POLITIEK OVERZICHT. hartelijke woorden voor het geschenk en verklaarde gaarne den stoelen de plaats te geven, die door de gevers daaraan werd toegedacht. Hij verklaarde verder diep te getroffen te zijn door dit blijk van toegenegenheid van de zijde van hen, wier belangen hem steeds nauw aan het harte hadden gelegen. Eehalve door den voorzitter der com missie, werd nog namens elk der ver- eenigingen een kort woord van waar deering en afscheid gesproken. De volledige lijst der b e - kroningen door de jury voor de inter nationale photographie tentoonstelling te Amsterdam toegekend, is als volgt Afdeeling A. (vak photographie). Hoogste onderscheiding. Eerediploma, met verguld zilveren medaille, Lyd Sawyer, Newcastle on Tyne. Verguld zilveren medaille, Fried. Muller, Mün chenC. E. Mogle, Rotterdam. Zilveren medaille prijs), W. Winter, Derby; W. Byrne, Richmond; G. Greul, Mann heim O. Anschutz, LissaEmrik Binger, HaarlemR. Paulussen, Wee- nen. Bronzen medaille (2e prijs), Fred Boissonas, Genève; Saly E. Straus, Keulen; L. Kurtz, Wiesbaden; Gebr. Frohn, Deventer; Anselm Schmitz, Keu len H. Tollens, Dordrecht; Angerer Goschl, Weenen Roeloffzen Hüb- ner, Amsterdam. Eervolle vermelding, Rud. Schuster, Berlijn. Afdeeling B. (amateurs). Hoogste on derscheiding. Eerediploma en verguld zilveren medaille, (uitgeloofd door de A. Ph. V. Amsterdam), Leniz Maastricht. Verguld zilveren medaille (uitgeloofd door de reg commissie), L. Bucquet, Parijs. Verguld zilveren medaille (uit geloofd door de Haarlemsche Am. Phot. Club (motto Voorwaarts), Hasseley Kirchner, Baarn. Zilveren medaille ie prijs W. C. Clement Williams, Halifax; dr. Kuhn, InsbrllckW. Toussaint, AmsterdamJ. P. Cembrano, Rich mond. Bronzen medaille 2e prijsA. Bakhuys OlstE. Beck, Sheffield jonkvr. E. Van Oldenbarneveld, Utrecht; G. Tagliaferro, MaltaJohn E. Austin, Maidstone; J. J. M. Guy de Coral, Amsterdam M. J. Harding, Shrewbury; J. Court Cole, Oxford; VanBarneveldt van Mathena, VelpL. Keutets, Ant werpen J. J. Kamp, Amsterdam. Eer volle vermelding Baron Marcq de Tiége, St. Trond A. Alfarado, Parijs; Haarlem sche Am.Phot. Club, Haarlem; L.J Smit, Kinderdijk; J. C. Wolterbeek, Amster dam G. Peck, AmsterdamA. W. Gottlieb, Shrewbury; G. P. Voorwijk, Amsterdam. Afdeeling C. (fabrikanten): Verguld zilveren medaille Lomaun Co., Am sterdam. Zilv. medaille Carl Zeist, Jena; W. Watson Sons, Londen. Bronzen medaille; M. Van Os, Amsterdam; Mackenstein, Parijs B. J. Edwards Co., Londen. Eervolle vermelding Anton N. Bouvy, Amsterdam. De utreehtsche corr. van de N. R. Ct. schrijft aan zijn blad: „Hoeveel varkens gaan er in een koei" Het was mr. Koek, die ons dit raad seltje opgaf Dondermiddag in de Raads vergadering en hoe slim advocaten en procureurs in het algemeen en mr. Koek i in het bizonder ook zijn mogen, dit J ƒ0.20 betaald, zoodra het de stad maar inkomt. Dus dat is ƒ0.40. En wanneer iemand mocht willen vragen, waarom een varken niet bij levenden lijve ge keurd wordt, dan is daarop het een vou- maar afdoende antwoordOmdat een varken zoo'n lawaai maakt als het nog leeft. Er worden hier 10,000, dus dertig varkens per dag, geslacht en de keurmeester ziet er tegen op, al die beestjes eerst levend aan zijn bureau te onderzoeken. Nemen we nu aan, dat er drie varkens in een koei gaan, dan zou voor die drie varkens twintig cent meer betaald worden dan voor een koei, maar wegens het tijdroovend onderzoek op trichinen, komt dat toch zoo wat over een uit. De heeren waren tevredenOok voor een onschuldig speen varkentje zal 1.20 betaald worden. Toen we het artikel behandelden, waarbij keurloon werd bepaald voor van buiten af ingevoerd vleesch, meende de heer De Ridder, dat er niet in strijd met art. 237 der gemeentewet zou wór den gehandeld, indien we dat keurloon een weinig verhoogden. Dat kon niet als eene belasting beschouwd worden, en we behoorden toch ook om onze stadgenooten-slagers te denken (waarvan er „trouwens" eenigen op de tribune zaten). Dezen wenschte de heer Reiger alles goeds. Hij hoopte dat zij schatten zouden verdienen, maar liefst van de burgerij niet. Die burgerij had er groot belang bij dat van buiten goedkoop, gekeurd, vleesch werd ingevoerd, en zij meende daarom dat het keurloon niet mocht gebruikt worden om de concurrentie met de inwonende vleeschhouwers te bemoeielijken. Die redeneering belette den heer De Ridder echter niet om voor te stellen dat het keurloon van een zijde spek van 3 op 4 cent, van een ham van 2 op 3 cent, van gerookt vleesch van op 1 cent, van dito paar- denvleesch van op cent per kg. zou worden gebracht. Dit voorstel trok hij echter onmiddellijk weer in, toen de heer Reiger vertelde dat hij daar juist van een collega 't was dokter Brond- geest die 't hem influisterde verno men had, dat een varken niet, zooals hij gedacht had, vier, maar zes hammen had (de kinnebakjes hadden de heeren vergeten) en dat dus zoo'n varken per ham berekend heel wat meer opbracht dan en gros. Zoo'n deskundige was de heer De Ridder nietZes hammen aan één varken. Wie had het ooit gehoord Het spaarde ons een stemming. Nadat de keurloonen van vee en vleesch door de aanneming dezer ver ordeningen waren gehandhaafd, werden twee afwijzende preadviezen van B. en W. op rekwesten van eenige slachters, die om afschaffing vroegen, door den Raad aangenomen en verlieten de slach ters de tribune, nadat zij van den heer Witteveen nog vernomen hadden, dat hij tegen die adviezen was, omdat hij in het algemeen tegen de keuring was. Zaterdagnacht zijn van het dak van het oude gebouw van het hol- landsche spoorstation te 's-Hage eenige stukken lood gestolen. De daders zijn reeds door de politie in arrest genomen. Gezonde concurrentie." Wanneer men met den eersten trein van Hengeloo gaat, komt men om 6 uur 45 te Zutfen juist "precies op de zelfde minuutvertrekt de trein naar Amsterdam, en wanneer men nu wat tijdig is met de Staatsspoor, 't geen weieens wil gebeuren de uitzonderin gen bevestigen den regel en de Holl. Spoor is wat laat, kan men, vlak tegenover de plaats van aankomst, tergend den anderen trein op het sein van vertrek zien wachtengauw overstappen mag men niet, omdat die treinen niet cor- respondeeren en men moet dan tot 7 uur 25 te Zutfen wachten Men kan 's morgens om 6 uur uit Amsterdam en komt om 7 uur 38 te Zutfendan is de trein naar Hengeloo precies om 7 uur 25 vertrokken en moet men wachten tot 10 uur 5. Een heerlijk vooruitzicht voor den winter Vrij dagavond woedde bo ven Wommels en omstreken een hevig onweder. De bliksem sloeg in eene ka pitale boerenhuizinge in de onmiddel lijke nabijheid %an het dorp, gelukkig zonder brand te veroorzaken De be woners omschrijven het verschijnsel als een blauwe damp in den vorm van eenen bol, waaruit aanhoudend kleine vonken schoten, die rakelings langs licht ontvlambare stóffen, als hooi en stroo hunnen weg namen. Te Duur bij Wijhe is Zater dagochtend te ruim 9 uren een wach- teres overreden, terwijl zij haar kind. dat aan den overkant van den spoorweg speelde, wilde redden. Te Oosterwolde is Zater dagnacht een landbouwer overleden aan bloedvergiftiging, ontstaan door met huismiddelen een wonde aan den duim te behandelen. Toen de geneesheer werd geroepen ,f deze nog slechts ééne hoop, door het amputeeren van den arm, die zeer was opgezwollen. Dit wenschte de patient niet, en daarop is hij overleden. wist toch mr. Koek zelf niet. Maar hij Aan de justitie te Maas had, zooals een wijs man betaamt, zijn tricht is door eene moeder overgeleverd licht bij deskundigen (slagers) gezocht-hare isjarige dochter, die volgens eigen en die hadden hem gezegd dat „er vier bekentenis in verschillende gezinnen, varkens in een koei gaan". j waar zij als dienstmeisje woonde, drie Een ander deskundige (de keurmees - j kinderen, van 5, 18 en 24 maanden, ter) had den heer Koek echter verze- j door worging van het leven beroofd kerd, dat er maar drie varkens in een heeft. De laatste moord werd door haar koei gaan (koei is ook een deskundige in de vorige week te Maastricht gepleegd term voor rund). Om deze reden vond op een aanvallig meisje van 18 maanden de heer Koek, evenals de heer Andreae,1 van den heer L. W. De ouders vonden een keurloon van 0.20 voor een ge- hun kind 's ochtends dood in de wieg. slacht varken veel te hoog in vergelij- De moordenares kan geene redenen voor king van dat voor een rund, waarvoor hare misdaden opgeven. Zij heet Marie ook maar f 0.20 werd berekend. 1 de Rooij en is te St. Geertruid woon- Jawel, zei de heer Reiger, maar voor achrig. een rund wordt reeds bij levenden lijve Men denkt aan krankzinnigheid. van den Dag no. 41, 2e jaarg. bevat: Een portret met text van den heermr. S. A. Vening Meinesz, den nieuw be noemden burgemeester der hoofdstad. Een geïllustreerde novelle van A. Daudet, getiteld.- „De kleine spion" (herinne ring aan het beleg van Parijs). Het huis te Linschoten, met illustraties. De ramp in Spanje met id. Graphologie, anecdoten enz. enz. 't Is een zeer interessant nummer. het vonnis van het kantongerecht te Bergen op Zoom, veroordeeling tot twee geldboeten van f 200, subs. 60 dagen hechtenis, en 150, subs. 40 dagen hechtenis. Als verdediger trad voor den bekl. op mr. Jos. van Raalte, adv.-proc. te Rotterdam. Financisele mededeelingsii. De St. Ct. bevat de akte van oprich ting der naaml. venn. Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen\ afkomstig van den heer N. D. Brandon te Amsterdam, zich ten doel stellende het exploiteeren van onroerende goede ren te Amsterdam en Nieuwer -Amstel, kap. 800,000. Voorts de akte van oprichting der naaml. venn. Bouwmaatschappij Plan- tageeveneens ten doel hebbende het exploiteeren van onroerende goederen. Kap. 70,000. De akte van oprichting der naaml. venn. Maatschappij voor aanbouw en exploitatie van de stoomboot Koningin Wilhelminate Rotterdam. Duur der venn. 10 jaar en 6 maandenkap. 360,000. Voor de eerste maal zijn tot bestuurders benoemd de heeren W. C. Schalkwijk, Ch. Moens en P. R. Mees. Letteren en Kua3t. De limes maakt met lof melding van eene ets van Arendsen naar Alma Ta- dema's Eloquent Silence. Sarasate maakt eene kunstreis door Engeland en vindt veel bijval. Een nieuw concert voor viool van Max Bruch zal door hem voor het eerst ten hehoore gebracht worden in de St. Jaities Hall. Arnoldson heeft pas te Stockholm gezongen en brengt thans, na de Zweden, de Noren in geestdrift door haren „nachtegaalszang." De vertooning van Lindau's nieuwe stuk Sonne heeft in het Deutsche 7 heater te Berlijn aanleiding gegeven tot be toogingen van optimisten en pessimisten, d. w. z. van Lindau's aanhangers en Ibsen's bewonderaars. Met het philharmonisch orkest van Berlijn is door de directie van het Kurhaus te Scheveningen weder voor de zes volgende jaren eene overeenkomst aangegaan. A. J. Derkinderen, de jonge kun stenaar der Processie van het Heilige Sacramentstaat bovenaan op de voor dracht voor directeur der Koninklijke school voor nuttige en beeldende kunsten te 's-Hertogenbosch, waar hij woont. De heer E. G. J. van Beers te Antwerpen is no. 2, de heer F. L. Scracké te Haarlem is no. 3. Mascagni arbeidt te Creignola alweder aan een nieuw werk. Binnen enkele dagen begint hij de repetitien van Vriend Pr its in het Constanzi- theater te Rome. Lhérie zal daarbij de partij van rabbi Sichel zingen. De Ned Illustratiegeïll. Nieuws Land- en Tuinbouw. Inkuilen van aardappelsbieten enz. Volgens eene mededeeling van Vibraus- Wendhausen in de D. L. Pr. is het de uitstralende aardwarmte, die bieten, aardappelen enz. in kuilen of kelders geborgen, gelegenheid geeft uit te loo- pen, terwijl de luchttemperatuur daarop van midden October af zoo goed als geen invloed uitoefent, omdat ze gemid deld onder de groeitemperatuur is en de warmte in den grond begin Novem ber daarentegen nog ca. pi. 90 bedraagt, om midden December eerst tot pl. 6° te dalen. De temperatuur in de kuilen is meer in overeenstemming met de aard warmte dan met die der lucht. De waarnemer besloot daaruit dat de lucht temperatuur geen doorgroeien zou ver oorzaken, als de aardwarmte maar af gesloten werd. Hij nam de proef daarvan door bieten niet in doch op den grond te bewaren, als gewoonlijk afgedekt door een laag aarde, doch tusschen de bieten en den grond was een isoleerende laag asphalt gebracht van 1 centimeter dik. Op deze laag rustten niet alleen de bieten, doch ook de deklaag. De bieten verloren hierbij in 2I maand slechts 0,15 percent suiker, terwijl dit verlies bij gewoon gekuilde bieten in dien tijd 2% percent bedroeg. Deze proef werd met een gegoten asphaltplaat genomen. De proefnemer berekent de kosten op 5 mark (ƒ3.voor hectare bieten en het voordeel op 4 centenaars (200 Kg.) suiker per hectare meer. Hij wil echter ook de proef nemen met poreuse plantaardige stoffen en heeft op zijn uitvinding octrooi verkregen. RECHTSZAKEN. Vrijdag werd voor de arr. rechtbank te Breda, kamer van strafzaken, het appèl behandeld in de zaak van Charles Davenport, ook genaamd „Sequah," reizende met zoogenaamde geneesmid delen, oud 37 jaren, wonende te Lon den, thans verblijf houdende te Amster dam. Het O. M. eischte bevestiging van KOLONIËN. BATAVIA, 1 September. De Javasche Ct. bevat het volgende officieele bericht Op plechtige wijze werd Maandag 31 Augustus alhier de geboortedag van H. M. koningin Wilhelmina gevierd. De openbare gebouwen en onderschei dene particdliere woningen waren even als de in de haven van Tandjong Priok en ter reede van Batavia aanwezige oorlogsbodems en andere vaartuigen feestelijk met vlaggen getooid Over de te Weltevreden, Rijswijk en Meester-Cornelis in garnizoen liggende troepen en de batavia'sche schutterij had te zeven uur eene wapenschouwing plaats, terwijl ook aan boord van Harer Ma- jesteits schepen van oorlog op de ge bruikelijke wijze parade werd gehouden. Het koninklijke saluut werd gelost van het wachtschip en door eene op het Koningsplein opgestelde batterij. Te tien uur des voormiddags begaf zich de goeverneur generaal in staatsie naar het goevernementshuis op het Wa- terlooplein, ten einde aldaar in tegen woordigheid van den Raad van Neder- landsch-lndie en bijgestaan door den algemeenen sec. etaris, de secretarissen van het goevernement, de secretaris van den Raad van Nederlandsch Indië en door zijne a ljudanten, algemeene au diëntie te verleenen aan de verschillende colleges, departementen en autoriteiten, ambtenaren en officieren, de geestelijk heid, den handelsstand en een aantal notabelen der stad. Bij monde hunner woordvoerders bo den alle hunne eerbiedige wenschen aan den opperlandvoogd aan, met verzoek om van die gevoelens de tolk te willen zijn bij H. M. de Koningin weduwe regentes. Te twaalf uur werden de consuls- generaal, consuls en vice consuls der vreemde mogendheden op het paleis aan het Koningsplein in bizonder gehoor ontvangen, en gaven ook zij, door aan bieding hunner geluk wenschen, blijk van hunne belangstelling in den nationalen feestdag. Gedurende den geheelen dag werden op het Koningsplein volksspelen gehou den, waaraan duizenden inlanders deel namen, terwijl de onderofficieren en manschappen van leger en vloot ter eere van den feestdag werden onthaald. Aan een aantal veroordeelden werd geheel of gedeeltelijk kwijtschelding van straf verleend. In het goevernementshotel te Rijswijk werd des avonds door den goeverneur- generaal een galadiner aangeboden aan de hooge autorieiten benevens een aan tal andere genoodigden. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleendeen tweej. verl. naar Neder land, wegens ziekte, aan den stations chef 2e kl. bij de staatsspoorwegen A. J. Rookmaaker. MILITAIR DEPARTEMENT. VerleendEen tweej. verl. naar Europa, wegens ziekte, aan den kapitein-intend. W. D. J. Bezemer. Te Newcastle hebben Donderdag de beraadslagingen der liberale nationale Federatie een aanvang genomen. De heer zucht uit. Zelfs dan, wanneer haar moeder of haar zuster Victoria in eene spijtige bui de meening opperde, dat men, als men een vreemdeling huwde, nooit wist of er ook een andere vrouw in 't. spel was, had Nettie nooit het minste gevoel van ijverzucht bij zich voelen opkomen. Wat zij echter gezegd had en het vreemde geval dat George geene familiebetrekkingen had, had den haar dieper gekwetst dan zij wel wilde bekennen. Daardoor ging haar jaloerschheid, bij het zien van het adres op den brief, ook gepaard met eene groote nieuwsgierigheid. Onder deze invloeden scheurde zij den brief open en las hem. Zooals wij reeds weten, luidde hij als volgt: „Lieve Nelly, Verleden Maandag, toen ik bij u was, zeïdet gij mij, dat ik mocht terugkomen, als ik weer geheel de oude was ge worden. Ik ontkende toen, dat mij iets overkomen was. Ik wil u nu eerlijk bekennen, wat er gebeurd is. Ik ben in den tijd van vier maande een van die ongelukkige menschen ge worden, die ik vroeger placht te verachten, n.l. een dronkaard. Ik ben den geheelen zomer van u weggebleven, daar ik hoopte, dat die akelige gewoonte wel voorbij zou gaan, maar dat heeft niet mogen zijn. Zij is in plaats van zwak ker, sterker geworden, en ik geloof nu, dat ik mijn geheele leven aan den drank verslaafd zal blijven. De eenige verontschuldiging, die ik tegen deze ondeugd kan inbrengen, is, dat het eene erfelijke kwaal ismaar de dokter, dien ik heb geraadpleegd, wil niet eens van deze verontschuldiging hooren, Hij zegt, dat het de schuld is van mijn eigen lafhartigheid. Ik ging onlangs naar u toe, met het vaste voornemen, u de geheele waarheid te zeggen, maar ik kon het niet doen en heb u daardoor veel leed berokkend. Gij zeidet, dat gij u zelf aan mij verbonden zoudt rekenen, tenzij ik u uw woord teruggaf. Dat doe ik nu bij dezen. Tracht mij zoo spoedig mogelijk te vergeten en oordeel mij niet te hard." „Ik ga een groote zeereis ondernemen. Als het mij dan gelukt, van dien noodlottigen kwaal te genezen, dan zal ik u na mijne terugkomst als een oud vriend, maar niet als uw verloofde bezoeken. Herstel ik niet, dan zal ik u nooit weer schrijven of bezoeken. George Humphrey Atheling." Nettie las dezen brief twee of drie keer over. Ijverzucht en nieuwsgierigheid verdwenen dadelijk uit haar ziel. Zij zag niet eens het slot met de onderteekening, maar las niets dan de verschrikkelijke bekentenis van een volslagen dronkaard. „Ja," dacht zij bij zichzelven, „nu begrijp ik alles. Hij werd gek van dronkenschap en heeft toen al zijne vrienden verlaten, uit vrees, dat zij diê schande zouden ontdekken. Hij heeft zich van hen afgezonderd, omdat zij dan niet meer met hem zouden willen omgaan, en Mavis is niemand anders dan zijn oppasser, die hem bewaken moet, als hij een aanval heeft. Hij gaat dan met dien man ergens heen en blijft daar tot de aanval uitge woed heeft. Die zaak in Boston is dus niet anders dan drinken, zonder dat iematid er'iets van weet. O, George, George, mijn arme, arme man." Wat moest zij doen Het eerste waaraan eene vrouw, die zoo opgevoed is als Nellie, denkt, is het dagelijksch brood van hare kinderen. Zij, die nooit zoo schraal bij kas zijn geweest, dat zij zich in het eten en drinken moeten bekrimpen, bekommeren zich hier niet omde dochter van een kantoorbediende met een bekrompen inkomen komt het altijd in de gedachte. Was het dagelijksch brood van haar kinderen in gevaar Deze drie jaar was er altijd meer dan genoeg geweest; de zaak in Boston had daar nooit eenig nadeel aan gedaan. Toen begon zij over andere dingen na te denken, maar niet over dat wat men zou veronderstellen. Een ander zou eerst de verdorvenheid van den man hebben beschouwd. Nettie deed dit niet. Zij dacht aan den triomf, dien haar moeder en zuster, zouden doen blijken, als de zaak ontdekt werd, en deze gedachte ver vulde haar met woede en schaamte. Zij stelde zich haar vader reeds voor, die als hij het vernomen had, ernstig zou zijn, maar er aan den anderen kant weer vermaak in zou scheppen, dat zijn vooroordeel tegen journalisten zooveel reden van bestaan had; evenzoo het leedvermaak van haar broer Horatio, die zelf maar al te diep in het glaasje keek. Iemand, die meer ontwikkeld was en eene andere opvoeding had genoten, zou met grooten angst over de erfelijkheid van de kwaal hebben nagedacht. Nettie had zulke denkbeelden niet. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2