WEDSTRIJDEN. Du Fyan, de werkman, die Donderdag zwaar werd gekwetst door een balk van een in aanbouw zijnd huis in de Gier straat, is des avonds in het Gasthuis aan de gevolgen bezweken. Op de veemarkt te Hoofddorp (Haar lemmermeer) waren op heden aangevoerd 8 paarden, i hit, 6 biggen. Graan- en zaadmarkt gehouden te Hoofddorp, Haarlemmermeer, 15 Oct. 1891. Witte tarwe 6.40 k ƒ9,50, rogge f 7.10 k 7.80, haver ƒ7.20 k f 7.75, cheva'iergerst J 5.50 k 5.80, winter- gerst 5.10 a f 5.50, duivenboonen 6.90 k f 7.35, paardenboonen ƒ6.15 k f 6.45, bruine boonen 10.50 12, groene erwten 6.60 k ƒ8.50, kanarie zaad f 7. BINNENLAND. H. M. de Koningin-Regentes heelt een blijk gegeven van belangstel ling in de friesche volkshoutsnijkunst door het aankoopen van een aantal voorwerpen daarvan zoo als die onlangs zijn beschreven en afgebeeld in het week blad Eigen Haard OFFICIEELS BERICHTEN. Bij kon. besluit is eene commissie inge steld tot het houden van een vergelijkend onderzoek naar de bekwaamheid van candidaten voor de betrekking van adspirant-ingenieur van den waterstaat, bestaande uit de heerenJ. M. F. Wel- lan, hoofdingenieur van den waterstaat, belast met den aanleg van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede, als voor zitter A. M. K. W. baron van Ittersum. hoofdingenieur van den waterstaat het ioe> district; H. E. de Bruyn, hoofd ingenieur van den waterstaat, belast met den algemeenen dienst van den water staat; dr. G. J. Legebeke, hoogleeraai aan de polytechnische schooldr. C A. Scheltema, hoogleeraar aan de poly technische schoolP. H. Kamper, ingen van den waterstaat i« kl. te Utrecht mr. N. J. IJselsteyn, hoofdcommies bij het dep. van waterstaat, handel en nij verheidH. F. Beijerman ingenieur van den waterstaat se kl. te 's-Gravenhage, tevens als secretaris. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Dinsdag 20 Oct. a. s. niet plaats hebben. Aan het examen werd nog door 6 vrouwelijke candidaten deelgenomen, waarvan geslaagd zijn de dames S. E. Woldeumaier, E. Visser en C. M. Vis Dieperink, allen van Den Helder, enj. Endt, van Zaandam. In de jongste vergadering van het onderwijzersgezelschap in het arrondissement Maastricht, werd o. a. door den heer Wolfs, hoofd der school te Heer, de belangrijke vraag behan deld „Wat kan de onderwijzer voor het behoud van de oogen zijner leer lingen doen?" Spreker begon met te wijzen op het groote verschil van het gezichtsvermogen bij de kinderen en te waarschuwen tegen het inspannen der oogen door lezen of schrijven vóór het zesde jaar. Op gezag van erkende des kundigen en uit eigen ervaring deelde hij mede, dat gedurende de schooljaren het gezichtsvermogen der kinderen mer kelijk verzwakt, en beval hij ten zeerste aan, heelkundige hulp in te roepen, zoodra mocht blijken dat een kind op zekeren afstand niet zien kan. Eenige middelen om gezichtsverzwakking te keer te gaan werden door hem opge somd, en ten slotte werd door de ver gadering verklaard, dat aan onze leer middelen met betrekking tot het ge zichtsorgaan nog veel valt te verbeteren. De notarieele Vereeniging houdt Zaterdagmorgen te Amsterdam een vergadering bij Krasnapolsky. Prof. mr. T. M. C. Asser zal behandelen het onderwerp„Het patent der naam looze vennootschappen. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdi strict Helder zijn uitgebracht 1154 geldige stemmen. Gekozen is de heer S. T. Land (lib.met 1099 stemmen. Naar wij vernemen z ij nop het internationale congres van schei kundigen en microscopisten tegen de vervalsching van voedingsmiddelen te Weenen Maandag j.l. de door dr. P. F. van Hamel Roos op het hygiënisch congres te Londen verdedigde stellingen betreffende de samenstelling van natio nale codes voor levensmiddelen aange nomen. Een dergelijke code zal door eene speciaal daartoe benoemde commissie dus voor het eerst in Oostenrijk ont worpen worden. (N. R. Cl) Uitslag ak t e - e x a m e n v o o r huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde oefeningen der gymnastiek te Am - sterdam op 15 October. Toegelaten de heeren G. W. Weustink, van Hilversum Aanstaanden Zaterdag worden door den sinds twee jaar bestaander- Neder landschen Voetbal- en Athletieken Bond op het sportterrein achter het Rijks Museum athletische wedstrijden ge houden. Voor no. 1 100 meter, open voor hen, die nog nooit een prijs hebben behaald, zijn ingeschreven 13 personen; voor 402 M., kampioenschap van Nederland, n deelnemers; aan den wedstrijd op 100 yards zal door 12 personen worden deelgenomenbij de 1609 meter (1 eng. mijl), met voor gift, komen 10 hardloopers in het strijd perk; voor de 4827 meter (3 eng. mijlen), met Yoorgift, hebben negen deel nemers zich aangemeld. Voor hen, die dien dag geen prijs hebben behaald, is uitgeschreven een troostwedstrijd op 600 meter afstand. Bij de 1609 M. (1 eng. mijl) is een beker uitgeloofd, welke den bond ten geschenke is gegeven door de Sunlight Soap Company. Deze beker wordt het eigendom van dien Nederlander, die in dit seizoen op een wedstrijd de 1609 M. aflegt binnen de vijf minuten. Den heer C. F. Jibben, uit Amsterdam, is het gelukt, te Schevenigen dezen afstand af te leggen in 4 min. 59V6 sec. Deze beker moet dus Zaterdag door hem ver dedigd worden. Vele goede loopers zul len het hem moeilijk maken, zoodat dit nummer wel het meest belangwekkend zal zijn. Het is te verwachten, dat een aantal belangstellenden uit Amsterdam en van elders deze zoozeer interessante wed strijden zullen komen bijwonen. Woensdag namiddag, te 3 uur had in in den tuin „Het Park", op een terrein, de door Sequah aange kondigde wedloop van door hem behan delden plaats. Twee-en-twintig personen namen er aan deel. Sequeh zat te paard. Er waren 4 prijzen uitgeloofd een goU' na Sequah's komst, dus bijna vier weken geleden, werd behandeld, de tweede door van Bensum, de derde door Ter Moeien. Den naam van den vierden prijs winner hebben wij niet vernomen. Alle overigen kregen ieder een gulden, als „consolatieprijs". Eerst over vijven was aan het curieute schouwspel een einde gekomen. Des avonds werd Sepuah bjij zijn optreden een groote groene van rozen doorvlochten krans met rood-wit blauwe linten vereerd, terwijl degene, die het huldeblijk overhandigde, zeide in op dracht te hebben, er de boodschap bij te doen„als overwiunaar der rheu- mathiek." Sequah meende wellicht dat een lauwerkrans die boodschap beter zou hebben vertolktten minste hij vroeg, of dit in Holland het teeken des overwinnaars was, waarop een bevestigend antwoord volgde. Zou een krans van olijfbladen niet passender zijn geweest, in aanmerking genomen de scheikundige uitspraak, dat Sequah-olie niet anders dan terpentijn met olijfolie en nog wat zou zijn De wedloop van den namiddag had nog een naspel. Wijl des middags twee „hardloopers"ruzie hadden, deelde Se quah mede, moesten zij hier in de zaal hun run nog eens overdoen. De overwin naar kreeg f 5 Voor het overige had de séance haar gewoon verloop het wrij ven van een patient, met het gebruikelijke resultaat, het getuigen, springen, en dansen door „genezenen", een tiental, onder welke ook Traksel was, de patiënt van den eersten avond. (Tijdl) Men schrijft uit U" r k dat de bekende spaansche schatgraver, ofjuis ter schatbegraver, ook daar getracht heeft zijn slag te slaan. Voor eenigen tijd ontving de kleer maker W. aldaar een in slecht fransch geschreven brief uit Madrid. De schrij ver, voorheen spaansch officier, was gede serteerd en naar Egypte gevlucht, waar hij deel had genomen aan den oorlog. Enfin inhoud bekend 1 De kleermaker geraakte door den brief zoo in extase, dat de onderwijzer die het stuk voor hem vertaald had, hem niet uit het hoofd kon praten er op te antwoorden. De eerste schreef nu aan 't opgegeven adres, waarin hij den gevangene in overweging gaf, op een toegezonden platten grond van Urk het schaduwrijk plekje met een streepje aan te duiden. De kleermaker kon dan de schat opgraven en na aftrek van een billijke belooning, hem die toezenden. De „ad judant" antwoordde hierop, dat hij op dit voorstel biet kon ingaan, maar vriendelijk de toezending verzocht van 5684 frs. W., die er nu genoeg van begreep, heeft de geheele correspon dentie door bemiddeling van den duit- schen consul te Madrid (W. is van af komst Duitscher) in handen geleverd van den spaanschen minister van Justi tie. Hij heeft nu van dezen een schrijven ontvangen met een bedankje voor de toezending der correspondentie, waar door men een oplichterscomplot op 't spoor is gekomen. Het onlangs aangekondigde liefdadigheidsfeest te 's-Hage ten be hoeve der slachtoffers van de overstroo mingen in Spanje is nu vastgesteld op 23 October. Het wordt door denzelfden heeft men onder het orgel o. a. in een keker het volgende document gevonden, dat letterlijk luidt: Ik ondergeteekenae J. Van der Wal, in nevensgaande beschrijving (nl. die van ds. De Jong) vermeld als timmer man van het orgel, heb dit werk verrigt met de volgende personen: J. G. Lind, geboren te Delft, A. Baten burg, geboren en wonende te Berkel, Pieter Zonneveld, geboren te Bergsen- hoek, en Gerrit Weerheim, geboren te Pijnacker. De gemeente was heden aan hervormden groot 700 zielen, waaronder zich één buitengewoon mensch bevind, genaamd Engeltje Van der Vries, oud ongeveer 40 jaar, geboren te Schiedam, welke heden in elf jaar niet heeft ge geten en in negen jaar niet gedronken en toch bij spraak en geheugen zeer wei is; dit is zoo echt als mijn hand- teekening. Hij die dit leest eerbiedige den God die den mensch ook zonder spijs of drank doet bestaan en diene hem in geest en waarheid tot wiens lof dit orgel wierd gestigt. Pijnacker, 3 Juni 1830. J. Van der Wal. zen in eigendom bezat, maar niet, zoo-1 als bleek, dat hij ook heel wat op 1 hypotheken had belegd, eenige dui« zenden in specie in voorraad had en I heel wat bankpapier hier en daar ver-1 stopt^ was, tot in de beddendekens incluis. Misschien komt er nog meer voor I den dag, maar nu reeds hebben del neefjes en nichtjes, meest allen behoef- tigen, meer dan drie kwart ton te deelén. Maandag werd op klaar-1 lichten dag te Helden (Limburg) inge broken bij den landbouwer J. L, Geld, I gouden voorwerpen en kleeren werden I vermist. Het gelukte aan twee land-1 bouwers, den brutalen dief te achter- halen en aan de maréchaussées over te geven. Het bleek toen, dat men met een I gevaarlijk sujet te doen had, die reeds I in 1888 en 1889, zoowel te Helden als te Maasbree, meer diefstallen ge-1 pleegd had. J. de Jongh, van Tessel; K. Querner, den, een zilveren en een nikkelen re- van Beemster; H. C. Meewis, van montoir-horloge en 10 Er werd goed WatergangG. D. Kagenaar, van Den j geloopen, hoewel nu en dan een enkele Helder; A. J. Vos van Zon, van Oud-j viel. De eerste prijs werd, met een voor- Karspel; T. Stieltjes, van Muiden en 1 sprong, behaald door Plomp van Nieu- W. Dorsman, van Noordscharwoude. j wer-Amsteldie den eersten Zaterdag Tot zoover het gevonden geschrift. De nakomelingschap weet, dat de veelbesproken en van alle kanten op gezochte wondervrouw, trots de oprechte getuigenis van den tijdgenoot, eene be driegster is gebleken, daar de lijk opening het gebruik van voedsel zelfs in de laatste dagen ontwijfelbaar heeft aangetoond. Kerkvoogden zijn voornemens na den wederopbouw der kerk den gevonden koker met den inhoud en eene beschrij ving van den loop der tegenwoordige werkzaamheden wederom op dezelfde plaats te doen nederleggen. (A. C. Door achteloosheid had eene moeder in een gezin te Dordrecht een fleschje met loog binnen het bereik harer kinderen laten staan. Een kind van 1 Jé jaar dronk het leeg en is nu overleden. Te Utrecht is Woensdag avond in de bierbrouwerij van den heer van Dieren Bijvoets in de Croeselaan door het instorten van een gebouw, waaraan men werkzaam was, een der werklieden van den aannemer gedood, terwijl 8 zijner werklieden en de aan nemer zelf in meerdere of mindere mate gekwetst werden. Uit Grave schrijft men: Het gerucht dat de laatste dagen de ronde doet, of liever sedert jaren de Gravenaars verontrust, zal dan eindelijk bewaarheid worden. Het garnizoen gaat, men houdt het voor zeker, 1 Mei 189: naar Amersfoort. Onze afgevaardigde der Tweede Ka mer zou reeds in de vorige week per brief daarvan mededeeling hebben ge daan en den burgemeester uitgenoodigd ten spoedigste in de residentie te komen, om gezamenlijk nog eene laatste poging aan te wenden bij den minister van Oorlog tot behoud van dit of te ver krijgen een ander garnizoen. Het behoud van garnizoen is eene levenskwestie voor ons plaatsje. Jaar lijks toch komen hier circa 100,000 in voor dit bataljon, waarvan verreweg het grootste deel ten bate der Grave naren komt. Kleine neringdoenden zien door de verandering hunne kostwinning verloren gaan, en vele anderen worden Lsttsren en Kunst. Ernst Eckstein heeft een nieuwen! roman geschreven, Dombrowskyhan-| delende over de kunstenaarswereld. Te Londen verscheen een pracht-1 werk over Gustave Doré van wijlen den) criticus Blanchard Jerrold. De verrukkelijke Souvenirs den-1 fance et de jeunesse van Renan zullenl worden voortgezet in een binnenkortte) verschijnen bundelPages JDétachées. Van Jules Simon zal een werk ver-| schijnen: La femme au XXe Siècle.I Van Jules Claretie een roman Sylvia. De aanstaande roman van Zola, loopende I over den oorlog, zal heeten La Débdcle.f Er bestond reeds een bundel novellen! van Claretie, welke dezen titel droeg! in Frankrijk houdt men zich zeer! streng aan het auteursrecht van titels Claretie heeft er echter in toegestemd, I dat Zola aan zijn boek denzelfden naam gaf. aanzienlijken kring, die indertijd op mede benadeeld. De hoofdelijke omslag, „Zorgvliet" ten behoeve van de vacan-1 thans voor zeker gedeelte door de of tiekoloniën en van het kinderzieken-ficierpn gedragen, zal dan zwaarder huis, dergelijke feesten gaf, georganiseerd drukken op de achterblijvende burgers, in het gebouw voor kunsten en weten-Men schrijft uit een der schappen. Het programma zal van veel-1 dorpen van Zuid-Beveland aan de zijdigen aard zijn, niet alleen „Cecilia" Middelb. Ct. maar ook de kon. kapel van het regi- j Men dacht wel dat oompje er goed ment grenadiers en jagers en artisten bij zat, want hij had niet onvoordeelig van de fransche opera zullen hunnehet landbouwbedrijf jaren lang uitge- wel willen de medewerking verleenen. loetend, was daarbij zeer zuinig geweest Een merkwaardige vondst, en kinderloos gestorven. Bij het sloopen van de kerk te Pijnacker Men wist dat oom verscheidene hui RECHTSZAKEN. Moord aan hei Van Alkemadeplein. I Een overtalryk publiek vulde Donderdag de rechtszaal van de rechtbank te Rotterdam, terwijl I zich daarbuiten nog honderden verdrongen ecl met moeite door de rijksveldwacht werden kl bedwang gehouden. Ale beklaagde treedt binnen Casparus Johan-I nes van Nieuwkerk, 89 jatr oud, bol'fiehuishouder,! wonende aldaar. Uit de dagvaarding blijkt, dat aan bekl. wordt I ten laste gelegd: dat hy op 7 Juli 1891teRot-r terdam opzettelijk Luwe de Haan van k«t leven! heeft beioofd, door hem met een ine3, altkanslj met een scherp snijdend werktuig, twea diepe! wonden aan den hala toe te brengen, tengevolge! waarvan de getroffene kort daarna is overleden ;f althans dat hij op genoemden tijd en plaats L.J de H. moedwillig met een mes of au^er scherp-! Bnijdend werktuig twee diepe wonden aan deal hals heeft toegebracht tengevolge waarvan del getroffene kort daarna is overleden. Veertien getuigen, waarvan zes als deskundigen, I zijn gedagvaard, benevens een dèckargt Voorlezing wordt gedaan van het overlijdens-l extract van den verslagene, henevens het rapporti van de deskundigen, belaet geweest met de lijk-1 schouwing, waaruit blijkt dat die heeren, dr.s A. I C. Hartevelt, en P. H. Simon Thomas, tot del conclusie komen: 1°. dat de dood het gevolg n| geweest van verbloeding; 2®. dat deze verhloe*| ding veroorzaakt is door verwonding vse deal grooten halsader aan de linkerzijde en van deal wervelslagader aan de rechterzijde van den halsI 3°. dat deze verwondingen zyn toegebracht metl eeu scherpsnijdend werktuig. Nog wordt voorlezing gdaan van eeu rapporti van de heeren dr. A. Robertson en J. J. Hof-I man, apothekers aldaar, balast gewoest met eenl onderzoek of een sich op het lemmet van eenl knipmes bevindend plekje, bloed was, en waarual de conclusie luidt: dat zy besluiten dat op hetII lemmet van het zakmes een vlek voorkomt, welke met zeer groote waarschijnlijkheid blo-d afkomstig is. Beklaagde, alsnu ondervraagd, verklaart inl hoofdzaak dat hij in den avond van 7 Juli in H zijn koffiehuis aan het Yan %lkemadeplein aani het biljarten was met get. Flipsen, toen de ver-I slagene binnen kwam wien hy een oogenblil I later met een mes, door hem dienzelfden dag I en u hebt ingezien, dat zij waarheid bevatten. Eerder niet, want ik ben een man van zaken." „Gij zijt, veronderstel ik, een broeder, neet of vader van mijnheer Atheling, nietwaar „Ik ben met de zuster van zijne vrouw getrouwd; daardoor ben ik zoo in de gelegenheid u de gevraagde informaties te geven. Gij wilt zeker zijn adres weten ik kan het u zeggen, en vraag u niet, wat hij gedaan heeft of waarom gij hem zoekt." „Juist, gij zijt een geheel belangeloos persoon en zijt bevreesd, dat uwe naaste bloedverwanten voor het gerecht zullen moeten verschijnen." „Wat dat betreft, mijnheer," zeide de deugdzame Charlie, „ik heb nooit iets met het gerecht fe maken gehad, ik kom nu slechts op eene advertentie." „Zoo. Het spijt mij u te moeten zeggen, dat uw waarlijk edel doel niet bereikt kan worden. Gij kunt uw zwager vertellen, dat gij hem wildet verkoopen, maar dat een ander u reeds was voor geweest." „Dat was zeker Horatio," zei Charlie. „Dat is juist iets voor hem. Ik hoop, dat gij in aanmerking zult willen nemen, dat ik zoo gauw kwam, als ik kon, zoodat ik nog wel de helft van de belooning verdien. Mijn inkomen is zoo schraal, ik verdien slechts 150 pond." De zaakwaarnemér wees naar de deur. In den loop van den dag kwam er nog een groot getal men- schen aan het kantoor om den patroon over de advertentie te spreken. Het was inderdaad gemakkelijk voor iedereen, die George Humphrey van gezicht kende om hena voor den in de adver tentie bedoelden man te houden, zoodat zij zoodoende eene poging konden aanwenden om de belooning te verkrijgen. De slager, de bakker, de kruidenier, de melkboer, de schoenmaker, kortom, alle leveranciers van de familie Humphrey, benevens een politie-agent, de eigenaar van de „Clerkland Observer" en diens kantoorbediende en drukkers, verschenen en verklaarden, dat zij de 50 pond door het geven van inlichtingen wilden ver dienen. Zij voegden er meest allen bij, dat zij den een of ander wel naar zijn huis zouden willen brengen, zoodat George dan zonder veel moeite gevat zou kunnen worden. Al deze belange- looze lieden vertrokken zeer terneergeslagen, toen zij hadden vernomen, dat zij te laat waren. Zoo'n buitenkansje valt iemand ook zoo zelden ten deel. Het is opmerkelijk, hoeveel menschen men soms ziet staan voor een aanplakbiljet boven een politiewacht, waarop „Moord honderd pond belooning" gedrukt is. Hoe gretig lezen zij het signalement van den misdadiger. Hoe verlangen en snakken zij naar de gelegenheid om den een of anderen ongelukkige aan het gerecht over te leveren. Er gaat een verhaal van een man, die, nadat hij eens zulk eene belooning had gekregen, het wer ken er aan gegeven heeft en van dien tijd af steeds op hoop leeft eene anderen prijs te verdienen. Ja, men beweert zelfs, dat hij tracht de rol van „Jonathan Wild" te spelen, ofschoon dat in deze dagen van wantrouwen een moeilijk ambacht zou zijn. Wat hiervan zij, het is waar, dat er menschen zijn, die er steeds naar hunkeren, zulk eene belooning meester te worden, evenals an deren naar een prijs in de loterij. Den volgenden dag waren er nog meer sollicitanten naar de» belooning en den daaropvolgenden dag nog enkele ongelukkigen, I die de oourant eerst later kregen en zoo de zeldzame kans om) zoo'n som te verkrijgen, mis liepen. Mijnbeer en juffrouw Patager waren treurig gestemd. Hun) schoonzoon was in de courant gesignaleerd geworden en ieder- een was nu al met hunne schande bekend. Men zou maar ééne) meening hebben, nl., dat George iets gedaan had, dat niet in I den haak was. Hij was gevlucht, en zijne vrouw was met hem gegaan. Del raad van den zaakwaarnemer om gerust te zijn, kon den heer) Patager niet veel troost geven. Hoe moest men de buren tel woord staan? Hoe zou hij den volgenden Zondag rechtop inI de kerkbank kunnen staan, als ieders blik op hem gevestigd was Hij zou onmogelijk na de godsdienstoefening de zilveren schaal) voor de gitten kunnen ronddragen, terwijl de menschen zouden) fluisteren„en hebt gij wel gehoord, dat zijn schoonzoon heeft moeten vluchten?" Zij waren alleen. Horatio zocht als gewoonlijk, zijn genoegen I buitenshuis. „Wij zijn onfeerd," zeide de vader; „ik denk, dat het in de I stad ook wel spoedig bekend zal worden. Ik kom deze schande I nooit te boven." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2