BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. De firma de Haan en Zoon verzoekt ons een kleine rectificatie omtrent haar kalender. Zij bracht dien n.l. niet in den handel, maar gaf dien aan hare principalen cadeau. Maandag avond is naar het St. Eli sabeths Gasthuis overgebracht een 30- jarige werkman, die even te voren, bij eene vechtpartij aan den Jansweg, eene belangrijke verwonding aan het hoofd was toegebracht, terwijl bovendien zijn lichaam op verschillende plaatsen is beleedigd. Tegen de daders is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Rechtszaken. Bij vonnissen der Arrondissements- Rechtbank, alhier dd. 17 November jl., zijn in staat van faillissement verklaard i°. A. C. de Wolf, schilder en koop man te Beverwijk, met ingang van 7 November 1S91 en benoeming van den rechter mr. J. de Clercq van Weel tot rechter-commissaris en van mr. H. Tuymelaar, advocaat en procureur alhier, tot curator. 20. Louis Vallentgoed, winkelier en biljarthouder te Edam, met ingang van 13 November jl. en benoeming van den rechter mr. J. de Clercq van Weel tot rechter-commissaris en van mr. H. J. D. D. Enschedé, advocaat alhier, tot curator. Voor de betrekking van hoofd der openbare school te Schoten, hebben zich 54 sollicitanten aangemeld. De sergeant-majoor K a 1 kapelmeester van de jagers, die ia de maand September door eene stoomtram werd verwond, is Maandag naar Amster dam vervoerd, om aldaar in het gasthuis te worden geopereerd. oFKscismg!; bismciiten. Bij kon. besl. is aan den ie luit J. Staats Boonen van het 2e reg. huzaren, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Bij kon. besl. is de kapt. T. M. Keyser, plaatselijk-adjudant te Amster dam, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op 1560 's jaars. Bij kon. besl. is benoemd, bij den plaatselijken staf, tot plaatselijk adjudant te Amsterdam, de kapt. J. Stork, van het 6« reg. inf., die in verband daar mede, bij genoemden staf wordt over geplaatst. De gewone audiëntie van den mi nister van Oorlog zal op Donderdag den 190, en die van den minister van Marine op Vrijag den 201 November a. s. niet plaats hebben. I) E L I. Dat de tabakscultuur moeilijke tijden doorleeft, is bekend, maar het is de vraag of de toestand wel zóo hachelijk is als geschetst wordt in het volgend gedeelte uit een particulieren brief uit Indië in een onzer bladen „In Deli (Oostkust van Sumatra) is het hoog ernstig gesteld door de mis lukking der tabakscultuur. „Op de onderscheiden ondernemingen zullen eerstdaags niet minder dan 350 employé's ontslagen worden, terwijl duizenden inlanders en Chineezen zon der werk zullen geraken en er zelfs geen geld zal zijn om het gecontrac teerde loon te betalen. „Men spreekt o. a. dat het deficit der Deli-Maatschappij ongeveer 40 milioen gulden bedraagt. „Voor de ondernemingen, die genoeg werkkapitaal hebben of kunnen ver krijgen om de crisis te doorstaan, zal er nog wel doorkomen, zijn, ofschoon de aandeelhouders diep in den zak zullen moeten tasten en zeker de eerste jaren zich zullen tevreden moeten stellen met een gering of zelfs geen dividend vele ondernemingen zullen den slag nimmer te boven komen." De heer Davenport, van de Sequah-Maatschappij, heeft zijn werk zaamheden te Alkmaar geëindigd- De aldaar ontvangen entreegelden, a/"o,io per persoon, bedragende te zamen 920, heeft hij aan verschillende liefdadige instellingen geschonken, waarvan 390 aan 134 weduwen en 160 vaderlooze kinderen is uitgereikt. Geel, die wegens poging tot moord op den commissaris van politie Stork te Amsterdam in 1886 werd veroordeeld tot 8 jaren gevange nisstraf, heeft van H. M. de Koningin- Regentes vermindering van straftijd van één jaar gekregen. Hij zal zijne verdere straf evenals vroeger te Gro ningen uitzitten. Een laantje! Men meldt uit 's HageNaar men verneemt, heb ben zich voor de betrekking van haven meester alhier in de vorige week reeds ruim 200 sollicitanten aaugemeld. Bij sommige ingezetenen te 's Hage worden in de laatste dagen fleschjes inkt bezorgd namens een be kende firma te dezer stedede brenger zegt dan dat het fleschje door „mijn heer" is besteld en dat hij zóóveel er voor ontvangen moet. Verscheidene niets kwaad vermoedende dienstboden zijn er reeds ingeloopen; want men heeft hier met bedrog te doen. Of de inkt bruikbaar is, weten we niet, maar de wijze van „verkoop" wekt wantrou wen tegen deze in apothekersfleschjes gedebiteerde koopwaar. (Fad.) De haagsche politie is er Zaterdag in geslaagd de hand te leggen op twee jongens, omstreeks 20 jaren oud, behoorende tot eene bende, wier leden in den laatstee tijd in verschil lende wijken der stad op vrij listige wijze jassen en meer andere kleeding- stukken uit de gangen van onderschei dene woningen ontvreemdden. Bij hunne arrestatie werden zij in het bezit gevon den van eenige dier kleedingstukken. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden nog drie personen van die bende in arrest genomen. Naar het is gebleken, leidden die jongens een zeer landelijk leven; hun nachtkwartier hadden zij in een hooi berg op een stuk land achter den Blee- kersweg opgeslagen. Van den Hoek van Holland wordt gemeld; De storm op den iiq dezer van Z. W. en W. Z. W. heeft veel schade aan den kop van den Noor- derdam in zee toegebracht; een twee honderdtal rotsblokken waarvan de meeste 2000 en 2500 kilo wegen, zijn van 2 Meter onder laagwaterpeil op den dam geworpen, en hebben door hunne kracht een 20 tal zware palen weggeslagenook de lichttoren heeft daardoor veel te lijden gehad; er zijn boven in dien toren twee ruiten door de zee en het opwerpen van kleinere steenen aan stukken geslagen, waardoor veel zeewater naar binnen is gedrongen, en het daarin geplaatste zelf registree- rende getij-uurwerk zwaar beschadigd is. Ook de ijzeren toren heeft veel aan zija verband geleden; groote stukken trekbanden en verbindingsijzers zijn weggerukt, en het is bewonderings- waardig om te zien, hoe die groote steenen zich tegen den toren en daar omheen hebben opgestapeldgelukkig liep de wind niet naar het NW., anders waren de rampen niet te overzien ge weest ook de loodskotters, voor den N.R- Waterweg kruisende, hadden het zwaar te verantwoorden; somtijds wer den die vaartuigen plat op zijde ge worpen, doch daar het edele en hoogst zeewaardige scheepjes zijnhebben zij dien scorm glansrijk getrotseerd, of schoon van den loodskotter n<>. 5 eenige nieuwe zeilen zijn weggewaaid. Ook de pas nieuw ingerichte ijzeren seinstelling die een gewicht heeft van elf ton, stond op de fondamenten te dreunen en dreigde telkens daarvan afgerukt te worden; alleen de degelijke samenstelling, heeft dit voorkomen men heefc hier winddrukken waargeno men van 180 pd. per vierk. Meter. Zeerampen zijn, zoo ver als dit be kend kan zijn, op onze kust niet voor gekomen. Hit Scheveningen wordt gemeld Schipper M. v. d. Zwan, voerende de Dirk en Johannaen alhier aan gekomen, rapporteert dat toen hij de netten legde, eeu klein schip het touw waaraan zijne netten waren bevestigd stuk zeilde, waardoor alle netten met de lijnen verloren gingen. Hij zelf lag met de noodige seinvuren op, doch het scheepje was zonder licht. Den volgen den dag liep de wind om en kon hij het scheepje naderen, doch hij kon niet verstaan tot welke natie het behoorde; hij schreef evenwel den naam van het barkje op en had plan de zaak in han den der bevoegde machv. te stellen. Bij herhaling is aan de juffrouwen, die de te Rotterdam ge plaatste kiosken bedienen, door de di rectie der maatschappij, die ze exploi teert, het verzoek geweigerd om haar meer Zondagsrust toe te staan (zij moeten Zondags van des morgens 8 tot 's avond 6 uur in de kiosk aanwezig zijn) Op weekdagen duurt haar dienst tijd tot 's avonds uur, uitgenomen des Zaterdags, als wanneer de kiosken tot 10 uur des avonds geopend moeten blijven, zonder dat haar wordt vergund in de middaguren de kiosk een uur te [sluiten voor het nuttigen van het mid dagmaal. Zaterdagavond omstreeks 11.2 uur is bewusteloos, met breuk van debekkenbeendereu en den schedel en op verscheidene plaatsen gebroken lin kerarm in het Ziekenhuis gebracht de heer Th A. T., 27 jaar oud, die aan den Verlengden Binnenweg te Rotter dam, van den achtersten wagen van de stoomtram springende, omdat zijn hoed afviel, in aanraking was gekomen met een aan den weg staanden boom, waar door hij viel en door de tram eenige meters werd medegesleurd. Niettegenstaande het balcon behoorlijk was gesloten, was de heer T. onder de afsluiting doorgekropen om van den trein te spring n. Zoodra een der conducteurs het on geval bemerkte, gaf hij het signaal om te stoppen. Het ongeluk is geheel te wijten aan eigen onvoorzichtigheid. Uit A n d e 1 s t méldt men: Een spoorwegongeluk, dat zeer ernstig had kunnen zijn, doch buitengewoon gunstig afliep, had Zaterdag avond plaats aan „de Vork." De treiu, die te 8.40 van Arnhem vertrekt, kon door een gebrek aan den remtoestel niet tijdig genoeg tot staan worden gebracht, zoo dat hij door het afsluithek heen reed en in een sloot terecht kwam. Vóór aan de locomotief was een leege waggon 3e klasse gehaakt en daaraan was het voor een groot deel te danken, dat de locomotief, niet ge heel op zij ging of omgekanteld werd en dat de goederenwagen met de passa giersrijtuigen op de rails bleven staan. De passagiers kwamen, behoudens en kele kleine kwetsuren, met den schrik vrij. Den stoker vermiste men eerst, doch hij kwam weldra van den over kant van de sloot, waarin hij op zijn hoofd was terechtgekomen, al hinkend aan. De conducteurs waren, daar zij het ongeval zagen aankomen, uit den trein gesprongen, zonder zich ernstig te bezeeren De machinist was op zijn post gebleven en liet terstond den stoom vliegen. Dr. Bollaan uit Tiel, die toevallig in den trein zat, welke van Nij megen was gekomen en daar op den Arnheraschen trein stond te wachten, verleende eenige geneeskundige hulp, nadat men hem had geroepen. Na een oponthoud van circa 20 mi nuten, en nadat de reizigers van Arn hem overgestapt waren en de bagage overgeladen was in het nijmeegsche gedeelte, werd de reis voortgezet. Dat de schok nogal aangekomen was, konden wij zien, daar al de kussens van de banken geschoven of door elkaar lagen, terwijl in een waggon de lichten mt waren gegaan en in een anderen een ruit stuk was. Van den bagagewagen was een buffer geheel door midden gebroken, terwijl de voorwand van dien zelfden wagen geheel ingedrukt was. Van de locomotief was het onderstel geheel in het zand begraven. Een zeventienjarige wees jongen in het gesticht aan het Molen water te Middelburg is Maandagochtend uit de derde verdieping gesprongen, j Zwaar gekwetst werd hij naar het gast huis overgebracht. Hij is niet buiten gevaar. In de vorige week was de knaap ontvlucht naar Bergen op-Zoom, welken weg hij te voet had afgelegd; aldaar aangehouden, werd hij naar Middelburg teruggebracht. De reden waarom hij ontvlucht was, wilde hij niet meedeelen. Door de politie te Harder wijk is aangehouden zekeren J. J. H. H wiens uitlevering door de pruisische regeering verzocht was. Uit het voorloopig verhoor moet met vrij groote zekerheid blijken, dat de personen die de veldwachters te Ooster- haule aanraudden, handelden volgens een van te voren beraamd plan, zoodat hier sprake is van voorbedachten rade. Vooral de wond van Bosma is van ernstigen aardgelukkig evenwel schijnt het levensgevaar geweken té zijn. Omtrent het geval van ver giftiging te Veendam wordt nader ge meld, dat de oude vrouw Zaterdag middag is overleden. Het lijk van den schipper De K. is door de justitie ge schouwd. Vuil lianen is in beslag ge nomen. De waarheid wordt meer en meer bevestigd, dat het zijn oorzaak vond in het drinken van thee. toekomst, naar wij hopen! Afzonderlijke vermelding verdient de gelukkige uit voering van de doorzichtig wit-tulen blouse, die de Koningin draagt en die zich bevallig om hare leden plooit. Het portret is zeker het best gelij kende, dat van onze Koningin ver schenen is en moet zeer geprezen worden door H. M de Koningin- Regentes, die den heer Dake veroor loofde zijn toekenning naar het leven te maken. De liefde heeft den kunstenaar bij zijn arbeid bezield. Zij is het vooral, welke bij ieder Nederlander, die zich aan ons koningshuis verknocht voelt en deze beeltenis nadert, onmiddellijk weer klonk vindt, hem ontvankelijk maakt voor de warme genegenheid, de groote piëteit, die uit het kunstwerk naar buiten straalt. Ei idelijk is onder de voornaamheid, die op het geheel haar koninklijken stempel drukt, de eenvoud, dien wij in het beeld van onze Koningin zoo gaarne behouden zien, niet verloren gegaan. De ets is uitgegeven door de firma's K. Groesbeek (Scheltema Holkema) te Amsterdam en Scholtens en Zoon te G oningen. Er zijn alleen „épreuves d'arliste op perkament of satijn in den handel gebracht, tot den prijs van f 125- Latteren en Kunst. Het eerste deel van het werk van den nieuw benoemden hoogleeraar in de ethnologie aan de Rijks-universiteit te Leiden, dr. I. I. M. de Groot, han delende over den godsdienst der Chi neezen The religious system of China) zal waarschijnlijk in Januari a. s. het licht zien. Het boek wordt geschat op tien deelen van ongeveer 400 bladzijden iederhet zal alles bevatten wat door den schrijver gedurende een groot aan tal jaren èn in China èn in den indi schen archipel over dit onderwerp is verzameld; de tekst (in het engelsch) wordt opgehelderd door een menigte afbeeldingen, zoowel naar door den heer De Groot genomen photogrammeu als naar medegebracht.; voorwerpen. Men meldt uit Amsterdam Prof C. L. Dake heeft een mooi werk volbracht door het etsen van een levensgroot portret van Koningin W i 1 h e 1 m i n a. Uit een donker, warm gehoudeD fond, treedt het schoonekind als eene lichtende verschijning naar voren. Het blonde haar, in rijke golving naar achteren gestreken, vat het blanke hoofd als in een gouden kader. Naast eene zeer gelukkige behandeling van de donzige gelaatstint, treft de beeltenis door de vrije, klare uitdrukking der oogen, die vol vertrouwen voor zich uit staren. De een weinig naar binnen wijkende pupillen geven iets geestigs aan de expressie en roepen de oogen van wijlen onzen Koning in het ge heugen. Een zachte glimlach glijdt over de lippen, symbool van eene zonnige RECHTSZAKEN. t De rechtbank te Leeuwarden heefl Zaterdag in den bekenden koffiediefsta te Sneek nog gehoord J. van der Meu- len, winkelbediende bij de heeren H. en R. Visser. Deze verklaarde, dat de heer R. Visser bij hem in den winkel was gekomen en zei„het gaat in de bran derij niet goed, er gaan koffieboonen uit de branderij zonder in den winkel te komen, weet je daarvan ook af? Dat was hem geheel onbekend, maar hij heeft toen met zijnen patroon afge sproken, die zaak te onderzoeken, en daartoe is hij des avonds na het ver trek der beide koffiebranders, de bran derij gaan doorzoeken. Daar vond hij niets verdachts, maar boven stonden verscheidene zakken met turf gereed, en tusschen die turf vond hij twee zak ken met koffieboonen, welke hij in den winkel gewogen heeft, en toen waren er 21 kilo. De rechtbank heeft daarop dadelijk vonnis gewezen. L. D., oud §0 jaar, en Johs. R., oud 4*7 jaar, koffiebranders,. en J. B., oud 55 jaar, visscher, schuldig verklaard, de beide eersten aan het voortgezet misdrijf van verduistering, den derde aan het voortgezet misdrijf van heling, en hen veroordeeld: L. D. en J. B. ieder tot 1 jaar en 6 maanden, en Johs. R tot 2 jaren gevangenisstraf. VISSCHERIJ. Enkhuizen, 15 Nov. Gedurende de vorige week werden alhier aangevoerd 3100 kg. bot, prijs 21 c. per kg. 72 tal (één tal is 200 stuks) Zuiderzeeharing, prijs ƒ2.75 3 Per ta^ en 32° kg' paling, prijs 70 It 90 c. per kg. T ess el 15 Nov. Het meestal storm achtige weer der afgeloopen week liet niet toe dat de visschers werkzaam waren. Enkele schuiten vertoefden nog eenige uren in zee, doch de besomming was niet noemenswaard. De vangst van paling was zeer geringde paling gold van 20 tot 65 c. per kg. Alikruiken golden van 2 tot 2 .50 per HL. De verzending was van weinig beteekenis. Voor de roo- kerijen werd ook niets aangebiacht. De garnalenvisschers konden slechts twee dagen visschen en verzonden de vangst naar Londen en Huil. De verklaringen, door minister Kal- noky Zaterdag afgelegd naar aanleiding van de verschillende vragen, in de commissie uit de hongaa»-sche delegatie Van den muur te voorschijn. „Mijnheer Jacobus, hier breng ik u een bokking voor uw avondeten. „Ik zal komen," antwoordde hij. „Dank je wel, Picardië, leg hem maar op het beeld neer, dat onlangs is gevallen. Goeden avond." Picardië verdween. Mariol, die nu den muur naderde, keek haar nieuwsgierig na. Hij zag het bewuste beeld in het gras lig gen; het was eene Venus. De waardige ambachtsman begon te lachen. „Ik houd van bokking, en ik vind, dat hij eene eerbiedwaar dige plaats verdient, maar om hem op Venus te leggen, dat is wel wat kras." Jacobus was opgestaan; hij keerde hem den rug, of juister gezegd, den bochel toe. „Antwoord mij toch," riep Mariol. Vloekende ging Jacobus naar zijne woning terug. „Wat een leelijke bochel I" zeide Stanislaus. „Ik hoop voor de andere Romainvillianen, dat zij niet op hem gelijken. Maar hij heeft zijn boek op de bank latën liggen. Wat is het. Laat eens zien. Örtalbano of de wurger der Abruzzen. Drommels, dat is een verschrikkelijke titel." Op dit oogenblik riep Catharina haar man terug. „Kom hier, Mariol; daarginds zie ik teelaarde." Mariol liep naar de aangewezen plaats, vulde zijne mand met aarde, en toen hij zag, dat hij niet genoeg kon meenemen, zeide hij „Ik zal morgenochtend terugkomen, vóór ik naar de fabriek ga. Onze tuin moet er lief uitzien, evenals deze twee ondeugden en hunne moeder. Ja, Catharina, als ik u zoo aanzie met uw frisch gezichtje zoo dicht bij dat der kinderen, dan schijnt het mij toe, dat ik eene roos met twee knoppen aanschouw. Een ruiker, dien gij mij eiken dag te zien geeft." En Catharina glimlachte, terwijl de twee kinderen in de han den klapten. „Ja," zeide de gelukkige moeder, „wij zouden wel ondankbaar zijn, als wij niet eiken avond den goeden God baden om Jean Bap- tiste en de juffrouw gelukkig te maken." Man en vrouw omhelsden elkander en namen al zingende den terugtocht naar huis aan. De avond viel. Bij den hoek van een weg, tusschen twee groote heggen, wier schaduwen de duisternis nog vermeerderden, verscheen er eens klaps eene vrouw, die hen snel voorbijliep. Zij was in een wijden, zwarten mantel gehuld. Toen <ij de familie Mariol voorbijging, hulde zij zich nog dichter in haar mantel en verborg haar gezicht geheel. „Wel," zeide Stanislaus, terwijl hij zich half omdraaide, „wat een warm ingepakte vrouw is dat. Men zou zeggen, dat het juffrouw Humbert was." HOOFDSTUK XV. In den muil van den wolf. Mariol vergiste zich niet, het was jufrouw Humbert, of liever gezegd, „de zwarte dame." Een onwrikbaar besluit en een onverzettelijke wil deden haar heur schreden verhaasten. Zij kwam aan de verlaten steengroeve, bereikte den muur en keek in den tuin. Er was niemand geen geluid werd vernomen, alles was donker, behalve éen venster. „Hij is er," zeide zij zacht. „Laat ik dus wachten." Zij ging den muur langs en verborg zich bij de poort met de twee leeuwen, achter een dicht kreupelbosch. Na verloop van een halfuur kwam Jacobus uit zijne woning met de muts over de oogen getrokken en in zijn jas gehuld. Teen hij voorbij juffrouw Humbert ging, trilde zij alsof een slang haar naderde. „Picardië mag wel op haar hoede zijn," mompelde zij, „zij zal aanstonds wel komen." Inderdaad werd er weldra eene vrouwelijke gedaante zicht baar; het was Picardië. De „zwarte dame" snelde haar te gemoet. „Hier ben ik, ik heb het geld." „Stil," zeide de huishoudster van Jacobus, „hij zou ons dooden, ik ben bang. Met het geld kan ik mijn zoon nu vrijkoopen, die tot de vrijwilligers in Portugal behoort. Het is dus zooveel te erger als mij een ongeluk overkomt, want dan kan ik mijn zoon niet van dat slavenjuk bevrijden." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2