NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e Jaargang. Dinsdag 17 November 1891. No. 2568. A BON N EMENTSPRIJS ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummer?.0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. KoreanKleine Houtstraat No. 9, Haarlem, Telefoonnummer 121. Tan 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Gros te letter» naar plaaVeruirate. Bij Abonnenest tansienlijk ralat Abonnementen on Adrertef tiëis werden aangenomen dooï onze agenten en door allegboekhandelarei; en coorintie.->. Directeuren-Uitgevers J. O. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor iet Buitenland: Compagnie Otnérale it Fnllicité Btrangbt 0t I DAUBS f- Co., JOHJi I. JONBSSta., Ftrfl 31ii» lavlourg Montmarin. Haarlem, 16 November 1891 V ERG AD ERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag 18 Nov. 1891, des namiddags te 1 uur, Plaats van samenkomst Statenzaal, in gang Pandpoort (naast bureau Ge meente-werken) of Prinsenhof. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld, i. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Twee processen-verbaal keurmeester slachtvee 2. Voorstel B. en WW. vaststelling staat af- en overschrijving, met advies comm. v. fin.3. Idem idem schade loosstelling A. H. Kappelhof, voor af gesneden reep grond, met idem4. Id. id. te vellen boomen en houtgewas, met advies comm. Hout en plantsoenen; 5. Voorstel twee raadsleden aankoop grond Heerensingel enz.; 6. Rapport comm. verzoekschriften op adressen normale arbeidsdag en min. loon7. Adres Typografen vereeniging; 8. Voorstel B. en WW. bestrating en rioleering ge deelte van Voorzorgstraat, tusschen de Brouwersstraat en de Leidschestraat9. Id. id. adres Afdeeling Haarlem en Omstreken, van de Nederl. Mpij. tot 1 bevordering der geneeskunde, tot aan stelling van een politie arts10. Idem j id. adres Vereeniging „Volksbelang", I kostelooze toelating van onvermogenden op scholen van middelbaar en hooger onderwijs; 11. Id. id. subsidie ambacht school12. Idem id. vaststelling tarief onderstand13. Id. id. subsidie Haar- lemsche kookschool14. Id. id. ver fraaiingscommissie aanplanten groen op 1 vuilnisbelt; 15. Id. id. adres tappers j openstelling tapperijen16. Idem id. I verhooging jaarwedden van twee amb tenaren haven- en kaaigeld; 17. Idem id. meubileering en ventilatie Raadzaal; ij 18. Voordracht idem benoeming van twee I onderwijzers 3e klasse aan de kostelooze I scholen B en 1); 19. Benoeming drie I leden, commissie van toezicht op scholen ]j middelbaar onderwijs; 20. Verslag op- Izichter gasverlichting over September. Stukken van den Raad. Door de gemeenteraadsleden de heeren ij. J. Sneltjes en J. Sabelis wordt aan b den Raad voorgesteld, terug te komen 1 op 's Raads besluit van 14 Octobor, om |j aan het einde der Parklaan een school bouwen en die school !e plaatsen F} op een stuk weiland aan den Heeren- 1 singel, toebehoorende aan M. Engelen J alhier. Bovengenoemde raadsleden verkregen Ivan den eigenaar de beschikking over een hectare en het recht van koop van nóg een hectare, tegen 2.75 per M2, en stellen nu aan den Raad voor, de daar te bouwen school voor kostelooze school te bestemmen, de leerlingen uit school B. in de Spaarnwouderstraat daarheen over te brengen en de leer- ligen van de tusschenschool aan de Nassaulaan naar de tegenwoordige school B. Voordracht voor onderwijzer 3e kl. aan school B 1. J. D. Boes, En schedé; 2. S Blom, Voorschoten; 3. H. Rozenbroek, Wijk a. Zee en Duin. Voordr. voor id. aan school D 1. B. Valk, Wassenaar2. E. C. Houbolt, Sassenheim; 3. J. W. Keemink, Vlaar- dingen. B. en W. vragen een krediet van 575.voor een nieuw vloerkleed in de Raadszaal en het bepleisteren der muren, benevens 190.voor ver betering van de ventilatie in de zaal. Het Bestuur van de vereeniging ,de Ambachtsschool" te Haarlem ver zoekt aan den Raad, om het kosteloos gebruik van een gebouw voor de op te richten school en om financieelen steun. De ingezetenen droegen bij voor de oprichting der school f 1200.en als jaarlijksche contributie 900. B. en W. zijn geneigd, de stallen 5 en 6 aan de Bakenessergracht beschik baar te stellen, wanneer adressant kan bewerken, dat het Rijk afstand doet van de huur, welke het daarop heeft. Voorts stellen B. en W. voor, als bij drage in de kosten van oprichting te verleenen een som van 2200.—, be nevens een jaarlijksch subsidie van f 2500.voor den tijd van 3 jaar. In de a. s. Donderdag te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland zal ook aan de orde gesteld worden de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, in plaats van wijlen den heer M. H. Insinger. Zateidag den 21 dezer zal ter her denking van het 12%-jarig bestaan der Rijks-Normaallessen hier ter stede, eene réunie plaats hebben van de leeraren de oud leeraren, benevens van de leerlingen en oud-leerlingen, in het gymnastieklokaal van den heer J. G. Martin Jr, in de Schachelstraat. Eene Commissie uit de oud leerlin - gen, waarvan de heer J. B. A. Saeijs de voorzitter is, heelt de feestelijkheid op touw gezet. Van de tegenwoordige leeraren zijn slechts vier, van de oprichting van de school af, daaraan verbonden, t. w. de directeur de heer J. de Koek, en de drie leeraren, de heeren P. D. Graaff, A. van der Voort Azn. eri J. G. Martin Jr. Behalve uit deze heeren bestaat thans het onderwijzend personeel uit de heeren H. M. Hubregtse, R. Luyten, E. A. van Sonsbeek, F. Grabijn, H. J. Overbeek, K. K. A. Valken, F. W. Fick, en mej E. Boetje. Bovendien zijn eenige autoriteiten tot bijwoning d°r feestelijkheid uitgenoo- digd. Door het bestuur van „Kunst zij ons Doel," zijn aan de leden artistiek be werkte uitnoodigingen verzonden voor de eerste kunstbeschouwing in dit sei zoen op Woensdag a. s. Zij bevat een teekening van een markensch meisje, waarvan vooral het kopje zeer lief is. Deze teekening is van de kunstvaardige hand van onzen stadgenoot W. B. IJzerdraat, lid van genoemd college. Dinsdag, den 1711 November herdenkt de heer P. A. van 1 >et alhier, den dag waarop hij voor 50 jaren als apothe kersbediende in functie trad. Hij mag zich na zulk een ijverig en nuttig leven, nog in een goede gezond heid verheugen en kan dan ook met zelfvoldoening op zijn langdurigen werk kring terugzien. Heden waren wij in de gelegenheid, een kijkje te nemen in het Koffiehuis van den Volksbond in de Spaarnwouder straat 101, bij de Amsterdamsche poort, ~Y,'«"maa?rïag e. k. zal worden ge opend, De lokaliteit bestaat uit drie vertrek jes, die in elkander uitkomen, het voorste bestemd voor hen, die even „voor de toonbank" iels komen gebruiken, terwijl de achterkamer meer speciaal is bestemd voor diegenen, die er een oogenblik willea vertoeven, Daartusschen bevindt zich het buffet. Het koffiehuis ziet er recht net en aangenaam uit. Het behangsel, imitatie delftsch en eikenhout, maakt een fris- schen indruk, ter wij i het venster in de achterkamer door het beplakken met de zoogenaamde diaphanie een sierlijken achtergrond vormt. Voorts is de loka liteit voorzien van de noodige meubelen, gemakkelijke stoffen, geverfde houten tafeltjes, een lamp voor en achter, een klok etc. De artikelen, die er verkrijgbaar zul len worden gesteld tot zeer matigen prijs, zijnVollenhovens bier, Van Houteus Cacao, koffie, thee, melk en brood met kaas. Het Bestuur van den Volksbond, dat zich voor het toezicht op de con sumptie enz een vijftal commissarissen heeft toegevoegd, l eeft zeker een goede gedachte gehad, toen het denkbeeld rijpte om op dit punt een volkskoffie huis te vestigen. Wij hopen, dat een druk bezoek den Volksbond ten bewijze zal strekken van de sympathie, die de nieuwe inrichting verdient. Voor degenen, die in de week geen avond beschikbaar hebben om in onzen schouwburg kunstgenot te smaken, be staat verscheidene malen in het seizoen de gelegenheid om den Zondagavond hieraan te wijden. Voor een tamelijk talrijk publiek, alleen het balkon was slecht bezet, werd Zondagavond door het Nederlandsch Tooneel het tooneelspel opgevoerd, ge titeld „De onechte Zoon," naar het fransch van Alexandre Dumas fils. Daar dit boeiende tooneelstuk ook in het vorige winterseizoen ongeveer door dezelfde artisten is opgevoerd, kunnen wij zeer kort zijn in de beoordeeling. Met een woord van lof voor het spel van de heeren Clous, Schulze en den on vermoeiden Morin kunnen wij volstaan. Ook mevrouw Frenkel—Bouwmeester was als naar gewoonte uitstekend in haar rol,hoewel deze nu niet de geschiktste was, om haar in haar actie te doen uitblinken. Jammer was het, dat op de boven- rangen de stilte nu en dan wel wat te wenschen overliet. Door de firma de Haan en Zoon is weder evenals alle jaren een wand- kalender in den handel gebracht voor het jaar 1892, welke ditmaal uitmunt door fiaaie bewerking van het schild, een staaltje van fijnen kleurendruk. De Raad der gemeente Haarlemmer meer, heeft afwijzend beschikt op het adres van eenige onderwijzers aldaar, waarin om verhooging van jaarwedden werd verzocht. Bij de gehouden aanbesteding van het maken van een boerenhofstede in den Legmeerpolder waren ingekomen 19 biljetten; de hoogste bedroeg ƒ14500, de laagste, die van den heer Mierlo te Sloten, ƒ11970. Men meldt ons uit Zandvoort van 14 dezer: Hedenmiddag had alhier een oete- ningstocht plaats met de reddingboot der Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij Dit was de eerste maal, nadat aan de boot eenige verbeteringen waren aangebracht, die bleken zeer goed te zijn. Onderaan het wagenstel is o. a. een boom gemaakt, waardoor de paarden den wagen aan de zijden voorttrekken. De boot kan daardoor ongeveer 10 meter verder in zee gebracht worden. Het onlangs gebouwde magazijn der afdeeÜDg Zandvoort van de Noord- Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" is heden in gebruik gesteld. Het bevat zeer vele doelmatige voor werpen ten dienste der ziekenverpleging. Men meldt ons uit Sloten. De koffiehuishouder Jonkhart alhier vermiste den laatsten tijd geregeld kip pen, die één voor een op raadselachtige wijze verdwenen; dit raadsel werd in het laatst der vorige week opgelost, toen aan den Overtoom een bij J. werkzaam, dcch te Amsterdam woonachtig, arbei der wegens dronkenschap werd gear resteerd, bij welke arrestatie van onder de kleederen van den beschonkene een kip te voorschijn kwam Bij onderzoek bleek weldra dat dit niet de eerste ont vreemding was, door hem gepleegd. De vier personen die in het laatst der vorige week te Sloten wegens diefstal van aardappelen gearresteerd en gevan kelijk naar Amsterdam zijn overgebracht, zijn op last van den officier van justitie weder op vrije voeten gesteld. Lattersn en Kunst. Hoe Van Maurik vertaald werd. Mevrouw Ida Glogau te Schockau in Bohemen zendt ons een boekje van 74 pagina's, bevattendei°. de vertelling van Justus van Maurik Jr. „Hoe Jetje gezoend werd"z°. de vertaling van deze novelle in het Volapük door F. van Aerschot; 30. de vertaling van die vertaling in het Duitsch, het Fransch, het Engelsch en het Hongaarsch door vier verschillende personen. Mevrouw Glogau bedoelde met deze uitgaaf het bewijs te leveren, dat de kunsttaal van Sehleyer gemakkelijk door verschillende volken kan worden be grepen. Wie het gaarne weten wil, ver- neme, dat de titel van de amsterdam sche vertelling in de „kunsttaal" luidt: „Liko Jetje pakidof" Het eerste woord is niet het verleden deelwoord uit den zin. (A. R. C.) De Schutters van Sint George, het groote portret-stukfvan Frans Hals, dat men op het Stadhuis te Haarlem vindt, is, door Charles Koepping, die een plaat naar de Staalmeesters gemaakt heeft, bij Sedelmeijer te Parijs verschenen. Er worden 125 proeven van gedrukt, die door den etser geteekend worden. Daarna wordt de plaat vernield. De prijs van den afdruk is 1000 francs. Prof. Dake heeft een portret van onze jonge Koningin geétst. De afdruk ken zijn in den handel. |21) HOOFDSTUK XIII. Er zijn geen woorden, die de groote vreugde van den graaf Id'Alvimare, zijn zood, Pepita en Jacob voldoende zouden kunnen weergeven. „Andries," zeide deze laa ste, „bedaar wat, pas op. De vreugde [zou u kunnen dooden." De grijsaard had inderdaad gewankeld, hij viel weer in zijn [stoel terug, maar hield nog steeds den zoon, dien hij eindelijk |had weergevonden, in zijne armen geklemd, zijn lieve en knappe George, George d'Alvimare, die nu voor hem geknield lag en [zijne liefkozingen onstuimig beantwoordde. „O," stamelde de gelukkige vader, „dit oogenblik vergoedt pal het leed, dat ik in 16 jaar ondervonden heb. De goede God j'heeft mij mijn kind teruggegeven en door een tweede Wonder |'heeft hij gewild, dat hij mij zijn vader noemt. Ja, ja, George j zeg nog eers „vader" tot mij. Nog eens, altijd. O, Jacob, hoe za1 i;ik u ooit mijne dankbaarheid voldoende kunnen toonen Zeide* Igij zooeven niet, dat de sëhok mij wel den dood t>u kunnen {••doen sterven O, mijfir öod, wat gebeurt er me.- u>ij; mijne oogen worden beneveld, mijn hart staat stil, ik stik." De grijsaard had het bewustzijn verloren: Door de goede zorgen van Jacob en Pepita, kreeg hij het gelukkig weldra terug. Hij opende dé oogen en zocht zijn zoon. „Dezen keer heb ik dus niet gedroomd," zeide hij. „Maar als de dood mij overvallen had, dan.... Ik heb God zoo vaak ge beden mij u te doen 'weerzien en omhelzen, en dan te moeten sterven. Als hij mijn wensch nu eens verhoorde vóór ik u als mijn erfgenaam heb kunnen erkennen en u mijn nalatenschap verze kerd heb. O, ik herinner mij nu het testament. Het is bij den notaris. Jacob, Jacob, ga Jean Baptiste wekken 1 hij slaapt op de kamer hierboven. Ga spoedig, ik smeek het u." Jacob voldeed aan dit verzoek en ging hem. Noël, of liever George, was Pepita gaan zoeken, hij bracht haar bij zijn vader en zeide „Dit is mijne zuster." „Ja," antwoordde de graaf, „zij zal mijne dochter zijn. Daar zal ik voor zorgen. Gij beiden zijt mijne kinderen." De grijsaard s.rekte zijne armen naar hen uit. Zij wilden naar hem toesnellen, toen zij beiden plotseling ver schrikt terugdeinsden. Achter den leuningstoel van den graaf, hadden zij den vreese- lijkem Martin de Eenoog bemerkt, die snel van achter de gor dijnen te voorschijn kwam en met een mes gewapend was. HOOFDSTUK XIV. De goede mijnheer Jacobus. Er stond in dezen tijd aan den zoom van het bosch van Romainville, eene vreemde woning. Van verre bemerkte men door de olmen en eiken eene deur, die aan beiden zijden door een pilaster was geflankeerd, welke een leeuw droeg, met een kogel in zijne klauwen. Dit geleek bijna den ingang van een kasteel; maar als men het nader beschouwde, zag men hoe vervallen het geheel er uitzag. De oude muur, die om het gansche gebouw was opgetrokken, was overal vol spleten en scheuren. De verroeste sloten hingen aan de deur te klepperen. De pilasters vielen in; de leeuwen hadden hunne manen en bekken verloren. De tain was een volkomen wildernis. Paden waren er niet meer te herkennen, want zij waren alle met gras begroeid. Evenmin waren er kleine boschjes; alles groeide ineen en vormde een ondoordringbare takken en bladerenmassa. Overal zag men ver dorde planten en doode boomen. De tuin bood in één woord een treurig schouwspel aan Hetzelfde kon men van het huis zeggen, dat in den stijl van Lodewijk XIV gebouwd was; een huis, zooals men er nog veel in de omstreken van Parijs aantreft. De onderste verdieping was met pilaren versierd. Boven de zolderkamertjes zag men een weerhaan. Dit gebouw was in den tijd, toen het door aanzien lijke heeren werd bewoond, eene soort van Romainvilliaansch Trianan.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1