POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. dankbetuiging voor de door hem in die rechterlijke betrekking bewezen diensten. Bij kon. besluit is de generaal-majoor van het leger in Ned.-Indié J. Visser, met ingang van 5 December 1861, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op 1 ensioen en onder dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem aan den lande be wezen. Van bevoegde zij de wordt aan de Dordr. Cl. uit Brussel gemeld, dat op de aandeelen in de geliquideerde Dordrechtsche Tramwegmaatsch. niets zal worden terugbetaald, zoodat die als geheel waardeloos zijn te beschouwen, terwijl aan de schuldeischers van ge noemde maatschappij hoogstens 15 pet. hnnner vorderingen zal kunnen worden uitgekeerd. Uit de rekening en verant woording over 18901891 der maat schappij „tot Nut van 't Algemeen", door de commissie tot nazien goedge keurd, blijkt dat het kapitaal der maatschappij voor ƒ2500 is aangespro ken. De ontvangsten hebben in het geheel bedragen 37,237.73. Het saldo in kas was op het einde des jaars ƒ141.65. De kosten van bestuur heb ben bedragen ƒ8159, die der algemeene vergaderiog ^5000, de almanak, die dit jaar voor het laatst verschijnt, heelt eene uitgaat gevorderd van ruim f 4200 met ƒ5300 zijn de departementen on dersteund in zake onderwijsde voor drachten vanwege het hoofdbestuur gehouden hebben 1831 gevorderd, het onderzoek in zake begrafenisfondsen en in zake arbeiderswoningen ieder ongeveer ƒ2000; het schoolfonds heeft ƒ2000 gevorderd. Aan contributie werd ƒ26,000 ontvangen. De begrooting 18911892 is vastge steld op het eindcijfer van 43,872,40; wordt dit besteed, dan zal van het kapitaal der maatschappij ƒ8400 ge vorderd worden, maar gewoonlijk wordt op de uitgaven het een en ander be zuinigd; intusschen werd door de com missie aangedrongen op versterking der middelen, daar de uitgaven noodzakelijk zijn, wil men den ingeslagen weg om nuttig te zijn voor het algemeen blijven bewandelen. Het kapitaal der maatschappij is ruim 200,000, hoofdzakelijk inge schreven op het grootboek der nat. schuld. Directeuren der Neder- landsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben, ingevolge het besluit van de jongste algemeene ver gadering der Maatschappij, zich gewend tot den minister van Binnenlandsche Zaken met de vraag, of het door den nederlaudschen afgevaardigde ter con ferentie te Madrid in 1890 gesprokene in dien zin moet worden opgevat, dat daardoor de nederlandsche regeering haar besluit heeft willen te kennen geven, om de wederinvoering eéner octrooiwet in Nederland voor te stellen. De Maatschappij heeft de behandeling van het onderwerp uitgesteld tot hier omtrent van de regeering nadere inlich ting zal ontvangen zijn. Door de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst is, bijgele genheid van haar 50 jarig bestaan, uitgeschreven het ontwerpen van een vorstelijk verblijf in de nabijheid eener groote stad in Nederland. Plet bouwter rein is vlak, gelegen aan een park, dat aan de zuidzijde 200 M. breedte heeft, en daar begrensd wordt door een grooten verkeersweghet terrein is diep 200 M. (Verdere aanwijzingen en de voorwaar den waaraan de ontwerpen hebben te voldoen, zijn te vinden in het Bouwkun- dig Weekblad van 24 October.) De ingekomen antwoorden zullen beoordeeld worden door eene jury, bestaande uit deheeren A. N. Godefroy, oud-voorzitter en eere-lid der Mij.J. H. Leliman, oud-voorzitter en eere-lid der Mij.; dr. P. J. H. Cuypers, oud- in de woning kwam, lag alles er op en voorzitter der Mij,; A. W. van Dam, j door elkadr. Er kan nog niet opgegeven eere-lid der Mij.; prof. E. Gugel, eere- j worden wat vermist is. (Hbl.) lid der Mij.C Muyskens voorzitter der. Men meldt uit Koog a/d. Mij.; J. F. Klinkhamer, lid van hetjzaan: bestuur der Mij.in overleg met wie j Het volksbadhuis, in Januari L 1. ge- het programma is opgemaakt. 1 opend, voorziet blijkbaar in eene be- Aan den vervaardiger van het beste, j hoefte. Van den dag der opening, 29 en der bekroning waardig gekeurde j januari, tot 1 October zijn genomen ontwerp zal worden uitgereikt de verguld2442 regenbaden, 603 kuipbaden, 607 zilvereu medaille der maatschappij en stortbaden, 96 kuip met stortbaden en 3°°> benevens het getuigschrift der j 7^ kostelooze baden, zijnde een totaal maatschappijvan 41:43 baden. De ontvangsten be voor net in de tweede plaats der droegen in 8 maanden dus ƒ320. Toch bekroning waardig gekeurde ontwerp - wordt uitgeloofd de zilveren medaille en 150, benevens het getuigschrift der De rechtbank te Arnhem veroor deelde Dinsdag Contzen en Stürtz (zaajt der diamanten) ieder tot 18 maanden gevangenisstraf. maatschappij voor het in de derde plaats der be krooning waardig gekeurde ontwerp wordt uitgeloofd de bronzen medaille en het getuigschrift der maatschappij Het is zeker geen toeval, dat het uitschrijven dezer prijvraag samenvalt met de te Amsterdam aanhangige plan nen tot bebouwing der museum-terrei nen en den herhaaldelijk geuiten wensch om aldaar ook te stichten een chalet ter beschikking van de koninklijke familie, gedurende haar jaarlijksch verblijf in de hoofdstad in ruil voor het thans tot paleis dienende raadhuis op den Dam. De heer Van Tienhoven, afgetreden burgemeester van Amsterdam, zal van eenige eigenaars en bewoners van perceelen aan de Rozengracht aldaar, eene zeer eigenaardige herinne ring aan zijn bestuur ontvange-. Daartoe worden in de delftsche fabriek van aar dewerk een paar tegelschilderingen ver vaardigd, de Rozengracht vóór en na de demping voorstellende. Door den burgemeester van Amsterdam zijn, volgens De Tijd in de afgeloopen week drie agenten van politie ontslagen, omdat zij kenne lijk sterken drank hadden gebruikt in hun diensttijd. Vroeger, wanneer zij in eene herberg werden aangetroffen, wer den zij gestraft met intrekking van hun vrijen dag. De heer Hofstede de Groot, onder-directeur van het koninklijk kabi net van schilderijen te Amsterdam, ij aan de universiteit te Leipzig als doctor in de kunstgeschiedenis gepromoveerd met een proefschrift over Houbraken het is een boek van ruim 700 bladzijden, dat weldra bij Martinus Nijhoff verschij nen zal. Mevrouw Von Barnekow, echtgenoote van den duitschen socialist- Freiherr, die door de rechtbank te Amsterdam is veroordeeld wegens be- leediging van den officier van justitie tot een geldboete of bij niet-betaling daarvan tot eenige dagen gevangenisstraf, heeft zich bij de justitie aangemeld, om haar straf te ondergaan. (Hbl.) Men meldt uit Amsterdam: De boringen die op last der Duia- watermaatschappij plaats hebben, in verband met het plan dier Maatschappij om door een bronwaterleiding in de behoefte aan drinkwater te voorzien, worden nog steeds voortgezet. Eerst hadden deze in de buurt van Baarn plaats, thans tusschen Hilversum en Loosdrecht. Bij de behandeling der ge- meentebegrooting van Nieuwer-Amstel komen o. a. aan de orde een voorstel van B. en W. om het salaris van den heer Hoekstra, den gemeente-secretaris, van 2000 op ƒ2500 te brengen; en een voorstel van een lid van den ge meenteraad, om het salaris van den bur gemeester, den heer van Son, van 2500 op 3000 te brengen. In het t ij del ij k onbewoonde huis van den heer Oscar Carré te Am sterdam is in een der laatste nachten van de vorige week op brutale wijze ingebroken. Waarschijnlijk heeft men zich met valsche sleutels toegang weten te verschaffen. Toen de administrateur des heeren Carré den volgenden dag het een feit, dat juist de personen, j die het allereerst behoefte hebben aan een flink bad, de werklieden nl., be trekkelijk het minst van de gelegenheid gebruik maken, en dit niettegenstaande de prijs van een regenbad slechts 6 ets. bedraagt. De afdeeling van het „Witte Kruis" telt nu 76 leden en heeft zich als lid aangesloten bij de Vereeniging tot be strijding der kwakzalverij. Op het onverwachtst is Dinsdagmorgen, te Rotterdam, in den ouderdom van 72 jaar, overleden de heer John Edw. Knight, tot voor korten tijd kolonel-commandant van het regi ment schutterij aldaar, aan welk koips hij eene lange reeks van jaren zijne ijverigste zorgen wijdde. Men sc hr ij ft uit Sittard van 25 dezer Sneltrein no. 50, komende van Maas tricht, die 's avonds ten 6.42 te Sittard moet stilhouden, reed gisteren met een ongekende vaart dit station voorbij, de reizigers natuurlijk in den steek latende. Aan het station Susteren scheen men zich eerst Sittard te herinneren, want toen de trein tot daar was doorgestoomd kwam hij terug, en konden de reizigers van Sittard in de lichting van Venloo vertrekken. W. K., herbergier te Her kenbosch, die in April een schot loste op den stationchef aldaar en sedert de wijk naar Pruisen genomen had, is Zon dag avond, terwijl hij het waagde zijn gezin te Herkenbosch te bezoeken, door de maréchaussées uit Roermond aange houden en naar de gevangenis overge bracht. De stationchef is wel hersteld, doch heeft een stijf been behouden. De politie te Groningen heeft de hand gelegd op twee personen, F. B. en J. S., die samen bij nering doenden de winkelladen ledigden en de opbrengst grootendeels besteedden aan sterken drank. V1SSCHERIJ. IJ m u i d e n, 24/26 October. Heden kwamen van de kordvisscherij binnen de smacks IJ M 18 en 19 met besom ming van f 160 tot 180. Van de beugvisscherij de sloepen P R 42 met 2200 schelv., P R 46 met if00 schelv., P R 48 met 1200 schelv., en P R 50 met 1500 schelv. De prijzen waren als volgtgesort. tongen van 90 c. tot f 1 per stuk, schol 6 tot 11.50 per 50 kilo, schelvisch (sloepen) 51.50 tot 34.50 per groot honderd. Leger en Vloot. Hr. Ms. monitor Tijger wordt op 's rijks werf te Amsterdam van een geschutmast voorzien. Kapt. C. de Wit, van het 20 regim. veld-art. te 's-Hage, is benoemd tot adjudant van den luitenant generaal, inspecteur der artillerie, ter vervanging van den kapt.-adj. H. B. van Maaren, die op zijn verzoek is overgeplaatst bij het 2e reg. veld-art. aldaar. De bij den generalen stat overge plaatste majoor W. L. de Petit is be stemd om met 1 Nov. op te treden als chef van den staf bij de 20 div. inf. te Arnhem, ter vervanging van den luit.- kol. jhr. H. Laman Trip, die op dien datum overgeplaatst is bij het ie bat. 2e reg. inf. te 's-Bosch. De beweging onder de duitsche boek drukkersgezellen belooft een ernstig karakter aan te nemen en aanleiding te geven tot een werkstaking, aan omvang en beteekenis nog die der londensche dokwerkers en die der westfaalsche mijnwerkers overtreffend. Zetters en drukke, s vorderen, gelijk onze lezers we ten, een werkdag van negen uren. Bo vendien verlangen zij 10 pet loonsver- hooging. Op deze eischen hebben de patroons van een reeks groote steden gemeend met „neen" te moeten antwoor den tot een loonsverhooging van pet. waren zij bereid. Door het bestuur der vereeniging van duitsche boekdrukkers is de beweging met veel overleg op touw gezet in het volle vertrouwen dat men de •nwillige patroons tot toegeven zal dwingen. Wat echter de beweging van den beginne af beloofd te benadeelen is het door de werkgevers aangevoerde feit, dat er bij het opzeggen van het arbeidersco tract in zooverre eene schending van overeen komst heeft plaats gevonden, wijl bij de laatste, in 1889 toegestane loonsver hooging overeengekomen werd, dat dit tarief tot den ieu Jan. 1892 van kracht moet blijven. Strikt genomen moesten dus de arbeiders tot dien datum gewacht hebben om hun contract op te zeggen en een werkstaking aan te kondigen. Het blijft nu evenwei de vraag, of er van de zijde der patroons niet eveneens te voren contract-breuk of althans provocatie heeft plaats gevon den. De misnoegde arbeiders toch klage* er over, dat velen van hen gemaszregelt zijn, d. w. z. wegzonden werden. Door tusschenkomst van het departe ment van Buitenlandsche Zaken heeft de turksche regeering te Londen bekend doen maken dat zij wegens het gevaar voor de openbare gezondheid besloten heeft het landen van Joden, onve schillig van waar zij komen, voor het geheele turksche rijk te verbieden. De Porte verzoekt de engelsche regeeringen alle engelsche gezagvoeroers, te waarschuwen tegen het vervoeren van Joden naar turk sche havens. Alleen joodsch® ezellen zul len worden toegelatenalle joodsche ge zinnen zullen afgewezen worden. Volgens de jongste berichten uit China, gedateerd van ongeveer een RECHTSZAKEN. Voor het kantongerecht te Maastricht zal Zaterdag worden behandeld de zaak tegen W. H. Vliegen, president van den sociaal-democratischen bond, afdeeling Maastricht, aangeklaagd van in den avond van 1 Mei zonder vergunning op het Vrijthof te Maastricht eene rede voering, althans een gedeelte eener redevoering, te hebben gehouden over de noodzakelijkheid en wenschelijkheid van het invoeren van een normalen werkdag van 8 uren> ringen daarvan toegang te verkrijgen, ten einde inlichtingen meester te worden, van beteekenis voor de vreemdelingen. Uit Shanghai wordt aan den Herald gemeld dat de tegen de vreemdelingen gerichte beweging aanhoudt in de pro- vis cie Hoenau. Vele magistraten en generaals zijn hoofden vau den op stand. Het volk wordt bij groote plak katen opgeroepen manschappen, geld en krijgsbehoeften bijeen te brengen, ten einde de „duivelachtige europee- sche zwijnen" weg te jagen. „Verdelgen wij den vijand," heet het verder. „Dood aan het Christendom en aan de ver raders, die verzakers van hun eigen geloof." De Washington Posthet orgaan van den president der Vereenigde Staten, zegt in het nummmr van Maandag: De president der Unie kan worden ge dwongen krachtiger maatregelen te ne men. Als Chili niet met welwillendheid aan de eischen der Vereentgde Staten toegemoetkomt, kan de president der Unie rekenen op den steun der openbare meening. Volgens het verslag van een ander onderhoud met dea chileenschen gezant te Washington, moet deze verklaard hebben, niet te gelooven dat Chili niets gedaan zou hebben om de aanranders der amerikaansche matrozen op te sporen Dergelijke berichten beleedigen de chileensche justitie. De overgebriefde feiten schijnen sterk overdreven te zijn. De regeering der Unie blijkt overhaast gehandeld tc hebbenrechtens kan zij geen schadevergoeding eischen alvorens bewezen is dat het ver grijp gepleegd werd. De gezant voegde er bijVoorzeker kan de vloot der Unie Chili verpletteren, doch zoo doende zouden de Vereenigde Staten geheel Zuid Amerika, behalve Brazilië, tegen zich in het harnas jagen. De ge zant weigert evenwel aan een casus belli te gelooven. De gemeenteraad ran Ber lijn heeft het ontwerp der statuten eener ,,ForckeI»beck-s^^elltiu«;,' vastge steld, wier oprichting uitgaat van gemeentelijke autoriteiten, tot aandenken aan den 21 October 1891, op welken datum dr. vou Forckenbeck, opperbur gemeester van Berlijn, den ouderdom van 70 jaar had bereikt. Het kapitaal bedraagt 200,000 mark, welk bedrag uit de middelen der gemeente is aaugewezen. De stichting heeft ten doelondersteu ning te verieeneu aan hulpbehoevende gewezen stedelijke ambtenaren (bezol digde en onbezoldigde), aangestelden en helpers, alsook aan hunne achterge laten betrekkingen. De heer Kdisois is voorne- mens, tijdens de wereldtentoonstelling te Chicago electrische treinen te laten loo- pen tusschen de stad en Milwaukee naar een nieuw geheim stelsel. Hij be weert, dat zijn stelsel toepasselijk kan gemaakt worden op eiken spoorweg. Drie vaste stations zouden voldoende zijn voor de exploitatie der lijn tusschen maand j New-York en Philadelphia, en elke snel- geleden, werd te Hongkong groot opzien heid kan verkregen worden, gebaard door de arrestatie van een j Villard is voornemens de electrische engelsch douane-beambte, Mason ge-treinen in werking te bregen op den naamd, die beschuldigd werd in verbiu- i Noord-Pacific-spoorweg. ding te staan met het geheime chineesche Naar men verzekert was de gezelschap Kolao-Hui,haar wapenen, am-i verloving; van deii rumen ise hen troon- munitie en dynamiet verschaft te hebben opvolger met prinses Maria van Edin- In zijn bezit werd op het oogenblik dat burgh reeds vroeger voorgenomen, maar men hem arresteerde, wat aan boord afgestuit op den tegenstand door ko- van een stoomboot gebeurde, vijf tien niugin Elisabeth, die het huwelijk met pond dynamiet gevonden. Na een sctierp freule Vacaresco begunstigde. De ko- verhoor werd hij op vrije voeten gesteld, ningin heeft zich thans met het engel- In een uitvoerig schrijven aau een sche huwelijk vereenigd. doch thans nieuwsblad verwerpt hij de beschuldi- verlangt de grootmoeder der bruid, ko- ging, dat hij zou hebben saamgezworen ningin Victoria, dat de familie Vaca- tegen de chineesche re^eering of deel resco eerst formeel van hare aanspraken uit te maken van het gezelschap „Kolao- afstand zal doe -. Hui". Hij verklaart echter moeite Uit Ottawa wordt bericht, gedaan te hebben om tot de vergade- dat honderden Cliiiieezen met elke Op den eersten rij der toeschouwers, had hij den werkbaas, Jean Baptiste, herkend. Eenige mannen barstten in lachen uit. „Wat, zijt gij dat, mijnheer Jean Baptiste?" stamelde Mariol, die nog zeer ontsteld was. „Ik moet u eens spreken," zeide de werkbaas koeltjes. „Hier „Ik zou liever buiten gaan." „Ik ook." Mariol ging aan de toonbank betalen en haastte zich om bij Jean Baptiste te komen, die reeds zijne schreden richtte naar het kanaal. Hier was het op dien tijd zeer stil en daardoor bizonder ge schikt tot eene vertrouwelijke verklaring. In het eerst werd er geen woord gesproken. De werkbaas scheen zijn metgezel te vergeten, die, om toch iets te doen te hebben, den steel van zijne pijp, die uitgedoofd was, tusschen zijne vingers heen en weer draaide. Dit stilzwijgen woog hem zwaarder op het hart, dan een verwijt. „Jean Baptiste," begon hij eindelijk, „ik weet, wat gij zegge* wilt. Gij hebt gelyk, duizendmaal gelijk. Ik had niet moeten vergeten, hoe goed gij voor ons zijt geweest, had mijne belofte moeten houden, maar het is sterker dan ik." „Gij houdt dus niet meer van uwe viouw en uwe kinderen „Groote God!" riep de werkman, „zou ik niet meer van die engeltjes houden? en Catharina. O, ja, ik heb ze van ganscher harte lief. Maar, zie je, het schijnt u zoo vreemd toe, maar het komt misschien, omdat ik te veel van ze houd, dat...." „Dat gij u aan dronkenschap overgeeft," vervolgde de werk baas. Mariol boog het hoofd, maar terwijl hij het aanstonds ophief, zeide hij „Laat mij eens openhartig met u spreken. Er zijn dingen, die ik niet goed verklaren kan. Gij zult ze misschien beter begrijpen, dan ik, gij, die eene opvoeding hebt gehad." „Ik luister." „Ziehier. Toen ik Catharina ontmoette, en ik haar later, nu omstreeks vier jaar geleden, huwde, was zij een mooi meisje, frisch als een roos, voorkomend en vroolijk, maar toen niet lang daarna werd ons een kind geboren." „Dat was, dunkt mij, een reden te meer om gelukkig te zijn." „Ja. Maar het zolderkamertje was zeer klein. Wij hadden veel geld uitgegeven voor het bruiloftsmaal en schulden gemaakt voor alles, wat wij voor de huishouding noodig hadden. Catharina werd zwak. Wij kregen gebrek." „Dan hadt gij dubbel hard moeten werken." „Ja, maar een dag heeft geen 48 uur. Ik kon wel werken, maar al het verdiende geld verdween weer even snel. Toen kwam er een tweede kind bij en daarmede de ellende." „Dat was dan uwe schuld; want uwe vrouw is zuinig en vlijtig." „Te vlijtig. Zij wilde in de fabriek gaan werken, en dat was onze genadeslag. Daar wij van den vroegen morgen tot den laten avond van elkaar gescheiden waren, zagen wij elka&r slechts» wanneer het werk was afgeloopen. Dan was het huis niet in orde, het vuur brandde niet. Eerst moesten wij de kinderen gaan halen, het eene van de bewaarschool, het jongste van het toevluchtsoord voor kinderen, wier moeder uit werken moet gaan. Die arme schapen, het is lang geleden, dat wij ze bij het daglicht gezien hebben." „Maar hunne moeder doet dan toch het huishouden?" „Denkt gij, dat zij er den tijd voor heeft? Zij moet snel het vuur aanmaken, de soep opzetten en de kleêren verstellen Daarna gaat zij uitgeput van vermoeienis, bevende van koude naar bed, daar slaapt zij dan eenige uren een koortsachtigen slaap en begint den volgenden morgen weer vroeg. Door dit werk verliest men spoedig de gezonde kleur, de wangen worden hol, de blik mat en de mond verleert weldra het lachen. O, ik. zou mijn hand er voor willen geven, als mijne vrouw maar weer anders was. Het zou zoo heerlijk zijn, om, als ik 's avonds ver moeid van het dagwerk thuis kwam, een net, gezellig huis, eene opgeruimde vrouw en lieve kinderen te vinden. De mijne her kennen hun vader nauwelijks. Mijne vrouw heeft alle behaag zucht verloren. Zij is niet meer mijne Catharina, maar vrouw Mariol, ze lijkt wel eene oude vrouw. Enfin, het mishaagt mij, ik schaam mij er over en ontvlucht het." „Maar, ongelukkige...." „Ja, ongelukkig ben ik, want ik heb gestreden om het welzijn van hen, die ik liefheb, maar ik kan het niet, het is mij onmo gelijk hen uit de ellende, waarin wij gedompeld zijn, te ver lossen. En voor het tegenwoordige gaat dat nog." {Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2