NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e .Jaargang. Vrijdag 30 October 1891 No. S553 A BON NEMEN TSPRIJS STADSNIEUWS. FEUILLETQNs HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 8 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Borean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer £23. A I) V E11 TEN TI bl ▼wa 15 reg-ela 50 Ce».4«; ied©?« regel m«er 10 Cents. Grro&te letters ia&a.ï plaatsruimte. Bij Abonnexaent «Ansioiilijk rabat. Aboanemeniec m\ Advertentie»? wordea sangesor&es dos? oo2« agscten o» door alkSboekhaadt-lsrea es courantiers Directeuren-Uitgevers J. O. FEEREBOOM en 3. B. AVIS. Hoofdagenten wor het Bvitcniand: Compagnie Ginéralt is Pullidui Btruufke R L- HjiVBB Go-, Ji HM Jf' - id, Hu»., Pony3'«- >MW? MoiUmmrOrt. Bij dit Nummer is gevoegd hei Gemeenteraadsverslag van 28 October. Haarlem, 29 Ocuber 1891. Wij ontvingen van de firma E. H. Krelage Zoon alhier, een beschrij- venden catalogus van „Darwin Tulpen", een nieuwe collectie tulpen, waarvan ge zegd wordt, dat zij alles overtreffen wat in dit genre bekend is. Bij de op 27 dezer gehouden stem ming ter verkiezing van 22 gemachtig den in het kiescollege der nederd. herv. gemeente alhier, hebben de candidaten, voorgesteld door de kiesvereeniging „Evangelie en "Belijdenis", de meerder heid verkregen, Uitgebracht zij a 1688 stemmen. Door twee kiesvereenigingen „Evange lie en Belijdenis" en den „Protestanten - Bond" werden candidaten voorgesteld. Behalve éen candidaat, door beide kiesvereenigingen voorgesteld, die 1667 stemmen bekwam, verkreeg de hoogste bij „Evangelie en Belijdenis" er 925, en bij den „Protestanten Bond" voor gesteld, er 767. De candidaten van „E. en B." zijn dus allen verkozen. De volgende circulaire met inschrij vingsbiljet zal dezer dagen worden ver zonden Waarde Stadgen ooten Dringender dan ooit komen wij dit maal tot u, om uwe geldelijke hulp in te roepen voor onze „Kindervoeding", die zooals u is bekend, aan kinderen van de openbare en bizoDdere kostelooze scholen alhier gedurende de winter maanden warm voedsel verstrekt. Wij behoeven het aan geen enkele huismoeder, neen, aan niemand te zeg gen, dat de behoeften in den aanstaan den winter, nu alle eerste levensmidde len zoo veel duurder zijn, in zeer vele huisgezinnen zich sterker en nijpender dan ooit zullen doen gevoelen. Gij allen weet dit, en aan u allen durven wij dus ook te zeggenweest niet karig in uwe gaven en geeft wat ge kunt afstaan om den honger van die honderde kleinen in den aanstaan den winter te stillen. Meer dan voorgaande jaren zullen wij thans noodig hebben om in de kosten van het uit te reiken voedsel te voor zien. Steeds neemt het aantal kinderen toe, die altijd om geldige redenen steun op deze wijze noodig hebben. Reikten wij in 1889/90 warm voedsel uit aan gemiddeld 440 kinderen, vier malen per week, in het afgeloopen jaar was dit aantal met 540 kinderen geste gen, vroeger over negen thans over tien kostelooze scholen verdeeld. Het tekort over het afgeloopen jaar 1890:91 bedroeg reeds ca 100; neemt men daarbij in aanmerking dat dit jaar het voedsel tot hooger prijzen zal moeten aangeschaft worden, zoo lijdt het geen twijfel of een nog grooter tekort zal in 91/92 voor de deur slaan. Moeten wij dan het getal der ge- voedwordende kinderen maar zooveel inkrimpen Maar dat zult gij, waarde stadgenooten, met ons toch niet wil len Laat dan uwe gaven mildelijk vloeien opdat de commissie van uitvoering in staat gesteld worde hare zware doch schoone taak te kunnen volbrengen. De commissie voor „Kindervoeding" P. Loosjes, mevr. Loosjes, A. de Clercq, I mevr. de wed. S. de Clercq. Haarlem, Oct. 1891 Dinsdagavond gaf het orkest van het Concertgebouw onder directie van den heer W. Kes, een concert in de groote zaal van de sociëteit „Yereeniging." Men kan zeggen, na de financieele moeilijkheden waarmede dit arkest in den laatsten tijd te kampen heeft gehad en die het overwonnen heeft, dat het als uit den dood is herrezen. Het tal rijk publiek, dat het concert bijwoonde, zal zich dit als een geluk hebben toe gerekend. Sedert lang wordt de superio- riteit van de keurbende van Kes door niemand meer betwist, en toch genoten wij nog zelden zóóveel als juist dezen Dinsdagavond. De eenheid van uitvoe ring wijze op studie, de kleurrijke vertolking van alle stukken zijn het be wijs van de bekwaamheid der musici en de talenten van den leider. De heer Chr. Timmner, als solo-vio list welbekend, oogstte warme toejuiching met de „Fantasie Appassionata" van Vieuxtemps. Volgens de circulaire aan de leden der sociëteit Vereen ïging, zal het orkest, nu deze eerste uitvoering zooveel be langstelling heeft gevonden, nég een vijftal concerten in dit seizoen in dezelfde zaal geven. Naar wij vernemen zal de zaak tegen Hendrik de Boer (diefstal uit de armen bus op het nieuwe gedeelte der alge- meene begraafplaats alhier) voor de Rechtbank alhier worden behandeld, op Zaterdag. 7 November e. k. Als verdediger van den beklaagde zal optreden, mr. L. W. van Gigch, advokaat te Amsterdam. Woensdag is door een agent van politie een 12-jarige knaap op heeter- daad betrapt, op diefstal van een zinken afvoerpijp, bevestigd aan den zijgevel van het kadasterkantoor. in de Jansstraar, uitkomende in de Begijnesteeg. Door de politie te Halfweg is proces verbaal opgemaakt tegen een jager, die derwijze misschoot, dat de hagels in plaats van een stuk wild te treffen, in de woonkamer van een landbouwers- woning doordrongen. Te Uithoorn is het negenjarig zoontje van A. j. v. den Bosch in een sloot achter de woning geraakt en ver dronken. 0FFI0IBBLB- BEltlt'HTKN. Bij kon. besluit is, in plaats van wijlen A. van Stralen, benoemd tot mede-be windvoerder der stichting van Elsgen Symonsdr. Van Heemskerek, mr. E. A. A. S. van Stralen. Bij kon. besluit is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot paardenarts der 3e kl. de gediplomeerde veearts D. H. Goossen. Bij kon. besl. is aan J. P. Havelaar, oud-minister van waterstaat, handel en nijverheid te 's Gravenhage, vergund het aannemen der versierselen van ridder 10 klasse van den Rooden Adelaar van Pruisen, hem geschonken door Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen. De gewone audiëntie van den minister van Buitenlandsche Zaken zal Vrijdag niet plaats hebben. Lstteran an Hunst. Den heer Benj. Zeldenrust, die ge durende 26 jaren als bestuurder en laatstelijk als voorzitter der liedertafel „Oefening baart kunst" ie Amsterdam, zijne beste krachten aan de liedertafel wijdde, maar die thans om gestelsrede nen zijn mandaat heeft nedergelegd, werd jl. Maandagavond, tóen hij voor de laatste maal als voorzitter de alge- meene vergadering leidde, eene aange name en welverdiende verrassing bereid. Bij vele van waardeering getuigende toespraken, werd den heer Zeldenrust met het eere-voorzitterschap der Lieder tafel eene door den heer Grevenstuk bewerkte oorkonde aangeboden. Zichtbaar getroffen door deze blijken van waardeering, verklaarde de heer Zeldenrust, de belangen der Liedertafel steeds te zullen behartigen, en droeg hij daarna aan den heer A. Cohen Szn., sedert 12% jaar vice-voorzitter der Lie dertafel, zijne functie over. BINNENLAND. Uit 'sHage ontvangt men het bericht, dat met ingang van 1 Dec. tot burgemeester van Rotterdam is benoemd de heer P. Lycklama Nyeholt, burgemeester van Leeuwarden. Aan de onderwijzers in Ne derland is door het hoofdbestuur van den Bond van Ned. onderwijzers het volgende schrijven gericht Naar aanleiding van verschillende in gezonden stukken in dag- en school bladen, waarin onder meer ook de wen- schelijkheid wordt uitgesproken, dat er eene beweging op touw worde gezet in zake de instelling der akte voor vrije en orde-oefeningen, bedoeld bij art. 6gbis der wet op het L. O., brengen ondergeteekenden ter kennis van be langhebbenden, dat door het hoofdbe stuur van den Bond van Nederiandsche onderwijzers reeds een adres aan den minister van Binnenlandsche Zaken verzonden is, waarin behalve op drie andere zaken ook de aandacht van den minister wordt gevestigd op de gevolgen der bepaling in genoemd ar tikel. Het gedeelte van het adres, dat op deze zaak betrekking heeft, luidt als volgt „De instelling der acte voor devrije- en orde-oefeningen voor de gymnastiek, bedoeld bij art 6$bis. heeft eene licht verklaarbare beroering in de onderwij zerswereld ten gevolge gehad. Verschil lende gemeentebesturen lichtten, op het voetspoor van dat van Enkhuizen, eene aanschrijving tot de onderwijzers hunner gemeente, waarbij dezen gelast werden de bovengenoemde aanteekening voor een bepaalden datum te behalen. „Vooral met het oog op den betrek kelijk gevorderden leeftijd van vele on derwijzers, en op de absolute onmoge lijkheid waarin een groot aantal ver keert om zich practisch te oefenen, vragen adressanten u ten dringendste, j de onrust uit veler gemoederen weg te i nemen, door te bepalen, dat de niet- verkrijging der aanteekening, bedoeld I bij art. 6$bis, geen reden mag wezen tot ontslag. Waar immers ook voor het j nieuwe vakteekenen geen dergelijke eisch gesteld wordt, meenen ondergeteekenden, dat ook voor de vrije- en orde-oefenin- gen der gymnastiek zulks onbillijk is." Het hoofdbestuur acht het echter zeer j in het belaDg der zaak, dat dit adres worde gevolgd do r eene schriftelijke lof mondelinge toelichting bij den be trokken minister. Het wenscht in deze toelichting op te nemen de mededeeling a van het aantal adhaeremen aan genoemd adres; b. van de moeilijke omstandigheden, waarin vele onderwijzers verkeeren, zoo wel met betrekking tot hunnen leeftijd als tot de gelegenheid om zich prac tisch te oefenen, waardoor het him bijna onmogelijk wordt bedoelde akte te behalen c. van de vermoedelijke nadeelige jgevolgeD, welke genoemd artikel zal i hebben voor hen die niet aan de ge- stelde eischen kunnen voldoendit laatste in verband met de aanschrijving van cenige gemeentebesturen tot de onderwijzers hunner gemeente in den geest als dat van Enkhuizen. Het hoofdbestuur noodigt daarom I allen, die zich met de strekking van bovenstaand adres kunnen vereenigen, met aandrang uit, hunne bewijzen van adhaesie aan dit adres in te zenden uiterlijk vóór 10 November aan den tweeden ondergeteekende, en hierbij ter'ens de inlichtingen te voegen, welke strekken kunnen om de toelichting bij punt b en c zoo volledig mogelijk te maken. Namens het Hoofdbestuur voornoemd; H. Tegelaar, president. Th. M. Ketelaar, algemeen secr. v. Oldenbarneveldtstraat 36. Amsterdam26 October 1891. De 160 jaarlijksche alge- meene vergadering der Verecniging voor lijkverbranding zal 21 November te Utrecht gehouden worden, j Alsdan zal o. a. de verkiezing plaats j hebben van zes leden van het hoofd- i bestuur en wel I a. twee leden, te kiezen uit de te j 's Hage v. oonachtige gewone leden der jVeree iging, wegens de periodieke at- j treding van de heeren Joh. J. Perk (herkiesbaar) en jhr. H. T. Hora Sic- cama (niet herkiesbaar) b. vier te kiezen uit alle gewone leden der Vereeniging, wegens de periodieke aftreding van de heeren H. P. Maronier te Rotterdam, dr. D. de Loos en prof. dr. A. P. N. Franchimont, te Leiden (alle drie niet herkiesbaar) en dr. F. J. 7) HOOFDSTUK V. „Maar welk een toekomst hebben wij voor ons? hoe zal het zijn, als wij eens oud zyn Begrypt gij het nu Met dit denkbeeld in het hoofd, met woede in het hart, heb ik mij weer aan den drank overgegoven; hy brengt mij vergetelheid, en dan droom ik, daar ik toch nog slechts in den droom gelukkig kan zijn." TeFwyl Mariol zoo sprak, was er in den klank van zijne stem, in de uitdrukking van zijn gelaat zooveel smartelijke overtuiging, zoo'n treffende oprechtheid, dat men er wel zeker van kon zijn» dat de arme jongen waarheid sprak. Jean Baptiste, die meer bewogen was, dan bij wilde doen blij ken, haalde de schouders op en antwoordde „Gij zijt een gek. Daar gij u niet door wijn bedwelmen kunt, tracht gy door woorden uzelf geheel van schuld vrij te pleiten." „En misschien koet het my bittere tranen," antwoordde de werkman, „maar het is avond, gij ziet ze niet." Jean Baptiste drukte hem de hand en zeide„Bedaar wat, ik weet wel, dat gy geen sleoht mensch zyt. Ik geloof zelfs, dat men bij u geestkracht voor uw plicht zou kunnen weervinden." „Zeker, maar waarvoor zou het goed zyn, daar myn ideaal toch wel nooit verwezenlijkt zal worden „Gy hebt dus een ideaal P" „Zooals ieder ander. Het zijn geen wonderen uit tooneelspelen, die ik verlang, maar een huiselijk geluk." „Droom eens overluid." „Ik zou nooit drinken. Maar gij kunt het aan anderen vragen. Als ik dronken ben, gelijk ik op eene somnambule, en vertel van dingen, die ik graag zou willen hebben. Misschien ontmoet gij mij wel spoedig eens in dien staat, dan kunt gy mij uithooren." Een glimlach zweefde op de lippen van den jongen werk baas. „Kom, spreek," ging by voort, „ik beloof je, dat ik je aan stonds op een borreltje zal tracteeren." „Dat neem ik aan I" riep Mariol uit, „ik beb een drommels droge keel." Hij verzamelde een ©ogenblik zijne gedachten. Een zacht windje suisde in de toppen der populieren; huDne groote schaduwen vie len in het kanaal en strekten zich ver uit tot in de vlakte, die geheel verlicht was. Hier en daar hoorde men bij tusschenpoozen een krekel zingen. „Als ik een goeden genius op mijn weg ontmoette, zooalsinde sprookjes wel eens gebeurt, en hij vroeg mij, wat kan ik voor u doen, myn jongen P dan zou ik mij haasten te antwoordenRed Catharina en mijne kinderen van ellende. En als hy mij dan vroeg, wat daarvoor noodig was, dan zou ik antwoorden Een bankbiljet van 500 gulden." z/Wafc zoudt gy daarmede doen? Ten eerste zou ik onze schul den betalen en dan zou ik bet huisje huren, dat men daarginds by de heuvels gebouwd heeft." „Ik ken het," zeide Jean Baptiste. „Ja," riep Mariol uit, „dat met de groene blinden en het tuintje „Ja." „Een tuin houdt een mensch uit de herberg vandaan. Als men binnenkomt, ziet men eene groote keuken, waar men zou kunnen eten. Verder zijn er nog twee kamertjes, een zouden wij dan voor ons houden, en het andere zou voor de kindereD zyn. Dan zou ik willen, dat myne kleine schalken netjes gekleed waren en hunne moeder eveneens. In de linnenkast moest zooveel goed zijn, als Catharina had, toen ze pas getrouwd was en haar geheelen uitzet bezat. Mijne lieve vrouw zou dan spoedig weer kleur op haar wangen krygen en vroolyk worden. Zij zou vlug in het huis heen en weer loopen met een glimlach op de lippen en schitterende oogen. Zy zou dan niet meer vrouw Mariol, maar Catharina ge noemd worden. Ik zou haar nooit weer tot in ellende laten ver zinken. Wat zou ik het dan prettig vinden thuis te zyn. Een huis te hebben en huiselijk geluk, dat is het ware geluk." Mariol werd geheel betooverd door zijn ideaal. Hy had zyn hoofd opgeheven en liep daar vastbesloten en fier voort. Al zyne goede gevoelens en edele neigingen verhelderden zyn gezicht. Hy zag in zyne verbeelding reeds, wat hy zooeven had besohreven hy zou doen, wat hy beloofd had. Ongelukkig was Jean Baptiste geen goede genius en Mariol was slechts een dronkaard. Terwyl de laatste plotseling het gesprek afbrak, zeide hij op

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1