NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Dinsdag 6 October 1891. o. •2532. A BON NEMEN TSPRIJS van aangeboden Betrekkingen, ft1. Lijst STADSNIEUWS. Het Bezoek van Sea kroonprins BINNENLAND. FEUILLETON III ilfillll I HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummer»0,05. Dit biad ver.chjjat dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Horean Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. A D V E R T E N T I IN ▼an 15 regel* 50 Cents; iedere regel m®er 10 Cents. Groote letter* naar plaatsruimte. Bij Abonnement aaniienlijk rabat. Abonnementen ea Advertenties wordae aangenomes door onze agentes er. door alle boekhaodelaree ea oonrantiert. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Ftibliciiê Etrangb-t GL. DJüEk f CoJOHN f JON MS Succ F ar in dlbü Faubourg Monimartrt Wij vestigen de aandacht op de voorkomende in dit Blad op de 4e pagina. Directeuren- Uitgevers. Haarlem,-5 October 1891. Men bericht ons het volgende Het zal in den loop dezer maand tien jaren geleden zijn, dat de heer W. Robert, alhier, benoemd werd tot direc teur der Haarlemsche Afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst. Met levendige belangstelling na men we kennis van dit voor de haar lemsche muziekvrienden zeker niet on belangrijk feit. Immers, wanneer we ons de afdeeling Haarlem van „Toonkunst" voorstellen, zooals die, nu tien jaren geleden, was, en den toenmaligen toe stand dier atdeeling vergelijken met den tegenwoordigen, dan kan het wel niet anders, of het verschil tusschen toen en nu springt onmiddellijk en sterk in het oog. In 1881 toch, bedroeg het aantal werkende- en kunstlievende leden vrij zeker de helft minder dan in het tegenwoordig jaarcijfer. Aan die hoogst belangrijke vermeerdering van het leden tal is het o i. te danken, dat de Haar lemsche Afdeeling van Toonkunst, onder de leiding van haren zeer verdienste lijke directeur, den heer Robert, zich' steeds verheugen mocht in eenen toe- nemenden bloei en thans meer dan ooit bij machte is, het kunstminnend publiek de classieke concerten aan te bieden, waarvan de uitvoeringen ook door onze eerste kunstkenners steeds hoogelijk werden gewaardeerd. Van heelerharte hopen we, dat zoo wel hh. bestuurderen der Haarlemsche Afdeeling van Toonkunst, als andere belangstellenden in den bloei van meergenoemde Afdeeling, het tienjarig jubilé van haren bekwamen en volijveri gen directeur Robert niet onopgemerkt zullen laten voorbijgaan. VAN ITALIË. Niets veranderlijker dan een mensch" is een ware en gewaardeerde spreuk, maar ze is niet volledig. Er moest op volgen„behalve de reisplannen van een vorstelijk persoon." Want terwijl wij Vrijdag uit de allerofficieelste bron ver namen, dat de italiaansche kroonprins met den trein van 11.30 te Haarlem zou arriveeren, vernamen wij eerst Za terdagavond laat, uit diezelfde allerof ficieelste bron, dat Z. K. H. eerst te 12.46 zou aankomen. Wanneer men dus vijf kwartier vergeefs heeft gewacht, is dat niet aan ons te wijten. Precies 12.46 kwam de trein van Uit geest aan, de salonwagen van den prins en zijn gevolg was het achterste rijtuig. Op het perron waren, in weerwil van de contróle, dat niemand zonder kaartje door mocht gaan, vrij wat menschen aanwezig. Twee agenten, onder bevel van een adjunct-inspecteur van politie, maakten eene ruimte om den bezoeker en zijn gevolg door de deur, die naar de vestibule leidt, te laten passeeren. Weldra verscheen de kroonprins, een jonge man, die klein van gestalte is, blauwe oogen en een kleinen blonden knevel heeft, volstrekt niet de type van een Italiaan, zooals wij ons dien plegen voor te stellen. Hij was gekleed in een blauw colbert fantasie-pak, waarover een bruine reismantel met pelerine en met een ronden fantasiehoed. Op het perron en toen hij in het gereedstaande rijtuig stapte en wegreed, werd de kroonprins rnet hoera's begroet. In twee landauers, elk met twee paarden bespannen, reed de prins en zijn gevolg naar het Stadhuis. Daar wachtten Z. K. H. op de heeren mr. E. A. Iordens, de burgemeester, met den ambtsketen om den hals, mr. A. J. Enschedé, archivaris, J. H. Krelage, als officier van de kroonorde van Italië, mr. A. A. Land, gemeente-secretaris, mr. C. G. von Reeken, C. J. Gonnet, rijks- en prov. archivaris, allen in gala, en eerstgenoemden met de ridderorden die zij bezitten, gesierd. Met belangstelling bezag de kroon prins het museum van schilderijen en deed verschillende vragen Daarna keerde het gezelschap weer naar de rijtuigen terug, nadat de kroonprins zijn naam in het register der bezoekers had getee- kend „Vittorio Emanuele di Savoia." Daarop begaf men zich naar Teylers Museum. Hier werd de kroonprins ont vangen door de heeren mr. A. W. Thöne, een der directeuren van de stichting, dr. T. C. Winkler én Th. M. Roest, resp. conservatoren van het geologisch- en penning-kabinet en H. J. Scholten, bewaarder van Teylers stichting. Vooral het muntenkabinet, dat voor de eerste maal officieel werd bekeken, trok 's prin sen aandacht. Na dit bezoek reden de kroonprins en zijn gevolg naar den Hout, waar even werd rondgetoerd. Daarna reed de kroonprins, die er toen zeer vermoeid uitzag, weder naar het station en werd vóór zijn vertrek naar Leiden, te 2.19, op het perron gecomplimenteerd door den heer jhr. mr. J. W. M. Schorer, Commissaris der Koningin in deze provincie. De heeren, die den kroonprins ver gezelden warenMarkies de Spinola, gezant van Italië in Nederlandde heer Hudig, consul van Italië te Rotter dam luit. gen. Graaf Morra di Lavri ano, adjudant van den Kroonprins ritmeester Graaf Malverso dei Medici kolonel Risesti, adjudant en kolonel Simon, den Kroonprins toegevoegd door H. M. de Koningin. Het gezelschap werd vervoerd in twee landauers, bespannen elk met twee paar den, uit de stalhouderij „de Leeuwerik," alhier. De italiaansche vlag woei van de kazerne. De opbrengst der Noord-Zuid Holl. Stoomtramweg Mpij. HaarlemLeiden bedroeg in Sept. 1891 9135 09 1890 8861.82 sedert 1 Januari 1891 75723.37 tegen 77352 32% over hetzelfde tijd vak van 1890. Door de politie alhier is aangehouden en naar het huis van bewaring overge bracht eene 30-jarige vrouw, A. U. G., zonder vaste woonpk.ats, die zich aan diefstal van eene. parapluie in de r. k. kerk aan het Spaarne had schuldig ge maakt en voortdurend 'Jpogingen tot op lichting pleegde. In den nacht van 1.1. Vrijdag op Zaterdag zijn uit een mand, staande op een stoomboot, liggende in het Spaarne alhier,een aantal flesschen wijn, cognac en brandewijn ontvreemd. Bij de Ned. Herv. Gemeente te Spaarndam is beroepen C. van Koets veld, predikant te Houtrijk en Polanen. In de laatste nachten heeft het in deze streek dermate gevroren, dat in den vroegen morgen een vliesje ijs op de slooten zichtbaar was. Aan het diner, Zaterdag te Amsterdam door den heer Van Tien- hoven den prins van Napels aangebo den, zaten aan al de heeren van het gevolg van den prins, benevens de hem door H. M. de Koningin Regentes toe- In deSta. komen voor de gewijzigde gevoegde buitengewone adjudanten. Ver- statuten der Vereeniging „De Makelaars der de gezant van Italië bij ons Hof, de legatie secretaris, beiden met hunne dames, onze gezant te Rome, eveneens met zijne echtgenoote, de minister van Koloniën, de commissaris der Koningin, het college van B. en W. en de raad adviseur van Buitenlandsche Zaken, prof. Boot. Door den minister van Bui tenlandsche Zaken werd een dronk uitgebracht op Italië en op de konink lijke familie. De prins beantwoordde dezen dronk door te drinken op het welzijn van de beide Koninginnen. Men meldt uit Amsterdam van 3 OctoberDe kroonprins van Italië deed heden voormiddag eene wandeling door enkele hoofdstraten, bezichtigde in het verkooplokaal van G. Th. Bom verschillende munten, ging in den namiddag rijden en stapte aan de De Ruyterkade aan boord eener stoom boot voor eene spelevaart op de Zui derzee. Koningin Wilhelmina is hersteld en beweegt zich weder in het paleis. De koorts is geheel geweken, en bij gunstig weder mag H. M. in de lucht gaan. {N.R.Cf) OFFICIEELE BERICHTEN'. Bij kon. besl. is de heer H. van Dam erkend en toegelaten als consul van Italië te Amsterdam. Bij kon. besl. is aan den heer J. N. Anslijn, oud-politiek agent en consul generaal der Nederlanden in Egypte, lid van den raad van bestuur van het Suez-kanaal, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van groot-officier der Turksche Osmanieh- orde. Bij kon. besl. is benoemd tot notaris binnen het arrond. 's-Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente Waalre, P. Drenth, cand.-notaris te Appingedam. Bij kon. besl. is benoemd tot kantonr.- plaatsverv. in het kanton Zwolle mr. N. J. Wilkens, advocaat en procureur te Zwolle. Bij kon. besl. is aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat G. Locher, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de herinneringsmedaille voor het deel nemen aan de fransche expeditie in Tonkin, China en Annam. Bij kon. besl. zijn benoemd bij het wapen der inf., bij het ie reg., tot ie luit., de 2e luit E. G. J. Beuninck, van het korps; bij het 6e reg. tot kapt. de ie luit.-adj. M. J. de Jongh, van het 5e reS- sociëteit te Amsterdam. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 8 October niet plaats hebben. Volgens berichten in eeni- ge bladen, is het nagenoeg zeker, dat de burgemeester van Leiden, de heer L. M. de Laat de Kanter, die sedert 1880 aldaar in functie is, zal worden benoemd ?ot burgemeester van Rotter dam. Het desbetreffende koninklijk be sluit kan elk oogenblik worden te gemoet gezien. Aan den rijks-universiteit te Leiden waren tot Zaterdag door den rector magnificus voor de eerste maal ingeschreven 107 studenten, verdeeld als volgtgeneeskunde 28, rechten 40, godgeleerdheid 16, wijsbegeerte en lette ren 7, wis- en natuurkunde 14, rechten en letteren 2. De leidsche „groene n", d i e Zaterdag, overeenkomstig de traditie, de feestvierende veste werden uitgedreven, begaven zich naar Amsterdam, waar de arme bannelingen toonden zich nogal in hun lot te kunnen schikken. Bij „Krasnapolsky" werd een lunch gebruikt en daarna in 16 landauers een rijtoer door de stad en het Vondelpark gemaakt. Het bestuur der „groenen" reed voorop in een vierspan. De lange stoet had in de stad natuurlijk veel bekijks. Het H b l. meldt van 3 Oct.: De commissie, gevormd uit de besturen van 16 werklieden vereenigingen, met het doel den afgetreden burgemeester eene hulde der werklieden aan te bieden, heeft zich Donderdagavond van hare taak gekweten. Drie bestuursleden van elke vereeni gingen werden des avonds te half negen door den heer Van Tienhoven in diens woning ontvangen. De voorzitter der commissie, de heer Van den Berg, bood den heer Van Tienhoven, die de de putatie in tegenwoordigheid zijner echt genoote ontving, een album aan In dat album waren de banieren der verschillende vereenigingen, die te zamen 10,000 leden telleD, afgebeeld. Verder bevatte het door den schoonschrijver, den heer Ant. Grevenstuk, vervaardigde album de namen van de bestuursleden, eene opdracht enz. De heer Van den Berg deelde daarbij mede, dat bij dit geschenk binnenkort nog een paar stoe len zou worden gevoegd, voor 's mi nisters huiskamer bestemd. De heer Van Tienhoven dankte in 30) HOOFDSTUK XIII. „George, ik zou zoo graag willen, dat onze jongens gentlemen werden, en ik hoop, dat hun moeder hen daarvoor niet in den weg staat." „Neen, Nettie, gij niet, maar hun vader." „Zij zijn de zoons van een echt heer. Zoudt gij hen niet die plaats in de maatschappij willen geven, die hun toekomt, en deze zaak willen opofferen terwille van uwe vrouw en kinderen?" George zweeg. Hij hoorde behalve Nettie's stem nog eene andere een, die hij drie jaar geleden gehoord had, nl. de stem van den doktor, die hem waarschuwde. „Er bestaat nog eene kans, deze namelijk, dat gij terwille van een of ander persoon, die gij zeer liefhebt, het krachtig besluit zult opvatten den duivel in u te bestrijden." Hij keek zijne vrouw in het lieftallige gelaat en kuste haar. „Ik zal die vervloekte zaak opgeven, wat er ook gebeuren moge. Ik wil er mij aan onttrekken Ik zal tot mijne oude vrienden terugkeeren en onze jongens zullen evengoed gentle men worden als uw vader, toen hij zijn loopbaan begon." „George, wilt gij dat? Belooft gij mij dat?" „Ja, dat beloof ik." Hij hief zijn hoofd op en zag den man, dien hij verwachtte, het huis naderen. Ik ga voor den laatsten keer naar Boston, nu moet ik nog heen om de zaken te rege len. Gij hebt Mavis voor de laatste maal gezien." Hij kuste haar en ging heen. „Goddank," zeide zijn vrouw, die vreeselijke man komt hier niet meer." Zooals vele andere mannen, had ook George iemand noodig, die, nadat hij in zijne slaapkamer van kleederen verwisseld had, die kamer weer in orde moest brengen. Zijne vrouw ging daar om naar boven om dat werk te verrichten. De laden van een kast waren open en de inhoud lag grootendeels over den vloer verspreid. George had eenige dingen daaruit genomen en in zijn valiesje gepakt. Nettie begon al deze zaken van den grond op te rapen en borg ze weer in de latafel. Binnen weinige oogenblikken zag de kamer er weer netjes uit. Het laatste, wat zij in handen kreeg, was een oude overjas, die van den muur was gevallen. „George draagt haar nooit," zeide zij, „ik heb nooit gezien dat hij haar aan hadzij is ook erg oud. Die jas neemt hier onnoodig ruimte in, ik zal haar dus maar eens verkoopen, als ik weer eens wat andere oude kleeren weg wil doen. Een kleinig heidje zal zij toch nog wel opbrengen." Zij begon de zakken te doorzoeken, een voorzorg, die alle men schen, die oude kleeren koopen en verkoopen, nemen. Het kon ook zijn, dat men geld in de zakken vergeten had. Misschien hebben onze lezers wel eens bij overlevering van een student gehoord, die geen geld meer over had en daardoor op het punt sfond van zijn studie af te zien, toen hij in de zakken van een oude vergeten jas voelde en daar een souverein in vond Hij bleef student, werd later baron, zijn zoon evenzoo en zijn kleinzoon werd graaf. Dit verhaal wordt steeds verteld tot troost voor alle arme studenten. Er was geen geld in de overjas van George. Zij dagteekende ook nog uit die dagen, toen George een oppasser had, zoodat dat feit natuurlijk geen wonder was in den borstzak vond Nettie echter een brief. Zij nam dien er uit en zag dat het couvert van een postzegel was voorzien en de brief klaar was om in de brieven bus te worden gedaanhet was evenwel te donker om het adres te lezen. Nettie nam den brief mede naar beneden, met het plan om hem den volgenden morgen aan haar man te geven. Toen zij een kaars had aangestoken, las zij het adres. Aan mejuffrouw Thanet? Wie was mejuffrouw Thanet? Het couvert van den brief droeg duidelijk de sporen, dat hij lang in den zak was geweest. George had de jas ook honderd keer uit en aangetrokken, maar nooit had hij den brief ontdekt. Dit kleedingstnk had een reis om de wereld gemaakt, was in de slaapkamer opgehangen geworden, was dikwijls door Nettie afge^ borsteld, maar de brief lag daar nog onaangeroerd. Opnieuw las Nettie het opschrift. „Ik geloot dat zij tot op dat oogenblik nog nooit jaloersch geweest was, met betrekking tot haar echtgenoot. Het was dan ook waarlijk onmogelijk, dat gevoel te hebben als hij bij haar was, want zijn gezicht manieren, en blik sloten alle ijver-

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1