NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e Jaargang. Dinsdag 10 November 1891. No. 2562 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. Lstterss en Kunst» FEUILLET ON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per S maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschuilt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents,* iedere regel meer 10Cents. Groete letter» naar plaatsruimte; Bij Abonnement aanzienlijk ralati Abonnementen en Advertentie» worden aangsnoznea door ome agenten en door allejboekhandelnren en conrantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEBEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor iet Buitenland-. Compagnie Qlnérale de TMieits Btrmgfre G. I VAVËTt f Co., JO US I. JONES, Sum., Fwjfi SIM» Tmtbomf MontmaHrs. Haarlem, 9 November 1891. Aan den Gemeenteraad is verzonden het navolgend adres, dat wij door plaats gebrek in een vorig nummer, eerst heden kunnen opnemen De afd. Haarlem van het Alg. Ned. Typografenbond, goedgekeurd bij kon. besl. van 30 April 1867, en gewijzigd bij kon. besl. van 17 April 1884 en 10 April 1889; Kennis genomen hebbende van het geen door een Uwer medeleden (den heer de Clercq) is gezegd betreffende het aanbesteden van het drukwerk dezer gemeente, neemt de vrijheid met ver- schuldigden eerbied tot u te komen om 10. Haar volle instemming te betuigen met hetgeen door den heer de Clercq is aangevoerd, wat betreft de gevolgen van het gunnen aan den laagsten in schrijver, ook wat betreft het buiten de gemeente geven ran het werk, zooals nu o. a. aan de firma Van de Weijer te Utrecht, daar de afd. bovengenoemd er van overtuigd is, dat op die wijze de toch reeds lage loonstandaard in het Typografenvak nog meer zal gedrukt worden, terwijl het kwade praktijken van wege den patroon in de hand werkt, getuige het bij de firma Van de Weijer plaats gehad hebbende, waar knechts zonder reden werden ontslagen, om daarvoor jongens in de plaats te stellen 2°. Met ernst op te komen tegen de bewering van den geachten voorzitter van den Raad, als zou het wérken met jongens een groot voordeel zijn, om reden die jongens dan kunnen „mede werken tot instandhouding van het huisgezin," daar niet de grief bestaat tegen het plaatsen van eenige jongens op de werkplaats, doch tegen het ex- ploiteeren van jongenskrachten voor knechtswerk (zooals door den heer de Clercq zoo terecht werd opgemerkt), waardoor het den knechts onmogelijk wordt een redelijk loon te bedingen, aangezien op sommige werkplaatsen de jongens het grootste contingent leveren terwijl het van zelf onnoodig zou zijn, dat die jongens behoefden mede te werken tot instandhouding van 't gezin indien de vader een redelijk loon kon bedingen 30. Met het oog op de eerstdaags weder aan de orde zijnde aanbesteding van drukwerk, den Raad dringend te verzoeken in de voorwaarden van aan besteding eene bepaling op te nemen, waardoor het onmogelijk zal zijn, dat firma's buiten de gemeente mede in schrijven, en zulks niet alleen op bil- lijkheidsgronden (aangezien de hier wo nende boekdrukkers patroons en gezellen toch ook deelen in de lasten der ge meente), doch tevens in 't belang der gezellen, om den loonstandaard van hen niet nog meer te doen dalen; 40. In de voorwaarden van aanbeste ding te vermelden, dat het werk alleen gegund zal worden aan die firma, welke haar knechts een minimum loon uitbe taald van minstens 16 ets. per uur, opdat tevens een einde komen aan het speculeeren van patroons op werkloos heid, aangezien bij een aantal firma's hier ter stede (zelfs bij de voornaamste), aan de meeste knechts een loon wordt uitgekeerd van 13, 14 of 15 ets. per uur; en 50. Zich teD allen tijde beschikbaar te stellen van den Raad, om inlichtin gen te verstrekken, die noodig mochten zijn ter uitvoering van het in punt 4° aangevoerde. Overtuigd zijnde, dat bij bepaling van een minimumloon de gezellen zul len worden gebaat, en de vrees onge grond achtende (uitgesproken door een uwer mede leden), als zouden de pa troons ook dan wel weder op de een of andere wijze de bepaling trachten te ontduiken, daar toch allicht op iedere werkplaats wel één rechtschapen knecht zal worden aangetroffen, die voor het goed recht van zich zelve en zijne mede werklieden zal durven opkomen, teekent Met de meeste achting, Na?nens de Afd. Haarlem v h. Alg. Ned. Typ. Bond. Het Bestuur wg.) C. Mommaas Cz., Voorzitter; J. L. van Duijn, 2de Voor zitter J. G. v. d. Bergh, Penningm. J. J. Groot, Secretaris; J. Nederkoorn, CommissarisW. P. Hos, Commissaris. Haarlem, 31 Oct. 1891. Door de in den Helder bestaande tooneelverêeniging „Vaderland en Oran- jè" werden, naar men ons mededeelt, Zaterdag met veel succes opgevoerd twee tooneelstukjes, „Hoogmoed komt voor den val" en „Een lastig geval," waarvan het eerste oorspronkelijk werk en het tweede een vertaling is, beide van de hand van den bij velen onzer stadgenooten bekenden heer H. J. ter Hall Jr. Wij vestigen nogeens de aandacht op het concert op morgen van de dames Louise en Johanna Heymann. Toen eerstgenoemde, de zangeres, onlangs in Mannheim optrad, was de zaal te klein om al de hoorders te be vatten en moesten velen worden afge wezen, terwijl Johanna, na een door haar gegeven concert in Elberfeld, reeds nu eene der grootste pianisten van Europa wordt genoemd. Zondagavond werd in de bovenzaal van de „Vereeniging" door het gezel schap de „Muzikale Vriendenkring" de tweede uitvoering van dit jaar gegeven aan hare kunstlievende leden, met wel willende medewerking van mejuffrouw E. Mozer (onderwijzeres aan het am sterdamsche Blinden-institnmt; van den heer G. J. Oort (piano) en den heer G. Ph. Zalsman (baryton). De belang stelling van het publiek bleek groot te zijn voor de betrekkelijk kleine zaal Bij den aanvang werd door een der leden in enkele woorden het vijfjarig bestaan van de vereeniging herdacht. Hij zeide, hoe zij onder den heer Van der Voort tot stand gekomen en de leiding na hem door den heer Van Maas was overgenomen. Verder wees hij er op, dat de „Muzikale Vrienden kring" dikwijls met financieele bezwaren had te kampen gehad, maar voegde er tevens bij, dat het als een gunstig tee- ken mocht gelden, dat het aantal kunst lievende leden tegenwoordig weer meer en meer toeneemt. Om nu tot de uitvoering over te gaan. Het programma bevatte negen num mers, waaronder twee zangstukjes, ge titeld „Mtlrmelendes Lüftchen" en „Air de Mignon," welke door mej. Mozer, die over een heldere sopraan heeft te beschikken, met gevoel werden gezongen, waarbij zij door den heer van Oort werd geaccompagneerd op de piano. Beiden zijn blind, Behalve de stukken voor klein or kest, welke goed en me juistheid werden uitgevoerd, kregen wij nog een solo voor klarinet te hooren, die vrij goed maar niet zonder een paar fouten van stapel liep. Na de pauze werden door den heer Zalsman het bekende „Erlkönig" en C. Andriessen's „Holland" gezongen. Deze zanger bleek een krachtige heldere stem te bezitten, en zijn zang werd dan ook flink toegejuicht, hoewel in het eerste stukje aan het slot een weinig meer ge voel niet misplaatst zou zijn geweest. Ongetwijfeld heeft ook deze uitvoering bij de toehoorders een goeden indruk achtergelaten, en wij hopen dan ook dat deze vereeniging aan hare leden nog menigen genotvollen avond zal ver schaffen. De uitvoering werd met een bal be- sldten. Jongstleden Zaterdag is tegen een negental zeemiliciens, die met den trein 112 van den Helder naar Haarlem ging, proces-verbaal opgemaakt ter zake, dat door hen, uit de grap, aan den nood remtoestel was getrokken, waardoor de trein was blijven stilstaan. Zaterdag is een elfjarige jongen, die aan he's spelen was aam de Bakenesse?- gracht, in het water aldaar gevallen, met veel' moeite gered en met een nat pak naar zijne woning gebracht. Zijn toestand was zoodanig, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Zondagavond omstreeks ure heeft een begin vun brand plaats gehad ten huize van W. A. Rijbroek, aan den Burgwal 13, welke brand ontstaan in den winkel, vermoedelijk door onvoorzichtigheid met licht. De bran<* werd spoedig ontdekt en door de bewoners en den agent van politie van Dokkum gebluscht. De slan genwagen is nog uitgerukt,, maar heeft geene diensten verricht. Zaterdagnacht zijn door middel van braak, uit een paviljoenschuit,. liggende de Nieuwe Gracht, twee dekens en een kussen ontvreemd. Thans is gebleken,, dat de persoon, die zich achter het buiten van de familie de Favauge de vorige week heeft doodgeschoten,, is een gepensio neerd onder adjudant van het leger in Indie, Pol genaamd; en dat hiji woonde in den Bosch. Het lijk is Zondag begraven. De eerste najaarsveemarkt te Vel'sen was buitengewoon druk bezocht. Be- hahe de gewone treinen, voerden een aantal stoombooten veel vee aanniet tegenstaande den overvloed daarvan waren de prijzen hoog,, en ging dien tengevolge de handel niet 200 vlug, als men wel gewenseht had. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Spaarndam ds> Hoog, te Buurmalsen. Uit Houtrijk en Polanen is een adres gericht aan den raad van Am sterdam, waarin ter verbetering van den toestand, waarin de Haarlemmertrekvaart zich bevindt, wordt verzocht het peil van den waterstand 15 *L 20 eM. hooger te stellen. Men meldt ons De huiseigenaar A. B. te Haarlem mermeer, kon ondanks alle mogelijke moeite een zijner huurders, die niet vlug van betalen was, de woning niet doen verlatenteneinde de hooge kosten aan een gerechtelijke ontruiming verbonden, te ontwijken, liet de eigenaar dezer dagen, toen zijn huurder met gezin af wezig was, al de pannen van het niet beschoten dak afnemen, zoodat de be woner M) zijn terugkomst genoodzaakt was te verhuizen. De justitie heeft zich echter de zaak aangetrokken. Onder dé gemeente Sloten is de vee- houdersknecht G. door het op hol gaan van zijn paard, van den wagen gevallen en daarbij ernstig verwond; hij is in het gasthuis te Amsterdam opgenomen. Te Sloten is eene dames-vereeni- ging opgericht,, die zich ten doel stelt, uitreiking van zelfgemaakte kleeding- stukken aan- de- a-lgeraeene armen. "Van Mascagnii zijn vijf liederen met klavierbegeleiding- verschenen. Men zegt dat ze aan Schubert's muziek doen denken. Van Albert Verwey is verschenen eene vertaling van Shelley's A defence of poei&y en van Sidney's An apologie for poetwia. Van Frans Netseher zal verschijnen een roman in twee deelen, Egoïsme. Bifi Börner te Leipzig worden den 12 dezer etsen en teekeningen verkocht, o. a. van Düirer, A. van Ostade, Rem brandt en Van D>ijck. Té Parijs worden weder pogingen aangewend' om eene verzoening te be werken tussehen het bestunr der Comédie zwgzise- en Sarah Bernhardt. Maar èn het bestuur èn Sarah schijnen te weigeren den eersten stap te doen. Herman de Vries, of Devries, naar hij: in Frankrijk heet, is als.eerste baszanger voorgoed verbonden aan den grooten schouwburg te Marseille» De bekende spaansche tooneel- schrijiver José Echegaray biedt het pu bliek op eigenaardige en ongewone wijze zijn nieuwste drama aan. Een jaar geledén liet hij in het „Lope-de-Vega- theater" te Valladolid den proloog van het stuk opvoeren, dit jaar is in den zelfden schouwburg alleen het eerste bedrijf gespeeld; het volgende jaar zal de tweede akte en het daaropvolgende de derde gespeeld worden» Niemand weet hoe het drama zal hoeten en nie mand weet hoe de oplossing zal zijn. De stof is ontleend aan het spaansche leven in de 16e eeuw. De intrige is zeer ingewikkeld. De twee Rantzau's, dé nieuwe opera van Mascagni, is reeds voor een goed deel gereed en zal in» October 1892: worden vertoond in den» Pergola-schouw burg te Florence. Bovendien is de jonge toondichter reeds benig aan een vierde werk, Radcliff. Inhoud SempervirensLevensduur III. Een prachtsierplant. De 15» HOOFDSTUK IX. In zijn blik lag, vooral toen hij dien strak op het portret van de beide vrouwen vestigde, een diepe weemoed, eene teederheid en smart, die eerbied en medelijden afdwongen. Hij stelde wèl den overwonnen oorlogsheld voor, die van roem tot ellende is gekomen, maar die nog, terwijl hij bedelt, zijne gansche >.aai- digheid en trots behoudt.- het was, in 't kort, een zeer goed geslaagde Belisarius. „Bravo," riep de schilder verrukt uit, „bravo, mijn oude Sambre-et-Meuse. Dank zij u, zal ik een meesterwerk kunnen leve ren. Gij moogt daarom vragen, wat gij maa- wilt. Spreek vrij uit, wat verlangt gij „Niets, ik ben betaald," antwoordde Jacob, terwijl hij naar het portret van Valentine en hare raoeder wees. En de hand van den grijsaard beefde, terwijl een vreemde glimlach om zijne lippen speelde, en er een traan in zijne don kere oogen blonk. „Sambre-et-Meuse," hernam Max Sterner, „ik vermoed dat uwe Jevensgeschiedenis een compleet drama is. Gij zijt niet, wat gij schijnt te zijn. Het is niet goed van mij, zoo gemeenzaam met u te spreken, maar dat komt door de vriendschap, die ik voor u koester. Uwe ontroering gaat mij aan het hart. Waarom zijt gij zoo bewogen Ik weet het niet, en ik zal u ook niet naar geheimen vragen; dat hebben wij afgesproken. Maar als ik u ooit eens van dienst kan zijn, dan kunt gij op mij rekenen." „Ik dank u," antwoordde Jacob, terwijl hij de hand drukte, die de schilder hem toestak. „Alles wat ik nu wensch is, dat ik hier mag blijven, als deze dames komen. Beloof mij dat." „Dat is een moeilijk geval," zeide de kunstenaar, „want de prinses wil alleen in mijn atelier komen, onder voorwaarde, dat er niemand is." „Ik ben niemand," antwoordde Sambre-et-Meuse nederig. „En bovendien zal ik daar in de schaduw blijven." „Belooft gij mij dat „Ja-" „Haast u dan. Er is gebeld." Jacob trok zich in een hoek terug, waar hij bijna geheel achter gordijnen en schildersezels verborgen was. Een bediende, die de deur opende, kondigde aan „Mevrouw de prinses Lubanoff." Zij kwam binnen in een fluweelen kleed gehuld, dat van diamanten schitterde. Het was eéne gróote, zeer schoone en indrukwekkende dame. Valentine volgde haar moeder in het atelier. Hét toilet van de dochter bestond slechts uit een eenvoudige wit zijden japon. Zij droeg een witte bloem in het haar. Toen Jacob de prinses zag, werd er op zijn gelaat eene uit drukking van toorn zichtbaar, maar zoodra als zijn oog ©p. het jonge meisje viel, maakte die uitdrukking voor eene van be wondering plaats. Ondertusschen zeide de prinses, eenigszins uit de hoogte, tot den schilder: „Max Sterner, gij moet wel zeer geacht zijn, dat wij zelf in uw atelier gaan, vooral na uwe weigering om het portret in huis te maken; maar als de berg niet naai? Moham- med wil komen, dan moet „Wees zoo goed mij te verontschuldigen, prinses» Het was mij, ik herhaal het, onmogelijk om mijn groote schilderij te ver laten. „Ah, het meesterstuk Belisarius. Hebt gij er veel aan gewerkt Nadert het zijne voltooiing Kom, laat ik het eens nauwkeurig gaan beschouwen." De prinses naderde de schilderij. Zij zette haar lorgnet op en bekeek het met een glimlach op de lippen. „Ja, waarlijk," zeide zij. „De voornaamste persoon is afge werkt. Eene prachtige kop. Maar het is zonderling, het schijnt mij toe, dat ik dit gelaat meer gezien heb. Kijk eens, Valentine, kennen wij niet iemand, die op dezen Belisarius gelijkt?" Toen het jonge meisje de schilderij beschouwde, begon zij te beven, alsof zij zich dit gezicht herinnerde. „Ik weet het niet," stamelde zij. De prinses stelde zich met dit antwoord tevreden. Misschien ook was zij verlangend, zich van eene onaangename herinnering te ontdoen, die haar heerlijke kalmte kwam verstoren. „Laten wij onze houding aannemen," zeide zij, terwijl zij in den armstoel ging zitten, dien de schilder had klaargezet.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1