erfpachtslanden hun administrateurs en maaktheid te zullen bereiken. Men ge-1 aan|een haagschen koopman toebehoo- hun assistenten. j looft dat de schouwburg in 131 seconden ren, verzekerd zijn. De wisseling in deze betrekkingen is zal kunnen zijn ontruimd, altijd indien j Door de postduivenver- groot. Het indisch klimaat werkt sloo-|de politie op straat haren plicht doet.eeniging „De Arend", te Rotterdam, is pend. Het is tegenwoordig moeilijk, om voor Java geschikte administrateurs te vin den hoeveel te moeilijker moet het dan niet zijn, om menschen te vinden, dier er lust in hebben, die de kracht, de ervaring en de kennis van zaken bezitten, om woeste landstreken te gaan ontginnen en aldaar cultures te drij ven. Dikwijls, ja bijna altijd, hangt het succes van een nieuwe zaak at van de keuze van den persoon, met de uitvoe- riag belast. Wil men een nieuwe landstreek voor de beschaving openen, dan moet men aan de kust beginnen en geleide lijk het binnenland bi nendringen. Dan is men altijd in de nabijheid van hulp. „Stel u voor," zegt de heer Huyser, „een tabaksplanter, die van Sandakan uit, de rivier eenige dagen in een inlandsch vaartuig oproeit, vergezeld van een paar honderd chineesche koelies, en zich dan ergens in het woud gaat vestigen, om tabak te plan ten. Die menschen vellen het bosch, maar hebben voorshands nog geen woningen. Zij bouwen tijdelijke hutten, maar het kan niet missen, ot zij moe ten een leven lijdende vol ontbe ring ziek worden. Dan komt er vertraging in het werk en lusteloosheid en als dan het hooid, de planter, ook ziek wordt, dan mislukt de zaak. „Zoo zal het met de ontginningen van de laatste jaren, op veel plaatsen, wel gegaan zijn. „Men zal mij tegenwerpen, dat men op de laaggelegen landen van de kust geen tabak kan verbouwen. „Dat is zoo maar dan moet de rijst- en suikercultuur maar voorgaan. „Is men met een nieuwe volksplanting den voet der bergen genaderd, dan breekt pas de tijd aan voor den tabaksbouw. „Mocht het landschap Deli, dat zich reeds zoo ontwikkeld heeft, de heden- daagsche crisis te boven komen, dan zal de tijdelijke tegenspoed dit ten goede hebben uitgewerkt, dat het van veel concurrenten is verlost geworden, die j. ry dreigden te overvoeren". i Dinsdagmiddag te A tsf.e:-dï 11 gehouden jaarlijksche alge- - -:rgadering der Stadsschouw- - tschjppij waren tegenwoordig .lhouders met 13 stemmen. De ver het afgeloopen jaar werd 0 ard. De heer A. C. Wertheim werd als bestuurder herkozen. De voorzitter, de heer G. A. Tindal deelde omtrent den stand der werk zaamheden mede dat vóór het eind van dit jaar waarschijnlijk tot de aanbe steding kan worden overgegaan, er is vrij lang gesukkeld, aleer er zekeiheid was omtrent de plaats waar de Schouw burg moet verrijzen. Het plan Wigman heeft de beslissing langen tijd tegen gehouden. Na heel veel besprekingen zijn de plannen-Wigman gelukkig in de doo^ gedaan en is besloten den schouw burg op de oude plaats op te richten. De tooneelzaal zal aan de achterzijde van het tooneel komen. In het ééue gedeelte komt het tooneel en in het andere de daarvan geheel afgesloten tooneelzaal. In het sousterrein komen de verwarmingstoestellen. De schouw burgzaal kan ongeveer 1100 toeschou wers bevatten. Voor elke verdieping in den schouwburg zijn twee trappen, alle van elkander afgescheiden. Er zullen zijn 8 uitgangen. De verlichting zal zij n electrisch, de gevels van het gebouw worden in renaissance-stijl opgetrokken. Op alle verdiepingen worden de noodige vluchtbalcons met trappen aangebracht. Wat de veiligheid voor de bezoekers aangaat, gelooft het bestuur de vol- Tooneel, stalles en parterre komen on- j eene tentoonstelling van postduiven uit- geveer op vijf meter hoogte boven de j geschreven tegen 6 December a. s., straat. waarvoor verschillende medailles zijn Op de vraag des heeren Heineken, j uitgeloofd, wanneer men denkt dat de schouwburg in gebruik zal kunnen worden genomen. zeide de voorzitter zich te vleien dat het gebouw 1 December 1895 opgeleverd zal zijn, waarop de heer Heineken vaststelde dat derhalve de aandeelhou ders dan geduiende drie jaren verstoken zullen zijn van rente. Het bestuurslid de heer Wertheim gaf te kennen dat hij omtrent de voltooiing van den schouwburg niet zoo optimistisch is als de voorzitter, en niet gelooft dat het gebouw reeds in December 1893 gereed kan zijn. Eene opmerking van den heer Vom Rath, dat de schouwburgzaal aan de tooneelzijde smaller zijn zal dan achterin, werd door den archictect Van Gendt beantwoord met de wiededeeling dat dit geschiedt met het oog op de eischen van het tooneelperspectief. Examen in de vrije-en orde oefeningen der gymnastiek te Amster dam, op 24 November. Toegelaten de heeren H. van den Berg, van Beemster C. Met, van Abcoude; F. J. Westen dorp en H. Kool, beiden van Amster dam. Te 's-Hage op 24 Novembergeex, 12 mannel. adspiranten, afgewezen 7 geslaagd 5, te weten de heerenP. den Boer, uit PernisJ. van Noord, uit OegstgeestW. J. Stapel, uit Den Haag A. van Roon, uit Rotterdam, en P. W. van der Meulen, uit Schiedam. Akteexamen m. o. te 's Gra- venhage op 24 November. Schoon schrijven: geëx. 3 cam.iaaten, van welke mannel. en 1 vrouwel., afgewezen 1; toegelaten mej. W. Deggeler, van Arn hem, en de heer A. J. Hofman, van Haarlem. Volgens Het Nieuwsblad v. Nèd zal aan de gasfabrieken te Amsterdam, vermoedelijk de arbeid der stokers grootendeels worden vervangen door machinalen arbeid, zooals nu reeds in alle gasfabrieken van Engeland hef geval is. Ook zijn plannen in bewer king om door zoogenaamde Coze-ovens, waarbij de verdeeling van steenkolen en het uitlaten van cokes werktuigelijk geschiedt, handenarbeid uit te winnen. Oscar Carré ligt ziek aan de influenza. Een zeer bizonder voor recht viel Maandag den eigenaren der bierbrouwerij en azijnmakeiij „De Ge kroonde Valk", te Amsterdam, ten deel. Het was op dien natum honderd jaar, dat deze fabriek onder dezelfde firma is gedreven geworden, alhoewel zij vol gens de oorkonden, reeds 60 jaar vroe ger bestond. Den 24 November 1791 weid zij door den heer Jan Messchert van Vollenhoven, den o ver-grootvader der tegenwoordige firmanten, gekocht en van lieverlede heeft zij zich uitge breid tot den tegenwoordigen omvang. Van de fabriek kan gezegd worden, dat zij in alle opzichten met haar tijd is meegegaan, Dinsdag nacht om half één brak er aan de Haarlemmerstraat te Leiden brand uit in een perceel bene den tijdelijk ingericht tot winkel in ma nufacturen. Door de spoedige aanwe zigheid der spuit van de weesburgers en den slangenwagen der politie heeft de brand zich bepaalt tot den winkel, waar hij ontstaan was. Echter heeft het pand veel waterschade bekomen. De eenige bewoner, een winkelbediende, was volgens zijn zeggen al te bed, doch nog niet slapende, toen hij door den rook opmerkzaam werd gemaakt dat er iets niet richtig was, zoodat hij gelegenheid had om over een achter plaatsje te ontkomen. Men weet niet ot de goederen, welke De heer T ij nagel, wien de vorige week zulk een ernstig ongeval trof op de stoomtram SchiedimRotter dam, is heden morgen aan de gevolgen daarvan overleden. Als een staaltje hoever t e- genwoordig de brutaliteit onzer straat jeugd gaat, diene, zegt de Dorische Cl het volgende Het 7 jarig zoontje van den onder wijzer B. te Dordt, werd om boodschap pen uitgezonden, waartoe hem een gul den was medegegeven. Nauwelijk eenige passen van huis zijnde, werd hij ge volgd door een paar andere jongens van ongeveer 10-jarigen leeftijd, die hem aangrepen, zijn zakken doorsnuf felden, hem den gulden afnamen en hiermede ijlings op de vlucht gingen. Het mocht de politie gelukken de twee jeugdige straatroovers te vatten, waarbij tevens bleek dat zij meermalen wegens straatschenderijen in handen der politie zijn geweest. Maandag avond hadden twee jongens de baldadigheid op het terrein aan het station D. P. de wis sels te verzettengelukkig werd de verkeerde stand door het spoorwegperso neel bemerkt, waardoor ongelukken wor den voorkomen. De knapen werden door de politie gegrepen en overgebracht naar het bureau aan de Meermanstraat (N. R. u.) Te Arnhem viel Maandag avond zekere Nol Peters, die in eene woning in Klarendal een zak met grint naar boven zou brengen, van de trap, Hij brak den nek en overleed nog denzelfden nacht Hij laat eene vrouw en vijf kinderen achter. Ook bij dit ongeluk speelde de sterke drank eene rol. In een der plaatsen van de provincie Noordbrabant werd eene nieuwe wijze van heffing ingevoerd van staangeld op markten. De berekening geschiedde per vierkanten meter. De nieuwbenoemde controleur kwam nu in allen ernst in een ijzerwinkel een vierkanten meter bestellen {N. B. C.) Johanna Maria deRooijis Dinsdag uit de gevangenis te Maastricht naar het krankzinnigengesticht te Medem- blik overgebracht. Maandag vertrok de justitie uit Middelburg naar 's-Heerenhoek, ten einde een onderzoek in te stellen naar een in den nacht van Wo' ïïsdag op Don derdag aldaar plaats gehad hebbenden diefstal met inbraak en poging tot moord op de alleen-wonende wed. P. R. Van de andere zijde meldr men, dat de tocht van de justitie uit Middelburg naar 's Heerenhoek inzake de inbraak en moordpoging weinig resultaat schijnt te hebben opgeleverd. Twee personen, op wie men vermoeden had, werden gehoord, maar weder vrijgelaten. In den nacht van 22 op 23 dezer is brand uitgebroken in de bouw manswoning van Th. Omtzigt, staande onder de gemeente Zevenhoven. De woning is, met uitzondering eener wa genschuur, benevens twee daarbij be- hoorende hooi- of korenbergen, met die landbouwvruchten gevuld, totaal ver brand. Aangezien bewoners reeds ruste waren, hadden zij oorzaak van den brand onbekend is» In den pot geloopenl Op een dag der verleden-week, terwijl te Mierlo een flink volwassen haas een heerlijk middagdutje deed in 't knollen land, komt de jongedoch.er v. d. Br. groen plukken dicht bij 't ouderlijk huis en stoort langoor in zijn prettige droo men. Nog half slaapdronken zet ons bloode dier het op een loopen en holt tegen de boerenhofstede van de wed. v. d. B. op Loesdijk aldaar. Zich achter volgd wanend en in zijn vaart gestuit, vliegt hij door eene ruit op ruim 15 dM. boven den beganen grond, Dat laugoor door overmatige vrees bevan gen was, bewijst uit het geval, dat hij zich door ee e ruit van 25 cM. lengte en 20 cM. breedte heeft weten te wringen. J. v. d. B. ziet vreemd op bij dezen zonderlingen indringer en zet zich in postuur. In een wilde jacht, waarbij allerlei meubelen worden omgegooid en de keuken er vrij gehavend uitziet, krijgt J den haas te pakken. Het lieve diertje was ruim 7 pond zwaar. Op den kastelein Menger te Noordwolde is een moordaanslag gepleegd door 4 personen, die hem met messen aanvielen. Menger heeft daarop uit zelfverdediging op hen geschoten. Twee der aanvallers zijn zwaar gewond, een derde is in hechtenis genomen. Te Bolsward kregen aan het hooge bolwerk twee mannen, op gewonden door 't gebruik van sterken drauk, twist. Een gevecht ontstond en al worstelende rolden beiden bij den hellenden hoogen wal neder en kwamen in 't water terecht. In 't water werd de strijd nog voortgezet, totdat beide kampioenen luide om hulp begonnen te roepen. Eerst na een geruime poos in het koude water te hebben gespar teld, kregen beide maan :n vasten grond ouder de voeten en klauterden daarna tegen den wal op. Gearmd gingen daarna onze vechtersbazen verder. Men weidt uit Wiuternwijk; Het volgende staaltje van de waakzaamheid onzer politie verdient openbaarheid en waardee ring. Den chef-veldwachter, den heer H. alhier, was ter oore gekomen dat twee goedgakleede vreemdelingen, Duitschers, in deze gemeente wa ren afgestapt, een waarvan een gouden horloge trachtte aaa den man te brengen hetgeen hem ook was gelukt. De chef w st het verblijf der heeren uit te vorschen, ging met hen kennis maken en noodigde hen uit even op zijn bureau te komen ter vervulling van eene of andere formaliteit. Hij ontving hen in zijne aan het bureau grenzende woning. Tegen de verklaring van een der heeren dat hy, op reis zynde naar Amsterdam, bemerkte geen geld bij lich te hebben en daarom zijn horloge verkoopen moest, viel weinig in te brengen. Maar toen hij nu van den anderen heer vernam, dat deze ook geen geld bij zich had en ook zijn horloge n oest verkoo pen (de chef veldwachter had deze bizonderheid inmiddels uitgevischt) scheen hem de zaak ver dacht. Hij liet daarom de gelegenheden tot ver trek uit deze plaats bewaken. Werkelijk zag hij zelf des avonds de beide horlogekooplieden aan het hoofdstation opdagen en plaats nemen naar Bocholt. Na het vertrek van den trein telegrapheerde hij onmiddellijk naar dit Btation, het allereerste aan gene zijde der duitsche grens. Daar werden de beide reizigers door de politie in ontvangst genomen ea onderzocht. De visi tatie bracht aan het licht dat de heeren nog een aantal horloges bij zich verborgen hadden, weshalve zij terstond in verzekarde bewaring werden gebracht, daar men verband vermoedde tu86ch6n genoemde omstandigheid en eenen dezer dagen te Dortmund gepleegden aanzienlijken diefstal. Koningin veroordeeld totgi4 dagen ge vangenisstraf. De dienstbode, Johanna V. te Renkum, stond Dinsdag voor de recht bank te Arnhem terecht ter zake van diefstal vau een rolletje bankpapier ter waarde van ongeveer 1200 uit een brandkast, ten huize van haar meester. Bekl. bekende den diefstal. De bakker Hulshuizen en zijne vrouw verklaarden dat zij niet met zekerheid het bedrag van het door hen vermiste geld konden opgeven, doch dat het naar hunne be rekening /800 tot 1200 moest be dragen. Het O. M., waargenomen door mr. Van der Poel Heddingh, achtte de feiten wettig en overtuigend bewezen en eischte tegen bekl. eene gevange nisstraf van 1 jaar. De toegevoegde verdediger mr. baron Van Balveren wees er op dat de be kentenis van bekl. niet betrouwbaar was en steeds door bekl. veranderd werd. Ook meende pl. dat de bekente nis niet vergezeld was van eene opgave van omstandigheden, die vau elders bevestigd worden Pl. concludeerde mitsdien tot vrijspraak, doch voor het geval de rechtbank het bewijs geleverd mocht achten, wees pl. op enkele ver zachtende omstandig eden. Uitspraak i Dec. Een avonturiersterVoor de Rechtbank te Leeuwarden heeft terecht gestaan Aaltje J. YV., oud 49 jaren, werk vrouw, geboren te Metslawier en wonende te Amsterdam, thans in hechtenis. Beklaagde is voor 20 jaren met een Duitscher weggegaan, heeft als marketen ster in den fransch duitschen oorlog gediend, en is nu den 3" Aug. 11- teruggekomen bij haar zuster, d. wed. v. d. Werf, winkelierster te Hautum. Deze zei, dat de zuster er uitzag als een schooister, maar ze was toch blij over het weerzien, heeft haar bij zich gehouden,, eten en drinken gegeven en van onder - en ovenkleederen voorzien.Eenige dagen later heeft zij haar eigen zilveren oor ijzer aan haar zuster ten gebruike gegeven en voor zichzelve een nieuw gekocht. Den i'i September d a. v. heeft bekl. bij den banketbakker IJpema te Dokkum koekjes, pepermunt en koek op naam harer 2uster gekochtbij den kruidenier Reitsema een flesch jenever,, een iesch brandewijn en een flesch Curasao; en den 211 Sept. beleende zij het oorijzer voor f 3. De Rechtbank verklaarde de eerste oplichting niet bewezen, maar wel die bij Reitsema en de verduistering van. het oorijzer, en veroordeelde haar tot 4 maanden gevangenisstraf. Leger en Vloot. Binnen enkele dagen wordt de be noeming verwacht van een kolonel, com mandant van het reg. grenadiers en ter jaêers7 waartoe een der kolonels van de met hunne andere infanterie-regimenten zal worden kinderen en dienstpersoneel moeite, zich aangewezen, die op zijne beurt zal zeiven te redden, zoodat meubelen en worden vervangen door kolonel A. Kool, kordeis kleéren mede verbrand zijn. Het in de van ^en generalen staf. ki. schol schuur aanwezige vee is door de buren ECHTS7AK EN ^oor trekkers nog losgesneden en daaruit verwijderd I aangevoerd jschelv.gold/22 het honderd, kunnen worden. j De zutfensche rechtbank heeft A. J. rog ƒ120 per stuk, kl. schol 2 2.25. Het verbrande was wel is waar v. B., oud 49 jaar, wonende te 's Hage, per mandje, schar f 125 per mand en verzekerd, doch zeer laag, terwijl de wegens opzettelijke beleediging van de haring 2.70 3. VISSCHë-RIJ. E g m o n d a/Z e e, 22 November. De resultaten der versche visscherij tot hed^n zijn van weinig beteekenis, ten gevolge het zeer ongunstige weder in. Oct. en No. de hooge prijzen ver goedden eenigszins de slechte vangsten. Vroeger we'd begin Nov. metdeschel- vischvisscherij begonnen; enkele zijn al der aangebracht, doch de eigenlijke schelvischerij levert cot heden geen resultaat. Iu iS8i besomde de vloot alleen iu cien winter aan schelvisch 30,000 thans nog geen j xooo Indien die vischsoort niet spoedig op onze kust komt, ziet het er treurig voor de vloot uit. Nieuwediep, 23 Nov. Heden k wam hier van de groote visscherij binnen de sloep Ja?i Holland (Z. W. 10) schip. Van der Hceven. niet 1030 gchelv. waarvan 200 levende, terwijl door 8 40 roggen, 6 tot 20 mandjes tot 3 manden schar en 70 tal haring werden geloopen, als ik ook een paar prijzen verdiend had, dan zou moeder niet uitgegaan zijn of zij zou mij medegenomen hebben, en dan had ik haar kunnen verdedigen. Ja, het is mijn schuld, dat het ongeluk is gebeurd. Maar wij zullen haar wel redden, nietwaar, Jean Baptiste, en dan zullen wij haar wreken." „Ja, ja, maar houd toch sril," antwoord Jean Baptiste heel zachtjes, terwijl hij de oorzaken van deze misdaad tevergeefs trachtte te doorgronden. „Dat is klaar," zegt nu de oude dokter, „wij hebben de wond verbonden; wij hopen, dat God haar zal genezen." Juffrouw Humbert had daar al dien tijd onbeweeglijk en doodsbleek gelegen, en was nog niet weer tot bewustzijn ge komen. Nu opende zij eensklaps de oogen en mompelde„mijne kinderen." Dezen wilden naar haar toesnellen, maar bleven staan, op een gebaar van den dokter, terwijl zijn jonge collega tot de gewonde zeide „Juffrouw, verroer u niet. Beweeg nauwelijks de lippen, maar antwoord mij liever met uwe oogen. Kunt gij mij verstaan Hebt gij mij begrepen Madeleine slaat hare oogen bevestigend neer. „Gij zult leven," hernam de oude geneesheer op zijn beurt, „maar uw heil hangt grootendeels van uzelf at. Gedurende eene week, misschien nog langer, moogt gij u niet verroeren, niet spreken en geen enkele aandoening ondervinden. Dat moet goed begrepen worden, juffrouw. Uwe beide kinderen zijn hier geen enkel gevaar dreigt hen. Zij weten, dat gij hen zijt terug gegeven. Wij zullen hen toestaan bij u te komen om u te kussen, maar dat moet wachten tot nader order. Kom, jongelie den, geeft uwe moeder nu een kus en gaat heen." Jean Baptiste en Barnabin bogen zich over hunne moeder heen en raakten haar voorhoofd even met hunne lippen aan. Toen vertrok iedereen, behalve Catharina, die bij de gewonde zou waken. „Maar," had zij gevraagd, „moet ik haar niets te drinken geren „Gij moet haar lippen met frisch water bevochtigen, dat is alles," had de dokter gezegd. In den tuin wachtte Mariol Jean Baptiste af; men had in de fabriek naar hem gevraagd. „Ik zal er heengaan," antwoordde hij. „Blijft gij hier. Laat niemand binnenkomen, verwijder iedereen en vermijd elk geraas." En daar de doktoren juist op dat oogenblik het huis verlaten hadden, snelde Jean Baptiste naar hen toe om hen nogmaals te ondervragen. „Houd moed," zeiden rij ten slotte, „gij kunt nog hopen." Barnabin was door eenige vrouwen staande gehouden, die door nieuwsgierigheid en medelijden gedreven, hem naar den toestand van zijne moeder vroegen. „Kom mee, Barnabin," zeide Jean Baptiste. „De rechters heb ben naar mij gevraagd. Gij, die voortdurend bij onze moeder woondet, kunt ze misschien eenige aanwijzingen geven." De vurige geest van Barnabin ontvlamde dadelijk. „Ja," riep hij uit, terwijl hij beurtelings op zijn voorhoofd en hart klopte; „ik heb gezworen, dat ik den moordenaar zou ont dekken. Het moet, ik wil het. Kom, spoedig." Toevallig ontmoetten op dat oogenblik de oogen van Jacobus en Barnabiu eikander. De moedige knaap lette niet op den orgel draaier, maar deze had hem gehoord. Een onmerkbaar glimlachje speelde om zijn bovenlip, die hij verachtelijk optrok, maar toch had hij er van gebeefd. Eenige oogenblikken later verwijderde hij zich van deze plaats terwijl hij mompelde: „Ik ben er zeker van, dat zij juffrouw Humbert heet. Dat is reeds veel. Ik kom hier nog wel eens terug." Jean Baptiste kwam nu bij de fabriek aan. De rechters van instructie brachten daar den dag door en onder vroegen allen, die hun eenige inlichtingen omtrent deze duistere zaak konden verschaffen. Toen de oude Jacob op zijn beurt werd geroepen, vroeg men hem zijn naam. „Jacob," antwoordde hij. „Hoe is uw familienaam „Men noemt mij somtijds vader Robinson." „Maar hoe is uw werkelijke naam?" „Dien zeg ik niet." En de grijsaard bleef in zijne weigering volharden. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2