro cureur alhier. Leger en y loot. De burgemeester van Deventer heeft dezer dagen afgekondigd dat er voor jongelingen van 17 jaren gelegenheid bestaat om kosteloos in den wapenhan del geoefend te worden Hiervoor heb ben er zich thans 78 bij hem aangemeld. Behalve net reg. gren. en jagers, hebben ook enkele andere korpsen van het leger het prachtig in salonformaat uit gevoerde en keurig geëncadreerde por tret van wijlen Z. M. den Koning, van Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-regentes ten geschenke ge kregen. Hare Majesteiten zullen a. s. Donderdag op het Loo het bezoek wachten van den kroonprins van Italië. Te dezer gelegenheid is er ter eere van den prins diner ten Hove. De ritmeester j h r. W. F. H. van de Poll, van H. M. de Koningin, is toegevoegd aan den kroonprins van Italië, gedurende zijn verblijf iu ons land. OFFR'EËËLE BERSCUTBiN. Bij kon. besluit is benoemd tot lid het overlijden van Hare Keizerlijke Hoogheid mevrouw Alexandra Geor- gieuwna, grootvorstin van Rusland, ge boren prinses van Griekenland. {St. Ct.) De staatscommissie voor de administratieve rechtspraak zal voor- loopig alleen des Zaterdags hare ver gaderingen houden. Na afloop van het afdee- lingsonderzoek der Indische en Staats- begrooting, dat vermoedelijk a. s. Vrij dag zal eindigen, gaat de Tweede Kamer uiteen tot het begin van November. De Raad van State aldus wordt aan de Zutph. Ct. uit Den Haag gemeld zal binnenkort een zijner meest eminente leden verliezen Mr. G. de Vries heeft nl. zijn verlangen te ken nen gegeven om uit die betrekking ontslagen te worden. Sinds jaren heeft hij zitting in de aideeling voor geschillen van bestuur, waar men in de laatste maanden met werk overladen is Zoowel de schoolwel als de pensioenwet geven tot tal van geschillen aanleiding, waar over de Raad advies moet geven; Ik geloof niet te overdrijven, indien ik beweer, dot de werkzaemheden aan die aideeling verdubbeld zijn, terwijl het personeel hetzelfde is gebleveu. I11 den laatsten tijd zoo zegt de schnjfer van de «Brieven uit de Hofstad* in de Arnh. Ct. zijn er in de hofstad drie personen overleden en met groote staatsie be graven, dia om verschillende redenen tot de kervorreigende FersonHoMr^hadden behoord. Dat waren de oud-minister generaal Van Lim burg Stirum, een man uitstekend door humani teit, karakter, algomeeno ontwikkeling en mili taire hoedanigheden, de schilder Bosboom, een man van wereldberoemd talent, en dc kolonel van het regiment grenadiers en jagers. Bij de begrafenis van den generaal on van den kolonel was een vertegenwoordiger van dc Regentes tegenwoordig, bij die van Bosboom niet. Ik zeg dit niet, omdat de nagedachtenis van onzen Bosboom daardoor een greintje verminderd wordt; zelfs zal ik zoo scherp niet zijn van er bij te voegen, dat dezs kunstenaar dergelijke zinledige beleefdheid volstrekt niet noodig had. Ik wijs er op alleen om te doen opmerken, hoe een zijdig vorsten geadviseerd worden. Bosboom is er niet minder om, maar ons Koninklijk Huis zou in de schatting van Nederland nog booger stijgen, indien het zich vereenigde met en aan liet hoofd stelde van de hulle der natie aan elke verdienste, zoowel civiele als militaire. Het hoofd van den staat weet natuurlijk van het gebeurde niet af bet schijnt, dat de hoofden der hofhouding het huldebetoon v«n '3 vorstenwege bij begrafenissen ten onrechte en zeer bekrompen beschouwen als van het college van regenten over de bizondere strafgevangenis voor vrouwen te Gorinchem J. Chr. Ramaer, ingeni eur van den waterstaat aldaar. achter het lijk van don overleden adjudant. Ik vindt dit uiet zooa's het behoort. Het i3 wel altijd zoo geweest, maar nu zou het anders kunnen worden. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn door het nader van den amsterd. gemeente De opper -ceremoniemees ter maakt bekend, dat het Hof, inge volge de bevelen van Hare Majesteit verzoek de Koningin regentes, voor den tijd van raad niet tot andere gedachten gebracht acht dagen, ingaande 28 September, en hebben vastgesteld, dat het bedrag den lichten rouw zal aannemen wegens van het presentiegeld voor de leden van den raad, zal bedragen 3 per lid voor elke zitting. De heer S. T. Land is ook door de vrijzinnige kiesvereeniging „Voor uitgang" te Helder opnieuw candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. In de afgeloopen week slaagden voor het notarieel staats -examen, voor het eerste gedeelte de heerenA. Faber, BeetsterzwaagW. A. Meijboom, RhijusburgK. Koopmans, Tolen W. Denijs, Amsterdam en voor het tweede gedeelte, de heeren D. W. van Niekerk_ Utrecht; N. J. Dardenne Ankringa, BeverwijkF. W. Swane, WaalreJ PI. W. Soeters, 's HageS. Posthumes, Tolen N. /an E verdingen, 's-Hage L. VV. Brants, Meerssenmr. H. VV. van der Mey, Delft; mr. J. A. Th. Duynstee, 's-Hage. Ook de heer A. M. Gewin, stationschef te Vlissingen, is benoemd tot ridder 40 klasse der Kroonorde van Pruisen. Sedert eenige avonden schittert aan het firmn ment een ster van buitengewone helderheid. Het is Jupiter, die zich thans bevindt op dat punt harer baan, hetwelk het dichtst bij onze aarde gelegen is. Deze ster vertoont zich het grootst tusschen 12 en 2 uur des nachts, zoodat men in die uren de beste gelegenheid heeft omtrent dit hemellichaam waarne mingen te doen. Dit verschijnsel is slechts bij groote tusschenpoczen waar te nemen, want Jupiter, die ióomillioen mijlen van de zon verwijderd is, heeft meer dan 12 jiar noodig om hare baan te doorloopen. Jupiter is 9000 maal zoo groot als onze aardbol. Toen de politie te Amsterdam deze week, in verband met drie inbraken in goudsmids- en horlogewinkels, eenige opgeschoten knapen arresteerde, meende men te mogen liopen, dat de veiligheid voor de vakgsnooteu er beter op zou worden. Deze hoop is ïjdel gebleken. Zooals wij in ons Avondblad reeds meldden, hebben weder twee diefstallen in dergelijke winkels plaats gehad. De belangrijkste dezer misdrijven was de reeds kortelijk vermelde inbraak op den Singel no. 89. De heer J. J. Schilt, horlogemaker, had zich te ruim 1 uur naar bed begeven, toen hij even over halftwee eenig geraas hoorde en spoedig daarop aan de bel trekken. Bij onderzoek bleek hem, dat een politie-agent op de stoep stond, om hem kennis te geven dat zijne winkelruit ver brijzeld was Daar het venster met een luik bedekt was geweest, scheen dit vreemd, maar weldra bleek dat. de inbrekers het luik afgerukt en in de buurt neergelegd hadden. Zooals wij gemeld hebben, waren zes horloges gestolen, maar de buit had grooter kunnen zijn, want er lag voor eene niet onbelangrijke waarde voor dé hand. Thans bedraagt bet verlies nog geen 500. De politie stelde terstond een ijverig onderzoek in, daar eenige verklaringen doen vermoeden, dat de inbraak door niet minder dan vier meesters in het vak is gepleegd. Bij het onderzoek kan wel licht behulpzaam zijn dc omstandigheid dat de nummers der horloges hekend zijn. {Ebi.) Zooals gemeld 13, zijn üoot d'on. eigenaar van het plaatsingkantoor voor artisten te Arasterdam, pogingen aangewend om do in- vrijheidste ling van Zeitun'g te bewerken. Daartoe werd de steun van het oostenrijksch-hongaarscho consulaat ingeroepen. Het consulaat meende echter zijne huip niet te moeien verleeneu voor eene zaak als deze, die alleen reclame ten doel heeft. De overweging dat, waar Zeitung zoowel de spooiweg- ah de douanereglementen overtre den heeft, het recht zijn loop moet hebben, heeft, mede op deze beslissing invloed gehad. Ook het beroep op den procureur-generaal bij het gerechtshof heeft niet gebaat. Zeitung zal dieutengevolge met het eerste transport vreem delingen, wel gratis, maar ditmaal in de derde klasse naar de grenzen worden gebracht. {EU.) Het door de afdeeling Krommenie van het Witte Kruis opge richte badhuis zal eerstdaags voor het publiek worden opengesteld. De lokaliteit is flink ingericht en de prijs voor koude en warme baden is matig gesteld. Te Oterleek (N.-ll.) is eene zooda- nige wijziging gebracht in do gemeente-verorde ning, dat wielrijders voortaan zullen verplicht zijn, binnen die gemeente, indien zij een rij- of voertuig, bespanren met een of meer paarden, of een paard onder den man bereden, op hun weg ontmoeten, af te stijgen en zich vóór hun rijwiel te plaatsen, indien het verlangen daartoe door den bestuurder duidelijk wordt kenbaar ge maakt. Daarentegen wordt den bestuurder van een rij- of voertuig of van een ouder den man bereden paard de verplichting opgelegd, om, wanneer de wielrijder hem voorbij wil rijden cn dit op duidelijke wijze aan den bestuurder ken baar maakt, de snelheid van het paard of de paarden te verminderen en den wielrijder te laten voorbijgaan. De stoomboot ij z er ha 71 de tf uit Dordrecht, is Zaterdagavond, 'oen zij aan de scheepswerf van den heer v. d. Giessen te Stormpolder van den wal afvoer, op eene roeiboot geloopen, waarin zich vijf personen bevonden. De roeiboot werd verbrijzeld en zonk onmiddellijk. De vijf opvarenden werden met groote moeite gered door S. Visser te Kapelle a d IJsei, die zich terstond met eene roeiboot daarheen begaf. In de vorige week kwam een man, werkzaam in eene fabriek te Dordrecht, nadat hij even was gaan eten, tot de ontdekking, dat men tijdens zijne afwezigheid uit de werkplaats zijn zilveren horloge had ontvreemd. De politie, hiervan onderricht, mocht er Zaterdag in slagen, de hand te leggen op twee jongens van ongeveer i7jarigen leeftijd, die bij onderzoek bleken den diefstal gepleegd te hebben, terwijl zij het horloge reeds verkocht en de op brengst versnoept h°.dden. Zaterdagavond vroegen te Losser twee bedelaars, waarvan de een blind en tevens ounoozel was, bij den zoogenaamden kooiboer in do Kardel, in de onmiddellijke nabijheid der grenzen, verlof om in eene op het erf staande hut den nacht te mogen doorbrengen, hetgeen hun werd toegestaan. Deze vergunning is den boer echter noodlottig geworden, althans om streeks half negen geraakte niet alleen de hut in brand, maar dientengevolge ook de groote 25) HOOFDSTUK XI. De stoelen waren met bizonder veel smjak gekozen. In zulke kamers moeten geen twee zelfde stoelen zijn, want daar de men- schen in breedte en lengte verschillen, moeten de stoelen ook van verschillenden omvang en hoogte zijn In een meer gevor derden staat van beschaving zal dit punt zelfs in eetkamers in overweging worden genomen. Deze vertrekken verschilden veel van die van andere studenten, een jong protessor moet zich ook verheffen boven het alledaagsche, zelfs waar het het meubileeren van zijn kamer betreft. Hij had vele snuisterijen op den schoor steenmantel en het kastje, de meeste had hij aan de kusten der Middellandsche Zee of aan de zandige oevers van den Boven- Nijl bijeenverzameld. Toen George Humphrey de kamer binnenkwam, merkte de professor op, dat hij rondkeek met den blik van iemand, die zulke kamers kende, en ook dat hij, terwijl Nettie haar bewon dering over de fraaie meubels te kennen gaf, naar de boeken planken ging, de titels las en eenige deelen er uit nam om naar de uitgave of den band te zien, of zich met het doorbladeren van het boek verkwikte, -'als iemand, die dat volkomen ge wend-was. Deze man heeft zichzelf niet zoover gebracht, dat is zeker zoo iemand kan een boek niet hanteereu. Deze opmerking toont aan, dat deze jonge protessor misschien nog wel romanschrijver kan worden. Want, zie je, de selfmade man openbaart zijn afkomst aan oplettende menschen, door de wijze, waarop hij zijne leerboeken hanteert. Wat is het verschil Het is moeilijk te zeggen. De man, die zichzelf heeft onderwezen, kent de waarde van de boeken evenals de parvenu de waarde van het geld kent, hij eert en schat ze even hoog, als iemand, die van zijn jeugd af is onderwezen. Toch kan hij ze niet met dezelfde blijken van genegenheid ter hand nemen. Hun inhoud schat hij op prijsHij is als iemand, die de menschheid lief heeft om dezelfde redenen, maar die er van houdt om ze netjes gekleed te zien. Deze journalist nu nam het boek in de hand als een geleerde. „Zie eens," riep George uit, terwijl hij een boek bekeek, „dat noem ik eens een mooien band. Men leest een boek met zulk een band met tienmaal meer genot, dan men zou doen, als het slecht was ingenaaid." „Ja, ik heb duizend boeken door denzelfden man laten inbin den. Hebt gij verstand van het boekbinden „Ik placht dat te denken, toen ik eene goede bibliotheek de mijne kon noemen." John Carew weerhield de vraag, wanneer en waar dat was. „In onze wijk," zei George, „is niet eens een boekhandelaar, want niemand koopt ooit een boek En wat het boekbinden aan gaat, wel, de meesten weten niet eens, dat het zoo'n groote kunst is om het goed te doen." De beide mannen begonnen over andere dingen te praten en het gesprek duurde tot tien uur voort. John Carew ontdekte, dat zijn nieuwe kennis geheel niet met de allernieuwste boeken bekend was, maar dat hij de oudere boeken, die minstens zes jaar oud waren, alle gelezen had, zooals b. v. de boeken van Darwin, van Herbert Spencer en de romans en gedichten van dien tijd. Het scheen alsof hij om de eene of andere reden na dien tijd geheel met lezen had opgehouden.. „Ik heb van de nieuwuitgekomen boeken niets gelezen," zeide George, toen hij een volslagen onbekendheid met een onderwerp had verraden, waarover toen veel geschreven en getwist was. Het is nu bijna zes jaar geleden, dat ik het lezen geheel heb nagelaten." „Het lezen geheel hebt nagelaten?" „Ja, ik maakte toen een reis om de wereld, heb toen de eilanden van de Stille Zuidzee bezocht en was op deze wijze ge heel van boeken verstoken. Toen mijn zwerftocht volbracht was, en ik geen geld meer over had, was ik wel verplicht om op de eene of andere wijze werk te zoeken. Gij weet welken arbeid ik vond, en daar er geen boekhandelaren, nieuwe boeken of tijd- schritten in onze wijk zijn, heb ik ook niemand om eens over nieuwe boeken te praten." „Ik dacht juist, dat, als men in lang geen boek kon krijgen, men met een onweerstaanbaar verlangen naar lectuur bezield zou worden." Wordt ver volg du)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1