NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e Jaargang. Dinsdag 24 November 1891. No. 2574. ABONNEMENTSPRIJS: STADSNIEUWS. HET FEEST der Haarlemsche Normaalschool. BINNENLAND. FEUILL TON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 8 maanden1,20. Franco door het geheele Kijk, Per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad «erichtynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Korean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer lïï. ADVERT ENTIN tan 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groots letters naar plaatsruimte. Bij '«Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worde» aangenomen door onse agenten ea door alle^boekhandelaren en contenders. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS Hoofdagenten eo,r het BuitenlandCompagnie Générale de Pulliali Mrangbt 8. L DAVBM i Co., JOHM JONES, Snee., Parjl 3UU Tenlourf Montmartn. sssegsssssssssaaawsi Haarlem, 23 November 1891. Het bataillon schutterij met de muziek zal Zondag 29 November a. s. ten 12V2 uur op den Doelen, in marsch tenue, aantreden om onder commando van den kapitein H. M- J. van Lennep naar het Wilsonsplein te marcheeren, alwaar door den majoor-commandant aan den kapi tein E. A. W. Pauw en den ie luite nant-kwartiermeester W. F Roosdorp het eereteeken voor 15-jarigen dienst zal worden uitgereikt. Vooraf zullen de nieuwbenoemde 2e luitenants, de bh. W. C. L. Brons veld en K. J. Blok van Laer, worden geïnstalleerd. Des avonds bieden hh. officieren aan hunne feestvierende collega's in Café „Montagne" een diner aan. Weder is een oudstrijder, genaamd Simon Blank water, overleden. Hij was drager van het Metalen Kruis en geb. 30 October 1811. Zatei dagavond had in het gymnas- tiekgebouw van den heer J. G. Martin, alhier, de reünie van de oud-kwe.ke lingen en de thans nog aan de Haar lemsche Normaalschool verbonden kwee- kelingen plaats, en wel ter feestelijke viering van Let i2$-jarig bestaan der Rijksnormaallessen. De voorzitter der feestcommissie, J. B. A. Saeijs, riep den aanwezigen dis trictsschoolopziener, hh. leeraren aan de inrichting verbonden en allen oud- kweekelingen, kweekelingen en gasten, een warm en welsprekend welkom toe, waarna hij het woord aan den directeur der school, den heer J. De Koek, gaf. Deze betuigt in eene keurig gestelde rede zijne ingenomenheid met het feest, waaruit een gevoel van dankbaarheid jegens de inrichting en van erkentelijk heid jegens de onderwijzers spreekt. Dit samenkomen tcch geeft blijk, dat er eene goede verstandhouding tusschen onderwijzers en leerlingen heeft bestaan, dat er vriendschapsbanden zijn gelegd, die men vernieuwen en versterken wil. Namens het geheele personeel zegt hij den gastheeren dank voor het blijk van waardeering, dat zij hunnen voor gangers hebben geschonken. Hij meent vrijheid te hebben eenige bizonderheden uit de normaalschool in het midden te brengen. Den 19®" Mei 1879 werden de lessen geopend met 28 leerlingen, onder wie ook de tegenwoordige voorzitter der feestcommissie Door den minister van Binnenlandsche Zaken vrerd het onder wijs opgedragen aan de hh J. De Koek, W. A. P. F. L. Bakker, R. E. van Rijsinge, A. van Wam el, J. H. Slangen, P. H. van der Leij, A. van der Voort. P. D. Graaff, W. M. van Eek, B. J. Bouwmeester, J. van Looij, J. G. Mar tin en aan de onderwijzeres mevrouw Lieste Van dezen zijn nog aan de inlichting werkzaam de hh. J. De Koek, P. D. Graaff, A. van der Voort en J. G Martin. De overigen van het personeel zijn vervangen door de hh. H. M. Hu bregtse, H. J. Overbeek, R Luijten, K K. A. Valken, E. J. van Sc-nsbeek, F. F. Grabijn, F. W. Fick en mej. E. Boetje. Een getal van 91 kweekelingen heb beD de akte van onderwijzer of onder wijzeres verkregen. Zeer velen hebben later de akte van hoofdonderwijzeres en verschillende akten voor lager en mid delbaar onderwijs gehaald. p hekfd, cifan er 3 aan Voor zoo.^.v ..au«J - fN het hoofd eener school, 5 zijn als onder wijzers naar Indié vertrokken er. 22 zijn als onderwijzer en onderwijzeres aan de openbare en bizondere scholen te dezer stede werkzaam. De gemeente Haarlem erkent, door een jaarlijksch subsidie, ten behoeve van verdienstelijke kweekelingen, het nut dezer instelling, waarin geheel kosteloos kweekelingen van alle godsdienstige ge zindten hunne opleiding kunnen erlan gen. Binnen korten tijd staat er wéér een onderwijzersnood voor de deur; dan zullen de traktementen aanzienlijk stijgen en zullen zij, die hunne opleiding aan de school hebben genoten, gemak kelijk een goed bezoldigde betrekking kunnen bekomen. Trouwens, geen der kweekelingen heeft lang naar eene plaatsing behoeven te zoeken, daar zij vooral door de prak tische bekwaamheid, die zij zich aan ODze openbare scholen kunnen verwer ven, bij proeflessen veel boven anderen voor hebben. Klopt op dit oogenblik ons hart warm door dankbaarheid, ons verstand geeft ons goede hoop op de toekomst, op het voortbestaan en den bloei der Rijks normaallessen alhier. Met applaus werden deze woorden begroet en door den voorzitter beant woord met de aanbieding van een plaat werk aan elk der 4 heeren, die 12V2 jaar waren werkzaam geweest. Daarna begon het eigenlijke feest. Hoogst geanimeerd en zeer verdienste lijk werden eenige zang- en tooneelstukjes, marmeren-beeldengroepen en tableaux vivants, zoomede een nieuwe tamboe- rijnendans, door 12 jonge dames uitge voerd. Tusschen de dansen stond soms een spreker op om in hartelijke en krachtige of gemoedelijke en guitige taal zijue groote tevredenheid en zijn welgemeen- den dank aan de feestvierenden te ken nen te geven. Onder anderen door den oud leeraar B. J. Bouwmeester, uit 's-Hertogenbosch overgekomen, om, volgens zijn woord, getuige te zijn, dat in de Haarlemsche Normaalschool de kunst en hare opvat ting bij de kweekelingen, sedert zijn vertrek niet verlaagd maar veel verhoogd was, dank zij voor dezen avond vooral den directeur voor den zang en den heer J, G. Martin voor zijne uitstekende leiding bij de plastische standen en gymnastische oefeningen, die in waarheid het gevoel naar het schoone aangenaam hebben getroffen. Aan alles komt een einde, zoo ook aan dit feest, dat in de beste orde en onder den indruk bij de aanwezigen, van veel goeds en aangenaams te hebben genoten, gesloten werd. vriendelijk verzoek, übu ib^en vei T. wy Aan het volgende gaarne eene plaats Evenals vorige jaren richt onderge teekende, hoofd der kostelooze school aan de Leidschevaart, bij het naderen van het barre jaargetijde tot de meer- gegoede ingezet ivsen van Haarlem het vriendelijk verzoek, hem, ten behoeve der slechtst bedeelden onder zijne leer lingen, te willen afstaan kleedingstukken enz., die om de eene of andere reden niet meer worden gedragen. Het gunstig resultaat, hiervan vorige jaren verkregen, schenkt hem vrijmoe digheid deze zaak bij het haarlemsch publiek krachtig aan te bevelen. Aan vroegere gevers hartelijk dank Het hoofd der school aan de Leidschevaart. C. DE VRIES HZN. H&arlem, 23. n. 91. Letteren en Kunst» Hedenmorgen is aan den Wagenweg een Ó2jarige vrouw aangetroffen, die zich aan het lichaam en armen had bezeerd tengevolge van een val uit éen wagen, bespannen met een paard, waar mede zij op haar verzoek van Hillegom was medegereden. Daar zij te Hillegom woonachtig was, is zij door politie op de stoomtram gebracht en vervolgens naar hare woning vervoerd. Bij de aanstaande uitvoering der Wagner-vereeniging te Amsterdam wer ken vier bayreuther kunstenaars mede: Fritz Plank {Hans Sachs), Sebastiaan Hofmüller {David\ Wilhelm Grtlnning Walther vo?i Siolzing) en Louise Muller, onze begaafde landgenocte, die reeds dit jaar te Bayreuth eenige kleine partijen heeft vervuld en er het vol gend jaar als Evchen in de Meisiersin- ger zal optreden. De partij van Beek- messer is toevei trouwd aan den talent vollen basso buffo, van het hoftheater te Dresden, Paul Jensen. Onze landgenoot, de heer André Spoor, oud-leerling der muziekschool tn Rotterdam, thans concert meester en solo-violist in de Hansa zaal te Ham burg, is door den minister van Onder wijs en Schoone Kunsten in Fankrijk benoemd tot officier d1 académie. {N. B. C.) De duitsche keizer moet aan von Wildenbruch, den schrijver van Der nue Herr, hebben opgedragen, uit een pas verschenen humoristisch satyrisch werk van Eugen Richter, Social-demokratische Zukunftsbildereen tooneelstuk te trek ken Het duitsche tooneel krijgt zoo èene andere roeping dan die van „genot te schenken," zooals Lessing begeerde. overwe6z=-ö Te La Fèche bij Mans zal een 'nt ï1ét'"teo,L.ép Delibes worden standbeeld vOO.' -«« raaterie'êi,zaijQJen* opgericht. Hij is in die buun. geA .XjU111 Het familie-archief van het huib6 Sl°' Borghese is voor 210,000 lire aange kocht voor de bibliotheek van het Vaticaan. De Corriere di Hapoli deelt onder voorbehoud, een telegram mede, uit Parijs ontvangen, dat Erckmann en de erven Chatrian aan alle parijsche mu ziekhandelaars verboden hebben de parti tuur of afzonderlijke stukken van V Amico Britzvan Mascagni, te verkoopen. De schrijvers hebben Sonzogno een proces aangedaan wegens de vertooning der nieuwe opera in Italië, en zullen zich eveneens verzetten tegen den verkoop en de uitvoering der partituur in Duitsch- land, Oostenrijk en Engeland. Sonzogno heeft het recht om het libretto der opera uit den roman te trekken, niet gekocht, omdat de auteurs te hooge eischen stelden de helft van alle opbrengsten der opera van Saksen-Weimar naar Nederland is vertrokken, ten einde te 's-Hage den sterfdag van wijlen haren broeder Koning Willem III, door te brengen. 0FFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besluit is aan den heer E. W. W. Dinkgreve, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als onbezoldigd consul te Rangoon. Bij kon. besl. is aan J. P. Mikmak, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaats vervanger in het kanton Terborg. Bij de navolgende besluiten zijn de daarbij aangewezen pensioenen verleend, als aan dr. C. Leemans, directeur van het rijksmuseum van oudheden te Lei den, ƒ2667; dr- F. C. Soer, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg, ƒ1600; J. W. A. Vervloet, commies ter provinciale griffie van Zuid Holland, ƒ1534; dr. L. C. Levoir, leeraar aan de polytechnische school te Delft,/1883 E. J. Brederode, adjunct-commies 2e kl. ter provinciale griffie van Zuid-Holland, ƒ514; J. C G Zeitz, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zaltbom- mel, ƒ410 A. R. H. E. Holsum, leeraar aan de burgeravondschool te Nijmegen, ƒ434; H. Wessel, amanuensis aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg, ƒ255; C. P. Schreurs, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond, ƒ800; jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, minister van Binnenl. Zaken, I an Willem Jacob Mandea" 290» Novemo«e vAn AAcrsicrdamt junct-commies ui. tcr provinciale griffie van Zuid Holland, ƒ828. Krachtens art. 38 der wet van 17 Augustus 1878 {Staatsblad n°. 127) zijn pensioenen verleend aan H. Kluiver, zich schrijvende Kluyver, hoofd der openbare lagere school te den Hoef, gemeente Mijdrecht, 745 J. Spaan, hoofd eener openbare lagere school te Haarlem, ƒ1314. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Dinsdag en die van den minister van Oorlog Donderdag niet plaats hebben. De Eerste Kamer is bijeen» uc ..C.H v*u *uC upuictigsicu ucr opera Maandag 30 November, en eene som vooraf van 50,000 francs. geg av0nGjs Het Lessing-theater te Berlijn heeft veel bijval gevonden met het eerste drama Slatisfaktionvan den novellistAlexander von Roberts. Uit Berlijn wordt ons j Zaterdag heeft de staats commissie voor de administratieve rechtspraak in het gebouw van de Tweede Kamer hare werkzaamheden voortgezet. De heer Yan Houten, lid ,van de Tweede Kamer, is uit Rome, meld, dat H. K. H. de groothertogin alwaar hij het vredescongres heelt bij- 26) HOOFDSTUK XVII. Jacobus en Martin, die over de leuning van het balkon hin gen, keken en luisterden. Gont.an had zich op een stoel laten vallen en verborg het gelaat in de handen. Alweder was hij de medeplichtige van een moord. De vluchtelinge was verdwenen. Maar op de steenen, die door de maan verlicht werden, zou men haar zwarte kleed wel ontdekken. Ook daar was niets te zien. En toch had zij gewankeld en een luiden kreet geuitwat was er van haar geworden De twee moordenaars snelden haar achterna Van den anderen kant verwijderde Gontran zich. Hij koesterde nog een laatsten sprank van hoop, dat de graaf misschien slechts gewond zou zijn, en dat hij hem dus nog kon redden. Hij liep naar de plaats, waar zijn paard stönd, zadelde het en reed in galop weg. Op dit zelfdeoogenblik kwamen Jacobus en Maitin bij het gat van den muur. Er lag bloed op de steenen. „Ik wist wel zeker, dat ik haar getroffen had," zeide de man met de jas. „Zij moet aan den anderen kant gevallen zijn," zeide Jaco bus, terwijl hij reeds door de opening kroop. „Ha, daar zie ik haar mantel, nu zijn wij haar op 't spoor." De Eenoog vloog vooruit. Zijn metgezel hield hem bij zijn kraag terug. „Ongelukkige I Denk aan de steengroeve en den afgrond Martin deinsde terug. Toen boog hij het hoofd voorover en keek naar beneden. De afgiond was op twee schreden afstands van den muur. Hij was breed en diep; een blauwachtige damp steeg er uit op. „Zij zal den afgrond niet gezien hebben," mompelde Jacobus, „zij zal er ingevallen zijn." „Hoe zullen wij er in afdalen vroeg zijn metgezel. „Ik zal eene lantaarn gaan halen. Wacht maar." Wij hebben reeds gezegd, dat de steengroeve slechts in het midden een rotsmuur had, wier zijden zeer steil, doch desniettemin begaanbaar waren. Die hellingen waren met gras bedekt, dat hier en daar door een heester werd afgewisseld. De twee bandieten waren gewend aan nachtelijke tochten. Weldra daalden zij met een 'lantaarn in de steengroeve af. „Als de vrouw hier eens gevallen was,"-mompelde Jacopus. „Laat ons eens zien, voor wij lager afdalen." De ellendeling had het goed geraden. Aan dezen kant', had dè vluchtelinge den grond onder hare voeten voelen wegzinken. Zij was in haar val gestuit door de heesters en het gras toch had haar dien val haar bewustzijn doen verliezen. Zij dacht dat zij zou sterven. De pijn, die haar wond haar veroorzaakte, riep haar in het leven terug. Bovendien werd haar oor getroffen door een geluid van voetstappen en stemmen. Zij opende haar oogen. Eensklaps zag zij een licht blinken boven de heesters, die haar bedektenhet scheen alsof men iets op den grond zocht. Verder zag zij een gelaat, dat door het schijnsel van de lantaarn verlicht werd en naderbij kwam. Madeleine herkende Martin den Eenoog. Onbeweeglijk bleef zij liggen, hield haar adem in en bad God om haar onzichtbaar te maken. „Welnu," zeide Jacobus op dit oogenblik, „wat kijkt gij daar toch Zijt gij haar op het spoor." Er volgde een stilzwijgen. De gewonde lag te beven van angst. Als de twee moordenaars haar ontdekten, dan was zij ver loren. Martin de Eenoog antwoordde eindelijk „Ik meende, dat ik het kreupelhout had zien bewegen, maar het is niets, ik heb mij vergist." „Laten wij dan wat verder gaan zien," zeide Jacobus. En de lantaarn verdween. Juffrouw Humbert verloor opnieuw haar bewustzijn, door de groote aandoening, waaraan zij zooeven ten prooi was geweést. De twee bandieten daalden in de steengroeve af en zagen

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1