P. FZ„ Atlassen li! Kerst Lezen! DERDE BLAD POLITIEK OVERZICHT. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. ADVERTENTIËN. SUPERFINE iraat 1. WIT KA.MP's van Nederland. Mozaïk en Hardgebakken Tegels, Trottoirtegels. Verglaasde Tegels BEHOORENDE BIJ HAARLEM'S DAGBLAD, VAN Maandag 12 October 1891. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat de rouwpleehtigheden voor den overleden koning zijn aangevangen, in de marmer zaal van het slot der residentie, met eene godsdienstoefening, die werd bijge woond door koningin Olga en al de daar aangekomen vorstelijke personen. De gods dienstoefening begon om tien uur; te elf uur zette de stoet zich onder het gelui der klokken in beweging. De nieuwe koning liep tusschen den. keizer en den groothertog van Baden. Hierop volgden de vorstelijke personen. De lijkwagen was. prachtig versierd. De lijkredenaar had tot tekst gekozendat God nabij is. De bijzetting in den graf- j kelder geschiedde onder het bulderen I der kanonnen. De door Parneil's verwanten verlangde lijkschouwing heeft de aanvankelijke uit- spraak der geneesheeren bevestigd, datl zijn overlijden aan eene natuurlijke oor-1 zaak is toe te schrijven. Heden zou het stoffelijk overschot naar Ierland worden overgebracht. Zondag zal het op het stadhuis te Dublin worden ten tentoon gesteld. Het stedelijk bestuur der ier- sche hoofdstad zal zich, evenals ral van andere iersche gemeentebesturen, bij de begrafenis doen vertegenwoordigen. I Het duitsche pantserschip Bremse is, ter bescherming der duitsche visschersj naar de Noordzee vertrokken, en den' commandant zijn de scherpste instructies i mede gegeven om de wandaden van en-1 gelsche visschers ten krachtigste tegen j te gaan. Vrijdag heeft het gemeentebestuur van Marseille een maaltijd aangeboden aan den burgemeester van Brussel. De maire danktein naam van Marseilleden heer j Buis voor de Donderdag gesproken woor- denwelke een diepen indruk in en bui ten Frankrijk zullen maken, te meer daal de burgemeester met de bijna officieele op dracht is gekomen om de vriendschappe lijke gevoelens der belgische natie jegens Frankrijk uit te spreken. De maire dronk ten slotte op den koning van België. De heer Buisop dezen dronk antwoor dende, zeide dat de uitgesproken toost hem een bewijs was dat zijne verklaringen aangenomen waren. Zijne taak zeide hij was gemakkelijk geweest. Hij dronk ten slotte op Carnot. Met luide toejuichingen en kreten van „leve België"! werd de dronk van den heer Buis begroet. Terwijl de ministers Constans, Jules Roche en Yves Guyot te Marseille naar het station reden, is er door een onbe kende naar een der rijtuigen een mes geworpen, hetwelk een bode der pre fectuur trof, maar niet verwondde. Bij het station was een troep manifestanten, die fluitende en schreeuwende zich van daar naar de prefectuur begaven. De Times ontving bericht uit Singa pore van ongeregeldheden bij Amoy, welke op een afstand van veertig mijlen van daar zijn voorgevallen en moeten zijn toe te schrijven aan eene onderdruk king van de zijde der schatkist. De wan hopig geworden bevolking kwam in op stand tegen het zoutmonopolie. Verschei dene mandarijen en ambtenaren werden gedood. De overheid zond uit Amoy duizend soldaten, om den opstand te helpen dempen. Uit Alexandria verneemt de Times dat de regeering de quarantaine herstelde woor de pelgrims van Hedjaz, naar aan- lleiding van voorgekomen cholera-gevallen. Volgens particuliere dépêches uitRio- de-Janeiro hebben aldaar, wegens onbe kende oorzaken, ongeregeldheden plaats gehad, welke ontstaan zijn in den itali- aanschen schouwburg. De politie zou vele personen gearresteerd en de cavalerie charges uitgevoerd hebben in de straten, waarin zelfs barricades opgeworpen waren, en er zouden niet slechts gewonden, maar ook dooden zijn. Volgens de laatste be richten was de orde hersteld. Het plan bestaat, de Weesperstraten en de St. Anthonie- en Joden Breestra- ten te Amsterdam in hetj voorjaar te asphalteerenten einde dit werk met het leggen der rails te doen samenvallen. Men leest in de Arnli. Cour. Onlangs deelden wij mede, dat de re- geering blijft volharden in haar voor nemen om voor de bergplaats van am munitie een bomvrij gebouw te doen I oprichten in het artilleriepark alhier i I zoomededat daarin zouden worden op geslagen 3780 kg. buskruid; 10 kg. ont plofbare stoffen en 300,000 geweerpa- j tronen. Naar aanleiding hiervan hebben bewoners van den Zijpendalschen en Am- j sterdamschen weg zich met een verzoek schrift gewend tot den minister van Oorlog, ten einde dezen nogmaals tej wijzen op het groote gevaar, waaraanj zij voortdurend zouden zijn blootgesteld. en te trachten Z.Exc. over te halen om j op zijn te kennen gegeven voornemen j terug te komendoor te bepalendat bedoelde bergplaats zóóver van de stad moet zijn gelegendat elke gedachte aan gevaar voor de inwoners of hunne i eigendommen buitengesloten is. Thans circuleert een adres in de buur- ten, die het dichtst aan de evengenoemde I grenzenzooals de Apeldoornsehe weg Janssingel enz. Hierin wordt krachtig aangedrongen om op het boven aange-| haald verzoekschrift goedgunstig te be-', schikken, terwijl tevens wordt betoogd, dat ook in deze wijken het gevaar niet gering te schatten is. Naar men wil, is het bezwaar dei- militaire overheid tegen het zoo ver van i de stad oprichten van een magazijn van i kruit enz. voornamelijk gelegen in het! feitdat men in geval van nood te veel Jtijd zou behoeven om de troepen, inde stad zelve zoowel als die in het fort| Wester voort, met den vereischten spoed wan munitie te voorzien. Over geheel Frankrijk is thans het werk in de glasblazerijen (flesschen) zoo goed als volledig gestaakt. Wel wordt uit Saint-Etienne bericht, dat er arbeiders zijn geneigd om niet mee te jdoen aan de werkstaking, maar zij dur ven niet aan den arbeid te gaan wegens hunne kameraden, die hun streng in het oog houden. In Frankrijk worden jaarlijks gemid deld niet minder dan 175 millioen fles schen vervaardigd. De ovens te Rive- de-Gier leveren alleen 40 millioen af. De werkstaking komt thans op het ongelegenste oogenblikdaar een gedeelte van den wijnoogst nu in flesschen over gegoten moet worden. De wijnbouwers zullen dus gedrongen zijn, zich tot het buitenland te wenden. Namens de Vereeniging tot Bevordering der Volksgezondheid maken de on- dergeteekenden bekend, dat de van den Heer B. J. VAN LIEMT, op de Ged. Voldersgracht door de Vereeniging is goedgekeurd. J. A. LODEWIJKS, Voorzitter. f. willekes Mcdonald. nauwkeurige Prijs 35, 40, 50, ƒ1.25 en/2,65 j. voltelen, voor Vloeren in Gangen. Galerijen, Veranda's, Eet- en Badkamers, Keukens. Museums Kerken Scholen, Stations, Hospitalen enz. voor Wandbekleeding Van allen zeer grooten voorraad. Dessinboeken en Prijscouranten bij J. J. SAND, Spuistraat 242. Amsterdam. Voor slechts 50 Cts. franco in huis door geheel het Land: 25 vel fraai Postpapier, best soort. 25 daarbij passende Enveloppen. 1 zacbt Faber Potlood. 1 pijp roode Lak. 1 sterke Pennehouder. 1 doosje beste stalen Pennen. 1 doosje Teekenkrijt in kleuren. 1 pakje Teekenvoorbeelden. 6 prachtige groote Platen van de Kruistochten door G. Doré. 1 Winteravondspel, extra mooi met 80 plaatjes. 't Is een buitengewoon, onnavolg baar, onvergelijkelijk koopje, zooals nog nooit is aangeboden. Bovendien mag elk kooper één der drie onderstaande Werken kiezen. 1. Vluchtige Grepen en Grappige Schetsjes door Jan Courage, te za- men 54 stuks, om voor te dragen, prettig, aardig. 2Oud en Nieuw, verzameling Ge zelschapsliederen door W. Mets Tz. 3. Zeemansliedjes door Mr. J. van Lennep. Tegen toezending van Postwissel waarop moet staan No. 1, 2 of 3, bij GEBROEDERS KOSTER, Leliegracht 28, Amsterdam, ont vangt men alles franco thuis.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 9