NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e Jaargang. Donderdag 19 November 1891. No. 2570 A BOMEMEKTSPRIJS ADVERTENTIÊN: STADSNIEUWS. SEQUAÏÏ'S eerste optreden in Haarlem. Charles Davenport (Sequah.) FEUILLETON- HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Bijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummeri. 0,05. Dit blad .er.chfyot dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BareaoKleine Hontatraat No. 9, Haarlem. Telefflonnuriiaier 122, van 15 regela 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Greets letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onie agenten en door alltgboekhandelarea en conrantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS, Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Gfodralt de Pulliciti Strangle* P, L BS.VBM f Co,. JOBW JJOKJBSt &t:cc., Fnrjjt 31 hit Snubourg Montnnrtre, Haarlem, 18 November 1891. Naar aanleiding van het 12^-iarig be staan op Zaterdag e. k. van de Rijks- Normaallessen alhier, berichten wij nog, dat bij de oprichting daarvan, de cursus gehuisvest was in de vroegere tusschen- school, die toen gevestigd was in de vroegere Burgerschool op het Heilig land. Reeds spoedig bleek het, dat de am bitie voor de lessen zeer groot was, en dat het succes daaraan evenredig is geweest, kan blijken uit het feit, dat toenmaals nimmer een leerling door de examencommissie werd afgewezen, hoe wel er nogal afwisseling was in het leeraarspersoneel. Behalve de in een vorig nummer genoemden, gaven ook andere, bij het onderwijs in Haarlem welbekende, per sonen, aan den cursus les. Wij noemen de namen van de heeren Slangen, van Eek, van der Ley, van wie alleen de laatste nog in leven is. Later, toen de tusschenschool naar de Nassaulaan verhuisde, gingen de nor maallessen mede. De lokaliteit was daar veel beter. In die 12$ jaar verwierven 170 leerlingen de akte 1. o. en velen hunner binnen bekwamen tijd ook de hoofdakte. Het mag zeker tot een bewijs strek ken voor de goede kwaliteit van het onderwijs dat sommigen voort werkten en er in slaagden eene akte M. O. te behalenwij denken daarbij aan den heer J. B. A. Saeijs, die eene akte aard rijkskunde M. O. verwierf. De turf collecte van het roomsch- katholiek parochiaal armbestuur, heeft opgebracht de som van f 838,49^. Toen wij eene beschrijving gaven van het door den Volksbond in de Spaarnwouderstraat 101 geopende koffie huis, deelden wij mede, dat het venster in de achterkamer was beplakt met „diaphanie". Dit moet, naar ons de heer C. van Niel die het aanbracht, mede deelt, „vitrauphanie" wezen. Deze namen geven elkaar in onge woonheid weinig toevitrauphanie even wel is aan rollen van 8 meter en diaphanie alleen aan vellen verkrijgbaar. Heden brachten de ministers van Oorlog en van Financiën een bezoek ;aan de Rijkswerken te IJmuiden. Zij waren onder geleide van den Iheer R. O. van Manen en vergezeld van eenige hunner ambetenaren. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Spaarndam door Ds. T. Hoog te Buurraalsen. Toen de heer Charles Davenport, agent van de Sequah - Maatschappij, gisterenavond te 8 uur de tribune in de groote zaal van „Felix Favore" be trad, was die zaal en ook de galerij stampvol. Men zag petten, doch ook véle hoeden en hier en daar verhief zelfs een zoogenaamde kachelpijp zich boven de omstanders. Te halfacht reeds was het publiek door dé zij deur in de Morinne- steej, tegen betaling van 10 ets per persoon naar binnen gestroomd. De zes muzikanten had den een paar stukjes niet onverdienstelijk ge blazen en zaten nu, in hunne (allesbehalve nieuwe of fraaie) mexi- caansche kleeding, te luisteren naar wat de heer Davenport, met behulp van zijn tolk, aan het publiek ging zeggen. Hij begon met stilte te verzoeken, want het was in den beginne wat onrustig. Daarop begon hij met te ver tellen, dat hij tien cents entree had geheven, doch dit geld niet noo- had en ook in Alk maar pas 980.-- had gegeven aan de armen, het laatst nog/200. aan een bakker, die failliet gegaan en wiens boeltje verkocht was. Dit wilde hij ook hier doen en eiken Maandag zou hij den opbrengst van de entrées der vo - rige week geven aan de armen, die het pu bliek dan zal aanwijzen. Ook wil hij het afstaan aan een paar in Haar lem welbekende heeren. „Ik blijf hier drie weken," zei hij, „zoudt gij niet denken, dat ik in dien tijd wel twee duizend gulden zal kun nen geven?" „Ja, jariepen stemmen uit het publiek. Davenport lachte eens even heel vriendelijk, riep voor de zooveelste maal „Stilte, as joe belief," en ging daarop voort met zijn rede. Men had hem een bedrieger genoemd. Maar als ik een bedrieger was, zou ik dan zoolang in Holland blijven en in Haarlem komen, zoo dicht bij Amsterdam, waar ik dingen heb ondervonden, die ik nooit weer hoop te beleven Zoo ging hij een poosje voort, het publiek opwekkende om niets te ge- looven wat men over hem zeide, ook Wij maken er onze Geabonneerde» wel op attent, dat wij dit portret niet geven uit ingenomenheid met Davenport of zijne jwijze van optreden, maar alleen omdat wij veronder stellen, dat het publiek gaarne eeus zal zien de afbeelding van dezen man, met wien zicli sedert weken duizenden bezig hoHden. Iedereen beslisse dan ook voor zich zelven, of onder dit portret moet worden geschreven: „grootste kwakzalver" of.iets anders. hem zelf niet als men dat niet wilde, maar eenvoudig te gelooven wat men zag. De eerste patient zou zich niet lang laten wachten. Voordat Davenport opkwam, hadden wij reeds vernomen,jdat er een ma troos ie klasse van deJKon. Neder!Marine in uniform in de zaal was, die zich wilde laten inwrijven. Wij vroegen hem inlichtingen en hij vertelde ons, dat hij R. van Dam heette, oud 34 jaar, te Helder wonende, 16^ jaar bij de ma rine was geweest, laatstelijk op de Aruba, en eerst den vorigen dag, 16 Nov,, was gepasporteerd „we gens lichaamsgebreken ontstaan in, doch niet door den dienst." Aldus vermeldde het paspoort, dat vol komen in orde was, de oorzaak van zijn ontslag. Van Dam ver telde ods, dat hij reeds 13 maanden aan rhuma* tiek leed en dat gekre gen had, toen hij op een wacht na midder nacht op een bank was gaan liggen. „Ik ben al dien tijd onder de behandeling van den marinedokter geweest/' zeide hij, en op onze vraag waarom hijjjniet naar Davenport was gegaan toen deze in Alkmaar was, zei hij, dat hij niet had kunnen gaan voordat hij ge pasporteerd was. „Ik kan 's nachts niet meer dan een paar uur sla pen," zei hij. De pijn- zat alleen in de been en. Toen nu Sequah zijn speech had geëindigd, droeg een zeer sierlijk gekleed heer, die blijk baar tot zijn gevolg behoort, den zeeman op de tribune en zettë hem op het rustbed. Noodig was dat dragen niet, want de man kon loopen. Vóór het wrij ven begon, moest de man aan het publiek vertellen wat hem scheelde en ftoen dat gebeurd was, werd het rustbed naar achteren geschoven en kreeg de patiënt van den dokter, J. R. Doeff, een rood vocht te drinken, dat naar de dokter ons zeide, prairieflower was. Toen werden de gordijnen toegeschoven. Terwijl Davenport zijn mexicaansche jas uittrok en een paar stevige armen ontblootte, was er een jonge man op het tooneel gekomen, in een slagersbuis gekleed, die zich later aan ons verslag gevers, deed kennen als Jan Kater, die in Zandvoort had gewerkt, daar in Sep tember rheumatiek gekregen, met moeite (hij kon naar hij ons verzekerde, toen niet loopen) naar Amsterdam was ge gaan vergezeld van zijn patroon, Heek, te Zandvoort en zich daar door Sequah had laten behandelen. Sedert dien tijd (het laatst van September) was hij ge heel genezen en had geen pijn meer gevoeld. Nadat Davenport wat met hem had gepraat, begon het wrijven van den patiënt Van Dam, achter het gordijn. Twee personen uit het publiek, beide Haarlemmers, werden door Sequah uit- genoodigd, het wrijven bij te wonen en ook wij verslaggevers, die al dien tijd tusschen de coulissen van de tribune hadden gezeten, waren in de gelegen heid het wrijven te zien. De dokter, Doeff, stond er bij en gaf olie aan, die Davenport met ruime hand op van Dams ontbloote beenen inwreef. Er verspreidde zich een sterke terpentijnlucht Anders geschiedde er niets. Het wrij ven duurde niet langer dan vijf minuten, daarop kleedde de patiënt zich weer aan en toen wij hem vroegen, hoe h ij het maakte, gaf hij ten antwoord, da*- hij volstrekt geen pijn meer voelde. De man was volkomen b;j zijn po sitieven en antwoordde onmiddellijk op de vragen, die wij hem deden. Nadat hij aan het publiek verklaard had, dat hij genezen was, verzocht Da venport hem om te dansen. Aanvanke lijk vlotte dat niet recht, 't moet ook niet aangenaam wezen om voor het pu bliek te staan dansen, maar toen invi teerde Davenport Kater om met den man te dansen en daarop polkeerden en walsten die twee, dat het een lust was. Eindelijk was het genoeg. Het publiek juichte en Davenport gaf aan Van Dam nog tien gulden voor de reiskosten naar den Helder en een fleschje olieom te gebruiken wan neer de rhumatiek terugkomt Ook Jan Kater kreeg een fleschje cadeau en daarmee was de séance af- geloopen, nadat eerst nog Davenport aan het publiek had medegedeeld, dat hij van 11 tot 12 uur olie zou afgeven, maar dat hij, die werk had, het liever betalen moest, dan voor niets te vragen. Daarop verdween hij en het publiek ging rustig heen. Het gevolg van Davenport is zeer talrijk en bestaat uiteen dokter, een apotheker, een zaakgelastigde, een tolk HOOFDSTUK XV. Juffrouw Humbert gat haar eene beurs. „Er zijn 25 louis in. Neem haar en laat ons nu binnengaan." „Niet door de poort," riep Picardië, „maar door het gat van én muur." Maar op het oogenblik, dat zij er door wilde kruipen, hield ij stil en keerde zich om. „Gij zweert mij dus, dat uw doel eerlijk is, en dat de duivel dit niet ingeeft?" De zwarte dame greep haar hand en antwoordde „Men beeft niet, als men door God geleid wordt, .voel maar f ik beef." Zij drongen tot in den tuin door. Onder de kamperfoelie had Picardië een oude ladder verbor en, die zij tegen het balcon van het venster zette, dat zooeven erlicht was, maar nu in duisternis was gehuld. „Hij sluit alle deuren," zeide zij; „door dit raam moet gij innenkomen." Juffrouw Humbert was reeds op het balcon. Haar gezellin voegde zich bij haar, stak de hand door een gebroken ruit en opende het venster. „Dat is alles wat ik voor u kan doen," zeide zij. „Gij moet denzelfden weg weer teruggaan. De oude nachtuil komt tegen middernacht weer in huis. Zorg, dat hij u niet verrast en bij aldien het 't geval mocht zijn, verraad mij dan niet. Wees vooral voorzichtig. Vaarwel, veel geluk." En Picardië verdween. „Eindelijk zal ik dan in hun hol doordringen," zeide de zwarte dame bij zichzelve. „Zij zullen hier vanavond vergaderen, dat geloof ik zeker. De terugkeer van den vicomte, andere teekens en mijn instinkt, dat alles zegt mij, dat mijn vermoeden zal be vestigd worden. Ik wil daar ook zijn om alles te hooren. Mijn arme Pieter, bescherm uwe Madeleine Bid God, dat zij einde lijk uwe nagedachtenis van de smet zal mogen zuiveren, die er nog op kleeft, en den naam van uwe kinderen tot een eerlijken naam zal maken." Gedurende dit urige gebed had Madeleine een dievenlantaarn aangestoken, terwijl zij deze met een slip van haar mantel be dekte, opdat men haar buiten niet zou kunnen zien, liet zij het licht op alle voorwerpen vallen, die in haar nabijheid waren. Een tomuis, keukengereedschappen, waarvan veel in stukken, een distilie.rglas en eei.ige retorten; it was het laboratorium van Jacobus. Eéue deur was er slechts, of eigenlijk éen uitgang, want de deur was gevallen en was vervangen door een gordijn, dat met muc-ite over een verroesten stang werd geschoven. De "waite dame beschouwde met groote blijdschap deze soort van draperie; zij zou zich in hare plooien kunnen verbergen en daar alles afluisteren. Er waren ook gaten in, die het haar mo gelijk maakten, ooggetuige te zijn. Ondertusschen waagde zij zich in een ander vertrek. Zij kwam nu in eene groote, ruime zaal, die vroeger van een prachtige lambrizeering was voorzien geweest. De paneelen waren nu vol scheuren en reten. Hier en daar vormden eenige sporen van verguldsel een scherpe tegenstelling met den vervallen staat, waarin het overige zich bevond. Er hingen twee groote spiegels tegenover elkander. De eene was eens gevallen en nu op vele plaatsen gebarsten; de andere was met groene strepen voorzien. De vensters konden niét meer geopend worden; repen papier waren over hunne voegen geplak t evenals over eenige gebroken ruiten. Buiten waren de zonneblinden neergelaten, maar ook deze waren zoo vol openingen, dat zij de zonnestralen op vele plaat sen konden doorlaten. Er heerschte een diepe stilte in den bouwval, eene stilte, die slechts verstoord werd door een plotseling gekraak en door het scheuren van een of ander behangsel. Het is die geheimzinnige stilte der bouwvallen, waar elke minuut iets inzakt en valt. Daar alle andere vertrekken onbewoond en verlaten waren, hielden de ratten, vleermuizen en uilen er vioolijke vergade ringen. De wind huilde door de gangen, het geheele huis scheen te zuchtenj en de weerhaan gierde. Bij tusschenpoozen hoorde men het geluid van den kerkuil. Iedere andere vrouw, dan juffrouw Humbert, zou er bang

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1