BINNENLAND. Leger en Vloot. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEDWS. indrukwekkend werk vol weemoedvan j vervoerd, diene dat dit is geschied op waarop een ander recht heeft, met last in Bucchi, Pisa, Chaplin aantrekkelijke ■vrouwefigureneen aardig figuurschilderij door H. Kaufmann, eenigzins komisch opgevateene algiersche vrouw door Landelledoor A. Maignan een belang rijk geschiedkundig stuk „Paus Boni- facius VIIF onttroond; van de beide Marissen een strand, een avond en een weidevan Melis, Neuhuys twee fraaie specimens hunner echt hoilandsche bin nenhuizen. Perrault, Rochussen, Jeanne Rongier, Henriette Ronner, v. d. Sande Bakhuyzen mogen ook nog genoemd wor den; voorts een belangrijke schilderij door Ad. Schreyer, die ons in de hongaarsche Steppen verplaatst. JJe verzameling is te bezichtigen op Maandag 23 a. s. voor het publiek, op Zaterdag en Zondag daaraan voorafgaand uitsluitend tegen vertoon van kaarten bij de veiling-directie verkrijgbaar. raad van professor Tilanus, die alle tot openbaarmaking van het vonnis, op plan, hulpmiddelen der wetenschap tot herstel kosten van den veroordeelde, door aan- gen. in vollen omvang wenscht 1 mm u~t --1-- j_'_- beproeven. zijn „Darkest Engeland" uitgezette tienduizend pond sterling bedra- te kunnen plakking aan het gebouw van dear-," De engelsche regeering laat het bericht rond.-rechtbank aldaar, en plaatsing in tegenspreken, dat eene nota zou zijn ge- De rechte r- commissari s, Nieuwe Rotterdamsche Courant'zonden aan Turkije in zake Egypte, belast met de instructie van strafzaken i Voor de arr.-rechtbank te Breda, in den Reichsanzeiger komt eene te Arnhem, verzoekt inlichtingen of nè, stony Donderdag terecht H. Leyten, mededeeling van luitenant Langheid, dd. 18 Sept. jl ergens, vermoedelijk te Am- 34 Jaar> schipper, wonende te Raams-;icj September voor, waarin bericht werd sterdam, Rotterdam, Arnhem, Doorn, I donkeiveer, gedetineerd ter zake van dat een man uit Korogwe te Bukoba Driebergen of's*Gravenhage zijn aange-j ^1S. *ia(^ namelijk den was aangekomen, die de tijding had boden valschelijk onderteekende quitan-•iariSeP /y.' Rijken een schop tegen aangebracht, dat Emin tot Usougoro, in ties, gedagteekend Terschelling 1:891, *Jen onderbuik toegebracht, waarop de het noorden van het Albert Edward van jaarlijksche bijdragen ten behoeve ^ood binnen eenige uren volgde. HetNyanza-meer, was doorgedrongen. Daar van het „Willem Barents Fonds," fonds 1 n A,C/*,A iorAr% J voor oude zeelieden." De quitanties zijn voorzien van het kantoormerk„Typ. eischte drie jaren gevangenis-had hij zich aangesloten bij de vroeger j bij hem behoorende personen uit de Door HH. MM. de Koningin en de Koningin Regentes is eene som van ƒ4.000 bijgedragen in het fonds tot leniging van de ramp, veroorzaakt door den hagelslag in Limburg. OFFICIEELE BEKICUTKiX. Bij kon. besl. van 18 Nov. is benoemd tot rechter in de arrond.-rechtb. te Tiel, mr. A. j. Blom, thans rechter in de arrond.-rechtb. te Alkmaar. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 25 Nov., des voormiddag te elf uren. De Sict. bevat de statuten der vol gende vereeuigingen, erkend volgens de wet van 22 April 1855 {Stbl. no. 32), Vereeniging tot bevordering van plaatse lijke belangen te Stadskanaal, gemeente Wildervank, en vereeniging van burge meesters en gemeente secretarissen in de provincie Friesland, te Leeuwarden. (Gewijzigde statuten.) O. M. straf. Ia eene strafzaak tegen eenige Aequatoriaalprovincie met wie hij studenten, beschuldigd van enkele leden verscheidene moeilijke gevechten de zege der Middernachtzendipg te hebben Ue-1 behaalde, Stuhlmann had hij welvarend leedigd en mishandeld, welke zaak Don 1 aangetroffen. derdag ochtend 11. voor de rechtbank Of deze berichten vertrouwen verdie te Groningen is behandeld, werd o. a. nen, zegt Langheid niet. Rechtstreeksche beschuldigd van misbruik van 1 f'B' 1' ml'ld^r:'acllUendellu8.. a's ge tijdiugen van Emin hebben de kust niet uescnuiuiau van misuruiK. van t gehoord. Geroepen oui zijne ver- bereikt vertrouwen. Eenige dagen geleden n.l. klari te maakte hij bezwaar beurtschipper V. te1 Faddegon en Co. Amst." De postbode van Lemmer! op Balk, die Vrijdag 11. wegens wan-1 gedrag uit 's rijks dienst ontslagen werd, is Dinsdag te Amsterdam gevangen ge nomen, vertrou moet door deti Lemmer, aan hem een wissel van bijna vier honderd gulden ter incasseering zijn medegegeven, welke gelden hij ten eigen bate heeft aangewend. Een ge deelte van het geld werd nog in het bezit van den gearresteerde gevonden. Kapitein baron Gravenreuth heeft bij betaling van de in Engeland bestelde pantserschepen en oorlogsbehoeften. Men meldt uit Leeuwarden van 18 November: In eene Woensdag ge houden buitengewone vergadering der Kamer van koophandel en fabrieken is besloten, bij de Prov. Staten een adres in te dienen over het voorstel tot verbetering van het kanaal Har- lingenLeeuwarden. De Kamer is nl. van oordeel, dat de verbetering, die volgens het plan bij Franeker zal worden aangebracht, van dien aard is, dat het daarvoor vereischte financieele offer niet evenredig is aan het te verkrijgen resul taat. In stèdê Van dé voorgestelde omleg ging van den trekweg van piket 175 tot 181, wenscht de Kamer, dat alsnog worde gevolgd het in 1889 door den prov. hoofdingenieur voorgedragen plan tot het maken van twee afsnijdingen met gebruikmaking van een gedeelte der stadsgracht. Hierdoor zou bij Fra neker een toestand in het leven worden geroepen, die aan alle eischen voldeed en bovendien niet weiuig ook ten goede zou komen aan eene geregelde afstroo ming van het boezemwater. Daarbij zou mede niet noodig zijn het vaarwater bij Franeker bij de uitvoering van het werk tijdelijk voor de scheepvaart at te sluiten, een voordeel, dat geenszins gering is te schatten. Op deze gronden verzoekt de Kamer, het voorstel van Ged. Staten slechts met de genoemde wijziging aan te nemen. In verband met het dezer dagen gemelde bericht, dat de sergeant majoor Calff, directeur van de muziek der jagerbataljons, naar Amsterdam is Bij kon. besl. van 17 Nov. zijn be noemdbij den giooten stat, tot maj., de kapt. J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, van dien staf, adj. van H. M. de Koningin; bij het wapen der art., tot kol., de luit-kol. G. F. W. Borel, goev. der K. M. A.bij den staf van het wapen, tot kol., de luit.-kol. M. J. Soutendam, van dien staf, directeur der art.-inr.tot luit.-kol., de maj. J. G. F. van Houtum, mede van dien staf, hoofd der constr.-werkpl.bij het 2e reg. veld art., tot command, van het korps, de kol. K. M. Verschoor, thans comman dant van het 2e reg. vest. art bij het ie reg. vest. art., tot ie luitde 2e-luit. A. P. Mol, van het korpsbij het 2" reg. vest. art., tot commandant van het korps, de luit.-kol. J. H. Vrancken, van het korpstot majoor, de kapts. P. J. von Stein Callenfels, van het 2® reg. veld-art., en J. G. U. Schoch, adj. van het 10 reg veld art.bij het 30 reg. vest.-arttot kapt., de ie-luit. E. Boel laard, van het korps rijdende art.bij het 40 reg. vest.-arttot luit.-kol,, de maj. P. J. in de Betou, van het korps en is de kol jhr. W. F. G A. von Pestel, commandant van het 2t reg. veld-art., op zijne aanvrage, krachtens punt 40. van art. 38 der wet van 28 Augustus 1851 {Stbl. n°. 128), op non activiteit gesteld. Bij kon. besl. van 17 Nov. is: i°. bij den grooten staf benoemd tot com maodant van de stelling Amsterdam, tevens bevelhebber in de ie mil. afd., de gen. maj. J. W. Bergansius, van het wapen der artillerie, thans ter beschik king van den minister van Oorlog; 20. de gen. maj. jhr. L. J. van Teylingen, commandant der stelling van Arasterdam, tevens bevelhebber in de ie mil. afd., op zijn verzoek, krachtens punt 4®. van art. 48 der wet van 28 Aug. 1851 {Stbl. no. 128), op non-activiteit gesteld. om vooraf den eed at te leggen, daar bestorming van Buka, in het zuidelijk hij baptist was. Kameroen-gebied, den heldendood ge- De rechtbank beval daarop zijne vonden, ingijzelingstelling, met bepaling dat het lu de fransche Kamer heeft Basly de onderzoek zou worden geschorst tot regeering geïnterpelleerd in zake de twee uur des namiddags. Nadat alsloen j werkstakingen in het departement van de zaak weer was opgeroepen en S.het Noorden en in Pas de Calais. Basly weder was binnengebracht, werd hem verklaarde daarbij dat er bij de mijn- door den voo.zitter gewezen op het- maatschappijen een stelselmatig verzet geen het gevolg zou zijn van zijne ver- bestaat tegen de vorderingen der werk- dere weigering om den eed af ie leggen.Heden, en verlangde dat, op grond der Hetzij nu het voorproefje der gijzelingwet van 1810, de mijnen in de beide den raan niet was bevallen, hetzij hij kolenbekkens onder regie zouden worden er voor terugschrikte om als weigerach tige getuige te worden vervolgd, ver klaarde hij zich thans met de woorden „nou, as 't dan niet auders kan" bereid om den eed te doen. Daarmede was het incident atgeloopea VISSCHERIJ. Nieuwediep, 19 Nov. Heden kwam hier van de groote vissscherij binnen de sloep Semaphore (A. M. 20), schipper Meuldijk, met 2100 schelv., waarvan 450 levende, terwijl door 115 korders en beugers 15 tot 60 schelv., 2 tot 8 kabelj., 10 tot 40 groote, 20 tot 100 kl. tongen, 3 tarbotten, 5 tot 50 roggen. 1 t->t 10 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar, en door trek kers 40 tal haring werden aangev.schelv, van de sloep goid f 26, van de beugers f 57 ^63 het honderd, kabelj. 2.25 k 2.50, gr. tong 55 k 70 cent, kl. dito 20 cent, tarbot f 7 a 8, rog f 1 15 per stuk, kleine pqhol f2 a 5.50 per mandje, schar f 1 k 1 25 per mand en haring 3 k 3.60 per tal. RECHTSZAKEN. Bij vonnis van de arond.-rechtbank te 's Hage werd Donderdag H. G. Krummeich, eigenaar van de ijsfabriek „de Slamat", in de Zeestraat aldaar, veroordeeld tot betaling eener geldboete van 200, of 20 dagen hechtenis, ter zake van het opzettelijk verkoopen en afleveren van waren, die op hare ver pakking zijn voorzien van een merk, Een berichtgever van DalziePs nieuws kantoor, die op kondschap is uitgegaan, bij het russische gezantschap te Londen, heeft daar vernomen dat het medege deeZde omtrent onlusten onder de boeren in Midden-Rusland en het zenden van troepen naar Odessa door niets bevestigd wordt en waarschijnlijk onwaar is. Het zelfde is het geval met de beweerde pogingen van Rusland te Peking, om het samengaan der groote mogendheden in China te verijdelen. Evenmin wist degeen die deze inlichtingen verstrekte, iets van de pogingen van China om Engeland en Rusland met elkander in oneenigheid te brengen en eene verstandhouding tusschen China en Rusland te scheppen Uit Weenen wordt aan de Times ge seind dat er in Polen stellige bevelen zijn ontvangen om de russische grens troepen met 40,000 man te versterken, „Generaal Booth heeft bekend gemaakt dat de bijdragen uit Australië voor het gesteld. Nadat de minister Yves Guy ut de argumenten van Basly weerlegd had, verklaarde de Freycinet dat de regeering in deze aangelegenheid niet tusschenbeide komen kan, zonder zekere onjuiste verwachtingen op te wekken ten aanzien van de arbeidsloonen. Hij voor zich is overigens een voorstander van het vast stellen van duur des erbeideis. De Freycinet verzocht voorts de Kamer zich bij het oordeel van het ministerie aan te sluiten, en vroeg in dit verband eene motie van vertrouwen De Kamer heeft daarop met 354 tegen 107 stemmen metie aangenomen, strekkende om o er te gaan tot de van den dag onder be tuiging dot de Kamer vertrouwen stelt in de verklaringen der regeering. De koning en do koningin van Por tugal zijn Donderdag te Oporto aange komen. Dit is het eerste bezoek dat de koning aan Oporto brengt sedert zijne troonsbestrijding. Hij is schitterend ont vangen. De straten zijn rijk versierd met vlaggen. De koning en de koningin zullen tot den 301» 1 dezer aldaar blijven en de tentoonstelling van spaansche voortbrengselen openen. Het gerechtshof te Massowah heeft Livraghi en Cognassi vrijgesproken. Uit Montevideo wordt gemeldt, dat de opstandelingen in Rio Grande do Sul vooreeist niet bedoelen eene af scheiding, maar een algenieenen opstand in de braziliaansche staten, teneinde Da Fonseca af te zetten Eerst indien dit mislukt, zal men in Rio Grande over afscheiding, of oTer vereeniging met Uruguay gaan denken, en in dit geval zou ook de aangrenzende provincie Santa Catharina medegaan. Algemeen wordt het onwaarschijnlijk geacht dat Da Fonseca in staat is den opstand te dempeu. Hij is genoodzaakt zijne sol daten zelf bij zich te houden, dewijl er kans bestaat dat zij naar de opstande lingen overloopen indien zij tegen deze uitgezonden worden. Vele vrijwilligers en manschappen der nationale garde hebben zich bij den opstand gevoegd welke thans over 40,000 manschappen beschikt Berichten over Lissabon uit de Ar- Volgens een ingezonden stuk in de Times van Dinsdag 17 November, onderteekendRaymond Godfrc yte Cleygate, Surreyzijn eDgelsche levensverzekering-maatschap pijen bereid het leven der bemanning van reddingsbooten te verzekeren op onpersoonlijke polissentegen eene premie van één percent in het jaar. Door b. v. honderd gulden in het jaar te betalen voor één reddingsstation, kan men 10 polissen bekomen, waardoor het leven van even zooveel mannen verzekerd wordt tot een bedrag van ƒ1000 per hoofd, indien een of meer hunner bij pogingen tot redding om komen. Zooals reeds gezegd is, zijn de polissen niet op naam, zoodat ook ieder vrijwilliger, die zijne diensten bij eene 1 zeeramp komt aanbieden, iu de ver zekering deelt. Vindt de geheele be manning den dood in de golven, dan kan desverkiezende over het totaal der premiën beschikt worden door den persoon of de corporatie, die de ver zekering gesloten heeft, zoodat er in dat geval terstond een kapitaal bijeen is, waar de hulpbehoevend achterblij vende betrekkingen uit bijgestaan kun nen worden Farfadet verzekert in de Indépendaneedat men ie Prijs jaar lijks meer dan 700 valsche Dorot's maakt. De namaak gaat wel zeer ver Een jong schilder, die verleden jaar voor liet eerst tentoonstelde in het Salon", vond dezer dagen bij een kunstkooper een stuk, dat niet van hem was, geteekend met zijnen naam. En van zijn eigen doeken kan hij niet afkomen De werkstaking i u Pas-de Calais breidt zich nog uit. De arbei ders eischenhooger loon, en wel ge middeld 5, tr. per dag, buiten de pre mie reorganisatie van de pensioen- en hulpkasacht uren werk daagsweder indienstneming van de arbeideis. die ontslagen zijn ter zake van werkstaking of van organisatie van syndicaten, en verbintenis van de zijde der patroons om voortaan geen werklieden te dier zake te ontslaan. Ten deele springt de onbillijkheid van deze eischen terstond in het oog, o. a. wat den dagelijkschen werktijd aangaat. Een door den minister van Openbare Werken ingesteld onderzoek in Pas de-Calais, waar 43.000 mijnar beiders zijn, stelde in het licht, dat de effectieve werktijd niet meer dan acht uren en acht minuten daags is. Basly had de werkstaking ontladen. In het geheel staken nu 33 000 ar beiders. Vele werklieden zoeken bezig heid op het land. De agitator Due Quercy is te Lens aangekomen. Enkele wanordelijkheden grepen plaats en ook werd een revolverschot gelost. Engelsche kolenhuizen doen zeer aan nemelijke voorstellen, teneinde de in- dustrieelen in Pas-de-Calais van kolen te voorzien. Zes jaren geleden werden te Napels tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld twee agenten van politie, verdacht van ontvreemding van zes honderd duizend francs uit de nalaten schap van den schatrijken markies Saggeser, terwijl zy met de bewaking van dien boedel waren belast. 1 Eerst thans is gebleken, dat de ware gentijnsche republiek melden dat de j dief zekere VittC(fD20 de Angelis is, een ver oop van den beruchte schelm, en dat de twee agenten den opbrengst van U11CIU1 Andes spoorweg, ten bedrage van acht j voik0men onschuldig zijn .Men heeft hen mlllioen dollars in goud, bestemd .stotjop vrije ïoeten gesBteld. °ns geheugen gegrift. Overal denkt men er aan, zelfs wanneer men den beker des wijns aan de lippen zet. Gij dacht, dat ik gelukkig wasen gij benijddet mij, ellendelingen. Maar weet het dan nu, dat ik zestien jaar lang geen gelukkigen dag en geen rustïgen nacht heb gehad. Overal vervolgt mij de schim van de gravin. Zeidet gij zooeven niet, dat gij mij bekend wildet maken. Het schavot en de hel zijn geringe straften, vergeleken bij die, welke de wroeging ons bezorgt. Eu gij wildet, dat ik de medeplichtige werd van eene nieuwe misdaad 1 en dat ik dien grijsaard zou dooden ik wil het niet I ik wil het niet Het was eene volledige bekentenis, die Gontran had gedaan. Het is mij onmogelijk den lezer weer te geven, hoeveel bitterheid, berouw en toorn er in deze woorden lagen opgesloten. Jacobus dorst hierop niet te antwoorden. Maar een ander deed het in zijne plaats, en die persoon was Martin de Eenoog. Een oogenblik te voren, was hij reeds op den drempel der kamer verschenen. Hij kwam hijgende aan en zag er ontdaan en doodsbleek mit. „Ik heb het wild gewild," riep hij uit. „De graat is dood. Kom maar niet met bedreigingen voor den dag Hij had zoo- eren zijn zoon weergevonden en erkende hem als zoodanig ten aanhoore van vele getuigen. Wij zouden verloren geweest zijn, als ik hem niet had gedood. Ik heb het dan ook gedaan, want het vereischte spoed." Toen vervolgde hij, daar Jacobus een kreet van wilde blijd schap deed hooren, en Gontran ontsteld het hoofd in de handen verborg: „Niet zonder moeite heb ik kunnen ontvluchten.want zij hebben hun hond op mij aangehitst. Ik geloof, dat ik hem ook gedood heb. Wat de oude aangaat, die is zonder een woord te spreken aan den steek, dien ik hem gaf, gestorven." Gontran twijfelde nu niet meer aan den dood van zijn oom. Met een gebrul, dat aan dat van een leeuw died denken, wierp hij zich op den moordenaar. „Maar wat wilt gij," stamelde d-ze, terwijl hij den slag trachtte af te wenden, „maar zeg eens, Karei, geen gekheid. Ik heb mijn mes nog. Pas op, het dorst nog naar meer bloed." Doof voor deze bedreigingen, greep Gontran hem bij de keel, tilde hem van den vloer op en wierp hem tot naar het andere uit einde van de kamer. De ellendeling viel tegen het gordijn aan, dat den ingang van het laboratorium verborg. In de plooien, die bewogen werden, had eene onverwachte weer stand plaats. Een schelle kreet ontsnapte uit die plaats. Men hoorde een gerucht van voetstappen; het scheen alsof iemand de vlucht nam. Met eene gesmoorde stem riep Martin de Eenoog uit: „Daar was iemand, eene vrouw. Zij heeft alles gehoord HOOFDSTUK XVII. Hoe Mariol iets anders thuisbrachtdan waarvoor hij was uitgegaan. Martin de Eenoog was opgestaan, had zich omgekeerd en het gordijn opengeschoven. Door het open venster zag hij eene vrouw, die verschrikt ontvluchtte. Deze vrouw was juffrouw Humbert. Zij sprong van het balcon af en verdween. „Ik zeg je, dat zij alles heeft gehoord. Zij zal ons aanklagen," antwoordde de Eenoog, terwijl hij haar achterna wilde snellen. Jacobus voedde zich bij hem, en gaf hem zijne pistolen. „Dood haar Martin greep de wapenen en sprong naar het venster. Gontran was eerst geheel onbeweeglijk in de kamer blijven staan; hij stond daar als door den bliksem getroffen. Wat zou er van hem, den vicomte d'Alvimare, worden, als alles ontdekt werd? Toch werd hij eensklaps uit zijn gepeins opgewekt, door het nieuwe doodvonnis, dat over iemand werd uitgesproken. Hij maakte een gebaar, alsof hij deze nieuwe misdaad wilde tegenhouden. Maar Martin de Eenoog was reeds op het balcon en spande de hanen zijner pistolen. De vluchtelinge, die een oogenblik door het kreupelheid was verborgen geweest, verscheen plotseling weer, terwijl zij zich naar het gat in den muur richtte. Eene dubbele knal weerklonk. Toen hoorde men te midden van de stilte een kreet van smart. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2