BINNENLAND. naarsïamilie Stracké in in 74 iarigen ouderdom te Keulen overleden. De heer Joh. Theod. Stracké bekleedde tot voor weinige jaren de betrekking van direc teur der Kon. School voor Beeldende Kunsten te 's Bosch, die hij met veel talent en toewijding waarnam. Daaren boven prijken vele zijner werken in de kerken en openbare gebouwen. Nu wijlen Z. M. schonk hem ter waardeering zijner verdiensten het offi cierskruis van de Eikenkroon en den titel van beeldhouwer des Konings. H. K. H. de Groothertogin van Saksen Weimar wordt Zaterdag a. s. op het Loo verwacht, om gedurende eenige dagen de gast te zijn van H. M. de Koningin Regentes. Namens de commissie hier te lande voor het te Kotta Radja op te richten algemeene grafmonument, ter nagedachtenis van de gevallenen in den Atjeh-oorlog, wordt medegedeeld, dat thans ter uitzending naar ïndië gereed zijn 36 maimeren platen, voorzien van namen van in dien oorlog gesneuvelden of aan wonden overledenen, in de jaren 1873 tot 1883. Deze platen zijn gedu rende eenige dagen voor belangstellen den ter bezichtiging in de werkplaats van den heer A. van Roon, mr. steen houwer, Sumatrastraat, no. 273a, te 's Hage, die belast is met de uitvoering van het marmerwerk en de verdere kunstwerken in natuur'ijken steen. Het gedenkteeken zal bestaan in eene mo numentale portiek, te plaatsen aan den ingang van het kerkhof te Kotta-Petjoet. Het ontwerp voor dat bouwwerk is ge leverd door den heer A van Delden, directeur der Aca-.iemie van beeldende kunsten te 's Hage. (iV. R. C-) Vrijdag herdacht de gepens. kolonel C. A. T. Vogel, oud comman dant van het reg. inf., den dag, waarop hij voor vijf-en-zeventig jaren in den militairen dienst trad. Den 20a November 1S16 embarkeerde hij aan boord van het koopvaardijschip Waierlo om, als cadet voor de kolonieu, zijne bestemming naar Oost-Indië te volgen. De heer Vogel, geboren in 1805 te Munchen, en dus thans ruim 86 jaren oud, verheugt zich voortdurend in een alleszins bevredigende gezondheid, zoo- dat hij dan ook nog dikwijls bij gunstig weder vrij uitgebreide wandelingen on derneemt. Van 1S74 tot 1887 vervulde de heer Vogel de betrekking van militie-com missaris in het 3e district van Zuid- Holland en moest als zoodanig te Lei den, de hoofdplaats van het district, metterwoon gevestigd zijn. In gelijke betrekking was deze oud-officier voor 1874 gedurende eenige jaren werkzaam gesteld in het 3? district van Noord- Holland en was hem toen als stand plaats de gemeente Alkmaar aangewezen. (Z. 6.) Examen in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek te 'sHage. Opgekomen 1 r cand.afgewezen 7 toegelaten 4, te weten de heeren J. Hage, van AarlanderveenC. H. Koo pen, van KralingenG. Leenheer, van Charl is, en A. Mout, van Hazers- woude. Te Amsterdam toegelaten de heeren J. Polderman, van Nieuw-Loosdrecht W. F. Dorgeloo en H. Fientrop, van Zaaudam J. H. Opheij, van Alkmaar; W. J. van Es en J. Kuijper, van Haarlem, en C. P. Visser, van Hoofd dorp. De uitslag van de herstem ming voor de verkiezing van een lid een adres van den heer W. A. van Moock, waarin hij opDieuw verzoekt, om in het genot gesteld te worden van pensioen wegens zijne eervolle ontheffing als commandant der brandweer. Omdat evenmin als in de vorige adressen bi- zondere omstandigheden worden aange geven om van het pensioensreglement af te wijken, wordt het adres ter af doening gesteld in handen van B. en W. Overeenkomstig den wensch van mr. Treub zal deze afdoening in zich sluiten een met reden omkleed antwoord aan adressant. Op het adres van het bestuur der kiesvereeniging „De Unie," houdende mededeeling eener motie, aangenomen in zake de directie der gasfabrieken en de rechten van den werkman, wordt be sloten de kwestie te behandelen bij het praeadvies voor het bekende voorstel van de heeren Treub en Ger ritsen. Over het adres der afdeeling Amster dam van de Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnij verheid, verzoekende ten behoeve van het tot stand te brengen museum van voorwer pen ter voorkoming van ongelukken enz. kosteloos geheel of gedeeltelijk te mogen beschikken over het vroegere scheikundig laboratorium en over eene subsidie van 3000 's jaars, zal door B. en W. praeadvies worden uit gebracht. Door den voorzitter werd medege deeld, dat door mej. Van Vollenhoven aan de gemeente zijn gelegateerd 5 schilderijen uit de nalatenschap van hare moeder, mevrouw de wed. M C. Messchart van Vollenhoven, waaronder van Metzu, Ruysdael en üstade. Door den raad werd goedgekeurd de voordracht om het buitengewoon sub sidie ten behoeve van de 1 ambachts school der Mij. voor den werkenden stand met ƒ800 te verhoogen. De tram voordracht en ook die be treffende de aanvraag om eene gemeente garantie van ƒ400,000 voor eene te stichten bad- en zweminrichting (adres van den heer Wertheim c. s.) werden aangehouden. scheidenheid ondoenlijkmen laat zich dus leiden door aanbevelingen, die dik wijls niet door vertrouwbaarheid uitmun ten de gevolgen zijn dan gemakkelijk te voorzien. Derhalve wenschen wij aan iederen liefhebber een betrouwbaren gids aan de hand te doen. Hiertoe houden wij een plebisciet". DE CHR YSANTnË M l M. Van het eerste onzer tuinbouwbla den, Sempervirensis het nummer van deze week, met het oog op de ten toonstelling te Amsterdam, geheel ge wijd aan de chrysanthemum en hare cultuur In bedoeld nummer komt a. deze passage voor„Dank zij de kruisingen en de invoeren van ver scheidenheden uit hare natuurlijke groei plaatsen, is de chrysanthemum een glorietijdperk ingetreden. Ook bij ons, Zal zij zich op de eigenlijk stormen derhand verworven positie weten te handhaven?" Inderdaad, wat ons land betreft, mag wel van een stormenderhand verworven positie gêsproken worden Twee jaar geleden toch, toen alom het pseudo eeuwfeest van de invoering der chrysanthemum in Europa gevierd werd (behalve in Nederland, ofschoon zij hier feitelijk voor het eerst, en wel reeds op het einde der 17e eeuw, werd geïmpor teerd, was zij ten onzent nog vrij wel eene onbekende. Hoe geheel anders is dit in dien korten tusschentijd geworden, en hoezeer ook hier de chrysanthemum haar „glorietijdperk" ingetreden is, blijkt reeds genoegzaam uit het feit, dat de redactie van Sèrnperviretis haar niet minder dan een geheel nummer waardig keurt. Maar genoemde redactie heeft het daarbij niet gelaten, Zij heeft, ter gelegenheid dezer tweede nationale tentoonstelling, ook een chry santhemum - plebisciet uitgeschreven,daar- der Provinciale Staten in het kisdis- toe geleid door de volgende overweging trict Helder is, dat gekozeu is, de heer „Van de duizenden chrysanthemumver G. J. O. D. Dikkers met 727 steramen. De heer J. Korver had 419 stemmen. Uit Amsterdam wordt van 18 November gemeld: In de heden ge houden raadsvergadering was ingekomen scheidenheden, die zich thans in de cul turen bevinden, zijn er in verhouding tot dit aantal slechts weinige, die door eigenaardige schoonheid uitmunten. Ei gen keus is door die al te groote ver- Zooals gemeld is, heeft dezer dagen de vereeniging „Door Een dracht Verbetering" eene oproeping ge richt tot alle timmeilieden-vereenigingen in Nederland, om op de a. s. Kerstda gen te Amsterdam te vergaderen, ten einde de belangen van het timmervak te bespreken. Naar men aan de Tijd mededeelt, zou het niet uitgesproken doel der vereeniging zijn, het voorbe reiden van eene algemeëne werkstaking onder deze werklieden. De trein die anders om 1 35 uit Zutfen te Arasterdam aankomt, heeft Woensdagmiddag een uur ver traging ondervonden, doordat de loco motief bij Apeldoorn in het ongeieede geraakte en door een andere machine vervangen moest worden. Dinsdagavond omstreeks half zeven werd in de groote Halstraat te 's Hage op weinige schreden afstands van het politiebureau een daar wande lende hoofagent plotseling aangevallen door een man, die zich, met een mes gewapend, op hem wierp De agent, een pootig man, ontwrong den aanval Ier het wapen en trok tegelijkertijd zijn sabel om zich te weer stellen. Intus- schen waren een paar politieagenten te hulp gekomen, die zich van den man meester maakten. Bij onderzoek bleek, dat deze zich vergist had. Hij had de bedoeling gehad een agent aan te vallen, die hem den vorigen dag wegens dronkenschap had gearresteerd. U 0 g e e n s Haarlemmerolie Bij verschillende winkeliers te Rotter dam vervoegde zich een man, schamel gekleed, die hun aanbood depothouder te worden voor den vei koop van Haar lemmerolie op voordeelige voorwaarden. Hij moest echter, voor de te inaken onkosten, ƒ3 20 hebben. Enkele liepen 1 en gaven hem het gevraagde, doch ontvingen daarna noch hunne aan stelling als depóthouder, noch Haar lemmerolie. Men schrijft uit Bergen op- Zoom van 18 dezer Dinsdagavond keerde eene 20-jarige fabrieks-arbeidster uit Hoogerheide naar huis terug Op ongeveer 20 minuten afstands van de s,tad reed de stoomtram naar Antwerpen haar voorbij. Zij liep met eene andere vrouw in druk gesprek en schijnt de tram niet te hebben hooren naderen. Door een der waggons werd zij gegrepen en onder het rijtuig onge veer een honderdtal passen medege- sleutd Men vond haar met verpletterde beenen en vreeselijk verminkt op den weg liggen. Naar het ziekenhuis te Bergen op- Zoom overgebracht, overleed zij heden na een duldeloos lijden en bij volkomen bewustzijn. Woensdagmorgen kort vóór 6 uren werden de ingezetenen van Zutfen door brandsignalen gewekt. In het achterste gedeelte van het hotel „de Klok," aan de Pelikaanstraat, was brand ontstaan. Spoedig verspreidden zich de vlammen, en binnen betrekke lijk korten tijd was het geheele perceel uitgebrand. Slechts eenige meubelen werden gered. De verkoop van het hótel zou den 27 a. s. plaats hebben. Op de friesche zeekust wordt in de laatste dagen de zee-arend (Halliaetus albicilla) aangetroffen. Hij is een trekvogel en vertoeft een klein gedeelte van den doortocht aan het Ne- derlandsche strand. Exemplaren van dien vogel werden in de vorige week gezien in de nabijheid van Wester Nij kerk (gem. Oostdongeradeel) en Marrum (gem. Ferwerderadeel). Omtrent den vogel te Wester-Nijkerk gezien, verkeert men echter in het onzekere of het de zee arend dan wel de visch-arend {Ran dion Haliaetus) is geweest, welke laa tste soort ook hier te lande hare eieren legt en uitbroedt. Kan men aan het einde dezer eeuw nog vertrouwen op de wijsheid der mieren, dan gaan wij een zachten win ter tegemoet. De mieren hebben hun winterkwartieren nog Diet betrokken en wandelen nog druk boven den grond. Verleden jaar om dezen tijd kon men hen op een meter diepte haast niet meer vinden. 90 65 2Ó& S°% VL 24 **5 pet. Financieels mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 17 Nov. loopende, door hun tus- schenkomst verhandeld. Aand. Pharmaceutische Handelsvereeniging Aand. Veestallen en Vee- transp. (Mij. tot Expl. v.) te Utrecht Aand. Cult -Mij. „Kayoe Enak" Aand. Landbouw-Mpij. „Ngoepit" Aand. Kou. Ned. Loc. Spw. Mpij. te Apeld. Aand. Delftsche Distill., Gist- en Spiritusfabr. Aand. Ned Fabr. van Werkt, en Spoorweg- materieel A Oblig. idem idem Aan- deelen in de overw. Oblig. Concertgebouw te Amsterdam (Het) Aand. Baltimore en Ohio Spoorw.-Mpij. Aand. Bergb. Gesellsch. „Holland" Serie A. Aand. Batav. Zee- en Brand Assur. Mpij. sements-rechtbank te Maastricht op. Een achttal jongelieden van 12 tot 23 jaar stonden terecht ter zake van verschil lende diefstallen. Zij hadden zich in de onderaardsche gangen voor de voor malige vestingwerken opgehouden en zich gevoed met hetgeen zij door dief stal verkregen. Van de meesten hunner was de opvoeding zeer verwaarloosd,, slechts enkelen hadden geregeld onder wijs genoten. Tegen 7 der beklaagden werd gevangenisstraf van 1 jaar tot 14 dagen en tegen 1 opzending naar een verbeterhuis gerequireerd. Uitspraak 30 November. VI3SCHERIJ. Nieuwediep, 18 Nov. Door 85 korders en beugers werden hier heden 30 tot 50 schelv., 2 tot 10 kabelj., 5 tot 20 groote, 10 tot 40 kl. tongen, 1 tarbot, 2 tot 8 mandjes kl schol en 1 tot 3 manden schar, en door trekkers 30 tal haring aangevoerd; schelv. gold f 56 67 het honderd, kabelj 2, gr. tong 55 60 cent, kl. dito 20 cent per stuk, de tarbot 11, kleine schol f 1 75 i 2.25 per mandje, schar 1 per mand en haring f 3 per tal. 90 RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Arnhem ston den Dinsdag twee krachtige jongelieden van 23 jaar terecht, Christiaan Everling, smidsknecht, en Gerrit van Geijü, ge- pasporteerd O.-I. militair. In het begin van October begon aan beiden het werk te vervelen, en in eene dronken bui stalen zij achtereenvolgens uit twee tuinen 18 kippen, 1 kalkoen en 1 haan, die ten huize van één hunner werden opgepeuzeld. Later wisten zij zich door verschillende winkeliers winkelwaren te doen afgeven, door het te doen voor komen alsof ze door klanten waren ge zonden. Op deze wijze kregen ze 3 gouden ringen, e:nige flesscheu cognac, wijn, punch, jenever, (volgens hunne eigen verklaring dronken ze 5 flesschen cognac, 2 flesschen wijn, 1 flesch punch en 1 kruik jenever in één avond en één nacht opgerookt paardevleesch, ge rookte paling en 2 muisjes rookvleesch. Ten slotte huurde een hunner te Nij megen eene velocipède, die later op een zolder werd teruggevonden. De beklaagden bekenden alles. Het O. M waargenomen door den subst. off. van justitie mr. Schel te ma, achtte de te laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen en eischte tegen ieder eene gevangenisstraf van 3 jaar. De toegevoegde verdediger, mr. C. de Kempenaer, meende dat moeilijk van hem kon gevergd worden, dat hij zich zou verdiepen in het zoeken van verzachtende omstandigheden. Hoewel de ten laste gelegde oplichting, wat be - treft de velocipède, niet bewezen ach tende, kon pleiter zich, wat de overige feiten betreft, met het requisitoir van het O. M. vereenigen. Uitspraak 24 November. Een treurigen aanblik leverde Dinsdag de terechtzitting der arrondis- KOLONIËN. (Uit de bataviasche bladen van 1016 October jl., en dzDeli Ct. tot den I7ej-) BATAVIA, 16 October. Bij eene in de Jav.y Ct. geplaatste ordon nantie is Bepaald De hoofden van gewestelijk en plaatselijk Be» stuur raogen geene reispassen verleenen aan Chineezeu voor de residentiëu Soerakarta en Djokjakarta, zonder vooraf daarop het gevoelen van de residenten van gemelde twee res'dentiën te heBBen ingewonnen, en in geval deze daar tegen zwarigheid maken, mogen zoodanige reis passen niet worden afgegeven dan krachtens uït- J drukkelijke machtiging van den goeverneur- generaal. Chineezen,ingezetenen van Nederlandsch-Indië, die in een der reiidentiën Soerakarta worden aangetroffen zonder in het Bezit te wezen van een geldigen reispas en zonder in dat gewest gevestigd te zijn, worden gestraft met eene geldboete van j 26 tot 60, of met ten arbeids telling aan de publieke werken voor den kost zonder loon, van 1320 dagen. Daarna worden zij uit het gewest verwijderd. Naar men aan het Soer. Hlbcl. mededeelt, loopt te Batavia hel gerucht, dat de goevemeur- geueraal spoedig eene reis door de Molukken zal inaken, speciaal met het doel om een onder zoek in te stellen na*r de redenen der onte vredenheid van de Bevolking der Minahassa. Zondag jl. is hier een duitach oorlogsschip aaugekomen, de Mustard, dat over Australië naar Zuid-Amerika gaat en zich daar Bij het in die wateren aanwezige duitsche eskader zal voegen. Het is een opleidingsschip. Den 15en dezer zal de gemachtigde van de maatschappij, die de concessie-Croll zal uit voeren, de werken te Tandjong Priok orarnemen, welke in die concessie zijn Begrepen, nl. d3 re- paratiewerf, het atelier en de electrische ver lichting. Een Chinees, die met zijn vaartuig van Riouw naar de Karimon-eilanden ging, werd on derweg gepraaid door eene maleische prauw met chiueesche Bemauning, van welke acht goed ge wapende mannen Bij hem overkwamen, die twee zijner chineosche matrozen vermoordden en 170 dollars Bnit maakten. De zeeroof moet op ons gebied hebben plaats gehad. De raad van tucht voor de koopvaardij schepen, die tot nog toe uit twee zeeofficieren en drie koopvaardijschippers Bestond, zal blijkens eene in de Java Ct. opgenomen ordonnantie in Bet vervolg bestaan uit vijf leden, namelijk den oudst-aanwezenden zeeofficier ter reede vaa Ba- tevia (Tandjong-Priok), tevens voorzitter, den. havenmeester te Batavia en drie koopvaardij schippers, de laatsten in of Buiten werkelijsen dienst of vroeger die betrekking Bekleed heb bende. Tegelijkertijd dat het oor'ogaschip Java naar Lombok werd gezonden, is de Van Speijk ter Beschikking gesteld van den resident van Amboina om ergens in de Molukken te gaan tuchtigen. In de Java Ct. vindt men de statuten van de naamlooze vennootschap Maatschappij tot exploitatie van hei land, Semplak Het kapitaal is groot 400,000, verdeeld in 400 aandeelen van 1000. De eigenaar van Semplak in de afdeeling Buitenzorg, de heer F. M. Moerman, wonende te Bindjei in Lingkat, brengt het land in voor 225 aandeelen. Den IC en October vert-ok met de fiansche mail naar Europa de heer C. H. F. Riejz, die zich gedurende zijn vroeger tienjarig en zijn ^aatste twintigjarig verblijf in Indië s'eeds een. weet, wat Martin wilde zeggen, en daar ik zijn zienswijze ge heel deel, zal ik, als u het niet kwalijk neemt, voor ons beiden spreken." „Ga je gang," antwoordde GoEtran, terwijl hij ging zitten. „Maar wees kort, oude schelm, afschuwelijke bochel." Jacobus gaf zich moeite om bedaard te blijven en begon met deze woorden: „Zal mijnheer mij toestaan hem aan eene fabel te herinneren „Dat moogt gij, Esopus. Welke fabel?" „Die, waarin van het leeuwendeel sprake is." „Ahik begrijp het. Geef mij vuur om mijn sigaar aan te steken. Ga voort, ik luister." „Uwe handelingen gelijken te veel op die van den leeuw, Gontran." „Dat kan nooit te veel zijn, jegens kerels van uw soort. (Jij moest tevreden wezen, aangezien ik u van tijd tot tijd geld geef." „Welnu, ik ben het niet, en de Eenoog ook niet." „Dat verwondert mij, quasimodo. Maar laat eens hooren, ik ben een goede prins. Wat eischt gij alle twee?" Jacobus werd moediger; hij antwoordde „Martin de Eenoog en ik, wij willen eindelijk onze rekening met u vereffenen. Wij hebben u gemaakt tot wat gij zijt. Dat is lang genoeg vergeten. Herinnert gij het a nog wel?" „Wat moet ik mij herinneren, oude domkop?" „Moet ik met het begin beginnen?" „Loop heen, Mayeux, Polichinelle." „Geef mij maar den naam van alle beroemde bochels, maar gij moet naar mij luisteren." Gontran scheen zich te bedenken, hij rekte zich in zijn leu ningstoel uit en ging op amerikaansche wijze met zijne voeten op het maimer van den schoorsteen liggen. Na een oogenblik nadenken begon Jacobus „Het gebeurde had plaats aan de oeveis van den Rijn. De rooverbende van den beroemden Schinderhannes was naar alle kanten verstrooid en bestond toen nog uit slechts twee volwassen mannen en een jongmensch. De twee mannen, die toen anders heetten, dragen nu den naam van Jacobus en Martin de Een oog. Wat de leerling roover aangaat, deze heeft nu een adellij ken naam, komt in de groote wereld en veracht zijn twee oude metgezellen. En wat hebben zij niet voor dezen ondankbaren gedaan De vicomte lachte niet meer. Zijn voorhoofd, dat langzamerhand bleeker werd, werd met rimpels bedekt. Een onzalige en smartelijke herinnering werd bij hem opgewekt. De ex-leermeester, die voldaan was over de uitwerking van zijne woorden, vervolgde „Op zekeren avond lagen onze drie jagers aan den zoom van een dennenbosch in hinderlaag. Er gingen twee reizigers voorbij. De roovers eischfcen hun geld of hun leven, en daar zij zich verdedigden, werden zij gedood. In plaats van geld, vond men papieren bij hen. Deze papieren bewezen, dat een van hen, de jongste, de zoon was van een fransch uitgewekene, die sedert lang in Duitschland woonde en daar kort te voren gestorven was. De wees begaf zich naar een onbekenden oom in Parijs, den graaf d'Alvimare. Deze was. rijk, zeer rijk; dat bevestigde hijzelf in een der brieven, die in onze macht gevallen war en Ik zag onzen jongen metgezel aan, hij was van denzelfden leef tijd en even groot als de overleden neef; hij geleek bovendien op hem. De oom had zijn neef nooit gezien. Plotseling kreeg ik eene ingeving. Als wij eens van Karei Schmück, zoo heette de leerling-ioover, een nieuwen Gontran d'Alvimare maakten, en als ik dan eens tegelijkertijd de rol van den leermeester speelde, die hem vergezelde? Waarom niet? Ik had vroeger nog eene poos gestudeerd. Om kort te gaan, de lijken werden in den grond gestopt en de vermomming begon. Martin de Eenoog maakte eene soort van beiersche livrei uit onze rooverskleede- ren. Het overige werd verbrand. De wind verspreidde de asch naar alle windstreken en met haar verdween de herinnering aan wat wij geweest waren. Gontran d'Alvimare ging, vergezeld door zijn leermeester en zijn bediende, vroolijk op weg naar Frank rijk. Als ik mij éen woordje vergist heb, dan mag de vicomte het mij zeggen." Na een poos gezwegen te hebben, mompelde Gontran op dof fen toon, alsof hij tot zichzelf sprak „Ja, zoo is het. Ik was toen nog maar vijftien jaar. Een jongo wolf, gij waart volwassen wolven." „En daar ben ik trotsch op," riep Jacobus uit. „Als mijn ge heugen mij niet bedriegt, dan was het toch de jonge wolf zelf, die den jongeling doodde, wiens naam hij nu draagt." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2