goeverneur van Suriname, mr. De Sa-Uit Enkhuizen meldt men. vornin Lobman Deze zijn gesteld in De 2Öjarige zweedsche journalist handen der heeren: B.rgesius, Van By- Uddgren kwam Zondagmiddag in zijn landt, Bahlmann, Hartogh en Mutsaers, circa 5 M. lang en 1 M. breed vaartuig terwijl de inlichtingen op het adres van van Stavoren alhier aan. den heer De Kanter om wijziging der j Steeds roeiende, ging hij van Göthen- jachtwet, in handen werden gesteld van borg over Kopenhagen, langs de deen- de heeren: Van der Feltz, Van der sche kust naar Kielvan daar door Kaay, A. van Dedem, Walter en De het Eiderkanaal naar de Noordzee, over Kantér. Cuxhaven naar Delftzijl en vervolgens Men verzekert, dat het in binnendoor naar Stavoren. Zijn proviand de bedoeling der regeering ligt, bij het bestaat uit geconserveerd vleesch, vo- departement van Waterstaat een afzon derlijke afdeeling voor landbouwzaken in te stellen, onder leiding van een er kende specialiteit op landbouwgebied. Wij willen hopen du die verzekering worde bewaarheid. Zoolang wij nog geen afzonderlijk de[ artement van landbouw bezitten, is dit de eenige weg om van dezen voornamen tak van volksbelang de belangen voortdurend in he oog te kunnen houden en daaraan van rijks wege die zorgen te wijden, waaraan de landbouw zoo zeer behoefte heeft. (Midd. Cl.) Naar men verneemt, zijn vanwege het departement van Water- staot aan de ambtenaren van den Wa terstaat opgaven gevraagd van de per sonen, in dienst van het rijk werkzaam als arbeider, die onder zekere voor waarden, waarbij kennis van lezen en schrijven geëischt wordt, in aanmerking zouden kunnen komen om het kies recht uit te oefenen. De y- afdeeling van de staatscommissie voor de arbeidsenquête houdt heden en volgende dagen, onder voorzitterschap van mr A. Kerdijk, te Amsterdam zitting tot het houden van getuigen verhooren Door de eerste afdeeling der staatscommissie van arbeids enquête zal te 's-Gravenhage, in den loop der maand October, een aanvang worden gemaakt met het houden van getuigen verhooren aangaande de maatschappe lijke toestanden der arbeiders in verband met zieken-, begrafenis- en andere ver- zekerings- en onderstandsfondsen, niet aan eenige onderneming of inrichting van nijverheid verbonden. Allen, die uit eigen ervaring dien aangaande inlichtingen meenen te kun nen geven, worden verzocht bij onge frankeerden brief, onder het adres Staatscommissie van arbeids-enquête 's Graven age, hunne namen en woon plaatsen mede te deelen, met beknopte opgave van de onderwerpen waarom trent zij de staatscommissie meenen te kunnen inlichten. (St.-Ct.) De p o s t z e g e 1 s m e t d e b e e 1 tenis van H. M. de Koningin, welke reeds aan vele postkantoren verstrekt zijn, maar niet verkocht worden voor de oude voorraad is uitverkocht, maken een aangenamen indruk Het lieve kopje gelijkt goed het haar hangt los naar achteren, terwijl om den hals een collier zichtbaar is. Juist als de te- gewoordige postzegels voor Ned. Indië, maar iu tegenstelling met die voor Ne derland is 't gelaat der Koningin naar de rechterzijde gekeerd. Op het oogenblik zijn het nog alleen 5 cents postzegels, die de nieuwe beel tenis dragen. Naar men verneemt is, na het verschijnen van het rapport over de begrafenisfondsen, thans door het hoofdbestuur van de Maatschappij tot nut van 't Algemeen ingevolge besluit der algemeene vergadering ook eene commissie benoemd tot onderzoek van de ziekenfondsen in ons land. In die commissie hebben zitting dr. Van Tien hoven en dr. Snijders Sr. te 's-Hage, prof. Stoeder en mr. Ribbe te Am sterdam. Vad De liberale kiesvereeni- giug op Wieringen heeft met algemeene stemmen besloten den heer S. T. Land weder candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. gelpastei en vleeschchocolade. Kan hij 's nachts geen onderkomen vinden, dan trekt hij zijne boot op den wal en kruipt in een kemelsharen zak. Na een kort oponthoud zette hij zijnen tocht voort in de richting van Amsterdam. Uit Amsterdam wordt ge meld Het Pampus leverde Zaterdag een zeer levendiger» aanblik op door de vele pleizierjachten en andere vaartuigen, die de belangstellenden in den „botterwed 1 strijd", uitgeschreven door de zeilver- eeniging Idet IJop het tooneel van den strijd brachten. Tien marker botters waren voor den kamp ingeschreven. De te volgen route vormde een drie hoek, waarvan de drie hoekpunten be paald werden door den vuurtoren te Durgerdam, de roode ton (een boei, noord-oostelijk van Muiden), en het jacht van den heer Koster aan den dijk, even ten zuiden van Monnikendam ten anker liggend. De geheele weg had eene lengte van ongeveer 4 eng. mijl. Bij vertrek van Schellingwoude baadde zich de zee in zonneschijn, maar stond er helaas zoo weinig wiud, dat de bot ters tot het „start"punt, den toren van Durgerdam, gesleept moesten worden; .zelfs vreesde men, dat de route, uit hoofde van het stille weder, verkort zou moeten worden. Gelukkig echter stak de wind meer en meer op, zoodat het feest ten slotte prachtig van stapel liep. De uitslag was deze: N°. 185,stuur man P. Altink jr., zeiltijd 2 u. 53 min. 21 sec.; n°. 101, stuurm. H. L. Ravens- waay. 2 u. 53 min. 35 sec.n°. 63, stuurm. I Jac. Claasen, 2 u. 57 m. 38 sec.; n°. 72, stuurm H. J. B Looman, 57 min. 40 sec.; nu. 89, stuurm P. H. Schouten, 2 u. 58 min. 14 sec. n°. 81, stuurm. jhr. W. Six, 2 u. 58 m. sec.r>°. 133, stuurm. E J. Klaver- wijden, 2 u. 59 min. 20 sec.n°. 41, stuurm. C. Jaski, 3 u. 33 sec.; u°. 75, stuurm. C. J. Bastet, 3 u. 3. min. n sec.; u°. 39, stuurm. W. Juchter Jzoon, 3 u. 3 min. 48 sec. De prijs, een zilveren cup, ter waarde van 500 gulden, uitgeloofd door baron Tuyl v. Serooskerken, werd dus ge wonnen door den heer P. Altink Jr., die hem echter nog tweemaal bij vol gende wedstrijden zal hebben te ver dedigen, voor zij zijn eigendom wordt. De premie, twee met zilver gemon teerde cognac-flacons, viel den heer H. L Ravenswaay ten deel. De bemanning van den prijs winner, de heeren W. G. de Lang en H. Bernard Jr., ontvingen gouden medailles ter herinnering aan de behaalde zege, terwijl nog den helpers van den heer Ravenswaay, den heeren W. J. v. Vollenhoven en Looman, twee presse-papiers, met een zilveren anker versierd, overhandigd werden. Te on geveer 5 uur bevond zich de geheele vloot weder voor Schellingwoude. Uit Amsterdam wordt ge schreven Gelijk gemeld is, hebben Ged. Staten van Noord-Holland het presen tiegeld, te genieten door de leden van den Raad onzer gemeente, vastgesteld op 3 per lid voor elke zitting. Ter verdere regeling dezer zaak hebben B. en W bepaaldi°. dat de maatregel zal ingaan met 1 dezer; 20. dat het bijwonen der zitting blijkt uit het teekenen eener lijst, welke daartoe bij den aanvang van elke zitting wordt nedergelegd30. dat de presentiegelden elke drie maanden aan de raadsleden of hunne rechtverkrijgenden worden uitbetaald. In de nota van den hoofd commissaris van politie te Arasterdam in zake het taptoe schandaal, welke thans in het Gemeenteblad is gepubli ceerd, wo;dt het gebeurde gesteld op rekening van den commissaris Stork. Bij den Zondag te Par ij s (Ar geuteuil) gehouden internationalen roei- wedstrijd in single sculling outriggers (skiffs) 0111 het championaat van Frank rijk heeft de heer Oom?, van de roei- vereeniging „Neptunus" te Amsterdam, de zege behaald, zoodat deze kloeke jongeling thans de champion in skiffs is van Nederland en Frankrijk. t De heer Jansen van de rowingclub London, ook een Nederlander van ge boorte, kwam nommer twee, en de heer Lescraweif, een Belg, nommer drie aan den start. Nauwelijks was deze gunstige uitslag te Amsterdam bekend of zoowel I uit her gebouw van „Neptunus" a d Amstel als uit het café „de Roode Leeuw", Vijgendam, waar deze Vereeni- hare bijeenkomsten houdt, werd de vlag der Vereeniging geheschen, en vierde men al dapper feest. Donderdag avond kornt de heer Ooms terug. De verschillende roeivereenigingen zijn voornemens hem alsdan eene ovatie te brengen. Aan de gemeenten Alkmaar, Edam, Hoorn, en Purmerend werd bij de wet vergunning tot heffing van wik- en weegloouen verleend tot 3 r Decern ber 1891. De tusschenkomst der wet gevende macht berustte op de overwe ging, dat genoemde rechten niet vallen onder de retributiën, bedoeld in de eerste zinsnede van art. 254 der ge meentewet, wijl zij tot een hooger be drag worden geheven dan daar wordt bedoeld. In plaats van nu andermaal eene verlenging van den termij n, waar - voor de heffing toegestaan werd, aan de volksvertegenwoordiging voor te stellen, heeft de vorige minister van Binnenlandsche Ziken kort vóór zijn aftreden, bij koninklijk besluit goed keuring doen verleenen aan de heffing der bedoelde rechten tot 31 December 1894. Voor de betrekking van ambtenaar op de gemeente secretarie te Delft hebben zich aangemeld 48 sollici tanten. Zondagavond is door de politie te Delft in beschonken toestand aangehoude 1 ee ma: in Ar 34 klasse, in garnizoen te Rotterdam, die zonder bekomen verlof zijne garnizoensplaats had verlaten. Hij is aan de militaire autoriteit overgeleverd. Eene „dame" met een k i n - derwagen bij zich is te Rotterdam op heeterdaad betrapt, toen zij zich bezig hield met zakkenrollen. Met wagen en kind en onder een grooten toeloop van nieuwsgierigen, werd zij naar het politiebureau gelei 1. Door de politie te Maastricht s gearresteerd Girolamo de Amicis, wiens uitlevering door de italiaansche regeering is gevraagd, en die in zijn land voor zeker feit nog 7 jaren dwang arbeid te ondergaan heeft. Omtrent den drievoudigen moorduit Maastricht wordt nader gemeld, dat twee moorden zijn gepleegd in Juli 1.1. op kinderen van den gepens sergt. Van Dugteren te Steenstraat - Meersen, en de derde, zooals reeds is medege deeld, voor 14 dagen op een kind van den heer Wesly te Wijk Maastricht. In beide gezinnen was Marie de Rooij in dienst geweest en daaruit wegens wange drag en vermoedelijken diefstal wegge zonden. Bij hare arrestatie toonde zij niet het minste berouw, en deed koelbloedig aan de justitie een omstandig verhaal van de gepleegde moorden en het hjden der slachtoffers. Marie de Rooij is de dochter uit het eerste huwelijk van den rijksveldwach ter te St. Geertruid, een braaf ambte naar, die reeds veel leed van haar ge had heeft. Door hare stiefmoeder, die bevreesd was voor het leven harer kin deren, werd zij aan de justitie overge leverd. Men weet niet of een ziekelijke toestand dan wel eene duivelsche wreed heid de drijfveer van hare handelingen is geweest. De M i d de l b. C/. meldt om trent den moord op De KrakerDe justitie, die Vrijdag van Middelburg naar Terneuzen vertrok om een onder zoek in te stellen naar den vermoede lijk op P de Kraker, molenaar te Zaam» slag in den Katspolder gepleegden moord, is Zondagavond alhier teruggekeerd, als gevangene medevoerende de vrouw van den verslagene De hoofdschuldige aan den moord moet zijn zekere Cornelis Anthonie Louwerse, vroeger molenaar te Middel burg. Toen de vrouw van De K. voor het eerst bij het lijk werd gebracht, ont kende zij halsstarrig, evenals L Toch is ook hij gearresteerd en Maandag zwaar geboeid te Middelburg binnengebracht. Liefdesrelaties, sedert Mei tusschen de vrouw van den vermoorde en Lou werse bestaande, moeten tot den moord aanleiding gegeven hebben, terwijl Lou werse haar tot de misdaad, die in ge meen overleg gepleegd is, moet hebben aangezet. Bij het vervoer van de vrouw was Zondag te Terneuzen een groote massa volk op de been. Als nadere bizonderheden omtrent den moord meldt men nog dat L. den verslagene bij de keel heeft vastgegre pen, en er eene worsteling ontstónd, waarbij de vrouw met hare parapluie zoodanig op het hoofd van haar man sloeg, dat het regenscherm brak. Ver moedelijk is De K. bij die worsteling gestikt. L. rnoït vervolgens zijn slachtoffer nog een paar slagen op het hoofd heb ben toegebracht en het verder in de sloot hebben gesleurd, waarna hij en vrouw L beiden veitrokken. Op hun terugtocht is L. een weinig achterge bleven, om alle gedachten aan samen gaan met de vrouw weg te nemen. Het verhaal omtrent eene som geld, die ontvreemd zou zijn, heeft men - daar De K. geen geld bij zich moet gehad hebben. - hoogst waarschijnlijk verzonnen om de justitie op een dwaal spoor te brengen. Omtrent dezen onder de gemeente Ter Neuzen gepleegden moord verneemt men nader uit Middelburg het volgende Na een langdurig onderzoek door de justitie van Middelburg heeft men de vrouw van den verslagene in het huis van bewaring aldaar overgebracht. Ook heeft men zekere Louwersen, als mede plichtige, naar het huis van bewaring overgebracht. Nader blijkt, dat De Kraker niet is doodgeschoten. De kogel heeft gemist, maar in de daarop gevolgde worsteling heeft men hem met eene parapluie zoo danig in den hals gestoken, dat de punt onder de kin te voorschijn kwam. Zondagavond geraakten te Smilde eenige herbergbezoekers bij het naar huis gaan handgemeen. Een hun ner wierp zijn tegenstander in de vrij diepe Drentsche Hoofd vaart. Met groote moeite werd die persoon in bewuste- loozen toestand op het droge gebracht, en zijn toestand was Maandagochtend niet zonder gevaar Tegen den vermoe delijken dader is proces-verbaal opge maakt. Te Weide is de 92-jari wed. Houwen te dicht bij het vuur gekomen, waardoor zij zulke erge brand wonden bekwam, dat voor het behoud van haar leven groot gevaar bestaat. Mevrouw de wed. Pennink te Twelloo vierde Maandag haar ioisten verjaardag. Zij geniet nog eene goede gezondheid en ontving talrijke bewijzen van belangstelling. Te Groningen zal, teron dersteuning der russische ballingen eene weldadigheidsloterij gehouden wor den. De prijzen zullen bestaan in voor werpen van kunst, smaak en nijverheid. De prijs der loten bedraagt 12^ ets., waardoor het gegrond vermoeden be staat, dat een groot aantal zal worden geplaatst. Eene schilderij van Jozef Israels, welke hiertoe welwillend is afge staan, zal een der hoofdprijzen uit maken. Uit Stadskanaal wordt ge meld Aan den critieken toestand waarin een groot deel der bevolking in deze streken zich plosseling geplaatst zag, toen de gasfabrieken van de erven Thöne gesloten werden, is een einde gekomen. Naar wij vernemen zijn Za terdagavond de fabrieken onderhands aangekocht door den heer Bakker, van Amsterdam, en zal terstond met de werkzaamheden weder een aanvang worden gemaakt. De aanhouding is verzocht van den voortvluchtigen molenaar A. Walch, die verdacht wordt te Karlsruhe bedriegelijk bankroet te hebben ge pleegd voor een bedrag van 10,000 mark. Zijne uitlevering is door de duitsche regeering gevraagd Lattsren e.i Kunst. De heer W. P. de Leur, te Amster dam, regisseur van het Nederlandsch Tooneelvierde Maandag het feest, dat hij vijf en twintig jaren aan het tooneel is verbonden. Bouwmeester treedt 31 Oct. te Gent op als Koopman van Venetië De Portefeuille oppert het idee een Bosboom-Toussai?it-museum op te j ichten en deelt mee dat Pulchri studio eene tentoonstelling van Bosboom's wer ken zal houden. Aan een bericht in duitsche bla den over de voltooiing van den Dom te Keulen wordt de mededeeling ont leend, dat in den loop van dit jaar in de zuidelijke koorgang fraaie mozaïek vloeren zijn gelegd, welke vijf velden vormen, roet wapens en namen van keurvorsten en aartsbisschoppen gevuld. Eén der vloeren is gewijd aan den stichter van den dom, Konrad von Hochstaden. Andere mozaïekvloeren zullen symbolische voorstellingen geven van het menschelijke leven, van de men- schelijke handelingen, van de christe lijke gemeente, de christelijke en maat schappelijke standen, de natiën enz. Mevrouw Amalia Joachim zal te Berlijn vier populaire kunstavonden geven, op welke zij met niet minder dan honderd liederen en aria's zal dui delijk maken, hoe het „duitsche lied" tot ontwikkeling is gekomen. In September van het volgende jaar zal te Madrid eene internationale kunsttentoonstelling worden gehouden welke met ernst zal worden voorbereid RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft bevestigd het vonnis der rechtbank te Assen, waarbij Aafke V-, thans oud 14 jaren, wonende te Zuidlaren, wegens opzettelijke brandstichting is veioordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf Zij was in dienst bij den timmerman H. Schreuder te Aunerveensche kanaal en scheen op een Zondag in Mei gaarne naar hare ouders te willen gaan, wat echter niet kon, omdat Schreuder zelf van huis was en zijne vrouw kort te voren bevallen was, die dan alleen met het kleine kind in huis bleet. Aafke deed des Zaterdags allerlei verhalen, d.it zich wel eens een man in den timmer win kei kiertje stond. Zij opende haar voorzichtig en keek naar binnen. Alles was donker, maar toch zag zij door het sleutelgat, dat de gang ledig was. Zij liep heel zachtjes door de gang, uit vrees, dat de planken zouden kraken. Toen bukte zij dat is iets, wat men zoo dikwijls te voren heeft gedaan, dat het bijna gewoonte in romans is geworden. Op zulk een oogenblik en onder zulke omstandigheden kan men het best verdedigen; als men noodzakelijk moet weten, wat er in eene kamer omgaat, is het bijna de eenige manier. Nettie wilde dat ook te weten komen, zij moest het, want de zaak was te ernstig om niet onder de oogen te worden gezien; daarom bukte zij en keek door het sleutelgat. Ja, haar echtgenoot was daar in gezelschap van Mavis. De tafel was bedekt met groote bekers, waterkannen en flesschen met soda- en selterswater. „Ik moet je vertellen," zeide George, „dat het einde van mijne kwaal nabij is. Gij zegt, dat dezen avond de duivel moet komen, wel, ik voel niets, ik heb volstrekt geen dorst. Ik geloof, dat, als gij niet gekomen waart..., „Ik word betaald om te komen." ....ik volstrekt geen last zou hebben. Ik geloof, dat gij den duivel oproept." „Hij zal wel komen, zonder dat ik hem oproep. Onthoud maar, wat ik zeg, voor wij een kwartier...." hij bespiedde zijn meesters gelaat zeer scherp, „voor wij vijf, ja, drie minuten verder zijn, zult gij een kitteling in de keel hebben, °n dan zult gij moeten drinken." „Gij zijt vervloekt 1" zeide George, „gij hebt den duivel opge roepen en hij is gekomen. Maak frissche lucht en ik wil hem bestrijden." Hij schoof het luik weg en stiet het venster wijd open. Nettie oordeelde het veiliger en gemakkelijker om door het venster dan door het sleutelgat te kijken. Bovendien zou zij dan meer kunnen zien. Zij verliet daarom haar plaats en sloop om het huis heen tot aan den achterkant. Haar echtgenoot leunde uit het venster en ademde de frissche lucht in. O, dacht zij bij zich zei ven, ik moest mijn armen om zijn hals kunnen slaan en hem zoo meevoeren. Het is jammer, dat zij het niet deed. Maar al te dikwijls laten wij de eerste gedachte, die altijd de beete is, voorbijgaan, en dat meestal zonder eenige reden. Zij wierp haar armen niet om zijn hals en voerde hem niet mee, maar ging onder een es staan, die niet ver van het venster groeide. De lange takken maakten haar onzichtbaar, terwijl zij even goed kon zien en hooren alsof zij in de kamer was. Haar echtgenoot verliet het venster en begon in de kamer heen en weer te loopen. Het vertrek zag er ongezellig uit. Het bevatte een kleine, ruwe tafel, met een houten leuningstoel aan den eenen en een gewonen stoel aan den anderen kantde eerste was leeg, maar op den tweede zat Mavis. Het andere ameublement bestond alleen uit een sofa, .die, zooals Nettie opmerkte, lang en breed genoeg was voor haar reusachtigen echtgenoot. De kamer zag er zeer vuil en slordig uit. „Dezen avond zal ik den duivel voor den eersten keer be vechten", zeide George. „Als ik dat eens gedaan heb, is zijn macht voor goed gebroken. Schurk I Ellendeling 1" Hij bedoelde hiermee Mavis en niet den duivel. „Als gij er niet geweest waart, zou ik hem op onze reis, vijf jaar geleden al weerstand geboden hebben." „Als ik er niet geweest was, zou uw lijk nu op den bodem van de zee liggen. Wel zoo, wilt gij den duivel bevechten „En gij hebt mij een wissel laten teekenen voor vijfduizend pond. Gij zijt een falsaris en een dief. Ik zal naar mijne zaak waarnemers gaan en hen voor het vervolg waarschuwen." „Neen, dat zult gij niet," zeide Mavis, „want als gij het doet, laat ik u aan uw lot over. En wat zult gij dan beginnen Vijf duizend. Wel, als gij mij geschenken wilt geven, als gij hal dronken zijt, is uwe zaak. Als men alles nagaat, wat ik voor u gedaan heb, is het nog weinig genoeg. Ik heb de geheele wereld met u moeten omzeilen en moet geheel alleen in dit hol wonen, de vijf beste jaren van mijn leven jijn hier doorgebracht, en dan heb ik nog eene goede betrekking moeten prijsgeven. Gij zijt al dien tijd door mijn toedoen als een fatsoenlijk man be schouwd geworden, zoodat niemand de waarheid vermoedt. En gij met uw kwartmillioen, gij gunt mij zulk eene nietige som gelds niet. Gij moest u schamen. Maar dat zult gij ook wel, voordat er een half uur verloopen is." Hij hield op en keerde weer tot zijn bezigheid terug, die voornamelijk bestond in het klaarmaken van eene hoeveelheid drank, die voor een dozijn menschen bestemd scheen te zijn. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2