LIEEttl 9 GËME.\GS) NIEUWS. Natuurkundige Proeven voor Iedereen. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken, Advert.^titiën. LAANE VAN BEIMEL, Nieuwe Groenmarkt 18, Gfel&ersche Worst, BEROOKT VLEESCH, Versche GIEREN, H. VELDWIJK, Lange Heerstraat 31. speelde met de kinderen van zijn meester. Nadat het onderzoek, waarby ook nog de zeventigjarige weduwe, wier dienst bode vermoord is, werd gehoord, was geëindigd, werd Keaipe, die tot het laatste toe kalm bleef en alle schuld ont kende, te voet en geboeid, door twee gerechtsdienaren naar de gevangenis te Middelburg overgebracht. De justitie heeft het buis van den ver dachte, zb'ne schoenen en nog eenige andere voorwerpen in beslag genomen. Wanneer de verdachte werkelijk de schuldige blijkt te zijn, dan zullen de gemoederen wei weer langzamerhand tot bedaren komen, want in den geheeleu omtrek zijn de bewoners buitengewoon verontrust; niemand waagt zich na doD- ker anders dan in gezelschap buiten. Rechtszaken. Voor het gerechtshof te 's Hage werd Woensdag de volgende zaak behandeld Eeu oude heer, geneesheer op een dorp, had eene huishoudster en wilde op ze keren tijd met haar trouwen. De huis houdster gevoelde ook neiging tot dat huwelijk, en de beide gelieven kwamen in het /kastje." Toch schijnt er van ver schillende zijden invloed te zijn uitge oefend op den ouden heer, althans het voorgenomen huwelijk ging niet door en de huishoudster verliet hare betrekking. Ongeveer eene maand later stierf de oude man en de erfgenamen, nagaande zijne nalatenschap, kwamen tot de over tuiging, dat er een vry aanzienlijk bedrag aan effecten werd vermist. Zij dachten direct aan de huishoudster, die zich zoo spoedig nadat het huwelijk was afge sprongen naar hare geboorteplaats had begeven en steen en been klaagde dat zij in zulke armoedige omstandigheden achtergebleven was, ja, dit ook volhield by de officieele ondervraging. De justitie echter deed onderzoeken en vond in de woning, in het bezit van die doodarme huishoudster, de ver miste effecten, zelfs een effect, waarvan het coupooblad was gevonden in de na latenschap van den ouden heer. De huishoudster werd nu in hechtenis genomen en veroordeeld wegens dief stal Neen Zy produceerde een ge schrift, geheef door den ouden heer ge schreven en onderteekend, waarbij aan haar bewuste effecten werden geschonken, terwijl zy haar klagen over armoede en haar de ontkentenis motiveerde met de be wering, dat zij den ouden man had be loofd, van het geschenk nooits iets te zullen zeggen. Daarmee werd de instructie afgebroken en verdachte huishoudster op vrye voeten gesteld. Het spreekt intusschen wel van zelf, dat dit alles behalve in den smaak viel van de erfgenamen, die dan ook niet aarzelden om onder handen van den griffier bij de rechtbank te Zieriksee, onder wiens berusting de teruggevonden effecten zich bevonden, revindicatoir arrest te leggen, beweerden eigenaars van die effecten te zyn, welke, naar hunne overtuiging, waren ontvreemd en vor deren dat aan hen en niet aan de huis houdster de effeten worden teruggegeven. De griffier refereerde zich geheel aan het oordeel der rechtbank, doch do rechts geleerde raadsman die voor de huishoud ster occupeerde, beriep zich op art. 2014 al. 1 B. W.//Met betrekking tot roe- arende goederen, die LÖch in renten bestaan, LÓch in inschulden, welke niet z/aan toonder betaalbaar zyn, geldt „het bezit als volkomen titel." Wel boden nu de erfgenamen aan, verschillende feiten te bewijzeD, waaruit blijken zou, dat de huishoudster zich door oneerlijke middelen in het bezit der ef fecten had gesteld, doch de rechtbank oordeelde, dat die feiten niet ter zake dienende en afdoende waren, en erkende de huishoudster als eigenares. Hiervan nu kwamen do erfgenamen in appèl en beweerden Donderdag voor het Hof, bij monde van mr. A. M. van Stipriaan Luïscius dat het hier voornamelijk gold de beteekenis, die door het Hof zou worden gegeven van art. 2014 B. W., waaruit volgen pl. resulteerde, dat al geldt dan bezit van roerend goed als titel dit alleen geldt voor den be zitter te goeder trouw, die van dengene welke heeft ontvreemd het bezit te goeder trouw heeft verkregen, zoodat in casu een beroep op> dit artikel door de huishoudster niet opgaat. De gestelde feiten, welke de appellanten aan nemen te bewyzen, zyn voldoende om bezit ter kwader trouw te constateeren en hy vordert om alsnog tot bewijs dier bewering te worden toegelaten. Mr. E. N. de Brauw, in deze voor de geïntimeerde optredende, bestreed met kracht de hier omtrent dit artikel ver kondigde leer. Kwade trouw is een woord men moet feiten bewijzen waaruit de kwade trouw blijkt, maar dat is hier niet voldoende, bier moet ontvreem ding bewezen worden, en zoolang, ge steld al dat het aangeboden bewijs ge leverd wordt, uit de bewezen feiten zelfs niet noodzakelijk de kwade trouw volgt, maar schenking mogelyk blijft, zoolang heeft men niet de actie uit art. 2014 al. 2. Hij concludeerde tot bevestiging van het vonnis. Den 23n November zal het O. M. conclusie nemen. Een parel van een kanton- rechler. Een brusseBch origineel is in hoe begin der vorige week van het too- neel zijuer langdurige werkzaamheid af getreden. Dit is de kaïitonreclitcr van het voorstad Molenbeek, de heer Beer- naert, die tengevolge van zijn onver- stoorbaren humor een locale beroemdheid was en nu wegens zijn üoogen leeftyd ontslag heeft gekregen. Hoe weinig de scherts in de ernstige gerechtszaal op haar plaats ie, zoo zeer is zij aan te bevelen tegenover de nesterijen en niet- ernstig te nemen klachten, die uit de koffiepraatjes der kleinsteedsche burgers ontstaan. Hiertoe behoorea vooral de processen wegens beleediging. De heer Beernaert was hier in zijn element en hij velde als rechter in der gelijke twistvragen soms vonnissen met de wysheid van Salomo. Op zekeren dag had een inwoner van Molenbeek een van zijn medeburgers met den scheldnaam //natte kip" (poule mouillée, in den over drachtelijken zin //durf niet") betiteld. De aldus beleedigde bracht in zyn toorn den vervaardiger van dit geestige ge zegde voor den rechter. De heer Beer naert, verklaarde na een nauwkeurig verhoor van aanklager en beschuldigde het volgende//Overwegende, dat een kip een zeer eerbiedwaardig dier is, tot de orde der galinaceën behoorende, dat al mist het ook do schitterende hoedanig heden van den haan, tocht gewichtige diensten bewijst door het eierleggen, hetgeen tot de menschelijke voeding by- draagt en den grondslang vormt van eeu belangrijken tak van handeloverwe gende, dat het elkeen kan overkomen nat te worden, hetzij door het vergeten van een paraplu, hetzy door het loopen onder een dakgoot en dat een dergelijke toestand niets onteerends heeftoverwe gende, dat daar geen der beide uitdruk kingen eerkwetsend is, ook haar ver- eenigd gebruik geen beleediging kan uitmaken, wordt op deze gronden do klager afgewezen en veroordeeld tot de kosteD. Volgens Herkomer hoeft de photografle aan het portretschilderen geen afbreuk gedaan. Er worden meer portretten geschilderd dan ooit en de beste worden in Engeland gemaakt, naar Herkomers meening. Met den aanleg van de nieuwe havenbassins te Hamburg (een zee- en rivierhaven en een haven uitsluitend voor zeeschepen bestemd) is men druk bezig. Voor deze havens, op de Veddel achter do Araerika-kade ge- iegen, is volgens Das Schiffin 't geheel 5.000.000 grond te verwijderende drie in werking zynde exeavateurs ont graven dagelijks 7000 M\ die door 16 locomotieven langs een hulpspoor ver voerd wordeD, gedeeltelijk naar Wilhelms- brug, om daar voor het ophoogen der dijken, enz. te dienen. De zee- en rivier- vaarthaven zal 1700 M. lang zijn de grootste breedte wordt 400 M., de in vaart is 125 M. breed. Deze haven, welke voor zeeschepen op 300 M. eö voor rivierschepen op peil wordt uitge graven, zal alleen over 300 M. leDgte van kraaimuren worden voorzien het overige is door taluds omgeven. De zee- scheephaven daarentegen wordt geheel door kaaimuren omringd. De lengte dezer haven is 1000 M., de invaartwydte 120 M. De invaart der havens ligt aan de westzijde van de petroleumhaven en is 150 M. breed. Do werken moeten op 1 Jan. 1893 gereed zyn. Te Bielitz, in Oostenryk, werd dezer dagen het treurspel //Don Carlos" gegeven. Na het eerste bedrijf ontstond tusschen de acteurs, die de rollen van Don Carlos en Philips II, vader en zoon, vervulden en elkander niet uitstaan konden, een geweldige kloppartij. De heeren wentelden worste lend op den grond en sloegen met de degens op elkander los. De dames, die in het stuk medewerkten, snelden ontsteld naar alle kanten. Eerst na heel veel moeite slaagde men er in, de kemphanen te scheiden. In den morgen van den 4den dezer maand verbreidde zich in Iglau de mare, dat er een wreedaardige misdaad had plaats gevonden, die het eerst door een kapitein van het leger ontdekt was. Toen deze den afgeloopen nacht tegen één uur thuis kwam, bemerkte hy in de gang reeds een vreemde brandlucht. In het beneden gedeelte van het pand, waar de kapitein woont, wordt een restauratie gehouden. Hij wekte nu zijn oppasser, dien hy dadelyk naar het politiebureau zond. Uit een daarop ingesteld onderzoek bleek, dat de brandlucht uit het kamertje naaBt de restauratie, voortkwam, hetwelk tot slaapplaats diende voor de buffet juffrouw. Toen de deur werd openge broken, kwam een vreeaelijke walm den binnentredenden te gemoet. In het bed lag bet lyk van de 31-jarige buffetjuf frouw, Emma Meisl, uit Weenen. By ée lijkschouwing kwam men tot de overtuiging, dat de ongelukkige eerst gewurgd, daarna met petroleum begoten en eindelijk in brand gestoken was. Blykbaar wilde de moordenaar om de verdenking van zich af te wenden, het doen voorkomen, alsof de beklagens waardige de hand aan zichzelve zou heb ben gelegd. Op den grond by de deur lag een gouden armband en een zakdoek. De verdere nasporingen brachten aan het licht, dat Emma Meisl eenige dagen te voren naar Weenen was geweest om 900 ff. van de spaarbank te halen en toen weer naar Iglau was teruggekeerd, om het geld daar op de spaarpank te bren- gengen. Dit geld nu werd niet gevon den. Dadelijk viel de verdenking op een werkman uit de naburige machinefabriek, M. Haucr genaamd, een 22-jarige jon geling, van wien men wist, dat hij een getrouw bezoeker der restauratie was. Onmiddellijk telefoneerde men aan den directeur der fabriek en werd tevens een gendarme er heen gezonden om Hauer te arresteeren. In zijn bezit wer den toen twee gouden armbandeD, een paar gouden oorknoppen en een gouden dames-horloge gevonden, alles het eigen dom van het slachtoffer. Ofschoon de verdachte hardnekkig zyn schuld blijft ontkennen, mag men uit het vinden van bedoelde voorwerpen, met zekerheid aannemen, dat hij en nie mand anders, dezen beestachtigea moord gepleegd heeft. Vive la Ru s si e J De Rus- senbewondering toont zich te Parijs ook al in de klccderdraclit. Voor de dames zyn zoogenaamd Cronstadt-fluweel en Czarine tulle tot modestoffen verheven, en de kinderen worden uitgedost met russische pelterijen de jongens worden in een moejik pak gestoken, eonigszins gelykend op de klecdij der russische boeren. Koetsiers en kindermeisjes ver schijnen bij menigte in rusoisch kostuum. Waar gaat het heen! Een avontuur van een aap. Dezer dagen slaagde te Belgrado een groote baviaan erin, om uit een dier gaarde loste komen, sprong, door zijn vervolgers achterna gezeten, over den hoogen tuinmuur van het koninklijk pa leis en verschool zich in de boomtoppen. Ook uit die schuilplaats verdreven, sprong de aap over de hoofden zijner vervolgers heen en kwam terecht op het binnenplein van het gebouw, waar hij, omringd wordende door soldaten en gen darmen, over hen heen wipte, een ruit stuk sloeg en ia het wachtlokaal de wijk nam. Toen het beest zag dat het hier ge vangen was, klauterde het opnieuw bo ven de hoofden der vervolgers uit, kwam weder in huis en 'sprong, door een open raam, in de slaapkamer van den lijfknecht des konings, waar juist eene dienstbode het bed opmaakte. Met een wip sprong de baviaan in het bed en begon togen de meid te grijnzen en te tandenblikken de doodelyk ontstelde meid ging, luid gil lende, aan de haal. Thans slaagde men er iü, den vluchte ling te pakken, nadat hy verscheiden voorwerpen verbryzeld, onderscheidene personen gekrabd en zich zelf door 't verbrijzelen van glasruiten gekwetst had. Bizondere berichten uit Japan bevestigen de tijdingen der ver schrikkelijke aardbeving' te Osaka. Vele gebouwén zijn ingestort en een groot aantal menschen werd onder het puin bedolven. Minstens driehonderd personen zijn gedood. VARIA. Helaas, mijn meisje houdt niet meer van mij, vroeger droeg ze zesknoopjes hand schoenen en liet die door mij dichtmaken, maar nu gebruikt ze een soort met n knoop. O, ik begryp den wenk maar al te goed." z/Wel, lieve, hoe gaat het met je dienst meisje van buiten Heeft ze zich al geschikt in het stadsleven O zeker, ze heeft al om meer loon gevraagd. Piet komt als een wervelwind bij zyn vrind instuiven. „Zeg Jan, wil je myn getuige wezen z/Bij een duel?" z/Neen, bij mijn huwelijk. z/Jan nadenkend.) Kun je geen excuses maken Men heeft Boulanger voorspeld, dat hy een gewelddadigen dood zou sterven. In een boek dat in 1888 te Parys is verschenen, heeft Bué, een welbekende magnetiseur, gezegd over Boulanger z/Uwe vrienden zullen zich tegen u keeren, gij zult gevaar loopen een plot- selingen dood te sterven. Hond dapper stand Diezelfde profetie behelsde de mede- deeling, dat Boulanger in 1892 het geluk zou toelachen en hij een hooge post zou bekleeden. Jnffrouio Jansen. M'n lieve juffrouw Smit, hoe kun je toch je dienstboden zoolang houden? De myne laten mij altijd dadelyk in de steek. Juffrouw Smit. 't Is maar de vraag, hoa men er mee omspringt. Ik spreek lijn keukenmeid altijd aan als //juffrouw Tan Gelder" en vraag haar eiken mor en, of zij mij ook eenige bevelen heeft e geven. iiWel, wel en uw dochter is dus op lit oogenblik op den Grooter Oceaan U is niet ongerust z/Wel neen, ze heeft in haar jeugd zwemmen geleerd." Tooneeldireeteur. In mijn nieuw stuk komt voor een echte waterval, een echte brandspuit en een echt brandend huis. Kan het publiek meer van mij ver langen Zeker, echte tooneelspelers. Schaf die liever aan. Een kostschoolhouder kreeg van zijneleer- li"gen zooveel klachten over het eten,dat hij de keukenmeid ernstig onder handen nam. woch meneer," zei de gedienstige ernstig, wu moet daar niet te veel naar luisteren. De jonge lui komen bij mij zoo vaak klagen over uw onderwijs." Een vader vroeg aan ziju kinderen „Als de pendule eens veertien slagen sloeg, welke tijd zou het dan wezen z/Twee uur, pa roept Louise. z/Neen pa," zegt Karei, ,/dan zou het tijd wezen, om den horlogemaker te laten komen." Op dit oogenblik reist een neger-opera gezelschap de duitsche theaters rond. De primadonna is een pikzwarte negerin. Hoe treff°nd zal het zijn om een van dit gezelschap in de Hugenoten te hoo* ren zingen „Blanker dan sneeuw," of in Mignon „Ik hen Titania, de blonde." Alleen 1' Africaine zal uitnemend tot baar recht komen. Geest is het tegenovergestelde van geldhoe minder men er van heeft, hoe meer men er tevreden mee is. Een van de bedelbrieven, onlangs by een liefdadige instelling ontvangeD, luidde aldus„Deze ongelukkige jongeling is de eenige zoon van eene weduwe, die onlangs kinderloos overleeden wat hij verdient strekt oia zijn oade vader en zyn hulpelooze broertjes en zusjes in het leven te houden, die anders aan gebrek ten prooi zijn." De aanteekening, door den adviseur der vereeniging op dit verzoek gemaakt, zeide „blykbaar eenigszins overdreven." Collectant. Is mynheer thuis Dienstmeisje. Neen, hy is uit. Collectant. Wanneer zou hij thuis zijn Dienstmeisje. Zoo gauw als u weg bent. In een blad in Siiezië stond de vol gende advertentie „Eeu jong meisje, 18 jaar, in het bezit van een draai molen, wenscht in kennis te komen met een fatsoenlijk heer, van aangenaam uiterlijk, met 1000 mark vermogen. Offerten aan mej. X. te Goslawitz bij Oppeln. Eventueel is de draaimolen voor 900 thaler te koop." Men kan nu ge makkelijk berekenen hoe duur net meisje is, draaimolen en meisje kosten 1000 mark, draaimolen alleen 900 mark, blijft dus voor het meisje alleen 100 mark. In deze dure tyden zeker niet te veel. X. De kleine gasfabrihatit. Ieder weet dat het gas, dat wij 's avonds branden, van steenkolen af komstig is, en ieder weet wat een in gewikkelde inrichting een fabriek is, waarin dat gas wordt verkregen. Op eenvoudige wijze kan men zich echter eene voorstelling maken van de wijze waarop ons lichtgas word gemaakt. Het is thaDS toch weder de tijd der kachels en de kolenbak is dieht bij de hand. Welnu men neme een goudsche pijp en vuile den kop daarvan met fijn- geklopte, zuivere steenkool en sluite die goed af met wat klei of stopverf. Men steke nu deze pyp met den steel door eene opening van het kacheldeurtje, zoo dat de kop in de gloeiende kolen rust en de steel naar buiten steekt. Reeds na verloop van enkele minuten kan men met een lucifer het uit den pijpesteel stroomende gas aansteken, dat geruimen tyd brandt en een helder, klein vlam metje geeft, zynde het gas dat zich uit de fijne steenkool in den kop ont wikkelt. TE HAARLEM, op ZONDAG 1 Nov. 1891. Gedenkdag der Kerkhervorming. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Nam. 2 ure, Knottenbelt. Ie Zondag, 's Av. 6 ure, Barbas. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, van Leanep. Jem-Kerk. Vooam. 10 ure, W. Beekhuis, pred te Uitgeest. Maandagavond 6 ure, Knottenbelt. Openbare catechisatie. Matth. 18 44 vv. Woensdagavond 7 ure, van Lennep. Vrijdagavond 8 ure, Bidstocd met de ouders der Zondagschoolleerlingen. Sprekersds. Barbas, ds. Moeton en dr. van Lennep. Kinderen worden niet toegelaten. Plaatsen vry. Bakenetser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, J. W. Knottenbelt. Waaltche Kerk. Voorm. 10 ure, Debrv. Fate de la Reformation. Christelijk Gereformeerde Gemeen:* Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Hervormingsdag. Voorm. 10 ure, Mees. *8 Avonds 6 ure. Poolman. Kerk der Vereenig de Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Hesta. 's Avond 6 ure, Craandijk. Doopsbediening. Remonstrantse/te Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Stahelin, Z-nd.-leer.-.ar. Donderdagavond 8 ure, Weiss. Voorberoiding. Chr. Bewaar school Lange Heerenvest. Maandagavond 8 ure, Moetou. Bijbellezing. 1 Sam. 1 1 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Lokaal 'Weien en Werken Donderdagavond 8 ure, vaa Lennep. Bijbel'ezing. Joh. 5 13 vv. Noorderkerk f Ridderstraat.) Nederd. Geref. Gem. fdoleerende). Voorm. 10 ure, 's Av. ure, J. Langhout. Voorbereiding, Openb. belijdenis eu Doopsbed. Woensdagmiddag 12 ure, J. Langhout. Huwelijksbevestiging. Woensdagavond 8 ure, Langhout. Nederd. Herv. Kerk. BBennctoroek. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg, Pred. te Velsen. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Avondmaal. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure. K. A. Gonlan. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Hloemcndaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Feit. lSotstr|fk en l°oianen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. H«rvormingsrede. Nam. Zf ure, C. ran Koetsveld C.Ez. Doopsbediening. Geen Zondagschool. Sacipoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. ftpaarndam. Voorm. 10 ure, Hoog, Pred te Haarlem. Doopsbediening. Velsen. Voorm. 10 ure, F. van Gbeel Gildemeester, pred te 'a Huge. Doopsbediening. 's Av. 5 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 8 ure, B. van Zweden. Evangolieverk. Donderdagavond 1% ore, H. Waardenburg. Bijbell. Zaterdagavond 8 ure, B. v. Zweden. Bijbell. Joh. il 1—12. Zandvoort. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Nam. 2 ure, C. Barneveld. Doopsbediening. Kassiers, bezorgen den in- en verkoop van Effecten, koopen lossingen en Cou- i pons, nemen en geven gelden op I prolongatie, verleenen voorschot in i Rekening-Courantopenen Reke- ning-Courant met Rentevergoeding, Chèque-Rekening, verschaffen Reis- wissels, incasseeren en verstrekken Binnen- en Buitenlandsche Wissels, nemen gelden a deposito tegen lan- gen en korten termijn. PRIMA de 5 Ons 45 bij 5 Pond 42 Cent. PUIK per Stukje van 2 tot 4 Pond 75 Ct. 372, 4 en 5 Cent. BIJ Eksteroogen, Huideelt, Eelt- knobbels enz., worden in 6 5 8 dagen volkomen genezen, zonder de minste pijn te veroorzaken, ook j niet op de gevoeligste huid, door ze eenvoudig te bestrijken met A. van TUIJLL's Likdoorn-tinctuur, per Flacon 50 Cts. Depftt bij A. SEUTER Anegang 22.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 6