POLITIEK OVERZICHT. commissie het college van B. en W. bijsta. In eene bij de voordracht behoorende conceptverordening wordt voorgesteld de commissie te doen bestaan, behalve uit een der leden van het dagelijksch bestuur, daartoe door dat college aan gewezen, als voorzitter, uit vier leden. Esaniens in devrije enor- de oefeningen der gymnastiek te Am sterdam toegelaten de heeren K. Oos terhout te Zuid-Scharwoude, J. C, Her- reberg te Amsterdam, A. H. Bijleveld te Tessel, L. P. Vogelenzang en H. Topzand te Alkmaar, J. Bakker te Zaandam, C. Bakker te Nieuweramstel en R. van de Pol te Hilversum Te 'sHage: geëx. 12 mann. cand. afgewezen 5 toegelaten 7, te weten de heerenG. L. Hofsteenge te Leiden, A. van den Heuvel te Oud-Beierland, P. Quariel te Westmaes, H. G. Martin te Leiden, J. Lokker te Zoeterwoude, J. J. Knierim te 's Ha ge en A. van Zuuren te Dirksland. Dat de welgezinde en ver standige arbeiders met het onbekookt optreden van mr. Treub, den radicaal, heel weinig ophebben, blijkt ten duide lijkste uit een ingezonden stuk in het Handelsbladwaarin J. de Keyzer, een der werklieden van de Amsterdamsche gasfabriek en president der ziekenver- eeniging opmerkt „Als mr. Treub zegt, dat onze di récteur tweedracht zaait, omdat hij Vervaer gestraft heeft en ons steunt, en dat die steun voor hun geen waarde heeft, dan zeg ik: hij, die zooveel als de oproermakers steunt en de rustigen „varkens" laat noemen, is onze vriend niétzijn daden hebben voor ons soort van werklui minder dankens waarde". Uit Amsterdam wordt van 9 November gemeldGisterenochtend vroeg is naar het kerkhof „Zorgvlied" aan den Amstel het lijk van mevrouw Amalia Carré-Salomonska overgebracht. Zaterdagavond ruim 8 uur was het aan het station van de Staatsspoor, Wees perpoort, van Hannover aangekomen, en in groote stilte geschiedde gisteren ochtend de teraardebestelling, alléén in tegenwoordigheid van den heer Maxi- miliaan Carré, als vertegenwoordiger van de familie Carré, en van zeer enkele vrienden, onder welke de rechts geleerde raadsman van den heer O, Carré, mr. W. K. van der Breggen. De laatste hield, toen de kist, die met vele fraaie kransen versierd was, in de groeve was nedergelaten, eene rede en voegde aan de vele kransen eene toe. Uit De Rijp wordt van 7 Nov. gemeld: Heden herdacht de heer S. Appel zijn 40-jarigen diensttijd in deze gemeente. Gedurende 29 jaren toch was hij als secretaris en n jaren als burge meester werkzaam. In eene buitengewone raadsvergadering werd hem door den oudsten wethouder namens de gemeente dun'' ën uüiue gcufav.11 Lévens weru hem een portret van H. M. de Koningin aangeboden. Het rijper fanfarekorps bracht den burgemeester eene serenade. Te Helder is Zondag brand ontstaan in het verkooplokaal van den heer M. P. Polak, aan den Kanaalweg. Het geheele gebouw, van hout opgetrok ken, is met een aanzienlijken voorraad galanteriën en luxe-artikelen, die daar in den loop dezer week zouden worden verkocht, door de vlammen verteerd. Ook een belendende timmerloods van den heer K. Zeeman brandde tot den grond af. De oorzaak van den brand is onbekend. Naar wij vernemen, waren de verbrande gebouwen wel, de luxe artikelen niet verzekerd. Zaterdagavond is de locaal- trein van Medemblik naar Hoorn ont spoord. Bij het binnenstoomen in het station Medemblik raakten de twee wa gens achter de machine op een ander spoor, doordien de wagens door eene onbekende oorzaak van de machine afgerukt werden. Zij vielen om, maar gelukkig kwamen er geen verdere on-1 gelukken bij voor. De dienst kon niet eerder hervat worden dan tegen 10 uur, zoodat de verdere aansluitingen dien dag gemist werden. Te Enkhuizen reed Vrijdag een rijtuig, waarin zes personen ge zeten waren, op den Noorderdijk bij den vuurtoren, toen het paard schrikte en met den wagen van den hoogen zeedijk stortte. Van den eigenaar van paard en rij tuig, W. Hovenier, werd een arm zwaar gekneusd; zekere De Jong bekwam ernstige kwetsuren aan de borsthij is voortdurend buiten kennis. De overigen waren in tijds van het rijtuig gesprongen. Door de politie te Delft zijn in beslaggenomen twee valsche guldens, dragende beide den beeldenaar van Koning Willem II en het jaartal 1848. Het randschrift „God zij met ons" ontbreekt bij beide. Maandagavond 6 uur iste Schiedam de branderij van den heer M. J. Wouterlood aan de Willemskade in korten tijd geheel uitgebrand. De brand weer slaagde er in een belendend pand, dat reeds eenige schade bekomen had, te behouden. Schipper D. Roeleveld, voe rende De Minnekes en Daniel, in Vlaardingen binnen, heeft procesverbaal doen opmaken, dat een kotter van Lo westoft, door roekelooze onvoorzichtig heid en gebrek aan uitkijk, in zijne haringnetten is gevaren en daaraan eene zeer belangrijke schade toebracht. De zaak is in handen van den waterschout te Scheveningen. Uit Arnhem meldt men: De conducteur der brievenmalen van de Ooster-stoomtram J. Vonk is Dinsdag avond te 11.34, van Arnhem komende, van het balkon van het eerste rijtuig gevallen. Hij werd zwaar gekwetst aan het hoofd. Zijn toestand is hoogst be denkelijk. Men schrijft uit 'sHerto- genboseh De voormalige hoofdagent van politie Van Lieshout, aan wien door de com missaris van politie, tevens marktmeester, het beheer der opgehaalde marktgelden pleegde te worden toevertrouwd, alvo rens zij bij den gemeente ontvanger werden gestort, is Zaterdagavond te Eindhoven, waar hij thans woont, ge arresteerd en naar de gevangenis te 's Bosch overgebracht. Zaterdag- en Zondagavond zijn tame lijk rustig voorbijgegaan. Voor het geval dat op volgende dagen de orde wordt gestoord, zal waarschijnlijk de cavalerie handelend optreden. In verband met den op 2 dezer plaats gehad hebbende brand te Streefkerk zijn Zaterdag door den rechter van instructie verschillende personen ge hoord, alsook de eigenaar, tevens bewo ner van liet afgebrande pand. Dóór den rijksontvanger te Nieuw-Buinen is een gulden in beslag genomen, de beeltenis van Willem II en het jaartal 1848 dragende en welke bij onderzoek gebleken Is van lood te zijn vervaardigd en dus valsch. De dienstbode van den timmerman Wildeboer, te Appingedam, ging dezer dagen naar den molenaar Nienhuis met de boodschap, dat haar meester eene koe had gekocht en nu gaarne r 25 van hem ter leen wilde hebben. Nienhuis gelooft de dienstbode en stelt haar het geld ter hand. 's Avonds reeds blijkt, dat Wildeboer haar niet naar den molenaar had gezon den; deze laatste is door de sluwe dienstbode opgelicht. Met het geld heeft zij een mantel, hoed, mof enz. gekocht en is daarop met den trein naar Groningen vertrokken. Uit N i e u w-L eusen meldt men van 6 November Hedenavond bevonden zich de ar beider G. V. en zijne dochter op de kar van bakker Stolte. Terwijl deze voor het doen van zaken van de kar gegaan was, liep het paard achteruit en geraakte met beide eerstgenoemde per sonen in de Dedemsvaart. Hoewel dadelijk hulp aanwezig was, mocht het wel bij de dochter, maarniet bij den vader gelukken het bewustzijn weer op te wekken. V r ij d a g j. 1. werd te Gronin gen een koopman, wonende aan het Damsterdiep, de dupe van een brutalen dief. Op klaarlichten dag werd van den schoorsteenmantel op zijn kantoor, dat een oogenblik onbeheerd was gelaten, eene bronzen pendule met barometer ontvreemd. Korten tijd nadat hij den diefstal had ontdekt, gaf hij hiervan kennis aan de gemeente-politie, die nog denzelfden dag het gestolen voorwerp in de bank van leening, waar het reeds was beleend, terugvond. Het onderzoek werd nu voortgezet en wel met succes, want reeds spoedig daarna werd de dader, zekere J. B., verblijf houdende in een woonschipje te Vierverlaten, gearresteerd. Vermel ding verdient nog, dat de politie met deze arrestatie eene goede vangst deed, want bij een verder onderzoek bleek, dat de dief reeds 18 jaren voor ver schillende misdrijven in de gevangenis had doorgebracht Proces verbaal werd natuurlijk ook nu wederom tegen hem opgemaakt. Dezer dagen konden de voorbijgangers aan het raam van den portier der rijks gevangenis te Leeuwar den een bordje zien, waarop „kamers te huurDit opschrift beteekende, dat genoemde beambte van de localiteit, hem ter bewoning afgtstaan, een deel wenschte te verhuren. Het publiek achtte het opschrift vatbaar voor eene uitleg ging van wijdere strekking De O u d e b i 1 d e z ij 1 (Fr.) i zékere F. D in zijne woning in hechtenis genomen en, beschuldigd van ontvoering van een minderjarig meisje, naar de gevangenis te Leeuwarden overgebracht. Ofschoon gehuwd en vader van volwassen kinderen, was hij in dit voorjaar heimelijk met een ruim 2ojarige schoone vertrok ken, met bestemming naar Amerika. De reis werd gemaakt tot Liverpool, waar beiden berouw schenen te gevoelen over hunne daad, zoodat zij weldra te Am sterdam terug waren. Het meisje keerde terug naar hare woning, doch D., die de lucht kreeg dat de justitie zich met de zaak bemoeide, ging naar het buiten land. Thans was hij teruggekeerd en had zich nog slechts één dag in zijne woning schuil gehoudentoen de stei ke arm zich van hem meester maakte. De persoon, die te Haaren en omstreken verscheidene vrouwen aan randde en eene vermoordde, is te Aken gevat. H. Viotla, brengt 3 Dec. ten gehoore Berlioz' „Roméo et Juliette" enBruck- ners" Te Deum." De heer D Burger, te Amersfoort overleden, laat een aantal pennevruch- ten na, die getuigen van 's mans werk kracht en wetenschappelijken zin. Vooral onderwerpen van wijsgeerigen aard trok ken hem aan en op dit gebied heeft hij het meeste gearbeid. Om van school boeken en dergelijken niet te spreken, noemen wij van 's mans vertalingen Plato's Phaedo (1S4.6), Theaetetus (18+7) en Republiek (>849), vertalingen met opmerkingen en kritische aanmerkingen. Verder: „Homeras, Plato, Spinoza" (i860); „Alcibiades, Franciscus van Assïsi, Heinrich Zschokke, als typen van drie tijdperken voorgesteld" (1864) „Redelijk geloof" (1870); „De mensch en zijn bestemming, volgens de uitkom sten der ervaringswetenschap" (1875); „Kant's wijsbegeerte, kortelijk verklaard" (1S81), enz. enz. Dionijs Burger was den 4«n Februari 1820 te Rotterdam geboren, en was achtereenvolgens privaat-docent te Am sterdam, conrector te I foesburg en rec tor te Amersfoort, welke betrekking hij tot 1866 waarnam. (Spcil.) 45 't honderd, kl. schol 2 per mandje, schar ƒ1,25 P« mand en haring 2 4 2,10 per tal. Tessel, 8 November. Door de gar- nalenvisschers werden in de afgeloopen week dagelijks twee drie maanden per schuit gevangen. De garnalen werden gekocht en daarna naar Huil en Londen ter markt ge zonden. Met de vangst van paling ging het zeer zuinigde prijs van paling was van 20 tot 65 ct. per kg. Eene hoeveelheid alikruiken werd uit gevoerd naar Belgie en ook naar En geland; de prijs was 2 tot ƒ2,50 per H.L. De Noordzeevisschers konden van 40 tot 75 per schuit besommen. Voor de rookerijen werden flinke hoeveelheden scharren aangevoerd prijs was 50 ct. ƒ1,25 Pet mand. Letteren en Kunst. De bekende schrijver de heer M. A. Perk, te Amsterdam, is bevorderd tot commandeur der Eikekroon. Te Rome zal in deze maand de eerste volledige vertaling in het itali- aansch van Poe's werken verschijnen. De uitgaaf wordt beredderd door de Nationale Bibliotheek Victor Mmanuel. Te Breslau heeft een nieuw his torisch tooneelstuk van Felix Dahn veel bijval gevonden. Het heet Deutsche Treue en behan lelt de vereeniging der Leger en Vloot. De detacheering van den ie luit. jhr. J. L. Mock bij het depot escadron 2i reg. huzaren te Haarlem is voor on bepaalden tijd verlengd. Aan den ie luit. A G baron van Oldeneel is wegens ziekte een verlof van 2 maanden toe gestaan. Naar wij vernemen, is reeds vóór eenige maanden aan boord van ver scheidene oorlogsschepen van Hr. Ms. vloot, alsmede van eenige koopvaardij- /stoomers, een nieuw type van kompas rozen, naar de vinding van dr. P. J. Kaiser te Leiden, ter beproeving ge geven, en zijn de uitkomsten die men verkregen heeft hoogst bevredigend. Boven de reeds bekende lichte kom pasrozen bieden zij voordeelen aan, die de veiligheid der schepen op zee ver- grooten, voornamelijk door hun be trekkelijk aanzienlijk richtend vermogen, waardoor het juist aangeven van het magnetisch noorden onder zeer ver zwarende omstandigheden verzekerd is. Het eigenaardige van de roos bestaat in de constructie, die toelaat, bij een gering totaal gewicht, haar bedoeld aan zienlijk richtend vermogen te geven, hetgeen bij de bestaande lichte kom pasrozen niet het geval is, zoodat deze niet altijd de juiste richting aannemen. De rozen hebben een aangenaam voorkomen, zijn stevig van samenstel ling en kunnen jaren achtereen dienst doen. De prijs der rozen is laag, en zij kunnen op verlangen zoodanig ge maakt en gemagnetiseerd worden, dat groote (juadrantale afwijkingen aan boord vernietigd kunnen worden op de bekende wijze, zonder dat daardoor sextantale, octantale en decantale af wijkingen van beteekenis ontstaan. Het vermoeden ligt voor de hand, dat dit type van kompasrozen bij de meeste zeevarenden bijval zal vinden. De beurs te Berlijn was Maandag een weinig rustiger. De Zondag heeft aan de bedreigde firma's gelegenheid gegeven naar hulp om te zien. Ofschoon de dwaasste geruchten rondliepen over nieuwe zelfmoorden en rampen, werd er niets daarvan bevestigd en ging de terugbetaling bij de onderscheidene kleinere kantoren geregeld haar gang. Intusschen bestaat er vrees dat de crisis nog niet voorbij is. De Vossische Zeitung jammert in een hoofdartikel over de misdadige weelde, welke inde laatste jaren in sommige kringen heerschte. Geld was de maatstaf voor alle dingen geworden. Wie zich met een bescheiden inkomen behelpen moest, werd met minachting aangezien, al was hij ook nog zoo beschaafd en zijne maatschappelijke betrekking nog zoo achtenswnardig. Men mag hopen dat het nu losgebarsten onweder ten minste voor eenigen tijd de lucht zal zuiveren. De Norddeutscke Allgemeine Zeitung zegt, in antwoord op de beschuldiging van transche zijde, dat Duitschland schuld is aan de daling der russische fondsen, dat die teruggang een gevolg is van het overvoeren der fransclie markt met russische waarden. Het blad wijst verder als oorzaak der daling van den roebel op den mislukten oogst en den hongersnood in Rusland. Bet is ten eenemale ongerijmd, eenen zondebok te willen zoeken voor de financieele moeilijkheden van Rusland. Rusland zou zijne eigen belangen benadeelen, als het geloof schonk aan de tegen Duitschland gerichte lasteringen. Volgens de Norddeutsche Algemeine Zeitung heeft de goeverneur van Dmitsch Oost-Afrika bevel ontvangen, em den dagbladcorrespondent Eugen Wolff het verdere verblijf in het onder Duitschlands bescherming staande land te verbieden. De tijdingen van genoemden correspon dent zijn deels onwaar, deels van eene strekking, geschikt om aan het gezag van den goeverneur afbreuk te doen. De uit duitsch Oost Afrika gebannen corresponnent Eugen Wolff leverde aan het Berliner lageblatt dikwijls belang rijke berichten en was bij gewichtige gebeurtenissen niet zelden met zijne telegrammen de ambtelijke mededeelin- geri vóór. Hij was vroeger een mede reiziger van Wissmann en is met dezen nog altijd bevriend. Zijne verbanning en de gronden daarvoor opgegeven* maken een zonderlingen indruk en zullen van menigen kant scherp afgekeurd VISSCHERIJ. Enkhuizen, 8 November. Gedu rende de vorige week werd alhier aan- duitsche stammen door Hendrik I;!gevoerd 5900 kg. bot, prijs 20 c. per Possart speelt voor Hertog Arnout van j kg. 104 tal (één tal is 200 stuks) Zuid-worden. Beieren. jzeeharing, prijs ƒ2,75 3 per tal en! Aan 'het banket bij de huldiging van Le Crime d'une mère, door Busnach 710 kg. paling, prijs 60 a 90 c. per kg.i den lord-raayor te Londen, zeide lord uit een roman van Aubert getrokken,! N i e uw e d i e p, 8 November. Gisteren Salisbuiy, dat er niet de kleinste zwarte heeft in het Parijsche Chdteau-d'Eauavond werden hier door 25 korders en j stip aan den horizont is te zien, die weinig bijval gevonden. beugers nog 10 tot 40 groote, 20 tot 50 j vrees voor den -vrede zou kunnen in- Parodi zegt dat hij de rol vanjuana|kl. tongen, 5 tot 15 roggen, 10 tot 30 boezemen. De engelsche politiek in reeds aan mile. Dudlay heeft beloofd, j schelv., 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 zoodat, indien Sarah Bernhardt die wil 1 tot 2 manden schar, en door trekkers vervullen, zij zich met mile. Dudlay zou 270 tal haring aangevoerdgr. tong moeten verstaan. 1 Egypte zal niet dê minste verandering ondergaan. Engeland zal de ondernomen taak niet in den steek laten. Het heeft gold 40 h 55 cent, kleine id. 20 cent, j groote offers gebracht om Egypte te Excelsior te Amsterdam, directeurrog fik ƒ1,10 per stuk, schelv. ƒ40 redden en wij kunnen niet toelaten dat zij noemde hem zoo, omdat hij haar zijne dochter noemde. Vooral in dezen tijd, was zij de getrouwe gezellin van den ouden hetman, Zij luisterde geduldig naar het verhaal van de veldslagen, die hij had bijgewoond, las hem voor en vertelde hem van hare werken van lietdadigheid. Hij was gelukkig, als Valentine bij hem was. Nauwelijks had zij zich verwijderd of hij werd «eer treurig en somber. In deze gemoedgesteldheid vinden wij op het oogenblik den prins Lubanoff. Valentine was nog niet tehuis en werd met ongeduld door haar stiefvader verwacht. Om de zwakke oogen van den grijsaard te ontzien, zijn de gordijnen bijna geheel voor de ramen dichtgetrokken en laten slechts een flauw licht door; de hoeken van de ruime zaal zijn daar door in duisternis gehuld. De meubels zijn van eikenhout, dat door den tijd geheel zwart is geworden. Hier en daar ziet men wapens, kleederdrachten en schilderijen, die het vaderland in herinnering brengen. In een grooten leuningstoel, van russisch leder, zit de prins; zijne sprekende trekken, kaal, hoog voorhoofd, lange bakkebaar den, lang haar en zijne zware, grijze wenkbrauwen, kortom, alles in hem doet aan het slavische ras denken. De familie Lubanoff is ook van poolsche afkomst. Indien zijne blauwe oogen, die eene onbestemde uitdrukking hebben, niet open waren geweest, dan zou men gezegd hebben, dat hij sliep, zoo onbeweeglijk zat hij daar in zijn stoel. Maar toen hij een klok in de stad hoorde slaan, hief hij zijn hoofd op en vroeg kortaf; „Ivanowitch, hoe laat is het?" Van uit den meest verwijderden hoek antwoordde hem eene stem „Vijf uur, meester." „Kom hier, ik wil wat loopen. Kom 1" Dadelijk snelt de bediende toe en helpt zijn meester opstaan. Het is ook een grijsaard, een oud soldaat. Zijn gelaat drukt meer uit, dan alleen slaalsche onderdanigheid, men kan er ge hechtheid aan zijn meester op lezen. De prins staat op den schouder van Ivanowitch geleund. Zij zijn even groot, bijna zes voet lang. Na een kort stilzwijgen waagt de bediende het, het eerst te spreken. „Meester, wilt gij niet wat loopen „Wat, loopen?" bromde de oude hetman, „in mijne kamer, tusschen vier muren loopen, als een beer in zijne gevangenis? Gij zijt gelukkig, want gij zijt veel vrijer dan uw meester, gij kunt van het licht en de zon genieten." „Vergun mg toch u...." „Zwijg. Geef mij mijn Btok, dan kunnen wij loopen." Het tweetal stelde zich in bewegiDg en weldra hoorde men het geluid van het houten been, dat jwaar op den vloer neer kwam. Toen volgden er pijnlijke zuehten en uitroepen van toorn: „Ik kan niet meerl Ik zou nog liever dood willen zijn, dan zoo te leven 1 Zwijg, zeg ik jeDuizend bommen en granaten 1" En vele russische en poolsche vloeken volgden elkander snel op en alles rinkelde in de kamer, door de hevigheid, waarmede de stok op den vloer werd gezet, totdat de prins uitgeput van vermoeidheid, in zijn leunstoel terugviel. Op ditzelfde oogenblik werd de deur geopend en Valentine trad binnen. „Daar komt zij eindelijk," riep de grijsaard uit. „Zijt gij het, mijn kind, mijn lieveling?" Een plotselinge ommekeer greep bij den prins plaats. Hij ge voelde geen pijn meer en zijn toorn was verdwenen. Zijn gelaat helderde op. Hij kreeg tranen van vreugde in de oogen en glimlachte. Het jonge meisje snelde naar haar vader toe en kuste hem. Om haar nog meer te bedanken en zijne blijdschap nog beter te kennen te geven, gebruikte gij de liefste, teederste woorden van zijn land, die hij uit zijn jeugd kende. „O, doutchenneka mala, doutchenneka maia, mijn beste vriendin Ivanowitch kon een uitroep van blijdschap niet onderdrukken. „Hoerahoera 1 de meester heeft zijn ouden bediende niet meer noodig." „Ga heen!" zeide de meester kortaf. Maar om deze norschheid weer goed te maken, zocht hij eenige goudstukken, en terwijl hij ze op het kleed wierp, zeide hij op zachteren toon „Raap ze op. Maar raap ze dan teeh op, oudje." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2