TWEEDE DL AD Waarom hij zijn been liet afzetten. S K i\ L A D. BEHOORENDE BIJ HAARLEM'8 DAGBLAD VAN Maandag 12 October 1891. In den herfst van het jaar 1782 odé viDg de geneesheer Louis Thevenet, fce Calais, een anoniem schrijven, waarin zijn hulp gevraagd werd op den volgen den dag, in een zeker huis, niet ver van de stad, tevens hem verzoekende de noo- dige instrumenten mede te nemen om een been af te zetten. Thevenet was op dat tydstip wijd en zijd beroemd wegens zijne bekwaamheid en het was volstrekt niet ongewoon, dat zyne klanten hem naar Engeland ontboden, ora voorgelicht te worden in gevallen van meer dan ge wonen aard. Hy was lang bij het leger geweest, en ofschoon eenigszins ruw van manieren, was hy algemeen bemind we gens zijn rondborstig karakter. Larigen tijd peinsde Thevenet over deze anonieme aanschriyving. Zoowel tijd als plaats waren met groote nauwkeurig heid aangegeven op dat uur en op die plaats zou bij ontvaagen worden maar, zooals reeds gezegd, de brief was onge- teekend. //Bepaald een grap" was d» con clusie waartoe hy kwam, en hij besloot om niet te gaan. Drie dagen later ontving hij eene ge lijkluidende uitnoodiging in meer drin gende termen vervat, met de vermelding dat er den volgenden morgen te negen uur een rijtuig voor zijn deur zou ko men, om hem naar de aangewezen plaats te brengen. Nauwelijks had de klok het uur van negen geslagen, of een fraai open rijtuig reed voor de deur vau den dokter hij aarzelde niet langer maar steeg in. Toen hy gezeten was, vroeg hij den koe! sier, waarheen hij hom reed, en de man antwoordde in 't eDgelBch //Ik be moei me niet met zaken, die me niet aaDgaan." //O zoo, dus ik heb met een Engeleeh- man te doen, ongelikte beer," zeide Thevenet. Het rijtuig kwam eindelyk voor het aangewezen huis. „Tfien zal ik hier ontmoeten wie woont hier wie is er ziek vroeg Thevenet aan den koet sier, toen hij het rytuig verliet. De man herhaalde zijn vorig antwoord, en werd bedankt in bewoordingen, vrijwel over eenkomende met de bovenstaande. Hij werd aan de deur ontvangen door een knap jonkman, ongeveer 28 jaar oud, die hem de trap opleidde naar een groote kamer. Zijn accent verried den bewoner van Groot-Brittannië. Thevenet sprak hem in 't engelsch aan en werd met veel beleefdheid beantwoord. z/Gij hebt om mij gevraagd," zeide de geneesheer. z/Ik ben u zeer dankbaar, dat ge u de moeite hebt gegeven, mij te bezoeken. Ga als't u blieft zittenhier zijn allerlei ververschingen, als ge nog iets wenscht te gebruiken voor de operatie." z/Voor alles echter, mijnheer, laat mij den patient eens zien en onderzoeken misschien is het niet noodig om tot eene amputatie over te gaan. /,Het zal noodig z(jn, mijnheer The- nevet. Maar gaat u toch zitten Ik heb het volste vertrouwen in u luister naar mij. Hier is een beurs met honderd guinjeszy zijn voor u, waDneer de operatie gebeurd is, de uitslag moge zijn, wat het wil. Wanneer gij integendeel weigert, myne wenschen te vervullen gy ziet dit geladen pi stool gij zijt in mijn macht, en zoo waar als gij leeft, schiet ik u op de plaats dood." //Mijnheer, uw pistool jaagt mij niet den minsten schrik aan. Wat verlangt ge Zeg het me dadelijk zonder verderen omhaal, om welke reden ben ik hier ontboden z/Gy moet myn rechter beer. afzetten," //Van ganscher harte, mijnheer, en uw hoofd ook, als 't u blieft. Maar wanneer ik mij niet vergis, schyot uw been mij volmaakt gezond toe. Zoo even sneldet gij de trappen op met do vlugheid van eon koorddanser. Wat scheelt uw b< en //Hoegenaamd Diets, het moet alleen maar afgezet." //Mijnheer, gij zijt een gek." //Dat gaat u niet aan, mynheer The venet." //Mijnheer, gy zyt een vreemdeling voor mij, en ik moet de bewyzen heb ben, dat ge goed bij uw hoofd zijt." z/Mynheer Thevenet, wilt ge mijn wensch vervullen //Allereerst: geef mij voldoende reden voor een dergelijke verminking, die go verlangt, mijnheer." i,Ik kan u op 't oogenblik de reden Diet zeggeu het zal u alles ter gelegener tyd worden medegedeeld. Sta my toe, u te vragen, of ge my voor een a an van eer aanziet." Een man van eer richt niet een pistool naar het hoofd van zyn geneesheer. Ik heb ook jegens u plichten te vervullen, die volkomen vreemd voor mij zijt. Zon der dat het strikt noodig is, wil ik u niet ferminkon. Wanneer ge van plan zyt om een onschuldig huisvader vaü het leven te berooven, welnu danvuur!" t Is goed, mijnheer Thevenet," ant woordde de Engel8chman, zyn pistool latende zakken „ik wil uw moordenaar niet zijn, maar ik wil u toch noodzaken, mijn been af te zetten, waar myne aan zoeken hebben gefaaldwat noch de hoop op belooning, noch de vrees des doods u hebben kunnen bewegen te doen, zal ik aan den hartstocht voor uw beroep te danken hebben. Ik zal hier een kogel in myn boen jagen, voor uwe oogen." De jenge man ging zitten en plaatste vastberaden de tromp van het wapen op zijn knie. De heer Thevenet wilde op hem toesnellen, in de hoop hem van zyn dwaas plan terug te houden. //Sta van uw stoel op," riep de Engelschman uit, z/en ik haal den trekker over Antwoord my, nogmaalswilt ge mij die noode- looze pijn besparen wilt ge, door uwe weigering, mij noodzaken om het lijden te vergrooteD, dat ik zal moeten ver duren?" zyNog eens, mijnheer, ge zyt een gek. Maar het zij, zooals g8 wilt. Ik stem toe het af te zetten." De toebereidselen waren spoedig ge maakt. Het been werd afgezet, en in een tamelijk korten tijd was de patient weder hersteld. Hy gaf zijn geneesheer een voldoende belooning, en voelde bij den dag zijne achting voor hem aan groeien. Met tranen van dankbaarheid in de ocgen bedankte hij hein ervoor, dat hij zyn been had afgezet, en- vertrok naar Engeland, van een flink houten been voorzien. Ongeveer achttien maanden na deze gebeurtenis, ontving de heer Thevenet een brief uit Engeland, vau den volgen den inhoud //Ingesloten is een order op den heer Panchaud, te Parijs, voor twee honderd en vyftig guinjes, die ik a verzoek aan te nemen ten teeken van mijn diepge voelde dankbaarheid. Door mij van een been te ontdoen, dat de eenige hinder paal was, die mijn aardscu geluk in den weg stond, hebt ge mij den gelukkigsten aller stervelingen gemaakt 1 Beste aller menschen eindelijk zult ge bekend ge maakt worden met de ware gronden om welke gij mij met den naam van //dwazen gek, hebt bestempeld." z/Kort na myn terugkeer uit Oost- Indië, werd ik bekend met de persoon van Emily Harley en ik werd wanho pig verliefd op haar. Hare rijkdom en familiebetrekkingen maakten U8 party voor mijne betrekkingen even gewenscht als voor mij zeiven, ofschoon ik slechts haar schoonheid en engelachtige hoeda nigheden zag. Ik wist mij in den kring barer bewonderaars te scharen. Helaas 1 mijn waarde Thevenet, ik was gelukkig genoeg om de ongelukkigste van al myne mededingers te worden zij beminde mij en my alleenzij bekende hare ge negenheid, en wees mij af I Tever geefs drong ik aan, tevergeefs poogden hare familie-leden en vrienden haar van gedachten te doen verandoren zij bleef onvermurwbaar. //Langen tijd trachtte ik te vergeefs de reaen van hare weigering uit te vor- 8chen, de reden waarom zij hem, die haar tot gekwordens toe beminde, van de hand wees. Eindelyk loste een harer zustere hot geheim op. Miss Harley was een wonde? van schoonheid, maar, het is vreemd om te zeggen, zy was slechts met één been geboren, en dit gebrek maakte haar afkaerig om mijn vrouw te worden, daar zy vreesde, dat ik haar met minachting sou behandelen. //Mijn besluit was spoedig genomen. Ik besloot dat. er geen onderscheid tusschen ons zou zijn, en dank zy u, waarde Thevenet, het bestaat niet langer. z/Ik koerde met mijn houten been naar Londen terug en begaf mij terstond naar miss Harley. Het gerucht was verspreid (dank zij een brief, dien ik te voren naar Engeland had verzonden), dat ik mijn been had beieedigd door een val van mijn paard, en dat eene amputatie noo- dig geoordeeld wasik werd het voor werp van algemeen medelijden. Emily viel van haar zelve by onze eerste ont moeting. Zij bleef langen tijd ontroost baar, maar «tornde ten laatste in ons hu welijk toe. Den dag na onze vereeniging, openbaarde ik voor de eerste maal aan haar de opoffering, die ik mij had getroost om haar hand te winnen. Haar liefde voor my werd echter nu nog vuriger. „O, Tuevenet, om mijn Emily te ver krijgen, zon <k nog tien beenen willen verliezen, zooder mij een oogenblik te bedenkeu. //Miju daekbaarheid jegens u kan slechts met myn leven eindigen; kom Daar Londen om ons eens te oezoekeD, en wanneer ge dan mijn engelachtige vrouw zult hebben gezien, verbied ik u, nogmaals te zeggen, dal ik een gek ben Do heer Thevenet toonde deft brief aan zijne vrienden, na al de voorafge gane omstandigheden te hebben verteld, en nooit herhaalde hij de geschiedenis zonder het uit te proesten van 't lachen, als wanneer hij er bij voegde //Hij is nog net zoo gek als vroeger." Op bovengemeld schrijven antwoordde bij het volgende //Mijnheer, Ik ben u verplicht voor uw royaal ge.-chenk, want dat moet ik een som noemen, die zooveel do waarde van mijne nederige diensten overtreft. «Ik wensch u geluk met uw huwelijk met uwe volmaakte landgenoote. Het is waar, een been is een dure prijs om het bezit van eene schoone en deugdzame vrouw te betalen, maar toch niet te veel wanneer de uitslag bewijst dat de ruil in uw voordeel is geweest. Het kostte Adam een rib van zyn lichaam om met Eva gezegend to wordenvele andere mannen Da hem hebben hunne ribben voor hunne schoonen verloren sommigen heeft het 't hoofd gekost. //Ondanks uwe protesten moet ge my toestaan om mijn oorspronkelijke meening staande te houden. Zeer waarschijnlijk hebt ge thans gelijk, want ge zijt nog volop in 't genot van de wittebroods weken. Ik heb ook gelijk; maar met dit verschil, dat het tijd kost om overtuigd te worden van de juistheid van mijn oordeelwant het duurt altijd zeer lang, aleer wy geneigd zij a om de waarheid van denkbeelden te erkennen, die met de onze in strijd zijn. zyPas op, mijnheer, want ik ben sterk in de verwachting, dat eer er twee jaar verloopen zijn, gij zult beginnen te wen- schen, dat de amputatie beneden het kniegewricht had plaats gehad. Drie jaar later zal het u voorkomen, dat ge best had kunnen volstaan met het verlies van uw voet alleen. Na vier jaren zult ge denken dat de opoffering van uw grooten teen zeer wei had kunnen voldoen, en voor het einde van het, vijfde jaar, zoudt ge zelfs uw kleinen teen betreuren. Na zes jaren, ben ik bang dat het verlies van een nagel u zou toeschijnen als reeds voldoende te zijn geweest. //Ik heb dit alles gezegd zonder aan de verdiensten van uw vrouw iets te kort te hebben willen doenschoonheid en deugd veranderen niet zoo snel als het oordeel van dei: mensch. In mijn jeugd zou ik mijn leven hebben gegeven voor de bemindemaar ik zou nooit mijn been voor haar hebben willen verliezen over het verlies van de eene zou ik nooit getreurd hebben, maar alle dagen zou ik leed gevoeld hebben oper het verlies van het andere. //Had ik ooit in zulk eene opoffering toegestemd, dan zou ik zeggen z/Thevonet, ge waart een geken hiermede heb ik de eer te zijn enz. L. Thevenet." In het jaar 1793, tijdens het Schrikbe wind, vluchtte monsieur Thevenet, die als een aristokraat was gedenonceerd door een aandtaanii lid van zijne gilde, naar Londen, ten einde aan de gelijkmakende eigenschappen van de guillotine te ont snappen. Toen hij daar was, vroeg hij, om den kring zijner kennissen uit te breiden, naar do woning van den heer Charloe. Temple. Men gaf hem het adres en werd bij den bewoner aangediend. In een armstoel by het vuur gezeten, met een dampen den beker warmen porter achter zyn elleboog, en een twintigtal bladen om zich heen, werd een welgedaan heer zichtbaar, wiens omvang hern ter nauwer- nood toestond, zijn armstoel ta verlaten. //Ha! welkom, welkom, monsieur The venet riep de welgedane heer uit, die niemand anders was dan de heer Char les Temple. //Neem mij niet kwalijk, dat ik maar blyf zitten, maar dat verduivelde houten been zit my altijd in den weg. Naar alle waarschynlykheid, waarde vriend, zyt gij eens komen kijken of mijn uur van berouw reeds geslagen heeft z/Ik ben hier als een vluchteling uit mijn geboorteland, en roep uwe bescher ming in z/Gij moet mijn huis met mij deelen, want, in waarheid, gij zijt een wijs man. Op dit oogenblik Thevenet, zou ik ad miraal van de blauwen zijn geweest wanneer dat helache houten been mij niet buiten staat had gesteld mijn land te dienen. Hier lees ik in de bladen nieuws van den meest treffenden aard en ver vloek mijn gesternte, dat ik geen deel I'an nemen aan alles wat er omgaat. Kom, zeg mij iets vertroostends." //Uw geachte echtgenoote is heel wat beter geschikt om u te troosten, dan ik." Spreek niet van haar. Haar houten been verhindert haar om te dansen, en zoo heeft zy zich aan het spel on schan dalen overgegevener is niets met haar aan te vangen, maar zij i3 op haar ma nier eeDe vry goede vrouw. z/Dis dan had ik ten slotte toch ge- lyk?" //Ongetwijfeld, mijn waards Thevenet, maar genoeg daarover. Ik heb een dom- men flater begaan. Had ik mijn been maar weder terug, zelfs geen nageltje zou er af gaan. Onder vier oogen zy het gezegd, ik was een gek, maar houd dat nu maar voor u zeiven." Naar men verneemt, heeft H. M, de Regentes ten behoeve harer dochter, Koningin Wilhelmïna, by de Alg. Maatschappij van levensverzekering eu lijfrente te Amsterdam (commissaris sen o. a. de heeren Tak van Poortvliet en G. van Tienhovon) eene verzekering op het leven gesloten van 3 millioen gulden. Naar De Oorlogskreet meldt, zal majoor French, die ongeveer twee en een half jaar do leiding van het Leger des Heils in Nederland in handen heeft gehad, binnenkort ons land ver laten, om een aanstelling in Noord- Amerika te ontvangen. Aan acht en negentig stati- ons der hoofdlijnen en veertien stations der locaalspoorwegen van den Holland- schen IJzeren Spoorweg worden achter eenvolgend, naar gelang zij gereed ko men, verzonden de nieuwe verbandkisteD met bybehoorende instructie ter behan deling daarvan. Behalve die verbandkist, die evenals de waterflesoh van 10 liter inhoud, geplombeerd is met het zegel van den ryksopziener-geneeskundige, ont vangen de stations een klein verband- pakje, waarmede hetzij verwondingen van personeel of reizigers zijn te behan- deleu, ten einde het openen van de kisten op de stations zoo min mogelijk noodig te raaken, In postrijtuigen of postafdeelingen van personenrijtuigen zullen doelmatige in richtingen worden gemaakt tot het plaat sen van verbandkistjes. Zoolang die in richtingen niet gereed zijn, en in trei nen, waarin geen postrijtuigen of afdee- lingen zijn, worden de verbandkistjes door den hoofdconducteur medegevoerd in den bagagewagen. De verbandkistjes moeten geplaatst worden in alle treinen voor reizigers- vervoer, die op de hoofdlijnen loopen, dus niet in die der locaalspoorwegen. Deze kistjes worden op aangewezen stations door de conducteurs vdor den aanvang van hunnen dienst in ontvangst genomen en des avonds na afloop wederom daar afgegeven. Ook de treinkistjes zyn met het zegel van den rijksopziener-geneeskundige ge plombeerd. Tal van voorschriften omtrent de be handeling en bewaring der hulpmiddelen worden nog aan het personeel gegeven. Om het half jaar worden de kisten door den ryksopziener - geneeskundige geïnspecteerd en worden die ten deze behoeve op zijn verlangen naar een der stations Amsterdam, Apeldoorn of Gel- dermalsen gezonden. De inspectie der treinkistjes geschiedt in Den Haag. Daarbij wordt natuurlijk met het aan tal gelijktijdig ter inspectie te zenden kisten door den rijksopziener rekening gehouden met de wenschelijkheid, dat de stations zoo kort mogelijk van de ver- bandkistea verstoken blijven. Achtereenvolgens worden de oud-model trein- en stationsverbandkisten by ga deelten uit den dieDSt genomen en naar het nieuw vastgestelde model tot stati- onskist gewyzigd. De nieuwe maatregel is den 7en dezer maand in werking getreden. Uitslag ak,te-examen voor huis- én schoolonderwijs in do vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek te Am sterdam op 8 October. Toegelaten de heeren A. Rispens, T. Bruijn, J. Ver schoof en J. Baas, allen van Amsterdam; J. Francken, van Bergen J. Alberda, van OterleekM. Woerdeman, van Zaandijk en W. Zijlstra, van Wormer- veer. Van do 6 vrouw, candidaten zijn geslaagd: J. Adelink, van Wormer^eer; F. Telkers, van Helder en R. Vermeer, van Amsterdam. In het P o litieb lad is gesig naleerd Laurens van der HeydeD, 29 jaren, laatst wonende te 's Hage, agent der levensverzekering-maatschappij Doet wo voordeel, deel uw winsten self. Tegen hem is door den rechter-commissaris een bevel van voorloopige aanhouding ver leend wegens oplichting en valschheid in geschrifte. De officier van justitie te 's Heriogenbosch verzoekt aanhouding en opzending. Men 8chryft uit Sehevenin- gen: De engelsche viBschers laten weer van zich hooren. Deze week vischte een huDner 40 netten van de haringschuit van den reeder D. Berckenkamp. On gelukkig was het nacht, en kan de schipper den naam van het schip, dat hem de netten deed verliezen, niet her kennen, zoodat het eigendom niet kan worden gereclameerd, noch tegen den schuldige geageerd. Wederom is by dejustitie te Maastricht aangifte gedaan van een vertnoedelijken moord te Rillenhuizen, gemeente Gulpen, gepleegd op zekeren W. Kaalbausen, dien men Donderdag ochtend met twee wonden op het hoofd in den kelder zijner woning levenloos gevonden heeft. Te Valkenswaard (L.) reed een dezer dagen de landbouwer R. met zyn kar naar do heide in de richting der belgische grens. Op den eenzamen weg haalde hij drie dronken kerels in, die hem vroegen om mede te ryden, hetgeen hij om hun beschonken toestand weigerde. R. werd hierop van de kar gesleurd en ontving een pak slaag vervolgens werd de oude roerlooze man vóór een der raderen van de kar ge worpen en liet men het voertuig over zijn borst ryden, waarna de onverlaten hun weg vervolgden, den ongelukkigen R. aan zijn lot overlatende. Gelukkig is dit drietal bekend en heeft de politie de zaak in handen. De toestand van R. is niet buiten levens gevaar. Land- en Tninbonw. Eene Asscliepoetstcr onder (le vruchten; Onder dezen titel wijdt de Frankfurter Ztg. een artikel aan de braambezie, waar uit ook voor ons land iets te leeren valt* Onder de enkele vruchten, die hierin het wild eetbaar groeien, is de braam wel de voornaamsteeene kundige kwee king zou er zeker een dankbare geldbe- legging in 7inden. In Amerika is men reeds bezig, de bramen met zorg te be handelen, een goed aangelegde bramen plantage blyft er tien h twaalf jaar vruchtbaarde braam wil even gaarne tegen muren op het zuiden, als tegen hellingen of op zandgrond groeien daar zij de aarde vasthoudt met hare vele wortels, is zij voor spoorwegtaluds als aangewezen, en geeft allicht niet de bezwaren waarmede de appelboomen van z/een nationaal belang" te kampen hebben, namelyk dat zij de dijken uit elkander waaien. De braam kan als de framboos be handeld worden, maar is ook met minder tevreden. Twee horizontale ijzerdraden, boven elkaar, zijn voldoendeaan het benedenste bevestigt men de vruchtentak- ken, aan het bovenste de jaarloten. Op deze wijze gekweekt, heeft men er in Amerika tot 80 bunders tegelijk met voordeel mee kunnen beplantenzy brengen zelfs meer op dan menige an dere vruchtensoort. Opbrengsten van 42 hectolitor per hectare zijn er niet zeld zaam zelfs op lichten zandgrond, vroeger door den wind schoongeveegd, oogstte men wel eens 56 hectoliter per hectare. Ook ia eene combinatie van aardbeziën met bramen mogelijk. Men neemt dan de Rochelle's, Lawson's en Dorchesters, die eerst rijp worden in den herfst, als andere vruchtensoorten gaan mankeeren. Ook voor het inmaken worden deze soorten, glanzend zwart, gezochtnieuwe soorten zijn hiervoor ook de amerikaan- sche Wilson, de Kittatinny en de ar- menische braam. De recepten zijn de volgende 'Bramengelei500 gram bramen, goed schoon gemaakt, laat men met 500 gram suiker een weinig opkoken; dan Deemt men de bramen, opdat zy niet verkoken, er nit, en kookt het vocht een vierde in. De bramen worden er dan weer inge legd, alles nog eens opgekookt, na het afkoelen d9 glazen gevult en deze goed dicht gehouden. Bramenwyn50 kilo zwarte bramen, 76 liter water, 20 kilo rietsuiker en 250 gram zwarte malvebloesems. Het gisten mag niet te snel gaan, omdat dit aan het bouquet afbreuk doetmen late dus op niet hooger dan 15 graden Cel sius gisten. Bramenlikeur2 liter bramensap, door persing gewonnen, wordt gemengd met 750 gram beste broodsuiker, 10 gram kaneel, 16 gram geraspte muskaatnoten, 8 gram kruidnagelen en 32 gram piment. Dit mengsel laat men eenige minuten koken, of in de zon of bij een warme kachel distilleerenzoodra het afgekoeld is, voegt men er een kwart liter cognac bij en de likeur is klaar. Zij is zeer ver warmend en heeft de eigenschappen van anisette of pepermuntwater. Bramen-compóte. Op 1% kilo bramen neemt men 1J£ kilo suiker, deze wordt eerst met liter water in een aarden pan zoolang gekookt, tot zij niet meer schuimtdaD gaat er wat kaneel bij, men schudt de bramen er in, laat ze bij niet te sterk vuur zacht koken en daarop in het zand koud worden, legt de vruch ten in de inmaakflesecbon, kookt het sap oen weinig in, giet het warm over de vruchten en sluit de flesschen luchtdicht. In Amerika maakt men van de jonge blaadjes, in de zon gedroogd, ook thee. Rechtszaken. De arr.-rechtbank te Breda, uitspraak doendj in de zaak van Charles Daven port, ook wel genaamd Sequah, heeft beklaagde schuldig verklaard aan de beide hem ten laste gelegde feiten en het vonnis van het kantongerecht te Bergen- op-Zoom slechts gewijzigd in zooverre de opgelegde geldboeten betreft. Hij is thans veroordeeld tot het betalen van twee geldboeten, ieder van 75, bij wanbetaling te vervangen door eene maand hechtenis voor iedere boete. KOLONIËN. Aan den Javabode wordt uit Kota Radja, dd. 25 Augustus o. a. het vol gende geschreven Door spionnen was het bericht inge komen, dat in den avond van den 21n jl. de vijand eene hinderlaag zou leggeD, tusschen KetapaD Doewa en Lampeneroet. Ten einoe hem in den waan te brengen, dat ons daar van niets bekend was, werd bepaald dat eene brigade maré- chaussées van uit Ketapan Doewa, ter- wyl het nog licht was, de plaats van de hinderlaag zou passeereD, doch zoodra het donker was en de Atjehers aanwezig waren, zou terugkeeren, terwijl dan te- gelykertyd eene tweede brigade van Ketapan Doewa zon vertrekken en men alzoo den vyand van twee zyden kon aanvallen. De eerste brigade vertrok echter te

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 5