BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. is naar Arasterdam vertrokken, waarheen ook de beide vaartuigen, magazijn- en logementschepen en verder materieel zijn getransporteerd. Men meldt uit Zand voort van 12 November Het beroepen van predikanten en het benoemen van ouderlingen en diakenen, is bij de Ned. Herv. Gemeente te Zand- voort weder voor tien jaren opgedragen aan dai kerkeraad. De betrekkelijke stemming had heden plaats. Lattersn en Kunst* In de volgende maand zal de tooneel- speler Bamberg zijn vijf-en-zeventigsten verjaardag vieren en tegelijk den dag herdenken, waarop hij 65 jaren geleden voor het eerst op de planken kwam. De heeren Taco H. De Beer, H, Th. Boelen, Justus van Maurik Jr., M. B. Mendes da Costa, M. Merens, W. G„ Nieuwenkamp, VV. Sturapff en S. Bou berg Wilson, te Amsterdam, hebben zich tot een comité vereenigd om dezen feestavond op *e luisteren. De heer L M. Smith is op zijn verzoek door de Kon. Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel ontslagen en met 1 Dec. weder geëngageerd aan het Salon des Variétés De italiaansche dichter Giacosa is naar Chicago vertrokken om Sarah Bernhardt bij te staan bij de instudeering van zijn in het fransch vertaald drama La Dame de Chaillant, Het stuk is onlangs voor het eerst vertoond te Milaan. Uit 'sHage wordt gemeld: Bij besluit van de Koningin-Weduwe- Regentes, d d. 28 October, is de jaar wedde van den hoofdcommissaris en van de commissarissen der Ie en lie Afdee ling alhier, ingevolge het genomen Raadsbesluit in den loop van dit jaar, opnieuw geregeld en vastgesteld voor den eersten titularis op 4250 en voor de beide anderen op 3250. De benoeming van eenen derden commissaris van politie in deze gemeente, waartoe mede besloten is, kan nu weldra tegemoet gezien worden. OFFICIEELE BËftBCUTËft. Bij kon. besl. van n Nov. is aan den heer J. F. W. Conrad, te 's Hage, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der 2e klasse van de Kroonorde van Pruisen, hem geschonken door Z. M. den Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen. Ingevolge kon. besl. van 11 Nov. wordt de kapitein-luitenant ter zee A. G. Ellis, met den in Januari a. s. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. monitor Cerberus, en het bevel van dien monitor alsdan opgedragen aan den kapitein-luitenant C. Hoffmann. In de Stct. van den 131 dezer is opgenomen een kon. besluit van den 26a October jl., regelende den tijd, ge durende welken de militieplichtigen, voor de lichting van 1892 bij de onder scheidene korpsen van het leger in te lijven, tot eerste oefening onder de wapenen zullen worden gehouden, en behelzende de voorwaarden waaraan moet worden voldaan, om verminde ring van den vastgestelden tijd (tot 9 maanden, 5 maanden, enz.) te kunnen verkrijgen. Tevens worden de nadere bepalingen openbaar gemaakt, door den minister van Oorlog ter uitvoering van bedoeld kon. besluit vastgesteld. De minister van Binnen landsche Zaken, de heer Tak van Poort vliet, begaf zich Donderdag, vergezeld van den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. Van Eyk, over Ede naar Wageningen, tot het brengen van een bezoek aau 's rijks Landbouwschool. Ook de heer Schimmelpen- ninck van der Oye heeft bij de behande ling der militaire noodwet in de atdee- ling der Kamer eene nota ingediend. De Standaard meldt, dat de centrale anti-rev. kiesvereeniging in het district Gouda mr. D. P. D. Fabius heeft gecandideerd voor de vacature Boogaerdt, maar dat de heer Fabius voor de candidatuur heeft bedankt Op 20 dezer zullen te 'sHage gedelegeerden van de Hoil. spoor, der Centraal spoor, der Noord- Brab.- Duitsche Maatschappij en der Expl. Maatij, met den raad van toezicht op de spoorwegdiensten bijeenkomen, ten einde over verschillende punten nader van gedachten te wisselen, in zake de herziening van binnenlandsche ijl- en vrachtgoederen-tarieven, om in te voeren op 1 Januari a. s. Door den directeur-gene raal der Staatsspoorwegmaatschappij is bepaald, dat aan geen enkelen der stations-chefs meer vergunning mag worden verleend tot het aannemen van een agentschap in steenkolen. Wij vernemen dat de o in geving van het koninklijk buitenverblijf „Oranje-Nassau's Oord" in het volgend voorjaar een verandering zal ondergaan. Den pachter van de boerderij gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het lustslot, is de pacht tegen dien tijd reeds opgezegd. Het plan moet zijn de plantsoenen uit te breiden en bosch aan te leggen op de plaats, waar thans de pachthoeve staat en bouwakkers zijn gelegen. NijmCt.) Te Amsterdam is een voordracht ter visie gelegd, waarbij B. en W. gunstig adviseeren op het verzoek van het bestuur der Maatij. voor den werkenden stand om eene verhooging der aan de Maatij toege kende subsidie met ƒ800, ten behoeve har er i® ambachtsschool. Uit de toe lichting blijkt, dat de uitgaven onge veer j 2000 hooger zijn dan waarop men in Juli jl., toen de aanvrage om verhooging van het subsidie is gedaan en welke tot een bedrag van f3174 werd toegestaan, heeft kunnen rekenen. Was toch het getal leerlingen der avond school, gedurende den cursus 1889/90, 87, en gedurende den cursus 1890/91, 125, bij de inschrijving voor den cursus 1891/92, in October jl., hebben zich 325 leerlingen aangemeld. Daardoor is het noodig geworden nog een leeraar in het schilderen, drie leeraars in het constructie-teekenen en een leeraar in het ornament teekenen aan te stellen, terwijl gelden noodig zij 11 tot aanschaffing van verschillende artikelen, zooals passerdoozen, papier, potloodteekentafelsteekenborden, enz., en bovendien voor meerdere ver lichting moet gezorgd worden. Van de buitengewone uitgaven, ten bedrage van 2000, moeten worden afgetrokken f 400 wegens meer te be talen schoolgeluen, zoodat het vermoe delijk tekort f 1600 blijft. De Maatij. kan daarin slechts voor de helft tegemoet komen, en verzoekt dat de andere helft ad fS00 voor rekening der gemeente worde genomen. Aan dr. P. F. van Hamel Roos te Amsterdam is wegens de redactie en uitgave der Revue internationale des falsificatioJis door de jury der inter nationale hygiënische voedings-tentoon stelling te Weenen het eere-diploma, en op de hygiënische tentoonstelling te Spa de gouden medaille toegekend. Bij de politie te Amsterd werd aangifte gedaan, dat van 6 op 7 dezer in het Amstel-Hótel heeft gelo geerd een heer onder den naam van Comte de Ceilleire, „attaché d'ambas sade Paris," die, na daar oplichterij tot een bedrag van 125 te hebben ge pleegd, spoorloos is verdwenen. Tevens moet hij getracht hebben een chèque af te geven aan de Amsterdam- sche Bank op het „Crédit Lyonnais," waar hij, naar het onderzoek gebleken is, niet bekend was. Ook moet hij een juwelier aan de Heerengracht voor ju- weelen hebben opgelicht. {Tijd) Men leest in het F ad.: Tot de slachtoffers van den jongsten storm te 'sHage behoort een boom, bij oud en jong bekend. De eeuwenoude beuk sedert tal van jaren gestut die de noordwestelijke zijde van het Malieveld sierde. Bij geen benadering is het aantal grenadiers en jagers op te geven, dat onder zijn lommer heeft gerust. Ook verder in het Bosch is nogal schade aangericht. Tusschen de vijvers heeft een beuk een eik middendoor ge slagen. Evenzoo viel een rijzige beuk in een der lanen bij den tweeden vijver, terwijl een eind verder een fraaie eik is neergestort. In een der vijvers, bij het Kerkepad, dreef de kruin van een grooten boom. Het ongeval bij Delft met trein 31, van den Haag naar Rotterdam, waarvan in ons vorig nummer melding werd gemaakt, liep niet geheel zonder persoonlijke ongevallen af. Een der reizigers, die het hoofd buiten het por tier stak, werd een der oogen uitgerukt door een telegraafdraad. Dinsdagnamiddag verloor aan den Goudschen Weg te Rotterdam eene dame, bij het uithalen van haren zakdoek, hare portemonnaie, waarin zich een bedrag van f 400 bevond, even te voren ontvangen. Een man raapte de portemonnaie op en ging er mede op den loop. De dame heeft aan gifte gedaan bij de politie. De houten heining op het terrein der remise van de Rotterdam - sche tram op den Oostzeedijk waaide Woensdag omver, waardoor mevrouw Van S. te Kralingen, die daar passeer de, werd getroffen en erg gekwetst. Aan de spoorlijn Leiden- Utrecht is onder Hazerswoude het lijk gevonden van een man, die voornemens was zijne familie te bezoeken en daartoe langs genoemden spoorweg gegaan was. Uit een geneeskundig onderzoek is ge bleken, dat de dood niet het gevolg was van aanrijden door den trein. Te Gorinchem zijn Woens dag twee kermiswagens, die tot wo ningen dienden door den storm om geworpen. In het eene voertuig werd een zuigeling, eenige weken oud, onder het beddegoed bedolven en levenloos daaronder uitgehaald. In den anderen wagen stond eene brandende kachel, waardoor brand veroorzaakt werd en de wagen geheel uitbrandde. Volgens waarneming te Utrecht kwam de hevigste windstoot Woensdag te 5% uur voor en werd daarbij een druk uitgeoefend van 99 K.G. op den vierk. meter. Te Utrecht werd een werk man aan de beenzwartfabriek buiten de Weerd, door eene omgewaaide ladder op het hoofd getroffen. Hij was onmid dellijk een lijk. Uit Nijmegen wordt aan de Arnh. Ct. gemeld: Met de glorie van onze wedrenbanen schijnt het voorgoed gedaan te zijn. Dezer dagen toch werden 6 aandeelen 4 ƒ50 ieder in de Maatschappij tot exploitatie der velocipèdebaan in open bare veiling verkocht te zamen voor. 1. Daarbij ligt de groote piardenbaan al eenige jaren geheel ongebruikt, ter wijl de stallen daarvan ook zijn ver dwenen. Slechts een paar planken aan eene schutting getuigen nog van haar vroeger vertoon. Ook de aandeelen der Maatschappij tot exploitatie van bouw terrein alhier zijn niet erg in trek. Im mers 28 aandeelen, ieder 4 f 1000 dezer Maatschappij, brachten slechts van 10 23 pet. op. n de arbeiderswoning van W. Diepstraten te Terheijden is Dinsdag, terwijl de bewoners afwezig waren, inge broken, en zijn uit een kast gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Den dader, vermoedelijk een landlooper, is men nog niet op het spoor. Te Deventer viel Donder dag morgen bij het neer laten van een zak meel een bakkersknecht, genaamd H. Th. G, oud 17 jaar, uit het zol dervenster. Hij bleef op de plaats dood. Uit Aalten wordt gemeld: Vóór een paar dagen werd uit Fries land gemeld, dat men daar in een veen vele gave grenen boomen vond; van hier kan gemeld worden dat dit in het zwarte veen onder deze gemeente plaats heeft met zware eiken stammen, alsook dennen, berken en andere houtsoor en. Alle zijn in eene oostelijke richting gevallen, terwijl men aan de andere zijde van het dorp in het zoogenaamde Witte Veen gedurig ribben en tanden van voorwereldlijke dieren vindt. Het volgende verhaal doet als een historisch feit de ronde. Wij willen het historisch karakter ervan nu daarlaten; maar dat het een duidelijken en nuttigen wenk bevat, valt niet te ontken ken. Het verhaal luidt dan Dezer dagen werd eene dame uit de groote wereld te Rotterdam een compli ment gemaakt over haar keurig met zilverwerk gevulde zilverkast en daarbij de opmerking gevoegd dat die groote voorraad zilveren vaatwerk getuigde van den rijkdom van de vrouw des huizes. „Och kom was het antwoord, „al dat zilver kost mij niets, en u kan het ook voor niets bekomen." De gasten, die bij dit gesprek tegen woordig waren, drongen zich om de gastvrouw heen, om te vernemen op welke wijze de gastvrouw, zonder dat het haar geld kostte, haar zilverkast gevuld had gekregen. „Als ik zoo ging de gastvrouw voort met nieuwejaar van een mijner leveranciers de rekening ontvang, breng ik het bedrag daarvan naar de spaarbank en laat het daar staan tot 31 December. Op dien datum laat ik het bedrag terug halen en de rekening betalen. Met alle overige rekeningen doe ik desgelijks. Van de aldus gekweekte rente koop ik mijn zilverwerk. U ziet dus, dat het mij niets kost." Is het bij dergelijke handelwijze van meergegoeden te verwonderen, dat de winkeliers klagen RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed Donderdag uitspraak in de door den Hoogen Raad naar dat college verwezen zaak van W. J. S., provisor in eene apotheek te Waalwijk, die terechtstond wegens poging tot moord door middel van vergiftiging op zijne huisvrouw ge pleegd, terzake waarvan hij veroordeeld was door het hof te 's Hertogenbosch. Het hof te 's Gravenhage overwoog ^at het niet uit wettige bewijsmiddelen de overtuiging had geput van bekl's schuld aan het hem ten laste gelegde, sprak hem derhalve daarvan vrij en beval zijne invrijheidstelling. VISSCHERIJ. Nieuwediep, n Nov. Door 3 korders werden hier heden te zamen 55 groote, 30 kl. tongen en 1 mandje kl. schol aangevoerd. Gr. tong gold 75 4 65 c., kl. tong 20 c. per stuk, kl.schol f3'5° Per mandje. Nieuwediep, 12 Nov. Heden kwam van de kordvischerij binnen de belgische sloep Helene fositie (O. 91), sch. Van Hoeke, met een partijtje tong, tarbot en kl. schol, waarvoor f85 werd besomd. Een medewerker van de Trance had een onderhoud met Ernest Eenan, die zooals onze lezers weten, generaal Bou- langers niet goed gezind was. J)e be roemde geleerde zeide het volgende over Boulanger en over het vraagstuk van vrede en oorlog: „Waarheen wilde Bonlanger Frankrijk, dat hij liefhad, voeren Tot een oorlog. En een oorlog zou thans een vreeselijke revolutie zijn, het einde der beschaving in Europa. Naast den oorlog tusschen de natiën, zouden verschrikkelijke burgeroorlogen uitbreken. Wees er van overtuigd, dat acht dagen nadat de nationale oorlog verklaard was, in Frankrijk de burger oorlog zou uitbarsten, een vreeselijk ongeluk dat het Seine departement, dat eigenlijk slechts nog éen citadel is, zou treffen. Frankrijk en Europa zouden aan de dwazen overgeleverd zijn en ten slotte vernietigd worden. Ik hoop echter dat zulk ongeluk Europa bespaard zal blijven. Hoewel ik de theoiieën der socialisten niet goedkeur, moet ik hun toch gelijk geven, als zij zeggen, men moet tot eiken prijs trachten terrein te winnen. Na vier of vijf jaren, indien de o rlog zoo lang uitblijft, zullen wij waarschijnlijk groote ontwapeningen bij wonen en zal Europa langzamerhand weer verstandig worden." In de fransche Kamer heeft Laur zijne interpellatie gehouden over de maatre gelen welke de minister van Financiën nemen zal om het terugkeeren van ünancieele crises te voorkomen. Laur viel daarbij op heftige wijze den mi nister Rouvier aan, dien hij beschuldigde van onderhands fransche staatsrente te hebben doen opkoopen. Rouvier wierp deze verontschuldiging met verontwaar diging van zich. Floquet verklaarde uitdrukkelijk, dat er aan de praatjes van Laur geen gewicht kan worden gehecht. Laur ging intusschen voort, zeggende dat de politiek van Rouvier de fransche fondsen in waarde heeft doen vermin deren, en daaraan heftige uitvallen tegen Rothschild en de Joden in het alge meen toevoegende. Rouvier verlangde ophelderingen, waarna Laur eindigde met de uitzetting van alle Joden te vragen en de ver beurdverklaring van alle buitenlandsche fondsen. Rouvier, verklarende dat er aanvallen zijn waarop men niet antwoordt, heeft ten slotte zijn financieel beleid nader verdedigd, waarna de Kamer met 431 tegen 32 stemmen besloot tot de orde van den dag over te gaan. Een groot aantal ongeveer 1000 anarchisten hebben Woensdag avond te Chicago eene bijeenkomst gehouden, om de terechtstelling der anarchisten in 1887 te gedenken Er werden heftige toespraken gehouden de zaal was ge tooid met banieren en spreuken van revolutionairen zin, terwijl de borstbeel den der terechtgestelden op de tribune stonden. Terwijl de vergadering plaats had, rukten gewapende politie agenten en soldaten de zaal binnen, en bevalen dat de amerikaansche vlag op de tribune zou worden ontplooid. Aanvankelijk ver oorzaakte hun binnentreden groote be weging de dreigende revolvers der politie brachten echter spoedig kalmte te weeg. Uit Santiago wordt aan de Times gemeld dat verscheidene garnizoenen, gezamenlijk 4000 man tellende, in op stand gekomen zijn tegen Da Fonseca, terwijl San Paulo, Minas Geraes en Las Cartilinas hen waarschijnlijk zouden steunen. Het heette dat de vloot voor Rio Grande wankelend was; eene bot sing tusschen de vloot en de garnizoenen werd waarschijnlijk geacht. De New York Herald meldt dat er In Chili eene ministerieele crisis uitge broken is, en dat er eene botsing heeft plaats gehad tusschen de Chileenen en den engelschen gezant te Santiago, die Aan den eenen kant van het vertrek was een alkoof, dat door gordijnen was afgesloten; aan den anderen kant stond een oude, eikenhouten kast, die rijk met houtsnijwerk was versierd. In het midden van de kamer bevond zich eene zware tafel op drie pooten; deze tafel was bedekt met papieren, couranten en boeken. De muren waren met een donker leeren behangsel bedekt. Aan den eenen kant versierde een afbeelding van de „Heilige Maagd" van Murillo den wand, terwijl een crucifix tegenover het bed hing. Tusschen de twee vensters zag men een groot portret, het portret van eene buitengewoon schoone, jonge vrouw, die door de goedhartige uitdrukking van haar gelaat, de oogen tot zich trok. Het was de vermoorde gravin d'Alvimare. De fraaie bronzen pendule sloeg half een. De grijsaard heeft het hoofd opgeheven; zijne oogen ontmoe ten het portret, dat door het schijnsel der kaarsen schijnt te herleven. „Arme, lieve vrouw 1" zegt hg, „het zal nu weldra 16 jaar geleden zijn. Zestien jaar! Mijn God, wanneer zullen wij einde lijk weer vereenigd worden?" Hij keek het beeld van Christus aan. Na een stilzwijgen, dat wel een gebed scheen te zijn, zeide hij„Leven waarvoor zal men leven, als men alles verloren heeft, wat men liefhad. Leef ik nog Mijne gedachten zijn altijd bij hen, die lieve vrouw en ons kind. Ik ben gelijk aan die bronzen Niobe op de pendule, die eeuwig haar geliefde be- reurt." t Hij deed eenige schreden en hield voor de schilderij stil, waar de Heilige Maagd het kind Jezus toelachte. „Een kind!" mompelde hij, „dat is de vreugde en het geluk van het leven. Wat is er aanbiddelijker en goddelijker. Verhe ven is de godsdienst, die ons voer een kind doet neerknielen." Een licht gedruisch werd buiten gehoord. „Wat kan dat wezen," zeide de graaf bij zichzelven. „Het scheen mij toe, alsof men de zijdeur sloot. Maar ik heb er alleen een sleutel van, dus het is onmogelijk." Toen verviel hij weer in diep gepeins, maar dit scheen hem nu veeleer vroolijk dan treurig te stemmen. Hij glimlachte nu. Weldra mompelde hij „Nog altijd kan ik die hoop niet laten varen. Hoe dikwijls heb ik mij niet verbeeld, dat mijn zoon mij eindelijk was terug gegeven, dat ik hem voelde naderen. En toch is het maar eene illusie, het is dwaasheid." Eensklaps werd er geklopt op het kleine deurtje, dat zich aan de zijde van de woning bevond. „Ik had mij dus niet vergist," zeide hij. „Maar wie kan er op dit uur hier nog komen?" Hij schoof de gordijnen weg en opende het venster. Dë heuvels van Chaumont teekenden zich scherp af tegen het donkerblauwe, met sterren bezaaide firmament. Voer de kleine deur stonden drie personen. „Ik ben het, Jacob," zeide een van hen. „Ik moet u dadelijk spre ken; laat ons binnen." „Ik kom dadelijk beneden," antwoordde de graaf. Hij nam de kaars en bereikte de trap, terwijl hij de deur achter zich open liet staan. Bijna dadelijk ging Martin de Eenoog vlug en zonder geraas te maken, achter de deur staan. „Ik was bijna in de gang verdwaald geraakt," mompelde hij bij zichzelven. „Waar zal ik mij nu verbergen. Wel, net als 16 jaar ge leden, achter de gordijnen va» het alkoof." Hij naderde dit, terwijl hij zoo stil als een tijger over het kleed schoof, tot hij plotseling vlak tegenover het portret van de gravin kwam te staan, dat helder verlicht werd door de kaarsen. Op dit gezicht deinsde hij verschrikt achteruit. Maar weldra herstelde hij zich weer. „Wat dom om daarvan te schrikken," zeide hij. Het is maar een portret. De dooden komen niet terug. Maar laat ik vlug handelen, want men komt de trap reeds op." Hij snelde naar het alkoof en verdween achter de gordijnen. De graaf trad weer binnen en werd op den voet gevolgd door Jacob, Pepita en Noel. Deze beide laatsten, die uit instinct zeer ontroerd en boven dien zeer verlegen waren op het zien van zulk eene ongewone weelde, bleven naast elkaar bij de deur van de kamer staan. Jacob was integendeel voortgeloopen; hij zag er bleek en ont roerd uit. Hij greep de hand van den graaf en drukte hem zenuwachtig in de zijne; hij wilde spreken maar de woorden wilden hem niet over de lippen komen. Wordt vervolgd?)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2