GEMENGD NIEUWS. Predikbeurten der Nad. Herv. Kerken. Mr. J. Marks, die veel in het Osten heeft gereisd en zich tegenwoordig te Chicago bevindt, deelde aldaar onlangs het volgende mede „In de buitenwijken van Jeruzalem, een weinig ten westen der stad op den weg naar Joppe, woont een mrs. Alice E. Davis, die eenige jaren geleden uit Boston vertrok om eene zendelinge en onderwijzeres te worden te Jeruzalem. Zij bezoekt de armen, waarvan sommigen in de oude graven nabij de stad wonen en groote armoede lyden. Mrs. Davis zorgt voor hen, geeft hun wat ze kan en onderwijst in de stichting Thalitha Kummi (Dochtertje sta op) hunne dochters. In haren vrijen tijd maakt zij teekeningen van de heilige plaatsen in den omtrek der stad en zendt die naar Amejika, waar ze een goeden prijs opbrengen. Wat haar evenwel in dit land voornamelijk bekend gemaakt heeft, zijn de albums van fraaie, geperste bloemen, die zy op de heilige plaatsen in Palestina verza melt en smaakvol in albums rangschikt, waar'cy de bloemen geheel hare natuur lijke schoonheid en kleuren behouden. Prof. Swing, van Chicago, heeft een vae die albums, waarin bloemen zijü, geplukt op Rachel's graf, in den hof van Gethsemane, op den Olijfberg en andere heilige plaatsen. Het fraaiste van al hare werken is een album, dat opzettelijk gemaakt is voor de jeugdige Koningin van Neder land. Het bestaat uit twaalf groote bladen van dik kaartpapier, waarop bloemen zoo gerangschikt zyn, dat ze den spelonk van Machpela, Hebron en het graf van David, dat van Joseph, Sichem en de bron van Jacob voorstellen. De omslag zal zijn van olyvenhout, met fluweel over trokken, waarop van buiten het wapen van Nederland zal worden gegraveerd De bloemen, die mrs. Davis gebruikt, zyn viooltjes, riddersporen, anemonen, gladioli en vele soorten, welke in Ame rika niet bekend zijn." Uit Amsterdam wordt ge meld Volgens het Maandblad voor Zie kenverpleging werd de vorige maand door de commissie uit de afd. Ziekenverple ging van de amsterdamsche afdeeling der N.-H. vereeniging „Het Witte Kruis," het examen voor het diploma voor ziekenverpleegster en verpleger afgeno men. Het diploma van verpleegster werd uitgereikt aan de damesA. de Boer en H. J. C. Meys, verpleegsters in het Acad. Ziekenhuis te GroningenJ. G. Koopman, in het Hopital Wallon te Leiden A. M. G. Bonting, H. M. R. Roskam en M. J. C. van de Wieg, in het Binnen-Gasthuis te Amsterdam M. J. Buijzerd, vroeger in het Burgerzie kenhuis, thans vrye verpleegster H. E. Bolhuis en M. P. van der Eist, in de gemeente-gasthuizen te Arnhem en te Harlingen werkzaam, en E. J. Swil- dens, J. W. van Eeden, M. van Opstall, T. Hamming, C. E. Ploeg, A. G. M. Meerkamp van Embden, M. A. P. van der Horst, M. E. du Pré, M. A, C. Bruyo, A. Vuurens en M. van Elden, allen verpleegsters in het Buiten-gasthnie te Amsterdam. Het diploma als verpleger werd uit gereikt aan de heeren E. Meulman en C. de Cock, beiden verbonden aan het gesticht Meer-en-Bosch te Heemstede, maar in het Buiten-gasthuis opgeleid. Het getal verpleegsters, aan wie het diploma is uitgereikt, is nu geklommen tot 123, en met voldoening kan zeker de afd. Amsterdam van de N.-H. Ver eeniging „Het Witte Kruis" zien op het resultaat van haar streven verbetering te breogen in de verpleging in en buiten de gasthuizen. Als kraamvrouwenverpleegster. Zij reikte dit uit aan de dames E. M. Doyer, M. A. H. Brinkman en H. E. Stefïers, allen vroeger als ziekenverpleegster ge diplomeerd en werkzaam in het Buiten- Gasthuis, en mevr. de wed. Knoop- Bakker, opgeleid in de kraaminrichting van het Binnen-Gasthuis en sedert ruim een jaar als kraamvrouwenverpleegster werkzaam. Het geschenk, dat keizer Frans Jozef den ezaar bij gelegenheid van diens zilveren bruiloft heeft ge zonden, bestaat uit een zilveren tafel servies voor 24 personenhet geheel telt 300 stukken. Wilhelm zond den keizer aller Russen een kostbaren, rijk geciseleerden degen, waarvan het gevest bezet is met tur kooizen. Moge deze „kleine" geschenken de vriendschap onderhouden Het fanatisme iu Engelsch Indië. Het schijnt dat het fanatisme, ondanks den eDgelschen invloed, in Engelsch-Indië nog sterk heerscht. In 1867 heeft de britsche regeering alles gedaan wat zij kon om eene herhaling der wreedaardige praktyken te voorkomen, onder lord Napier, maar vermocht niets tegen de priesters, die de leer van Brahma ge trouw bleven. Den 21en October jl. heeft men te Sholavandan, een klein dorp in zuidelijk Voor-Indië, met grooten praal een men- schenofler gebracht om den toorn der godheden van het kwaad, t° ^cp'-^dcr. Dit geschiedde als volgt Een door de priesters aangewezen man, wordt, tot den gordel naakt, voor de deur van den tempel gebracht. De opper priester, met een scherp rond mes, nadert het slachtoffer en maakt ter weerszijden van diens ruggestreng twee diepe insnij dingen, waarin hij twee scherpe en ste vige ijzeren haken slaat, waarmede hij aan een staak wordt gehesehen, die boven op een kar staat. Gedurende een uur wordt deze kar door de straten gereden om er do booze geesten uit te verjageD, terwijl de oogelukkige voor 't oog onge voelig, zijn marteling verduurt; de Hin doo's verdragen die dan ook met hun geheelen vrijen wil. Wanneer de man het er levend afbrengt, mag hij drie maanden lang de offeranden der geloovigen in ontvangst nemen en bewaart zorgvuldig de werktuigen die tot zyne martelingen dienden. En dat geschiedt nu nog in een land, dat onder de hoede staat der alle3 be schavende Engelschen Wetgevende Macht. Staatsbegrooting. Binnenlandsche Zaken. II. Aan het Regeeringsantwoord op het Afdeelingsverslag der Kamer omtrent Hoofdstuk V. der Staatsbegrooting ont- leenen wij nog het volgende: Tegen verhooging der kosten van het hooger onderwys zal de Minister waken. Voor ieder vak moet niet een afzonder lijk hoogleeraar worden aangesteld, maar toch moet rekening worden gehouden met de eischen der wetensehap, die niet meer, zooals vroeger, toelaten, een aantal vakken aan denzelfden hoogleeraar op te dragen. De Minister meent, dat doelmatig on derwijs in psychiatrie alleen mogelyk is, wanneer daaraan door de nabijheid van een krankzinnigengesticht een kliniek is te verbinden. Ofschoon onder de tegen woordige omstandigheden alleen Utrecht voor uitbreiding van bedoeld onderricht in aanmerking zou kunnen komen, schijnt het met 't oog op de aanhangige over weging van het denkbeeld, om provin ciale gestichten in Zuid-Holland en Gro ningen op te richten, voorbarig, thans reeds eene beslissing dienaangaande te nemen. Eene wyziging van de wet van 25 December 1878 (Stil. no. 222) betref fende voorbereiding van studenten in de geneeskunde zal de Kamer nog in deze zitting bereiken. Op het internationaal zoölogisch con gres te Moskou, in 1892, wenscht de Regeering dr. F. A. Jentink, af te vaar digen en daaraan te paren een reis van dien geleerde door Rusland, Zweden en Noorwegen, om de zoölogische verzame lingen te bezoeken. Daartoe wordt als, og f1200 aangevraagd. Verhooging met f 5000 van het sub sidie voor het Ziekenhuis te Utrecht wordt voorgesteld met 't oog op be- laogryke verbeteringen van het zieken huis en den verplegingsdienst, zoomode f 5000 meer voor de verpleging van kli nische patiënten. De Regeering is bereid de aanvulling van het Kon. besluit van 1880 in dien zin te bevorderen, dat de regelen der Pensioenwet voor de hoogleeraren der Rijks-universiteiten ook gelden voor de synodalo hoogleeraren. Overtuigd van de noodzakelijkheid om het Ambachtsonder wijs te steunen, stelt de Regeering alsnog voor, een som van f 36.200 op de begrootiDg te brengen als subsidie voor de ambachtsscholen te Groningen (f 6500), de practieche am bachtsschool te Leiden (f 6000), de am bachtsschool te Rotterdam (f 10.000), de ambachtsschool te Leeuwarden (1600) en de ambachtsschool te Haarlem (f 6500 jaarlijks en f 2200 in eens). Verder wordt uitgetrokken f 3500 voor de jaarwedde van den nieuw aan te stellen inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, in het bizonder belast met het toezicht op bet landbouwonderwijs. In onderzoek is een regeling om kos teloos jongelieden aan R H. B. Scholen toe te laten, en de wenschelijkheid tot verandering van de inrichting van het onderwys aan de Rykslandbouwschool. De Minister zal er naar streven, de gewyzigde Schoolwet ten uitvoer te leg gen overeenkomstig de bedoeling, die aan bare totstandbrenging ten grondslag lag. Elk verzoek om vrystelling van verplichting tot het heffen van school geld zal hij zorgvuldig overwegen. Pro vinciale examen-commissiën voor de vrije- en orde-oefeningen wenscht de Re geering niet in 'eleven te roepen. Voort durende vermindering der Ryksnormaal- le8sen kan de Min. niet toezeggen. By het verleenen van eubsidiën krachtens art. 49 kan niet naar eenen vasten regel worden te werk gegaan. Op de naleving der voorwaarden waaronder Rijkssubsi die aan bizondere scholen is verleend, kan voldoende toezicht worden gehouden. Den abonnementsprijs der Handelingen van de Staten-Generaal, die reeds zoo laag is gesteld, opnieuw te verminderen, wordt niet wenschelijk geacht. Op Hoofdstuk V, Binnenlandsche Za ken, zyn thans overgebracht de posten voor laudbouw-proefstaUons en proefvel den, thans op Hoofdstuk Waterstaat voorkomende. Diénst- en mrkiodencontract. Su- icelijks- wetgeving. Naar aanleiding van desbetreffende op merkingen in het Afdeelingsverslag der Kamer verklaart mr. Smidt in zyn Ant woord met betrekking tot bovenstaande punten het volgende In afwachting van voorstellen van de Staatscommissie betrekkelijk de algemee- ne beginselen der conti aeten-leer enz., kan voor sommige bizondere punten, zooals byv. het dienst- en werkboden- contract, een speciale herziening worden voorgedragen. Zoo ook zou een partiëele regeling mogelijk zijn, ten opzichte vaD de leer, in het arrest van den Hoogen Raad van 25 Nov. 1881 gehuldigd, ten opzichte van de huwelijks-wetgeving (huwelijksche voor- aarden), en wel op de wijze als in de artt. 206 en 207 van het ontwerp Eerste Boek Burg. Wetboek is voorge steld. Daarentegen kan eene herziening der wetgeving, betreffende het vermogen der vrouw en de ontbindiog van het huwelijk, niet partieel geschieden. JDe werking der Branktoet. Een verblijdende mededeling doet de minister van Jusiitie in zijn M. v. A. omtrent de werking de drankwethet aantal der veroordeelingen bij de kan gerechten wegens openbare dronkenschap is (bij eene vermeerdering der bevolking met een half millioen) sedert 1882 ge daald van 39,822 tot 27,616, en het aantal drankgelegenheden van 43950 tot 25911. Notariaat. Notariëele kosten. Dat het publiek niet de vruchten zou plukken van eene eventueele verminde ring der mutatierechten, zou met al den invloed, dien de regeering bezit, moeten worden tegengegaan. Of daarmede nog buitendien eene verlaging der notariëele kosten zal kunnen gepaard gaan, kan de minister niet beoordeelen. Dat hy het wenschelijk zou achten, kan hy wel ver zekeren. Wat evenwel in het Voorloopig Verslag wordt aangevoerd, dat het den yerkooper vrijstaat met den notaris een accoord te sluiten over de kosten, is juist en het zou wenschelijk zijn, dat dit algemeene regel werd. Waar er velen zijn, zoozeer aan een vasten notaris gebonden, of van bem afhankelyk, dat deze vrijheid om accoord te maken inderdaad niet bestaat, daar mag het op zijn minst genomen twijfel achtig worden genoemd, of aan het be zwaar, door bij de wet de notariëele kosten te verlagen, zou kunnen worden te gemoet gekomen. Bovendien schijnt de vraag gerechtvaardigd of er mogelijkheid bestaat, eenigen maatregel by de wet te nemen, ten einde de cliënten der notarissen te beschermen tegen nrdaelen, voor hen voortvloeiende uit het niet gebruik maken van de vryheid of het recht, door de wet hun toegekend. Notariëele examens. Reeds spoedig na het in werkkring treden van de wet van 6 Mei 1878, werd de toevloed van examinandi groot en steeg deze in de eerste jaren voort durend. Daarin is sedert 1888 eene verandering gekomen. Terwijl iu dat jaar door 399 adspiranten het examen werd afgelegd, was dit cyfer in de volgende jaren telkens afnemend. In 1891 is het tot 325 gedaald. Daar de stroom alzoo vanzelf scbynt ie verminderen, wordt het minder noodig, tot het te keer gaan daarvan afzonderlyke wettelijke maatre gelen te nemen. Eene wijziging van het programma voor het schriftelyk gedeelte van het examen werd volgens het Voorloopig Verslag urgent geacht, omdat de com missie voor het notar:ëel examen van oordeel is, dat de tegenwoordige inrich ting daarvan (namelyk van dat gedeelte) geen voldoenden maatstaf geeft ter be oordeeling van de keunis der verschillende examinandi. De zaak is inderdaad moeilijk, De wijzigingen betreflende het derde ge deelte van het examen bij Koninklijk besluit vau 6 Februari 1883 gebracht in du voorschriften van het bij Koninklijk besluit van 4 Jnni 1878 vastgestelde programma vonden, gelyk den minister nu by onderzoek bleek, haren grond in voorstellen, die door de Staatscom missie van 1881, met een beroep op hare gedurende drie jaren opgedane er varing, aan het oordeel van den toen- maligen minister van Justitie waren on derworpen. Wat het voornaamste punt be treft, beoogen de wijzigingen, die in 1889 door de toenmalige Staatscommissie wenschelyk werden geacht, een terug keer tot de regeling van 1878. De Mi nister kan niet verdacht worden bizondere voorliefde te hebben voor de in 1883 gemaakte verandering. Suriname. De surinaamsche begrooting voor 1892 is aan de Tweede Kamer ingezonden. De uitgaven zijn geraamd op 1,650,521,09 ',t of ƒ19,519.60 minder dan op de vorige begrootingde koloniale middelen ƒ1,490,631.33. dus ƒ51,700 meer dan op de vorige begrooting. Het nadeelig slot ƒ159,907.76/. is dus ƒ71,219.60 minder dan verleden jaar. De nieuwe uitgaven, welke worden voorgedragen, zijn meereodeels van onbeduidenden aard, evenals ook de weinige traktementsver- hooginger. Er is gerekend op een sub agent, toe te voegen aan den agent - generaal van het immigratie-departement, op eene bezoldiging van ƒ4000 'sjaars. Ten behoeve van het onderwys aan kinderen van britsch-indische immigran ten is ƒ4500 uitgetrokken en voor een veearts eene toelage van ƒ2000. Voor nieuwe werken is ƒ13,000 minder uit getrokken voor kosten van politietoe zicht op het gebied tusschen de Lawa en de Tapanahony 15,000 minder, Rechtszaken. S E Q U A H. Alias Charles Aldersey Davenport, oud 37 jaar, was tegen Donderdag ge dagvaard voor het le kanton (rechter mr. Krabbe) van Amsterdam. Ah zijn gemachtigde verscheen mr. D. Simons, die desgevraagd verklaart dat zijn last hebber te Wolverhampton geboren is en het beroep van masseur uitoefent. De dagvaarding legt ten laste„dat bij hoe wel niet tuegelateu tot de uitoefening der geneeskunde hier te lande, op 19 September 1891 in een lokaal in den Parktuin te Amsterdam, buiten noodzaak geneeskundigen bijstand als bedrijf of beroep heeft verleend door, met het doel genezing aan te brengen van de rheumatische aandoeningen waaraan Ber- nardus Gerardus Broek leed, genoemden persoon toe te dienen eene hoeveelheid vocht met water aangelengd (zg. Prairie- flower), welk geneesmiddel bestond uit een met alcohol, koolzure kali en natron bereid aftreksel van rhabarberwortel, aloë en spaanschen peper, en daarna ge noemden persoon over den ruggestreng, de beenen en de handen met olie of een ander vocht in te wrijven en te doen in wry ven." Voor den rechter verBchynen achter eenvolgens: lo. A. Polak, apotheker te Amsterdam. Hij fungeert ala deskundige en verklaart een fleschje zg. prairie-flower te hebben onderzocht. Dat mengsel be eat o. a. rha- barber, aloë, spaansche peper, koolzure kali, natron en alcohol. Ook zyn er nog andere stoffen in die niet thuis Ie brengen zyn. Alleen eene analyse van behoorlyk chemisch gedefinieerde licha men ïs mogelijk. 2o. Bernardus Gerardus Broek is de man die baat had gevonden heeft bij Sequah's wanbedrijf Hy heeft 20 jaar aan rheumatiek geleden, is jaren onder dokters behandeling geweest, heeft met de geheele apotheek kennisgemaakt en moest eindelyk van den geneesheer vernemen dat er voor hem geen middel bestaat. Hij was geheel stijf en, kon niet loopen. Op 19 Sept. jl. is hy, gewapend met een bewijs van onvermogen, door zyn geestelijke afgegeveD, op do tribune by Siquah gekomen. Hij heelt een drankje geslikt en is daarna gewreven. Hy is terstond aanmerkelijk beter geworden. Wel komt de styfheid in de beenen eenigszins terug, maar de pyn blyft weg. 3o. L. A. Polak, diamantversteller, is uit het publiek opgeroepen om Sequah by diens behandeling by te staan. Hij verklaart dat eerst onder Let wrijven dr. Duparc op de tribune is verschenen. 4o. De rechercheur Burger heeft ge durende de geheele maand September toegezien, of Sequah wel onder onmid- dellyk toezicht van een geneesheer ar beidde. Werkelijk is dat zoo geweest. Alleen op 19 Sept. ia de geneesheer (dr. Duparc) eerst onder het masseeren op de tribune verschenen. By het ingeven van het drankje en den aanvang der massage was de arts niet onmiddellyk aanwezig. 5o. De rechercheur Klein, zich aan sluitende aan hetgeen door zijn confrater Burger is opgegeven, verklaart dat reeds vóór den aanvang der wryfkuur, dr. Duparc aanwezig was in een op de tri bune uitkomend kamertje, waarvan de deur open stond. Maar hij heeft niet waargenomen, dat Sequah dien genees heer over den patent Broek heeft geraad pleegd. Eerst onder de massage kwam de dokter uit zijn kamertje en ging bij den patient staan. Hiermede was 't getuigenverhoor oit. Namens den beklaagde erkent mr. D. Simons de materieele feitenhij voegt daaraan toe, dat, schoon de geneesheer niet terstond bij de massage en de toediening van het drankje ter plaatse was, alles toch geschiedde op instructie van dien h er. Verder verklaart de ge machtigde van Sequah, dat in het dranje, behalve de door apotheker Polak gevon den bestanddeelen, nog andere stoffen zyn. De ambtenaar van het O. M. acht het bewezen, wat ten laste gelegd is. Er staat vast dat de dokter den patient niet persoonlijk heeft onderzocht. Sequah was dus geen uitvoerder van dee dok ters instructie, maar handelde zelfstandig. Hij pleegde wel is waar een feit, maar reeds dat eene feit wijst op de uitoefe ning der geneeskunde als bedryf, er kan dus, volgens de jurisprudentie van den Hoogen Raad gestraft worden. Eisch schuldigverklaring aan overtreding van art. 436 Wetboek van strafrecht en ver oordeeling tot 200 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Mr. D. Simons, alsnu het woord er langende, wyst er op dat de beweerde overtreding is begaan in het volle dag licht, in tegenwoordigheid van een groot publiek en van de politie. Gedurende 30 dagen heeft S quab, om de wet stipt na te leveD, onder toezicht van den ge neesheer gewerkt, alleen op 19 Sept. is de geneesheer hoogstens 6 minuten in eene kamer in de Dabijheid, en niet op de tribune' geweest, en op die enkele 6 minuten heeft het Geneeskundig staats toezicht gulzig beslag gelegd en had het een gelukkigen dag het kon doen ver volgen. PI. stelt in het licht, hoe men afgeeft op een geneesmiddel waarvan de chemici niet eens de bestanddeelen precies kennen en hoe men dus veroordeelt wat men niet kent. De vraag is of bekl. art. 436, Wet boek van Strafrecht, heeft overtreden. Neen, zegt pi., want lo. Vóór de handeling is de genees heer in het kamertje door Sequah ge raadpleegd. De onjuistheid van die be wering is niet gebleken. En daarmede vervalt de vervolging. De geneesheer toch behoeft niet altijd den patient te zien om instructiën ter behandeling te kunnen geven. En als men deze verwe ring soms chicaneus mocht noemen, nu, al ware zij duizend maal chicaneuser dan zij is, tegen deze chicaneuse vervolging is zij goed genoeg. Zelfs, dus voert pl. verder aan, is de algemeone instructie van den dokter, om patiënten met rheu matiek te behandelen door middel van drank en massage, voldoende om Sequah te dekken. Doze is en blyft dan een voudig de uitvoerende hand van den arts. 2o. Art. 436 stelt als vereischte van strafbaarheid dat men, niet toegelaten zijnde tot de uitoefening van een beroep, waa-toe de wet eene toelating vordert, buiten noodzaak dat beroep uitoefent. Do eene han deling, die Sequah pleegde, levert niet op de uitoefening van een be roep. De verwijzing naar de jurispru dentie v. d. H. R. verwerpt spr„ omdat deze nog betrekking heeft op art. 1 juncto 18 der geneeskundige wet van 1865. Thans heeft men alleen te doen met het afwijkend art. 436 Strafwetb. en daar over gaf de H. R. nog geen arrest. Conclusie vryepraak. Uitspraak heden over 8 dagen. TE HAARLEM, op ZONDAG 22 Nov. 1891. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Nam. 2 ure, van Lenuep. 4e Zond3g. 's Avonds 6 ure, Moeton. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, \V. J. Knottenbelt. -am-Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. M andagavond 6 ure, van Lenuep. Openbare catechisatie. Mattb. 14 84 vv, Woousdagavond 7 ure, G. vau Asselt, Oud-Zen deling onder de Batta's. (Voor Moeton). Me- dedeelingen uit de heiden wereld, Üakenesser Kerk. (Voor de Ki aderen.) oorm. 0 ure, van Lennep. Waalse he Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm- 10 ure, 's Av 5 ure, Mulder. Woensdagavond 8 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersche Ksrk, Voorm. 10 ure, Poolman. *8 Avonds 6 ure Mees. Kerk der Vers enig de Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Hesta. 's Avonds 6 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. J. Herman de Ridder Jr., van Meppel. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. CM\ Bewaarschool Lange Ileerenvest. Maandagavond 8 ure, Moeton. Bijbellezing, 1 Sam. 4 1 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, J. M. Snethlage, pred. ta Amsterdam. Bijbellezing. Lokaal Weten en Werken Donderdagavond 8 ure, Knottenbelt. Bijbel'ezing Job. 6 41 vv. Noorderkerk Ridderstraat.) Nederd. Geref. Gem. (doleeronde). Voorm. 10 ure, 's Av. 6 ure, J. Langbout. Nederd. Herv. Kerk. BSeimebroek. Nam. 2 ure, C. van Koetsveld G.Ez., Pred. te Houtrijk en Polanen. Heverwj|k. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. 53 loensend aft JL Voorm. 10 ure, J. D. vau Arlcol. Doopsbediening. IIe©sm§4ede. Voorm 10 ure, J. Kuylmau. Woensdagavond 6^ ure, J. Kuylman. sil&fiegoBii. Voorm. 10 ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, G. van Koetsveld G.Ez. Geen Zondagschool. Santpoort. Voorm. 10 ure, A. Rutgers van der Loeff, beroepen pred. te Avezaeth. üpaarndam. Nam. 2 ure P. Peaux, pred. te Wijk a. Zee. Velsen. Voorin. 10 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 8 ure, B. van Zweden. Evangelieverk. Donderdagavond 7% ure, H. Waardenburg. Bijbell. Zaterdagavond 8 ure, B. v. Zweden. Bijbell. Joh. Ill 22-36. B&i&dvoort. Voorm. 10 ure, C. Barueveld. Nam. 2 ure, C. Barnoveld.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 8