NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Donderdag 8 October 1891 No. 2534 ABONNEMENTSPRIJS: A D V E K T E N T I N Lijst van aangeboden Betrekkingen, STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON III IIYAiilI MAI. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9. Haarlem. Telefoonnummer 12Ï. ▼an 15 rebels 50 Cent»; iedere reg-el rasar 10 Cent». Groote letten naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worde» aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en ooorantier». Directeuren-Uitgevers J. C. P3EHEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de PubliciU Btranghe G. L. DJVBsk f Co, JOHh' 7 JONM Succ JPêrjj» BUis lanbourf Montmartr* Wij vestigen op de de aandacht voorkomende in dit Blad op de 4e pagina. Directeuren-Uitgevers. Haarlem, 7 October 1891. Door het omvallen van een brandend petroleumtoestel heelt Dinsdagavond ten ruim 9 ure een begin van brand plaats gehad op een bovenslaapkamer ten huize van mevr. de wed H. aan het Spaarne. De gordijnen voor de glazen hadden reeds vlam gevat, maar de brand werd spoedig ontdekt en door de bewoneis gebluscht. De slangenwa gen en spuit 10 waren nog uitgerukt, maar hebben geene diensten verricht. Door de politie alhier zijn aangehou den twee knapen van 16 jaren, J. S. en A. R., die zich hadden schuldig gemaakt aan dielstal van zinken afvoerpijpen, be vestigd aan perceelen aan het Groot Heiligland en aan de Gedempte Oude Gracht, waarvan zij die met geweld hadden afgerukt. De pijpen zijn bij een oudroestverkooper in beslag genomen. De heer P. Atenia, deurwaarder van 's rijks belasting te Nieuwer-Amstel, is als zoodanig benoemd te Haarlemmer- Uit Haarlemmermeer wordt ons ge meld: Men is thans druk bezig te Haarlem mermeer, in de nabijheid van 't Hoofd dorp, met het maken der kunstwerken, ten behoeve der inundatiewerken. Was schier aller verlangen, dat na de herbesteding van den ongeveer 8000 M. laDgen inundatiedijk, dit thans zou ge gund worden, wat het lot van den werk man, gedurende den naderenden winter had verbeterd, tot veler teleurstelling heelt die gunning niet plaats gehad, en zal eene aanbesteding vo:r de derde maal in 't begin des volgenden jaars plaats hebben. Z.M. de Koning der Belgen, souverein van den onathankelijken Kongo staat, heeft aan den heer F. B. van Ditmar, uitgever te Utrecht, de Koninklijke Orde van den Leeuw, MD. ie kl., verleend. De i t a 1 i a a 11 s c h e kroon- prins overhandigde Dinsdag aan kolonel Simon het grootofficierskruis, en aan ritmeester jhr. Van de Poll het kom- mandeurskruis der italiaansche kroon orde. 0FF101EELE KEflH'tt l'E.V Bij kon besluit zijn verleend de vol gende pensioenen jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, minister van Financiën f 3334 i G. van Smirren, kommies 1' kl. bij 's rijks belastingen, ƒ368; en F. G. Bouwens, id, 415 Bij kon. besluiL zijn benoemd bij het wapen der artillerie, tot 1luit., de 2i luit. G. de Groot, van het wapen, op non-act.bij het 20 reg. veld art., tot ie luit. de 20 luit. P. J. H. Joosten, van het korps; bij het 2- reg. vest.- art, tot majoor, de kapt. J. J Schluiter, van den staf van het wapen, toegevoegd aan den commandant der bereden art bij het 3e reg. vest.-art., tot kapt de ic luit. adj. C. Hoekwater, van het korps rijdende art. Bij kon. besluit is aan den soldaat van het leger in Ned-Indië C. Wund, vergunning verleend tot het dragen van de fransche herinneringsmedaille voor de expeditie naar Tonkin, China en Annam. De heer E. J. Scott, bij kon. besluit benoemd tot consul te Trinidad, is als zoodanig door de britsche regeering toegelaten. Bij beschikking van den minister v. Binnenl. Zaken zijn benoemd in de commissie tot het examineeren van hen, die het diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter verlangen, voor het jaar 1891 tot lid en voorzitter dr. Ch. M. Schols, hoogl. aan de Polytechnische school te Deltt; en tot leden de heeren: H. van Goudoever, inspecteur der re gistratie en domeinen te 's Gravenhage A. W. E. Kwisthout, ing.-verificateur van het kadaster te Roermond. De gewone audiëntie van den min. van Oorlog op Donderdag 8 October, en die van den minister van Koloniën op Vrijdag 9 October, zullen niet plaats hebben. De Siaaisct. bevat het programma voor het in 1892 te houden examen tot toelating aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers, bedoeld bij art. 25 der Regelen voor de Rijkskweekscholen, vastgesteld bij koninklijk besluit van 21 Mei 1891 Staatsblad no. 97). Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn benoemd tot rap porteurs over de hierna te noemen hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1892, alsHoofdstuk VI (marine) de heeren Goedkoop, Smit, Geertsema, Seret en Guyot; hoofdstuk VII B (finan ciën), de heeren Rutgers, Farnecombe Sanders, Royaarus v. d. Ham, Zijlma en Van Alphen hoofdstuk VIII (oor log en de vesting begrooting) de heeren Michiels v. Verduynen, Smeenge, Van Vlijmen, Seret en Hintzen. Prof dr. M. J. d e G o e j e, d i e Dinsdag zijn vijf en twintigjarig profes soraat vierde, is benoemd tot ridder der Orde van den Nederlanschen Leeuw. Door de Hollandsche IJ z e- ren Spoorwegmaatschappij is in het licht gegeven en algemeen a 5 ets. verkrijg baar gesteld de winterdienstregeling op hare lijnen, aanvang genomen hebbende 1 October 11. De tijden Zondag gemaakt in den Scullerwedstrijd te Argenteuil zijn als volgt: i0. Ooms 8 min 42-/5 sec., 20. Jansen 8 min 47 sec., 30. Les- crouwaet 8 min. 57 sec. Men ziet hier uit dat de verschillen betrekkelijk groot zijn. Voor de overstroomden in Spanje werd te Amsterdam nog een gift van f 1000 ontvangen. De nieuwe wijk buiten de Muiderpoort te Amsterdam breidt zich verbazend snel uit. In 1869 telde zij slechts 1000 inwoners en nu reeds wo nen er meer dan .,ooo personen, ter wijl de bevolking nog steeds aanwast. Van gemeentewege wordt niets verzuimd om dit stadsgedeelte zoo goed mogelijk te maken. De fraaie breede straten zijn goed geplaveid, en de aanstaande aanleg van het Oosterpark zal het ongetwijfeld tot vérdere ontwikkeling brengen. De gezonde, frissche ligging, tengevolge der nabijheid van de Zuiderzee, en de goede waterverversching dragen er toe bij. Men schrijft uit Edam aan het Rblcid Een eigenaardig staaltje van hulp vaardigheid bij ons volk werd gedu rende de nu afgeloopen kermis alhier gegeven. Er stond nl op het Damplein een tentje, zóó armoedig, dat men zou vreezen voor instorten. Daar woonde een goochelaar, die het erg arm had. Publiek kwam er niet, want er was al heel, heel weinig te zien. Door meelijden bewogen, werden maat regelen door de burgers genomen, om den armen man te helpen Vrijdag en Zaterdag werd omgeroepen dat cr 's avonds eene prachtige voorstelling zou gegeven worden. Een grutter stond zijn paard af, en met fakkellicht werd een reclametocht door de stad gehou den. Vóór de tent vormde zich inmid dels een muziekkorps (zoo primitief mogelijk), een ander bewoner van Edam 1 riep de „boeren en burgers" binnen, en nu begonnen de voorstellingen. Hoewel men overtuigd was niets te zullen zien. stroomde het publiek binnen, en de arme stakkert maakte goede zaken. Aan de Watersteegsbrug te Leiden had Dinsdagmiddag een droe vig ongeluk plaats. De bejaarde P., werkzaam in „Het Klaverblad," op de Hoogewoerd aldaar, geraakte bij die brug bekneld tusschen den muur en een grooten verhuiswagen, welke door twee paarden tegen de brug werd op getrokken. De man was dadelijk een lijk. Voorloopig werd dit nedergelegd in het brug wachters huisje nabij de plaats, waar het treurige ongeluk voorviel. Uit 'sHage wordt van 6 Oc tober gemeldDen heer mr. J. Kap peijne van de Coppello is heden eene hulde gebracht door de leden van de Haagsche afdeeling van de Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en hand- werksnij verheid in Nederland, bij gele genheid van zijne attreding als voorzitter dier afdeeling. Sedert i860 bekleedde de heer Kappeijne, met eene korte tusschenpooze, die betrekking en nam hij die met groote ingenomenheid en voorliefde waar. Eene commissie uit de leden, met den heer mr. A. J. E. A Bik als voorzitter en mr. S. J. A. van Geuns als secretaris, vormden zich, om den waardigen gewezen voorzitter een bewijs van erkentelijkheid aan te bieden in den vorm van een fraai bronzen bteld, Libelhdèvan Moreau, door de Compag nie des Bronzes geleverd, op een sierlij ken standaard, door de firma Mutters vervaardigd. Op dien standaard is eene koperen plaat aangebracht, waaróp de datum der aanbieding „6 October 1891" is gegraveerd. Het geschenk gaat ver gezeld van een net gebonden album met de namen der deelnemers aan het huldeblijk, met een keurige opdracht op het titelblad, in kleuren gecalligrafeerd door den heer I. M. Lion alhier. Het geschenk wordt den heer Kap peijne heden avond aangeboden aan een feestmaal, door de tegenwoordige en eenige oud-bestuursleden der afdeeling hem bereid in eene der bovenzalen van liet restaurant „Royal". De tweede buitengewone vergadering van „de Nederlandsche Schermbond," te 's Hage gehouden, mag in alle deelen geslaagd heeten. Het ontwerp- Huishoudelijk Reglement, door het bestuur aangeboden, werd met de meeste attentie ter vergadering behan deld Een lange discussie ontspon zich tus schen den voorzitter en de heeren Hirsch, Hamburger en Kerckhof, allen van Am sterdam, aangaande het gradueeren, door de technische commissie, v^n de scher mers in het algemeen, en het examineeren van candidaten voor Piévóts, Meester- lief hebber en Meester-onderwijzer, met dit resultaat dat tot handhaving van het technische gedeelte besloten werd, en het overige met kleine veranderin gen werd aangenomen. Het voorstel tot het plaatshebben van een huishoude- lijken wedstrijd vond geen bestrijding in de uitvoering, maar wel in de on kosten, daar de Bond zijn eerste baten ruimschoots noodig heeft tot dekking der gemaakte onkosten. De voorzit ter en opmakende een begrooting der kosten, stelde voor een waarborg fonds te stichten voor dezen wedstrijd, om een eventueel tekort te dekken, mei verplichting dat de Bond het be- noodigd bedrag ten spoedigste zal terug geven. Een staande de vergadering aan geboden lijst was weldra voor het be groot bedrag geteekend, wel een be wijs dat de Bond den steun en symphatie van zijn leden geniet, en deze edele tak van sport 1200 ware- beoefenaars telt. Aangenomen werd, in 't Jaatst van November een personeelen wedstrijd te houden voor leden van den Bond, op degen en korten stok in vier afdeelingen, ie meesters-onderwijzers, 2e meesters- liefhebbers, 30 schermers ie graad, 4e schermers 2e graad en colonne wedstrijd voor degen en geweer, elk wapen af zonderlijk; deze afdeeling is ook voor niet leden van den bond toegankelijk, en zal zoo mogelijk een assaut ter op luistering gegeven worden, en werd als plaats van uitvoering door de vergade ring Amsterdam gekozen. De voorzitter herinnerde aan het Reglement, hetwelk bepaaltdat zooveel mogelijk de prijzen door schenking zullen trachten verkregen te worden, vindt dadelijk bijval in toe zegging van drie personen, en verklaarden vele aanwezigen zich bereid, hun steun en opwekking daartoe te zullen veilee- nen. Met een woord van dank en op roeping aan allen tot medewerking om het aantal gewone, buitengewone en ondersteunende leden van den bond te trachten te doen vermeerderen, waartoe de voorzitter en de secretaris aan be langstellenden steeds gaarne de verlangde inlichtingen wilden verstrekken, werd de vergadering gesloten. Op het Plein te 's Hage kwam Zondagavond in een winkel een heer binneD, die nu juist niet „brand schoon" was. Het verzoek van den magazijnhouder, om zich te verwijde ren, beantwoordde hij met een stokslag op diens hoofd, waardoor een bloedende wond ontstond. De politie bracht den „heer" naar het bureau aan de Nieuwe Haven. De heer J. T. Swenker schrijft in de Ltrechtsche Courant het volgende Gepasseerden Zondag per Staatsspoor 32) HOOFDSTUK XIII. Eerst ontkurkte hij een paar flesschen whisky; toen deed hij hetzelfde met een dozijn flesschen met seltserwater. Daarna mengde hij de whisky en het seltserwater in groote wijuglazen dooreen en verrichtte die bezigheid met veel beweging en ging langzaam slurpend zijn mengsel proeven. Toen George dat wel bekende bruischen van het seltserwater hoorde, begon hij over zijn geheele lichaam te beven, en zijn gezicht, dat eerst zooveel vastberadenheid te kennen gaf, nam een zichtbare uitdrukking van vertwijfeling aan. Nettie merkte op, dat er geen weerstand zou plaats vinden. Opnieuw kwam het haar in de gedachte om r.aar binnen te snellen, om hem zelfs op het laatste oogenblik nog tegen te houden. Het was te laat. Met een zucht zonk George in den stoel neer die voor hem was klaargezet. Hij beefde en trilde over al zijne leden, de zweetdroppels stonden op zijn voorhoofd; zijn gezicht werd bleek van een onderdrukt verlangen. Hij bood niet langer weerstand, maar stak zijn hand uit om een van de boordevolle bekers te grijpen. Nu begreep Nettie de reden, waarom hij zaken in Boston had. Was deze man baar echtgenoot Deze man O, jammer en ellendeZij zag er uit alsof zij wel overluid ha I willen schreien, maar de verwondering maakte haar stil. George ledigde het glas. Mavis gaf hem er nog een, en na dit weer een ander. Hij sloeg den drank haastig naar binnen, alsof hij niet vlug genoeg kon drinken; toen greep hij de flesch en dronk onvermengde whisky. Dat ging maar zonder ophouden voort; zijn dorst scheeD onlesch- baar te zijn. Groote hemelEn met dezen man was ze nu al drie jaar gehuwd, met hem, die altijd zachtaardig en vriendelijk voor haar was en zich anders nooit aan drank te buiten ging! Nu begreep zij, waarom hij zijne familie ontweek. Mavis zat aan de tafel dit schouwspel aan te zien. Nettie merkte op, dat hij een grooten ijver aan den dag legde om meer drank te verschaffen, daar hij den geheelen tijd flesschen seltser water opentrok, water in de bekers schonk en er zoo veel aan George overreikte, alsof een geheele partij zich daaram moest laven. Eindelijk zette George de flesch ledig neer en had nu den geheelen inhoud in een kwartier verzwolgen. En toch leefde hij nog. Nu begreep Nettie zeer goed, waarom hij andere .mannen zoo schuwde. Het was uit schaamte; want als hij nuchter was, herinnerde hij zich deze zwelgpartij en schaamde zich er over. Hij kon niet met andere mannen omgaan, die zichzelf wel kon den bedwingen. George lag achterover in zijn stoel geleund en glimlachte goedaardig. Eindelijk was hij tot rust gekomen. De overgave was door den vrede gevolgd geworden. Dat is gewoonlijk het geval. Als de vijand alles gekregen heeft wat hij verlangde, is hij bereid om vrede te sluiten. George keek zeer tevreden en gelukkig rond. Nog nooit te voren had zijne vrouw zulk een trek van voldaanheid op zijn gelaat gezien. Zijn oog viel op Mavis. „Gij zijt mijn weldoener," zeide hij. „Mavis gij zijt meer dan een bediende, gij zij een trouwe vriend.*1 Hij sprak geheel niet als een man, die te veel gedronken heeft. Gij zijt meer dan een vriend, gij zijt mijn beter ik, mijn betere helft die helft n.l. die mij beschermt en in mijne behoeften voorziet en hij legde zijn hand op de ledige flesch die lang van te voren reeds voor mij zorgt. Wat kan ik voor u doen, waarde vriend. Wilt gij geld van mij hebben? Kan ik u met geld vergelden, wat gij voor mij deedt? Neen. Maar als gij geld noodig hebt, kunt gij gerust bij mij aankloppen. „Wel," zeide Mavis, „geld kan ik zeer goed gebruiken, vooral daar ik al over de vijftig ben. Hier is een stukje papier en uw wisselboekje bij de hand. Daar gij het mij nu eenmaal geven wilt, wil ik het niet weigeren. Laten wij dan maar vijt duizend pond vaststellen, maar ook geen cent meer. George knikte toestemmend. „Vijf duizend," zeide hij, „dat is zeer goed, maar het is te weinig. Maar daar gij niet meer wilt hebben, zal ik dat bedrag dan maar neerschrijven." Hij begon te schrijven, en deed dat even goed als wanneer hij nuchter was. Tien minuten later zou hij de macht om te schrijven verloren hebben. Het was het gulden oogenblik, dat iedere dronkaard heeft, het is nl. dat, waarop de hersenen zeer helder schijnen te zijn, maar het inderdaad niet zijn. Als dit

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1