van duur van het subsidie 28 jaar De hiervoor benoemde commissie, rapport uitbiengende bij monde van mr. Mouthaan, merkt op, dat die zaak Staatszorg behoorde te zijn, niet die van de provincie of van particulieren. De comm. stelt voor een subsidie te verleenen van A/a der jaarlij ksche exploi tatie-kosten, tot een maximum evenwel van 12000 'sjaars, mits Amsterdam een gelijke bijdrage in die kosten geve. 6°. eene voordracht "van Ged. Staten tot wijziging van het besluit der Staten, waarbij een renteloos voorschot is toe gezegd voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg tusschen Alkmaar en en Hoorn. (Nadere overeenkomst met de H. IJ. Spoorwegmaatschappij.) De commissie adviseert gunstig, bij monde van den heer Rozendaal. 70. een voordracht van Ged. Staten, betreffende eene nadere aanvrage om subsidie voor de droogmaking van een deel der Westeinderplassen. (Conclusie afwijzend te beschikken op het ver zoek, zooals het nu is ingediend) Hiermede gaat de commissie mede, doch wenscht het vroeger toegekende bedrag van J 40 000 weer voor het doel beschikbaar te stellen 8°. een adres van de Raden der ge meenten Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk en Wormerveer, om subsidie voor den bouw eener sluis in den Dam te Zaandam In handen van Ged. Staten om advies. 9°. een rapport der commissie uit de Staten, belast met het onderzoek der ontwerp verordening op het in stand houden der duinen en duingronden Hierin is de comm. diligent verklaard. io°. een ontwerp reglement van be stuur van den polder Kortenhoef; no. eene voordraeht van Ged. Staten tot wijziging van het bizonder reglement van bestuur voor den Diemerpolder. (Ver legging van de zuidelijke grens); 12°. een ontwerp van een gewijzigd bizonder reglement van bestuur van het heemraadschap Mijzen. (Opheffing der bannen Ursum, Avenhorn en Scher- merhorn) 13° voordrachten tot wijziging der bizondere reglementen van bestuur van de banne en polder Hensbroek, den Waal en Burg en het waterschap de Schermer. Onder dankzegging aan Ged. Staten voor de uitstekende voorbereiding, kan zich de comm. met de voorgestelde reglementswijzigingen wel vereenigen. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van W. H. Arkes, om verlenging van den termijn voor de hem toege stane concessie voor een stoomtram HoornSchagen. Op voorstel van den Voorzitter werd daarop besloten de volgende algemeene vergadering te houden op 19 dezer. Mr. S. A. Vening Meines z, burgemeester van Amsterdam, heeft het eere-voorzitterschap aanvaard van het genootschap „Liefdadigheid naar Ver mogen" aldaar. Men meldt uit Amsterdam van 4 NovemberDe bekende vereé- niging „Handwerkers Vriendenkring" gaat steeds voort te zorgen voor de ont wikkeling harer leden. Ten vorigen jare was zij de eerste die op het denkbeeld kwam, voorlichting te zoeken bij de oudere studenten onzer universiteit, die nu Zondags voordrachten houden over allerlei wetenschappelijke onderwerpen waarvan de kennis voor de leden nuttig is. Thans heeft men ook getracht, de kunst onder het bereik en het begrip der leden te brengen. Zij wil hen in de gelegenheid stellen, de voortbrengselen van oude kunstnijverheid in ons rijks museum te leeren kennen en is zoo gelukkig geweest, jhr. B. W. van Riems dijk, een der directeuren van die af- deeling, bereid te vinden de leden bQ clubjes door de benedenzalen te leiden. Gedurende de maand November heeft de heer Van Riemsdijk zich iederen Zaterdag middag van 1 4 uur daartoe beschikbaar gesteld en de propaganda- commissie zorgt, door het uitgeven van kaarten, dat er niet te veel op ééns komen. I n „M aison Stroucken" te Amsterdam werd Dinsdagavond eepe druk bezochte openbare vergadering van „De Unie" gehouden, waar de radicale heer Treub sprak over: de directie der gasfabrieken en de rechten van den werkman. Onzen tijd ken schetste hij als een tijd van overgang, die een eind zal en moet maken aan de nog 1 estaande onbeperkte o verheer- selling van het eigenbelang. De werk lieden zijn de zwakkeren, tegenover wie de werkgever op de arbeidsmarkt zijoe voorwaarden stelt. Behoudens gunstige uitzonderingen, dwingt het klassenbe- lang de werkgevers het verenigings leven der arbeiders tegen te werken. Spreker bracht hierbij het ontslag van den werkman Vervaet ter sprake, die bestuurslid was eener vereeniging van gas werkers, die zich 0. a. ten doel stelde het te keer gaan van drankmis bruik, niet slechts op het papier, maar met onmiskenbaar goede uitkomsten. Nu zou men meenen, dat de directie der gasfabrieken die vereeniging wenschte te steunen, maar verre van dat. Het bleek spreker, dat de directie volstan dig weigerde niet alleen de vereeniging te erkennen, maar tevens dat het haar doel was het vereenigingsleven onder hare arbeiders tegen te gaan. Deze handelwijze noemde mr. Treub van de grondwet scheurpapier maken. Daarom stelde hij der vergaderiug voor, te protesteeren tegen die handelwijze, als eene laakbare, en hen, die er zich aan schuldig maakten, als lieden, die gewelddadige botsingen in de hand werken, Vervaet blijkens zijn tongval een Vlaming voerde ook zelf nog eenige grieven tegen de directeuren der gas fabriek aan en noemde hen bandieten, die nog te gemeen zijn om naar Siberië gebracht te worden. Aan het slot zijner opgewonden woorden spoorde hij zijne medearbeiders tot wraak aan tegen de directie. Ten slotte werd eene motie aangeno men, waarbij het bestuur der „Unie" wordt uitgenoodigd zich tot den Raad te wenden met het dringend verzoek om, zoolang er nog concession zullen gegeven worden, in alle concessies en aanbestedingen zoodanige bepalingen voor te schrijven, dat de rechten van den werkman onverkort werden gewaar borgd. De Kalversiraatgereedl Als een bizonderheid kan gemeld worden, dat de Kalverstraat te Amsterdam op dit oogenblik eens bij uitzondering at is. Er staat geen enkele schutting of steiger, sedert het kleedermagazijn op den hoek der Taksteeg en het sigaren magazijn op den hoek van den Heiligen- weg voltooid zijn. {Dagbl.v. JVed.) Het Gcïll. Poliiie-Nieuws de behandeling van de taptoe-kwestie besprekend, meent dat, nu de Gemeen teraad te Amsterdam de zaak in den doofpot heeft gestopt, de burgerij hier tegen kon protesteeren door het houden van een protestmeeting, waarin een motie zou kunnen worden voorgesteld, waarin aan de Koningin-Regentes wordt verzocht, een justitieel onderzoek te doen instellen naar het gebeurde op den avond van 1 Juli, opdat de schuldigen niet ongestraft blijven." Hoewel smart eer doodt dan vroolijkheid, komen toch nu en dan gevallen voor, dat uitbarstingen van vroolijkheid gevaarlijk voor het leven zijn. Dit is ook Dinsdagnacht gebleken bij een familie-partijtje in de Noorder straat te Amsterdam, waar eene vrouw zich onder een komische voordracht heeft doodgelachen. De Maatschappijen, betrokken bij de a brand in de pakhuizen Slagthuis, Schiap en Wereld, te Amsterdam, zijn de volgende: a. Nederlandsclie en Ned.-Indische. Algemeene Brandwaarborg-Mij. Brandwaarborg-Mij. te :s-Hertogenb. Brandassurantie-Mij. Insulinde. Br ndassurantie-Mij. Salamander Braudassurantie-Mij. Schiedam. Diligentia Flevo. Haarlemscbe Brandverz.-Mij. Mercnriu8. Nederlandsche Lloyd. Nederl.-Ind. Zee en Brand-Aas.-Mij. Ned. Verz. Comp. legen brandschade. Noord-Hollandache Brandverz,-Mij, Nederl. Braudassurantie-Mij. Onderlinge Bv.-Mij. van den Broek. Oosthoek, ltotte. Rotterd. Algem. B;andv.-Mij. ïielsche Brandverz.-Mij. Vesta. Zaanlandsche Assurantie Cie. b. Engelsche. Economie fire Office. Guardian. General Ass.-Society. Lancashire Eire In8. Cy. Liverpool, Loudon Globe Ins. Cy. Northern Ins. Cy. Palatine. Patriotic. Queen. Royal Exchange. Scottish Union. San lire Office. Union Ass.-Society. s. Pransche en Belgische. Compagnie de Bruxellee Commerciale de Paus. Le Monde de Paris. l'Urbaine de Paris. d. UuitBche. Alsatia. Lubecker Feuer Vers. Ges. Patriotische Vaterlandische te Elberfeli. Hanseatische Fener Vers. Ges. 15,000 10,000 II 50,000 II 30,000 H 30,100 ,1 10,000 H 21,000 II 30,000 II 17,500 II 40,000 u 70,000 u 10,00 1 n 10,000 11 20,0 ,0 11 15,000 11 17,500 II 12,000 H 8,000 U 40,010 u 20,000 10,000 f 435,000 f 15,000 50,000 u 60,000 II 61,000 ,1 85,000 ,1 85,000 15,000 U 15,000 H 10,000 10,000 a 45,000 85,000 65,000 600,000 40,000 l',000 V 5,000 10,000 65,000 30,000 20,000 a 10,000 u 10,000 10,000 f 81,000 Totaal 1,23Ü;0.)0 De schade wordt op ruim 80 pet. geraamd. Woensdagochtend konden te Amsterdam aan het station van den Staatsspoorweg (voorheen Rijnspoor- weg), Weesperpoort, de reizigers, die met den trein van 8.23 naar Utrecht, Arnhem en verder moesten vertrekken, wegens gebrek aan wagens de plaatsen, waarvoor hunne biljetten waren uitgereikt, niet bekomen. Reeds 10 minuten vóór de aankomst van den trein, die te 8.7 van het Centraalstation vertrekt, kon ieder, en zeer zeker ook de stationschef, opmerken, dat er veel reizigers waren, waaronder ook de ar- tisten van de Kon. vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel". Personen met plaatskaarten van de 2 e klasse werden in de 10 klasse, en voor zoover daar geen plaats te vinden was, in de 3® klasseen zelfs in den goederen wagen geplaatst. Bevreemdend is het eerstens, dat aan een hoofd- en tevens eindstation geen materieel aanwezig isde stationschef verklaarde geen enkele coupé beschik baar te hebben. Tweedens was het wel bekend, dat alleen bij abonnement de reizigers bij eventueel gebrek aan plaats genoegen moeten nemen met eene lagere klasse dan waarvoor hun abonnement geldig is, doch niet dat aan een hoofdstation de reizigers, die even te voren hun geld gestort hebben voor eene hoogere klasse, zich daar mede moeten tevreden stellen. D.) Door den Neder 1 andschen B0nd voor Land-nationalisatie is aan den Raad van Amsterdam een schrijven gericht, waarin ver zocht wordt de zoogenaamde Museum-terreinen, onder voorwaarden door het gemeentebestuur vast te stellen. Adressant betoogt z\jn verzoek o.a. door er op te wijzen dat deze gronden voor 2,2 millioen gekocht, nu reeds sedert 1878 geen opbrengst geven en in passende stukken verdeel'1, voor den tijd van 25 of 35 jaren aan de meestbie denden verpacht een jaarlij ksche opbrengst kon den ge?en van 198.000 en netto 7 pet. van het kapitaal zoa worden verkregen en 77.000 jaarlijkscke winst. Verder wordt betoogd dat het verharen van genoemde terreinen beter is dan het verkoopen. Bovendien wanneer de grond aan de gemeente behoorde, zoude de gelegenheid om op geschikte plaatsen ook goedkoope woningen te houwen, in booge mate toenemen. Door het maken van spoorweg- .en tramweg-verbindingen in de nieuw aan te leggen wijken, zouden de onbemiddelde burgers, die nu vaak op een enkele kamer wonen, voor denzelfden huurprijs buiten de stad een huis met een tuin kunnen krijgen en het wonen op de vierde of vijfde verdieping zoade geheel on- noodig worden. Dat het bouwen op gehuurden grond mogelijk is en aanleiding geeft tot een veel gezondere en meer aangename wijze van bouwen dan op ge- kochten grond, bewijst ons het voorbeeld van de engelsche steden, die voor het grootste gedeelte op gehuurden grond zijn gebouwd. Daar behoort de grond aan een privaat persoon, die na afloop van den pachttermijn het recht heeft den grond te hernemen met alles wat er op staat, zonder eenige schadeloosstelling. Hoeveel veiliger zoude men bouwen op gemeentegrond, waarbij men er staat op kon maken, dat de gemeente na afloop van den pachttermijn, dien óf op billijke voor waarden vernieuwde óf de gebouwen tegen taxa tieprijs overnam. Dit laatste geschiedt in New-York met de ter reinen van de "Randalc-farm«, toebehoorende aan een liefdadige stichting, »The sailors snug har bour", die hare terreinen voor 21 jaren verpacht haar inkomen zag stijgen van ruim 4000 dollar in 1865 tot 300,000 dollar in 1886. Op dien van een privaten grondbezitter gepachten grond is het beroemde gebouw der bazar van A. '1'. Stewart opgericht. Wij kunnen ook nog wijzen op het stadsbe stuur van Hamburg, dat het vrijhaven-terrein niet verkoopt, maar alleen verhuurt, en in Am sterdam zelf op de Houthaven, die verhuurd wordt. Wanneer de grond werd verhuurd, zoude de gemeente ook veel meer dan thans toezicht kunnen uitoefenen op de wijze van boawen, zoodat aan de eischen van schoonheids- en ge zondheidsleer geheel werd voldaan. Bovendien zoude het openstellen van meer bouwterrein een hoogst weldadigen invloed uit oefenen op de werkloosheid in de bouwvakken en de overdreven hooge huurprijzen besnoeieD. Te Huisduinen overleed in 7ijarigen ouderdom Klaas Duit, oud bootsman der aldaar gestationeerde red dingboot der Noord- en Zuid-Holland sche Redding-Maatschappij. In de ge schiedenis der reddingen nabij die kunst staat zijn naam nevens die van Maitinus Van der Ham en Cornelis Dito opge teekend. kundige hulp werd verleend, overleed hij Dinsdagmorgen na een hevig lijden. De aannemer dezer fabriek, de heer Grootheugei uit Borne, had al zijn werklieden tegen ongelukken verzekerd, zoodat aan de weduwe thans een bedrag van J 700 wordt uitbetaald. Letteren en Kunst» Het nieuwe stuk van Henry Jones, The Crusaders, schijnt zeer veel bijval te hebben gevonden bij de eerste opvoering te Londen. De hoofdpersoon is een rijke en schoone weduwe, Cyn thia Greenslade, die haar reusachtig vermogen wil besteden voor goede werken, overeenkomstig het testament van haar man, en die nu omfladderd wordt door allerlei parasieten en intri ganten. De zeer jonge nederlandsche violist Jacques Jacobs te Parijs heeft eene plaats gekregen in het orkest van La- moureux, Binnen enkele dagen zal te Leipzig het boek van Rubinstein over muziek en musici verschijnen. Het begint met eene voorrede, waarin de schrijver in zijn salon aan eene dame de beelden toont van de vijf componisten, die hij het hoogst steltBach, Beethoven, Schubert, Chopin en Glinka. Sarah Bernhardt is nu te New- York en zal daar gedurende zes weken spelen. 35 100 pet. Te Leiden is Woensdag de verslaggever van een der bladen de Zuidhollander van de plaats in de raadzaal verwijderd, voor de pers aan gewezen. Hij meende op luidruchtige wijze zijn misnoegen te keianen te moe ten geven over een of ander voorstel van den Voorzitter bij de beraadslaging over vermindering van subsidie aau den schouwburg. Met Helmond's hoofd indus trie, de bontweverijen, gaat het niet zoo goed als het vorige jaar. Op de meeste fabrieken wordt nog niet met licht gewerkt, en dit is in dezen tijd van het jaar geen gunstig leeken. Al gemeen hoopt men dan ook, dat de najaarsbestellingen, die nog moeten in komen, veel werk zullen aanbrengei anders zal er voor vele wevers dezen winter weinig te verdienen zijn De overige daar bestaande fabrieken hebben daarentegen over het algemeen druk werk. Maandagmiddag had een ongeluk plaats op het terrein vau de in aanbouw zijnde fabriek van de heeren H. P. Gelderman Zonen te Olden- zaal. Eenige arbeiders waren aldaar bezig drijfassen uit een waggon te laden, toen een dezer assen omviel, en den 35-jari- FinenciEilt mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 3 Nov. loopende, door hun tus- schenkomst verhandeld. Aand. Ned. Boaw-Mpij. 211%. Aand. Ned. Mpij. v. kunstm. Oesterteelt te Bergen-op-Zoom Aand. Utr. Credietbank Aand. Billiton Mpij. 2e rubriek te 's-Hage. Aand. Landbouw-Mpij. .Ngoepit" Aand. Rott Deli-Mpij. Oblig. Geld. St.tramw.- Mpij. te Doetichem Aand. K. N. Loc. Spw.- Mpij. te Apeldoorn Aand. Nederbet. Beetw.- Suikerfab. te Gelderm. Oblig. Ned. Biscuitfabr. Aand. Ned. Fabr. van Werkt, en Spoorweg- materieel A. Oblig. idem idem idem Oblig. idem idem Aan- deelen in de overw. Oblig. Concertgeb. te Amsterdam (Het). Aand. Holl. Sociëteit van Levensverzekeringen 2000. 120 exd. 96 98 26-262 60 100 5° ioolé 3° en in het algemeen alien grond, dien de .tad j H*zelhof, gep. O.-I. militair, gehuwd nog bezit, niet te verkoopen, maar dien in o r eigendom te bebouden en alleen voor een be-1 eu Vader van 3 jeugdige kinderen, teger paalden tijd als pachtgr0nd in gebruik te geven, het hoofd trof. Hoewel spoedig genees 32® De berlijnsche Beurs werd Dinsdag- geheel onverwacht getroffen door de tijding dat de bankiersfirma H i r s c h- feld Wolff hare betalingen ge staakt had. Deze oude firma, welke eene uitgebreide clienteele, hoofdzakelijk uit de hoogere standen, bezat, was hoofdzakelijk werkzaam als commissie huis, uitbetalingskantoor voor de lee ningen van verschillende iudustrieele ondernemingen, enz. Groote speculation ter beurze dreef zij niet, en ook met de eigenlijke bankierswereld stond zij weinig of niet in betrekking. De oorzaak van haren val ligt in belangrijke ver liezen, reeds omstreeks 1873 en '74 ge- bij na nooit. Eens op een morgen echter verscheen de oom plotseling bij den neef, tengevolge van een bericht, dat de eerste in eene courant had gelezen en hetwelk behelsde, dat de vicomte Gon- tran d'Alvimare met kaartspelen belangrijke schulden had ge maakt; en terwijl Dalvimare een pakje bankbiljetten op de tatel wierp, zeide hij „Mijnheer de vicomte, speelschulden moeten binnen de vier en twintig uren bëtaald worden. Bewaar ten minste uw goeden naam Het scheen, dat Gontran met de jaren handelbaarder werd. Hij doodde niemand meer, en er werd niet meer zooveel over hem gesproken. Hij was in de wereld zeer gesien en hij ver toonde dan ook het type van een volmaakt gentleman. De graaf had eenige maanden vóór ons verhaal begint, zijn erfgenaam bij zich ontboden. Hij beschouwde hem langen tijd, scheen voldaan over de verbetering, die in zijn uiterlijk zichtbaar was en zeide tot hem „Mijnheer de vicomte, zou het u gelegen komen, als wij nu eens een ernstig woordje spraken?" Gontran boog. „Het is lang geleden, dat wij elkander voor het laatst gezien hebben," hernam de grijsaard op een meer gemtenzamen toon. „Ik sta met mijn eenen voet in het graf. O, beklaag mij maar nietIk zal er hen weervinden, die ik verloren heb." Eene bijna onmerkbare siddering voer Gontran door de leden. „Ik maak mij bezorgd over het lot van hen, die mij zullen overleven," vervolgde de rijke industrieel. „Wat zal er. als ik dood ben, van de fabriek worden, die ik heb opgericht? Ik ben een vader voor mijne werklieden. Vroeger was het „noblesse oblige"; tegenwoordig is het „richesse oblige". Luistert gij naar mij „Zeker, mijnheer de graaf. Maai ik moet u bekennen, dat ik nog niet begrijp, waar gij op doelt." „Gontran, gij hebt u nooit veel moeite gegeven om mij eenig genoegen te doen; zoudt gij niet willen beproeven, mij dat genot eens te laten smaken, voordat ik heenga?" „Verklaar u duidelijker, mijnheer de graaf; „wat hebt gij te bevelen „Ik beveel niets, Gontran, ik geef u slechts raad en doe s een verzoek." „Dat is een reden te meer voor mij om mij te haasten u te gehoorzamen. Wat moet ik doen?" „Naar eene fabriek in Duitschland gaan, die op dezelfde wijze is ingericht als deze. Een van mijne agenten bestuurt haar; men zal u daar op de hoogte van ons vak brengen. Binnen éenjaar doch niet eer, kunt gij terugkomen. En dan...." „Wat dan?" „Dan zal ik eerst een tijd met u samenwerken. Vervolger) zult gij mijne plaats bier innemen, mijnheer de vicomte. Wacht h wel voor misplaatsten trots. Op uw leeftijd moet iedereen wer ken. De arbeid veredelt den mensch. Hij alleen verschaft den mensch geluk en maakt hem eerbiedwaardig. Deze fabriek brengt een vorstelijk vermogen op; doe mij het genoegen, dat ik vanu verwacht, en zoodra gij teruggekeerd rijt, is die voor u." Gontran aarzelde. Zijn oogen stonden dof, en zijn bovenlip was verachtelijk opgetrokken. Hij draaide zijne lange, rossige bakkebaarden om zijne vingers. Eindelijk nam hij een besluit. „Ik z-al gaan," zeide hij. Hij vertrok. Een brief, vol van beloften, kondigde weldra zjjn aankomst bij den fabrikant aan de anderen oever van den Rijn aan. Maar deze schreef op zijn beurt eenige dagen later aan zijn patroon. Gontran had de fabriek slechts even gezien. Hij maakte zich bij iedereen gehaat, behandelde de werklieden zeer slecht, daagde de zoons des huizes uit hunne krachten met de zijne te meten en maakte op eene onbeschaamde wijze hunnen zusters het hof» De vicomte maakte zich bovendien aan grof spelen schuldig. De Duitscher had reeds berouw over sijne toegevendheid, die hij jegens den neef van zijn patroon aan den dag had gelegd, en zag zich nu verplicht, dezen de geheele waarheid te vertellen. Van alle ondeugden vergaf de graaf d'Alvimare den leugen het minst. Gontran had gelogen. Laat ons nu tot zijn thuiskomst teruggaan. Zooals Jean Baptiste geraden had, tuen hij een paard op de plaats zag vastgebonden, was de neef bij zijn oom. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2